Nowe organy do Grybowskiej Bazyliki

   W latach 2006 do 2012 został, jak dobrze wiemy przeprowadzony został gruntowny remont neogotyckiego, zabytkowego kościoła parafialnego w Grybowie, jego otoczenia, oraz remont, modernizacja i rozbudowa całego zaplecza duszpasterskiego. Dokonało się to wielkim, godnym uznania wysiłkiem finansowym całej parafii, przy wsparciu instytucji państwowych i samorządowych ( to wsparcie wyniosło łącznie ok. 5% całości nakładów) i dzięki hojności serca wielu indywidualnych darczyńców.

    Wspólny wysiłek zaowocował wspaniałymi efektami, które cieszą serca parafian i wielu gości przybywających do parafii i nawiedzających bazylikę, czy to w wymiarze turystycznym, czy pielgrzymkowym. Wszystkich zachwyca piękno architektury monumentalnej świątyni, ale także elegancja i niezwykła harmonia odnowionego i doposażonego wnętrza. Jedynym elementem wyposażenia, który mało harmonizuje z tym wnętrzem są pochodzące z początku lat osiemdziesiątych, stosunkowo niewielkie i z bardzo nieciekawym prospektem piszczałkowe organy, umieszczone na powiększonym wtedy chórze muzycznym. Organy te wyposażone są w dwadzieścia jeden głosów, mechaniczną trakturę gry, dwa manuały i jeden pedał oraz prostą, dębową obudowę. Główne mankamenty tego instrumenty to ich małość, w stosunku do wielkiego wnętrza świątyni, niewłaściwy dobór głosów, skromność i niestylowość prospektu oraz niemożliwość ich rozbudowy.

   Stąd po przeprowadzeniu wielu konsultacji z organmistrzami, Wydziałem Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Panami Organistami, po jednomyślnej Rady Parafialnej, zapadła decyzja o wybudowaniu w grybowskiej bazylice całkowicie nowego instrumentu organowego. Ma to być piszczałkowy instrument 42 głosowy, o mechanicznej trakturze gry z dodatkiem elementów wspomagających elektrycznych i elektronicznych. Został zaprojektowany odpowiedni prospekt harmonizujący z neogotyckim wnętrzem bazyliki. Specjaliści dobrali planowane glosy zarówno do potrzeb liturgicznych, jak i koncertowych. Cały zestaw głosów będzie w specjalistycznej nomenklaturze miał charakter romantyczno - barokowy. W konkursie ofert brało udział kilka firm, a wygrała firma P. Dariusza Zycha z Wołomina pod Warszawą, która szczyci się wieloletnią tradycja i wykonaniem ponad 90 instrumentów różnej wielkości.

    Najbardziej znane, to organy w Licheniu, w katedrze w Szczecinie, czy w filharmonii w Białymstoku. U nas w diecezji grają organy Zycha w Marcinkowicach i Tarnowie, w parafii NSPJ. Firma potrzebuje ok. dwa lata na wybudowanie naszych organów, najpierw u siebie w zakładzie, a potem kilkutygodniowy montaż i strojenie w kościele. Chcemy, aby nowe organy kompletnie ukończone zagrały w naszej bazylice na cześć Świętej Patronki Grybowskeij Świątyni 25.11.2015 roku. Dobrą motywacją wewnętrzną do podjęcia jeszcze jednego ogromnego wysiłku finansowego i organizacyjnego jest przypadająca w przyszłym roku setna rocznica ukończenia budowy kościoła i jego pierwszego poświęcenia, oraz poczucie wdzięczności za ogromne wyróżnienie i dar Bazyliki Mniejszej / wotum /. Ponieważ koszty budowy będą bardzo duże prosimy o ofiarność na tacę, zwłaszcza podczas składek inwestycyjnych. Z góry dziękujemy też za ofiary grup[owe i indywidualne. Swoje dary serca można także wpłacać gotówką lub przelewem na istniejące w Banku Spółdzielczym w Grybowie parafialne konto remontowe.

 

Nr konta 18 87970003 0000 0015 0372 0002

 

   Liczymy na Was, Drodzy Parafianie, a tym, którzy już na różne sposoby, także finansowo wyrażają swoje poparcie, składamy staropolskie Bóg zapłać.

Zasłużeni

Dzisiaj jest

środa,
11 września 2024

(255. dzień roku)

Święta

Środa, XXIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
27056

Zegar