Nowe organy do Grybowskiej Bazyliki
W latach 2006 do 2012 został, jak dobrze wiemy przeprowadzony został gruntowny remont neogotyckiego, zabytkowego kościoła parafialnego w Grybowie, jego otoczenia, oraz remont, modernizacja i rozbudowa całego zaplecza duszpasterskiego. Dokonało się to wielkim, godnym uznania wysiłkiem finansowym całej parafii, przy wsparciu instytucji państwowych i samorządowych ( to wsparcie wyniosło łącznie ok. 5% całości nakładów) i dzięki hojności serca wielu indywidualnych darczyńców.
Wspólny wysiłek zaowocował wspaniałymi efektami, które cieszą serca parafian i wielu gości przybywających do parafii i nawiedzających bazylikę, czy to w wymiarze turystycznym, czy pielgrzymkowym. Wszystkich zachwyca piękno architektury monumentalnej świątyni, ale także elegancja i niezwykła harmonia odnowionego i doposażonego wnętrza. Jedynym elementem wyposażenia, który mało harmonizuje z tym wnętrzem są pochodzące z początku lat osiemdziesiątych, stosunkowo niewielkie i z bardzo nieciekawym prospektem piszczałkowe organy, umieszczone na powiększonym wtedy chórze muzycznym. Organy te wyposażone są w dwadzieścia jeden głosów, mechaniczną trakturę gry, dwa manuały i jeden pedał oraz prostą, dębową obudowę. Główne mankamenty tego instrumenty to ich małość, w stosunku do wielkiego wnętrza świątyni, niewłaściwy dobór głosów, skromność i niestylowość prospektu oraz niemożliwość ich rozbudowy.
Stąd po przeprowadzeniu wielu konsultacji z organmistrzami, Wydziałem Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Panami Organistami, po jednomyślnej Rady Parafialnej, zapadła decyzja o wybudowaniu w grybowskiej bazylice całkowicie nowego instrumentu organowego. Ma to być piszczałkowy instrument 42 głosowy, o mechanicznej trakturze gry z dodatkiem elementów wspomagających elektrycznych i elektronicznych. Został zaprojektowany odpowiedni prospekt harmonizujący z neogotyckim wnętrzem bazyliki. Specjaliści dobrali planowane glosy zarówno do potrzeb liturgicznych, jak i koncertowych. Cały zestaw głosów będzie w specjalistycznej nomenklaturze miał charakter romantyczno - barokowy. W konkursie ofert brało udział kilka firm, a wygrała firma P. Dariusza Zycha z Wołomina pod Warszawą, która szczyci się wieloletnią tradycja i wykonaniem ponad 90 instrumentów różnej wielkości.
Najbardziej znane, to organy w Licheniu, w katedrze w Szczecinie, czy w filharmonii w Białymstoku. U nas w diecezji grają organy Zycha w Marcinkowicach i Tarnowie, w parafii NSPJ. Firma potrzebuje ok. dwa lata na wybudowanie naszych organów, najpierw u siebie w zakładzie, a potem kilkutygodniowy montaż i strojenie w kościele. Chcemy, aby nowe organy kompletnie ukończone zagrały w naszej bazylice na cześć Świętej Patronki Grybowskeij Świątyni 25.11.2015 roku. Dobrą motywacją wewnętrzną do podjęcia jeszcze jednego ogromnego wysiłku finansowego i organizacyjnego jest przypadająca w przyszłym roku setna rocznica ukończenia budowy kościoła i jego pierwszego poświęcenia, oraz poczucie wdzięczności za ogromne wyróżnienie i dar Bazyliki Mniejszej / wotum /. Ponieważ koszty budowy będą bardzo duże prosimy o ofiarność na tacę, zwłaszcza podczas składek inwestycyjnych. Z góry dziękujemy też za ofiary grup[owe i indywidualne. Swoje dary serca można także wpłacać gotówką lub przelewem na istniejące w Banku Spółdzielczym w Grybowie parafialne konto remontowe.
Nr konta 18 87970003 0000 0015 0372 0002
Liczymy na Was, Drodzy Parafianie, a tym, którzy już na różne sposoby, także finansowo wyrażają swoje poparcie, składamy staropolskie Bóg zapłać.