Muzeum Parafialne w Grybowie zaprasza na wystawę jubileuszową pt. „Domus mea domus orationis”
Muzeum Parafialne w Grybowie
zaprasza na wystawę jubileuszową
pt. „Domus mea domus orationis”
(dom mój ma być domem modlitwy).
Wystawa zorganizowana z okazji 100-lecia poświęcenia grybowskiego kościoła i 10-lecia nadania naszej świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej.
Otwarcie wystawy - 30 września (piątek) br. o godz. 16.30 w budynku Muzeum Parafialnego w Grybowie.
Wystawa będzie czynna do
końca listopada we wtorki i soboty w godz. 10.00 – 12.00.
Zwiedzane grup w innym terminie po uprzednim, zgłoszeniu
Tel. 18 445 01 66 lub na plebanii Tel. 18 445 02 62
Grybowskie Muzeum Parafialne
Grybowskie Muzeum Parafialne
Muzeum Parafialne mieści się w budynku starej, modrzewiowej plebani z 1699 roku, którą wybudował ówczesny proboszcz - ks. Andrzej Ziebrowski. Zbiory muzealne zapoczątkowane zostały w latach 30-tych przez ks. Jana Solaka / zm. 27 X 1961r./ - proboszcza parafii i rozwijane przez jego następcę - ks. Adama Kaźmierczyka / zm.14 I 2004r./ . Dziś jest to okazały zbiór rzeźb, obrazów, mebli, tkanin, dokumentów, ksiąg i zdjęć. Wszystkie pochodzą m. in. z zasobów parafialnych, dawnych kościołów, synagog i okolicznych cerkwi, skąd na skutek zawieruchy wojennej trafiły na grybowską plebanię, przekazane przez popów i rabinów. Sporo eksponatów podarowały osoby prywatne, jak choćby rodzina grybowskich fotografów Studnickich / fotograficzne negatywy szklane/, rodzina Paszków - właścicieli browaru /meble/ oraz księża-rodacy /pamiątki prymicyjne, książki, obrazy, fotografie/.
Do najcenniejszych skarbów grybowskiego muzeum należą: gotyckie obrazy: „Św. Zofia z trzema córkami” /1450/, „Rodzina Matki Boskiej” z XV / XVI w. , dwa trójkątne wizerunki proroków Zachariasza i Daniela, będące zwieńczeniem szafiastego ołtarza rzeźbionego przez szkołę krakowsko - sądecką w połowie XV w., olejny obraz św. Sebastiana –będący wierną kopią obrazu włoskiego malarza Guida Reniego z XVIII w., ołtarzowy obraz św. Katarzyny z XVIII w., późnobarokowy obraz „Męczeństwo św. Andrzeja”, drewniane epitafium Jadwigi i Marcina Lichoniów z 1644r., osiemnastowieczna rzeźba św. Jana Nepomucena.
Cennym zabytkiem grybowskiej parafii była też rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, którą uwiecznił w swym szkicowniku Stanisław Wyspiański ewidencjonujący zabytki Sądecczyzny. Rzeźba ta obecnie znajduje się w Muzeum Erazma Ciołka w Krakowie, a w grybowskim muzeum można zobaczyć jej fotografie i kopię szkicu Wyspiańskiego.
W zbiorach muzealnych jest też prezentowana różnorodna stylowo i tematycznie rzeźba ludowa oraz obrazy miejscowych artystów - prymitywistów.
W gablotach zobaczyć można naczynia liturgiczne, pieczęcie parafialne, dawne przedmioty codziennego użytku, dokumenty i monety z różnych stron świata.
Muzeum posiada także fotografie dawnego Grybowa oraz cenny księgozbiór tekstów liturgicznych, religijnych i muzycznych.
Zabytkiem odległej przeszłości są dwa kafle piecowe z 1699 r., pergamin królewski z podpisem Augusta II Mocnego z 1724r. i lanca kozacka z 1920 roku.
Znaczną część zbiorów stanowią ikony z łemkowskich cerkwi: najstarsze pochodzą z XVIII w. /św. Jerzy, św. Michał, Chrystus Pantokrator, Matka Boska z Dzieciątkiem/. Cerkiewny zbiór dopełniają ewangeliarze drukowane w XVII i XVIII w. z pięknie zdobionymi oprawami .
Wystawę urozmaicają judaica – lichtarze pochodzące z domów żydowskich Grybowa, 200-letni zwój Tory z grybowskiej synagogi, tałesy, tefiliny, mezuzy i inne przedmioty kultu religii żydowskiej.
X Edycja Dni Dziedzictwa Kulturowego w 2008r. objęła swym patronatem również grybowskie Muzeum Parafialne. Urządzono wtedy stałą ekspozycję: „Święci Wschodu i Zachodu”, która do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem .
Muzeum Parafialne jest odwiedzane przez turystów indywidualnych, grupy wycieczkowe, młodzież szkolną i studencką.
Pamiątkowa Księga Wpisów, założona w latach 60-tych XX w. i prowadzona nadal, potwierdza obecność ludzi z całej Polski i świata. Teksty w różnych językach - tak jak i polskie wpisy - oddają niekłamany zachwyt, zaskoczenie, zainteresowanie i podziękowania za możliwość obejrzenia bogatych zbiorów i życzliwe oraz fachowe przyjęcie przez oprowadzających.
Adnotacje gości dotyczą także okolicznościowych wystaw, które organizowane były w Muzeum Parafialnym.
Tak więc z okazji patriotycznych rocznic eksponowaliśmy zasoby fotograficzne na wystawach: „Grybów w latach II Rzeczpospolitej” i „Grybów w starej fotografii”. W roku kapłańskim biograficzną wystawą przypomnieliśmy sylwetkę ks. bpa Karola Pękali - pochodzącego z Grybowa wybitnego organizatora pomocy charytatywnej i animatora ruchu „Caritas”. Pokazaliśmy także społeczności grybowskiej twórczość miejscowych artystów tak profesjonalnych (Ludwik Lizoń) jak i amatorów (m. in. Zenon Tabor, Anna Sędzik, Barbara i Gabriela Gomułka, Aleksander Zubek ), urządzając im wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii, czy metaloplastyki.
Zbiory naszego muzeum to źródło materiałów dotyczących historii miasta i parafii. Korzystają z niego uczniowie, którym organizujemy lekcje muzealne i konkursy, studenci, a nawet historycy sztuki, piszący i publikujący swe prace. Tym właśnie sposobem, z bogatej korespondencji ks. J. Solaka ze Zdzisławem Mączeńskim /architektem warszawskim, projektantem grybowskiego kościoła parafialnego, profesorem Politechniki Warszawskiej i członkiem PAN/ oraz z fotografii i zapisów kronikarskich będących własnością muzeum, powstała obszerna publikacja historyka sztuki - Józefa Skrabskiego pt.„Kościoły Grybowa”.
W prace muzeum zaangażowane jest grono ludzi: sympatyków, wolontariuszy, młodzieży licealnej, fachowców, urzędników, księży, którzy bezinteresownie włączają się i pomagają organizować kulturalne przedsięwzięcia .
Koszty organizowanych wystaw i wydatki związane z utrzymaniem Muzeum pokrywane są z dobrowolnych datków ofiarowanych przez zwiedzających. Natomiast ciężar kompleksowego remontu oraz bieżącego utrzymania całości obiektu ponosi gospodarz - dziekan dekanatu grybowskiego i proboszcz parafii- ks. Prałat mgr Ryszard Sorota.
Jego to staraniem wymieniona została więźba dachowa budynku muzeum , pokryto dach tytanową blachą, ocieplono i otynkowano ściany, pomalowano pomieszczenia, urządzono sanitariaty. Ksiądz Proboszcz zadbał także o renowację zabytkowych mebli, ornatów, niektórych obrazów, ikon cerkiewnych i naczyń liturgicznych.
Muzeum stale ubogaca się o nowe eksponaty, które ofiarują życzliwi darczyńcy. Chętnie też prezentujemy prace plastyczne artystów tak profesjonalnych, jak i amatorów, którzy chcą zaprezentować szerszej publiczności owoce swego talentu. Zapraszamy do współpracy!
Społeczny kustosz muzeum- mgr Maria Filipowicz-Solarz.
Muzeum Parafialne czynne jest od wiosny do jesieni we wtorki i soboty w godz. 10.00 – 12.00.
Grupy wycieczkowe w innych terminach przyjmowane są po wcześniejszym zgłoszeniu.
Telefon do kustosza : 18 445 01 66 lub na parafię : 18 445 02 62.
MUZEUM PARAFIALNE NIECZYNNE JEST W MIESIĄCACH ZIMOWYCH .