Dzień Matki - 2024

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przed obrazem swojej najukochańszej Mamy- Pani Przedziwnej, grybowskiej To już tradycja, że co roku POAK w Grybowie zaprasza wszystkie Mamy na modlitewne czuwanie przy cudownym obrazie Pani Przedziwnej w grybowskiej Bazylice z okazji jednego z piękniejszych świąt - Dnia Matki. Modlitwą, stosownymi rozważaniami, recytacją wierszy i przepięknym śpiewem w wykonaniu zespołu wokalno- muzycznego ,,Cantemus Domino” uczciliśmy Matkę Niebieską, ale także razem z Maryja modliliśmy się w intencji wszystkich Mam, a zwłaszcza z naszej parafii. Pamiętaliśmy również o tych, które już odeszły, ale na zawsze pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci. Swoją obecnością zaszczycił nas i razem z nami modlił się Biskup diecezjalny Bouar Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej. Na chwałę Bogu, Matce Najświętszej i ku pożytkowi bliźniego. Zdjęcia: Oliwia Machaczek Prezes POAK w Grybowie Barbara Machaczek

Powrót

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej pamięta o swoich chorych z ZOL Caritas w Grybowie

To już tradycja, gdy Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie wraz ze swoim Asystentem kościelnym ks. Proboszczem, parafialną Caritas oraz grupą muzykującą udaje się do ZOL ,, Caritas” w Grybowie, by złożyć życzenia z okazji Światowego Dnia Chorego. Każdego roku 11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. w 11-stą rocznicę zamachu na Jego życie, a 75-tą Objawień Fatimskich. Chcemy w tym dniu w sposób szczególny podziękować wszystkim, którzy troszczą się o chorych i pomagają im na co dzień. Ale przede wszystkim pragniemy modlitwą i śpiewem wnieść trochę radości i nadziei w codzienne życie Pensjonariuszy oraz podarować skromne, ale z sercem wykonane laurki przez dzieci z Parafialnego Przedszkola im. ,, Świętych Dzieci Fatimskich” i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. To też okazja , by wyrazić słowa uznania i podziękowania dla tych Wszystkich, którzy opiekują się chorymi na co dzień i przychodzą z posługą duszpasterską. „Chorzy, słabi, ubodzy są w sercu Kościoła i muszą być także w centrum naszej ludzkiej uwagi oraz duszpasterskiej troski. Nie zapominajmy o tym!” – papież Franciszek Barbara Machaczek Prezes POAK w Grybowie Serdecznie dziękuję za pomoc Pani Krystynie L. i Pani Lucynie Góra z Kąclowej.

Powrót

Choinka Grybowska przy Bazylice

Społeczność grybowska wspólnie dekoruje świąteczne drzewko Z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy współpracy Rady Parafialnej i pod patronatem Burmistrza Miasta Grybów Pana Pawła Fydy i Księdza Dziekana Ryszarda Soroty zorganizowano akcję wspólnego dekorowania świątecznego drzewka. Serdecznie dziękujemy przedszkolom, szkołom, instytucjom świeckim i kościelnym za zaangażowanie czego dowodem są prześliczne dekoracje. Dziękujemy za wykonanie pięknego anioła p. Krystynie L. oraz pomoc w ubieraniu choinki. Dziękujemy Oliwii M. oraz panom z Rady Parafialnej Mariuszowi Grucy i Bogdanowi Gurbowiczowi oraz Panu Stanisławowi Erazmus. DZIĘKUJEMY.

Powrót

Dzień Matki w Grybowskiej Bazylice - 24.05.2023r.

POAK w Grybowie wraz z mamami oddaje cześć swojej Matce Przedziwnej Z okazji zbliżającego się Dnia Matki już tradycyjnie członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Grybowie wraz z Kręgami Domowego Kościoła zaprosił wszystkie mamy z naszej parafii do wspólnej modlitwy przy obrazie Matki Przedziwnej, Pani Grybowskiej. Sam Jezus Chrystus pozostawił nam swoją Matkę, byśmy do niej przychodzili ze swoimi radościami, ale i potrzebami. Nasza Matka Przedziwna w swoim świętym wizerunku wstawia się za nami od przeszło 400 lat. Każda z mam już tradycyjnie przyniosła różę dla Maryi. Scenariusz przygotowała Prezes Barbara, która wraz z Asią poprowadziła modlitwy i stosowne rozważania, a pięknym śpiewem całość uświetniły mamy z Kręgów Domowego Kościoła wraz z zespołem Cantemus Domino”. Po zakończonej modlitwie nasze członkinie Ania i Basia włączyły się w liturgię Mszy św. Sekretarz POAK w Grybowie Wiesław Machaczek Zdjęcia Oliwia Machaczek

Powrót

Akcja Katolicka i dzieci z parafialnego przedszkola w Grybowie pamiętają o chorych w ZOL ,,Caritas”

Akcja Katolicka i dzieci z parafialnego przedszkola w Grybowie pamiętają o chorych w ZOL ,,Caritas” ,, Miłość i służba nadają senes naszemu życiu ” To już tradycja , że od kilku lat Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie wraz z dziećmi z Niepublicznego Parafialnego Przedszkola św. Dzieci Fatimskich co roku przygotowują upominki dla chorych z ZOL- ,,Caritas” z okazji Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego , a ustanowiony został przez św. papieża Jana Pawła II. Tak było i tym razem . Przygotowaliśmy laurki z życzeniami dla chorych i dla wszystkich, którzy opiekują się chorymi na co dzień. Oprócz stosownych życzeń zapewniliśmy o naszej pamięci w modlitwie. Niech wsparcia, miłości i dobrych ludzi wokół nigdy nie zabraknie żadnemu człowiekowi. Serdecznie dziękuję za pomoc Pani Lucynie Góra z dziećmi, z Kąclowej. Dziękuję nauczycielom i Pani Dyrektor parafialnego przedszkola, a przede wszystkim grupie ,, Motylki”. Barbara Machaczek Prezes POAK w Grybowie

Powrót

POAK modli się w radio RDN Nowy Sącz.

POAK w Grybowie ma już 25 lat

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w darze Matce Przedziwnej Pani Grybowskiej

25 maja br. w przededniu Święta Matki POAK wraz ze scholą parafialną pod kierunkiem pani mgr Ewy Kornakiewicz przygotował spotkanie modlitewne przed obrazem Matki Przedziwnej Pani Grybowskie. Po raz pierwszy włączyły się również młode mamy naszej  parafii z  nowopowstałego zespołu  ,, Nazaret” , które uświetniły swoim śpiewem  Mszę św.  oraz dały krótki koncert po jej zakończeniu. Stosowne rozważania jak co roku przygotowała i interpretowała prezes Barbara Machaczek. Piękny wiersz  Władysława Bełzy ,, Na zawsze mama” recytowała Zofia Rola uczennica kl. 8 ze szkoły  w Siolkowej. Całość okrasił  śpiew  przepięknych pieśni w wykonaniu dzieci i młodych dziewczyn.

Kochamy Cię Matko naszego Pana i nasza najlepsza z Matek.

Barbara Machaczek

Prezes POAK

Dzień Matki

Powrót

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie pamięta o swoich chorych z ZOL- ,, Caritas”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego, Parafialny  Oddział Akcji Katolickiej nie zapomniał i przygotował jak co roku dla Pensjonariuszy ZOL- ,,Caritas” oraz ich opiekunów życzenia oraz słodki poczęstunek. Ze względu na covid nie można było osobiście odwiedzić chorych, dlatego  zostały im przekazane symboliczne gwiazdy betlejemskie z życzeniami, na pamiątkę tej, która zaprowadziła pasterzy do Jezusa, który zbawił świat, a nam daje wiarę i nadzieję, że jest zawsze z nami  i wie czego nam potrzeba. W nim  mamy ufność i z niego czerpiemy siłę do życia.

Wszystkim chorym życzymy tej wielkiej wiary i nadziei, a osobom, które na co dzień opiekują się chorymi z serca dziękujemy za Waszą troskę, poświęcenie i serce.

Prezes POAK w Grybowie

Barbara Machaczek

 

Serdecznie dziękuję Pani Krystynie Lichoń i  Lucynie Góra z Kąclowej  za bezinteresowną  pomoc w przygotowaniu gwiazd betlejemskich.

POAK w Grybowie podjął pałeczkę sztafety modlitewnej za Ojczyznę

,,Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo.’’

Jan Paweł II

 

W poniedziałek, tj.  07.02.2022 r. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie jako kolejny z oddziałów AK diecezji tarnowskiej podjął Krucjatę modlitwy za Ojczyznę przez wstawiennictwo Św. Andrzeja Boboli. Rozpoczęliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia, następnie modliliśmy się różańcem świętym.  Poprowadziliśmy również adorację przed Najświętszym Sakramentem dziękując, przepraszając i prosząc Jezusa w sprawach Ojczyźnianych. Zwieńczeniem naszej modlitwy była Eucharystia. Jako oddział włączyliśmy się w liturgię.

 Niech dobry Bóg odmieni oblicze świata, naszej Ojczyzny, niech zapanuje zgoda

 i pokój.  Boże chroń Polskę.

Barbara Machaczek

Prezes POAK w Grybowie

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie

kolęduje u żłóbka Pana

 

Korzystając z okazji, że powoli kończy się w Kościele okres Bożego Narodzenia i czas śpiewania kolęd, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Kręgi Rodzin zaprosili Parafian do wspólnego kolędowania przy żłóbku maleńkiego Jezusa. Wykorzystano również poezję ks. Jana Twardowskiego związaną z Bożym Narodzeniem, która była odczytywana jako przerywnik między śpiewanymi kolędami i pastorałkami. Cieszy nas aktywny udział dzieci we wspólnym kolędowaniu

A wszystko dla Bożej Dzieciny i ku pożytkowi bliźniego.

Barbara Machaczek

Prezes POAK w Grybowie

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie modli się za Ojczyznę

Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce

 i wszystko, co czynie dla Kościoła, czynię dla niej”

bł. Kardynał Stefan Wyszyński

 

W przeddzień  Narodowego Święta Niepodległości parafialny oddział Akcji Katolickiej wraz z uczniami ze szkoły podstawowej w Siolkowej pod kierunkiem P. Mariana Bergańskiego przygotował i poprowadził adorację religijno-patriotyczną.  Jak co roku, nasz oddział przygotował rozważania, tym razem  oparliśmy się głównie o nauczanie bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego dotyczące  spraw ojczyźnianych. Uczniowie zaś przygotowali  i wykonali przepiękne pieśni religijne i patriotyczne, które okrasiły całość i wprowadziły wyjątkowy nastrój pełen zadumy i refleksji nad dziejami naszej ukochanej Ojczyzny.

Włączyliśmy się również w liturgię Mszy św., która została odprawiona po adoracji.

Zaś 11 listopada, jak co roku wzięliśmy udział we Mszy św. za Ojczyznę i przemaszerowaliśmy ze sztandarem bazylikowym i naszego Stowarzyszenia pod Pomnik Ofiar II wojny światowej. Tam odbyły się główne uroczystości święta 11 listopada.

 

 

Barbara Machaczek

Prezes POAK w Grybowie

Świętowanie dnia rocznicy odzyskana niepodległości naszej Ojczyzny

Powrót

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej za wstawiennictwem św. Józefa poleca Bogu chłopców i mężczyzn grybowskiej parafii.

Z racji roku św. Józefa oraz  Dnia Ojca, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Kręgami Domowego Kościoła zainspirował Męska Stronę Rzeczywistości działającą w naszej parafii do uczczenia Oblubieńca  Najświętszej Maryi Panny, troskliwego męża i ojca. Zorganizowaliśmy modlitewne czuwanie. Na samym początku uczciliśmy naszego najlepszego Ojca Niebieskiego, naszego Boga. Następnie czytaliśmy rozważania o cechach dobrego męża i ojca wzorowanych na cnotach św. Józefa. W modlitewne rozważania włączyli się ojcowie i synowie naszych rodzin. Całość przeplataliśmy pięknymi pieśniami w wykonaniu muzykujących mam. Na zakończenie przedstawiciel  dzieci odczytał modlitwę za ojca, a ojcowie z kolei  zawierzyli siebie i swoje rodziny Bogu. Włączyli się również w liturgię Mszy świętej.

Święty Józefie módl się za nami…

Barbara Machaczek

Prezes POAK w Grybowie

Dzień Ojca

Powrót

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie ma swój sztandar

 

W niedzielę 30 maja br. w Bazylice Mniejszej odbyła się uroczystość  poświęcenia sztandaru Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.  Eucharystii przewodniczył Ks. Biskup Stanisław Salaterski, który wygłosił homilię i dokonał aktu poświecenia sztandaru. W koncelebrze brał udział ksiądz Prałat Proboszcz. W liturgię włączyli się członkowie naszego Oddziału i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.  Było to dla nas doniosłe  wydarzenie, ogromny zaszczyt i duma, że wreszcie mamy swój sztandar.

Sztandar został ufundowany dzięki staraniom członków POAK i wsparciu  Asystenta kościelnego Księdza Prałata Proboszcza Ryszarda Soroty.  Na awersie umieszczono symbol AK, natomiast na rewersie widnieje wizerunek patronki  naszej parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.  Sztandar jest symbolem wspólnoty, jak również idei i wartości, które Akcja Katolicka chce urzeczywistniać. Będzie on towarzyszył  nam  podczas ważnych uroczystości.

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Bogu Kościołowi Ojczyźnie

Powrót

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z grybowskimi mamami na modlitewno- poetyckim czuwaniu przed obrazem Matki Przedziwnej

To już po raz czwarty Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z Kręgami Domowego  Kościoła zorganizował modlitewno- poetyckie  czuwanie przed obrazem Matki Przedziwnej, Pani Grybowskiej z okazji najpiękniejszego dnia w roku- Dnia Matki. Przygotowaliśmy stosowne modlitwy, wiersze i pieśni, którymi wychwalaliśmy Matkę naszego Pana i nas samych.  Tym razem  do uwielbienia Maryi zaprosiliśmy również dzieci  z Niepublicznego Przedszkola Parafialnego imienia  ,, Świętych Dzieci Fatimskich”, które również recytowały wiersze  i śpiewały.  Każda z mam na tę okoliczność przyniosła różę, którą podarowała Matce Najświętszej. Włączyliśmy się również w  liturgię Mszy świętej .

 

Prezes POAK

Barbara Machaczek

 

Serdeczne podziękowania  dla mam za obecność i piękne róże dla naszej Matki Przedziwnej oraz dla DSM i Siostry Małgorzaty, wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie tego modlitewno- poetyckiego czuwania. W sposób szczególny na ręce Pani Dyrektor dziękujmy dzieciakom z Parafialnego Przedszkola i ich Paniom wychowawczyniom oraz muzykującym mamom, paniom i młodzieży.

Grybowskie mamy u Matki Bożej Przedziwnej

Powrót

POAK w Grybowie pamięta o osobach starszych i chorych z miejscowego ZOL ,, Caritas”

To już tradycja, że każdego 11 lutego w Światowym Dniu Chorego odwiedzamy naszych pensjonariuszy z ZOL ,, Caritas”. Oczywiście w tym roku z wiadomych powodów nie odwiedziliśmy ich osobiście, ale przekazaliśmy dla chorych skromne upominki w postaci  aniołków z życzeniami, które przygotowaliśmy wraz z dziećmi, z ,, Niepublicznego Parafialnego Przedszkola im. Świętych Dzieci Fatimskich”

,,Niewidomemu byłem oczami, choremu służyłem za nogi”

Z księgi Hioba

Jezu, miłosierny Samarytaninie ludzkości wspieraj swoją łaską wszystkich starszych, chorych, samotnych i opuszczonych. Spraw, aby nikt nie zmarnował łaski cierpienia duchowego lub fizycznego; by Twoja męka nie była dla nikogo daremna. Ucz wypełniać wolę Bożą poprzez cierpliwe dźwiganie codziennego  krzyża.

Pamiętaliśmy też o tych wszystkich, którzy na co dzień opiekują się chorymi, usługują im i niosą duchową pociechę.

Jezu, otwieraj nasze serca na potrzeby bliźnich

 

                                                                                       Prezes POAK

Barbara Machaczek

Serdecznie dziękuję dzieciom z grupy ,, Sówki” oraz ich nauczycielkom, Paniom Edycie Gucwa i Karolinie Kiełbasa za przygotowanie laurek oraz Pani Dyrektor przedszkola za owocną współpracę. Dziękuję również Pani Krystynie Lichoń i Pani Lucynie Góra za bezinteresowną pomoc w ozdabianiu aniołków.

Światowy Dzień Chorego w ZOL Grybów 2021

Powrót

POAK w Grybowie wspiera swoich Kapłanów

 

 W obecnym czasie, kiedy tak wiele pada krzywdzących słów  pod adresem Kościoła i Kapłanów, my jako Parafialny Oddział AK  modlimy się za swoich w Apostolacie Margaretka i dziękujemy Bogu za to, że    i tak wiele dobrego robią w naszej Parafii. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Kapłanów drobne, słodkie niespodzianki wraz z życzeniami i  umieściliśmy je w konfesjonałach, w których na co dzień spowiadają. Nasz Asystent Kościelny Ksiądz Prałat Proboszcz wraz z życzeniami  i to już wieloletnia tradycja zawsze otrzymuje gwiazdę betlejemską. I w tym roku nawet pandemia koronawirusa nie zdołała nam w tym przeszkodzić.

Mimo wszelkich utrudnień staramy się krzewić dobro, bo ono zawsze ze zdwojoną siłą do nas powraca.

 

Króluj nam Chryste!

Barbara Machaczek

Prezes POAK

Zdjęcia Oliwka Machaczek

POAK w Grybowie mimo wszystko działa

Powrót

W zawiązku z pandemią koronawirusa nasza działalność została trochę ograniczona jak w każdym z  Oddziałów. Mimo wszystko na miarę możliwości staramy się brać aktywny udział w życiu naszej parafii. Udało nam się,  z czego bardzo się cieszymy poprowadzić od czerwca  adoracje przed Najświętszym Sakramentem w pierwsze soboty miesiąca, wynagradzając Niepokalanemu Sercu Maryi Panny wszystkie zniewagi i obelgi, którymi jest obrażana, szczególnie w obecnym czasie.

Świętowaliśmy jubileusz 25- lecia AKDT biorąc udział we Mszy święte

i włączając się w liturgię.

Zbieraliśmy podpisy pod obywatelską inicjatywą Stop LGBT- zostały wysłane wspólnie z podpisami Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin.

Każdego 2- go dnia miesiąca modlimy się różańcem w intencji Ojczyzny

 i całego Kościoła. Nie przerwaliśmy tej modlitwy nawet  w najtrudniejszym czasie,  modliliśmy się wspólnie z naszymi najbliższymi o tej samej godzinie  w domach rodzinnych.

W miarę możliwości włączamy się w liturgię Mszy św. , w których bierzemy udział.

 Nie mogliśmy jak co roku zorganizować Adoracji religijno- patriotycznej. Na to miejsce wprowadziliśmy Nowennę do św. Andrzeja Boboli modląc się o ustanie pandemii koronawirusa oraz o opamiętanie dla wszystkich bluźnierców przeciw Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi. Nowennę zakończyliśmy przed Świętem Narodowym 1 1 listopada.

Celebrowaliśmy w parafii uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przygotowując i włączając się liturgię

Mamy już swój sztandar z czego się bardzo cieszymy, czekamy tylko na stosowny moment, by go uroczyście poświecić.

Wspólnie modlimy się za siebie i całą Akcję Katolicką , naszego Pasterza i  Asystentów.

 

 

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Zdjęcia przedstawiają najważniejsze miejsca w naszej pięknej Bazylice-  wystrój

z uroczystości odpustowej ku czci naszej pięknej i mądrej Patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej  i I niedzieli Adwentu.

Również z akcji przeprowadzonej przez Księdza Prałata Proboszcza,, Matka Przedziwna, Pani Grybowska w każdej  rodzinie”.

Zdjęcia wykonała Oliwia Machaczek

POAK w Grybowie uczcił z okazji Dnia Matki swoją Matkę Przedziwną, Panią Grybowską wspierając Misje

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z Kręgami Domowego Kościoła i grupą muzykujących mam i młodzieży z naszej parafii,  z okazji Dnia Matki przygotował koncert ku czci naszej ukochanej Matki Przedziwnej,  Pani Grybowskiej.

To już czwarty raz spotykamy się z takiej okazji przed obrazem naszej najukochańszej Matki i dziękujemy za wszystkie otrzymane łaski oraz zawierzamy się Jej macierzyńskiej opiece. W tym roku nasz koncert został połączony ze zbiórką pieniędzy na Misje. Chcieliśmy z okazji 100 rocznicy urodzin naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II ufundować stypendia dla dzieci z Ameryki Południowej, a dokładnie z Peru, gdzie już 17 rok w parafii Iscozacin ( czyt. Iskozasin) pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela posługuje nasz rodak ksiądz Antoni Lichoń. To taki żywy pomnik dla Największego z nas. Parafianie, a szczególnie mamy bardzo hojnie włączyły się w to dzieło.

Scenariusz jak co roku przygotowała prezes POAK Barbara, która z Asią  również członkinią AK poprowadziła ten modlitewno- dziękczynny  koncert czytając stosowne rozważania i wiersze, które były przeplatane pięknymi Maryjnymi pieśniami w wykonaniu członków Domowego Kościoła, muzykujących mam i młodzieży. Włączyliśmy się również w liturgię i oprawę Maszy św.

 

Sekretarz POAK

Wiesław Machaczek

Zdjęcia

Oliwia Machaczek

PODZIĘKOWANIA:

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizacje koncertu oraz w zbiórkę pieniędzy.

Jako POAK dziękujemy z całego serca Kręgom Domowego Kościoła, utalentowanym mamom i młodzieży za piękny śpiew wielbiący Boga i naszą ukochaną Matkę Maryję. Bez Nich, nic by się nie udało.

Dziękujemy  Panom Marianowi Bergańskiemu i Stanisławowi Migaczowi za  zapewnienie i

czuwanie nad odpowiednim nagłośnieniem.

Dziękujemy Lucynie Tymbarskiej i Annie Radzik.

Wszystko na chwałę Bogu i Matce Najświętszej

Dzień Matki

Powrót

POAK w Grybowie uczcił swojego Patrona

 i Wielkiego Rodaka.

Setna rocznica Urodzin Świętego Jana Pawła II

Z okazji setnej rocznicy Urodzin Świętego Jana Pawła II Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przygotował wystawę okolicznościową, na której przypomniał pontyfikat Świętego. Ponadto zainspirował dzieci z całej parafii wraz z księdzem katechetą  Damianem do włączenia się w zaproponowaną akcję pt. ,, 100 serduszek od dzieci  na 100- lecie Urodzin Świętego JP II”. Bardzo duża liczba dzieci, bp aż 138 przedszkolnych i z klas I-III pozytywnie odpowiedziała na naszą propozycję. Z zebranych serduszek przygotowaliśmy dla Solenizanta dekorację przy ołtarzu.  Ponadto wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i ich opiekunem ks. Tomaszem zaproponowaliśmy młodzieży i osobom dorosłym, kapłanom i siostrom zakonnym włączenie się w akcję pt. ,, Grybowscy parafianie u Ojca Świętego Jana Pawła II”. Ogromna ilość parafian przysłała swoje zdjęcia z Ojcem Świętym wraz z krótkim komentarzem. Link http://www.grybow.parafia.info.pl/?p=main&what=236. Cały materiał stanowi pewnego rodzaju dokument i pamiątkę z Jubileuszu. Chcemy również wydać uzyskany materiał w formie broszurki.

Kochany Ojcze Święty, dziękujemy za słowa z początku Twojego pontyfikatu skierowane do nas wszystkich:  ,,Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”

 Życie pokazało, jak prorockie były, i nadal są te słowa. Źródłem pokoju na świecie, pokoju w ludzkich sercach nie jest braterstwo na płaszczyźnie czysto-ludzkiej, ale Chrystus i Jego obecność!

Króluj nam Chryste!

Podziękowania:

Szczególne dla ks. Tomasza Rokosza za wgrywanie materiału z Ojcem Świętym na stronę parafii oaz dla:

-księdza Damiana za inspirowanie  dzieci do wykonywania serduszek,

- Pani  Wiesławy Lewandowskiej-Kmak za bezinteresowne wykonanie napisów na wystawę,

- Mirosławy Grybel za pomoc w przygotowaniu wystawy,

-dla Urzędu Miasta za wypożyczenie tablic,

-dla wszystkich dzieci i dorosłych, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie do wzięcia udziału w  zaproponowanych akcjach w związku ze 100 –leciem Urodzin Świętego JP II.

W imieniu organizatorów

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Zdjęcia- Oliwka Machaczek

100 - lecie urodzin św. Jana Pawła II

Powrót

POAK w Grybowie  odwiedza swoich chorych i samotnych

w ZOL ,,Caritas”

 z okazji Światowego Dnia Chorego

 

,, Tak jak Ojciec dał Syna z miłości,

Syn oddał siebie z tej samej miłości,

Podobnie i my możemy miłować innych tak,

Jak Bóg nas umiłował”

Papież Franciszk

 

Już powoli staje się tradycją, że  POAK w Grybowie  odwiedza chorych i samotnych w ZOL ,, Caritas”,  także z okazji Światowego Dnia Chorego. Jest to dla nas tak bardzo ważne, gdyż do odwiedzin ludzi chorych i samotnych zapraszamy ,, Niepubliczne Przedszkole Parafialne  imienia  Świętych Dzieci Fatimskich”, które bardzo chętnie włącza się w to dzieło. Tak było i tym razem. Dzieci wraz ze swoimi Paniami  i POAK przygotowały upominki  oraz przepyszne pączki.

Spotkanie rozpoczęliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził  Ksiądz Prałat Proboszcz w intencji wszystkich Pensjonariuszy tego domu. Po modlitwie Prezes POAK i Dyrektor przedszkola mgr Marta Wojtarowicz podziękowały tym wszystkim, którzy na co dzień służą chorym, tj. Księdzu Dyrektorowi Prałatowi Pawłowi Bobrowskiemu, całemu zespołowi medycznemu, zespołowi pielęgniarek na czele z  mgr Elżbietą  Matułą, Kapłanom posługującym chorym z obecnym wśród nas Księdzem Prałatem Proboszczem Ryszardem Sorotą oraz wszystkim pracownikom ZOL ,,Caritas”.  Następnie odwiedzaliśmy chorych w salach. Towarzyszył nam Ksiądz Proboszcz, pani dyrektor przedszkola i zespół wokalno-  muzyczny, który grą i  pięknym śpiewem ubogacił te odwiedziny.

Jak zawsze czas spędzony wśród ludzi chorych, cierpiących, samotnych jest dla nas wszystkich czasem  ubogacenia duchowego, refleksji nad własnym życiem oraz poczucia Wspólnoty

Prezes POAK

Barbara Machaczek

POAK w ZOL w Grybowie

Powrót

POAK w Grybowie organizatorem III Parafialnego Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Księdza Prałata Proboszcza

Czas ferii zimowych, to ten czas, kiedy nie wszystkie dzieci korzystają z wypoczynku. Nasz Parafialny Oddział już po raz trzeci zorganizował wraz z Księdzem Tomaszem Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Księdza Prałata Proboszcza Ryszarda Soroty, naszego Asystenta Kościelnego. Przyświeca nam zawsze ten sam cel, by dzieci i młodzież nie wysiadywały ciągle przed telewizorem i komputerem. Chcemy  i organizujemy dla nich czynny wypoczynek połączony ze zdrową  rywalizacją sportową. Między rozgrywkami dzieci mogą korzystać z różnych gier stolikowych, a przede wszystkim są ze sobą, rozmawiają  i tworzą Wspólnotę.

Każdy dzień rozgrywek rozpoczynamy modlitwą, którą inicjuje Kapłan. W każdym dniu mamy dla dzieci przygotowane niespodzianki w postaci różnorodnych łakoci. Na zakończenie już tradycyjnie przygotowujemy dla wszystkich uczestników i ludzi zaangażowanych w organizację turnieju grilla.

W tym roku Puchr wywalczył sobie, już po raz drugi Szymon Główczyk, uczeń klasy VIII.  Serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jakikolwiek sposób w to dzieło

A wszystko na chwałę Panu i ku pożytkowi bliźniego.

Króluj nam Chryste!

 

Prezes

Barbara Machaczek

Podziękowanie:

Ksiądz Prałat Proboszcz- fundator pucharu i dyplomów

Ks. Tomasz- współorganizator

Iwona i Janusz Góra

Spóldzielnia Handlowo- Produkcyjna ,, Składnica”

,,Hitpol „- Pan Sebastian Pacho

Przedsiębiorstwa Wielobranżowego ,,Laskopol”-Państwo Halina i Roman Dudek

Dionizego Poręby- Zakład Masarski w Grybowie

Barbara Świgut i Barbara Krok- ciasto

Zespół Szkół Zawodowych- wypożyczenie stołów

Pan Bogusław Borusiewicz- przewóz stołów

Sędziowie- Krzysztof Chronowski, Jarosław Bochenek i Wiesław Machaczek

Serdecznie dziękujemy

Organizatorzy

Turniej tenisa stołowego

Powrót

Z kolędą w ZOL

Powrót

Hej kolęda, kolęda…

 

            Do grupy  muzykujących osób z naszej parafii dołączył się Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i w tym roku odwiedził z kolędą ZOL ,, Caritas” w Grybowie.

Odwiedziny przypadły w uroczystość Objawienia Pańskiego, w którym to dniu Trzej Królowie przybyli do stajenki, by pokłonić się nowonarodzonej Dziecinie. Myśmy idąc śladami Mędrców ze Wschodu odwiedzili  ludzi starszych, chorych, samotnych, by w nich zobaczyć Bożą Dziecinę położoną na sianie w ubogiej stajence. Kolędowanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą w kaplicy tego domu wraz z pensjonariuszami poruszającymi się o własnych siłach i na wózkach. Odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia zawierzając Bożej Opatrzności wszystkich mieszkańców ZOL, personel medyczny, dyrektora placówki ks. Pawła Bobrowskiego i Kapłanów na co dzień  posługujących chorym,  prosiliśmy , by ten Nowy Rok obfitował dla nas wszystkich w Boże łaski, zdrowie i wszelką pomyślność.

Następnie odwiedzaliśmy sale, w których leżą chorzy przykuci do łóżka, chorzy w śpiączce i śpiewaliśmy kolędy o Bożym narodzeniu oraz rozdawaliśmy drobne prezenty przygotowane przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

Były to dla nas wszystkich bardzo wzruszające chwile. W niejednym oku pojawiła się łza i  to zarówno u mieszkańców tego domu jak i u nas odwiedzających.  Czas  spędzony w tym miejscu uświadomił nam jeszcze bardziej, że nasz Bóg jest Miłością.

Na chwałę Panu i ku pożytkowi bliźniego

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Składamy życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Co roku od kilku lat przesyłamy świąteczne życzenia do Ekscelencji Księdza biskupa Andrzeja Jeża, naszego Asystenta DIAK prof. Jana Bartosza, Prezesów p. Roberta Rybaka i p. Bożeny Kwitowskiej oraz przedstawicieli Zarządu DIAK.

PAMIĘTAMY O NASZYCH CZŁONKACH WSPOMAGAJĄCYCH

Prezes wraz z panią Stasią Główczyk co roku odwiedzają z okazji Świąt Bożego Narodzenia naszych członków wspomagających. Zawsze przygotowujemy drobny upominek, który najczęściej wykonuje własnoręcznie właśnie Stasia oraz piszemy życzenia, do których dołącza się również nasz Asystent kościelny Ksiądz Prałat Proboszcz.

Do członków wspomagających zaliczają się:

P. Teresa Świgut

P. Maria Rzemińska

P. Maria Kościsz

P. Cecylia Kobielska

P. Janina Mazurek

P. Maria  Mazurek

P. Helena Sekuła

P. Maria Hotloś

P. CzesławaTotoś

P. Jadwiga  Obrzut

Są to osoby, które ze względu na wiek i choroby nie uczęszczają już tak regularnie na nasze spotkania, ale wspierają nas tym co najważniejsze, a mianowicie  modlitwą.

 

By każdy kto żyw wiedział, czym jest Akcja Katolicka

Prezes Barbara Machaczek wraz z mężem ufundowali baner informujący o tym, czym jest Akcja Katolicka  oraz reklamujący działalność naszego Parafialnego Oddziału

POAK w Grybowie- wszystko dla Boga i Ojczyzny

 

Z okazji Święta Niepodległości Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zorganizował w bazylice, już po raz czwarty adorację modlitewno-patriotyczną. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy dzieci i młodzież z naszej parafii. Adorację poprowadziliśmy w środę przed Nowenną. Scenariusz przygotowała prezes naszego oddziału Barbara Machaczek, która wraz z Asią Sędzik, naszą członkinią  poprowadziła tę modlitwę, którą rozpoczęliśmy od wspólnego zaśpiewania  pieśni ,, Nie rzuci, ziemi skąd nasz ród”. Następnie uwielbiliśmy Boga i podziękowaliśmy za odzyskaną wolność. Kolejnym punktem była prezentacja ,, Drogi do wolności”. Przepiękne pieśni między innymi ,, Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana”,
,, Biały krzyż” zaśpiewała licealistka Gabrysia Motyka. Natomiast dzieci z przedszkola i klas pierwszych wyrecytowały wiersz Władysława Bełzy ,, Kto Ty jesteś” oraz zaśpiewały piosenkę ,,Jesteśmy Polką i Polakiem” do prezentacji przygotowanej z ich własnych  prac plastycznych. Adorację zakończyliśmy zawierzeniem Bogu całej naszej parafii, Ojczyzny, również tej lokalnej z władzą Samorządową i całego Kościoła w Polsce. Na zakończenie Gabrysia zaśpiewała  pieśń ,, Dokąd idziesz Polsko”, a  wszyscy zebrani  Parafianie  ,, Boże coś Polskę.

Był to dla nas wszystkich piękny czas wspólnoty modlitewnej i lekcja historii.

Serdeczne podziękowania dla Księdza Janusza Szpilowskiego i Pana Mariana Bergańskiego za pomoc w obsłudze technicznej oraz dla Elżbiety Koszyk z Kąclowej za przygotowanie prezentacji ,, Jesteśmy Polką i Polakiem”. Gościnnie wystąpiły dzieci z przedszkola im. ,, Świętych dzieci fatimskich, Hiacynty i Franciszka”,  grupy zerowej z Kąclowej  oraz  uczniowie klasy 1 a ze SP w Kąclowej
i z Grybowa.

Zdjęcia - Oliwia Machaczek

 

Sekretarz POAK

Wiesław Machaczek

Wszystko dla Boga i Ojczyzny

Powrót

„Koronka na ulicach miast świata”

RAZEM W GODZINĘ BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

 

Za nami X edycja modlitewnej akcji „Koronka na ulicach miast świata”, której celem jest szerzenie orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Co roku 28 września – w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki – o godz. 15.00 mieszkańcy polskich miast, miejscowości i wsi wychodzą na ulice, aby odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W tym roku w naszym mieście, przy krzyżu misyjnym stojącym przed Bazyliką modlitwę  w intencji pokoju na całym świecie, za Kapłanów o ich świętość życia oraz za cały Kościół  i nawrócenie tych, którzy Go prześladują poprowadził ksiądz Tomasz Rokosz wspólnie z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej.

W modlitwie uczestniczył również ksiądz Damian Pitwor i  grupa Parafian. Duża część naszej parafii modliła się też przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej modlitwy.

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Koronka na ulicach miast

Powrót

Nawiedzenie relikwii i obrazu św. Jana Pawła II

Obraz i relikwie naszego Wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II, wprowadziliśmy do naszej Bazyliki w uroczystej procesji. Relikwie wniosła prezes Barbara Machaczek wasyście z Wiesławem Machaczkiem i Stanisławem Obrzutem. Uroczystość rozpoczęliśmy  Mszą świętą, którą w koncelebrze odprawił nasz Asystent kościelny ksiądz Prałat Proboszcz Ryszard Sorota. Homilię wygłosił ksiądz Prałat Penitencjarz Ryszard Stasik, który ukazał  drogę Jana Pawła II do świętości jako wzór do naśladowania. Po Mszy świętej  licznie zgromadzeni wierni mogli z czcią i szacunkiem ucałować relikwie Świętego. Następnie członkowie POAK  poprowadzili modlitwę różańcową zawierzając w opiekę za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II całą parafię miłosiernemu Bogu. Wspólnie z Księdzem Proboszczem nabożeństwo z odczytaniem próśb, które wierni zapisali na kartkach. Uzbierało się  kilkadziesiąt próśb i podziękowań oraz świadectw wskazujących na orędownictwo Jana Pawła II w niebie. Kolejnym punktem nawiedzenia był modlitewny montaż słowno- muzyczny w wykonaniu młodzieży z KSM pod kierunkiem Grzegorza Susa. Całość zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim oraz zawierzeniem Akcji Katolickiej w Polsce świętemu Janowi Pawłowi II. Cały kolejny dzień relikwie były wystawione na widok publiczny i licznie przybywający do Bazyliki wierni z naszej i okolicznych parafii mogli się przed nimi modlić i z czcią ucałować. Uroczystość pożegnania rozpoczęliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ksiądz Proboszcz, a następnie członkowie POAK  odmówili różaniec i  Litanię do świętego Jana Pawła II, dziękując Bogu za Papieża Polaka  i  zawierzając siebie i swoje rodziny orędownictwu  Patrona. Zwieńczeniem modlitwy była Msza święta odprawiona przez Księdza Proboszcza w asyście Księdza Penitencjarza. Homilię wygłosił ksiądz Proboszcz przypominając wiernym wybrane fragmenty z bogatych treści nauczania Świętego.

Po zakończeniu uroczystości relikwie i obraz zostały przekazane do parafii Ropa.

 

Umiłowany Ojcze Święty Janie Pawle II, dziękujemy Ci za nawiedzenie naszej parafii. Tobie zawierzamy wszystkich członków POAK oraz Asystenta kościelnego Księdza Proboszcza i prosimy pomagaj nam odczytywać znaki czasu i kroczyć drogą ku świętości.

 

Asystent kościelny POAK                                                                 Prezes POAK

Ks. Prałat Proboszcz                                                                     Barbara Machaczek

Ryszard Sorota

Nawiedzenie relikwii św. Jana Pawła II

Powrót

Grybowskie mamy przed obrazem Matki Przedziwnej

Z okazji jednego z najpiękniejszych dni w roku Dnia Matki, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Kręgami Kościoła Domowego zaprosili wszystkie mamy z naszej parafii na wspólną modlitwę przy obrazi Matki Przedziwnej.

Obraz jest w naszej parafii już od ponad czterystu lat, bo od tylu właśnie działa Bractwo Różańcowe.

Tekst modlitewnej adoracji przygotowała i interpretowała Prezes POAK,
a przepiękne pieśni wykonał zespół muzyczny składający się z mam.

 

Podziękowałyśmy dobremu Bogu za naszą Matkę Niebieską, którą zostawił nam Jej ukochany Syn- ,, …Oto Matka Twoja…”. Następnie uczciłyśmy pieśnią i poezją wszystkie mamy z naszej parafii i na całym świecie. Na zakończenie wspólnej modlitwy zawierzyłyśmy siebie, naszych mężów i  dzieci oraz nasze rodziny Matce Przedziwnej, prosząc by prowadziła nas i wspomagała w powołaniu, byśmy potrafiły prowadzić swoje rodziny do świętości.

Każda z mam na prośbę organizatorów tego modlitewnego czuwania  przyniosła  róże, które wraz  z aktem zawierzenia złożyłyśmy przed obrazem Matki Przedziwnej, naszej najukochańszej grybowskiej Pani.

Mamy włączyły się również w liturgię Mszy świętej.

 

Wszystko na chwałę Bogu i Matki Najświętszej oraz ku pożytkowi bliźniego.

Króluj nam Chryste!

 

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej modlitewnej adoracji, a mamom za liczny udział i przepiękne róże dla naszej grybowskiej Matki.

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Grybowskie mamy przed obrazem Matki Przedziwnej

Powrót

 

„Gdyby zniesiono sakrament święceń, nie mielibyśmy Pana. Któż Go złożył tam, w tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął waszą duszę, gdy po raz pierwszy wkroczyła w życie? Kapłan. Kto ją karmi, by dać siłę na wypełnienie jej pielgrzymki? Kapłan. Któż ją przygotuje, by pojawiła się przed Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we Krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, zawsze kapłan. A jeśli ta dusza umiera ze względu na grzech, kto ją wskrzesi, kto da jej ciszę i pokój? Znowu kapłan… ” — Jan Maria Vianney.

Wielki Czwartek, którego wieczorna liturgia rozpoczyna święte Triduum Paschalne; jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz Kapłaństwa. Dlatego też w ramach duchowej pomocy i troski o prezbiterów Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie z inicjatywy naszej członkini Pani Marii Szczeciny przygotował modlitwę za kapłanów pochodzących bądź posługujących w naszej diecezji. W Wielki Czwartek po zakończeniu Eucharystii wychodząc ze świątyni każdy parafianin  mógł  zabrać karteczkę z tekstem modlitwy oraz nazwiskiem danego kapłana. Przygotowano ok. 1800 karteczek.

Módlmy się wszyscy o świętych Kapłanów

 

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Światowy Dzień Chorego- POAK w Grybowie z wizytą w Zakładzie Opieki Leczniczej- Caritas

11 lutego br. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej  przy udziale wielu wspaniałych osób, odwiedził ludzi starszych i schorowanych w naszym Zakładzie Opieki Leczniczej- Caritas.

Do współpracy zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Parafialnego im. ,, Świętych dzieci fatimskich, Hiacynty i Franciszka” oraz dzieci z przedszkola w Kąclowej, gdzie uczy prezes POAK, które wykonały piękne pamiątkowe serduszka, na których zamieściliśmy okazjonalne życzenia. Dla naszej inicjatywy udało nam się również  pozyskać młodzieżowy zespół muzyczny z Siołkowej   oraz niezastąpionego Pana Ryśka z akordeonem, którzy uświetnili naszą modlitwę  pięknymi pieśniami religijnymi.  Spotkanie rozpoczęliśmy w kaplicy ZOL-u o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, której przewodniczył nasz Asystent kościelny ksiądz Prałat Proboszcz Ryszard Sorota. Modlił się w intencji wszystkich osób chorych starszych, samotnych i opuszczonych, skazanych na bezsilność, żyjących w lęku i niepewności o przyszłość.  Za umierających, by nikt nie zmarnował łaski cierpienia duchowego,  fizycznego, by męka Jezusa Chrystusa dla nikogo nie była daremna, by chorzy potrafili wypełniać wolę Bożą poprzez cierpliwe dźwiganie codziennego krzyża.

Następnie odbył się  koncert dla osób chorych, ale dzięki Bogu jeszcze chodzących, które wspólnie z nami modliły się w kaplicy Caritasu.

Osoby leżące odwiedziliśmy w pokojach zostawiając im pamiątkowe serduszka i wspólnie z nimi śpiewając pieśni biesiadne.  Nie obyło się bez wzruszeń i łez. Ale były też i tańce z Pensjonariuszami. Wszyscy pensjonariusze oraz dyrekcja i obsługa zostali poczęstowani pączkami, które upiekły mamy dwóch dziewczynek z gr. OA, z przedszkola w Kąclowej.  Dla dyrektora ZOL-u i  osób zajmujących  się na co dzień chorymi za ich trudną, ale pełną miłości i poświęcenia pracę, przygotowaliśmy pamiątkowe podziękowania.

To spotkanie dało nam wszystkim: starszym, młodszym i zupełnie młodym inspirację , aby się choć na chwilę zatrzymać się w tym pędzie dzisiejszego świata, wzruszyć i uruchomić działanie.

Życzymy chorym powrotu do zdrowia, wiary, ufności i cierpliwości potrzebnej w pokonywaniu swojej choroby. Wszystkim chorym w naszym mieście życzymy wiele życzliwości i miłości od najbliższych.

 

Serdeczne podziękowania dla:

Pani Prezes chóru parafialnego Ali Romanek z córką Joanną oraz Agnieszki Niepsuj z córką Olą a także Natalii Smoła, Małgorzaty Góra, Asi Sędzik i Pana Ryszarda Motyka za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery poprzez śpiew i granie na instrumentach.

Krystyny Lichoń- nauczyciela ZSP w Kąclowej i gr. OA przedszkolaków z Kąclowej za piękne laurki.

Przedszkola Parafialnego: dzieci, grona pedagogicznego, dyrekcji, za przepiękne laurki.

Pani Agaty Ziółko i Pani Bożeny Szczecina mam dzieci z grupy OA przedszkola w Kąclowej za upieczenie 100 pączków gratis.

Dyrektora Ks. Prałata Pawła Bobrowskiego za ciepłe przyjęcie nas w ZOL

 ,, Caritas” i wszystkie miłe słowa , które padły pod naszym adresem.

Prezes POAK Barbary Machaczek i gr. OA przedszkolaków z Kąclowej za piękne laurki oraz całą inicjatywę tego spotkania.

Dziękujemy pięknie pielęgniarkom i całej obsłudze ZOL za serce dla podopiecznych i serdeczną opiekę.

Wszystkim niech wynagrodzi nasz Pan Jezus Chrystus

Króluj nam Chryste

Na chwałę Bożą i ku pożytkowi bliźniego

Sekretarz  Wiesław Machaczek

II PARAFIALNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO W GRYBOWIE

Zachęceni zeszłorocznym sukcesem postanowiliśmy i w tym roku, w okresie ferii zimowych zaprosić dzieci i młodzież do udziału w  turnieju tenisa stołowego o Puchar Księdza Prałata Proboszcza Ryszarda Soroty. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić młodych do wyjścia z domu, odłożenia telefonów i komputerów, aby zażyć trochę sportu według zasady
 ,, w zdrowym ciele, zdrowy duch”.  Tym razem z inicjatywy prezes udało nam się  nawiązać współpracę  z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową  w Nowym Sączu i dzięki  Prorektor tej uczelni dr Halinie Potok zaprosiliśmy studentów, którzy przeprowadzili pod czujnym okiem Pani Prorektor zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, a dla dzieci starszych prelekcję na temat uzależnień od komputera i telefonu. Były to bardzo ciekawe, pouczające i  przydatne zajęcia , które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

Do gry o Puchar zgłosiło się 20 dzieci od klasy IV do VIII.  Po rozgrywkach w swojej kategorii do walki o Puchar zakwalifikowały się następujące dzieci: Marcin Kiełbasa, Michał Gliński, Jonasz Niepsuj, Julka Szczepanik, Daniel Radziak, Szymon Główczyk. Dzieci, które odpadły w swoich kategoriach rozegrały mecze o 1,2 i 3 miejsce.

I miejsce- Jakub Gliński

II miejsce-Krystian Mituś

III miejsce-Zuzanna Oleksy

Po zaciekłych sportowych rozgrywkach wyłoniono zwycięzcę II Parafialnego turnieju tenisa stołowego , którym został  Szymon Główczyk uczeń klasy VIII oraz zwycięzców 1,2 i 3 miejsca :

I miejsce- Marcin Kiełbasa

II miejsce- Daniel Radziak

III miejsce- Jonasz Niepsuj

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Na zakończenie 4- dniowych rozgrywek przygotowaliśmy dla dzieci grilla na dziedzińcu Domu Duszpasterskiego. W zimowej scenerii, w przyjaznej i pełnej radości atmosferze wspólnie z kapłanami  i Siostrą Dominiką z naszej parafii spędziliśmy miło czas.

Dziękujemy sponsorom:

Ksiądz Prałat Proboszcz Ryszard Sorota

Ksiądz katecheta Janusz Szpilowski- współorganizator turnieju

Iwona i Janusz Góra

 Stefan Romanek z żoną

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

Bardzo serdecznie dziękujemy komisji sędziowskiej w składzie:

Krzysztof Chronowski, Karol Kamiński i Wiesław Machaczek

Dziękujemy Panu Bogdanowi Borusiewiczowi za udostępnienie samochodu do przewozu stołów do gry w tenisa.

Bardzo serdeczne podziękowania dla Wiesława Machaczka,  inicjatora
i pomysłodawcy turnieju.

Prezes

Barbara Machaczek

Dekanalne spotkanie opłatkowe w Grybowie

5 stycznia w przeddzień Święta Objawienia Pańskiego spotkały się na dekanalnym opłatku Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej i parafialnej Caritas. W spotkaniu uczestniczył Asystent diecezjalny Akcji Katolickiej ks. dr Jan Bartoszek oraz prezes DIAK Robert Rybak z małżonką. Gościliśmy księży z dekanatu z  Asystentem dekanalnym dziekanem Bolesławem Bukowcem. Zaszczycił nas również swoją obecnością Burmistrz naszego miasta Pan Paweł Fyda. Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą różańcową w intencji naszych Stowarzyszeń, którą poprowadziły panie z parafialnej Caritas. Następnie była koncelebrowana Msza św. której przewodniczył  i homilię wygłosił ks. Bartoszek. Liturgię przygotował POAK. Kolejnym  punktem spotkania, był występ w Domu Duszpasterskim dzieci z Parafialnego przedszkola im. ,, Świętych dzieci fatimskich Hiacynty i Franciszka”. Przedstawiły piękne jasełka, które przygotowały pod kierunkiem pań: Edyty Gucwy i Marty Krok. Po przełamaniu się opłatkiem, złożeniu życzeń i poczęstunku, nastąpił czas kolędowania. W miłej, przyjaznej i pełnej życzliwości atmosferze spędziliśmy przedświąteczną sobotę.

Prezes POAK

Barbara Machaczek

 

Dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania Księdzu Prałatowi Proboszczowi Ryszardowi Sorocie i Pani dyr. Parafialnego Przedszkola Marcie Wojtarowicz

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie uczcił 100- lecie niepodległości naszej Ojczyzny

Aby uczcić 100 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości POAK przygotował i poprowadził w środę przed Nowenną III adorację modlitewno-patriotyczną.

Prezes Barbara Machaczek opracowała scenariusz, na który złożyły się modlitwy dziękczynno- błagalne w intencji naszej Ojczyzny oraz część typowo patriotyczna. POAK przygotował również prezentację ukazującą losy Polaków
w czasie 100-letniej niewoli oraz świętych i błogosławionych tego okresu. Całość uświetnił zespół młodzieżowy ,,Synkopa”, który wykonał przepiękne pieśni religijno- patriotyczne pod kierunkiem Pana Mariana Bergańskiego, nauczyciela muzyki w Szkole Podstawowej w Siołkowej.

Po adoracji i nowennie odbyła się Msza święta, w liturgię której włączyli się nasi przedstawiciele. Andrzej Tymbarski przeczytał czytankę, a Małgorzata Motyka modlitwę wiernych w intencji Ojczyzny.

Był to przepiękny czas dany nam przez Boga, by chwilę podumać
 i zastanowić się nad losami naszej ukochanej Ojczyzny oraz patriotyzmem i bohaterstwem naszych przodków.

11 listopada jak co roku, przedstawiciele Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej włączyli się w uroczyste obchody tego święta. Z nadania Księdza Prałata Proboszcza opiekujemy się sztandarem bazylikowym. Braliśmy udział w uroczystej Mszy św. a następnie przemaszerowaliśmy pod Pomnik ofiar I i II wojny światowej znajdujący się w parku miejskim, gdzie włodarze i mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele różnych instytucji z naszego terenu złożyli wiązanki kwiatów.

Ksiądz Prałat Proboszcz Ryszard Sorota nasz Asystent kościelny podsumowując uroczystości związane ze 100- leciem odzyskania niepodległości odbywające się w naszym mieście zwrócił uwagę na przygotowaną przez nasz oddział adorację modlitewno-patriotyczną. Stwierdził, że bardzo ważne jest, aby rodzina, Kościół i szkoła zgodnie pielęgnowały miłość do Ojczyzny
i przekazywały ją młodemu pokoleniu oraz, że dzieci i młodzież chcą się w takie uroczystości i wydarzenia angażować.

Niech Bóg błogosławi naszej Ojczyźnie i wszystkim jej mieszkańcom.

Na chwałę Bogu i ku pożytkowi bliźniego.

 

POAK serdecznie dziękuje Panu Grzegorzowi Matule nauczycielowi ze szkoły w Stróżach za nagłośnienie kościoła oraz ks. Januszowi Szpilowskiemu.

Prezes

Barbara Machaczek

Pamiętamy Twoje nauczanie Święty Janie Pawle II, nasz polski Papieżu…

Od soboty POAK w Grybowie prowadzi modlitewną nowennę przed liturgicznym wspomnieniem Jana Pawła II, w oparciu o refleksje nad słowami polskiego papieża do rodaków w 100-lecie odzyskania niepodległości zawarte w książce ,,Być Polakiem” autorstwa naszego Asystenta diecezjalnego ks. dr Jana Bartoszka. Członkowie Akcji Katolickiej z okazji 40 rocznicy powołania krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz z okazji I rocznicy ustanowienia Papieża-Polaka pierwszorzędnym patronem Akcji Katolickiej w Polsce przygotowali wystawę. Składa się ona z dwóch tablic. Na pierwszej zamieszczono prace uczniów Szkoły Podstawowej w Grybowie namalowane na konkurs ogłoszony przez DIAK zatytułowany ,,Myśląc Ojczyzna- Jan Paweł II do Polaków”. Prace wykonali: Karolina Gucwa- kl. V b, Julia Durlak- kl. V b, Filip Główczyk- kl. V b, Julia Podolak- kl. V b, Agnieszka Kmak- kl. VII b, Kamila Matuła- kl. VI c ( praca została wysłana na konkurs, który jeszcze nie został rozstrzygnięty) pod kierunkiem mgr Grażyny Blicharz, nauczyciela tej szkoły. Druga tablica tej wystawy ma charakter patriotyczny. Jest refleksją  nad nauczaniem patriotycznym świętego Papieża Jana Pawła II w 100- lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

 

Prezes POAK w Grybowie

Barbara Machaczek

 

Serdecznie dziękuję za pomoc przy wykonaniu wystawy mgr Mirosławie  Grybel, sympatykowi Akcji Katolickiej i mgr Wiesławie Lewandowskiej Kmak oraz Panu Andrzejowi Oleksemu- nauczycielowi ZSZ w Grybowie za wykonanie krzyża.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej uczcił swojego wielkiego Rodaka

W drugą sobotę września w Grybowie odbyło się dekanalne spotkanie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej celem uczczenia swojego wielkiego Rodaka śp. Księdza Biskupa Karola Pękali w 50 rocznicę Jego śmierci.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Zarządu DIAK pod przewodnictwem

Ks.  Asystenta dr Jana Bartoszka i Prezesa Roberta Rybaka.

Uroczystość rozpoczęto od zwiedzenia Muzeum parafialnego, po którym oprowadzała gości społeczna dyrektor mgr Maria Solarz. Następnie odbyła się  Msza św.

 w intencji Biskupa Karola Pękali pod przewodnictwem Ks. dr Jana Bartoszka w koncelebrze
 z Ks. Prałatem Proboszczem naszej parafii Ryszardem Sorotą. Po nabożeństwie ciekawą prelekcję na temat życia i działalności śp. Stryja Biskupa Pękali wygłosiła Pani Anna Pękala-Capik. Ksiądz Proboszcz Kustosz Bazyliki Mniejszej w Grybowie zapoznał zebranych z historią naszego kościoła. Gości obejrzeli również Parafialne Przedszkole im. ,, Świętych dzieci fatimskich”, które staraniem całej parafii zostało wybudowane i oddane do użytku w ciągu jednego roku. Na zakończenie spotkania w miłej i przyjaznej atmosferze goście  spożyli wspólną agapę.

 

Prezes POAK

Barbara Machaczek

 

Serdecznie dziękujemy sponsorom:

·         Prezesowi i Zarządowi SH ,,Składnica”,

·         Tomaszowi Pacho- ,,Hitpol”,

·         Tadeuszowi Klementowskiemu,

·         Kwiaciarni- pp. Krukowscy i ,,Magnolia”,

·         Członkom Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

W majowej akcji- POAK w Grybowie

W maju POAK w Grybowie zainicjował bądź włączył się w wiele akcji i działań  dokonujących się w naszej parafii.

Rozpoczęliśmy od udziału w uroczystościach z okazji 3 Maja. Nasi przedstawiciele pełnią funkcję chorążych i asysty, opiekujemy się sztandarem bazylikowym z nadania Księdza Prałata  Proboszcza.

Kontynuujemy kolejny rok adoracji pierwszosobotnich przed Najświętszym Sakramentem, wynagradzających  Niepokalanemu Sercu Maryi Panny. Modlitwę prowadzimy od maja do października.

Poprowadziliśmy jak każdego 2-go dnia miesiąca różaniec papieski, którym modlimy się już od 22 lat. To pierwsze zadanie, którego podjęliśmy się po utworzeniu Akcji Katolickiej w naszej parafii. Na początku modliliśmy się dziękując Bogu za Ojca Świętego Jana Pawła II, potem o Jego beatyfikację, kanonizację. Obecnie wśród wielu intencji za Kościół i naszą Ojczyznę.

Z racji zbliżającego się Dnia Matki przygotowaliśmy i poprowadziliśmy razem z Kościołem Domowym modlitwę przed obrazem Matki Przedziwnej, Pani Grybowskiej. Rozważania modlitewne, wiersze przygotowane i interpretowane przez prezes Barbarę  przeplatane były pieśniami w wykonaniu młodzieży z naszej parafii pod kierunkiem Alicji Romanek. W ten sposób oddaliśmy cześć Maryi  i wszystkim mamom z naszej parafii.

Nasi przedstawiciele, prezes Barbara Machaczek, Andrzej Tymbarski i Stanisław Obrzut brali udział w synodalnej grupie  dyskusyjnej na temat modlitwy w  rodzinie.

Podsumowaliśmy konkurs pt. ,,  Myśląc Ojczyzna- Jan Paweł II do Polaków”.

Wyróżniono jedną pracę literacką uczennicy z kl. III a Gimnazjum w Grybowie i prace plastyczne uczniów ze szkoły podstawowej. Wszystko zostało przesłane na konkurs diecezjalny pod tym samym tytułem.

Jak każdego roku z mieszkańcami Białej Wyżnej budowaliśmy Ołtarz na Boże Ciało, którego jako POAK jesteśmy fundatorami.

Jak w każdą niedzielę i święta od 14.00 do 17.00 pełniliśmy dyżur w roli przewodnika po naszej pięknej bazylice.

Cieszymy się, że możemy służyć Bogu w drugim człowieku.

Wszystko na chwałę Boga i Matki Najświętszej

Króluj nam Chryste!

                                                                                                                                                                             Barbara Machaczek

                                                                                                                                                                                                                                                Prezes POAK w Grybowie

Grybowska Akcja w akcji, by dzieci i młodzież nie hejtowały czy lajkowały, tylko sportu zażywały i w tenisa stołowego grały...

 

W drugim tygodniu ferii POAK w Grybowie z inicjatywy naszego członka Wiesława Machaczka wyszedł z propozycją do dzieci i młodzieży, i zorganizował z ks. Januszem Szpilowskim I Parafialny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prałata Proboszcza Ryszarda Soroty.

Zgłosiło się 40 osób. Rozgrywki odbywały się w Domu Duszpasterskim od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11.00 do 13.00,  w sześciu grupach wiekowych:

·        dziewczynki ze szkoły podstawowej,

·        chłopcy ze szkoły podstawowej,

·        dziewczyny z gimnazjum,

·        chłopcy z gimnazjum,

·        chłopcy ze szkoły średniej,

·        młodzież ze szkoły integracyjnej

Mecze rozgrywano w systemie każdy z każdym.

Turniej  rozpoczął  Ksiądz Proboszcz modlitwą  i błogosławieństwem,
a następnie rozegrał pierwszy  mecz z  przedstawicielami komisji sędziowskiej i niektórymi uczestnikami turnieju. Powiem w tajemnicy, że nasz Proboszcz świetnie gra w tenisa stołowego.

Każdy kolejny dzień trwania turnieju rozpoczynaliśmy od modlitwy.
W drugim dniu uczynił to ksiądz Janusz Szpilowski opiekun duchowy turnieju,
a w kolejnym ksiądz Penitencjarz Ryszard Stasik.

Zawodnicy dzielnie i z ogromnym zaangażowaniem rozgrywali mecze.

Komisja sędziowska w składzie:

mgr Katarzyna Koszyk- Niepsuj,

mgr Jan Skowron,

 mgr Rafał Nowak

 i Wiesław Machaczek bacznie obserwowała i oceniała rozgrywki i po zliczeniu punktów wyłoniła zwycięzców:

·        w grupie dziewczynek ze szkoły podstawowej;

I m Julia Szczepanik

II m Kamila Nalepa

III m Karolina Radzik

·        w grupie chłopców ze szkoły podstawowej;

I m Marcin Kiełbasa, Jakub Gliński

II m Kamil Niepsuj

III m Daniel Radziak

·        w grupie dziewczyn z gimnazjum;

I m Julia Oleksy

II m Oliwia Machaczek

III m Kinga Lichoń

·        w grupie chłopców z gimnazjum;

I m Kacper Jeleń

II m Kamil Jeleń

III m Jan Szczepanik

·        w grupie chłopców ze szkoły średniej;

I m Szymon Hotloś

II m Damian Krok

III m Karol Kłapacz

·         w grupie chłopców starszych;

I m Paweł Szczecina

II m Szymon Podwika

Dyplom za dzielną walkę otrzymał też najmłodszy uczestnik turnieju Bartek Nowak z klasy zerowej, którego obecnością bardzo się cieszymy.

Z każdej grupy osoby, które zdobyły I miejsce rozegrały mecz
o Puchar Księdza Prałata Proboszcza również w systemie każdy z każdym.

Ten sam skład komisji sędziowskiej po zliczeniu punktów wyłonił zwycięzcę.

Zdobywcą Pucharu Księdza Prałata Proboszcza w I Parafialnym Turnieju Tenisa Stołowego został Kacper Jeleń z kl. III Gimnazjum
w Siołkowej.

 Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Zakończenie turnieju miało miejsce w czwartek, kiedy to ksiądz Prałat Proboszcz wraz z prezes POAK Barbarą Machaczek wręczył dyplomy wszystkim nagrodzonym oraz Puchar zwycięzcy i dokonał zamknięcia I Parafialnego Turnieju Tenisa Stołowego.

Po części oficjalnej wszystkich uczestników zaproszono na grilla, którego przygotowano na placu Domu Duszpasterskiego.  Byli tam również nasi kapłani ksiądz Proboszcz, ks. Janusz, ks. Prałat Stasik,  a także  sympatycy oraz mamy uczestników turnieju.

Był to dla wszystkich miło i z pożytkiem spędzony czas.  A w Domu Duszpasterskim  było gwarno  i wesoło dzięki dzieciom i młodzieży, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie.

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Sponsorzy:

Ks. Prałat Proboszcz  Ryszard Sorota

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

Parafialna Caritas

SHP ,, Składnica” w Grybowie- bułki, sosy i soki

Panie z POAK Maria Szczecina, Elżbieta Stanisz, Barbara Krok- upiekły pyszne ciasta.

Mamusia uczestników turnieju Pani Szczepanik zasponsorowała napoje i ciastka.

Gurbowicz – udostępnił samochód do przewozu stołów do gry w tenisa

Za wszelką pomoc w zorganizowaniu turnieju dziękuje pomysłodawca   całego tego ,, zamieszania”  Wiesław Machaczek

Aby człowiek wiedział dokąd zmierza, musi wiedzieć skąd pochodzi

 

W związku z  99 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości POAK

w Grybowie zorganizował przed Najświętszym Sakramentem już II modlitewno-patriotyczną adorację. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny ,,Synkopa” działający przy Szkole Podstawowej w Siołkowej pod kierunkiem mgr Mariana Bergańskiego nauczyciela tej szkoły. Modlitwy oraz rozważania i wiersze o tematyce patriotyczno-modlitewnej czytali przedstawiciele Akcji Katolickiej, a zespół muzyczny wykonywał  przepiękne pieśni legionowe i religijne. Polecaliśmy Chrystusowi również nasz Rząd z Prezydentem na czele, władzę lokalną oraz cały Kościół w Polsce.

To była też wspaniała okazja, aby uczcić 33 rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, którą przeżywamy w tym roku oraz 300-lecie koronacji obrazu jasnogórskiego.

Był to z pewnością pożytecznie spędzony czas przez naszych parafian, pełen wzruszeń i refleksji nad dziejami naszego Narodu i umiłowanej Ojczyzny.

Na zakończenie adoracji cały Kościół odśpiewał pieśń ,,Boże coś Polskę”, a następnie Apel jasnogórski.

            Po adoracji odbyła się Msza święta, w liturgię której włączyli się nasi członkowie, kontynuując  modlitwę o pomyślność naszej Ojczyzny

i wszystkich jej mieszkańców.

Prezes POAK w Grybowie

Barbara Machaczek

KROMKA CHLEBA PROSTO Z NIEBA- POAK w Grybowie, w akcji

W niedzielę w naszej parafii z racji Roku św. Brata Alberta Parafialny Oddział Akcji Katolickiej według zasady świętego "Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny." rozdawał  za przysłowiową złotówkę kromkę świeżego, wiejskiego chleba, który piekł jako wspólnota z pomocą swoich sympatyków. Kromki chleba w czasie porannej Mszy św. pobłogosławił  Ks. Proboszcz.

Cała akcja została  nazwana  ,,Kromka chleba, pomaga w potrzebach”, a dochód z niej  przeznaczony dla Schroniska dla bezdomnych św. Brata Alberta  w Nowym Sączu i Krakowie oraz  dla naszych parafian w potrzebie.  Bardzo dziękujemy za hojność naszym parafianom.

,,…Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem…”

Prezes POAK

Barbara Machaczek

 

 

Z okazji Imienin Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wręczył duchowy kwiat ,, Margaretkę” swojemu Asystentowi kościelnemu Księdzu Prałatowi Ryszardowi  Sorocie i zobowiązał się do modlitwy za księdza do końca życia.

ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSSKĘ NIEPODLEGŁOŚI

 

W środę 9 listopada br. przed Świętem Niepodległości, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z chórem mieszanym bazylikowym przygotował adorację modlitewno-patriotyczną, którą poprowadzili Barbara Machaczek i Andrzej Tymbarski. Rozważania,  litanię narodu polskiego, fragmenty wierszy przeplatał śpiew chórzystów. Modlono się za Ojczyznę, rządzących naszym krajem z Prezydentem na czele, ale też o pokój na świecie. Podziękowano Matce Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski, która od wieków strzeże naszego narodu, słowami Ślubów Jasnogórskich.

 

Na zakończenie adoracji polecono Bożej opiece całą naszą parafię, kapłanów, siostry zakonne, misjonarzy  i  z wiernymi odśpiewano pieśń ,,Boże coś Polskę”.

1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

 

W związku z 1050 rocznicą  chrztu Polski  Diecezjalny Instytut AK zorganizował konkurs  plastyczny ,, Moja chrzcielnica” i  literacki ,, Milenium- ocalić od zapomnienia”.

Nasz oddział włączył się do konkursu przygotowując etap wewnętrzny do którego zaprosił dzieci i młodzież z terenu naszej parafii. W konkursie wzięli udział następujący uczniowie:

Szkoły podstawowe:

Marcel Krok- SP Kąclowa

Anna Burnagiel- SP Grybów

Weronika Krok- SP Biała Wyżna

Gabriela Lichoń- SP Białą Wyżna

Gimnazja:

Sebastian Mól- Biała Wyżna

Gabriela Krok- Kąclowa

Madgalena Ptaszkowska- Grybów

Oliwia Machaczek- Grybów

 

Szkoły ponadgimnazjalne:

Artur Lichoń - I T1

Aneta Grybel-I Tż

Anna Szczocarz-ITz

Angelika Kasprzyk-ZSZ

Klaudia Lisowicz-ZSZ

Natalia Pawlak-ZSZ

Kamila Kmak-ZSZ

Magdalena Spólnik-ZSZ

Jury  pod przewodnictwem Ks. Prałata Proboszcza Ryszarda Soroty wytypowało do etapu diecezjalnego prace następujących osób:

- Gabriela Lichoń- Biała Wyżna SP

-Sebastian Mól- Biała Niżna Gimnazjum

-Gabriela Krok- Kąclowa Gimnazjum

-Magdalena Ptaszkowska-Grybów Gimnazjum

-Oliwia Machaczek- Grybów Gimnazjum

-Artur Lichoń-IT1

Aneta Grybel- ITż

-Anna Szczocarz-ITż

Na zaproszenie prezes POAK Barbary Machaczek w konkursie literackim wziął udział Ks. Prałat Ryszard Stasik. Praca księdza została wyróżniona, a ksiądz Stasik został zaproszony do przedstawienia swoich wspomnień na forum podczas patronalnego święta Akcji Katolickiej, Święta Chrystusa Króla Wszechświata w Tarnowie w dniu 20 listopada br.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wzięli udział w konkursie.

 

Szczególne podziękowanie dla księdza Prałata Ryszarda Stasika.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

w Grybowie ma już 20 lat

POAK z Grybowa 14 listopada br. obchodził swoje dwudziestolecie reaktywacji. Stowarzyszenie zawiązało się 01 grudnia 1996 r. z inicjatywy śp. ks. Prałata Józefa Dudka. Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzili członkowie, następnie odbyła się Msza św. celebrowana przez asystenta kościelnego POAK ks. Prałata Ryszarda Sorotę. Po niej członkowie, zaproszeni goście i sympatycy udali się do Domu Duszpasterskiego. Uroczystość uświetniła obecność Prezes Diecezjalnego Instytutu AK Pani Bożeny Kwitowskiej. W miłej i radosnej atmosferze wspominano miniony czas.

 Siostry Dominikanki pochodzące z Siołkowej, które nie mogły uczestniczyć w tym spotkaniu, przekazały pisemną informację o działalności Akcji Katolickiej przed wojną. Dowiedzieliśmy się, między innymi, że Akcja Katolicka Kobiet zawiozła z Grybowa piękny wieniec dożynkowy w pielgrzymce do Częstochowy, który został wyróżniony przez Ks. Kardynała Augusta Hlonda oraz, że w domu Sióstr miała miejsce Intronizacja Najświętszego Serca Jezusa- rok 1939.

Cieszymy się, że dwadzieścia lat temu odpowiedzieliśmy pozytywnie na wezwanie Kościoła i rozpoczęliśmy naszą działalność.

Chcielibyśmy, aby nasz oddział rozwijał się, przybywało nowych członków, a dzieła przez nas podejmowane służyły ku pożytkowi bliźniego i na chwałę Boga.

Prezes POAK Barbara Machaczek
 

 Akcja Katolicka

 

 

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej istnieje od 1996 roku. Utworzony został z inicjatywy śp. Prałata Józefa Dudka. Działa już 20 lat. Spotkania odbywają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca, poprzedzone są uczestnictwem we Mszy św. wieczornej. Aktualnie oddział liczy 14 członków aktywnych i  10 wspomagających.

 

Prezesem POAK jest Barbara Machaczek

Funkcję asystenta kościelnego pełni Ksiądz Proboszcz Ryszard Sorota

 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiarę

 i świadomie realizować ją  we wszystkich wymiarach życia publicznego.

 

 

 

Od dwóch tysięcy lat cel jest ten sam: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszystkim narodom”. Właściwie można powiedzieć, że w tym znaczeniu Akcja Katolicka istnieje od początku Chrześcijaństwa. Ludzie świeccy od czasów Chrystusa głosili dobrą nowinę innym.
Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem powołanym przez papieża Piusa XI w roku 1928. Jej powołanie było odpowiedzią Kościoła na wyzwanie jakie niosła ze sobą sekularyzacja życia, będąca owocem zafascynowania możliwościami nauki i techniki, oraz skutkiem racjonalizmu, wrogo nastawionego do Kościoła. Znaleźli w niej miejsce ludzie, którym dobro Kościoła leżało na sercu a możliwość zorganizowanego działania dawała sposobność skutecznego przeciwstawienia się temu wszystkiemu, co mogło i stanowiło zagrożenie dla Kościoła. Od samego początku Akcja Katolicka rozwijała się w oparciu o struktury Kościoła i w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną. Jej specyficzność i charyzmat polega na uczestnictwie laikatu w misji ewangelizacyjnej Kościoła oraz pracy nad odrodzeniem katolickiego sposobu życia w domu i na zewnątrz – w społeczeństwie.
         W Polsce Akcja Katolicka powstała w roku 1930. W ciągu 10 lat swej działalności stała się silnym ruchem skupiającym zarówno elity inteligencji katolickiej jak i licznych przedstawicieli środowisk mieszczańskich i chłopskich. Tuż przed wybuchem II wojny światowej liczyła około 750 tys. członków, a samo stowarzyszenie zajęło znaczące miejsce w życiu społecznym ówczesnej Polski.
Po wojnie decyzją władz PRL działalność Akcji Katolickiej została zakazana.
Impulsem do ponownego powołania do życia Akcji Katolickiej w Polsce stała się wypowiedź Ojca Świętego Jana Pawła II skierowana do Biskupów Polskich w czasie wizyty „ad limina” w Rzymie, w styczniu 1993 r. Papież powiedział wtedy
” … Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc aby na nowo odżyła.”
W roku 1995, z upoważnienia Konferencji Episkopatu Polski, Ks. Prymas, Kardynał Józef Glemp, powołał dekretem z dnia 2. maja Akcję Katolicką w Polsce. We wrześniu 1995 r. Ks. Biskup Ordynariusz, Józef Życiński, erygował Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej.

W diecezji tarnowskiej Akcja Katolicka liczy obecnie 3300 członków skupionych w 131 oddziałach parafialnych.

Akcja Katolicka jest urzędem kościelnym i poprzez ten fakt jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary. Zadaniem członków stowarzyszenia jest oddziaływanie na bliskie im środowisko, zwłaszcza związane z miejscem pracy, dokąd nie zawsze mogą dotrzeć kapłani. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna. Celem jest dążenie do najpełniejszego poznania ewangelicznych prawd wiary, ich rozumienia i realizowania w codziennym życiu. Tym celem jest również stworzenie nowego sposobu myślenia – dojrzałego i świadomego katolicyzmu.

 

 

 

 

Zasłużeni

Dzisiaj jest

piątek,
14 czerwca 2024

(166. dzień roku)

Święta

Piątek, X Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męcz.

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
20543

Zegar