XXVI niedziela Zwykła - 01.10.2023 r. Odpust ku czci NMP Różańcowej

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. O godz. 16.15 w tym dniu tradycyjna procesja różańcowa do pięciu ołtarzy w bazylice. Zapraszamy do udziału zwłaszcza wszystkie róże różańcowe, arcybractwo, dzieci i młodzież.

2.       Od jutra nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do czwartku będą o godz. 17.00, po nich msza św. natomiast w soboty i niedziele o 16.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. W I piątek także o 16.30.  Do prowadzenia modlitwy różańcowej zapraszamy grupy wg. grafika zamieszczonego w gablocie i na stronie internetowej. Zachęcamy do modlitwy różańcowej w kaplicach i kapliczkach, a także w naszych domach.

3.       W poniedziałek na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. zapraszamy wszystkich uczniów klas III z rodzicami na rozpoczęcie przygotowania do Pierwszej Komunii św. – wręczenie różańca i sprawy bieżące.

4.       We wtorek na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. zapraszamy wszystkich uczniów klas VII z rodzicem na rozpoczęcie przygotowania do egzaminu przed bierzmowaniem. Obecność kandydatów obowiązkowa, tym bardziej że wszyscy kandydaci złożyli deklarację o chęci przestąpienia do bierzmowania.

5.       W środę o 17.00 nowenna do NMP w połączeniu z różańcem, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

6.       W I czwartek na różańcu modlimy się szczególnie o nowe powołania do służby Bożej. Na 16.00 zapraszamy do spowiedzi dzieci z klas IV.

7.       W pierwszy piątek msze św. wotywne o NSPJ o 6.15, 7.00 i 17.00.  Różaniec bez czytanki i Komunii Św. o 16.30. Jak zwykle w tym dniu naszą modlitwą i ofiarą wspieramy misyjne dzieło kościoła. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 15.30.

8.       W I sobotę msze wotywne o Niepokalanym sercu Maryi o 6.15 i 7.00. po tej mszy św. modlitwy za rodziny i spotkanie III Zakonu Franciszkańskiego. O 8.00 ostatnie nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.  Wtedy również odpust różańcowy w Binczarowej. Suma o 11.00.

9.       W przyszłą niedzielę gościć będziemy P. Marka Kędziorka propagatora kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, który przywiezie ze sobą okolicznościową wystawę i po mszach św. podzieli się swoim krótkim świadectwem. Będzie można także nabyć płyty z ubogaconymi piękną muzyką, kazaniami ks. Jerzego. Organizatorem wydarzenia jest nasza Rada parafialna. Odpust różańcowy w parafii Biała Niżna . Suma o 11.00.

10.   Parafia Biała Niżna organizuje w dniach 18.10- 27.10 pielgrzymkę do Włoch. Bliższe informacje na plakacie i u Ks. Piotra Kalinowskiego w Białej.

11.   Spotkania w tym tygodniu:

·        Środa po Mszy Św. wieczornej Krąg Biblijny

·        Piątek o godz. 19:00 adoracja prowadzona przez KSM

12.   Niektóre intencje mszalne:

·        Wtorek o godz. 7.00 – w int. Czcicieli św. Antoniego.

·        Sobota o godz. 6.15 – w int. Członków Arcybractwa Różańcowego .

            o godz. 7.00 – w int. III Zakonu Franciszkańskiego /dz-bł/.

13.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Mamy w ofercie dwie nowe pozycje: „Gość Niedzielny ekstra” pt. Matka Uczniów w cenie 14 PLN, oraz czasopismo zwłaszcza dla młodzieży, następca „Miłujcie się”  pt. „Trwajcie w miłości” w cenie 7 PLN. Zapraszamy do nabywania prasy katolickiej i pożytecznej lektury.

14.  Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: + Kazimierz Kozieł . Dobry Jezu…

XXV niedziela zwykła-24.09.2023 r.

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 15.00 przy krzyżu misyjnym koronka do Bożego Miłosierdzia prowadzona przez Akcję Katolicką w ramach projektu „Modlitwa na ulicach świata” .Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

2.       W poniedziałek kolejny męski różaniec dla całych rodzin. Rozpoczęcie o godz. 19.00 przy kaplicy  „Na Podjaworzu.”

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza Św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W przyszłą niedzielę (1.10 ) przeżywać będziemy odpust parafialny ku czci  Matki Bożej Różańcowej. Kazania  na wszystkich mszach św. wygłosi i będzie przewodniczył sumie odpustowej kolejny nasz Rodak, Ks. mgr Piotr Siemek posługujący aktualnie w Starej Wsi koło Limanowej. O godz. 16.15 w tym dniu tradycyjna procesja różańcowa do pięciu ołtarzy w bazylice. Zapraszamy do udziału zwłaszcza wszystkie róże różańcowe, arcybractwo, dzieci i młodzież. Msza Św. wieczorna będzie już o godz. 17.00. Po mszach św. dziewczęta z DSM-u przeprowadzą mini kiermasz domowych ciast. Dochód przeznczony jest na działalność tej grupy.

6.       Również w przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych.

7.       W minionych dniach została odmalowana Kaplica Zwiastowania wraz z przyległymi przedsionkami oraz klatką schodową  a także przedsionki przy zakrystii wraz z klatką schodową ( koszt tych prac to blisko 20 tys. zł). Trwają także żmudne, także ze względu na pogodę prace remontowe przy schodach i murze obok kaplicy Męki Pańskiej, które także zbliżają się ku końcowi. Jeśli zdążymy trzeba jeszcze poprawić schody wiodące na plac kościelny od strony Caritas. ( koszt wykonanych tutaj dotąd prac to także blisko 20.tys. zł.) Tym bardziej dziękujemy dzisiaj kolejnym ofiarodawcom indywidualnym na te cele.

8.       W odpowiedzi na Wasze sygnały i własne obserwacje bardzo serdecznie wszystkich zachęcamy do częstszego przybywania na adorację Najświętszego Sakramentu, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Byłoby niezwykle przykrą koniecznością skracać czas adoracji tylko do godzin przedpołudniowych.

9.       Parafia Biała Niżna organizuje w dniach 18.10- 27.10 pielgrzymkę do Włoch. Bliższe informacje na plakacie i u Ks. Piotra Kalinowskiego w Białej.

10.   Spotkania w tym tygodniu:

·        Czwartek o godz. 17:00 ministranci

·        W piątek o godz. 19:00 KSM

·        W sobotę o godz. 8:00 lektorzy spotkanie obowiązkowe przed odpustem  

11.   Niektóre intencje mszalne:

·        Niedziela godz. 6:30 1) W int. Róży Rodziców św. Rodziny

                                        2) Dziękczynna za zbiory z Białej Wyżnej po obu  stronach drogi

12.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej.

 

XXIV Niedziela Zwykła - 17.09.2023 r.

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Po mszach św. u ministrantów i lektorów można złożyć ofiarę na utrzymanie UJP II w Krakowie i Tarnowie.

2.   W poniedziałek  przypada wspomnienie św. Stanisława Kostki  - Patrona   Polskiej młodzieży.

2.       We wtorek o 17.30 Akcja Katolicka poprowadzi wspólną adorację Najświętszego Sakramentu. O 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza Św.

3.       W środę o 17.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi comiesięczny różaniec. O 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek o 16.00, na plebanii spotkanie wszystkich katechetów z naszej parafii. Obecność obowiązkowa.

5.       Przy kaplicy „ Na furtce” możemy nabywać  Kalendarze Rolnicze. Serdecznie zachęcamy do zakupu i pożytecznej lektury.

6.       Uniwersytet Jana Pawła II w Tarnowie rozpoczyna stadio magisterskie w kierunku katechetycznym. Są jeszcze wolne miejsca. Informacje i zapisy w Dziekanacie UJPII w Tarnowie. W obliczu zbliżania się wieku emerytalnego dla wielu katechetów zachęcamy do podjęcia tych studiów.

7.       Spotkania w tym tygodniu:

vW środę o godz. 16.30 spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas, o 19.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. O godz. 17.00 – spotkanie grupy Mericianek w centrum duszpasterskim. Także w środę spotkanie Kręgu biblijnego po Mszy wieczornej.

vRównież we środę o 18:00 spotkanie obowiązkowe dla uczniów klas VIII wraz z rodzicami.

vW czwartek o godz. 17.15 adoracja i modlitwa w intencji misji prowadzona przez członków Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

vWe czwartek o 17:00 spotkanie ministrantów obowiązkowe w centrum duszpasterskim

vW piątek po Mszy wieczornej próba Chóru Parafialnego oraz o godz. 19.00 spotkanie młodzieży KSM-u.

vW sobotę o godz. 8.00 – spotkanie Lektorów, a o godz. 9.00 spotkanie DSM-u w centrum duszpasterskim. Siostra Anna zaprasza chętne dziewczynki. Rozpoczynający nowy rok formacyjny wszystkich: dzieci i młodzież oraz dorosłych zachęcamy do włączenia się w  pożyteczną działalność naszych grup parafialnych.

8.  W przyszłą niedzielę Dzień Modlitw o Trzeźwość.

9. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej.

10. Proszono, aby ogłosić:

      W Sali widowiskowej Kina „Biała” w dniach 16 i 17 września ma miejsce I Festiwal Fortepianowy pt. „ Rozstaje Kultur”. Organizatorzy serdecznie zapraszają. Wstęp wolny. Szczegóły na plakatach i stronie internetowej Miasta Grybów.

11. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Franciszek  Dziedziak, + Sławomir Dziedziak, + Piotr Kornakiewicz. Dobry Jezu...

 

XXIII Niedziela Zwykła - 10.09.2023 r.

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 17.45 nowenna do Matki Bożej. O 18.00 z racji trzynastego dnia miesiąca kolejne nabożeństwo fatimskie. Składające się z Mszy Świętej z okolicznościowym kazaniem i procesji różańcowej z figurą Matki Bożej i światłem. Zapraszając do licznego udziału przypominamy, że Msza Święta fatimska jest Mszą Świętą wspólnotową na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej okazji o godzinie 17.30 odprawimy drogę krzyżową w Bazylice. Natomiast w sobotę o godzinie 15.00 będzie odprawiona uroczysta Msza Święta przy krzyżu na Wojciechowej Górze.

5.       W przyszłą sobotę organizujemy powakacyjny parafialny dzień osób starszych i chorych. Od 8.15 w bazylice spowiedź, o 9.00 msza św. z okolicznościowym kazaniem i błogosławieństwem lourdskim. Od 10.00 odwiedzimy obłożnie chorych w domach. Tych chorych prosimy zgłaszać w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania lub w zakrystii. Opiekunów prosimy o zadbanie, by chorzy skorzystali z tego wielkiego daru duchowego.

6.       W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy światowy dzień środków społecznego przekazu. W tym dniu przed kościołami w całej Polsce zbierane są datki na wsparcie katolickich uczelni.

7.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy za kolejne indywidualne ofiary na cele parafialne, a zwłaszcza pewnej rodzinie z Siołkowej za ofiarę 10 tysięcy złotych na gruntowne odnowienie i pozłocenie feretronu Matki Bożej Przedziwnej i św. Katarzyny.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Przy Św. Antonim mamy obrazki Matki Bożej różnych wielkości, a przy kaplicy „ Na furtce” są do nabycia znane wielu Kalendarze Rolników na przyszły rok z wieloma ciekawymi artykułami i poradami gospodarczymi. Zachęcamy do nabycia i korzystania.

9.       Spotkania duszpasterskie:

Øw piątek po Mszy wieczornej, spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Øw piątek spotkanie o 19:00 KSM

Øw sobotę spotkanie LSO – lektorzy obowiązkowo

10.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. + Antoni Przetacznik, + Anna Oleksy, której pogrzeb będzie jutro o godz. 14:00 i
+ Maria Jawor, której pogrzeb będzie we wtorek o godz. 15:00. Dobry Jezu…

11.    Proszono by ogłosić:

ØOrganizowana jest pielgrzymka przez Franciszkański Zakon Świeckich do Kalwarii Zebrzydowskiej dnia 24.09.2023 r. /niedziela/. Wyjazd z pod Remizą Strażacką o godz. 5.00. Zapisy u s. Ewy Dobosz, tel. 732794803.

ØStowarzyszenie Rodzin Katolickich organizuje wycieczkę do Szczawnicy i Szlachtowej /m.in. nawiedzenie grobu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, /. Wyjazd czwartek 21 września o godz. 8.00 z parkingu pod Kościołem. Koszt 60 zł. Zapisy u pani Teresy Rzemińskiej.

ØOrganizatorzy Jesieni Grybowskiej serdecznie wszystkich zapraszają do udziału w tegorocznych wydarzeniach, które mają miejsce na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grybowie.

ØW związku z organizacją VII Zlotu pojazdów zabytkowych w ramach tegorocznej Jesieni Grybowskiej parking na terenie Rynku po obydwu stronach w dniu dzisiejszym tj. niedziela 10 września, będzie zamknięty
w godzinach od 14:00 do 15:30. Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.

 

XXII Niedziela Zwykła - 03.09.2023 r.

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w centrum duszpasterskim.

2.       W poniedziałek rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Msza św. z tej okazji dla dzieci z naszych szkół podstawowych i przedszkoli o 8.00. Intencję mszalną za dzieci, rodziców i nauczycieli zamówili  Dyrektorzy Szkół Podstawowych Nr 1 i Nr 2 oraz Siołkowej.  Uczniów naszych szkół średnich zapraszamy na mszę św. do bazyliki na godz. 9.00.

3.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W I czwartek o 17.45 modlitwy o powołania i Msza św.

6.       W piątek przypada Uroczystość Narodzenia NMP – Głównej Patronki naszej diecezji. W bazylice Msze św. z kazaniem i  z poświęceniem ziarna siewnego o  6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału. W tym dniu nie obowiązuje post, a parafia Krużlowa celebruje odpust. Suma o godz. 11.00.

7.       W naszej parafialnej wspólnocie witamy Ks. Józefa Zarębę, którego ks. Biskup Ordynariusz skierował do pomocy duszpasterskiej w naszej parafii, zwłaszcza do posługi w konfesjonale. Ks. Józef przybędzie jutro do naszej parafii. Witamy także Siostrę Annę Korbaś, która zastąpi Siostrę Małgorzatę Krzesińską w katechizacji dzieci. Witamy również alumna naszego Seminarium Duchownego, kleryka Dawida Czaję w naszej parafii, który będzie odbywał praktykę katechetyczną.

8.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy za indywidualne ofiary na cele parafialne, zwłaszcza tym, którzy regularnie co miesiąc wspierają parafie swoimi, nieraz hojnymi datkami.

9.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Przy Św. Antonim mamy obrazki Matki Bożej różnych wielkości, a przy kaplicy „ Na furtce” są do nabycia znane wielu Kalendarze Rolników na przyszły rok z wieloma ciekawymi artykułami i poradami gospodarczymi. Zachęcamy do nabycia i korzystania.

10.   Spotkania duszpasterskie:

ØW czwartek godz. 17.00- spotkanie LSO - Ministranci

ØW czwartek godz. 18.00 – spotkanie dzieci komunijnych klas III

ØW piątek po Mszy wieczornej, spotkanie Chóru Parafialnego

ØW piątek godz. 19.00 – spotkanie KSM-u

ØW sobota godz. 8.00 – spotkanie LSO – Lektorzy /obowiązkowe/

ØW sobota godz. 9.00 – spotkanie DSM w centrum duszpasterskim

11.   Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 W int. Czcicieli Św. Antoniego

Sobota o 7.00 W int. Koła Przyjaciół Radia Maryja

W niedzielę o 12.30 W int. Mieszkańców miasta Grybów oraz jego włodarzy o wieczne zbawienie dla zmarłych i błogosławieństwo dla żyjących od. P. Burmistrza.

 

12.  Proszono, by ogłosić:

-  ze względu na dużą liczbę dzieci z SPE nasze Przedszkole Parafialne zatrudni na pełnym etacie  na bardzo dobrych warunkach specjalistę oligofrenopedagoga. Informacje w przedszkolu.

- Organizowana jest pielgrzymka przez Franciszkański Zakon Świeckich do Kalwarii Zebrzydowskiej dnia 24.09.2023 r. /niedziela/. Wyjazd z pod Remizą Strażacką o godz. 5.00. Zapisy u s. Ewy Dobosz, tel. 732794803.

          - Burmistrz Miasta Grybów uprzejmie informuje, że do dnia 6 września 2023r. ( tj. środa) można zgłaszać szkody o charakterze materialnym, jakie powstały w wyniku powodzi, która miała miejsce na terenie naszego Miasta w nocy z 30 na 31 sierpnia 2023r.

         Wnioski należy kierować do Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie, gdzie również będzie można uzyskań więcej informacji.

- PGNIG Biuro obsługi w Krynicy informuje o dyżurze, który będzie pełniony jutro w Urzędzie Miasta w godz. od. 9.00 do 14.00.

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Maria Motyka.      Dobry Jezu...

XXI Niedziela Zwykła - 27.08.2023

 

1.   Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 15.00 z okazji uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej zostanie odprawiona dodatkowa msza św. przy kapliczce na Kozieńcu.

2.   W liturgii kościoła wspominamy:

·        w poniedziałek: św. Augustyna, bpa i doktora Kościoła

·        we wtorek: męczeństwo św. Jana Chrzciciela

3.   We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i msza św.

4.   W środę o 18.00  nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą w zakrystii intencje możemy składać do ostatniej chwili.

5.   W tym tygodniu przeżywamy pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. Spowiedź dla dzieci z klasy IV gromadzącej pierwsze piątki we czwartek o godz. 17:00. A w pierwszy piątek godz. 17.00 spowiedź dla pozostałych dzieci i młodzieży z racji zbliżającego się rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego i formacyjnego.

6.   W pierwszy piątek Msza św. wotywna o NSPJ z kazaniem o godz. 6:15, 7:00 i 18:00. Modlitwą i darem serca pamiętajmy o misyjnym dziele kościoła. O 17:30 Akcja Katolicka poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową. Również w pierwszy piątek KSM o godz. 19:00 poprowadzi adorację na którą zapraszamy wszystkich chętnych oraz młodzież z klasy 8 przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.

7.   W sobotę Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP z kazaniem o 6:15 i 7:00. O godz. 8:00 modlitwy wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Wieczorem msza z niedzieli.

8.   W niedzielę o 6:15 zmiana tajemnic różańcowych a o 14:00 dzień skupienia dla narzeczonych w centrum duszpasterskim.

9.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej

10.    Proszony by ogłosić:

·        Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach serdecznie zaprasza na Wydarzenie – Widzialne Talenty – Małopolską Wystawę Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz ceremonię poświęcenia i wmurowania Kamienia Węgielnego pod rozbudowę Hospicjum im. Chrystusa Króla, które odbędzie się 2 września o godz. 11:30 na placu obok Hospicjum. Szczegóły na plakacie .

·        Spotkanie przed pielgrzymkowe do Medjugorie odbędzie się w poniedziałek 28.08.2023 po mszy św. wieczornej w centrum duszpasterskim.

11.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Anna Kmak oraz + Teresa Franczyk. Dobry Jezu…

XX Niedziela Zwykła - 20.08.2023

1.   Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.   We wtorek o 17.30 parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną adorację Najświętszego Sakramentu. 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i msza św.

3.   W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.   W czwartek przypada święto św. Bartłomieja Apostoła.

5.   W piątek zakończenie PPT. Autobusy do Częstochowy wyjadą spod plebanii o godz. 5.45. oplata 70 PLN w autobusie.

6.   Również w piątek o godz. 20.00 przy bazylice rozpocznie się kolejny męski różaniec. Zapraszamy całymi rodzinami.

7.   W sobotę przypada Uroczystość NMP Częstochowskiej. W bazylice msze św. z  okolicznościowym kazaniem o 6.30, 8.00 i 9.30. intencje mszalne będą odprawiane na poszczególnych mszach. Zapraszamy do licznego udziału i wspólnej modlitwy. Wieczorna msza o 18.00 będzie z niedzieli, z udziałem pielgrzymów do Częstochowy.

8.   Tradycyjnie w przyszłą niedzielę będzie dodatkowa msza św. przy kaplicy na Kozieńcu o godz. 15:00. A składka z tego dnia przeznaczona będzie na wsparcie katolickich uczelni, zwłaszcza uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

9.   Dzisiaj dziękujemy za ofiary złożone na pomoc misjom w Kongo, na pomoc Słowenii oraz na młodzież KSM.

10.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

11.   Proszono by ogłosić:

Ø  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich  z serca dziękuje Burmistrzowi Miasta, Pani Kierownik i Pracownikom Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji, paniom z Klubu Seniora, misjonarzom z Peru, Panom Dariuszowi Bernasiewiczowi i Szymonowi Pajorowi za wkład pracy w organizację II Turnieju Piłkarskiego Drużyn Podwórkowych. Bóg zapłać wszystkim Sponsorom nagród i Misyjnego Pikniku: Prezesowi SHP „Składnica” Panu Marcinowi Chronowskiemu, Panu Józefowi Rodak, Pani Iwonie Góra, Panu Januszowi Soczek. Zebrano kwotę 2055 zł, którą przekazano ks. Pawłowi Stec – misjonarzowi z Peru.

Ø  Spotkanie Klubu Seniora odbędzie się we wtorek o godz. 10:00

19 Niedziela Zwykła- 13.08.2023 r.

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 16.00 w bazylice spotkanie przedpielgrzymkowe.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

vw poniedziałek św. Maksymiliana Marii Kolbego;

vw czwartek św. Jacka, prezbitera;

3. W poniedziałek o 18.00 msza św. z Uroczystości Wniebowzięcia NMP.

3. We wtorek  przypada Uroczystość Wniebowzięcia i święto Wojska Polskiego. W naszej bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę. Uroczysta msza św.   w int. Ojczyzny, Rodaków, Mieszkańców Miasta i Gminy Grybów poległych za Ojczyznę zamówiona przez Panów Burmistrza i p. Wójta o 9.30. po niej przemarsz pod pomnik i złożenie kwiatów. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wniebowzięcia NMP przypominamy, że nasza młodzież przygotowuje kilkaset sporych wiązanek zbóż ziół i kwiatów do poświęcenia. Będą one rozprowadzane w cenie 20 zł. przed każdą Mszą św. we Wniebowzięcie, a dochód będzie przeznaczony na działalność naszego KSM-U. Doceńmy ich znaczny wysiłek i zaangażowanie. Natomiast po mszach św. będą zbierane ofiary na pomoc zatopionej w dużej część Słowenii. ( przeczytać apel)

3.       W środę o   18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek wyrusza kolejna piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasna Gorę. Pamiętajmy w naszych modlitwach   o wszystkich pielgrzymach, a zwłaszcza z naszej 26 grupy. Informujemy, że są jeszcze miejsca na wyjazd do Częstochowy w dniu 25.08. Zapisy u P. Barbary nr tel. 694336514.

W czwartek o godz. 17.15 - adoracja członków Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

5.       W przyszłą, III niedzielę miesiąca składka inwestycyjna przeznaczona będzie na działające już i znajdujące u wielu uznanie, monitory i cały zestaw urządzeń multimedialnych w  naszej bazylice.

6.       Niektóre intencje mszalne:

vWe wtorek o 6.30 - W int. Róży mężczyzn Św. Józefa z Białej Wyżnej i za ++ zmarłych;

7.       Dzisiaj dziękujemy kilku rodzinom i osobom za indywidualne ofiary na cele parafialne.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

9.       Proszono by ogłosić:

vBurmistrz Miasta Grybów uprzejmie informuje o ponownym wyłożeniu do publicznego wglądu projektu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Miasta Grybów” który będzie miał miejsce w dniach od 15 sierpnia do 5 września 2023 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Grybowie w pokoju nr 110.

vOrganizatorzy wydarzeń serdecznie zapraszają na dzisiejszy Piknik Rodzinny na Miejskim Stadionie Sportowym. W dniu jutrzejszym o godzinie 12:00 odbędzie się także Piknik Wojskowy.

10.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Danuta Igielska, + Rozalia Nowak oraz + Michalina Gruca. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu…Dobry Jezu …

Święto Przemienienie Pańskie - 06.08.2023 r.

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w centrum duszpasterskim.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Øw środę św. Teresy Benedykty od  Krzyża – patronki Europy.

ØW czwartek Św. Wawrzyńca Diakona.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

4.       W środę o  17.30 Arcybractwo różańcowe poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową, o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       Aby nie mieszać liturgii niedzielnej z liturgią Maryjną w tym miesiącu wyjątkowo w sobotę 12.08, o godz. 19.00 odprawimy kolejne nabożeństwo fatimskie. Jak zawsze parafian, gości   i pielgrzymów zachęcamy do licznego udziału. W tym dniu o 18.00 Msza św. z niedzieli.

6.       W diecezji przeżywamy  w tym roku 50 – lecie rozpoczęcia rozpoczęcia działalności misyjnej. Pierwsi misjonarze udali się wtedy do Konga Brazaville. Jednym z ostatnich misjonarzy którzy dzisiaj tam jeszcze posługują jest Ks. prałat Bogdan Piotrowski pochodzący z Wojnicza, który bez przerwy posługuje w Kongo już 33 lata.  Z tej okazji w przyszłą niedzielę Ks. Bogdan wygłosi do nas okolicznościowe kazania i  po mszach św. będzie prosił o wsparcie dzieł prowadzonych przez jego misję w samej stolicy Konga.

7.       Niektóre intencje mszalne:

Niedziela godz. 6.30 – w int. Róży św. Maksymiliana z Białej Wyżna /dz-bł/ i zmarłych

8.       Dzisiaj dziękujemy kilku rodzinom i osobom za indywidualne ofiary na cele parafialne. Natomiast wszystkich wrzucających banknoty do skarbonek czy to za gazety, za dewocjonalia czy dobrowolne datki na różne cele prosimy, by czynić to dokładnie gdyż mamy miejscowego złodzieja świętokradcę, który regularnie próbuje coś ze skarbonek wydobyć, aby mieć na alkohol.

9.       W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wniebowzięcia NMP informujemy, że nasza młodzież przygotowuje kilkaset sporych wiązanek zbóż ziół i kwiatów do poświęcenia. Będą one rozprowadzane w cenie 20 zł. przed każdą Mszą św. we Wniebowzięcie, a dochód będzie przeznaczony na działalność naszego KSM-U. Doceńmy ich znaczny wysiłek i zaangażowanie.

10.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

11.   W kancelarii i na stronie internetowej naszej grupy pielgrzymkowej nr 26, trwają zapisy na 41 Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Spotkanie przed pielgrzymkowe odbędzie się 13 sierpnia o godz. 14:00 w Bobowej a o 16:00 w bazylice w Grybowie. Organizowany jest także autokar na wejście pielgrzymki na Jasną Górę dnia 25.08. Zapisy u P. Barbary  tel. 694 336 514.

12.   Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na Turniej Piłkarski Drużyn Podwórkowych połączony  z biesiadą rodzin i kiermaszem dla Misji na stadion w Grybowie, który został przeniesiony ze względu na pogodę  na najbliższą sobotę tj. 12 sierpnia. 

13.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. + Siostra Gerarda Waleria Święs, której pogrzeb odbył się we wtorek w Nowym Sączu: + Danuta Igielska z Rowni - mama ks. Rafała, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 13.00, oraz + Michalina Gruca z Turystycznej, której pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 15.00. Polecajmy Miłosierdziu Bożemu zmarłych: Dobry Jezu …

14.   Proszono by ogłosić:

       Burmistrz Miasta Grybów wraz z organizatorami serdecznie zapraszają na wszystkie wydarzenia zorganizowane na okoliczność Świątecznego Sierpniowego weekendu na obiekty Stadionu Sportowego przy ulicy Grunwaldzkiej:

          12 sierpnia (sobota) będzie miało miejsce Kino Plenerowe

          13 sierpnia (niedziela) odbędzie się Piknik Rodzinny

          14 sierpnia (poniedziałek) będzie miał miejsce Piknik Wojskowy

          15 sierpnia (wtorek) Uroczyste obchody Dnia Wojska Polskiego

       Szczegóły na plakatach oraz na Stronie internetowej Miasta Grybów.

 

 

XVII Niedziela Zwykła - 30.07.2023

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       Dzisiaj rozpoczyna się wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Krużlowej. Również dzisiaj rozpoczyna się wielki sanktuaryjny odpust w Nowym Sączu. Program szczegółowy na plakatach i na stronie parafii Krużlowa i Nowy Sącz. Z okazji odpustu w Krużlowej we wtorek organizujemy tradycyjną pielgrzymkę pieszą do naszego dekanalnego sanktuarium. Wyjście spod bazyliki o godz. 15.30. Do organizacji i udziału zapraszamy pielgrzymów PPT, EDK i Męskiego różańca oraz wszystkich chętnych. Powrót organizujemy indywidualnie.

3.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Øw poniedziałek Św. Ignacego Loyoli, patrona naszego p. Organisty Seniora, któremu składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za posługę w bazylice i w kaplicy na Podjaworzu.

Øwe wtorek św. Alfonsa Marii Liguori założyciela Redemptorystów,

Øw piątek św. Jana Marii Vianneya – Patrona Proboszczów. Zachęcamy do modlitwy za naszego Ks. Prałata Proboszcza i Dziekana.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

5.       W środę o  17.30 Akcja Katolicka poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową, o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       W I czwartek modlimy się o nowe powołania do służby kapłańskiej i zakonnej, także z naszej parafii.

7.       W I piątek msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 18.00. w modlitwach i naszych ofiarach pamiętamy o misyjnym dziele kościoła. Spowiedź podczas dyżurów i w piątek od 16.30, a dzieci z klas IV przychodzą do spowiedzi w czwartek od 17.00.

8.       W I sobotę msze wotywne o Niepokalanym Sercu NMP o 6.15 i 7.00, po niej modlitwy za rodziny i spotkanie dla trzeciego zakonu. O 8.00 Akcja katolicka zaprasza na kolejne nabożeństwo I sobót miesiąca.

9.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

10.   Niektóre intencje mszalne:

Øwe wtorek: o 7:00 w int. Czcicieli św. Antoniego

11.   Dzisiaj dziękujemy kilku rodzinom i osobom za indywidualne ofiary na cele parafialne.

12.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

13.   W kancelarii i na stronie internetowej naszej grupy pielgrzymkowej nr 26, trwają zapisy na 41 Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Spotkanie przed pielgrzymkowe odbędzie się 13 sierpnia o godz: 14:00 w Bobowej a o 16:00 w bazylice w Grybowie. Orhanizowany jest także autobus na wejście pielgrzymów na Jasną Górę dnia 25.08. Zapisy u Pani Barbary Machaczek tel. 694336514. Prosimy o szybkie decyzje i zapisy, by mozna było zorganizować w razie konieczności drugi autobus.  

14.   Proszono by ogłosić: Została zakończona budowa sieci kanalizacyjnej w  Siołkowej. Wnioski o możliwości wykonania przyłącza do domów możemy otrzymać w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Białej Niżnej, na stronie internetowej lub u Sołtysa wsi.   

15.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. + Julia Borusiewicz i + Zbigniew Pietrzyk; Dobry Jezu …

XVI Niedziela Zwykła - 23.07.2023

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.
O 17.45 nieszpory niedzielne.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

·        Poniedziałek: św. Kingi

·        We wtorek: św. Jakuba Apostoła i Św. Krzysztofa.

·        W środę: Joachima i Anny

·        W sobotę: św. Marty , Marii i Łazarza.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa,
na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy
o licznych solenizantach tego tygodnia, żyjących i zmarłych.

5.       W przyszłą niedzielę na godzinę 20.00 zapraszamy do kaplicy na Zagórzu na kolejny Męski Różaniec wraz z Rodzinami.

6.       Zbliża się Święto Św. Krzysztofa – patrona kierowców. Z tej okazji MIVA Polska troszcząca się o stosowne pojazdy dla misjonarzy organizuje doroczną zbiórkę ofiar na ten cel. W odpowiedzi na tę prośbę do końca lipca możemy składać swoje ofiary do skarbonki w kaplicy „ Na furtce” zabierając pamiątkowy obrazek Św. Krzysztofa z modlitwą kierowcy. Dlatego we wtorek po mszy świętej wieczornej będzie miało miejsce poświecenie pojazdów na parkingu kościelnym.

7.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Przypominamy także o kalendarzach na przyszły rok.

8.       Jak zapewne wszyscy zauważyli w świątyni pojawił się zestaw urządzeń multi medialnych do wyświetlania pieśni, projekcji filmów, czy różnych prezentacji, z kilkoma monitorami. Nie tylko znacznie została zwiększona ich ilość ale także zdecydowanie lepsza jest jakość. Wkrótce do wyświetlania tekstów zostanie także dostosowany monitor w kaplicy Zwiastowania. Za solidne, terminowe i zgodne z umową wykonanie tej inwestycji dziękujemy firmie P. Wojciecha Staniszewskiego z Krakowa. Za konsultacje i skuteczną pomoc w montażu i uruchomieniu urządzeń dziękujemy także P. Bogdanowi Gurbowiczowi Radnemu Rady Parafialnej i opiekunowi wszystkich instalacji elektryczno – elektronicznych w obiektach parafialnych. Koszt wykonanych prac to ok. 60 tys. zł. Dotąd z różnych źródeł zebraliśmy połowę tej kwoty. Dlatego składka inwestycyjna w przyszłym miesiącu będzie przeznaczona na ten cel. Można tylko żywić nadzieję, ze zarówno P. Organista jak Księża wikariusze czy opiekunowie schol i grup młodzieżowych dobrze te urządzenia wykorzystają dla ożywienia duszpasterstwa, a przede wszystkim, że my wszyscy mając niemalże przed oczyma teksty pieśni będziemy z większym zaangażowaniem włączać się wykonywane śpiewy liturgiczne.

9.       Przypominamy również że w dzisiejszą niedzielę w godz. od 8.30 do 13.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie, odbywa się akcja oddawania krwi oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy. A Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz MOSiR zapraszają na 2. Turniej Podwórkowych Drużyn Piłkarskich oraz rodzinny festyn, który odbędzie się 5 sierpnia od godz. 14.00 na Stadionie Miejskim w Grybowie. Zapisy  w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Szczegóły na plakatach.

XV Niedziela Zwykła - 16.07.2023

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       Przypominamy, że dodatkowy dyżur w konfesjonale w czasie wakacji trwa rano do godz. 9.00 i po południu od godz. 17. 30.

3.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Wtorek – św. Szymona z Lipnicy, prezb.;

Sobota – Święto św. Marii Magdaleny.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.       W środę o 18.00. nowenna do NMP. a następnie Msza Św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

6.       Ze względu na dość liczne prace prowadzone przy bazylice i w jej otoczeniu, zwłaszcza remont muru i schodów, w przyszłą niedzielę składka na tacę będzie składką inwestycyjną.

7.       Wszystkich, którzy posiadają krzewy hortensji różnych kolorów prosimy, by po uzgodnieniu z siostrą zakrystianką podzielić się nimi do dekoracji naszej bazyliki.

8.       Proszono, by ogłosić: W przyszłą niedzielę tj. 23.07. w godz. od 8.30 do 13.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie, odbędzie się akcja oddawania krwi oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz MOSiR zapraszają na 2. Turniej Podwórkowych Drużyn Piłkarskich oraz rodzinny festyn, który odbędzie się 5 sierpnia od godz. 14.00 na Stadionie Miejskim w Grybowie. Zapisy  w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Szczegóły na plakatach.

9.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Przy  figurze św. Antoniego mamy do nabycia kalendarze ścienne na rok 2024 z dodatkiem grybowskim.

XIV Niedziela zwykła - 09.07.2023 r.

     

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek  przypada święto św. Benedykta Opata – Patrona Europy. O 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o  18.00  nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek -13 lipca-  o godz. 19.00 kolejne nabożeństwo fatimskie. Będzie ono miało w tym miesiącu nieco inny przebieg. Mianowicie po mszy św. z okolicznościowym kazaniem udamy się z procesją różańcową do odnowionej i wyposażonej na nowo kapliczki przy ulicy Topolowej, która ze względu na charakter groty i bijące w pobliżu źródło będzie odtąd dedykowana Matce Bożej z Lourdes. Tam poświęcimy kapliczkę i nową figurę. Wszystkich prosimy o poszanowanie tego miejsca, nie przynoszenie niczego oprócz żywych kwiatów i ewentualnie świec, oraz przestrzegamy przed wandalizmem, które w tym przypadku jest także świętokradztwem. Składka na nabożeństwie przeznaczona jest na wykonane przy kapliczne prace i jej utrzymanie. Na nabożeństwo zapraszamy zwłaszcza wszystkich mieszkańców Lizaw, bloków Grabnej,  i wszystkich, którzy  nieraz regularnie czerpią ze źródełka wodę. Kapliczka będzie oświetlona 24 godziny.

5.       W przyszłą niedzielę celebrować będziemy 25 rocznicę święceń kapłańskich naszego Rodaka, wieloletniego misjonarza w Peru Ks. Prałata Antoniego Lichonia. Jubilatowi już dziś składamy serdeczne życzenia i zapewnienie o naszej modlitwie. Msza Św. jubileuszowa o godz. 11.00.

6.       W przyszłą niedzielę w całej naszej diecezji składka na utrzymanie WSD w Tarnowie.

7.       Trwają zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską. Chętne osoby proszone są o wypełnienie gotowego formularza internetowego pod linkiem dostępnym na naszej stronie internetowej w zakładce aktualności, a także dostępnym na Facebooku grupy 26. Osoby nie mające dostępu do internetu mogą zapisać się w kancelarii do końca lipca lub  w dniu spotkania przedpielgrzymkowego 13-ego sierpnia. Koszt udziału to 200 zł. Jeśli z domu idzie więcej osób, następna płaci 150 zł, a trzecia osoba z rodziny płaci 100 zł, każde dziecko z rodziny do 15 roku życia płaci 75 zł. 

 

8.       Dzisiaj pragniemy serdecznie podziękować:

·  Panu Jozefowi Górze z Sośnia dolanego za darmowe wykonanie kutej kraty do kapliczki na Topolowej i umieszczonego na szczycie krzyża.

·  Pewnej osobie z Lizaw za ufundowanie figurki Matki Bożej jako wotum za uzdrowienie bliskiej osoby.

·  Na ręce P. Jana Lichonia Radnego R.P. z Sośnia  Dolnego Panom Janowi Wojtarowiczowi, Andrzejowi Romankowi, Marcinowi, Pawłowi i Tomkowi Lichoniom oraz Michałowi Matule za sprawne i solidne oczyszczenie
o odmalowanie wszystkich klęczników  w ławkach w bazylice oraz kilku innych elementów drewnianego wyposażenia świątyni.

·  Kilku rodzinom i osobom za dalsze regularne wpłaty na cele parafialne. Takich rodzin i osób jest kilkanaście.

9.  Obecnie, co większość może obserwować prowadzone są bardzo pracochłonne, a przez to też kosztowne prace przy remoncie muru obok schodów przy kaplicy męki Pańskiej. Natomiast ze względu na trudności w rozmowach z firmą, która miała wykonać nowe tablice do wyświetlania tekstów, byliśmy zmuszeni zmienić wykonawcę, który obiecał realizację zadania jeszcze w lipcu tego roku. Informujemy także, że parafia wynajmie lokal o powierzchni ok. 35 m. kw. składający się  z poczekalni, łazienki i pomieszczenia głównego z miejscami parkingowymi. Informacje u Ks. Proboszcza. Prosimy także, aby nie przywozić worków ze swoimi śmieciami pod bazylikę ani na parking, tym bardziej, że to dziwne i gorszące działanie się nasila.

10. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

11.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Marek Obrzut. Jego dusze polećmy miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu…

 

XIII Niedziela Zwykła - 02 lipca 2023 r.

1.        Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.         We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

3.        W środę o  17.20 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi modlitwę różańcową. O 18.00  nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.        W  czwartek w bazylice o 18.45 modlitwy o powołania z racji I czwartku.

5.        W I piątek msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00, i 18.00. Ze spowiedzi korzystajmy przez cały tydzień, a dodatkowo spowiedź w piątek od godz. 16.30. Pamiętajmy w tym dniu tradycyjnie o misyjnym dziele kościoła.

6.        W przyszłą niedzielę gościć będziemy Ks. Kazimierza Koszyka Proboszcza parafii w Gołkowicach dla której jesteśmy parafią pomagającą w budowie kościoła. Ks. proboszcz wygłosi okolicznościowe kazanie a po mszach będzie można przed  bazyliką złożyć ofiary na budowę.

7.        Informacje o najbliższych pielgrzymkach autokarowych są wywieszone w gablocie.

8.        Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Andrzej Capik, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek w Brzesku o godz. 11.00, a następnie zostanie pochowany na cmentarzu w Grybowie.

XII Niedziela Zwykła- 25.06.2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę O 18.00 Nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych solenizantach tego tygodnia: Piotrach, Pawłach, Mariach, Tomaszach, Władysławach.

4.       W czwartek przypada Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła – odpust w kaplicy na Podjaworzu – tam Msze św. o 8.00 i 11.00. Natomiast w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. Przypominamy, że z tytułu posiadania bazyliki mniejszej – kościoła papieskiego powinniśmy szczególnie czcić tego typu Uroczystości. Składka z tego dnia to tzw. Świętopietrze, czyli dar całego Kościoła na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Czwartek to także dzień imienin Ks. Pawła Brzyka. Wszystkim licznym solenizantom tego dnia składamy serdeczne życzenia i obiecujemy pamięć w modlitwie.

5.       W I sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o 6.15 i 7.00, po niej modlitwy za rodziny, zwłaszcza te, oczekujące narodzin dziecka. Jest to także Msza św. dla III Zakonu. O godz. 8.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi.

6.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Różom dziękujemy za ofiarne wspieranie misji, państwu Zelatorom za pełnioną nieraz przez całe lata posługę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. O 17.30 Akcja Katolicka poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową.

7.       Również w przyszłą niedzielę rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski. Program szczegółowy na stronach Sanktuarium i w gablocie parafialnej.

8.       Podobnie jak w zeszłym roku, w  czasie wakacje ze względu na urlopy księży spowiedników gości i naszych kapłanów, dodatkowy dyżur w konfesjonale będzie tylko od 8.00 do 9.00, spowiadamy także w miarę możliwości podczas mszy św.

9.       Niektóre intencje mszalne:

Czwartek o godz. 7.30 - W int. Ks. Pawła Brzyka z okazji imienin /dz-bł/ od   Papieskiego  Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Niedziela o godz. 6.30 – W int. Róży Św. Faustyny z Siołkowej i Osikowa oraz  Róży Św. Kingi z Białej Wyżnej /dz-bł/ i + zmarłych członków.

10.   Siostry Felicjanki z Krakowa dziękują wspólnocie parafialnej za serdeczne przyjęcie i wszelką życzliwość , za otwarte i szczodre serca oraz za okazaną hojność, przeprowadzenia zbiórki pieniężnej na remont Bursy dla studentek w Krakowie.

11.   Księża Solenizanci dziękują Parafianom za pamięć i modlitwę oraz zamówione intencje Mszy Św. od grup parafialnych. Bóg zapłać.

12.   Zostały jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę na Jasną Górę dnia 5-6 lipca, osoby zainteresowane proszę o kontakt z panem Grzegorzem Gruca nr tel. 608673426.

13.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

14.   Proszono aby ogłosić:

Zakład Aktywności Zawodowej im. M.B. Fatimskiej w Stróżach zaprasza na Integracyjny Tydzień Dziecka w dniach od 26 czerwca do 01 lipca w godzinach od 10-tej do 14-tej.

XI Niedziela Zwykła - 18 czerwca 2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W poniedziałek o 17.30 Akcja Katolicka poprzez modlitwę włączy się w ogólnopolską akcję w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

3.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. W tym dniu o 17.00 koło plebanii spotkanie integracyjne Parafialnego Oddziału Caritas i Akcji Katolickiej. Wszystkich obecnych i byłych członków tych wspólnot serdecznie zapraszamy.

4.       W środę O 17.45 litania do NSPJ, Nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych solenizantach tego tygodnia.

5.       W piątek przypada zakończenie roku szkolnego. Msza św. dla dzieci o 8.00, dla młodzieży o 9.00. Dzieci i młodzież zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi.

6.       W sobotę przypada uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela.

7.       W przyszłą niedzielę na godzinę 20.00 zapraszamy do kaplicy Podchełmie na kolejny Męski Różaniec wraz z Rodzinami.

8.       W niedzielę podczas Eucharystii o godz. 9.30 do grona ministrantów zostaną włączeni dotychczasowi kandydaci na ministranta. Polecajmy tych chłopców w naszych modlitwach dobremu Bogu, aby dobrze pełni swoją posługę.

9.       Dzisiaj, na ręce P. Jana Lichonia, Jana Steca, P. Ewy Kornakiewicz, P. Agnieszki Hotloś, S. Małgorzaty i Strażaków pragniemy raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować wszystkim za zaangażowanie w asysty Bożego Ciała tworzone przez całą oktawę. Cieszy nas zwłaszcza spora liczba tych asyst oraz liczny udział dzieci i młodzieży. Natomiast Księżą Wikariuszom oraz P. Stanisławowi Lichoniowi, Ks. Prałat Proboszcz dziękuje za zorganizowanie podniosłej uroczystości jubileuszu 35 – lecia kapłaństwa i wszelkie wyrazy życzliwości kierowane przez parafian z tej okazji. Bóg zapłać.

10.   Spotkania w tym tygodniu:

vWe wtorek – o godz. 16.00 spotkanie ministrantów – obecność obowiązkowa;

vW środę – po Mszy Św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego;

vW czwartek – o godz. 16.30 spotkanie kandydatów na ministrantów – obecność obowiązkowa;

vW czwartek – o godz. 17.15 – adoracja Papieskiego Działa Rozkrzewiania Wiary;

11.   Niektóre intencje mszalne:

vNiedziela – godz. 8.00 – W int. Ks. Pawła Brzyka z okazji imienin dzięk. – błag. od Arcybractwa Różańcowego;

vNiedziela – w Caritasie – W int. Ks. Pawła Brzyka z okazji imienin dzięk. – błag. od podopiecznych Caritas Grybów;

12.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. + Łucja Filip oraz + Janina Grebla. Ich duszę polećmy miłosierdziu Bożemu….

X Niedziela Zwykła -11.06.2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Po Mszy św. o 9.30 procesja Oktawy Bożego Ciała. O 18.00 popołudniowa procesja Oktawy Bożego Ciała i Msza św. wieczorna.

2.       Do piątku włącznie procesje Eucharystyczne będą po Mszy św. o 7.00 i przed Mszą św. o 18.00. Zapraszamy do licznego udziału także dzieci i młodzież.

3.       W poniedziałek będą montowane nowe tablice do wyświetlania pieśni. Dla ułatwienia śpiewów będzie ich siedem. Koszt ok. 60 tys. PLN. Dotychczasowe zostaną zamontowane w kaplicy Na Podjaworzu.  Tymczasem dziękujemy Ks. Prałatowi Janowi Główczykowi z Anglii za dar 5000 zł na nowe tablice, jako wotum w przededniu jubileuszu 60 - lecia kapłaństwa.

4.       We wtorek przypada wspomnienie jednego z najbardziej znanych Świętych – Św. Antoniego. Pamiętajmy, ze jedna z form czci dla tego Patrona ubogich są ofiary jakie składamy przy Jego Figurze.

5.       Również we wtorek o 18.00 – adoracja prowadzona przez Akcję Katolicką, o18.30 Litania do NSPJ i Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 19.00 kolejne nabożeństwo fatimskie. Msza  na tym nabożeństwie jest msza wspólnotową. Pamiętajmy zwłaszcza o solenizantach tego dnia, żyjących i zmarłych Antonich. W tym dniu procesja eucharystyczna będzie tylko rano. Zapraszamy do licznego udziału.

6.       W środę o 17.45 nowenna do NMP, po niej procesja i Msza św. wspólnotowa,
na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

7.       W czwartek o 17.45 błogosławieństwo dzieci, procesja i Msza św. koncelebrowana. Cztery Msze będą ofiarowane za budowniczych i ofiarodawców poszczególnych ołtarzy, a piąta za żyjących i zmarłych członków asyst procesyjnych. Na porannej i wieczornej Mszy św. będą poświęcone wianki.

8.       W piątek przypada Uroczystość NSPJ.  Odpust w Gródku. Nie obowiązuje w tym dniu post piątkowy. U nas po Mszy św. o 7.00 rano i o 18.00 procesje Eucharystyczne.

9.       W sobotę przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Na godzinę 20.00 zapraszamy na Podchełmie na kolejny Męski Różaniec.

10.   W przyszłą niedzielę odpust w naszej pięknej kaplicy na Podchełmiu. Msze św.
o 8.00 i 11.00 Ks. Paweł Brzyk i mieszkańcy tamtej dzielnicy serdecznie zapraszają do udziału. O 11.00 jeśli pogoda pozwoli Msza św. będzie na zewnątrz, a po mszy św. poświęcimy tablice pamiątkową Ks. prałata Bernardyna Dziedziaka, która przez kilka tygodni mogliśmy oglądać także w bazylice.. Ofiary złożone na tacę przeznaczone będą na dalsze prace
przy kaplicy.

11.   Również w przyszłą niedzielę o 15.30 Msza Święta na Zawodziu w intencji tamtejszych mieszkańców /dz-bł/ i za zmarłych.

12.   Spotkania duszpasterskie:

Czwartek o 16.00 zbiórka kandydatów na ministranta.

13.    Niektóre intencje mszalne:

Niedziela godz. 8.00 w int. Ks. Wiesława Biedronia z okazji imienin /dz-bł/ od   Arcybractwa Różańcowego

14.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

15.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Zdzisław Koszyk, + Józef Morańda i + Władysława Obrzut, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - 8czerwca 2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice Msze święte o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.30 i 18.00. Przed Mszą św. wieczorną procesja eucharystyczna wokół bazyliki. W kościołach pomocniczych msze św. z procesjami o 16.00. Boże Ciało jest uroczystością obowiązkową, więc należy uczestniczyć we Mszy świętej, a nie tylko w procesji.

2.       Jutro i w sobotę rano procesja po Mszy św. o 7.00 i przed Mszą św. o 18.00.

3.       W niedzielę procesja po Mszy św. o 9.30. W związku z procesją eucharystyczną i jubileuszem Ks. Prałata Proboszcza uroczystość rozpocznie się o 9.15, a sama msza św. ok. 9.30. po południu procesja o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału także w procesjach w dni powszednie.

4.        Już dzisiaj pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w Fundację „Boże Ciało” . Dziękujemy budowniczym ołtarzy wraz z Kapłanami opiekunami. Dziękujemy za udekorowanie domów i posesji. Pragniemy dzisiaj także podziękować pewnej osobie z Grybowa za ofiarę 5 tys. zł. na cele parafialne, oraz kołu Pszczelarzy z Grybowa i okolicy za ufundowanie dwóch pięknych, białych, haftowanych ornatów o wartości blisko 2.5 tys. zł, które będą używane zwłaszcza podczas uroczystości ślubnych.  Dziękujemy także pewnej rodzinie z USA za ofiarę 500 USD na cele parafialne. Dziękujemy również kilku osobom i rodzinom za indywidualne ofiary na cele parafialne przekazane bezpośrednio czy  na konto. Dziękujemy też władzom miasta za porządki i dekoracje związane z uroczością prymicyjna czy dzisiejszym świętem i procesją.

Uroczystość Najświętszej Trójcy - 04.06.2023

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza Święta.

3.       W środę o 17.30 litania do NSPJ, o 17.45 Nowenna do NMP. O godz. 18.00 Msza Święta z Uroczystości Bożego Ciała. Będzie to Msza św. wspólnotowa.

4.       W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa – Boże Ciało. W bazylice Msze Święte o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.30 i 18.00. Po Mszy Św. o 9.30 uroczysta procesja do czterech ołtarzy na Rynku.

W Uroczystość Bożego Ciała Msze Święte w kaplicach pomocniczych o godz. 16.00. Boże Ciało jest uroczystością obowiązkową, więc należy uczestniczyć we Mszy św. a nie tylko w procesji. Składka w Boże Ciało tradycyjnie przeznaczona jest na wsparcie hospicjów działających w naszej diecezji i inne cele charytatywne. W związku z tą uroczystością prosimy o udekorowanie domów i instytucji na rynku i w całej parafii. Prosimy także na Mszy o 9.30 nie parkować na Rynku samochodów. Prosimy też wszystkie grupy i rejony naszej parafii o zaangażowanie w fundację i budowę ołtarzy.

W oktawie Bożego Ciała Msze Św. z procesją wokół Bazyliki będą o 7.00 rano, a w niedzielę o 9.30 i przed Mszą św. wieczorną o godz. 18.00. Bardzo prosimy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych o różnorodne zaangażowanie w samą Uroczystość Bożego Ciała jak i w całą oktawę. W oktawie nie będzie Mszy św. o 7.30.

5.       W sobotę organizujemy przedwakacyjny dzień osób chorych i starszych. Od 8.15 w bazylice spowiedź, o 9.00 Msza św. z okolicznościowym kazaniem i błogosławieństwem lourdskim. Od 10.00 odwiedzimy chorych w domach, których prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Ks. Proboszcz odwiedzi swoich chorych wyjątkowo w piątek od. 15.00. Rodziny i opiekunów chorych prosimy o pomoc w skorzystaniu przez podopiecznych z tej posługi.

6.       W przyszłą niedzielę po mszach św. kilka słów prośby wypowiedzą Siostry Felicjanki Angelika i Daniela, które przez wiele lat posługiwały w naszej parafii, a prosić będą o wsparcie remontu bursy w Krakowie, gdzie zamieszkują także dziewczęta z naszej okolicy.

7.       12 czerwca przypada 35- rocznica święceń kapłańskich Ks. Prałata Proboszcza, z których połowa przypada na ofiarną pracę w naszej parafii. Dlatego w niedzielę 11 czerwca o 9. 30 będzie sprawowana uroczysta msza św. jubileuszowa. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji jubilata a zainteresowanych wleczeniem się w przebieg uroczystości zapraszamy do kontaktu z P. Stanisławem Lichoniem Prezesem Rady Parafialnej.

8.       Dzisiaj dziękujemy kilku rodzinom i osobom za indywidualne ofiary na cele parafialne, strażakom z Białej za podlanie klombów przy bazylice, P. Kazimierzowi Kantorowi ze Stróż za darmowe wykonanie pierwszych prac remontowych przy kapliczce na Topolowej i Pewnej Pani z Siółkowej za dar pięknej palmy do ołtarza Matki Bożej.

9.       Niektóre intencje mszalne:

·        Niedziela 6:30 w int. Czcicieli św. Antoniego, o 8:00 w int. Ks. Kamila Kopyt z okazji imienin dz.-bł. od Arcybractwa Różańcowego, w Caritasie w int. Ks. Kamila Kopyt z okazji imienin od podopiecznych ZOL Caritas Grybów. 

10.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

11.   Proszono by ogłosić: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Grybowie pragnie poinformować o zmianie terminu odbioru odpadów ulegających biodegradacji (BIO). Odpady z całego obszaru Miasta Grybów zamiast 7 czerwca 2023r. (środa) zostaną odebrane 12 czerwca 2023r. (poniedziałek). Za wszelkie niedogodności i zmiany serdecznie przepraszamy.

12.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: + Waleria Motyka oraz pochodzący z naszej parafii + Józef Matczyński którego pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 14:00 oraz + Antoni Dziedziak również w poniedziałek o godz. 16:00. We wtorek pogrzeb + Marii Dyl z ul. Zdrojowej o godz. 12:00 i o 15:30 + Marii Borkowskiej z Białej Niżnej. Dobry Jezu …

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 28.05 2023 r.

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       Jutro drugi dzień Zielonych Świąt – Święto Maryi Matki Kościoła. Msze św. z okolicznościowym kazaniem w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. Tradycyjnie również zostanie odprawiona Msza św. na naszym cmentarzu o godz. o 15.30. Msze św. zamówione na 7.00 będą odprawione o 6.30, a msza z 7.30 o 8.00.

3.       W poniedziałek o 18.00 nowenna do Św. Katarzyny.

4.       We wtorek o 17.00  dodatkowa msza św. przy kapliczce „Nad stolarką” w int. mieszkańców tamtego regionu naszej parafii.

5.       W środę o 17.30  ostatnie nabożeństwo majowe, nowenna do NMP i  Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.  Pamiętajmy o młodszych i starszych dzieciach z racji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Dziecka.

6.       W czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana. W tym dniu kapłani naszej diecezji udają się na pielgrzymkę do sanktuarium NMP w Tuchowie. Modlimy się zwłaszcza o nowe powołania.

7.       Również w czwartek rozpoczynamy miesiąc czerwiec – miesiąc Serca Jezusowego. Do oktawy Bożego Ciała litanię do NSPJ będziemy odmawiać po porannej mszy św. i śpiewać o 17.45. Dzieci z klas III zapraszamy do spowiedzi w czwartek od 17.00.

8.       W pierwszy piątek msze wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem i modlitwą za  misje o 6.15, 7.00 i 18.00. Spowiedź od 16.30. O 17.15 Akcja katolicka poprowadzi comiesięczny Różaniec.

9.       W pierwszą sobotę msze św. wotywne o Niepokalanym Sercu Maryi o 6.15 i 7.00, po niej spotkanie formacyjne dla III Zakonu. O 8.00 nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.

10.   W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jest to zarazem Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia. Jest to ostatni dzień Komunii Św. wielkanocnej. Również w przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

11.   W związku ze zbliżającą się Uroczystością Bożego Ciała dzisiaj przed bazyliką zbieramy ofiary na naszą fundacje „Boże Ciało”. Odpowiedzialnymi za poszczególne ołtarze będą: I ołtarz na Urzędzie Miasta Ks. Kamil Kopyt, II na sklepie żelaznym Ks. Wiesław Biedroń, III na dawnym liceum Ks. Paweł Brzyk, IV na Caritasie Ks. Dyrektor Dawid Włodarczyk. Poszczególne rejony i grupy prosimy o konsultacje i współpracę z wyznaczonymi kapłanami.

12.   Spotkania duszpasterskie:

vW środę - 31 maja, spotkanie Ruchu Mericianskiego w centrum duszpasterskim o godz. 19.00;

vW środę po Mszy Św. wieczornej – spotkanie Grupy Biblijnej;

vW czwartek - 16.30 zbiórka kandydatów na ministranta;

13.   Niektóre intencje mszalne:

vNiedziela – godz. 6.30 – z int. Róży Św. Rity Siołkowa - Centrum dzięk.- błag. i za ++ zmarłych;

vNiedziela – godz. 6.30 – z int. Róży Św. Józefa z Molówki w 20 rocz. powstania dzięk.- błag. i za ++ zmarłych;

Godz. 12.30 W int. Pszczelarzy Grybowkich z ok. 40 – lecia poświęcenia sztandaru dzięk. błag.

vNiedziela – godz. 8.00 – z int. Ks. Dawida Włodarczyka z ok. imienin dziek. – błag. od Arcybractwa Różańcowego;

14.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

15.   Proszono aby ogłosić: SRK dziękuje Burmistrzowi Miasta Grybów, Prezesowi Banku Spółdzielczego i Pani Agnieszce Roli za dofinansowanie Pielgrzymki Śladami Piastów Śląskich, która odbyła się w ubiegłym tygodniu. Pan Burmistrz zaprasza wszystkie dzieci na stadion, na godz. 15.30 aby radośnie i atrakcyjnie przeżywać dzień Dziecka. Szczegół na stronie internetowej UM.

16.   Z naszej wspólnoty odeszedł do wieczności śp. Ireneusz Kisłowski. Jego dusze polećmy miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu…

VII Niedziela Wielkanocna-Wniebowstąpienie Pańskie 21.05.2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.30 nabożeństwo majowe.

2.       Codziennie po mszy św. o 6.30 i przed mszą wieczorną nowenna do  Ducha św.

3.       We wtorek o 17.00 - Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z zespołem „Nazaret” poprowadzi comiesięczną adorację Najświętszego Sakramentu

4.       W środę o 17.00 POAK wraz z Kręgami Domowego Kościoła zaprasza wszystkie Mamy na wspólną modlitwę przed obrazem Matki Przedziwnej z okazji zbliżającego się Dnia Matki, prosimy tradycyjnie o przyniesienie róży dla Maryi. Następnie nowenna do NMP w połączeniu z majówką. We mszach wspólnotowych środowej i niedzielnych pamiętajmy w tym tygodniu szczególnie o naszych żyjących i zmarłych mamach.

5.       W piątek przypada Dzień Matki. Z głęboką wdzięcznością w gestach pamięci i życzliwości, a zwłaszcza w modlitwie pamiętajmy o naszych mamach i tych żyjących i tych, nieraz już dawno zmarłych.

6.       W sobotę o godz. 9.00 święcenia kapłańskie w Katedrze Tarnowskiej przyjmie nasz kolejny Rodak Patryk Pajor z ul Grunwaldzkiej. Prymicjanta tradycyjnie powitamy przy stadionie o 16.45 , a o 17.30 na  schodach bazyliki. Potem Prymicjant Odprawi nabożeństwo majowe. Polecajmy Go w modlitwie i prośmy o nowe powołania.

7.       Także w sobotę o 15.00 msza św. i poświęcenie odnowionej kapliczki na Siołkowej za szkołą. Wszystkich okolicznych mieszkańców zapraszamy do wspólnej modlitwy. Dziękujemy tym, którzy ją odnowili.

8.       W przyszłą niedzielę  przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Święta. O godz. 11.00 Ks. Prymicjant po procesji z plebanii odprawi mszę św. prymicyjną, udzieli specjalnego błogosławieństwa i rozda pamiątkowe obrazki. Z tego tytułu msza św. z 12.30 będzie odprawiona o 13.00. Intencja Mszy Św.
z godz. 11.00 jest przesunięta na godz. 8.00.

9.       Również w przyszłą niedzielę w obliczu zbliżającej się Uroczystości Bożego Ciała, która przypada 8.06 przed bazyliką będą zbierane ofiary na parafialną fundację „Boże Ciało’ z której przede wszystkim budujemy i ozdabiamy ołtarze, a pozostałą część przeznaczamy na cele liturgiczne, w tym roku na nowe wyświetlacze pieśni.

10.   Dzisiaj dziękujemy  kilku rodzinom za ofiary  na cele parafialne, a jednemu anonimowemu ofiarodawcy za hojny dar serca na misje, z przeznaczeniem dla ks. Bpa Mirosława Gucwy.

11.   W tym tygodniu odbędą się egzaminy przed przyjęciem sakramentu bierzmowania w centrum duszpasterskim dla uczniów klas 7 naszych szkół podstawowych według następującego porządku:

Poniedziałek o 15.00 –  kl. 7 z Białej Wyżnej

                     o 16.00 – kl. 7 z Siołkowej

Czwartek       o 15.00 – kl. 7 b SP 1

                     o 15.45 – kl. 7 a SP 1

                     o 16.30 – kl. 7 c SP 1

Obecność jednego z Rodziców podczas egzaminu obowiązkowa.

12.   Gratulujemy Gabrysi Podwika i Ricie Rączkowskiej ukończenia kursu przewodniczki DSM.

13.   Spotkania duszpasterskie:

Wtorek o 16.30 zbiórka ministrantów

Środa o 16.30 Parafialna Caritas o 18.30 Akcja katolicka.

Czwartek o 16.30 zbiórka kandydatów na ministranta.

                o 20.00 Różaniec męski z rodzinami z kaplicy na Podjaworzu.

Piątek o 18.30 spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Sobota o 8.00 obowiązkowa zbiórka Lektorów.

14. Prasa katolicka do nabycia przy figurze św. Matki Boże. Przy figurze Św. Antoniego mamy jeszcze do nabycia ciekawe i aktualne książki o misyjnym dziele kościoła tarnowskiego, gdzie opisana jest także praca misjonarzy związanych z nasza parafią, Ks. Bp Mirosława Gucwy, ks. Antoniego Lichonia i ks. Pawła Steca.

15.  POAK włącza się w ogólnopolską akcję składania podpisów pod petycją dotyczącą obrony dzieci przed deprawacją wkraczającą do szkół. Stosowne druki wyłożone są na stoliku przy czasopismach. Serdecznie prosimy o społeczne zaangażowanie. Przy podpisie potrzebny jest numer PESEL.

16.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszła: śp.  Maria Gruca, której pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 15.00. Dobry Jezu ….

VI Niedziela Wielkanocna - 14.05.2023

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17:30 nabożeństwo majowe. O 15:00 dodatkowa msza św. przy kapliczce na Czerwonym Potoku.

2.       Od jutra do środy przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje, dawne dni krzyżowe. W poniedziałek o 17:30 procesja błagalna pod krzyż przy plebanii. We wtorek o 17:30 gromadzimy się przy bramie górnego cmentarza skąd rozpoczniemy procesję błagalną z modlitwą przy cmentarnym krzyżu, potem procesyjny powrót do bazyliki z litanią loretańską. W drodze powrotnej koronka do Bożego Miłosierdzia i majówka. W środę o 17:30  procesja wokół bazyliki do krzyża misyjnego z litanią loretańską, potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa.

3.       W środę w Bazylice o godz. 17:00 Schola Dziecięca przedstawi krótki program słowno-muzyczny z okazji 103 r. urodzin św. Jana Pawła II. Zapraszamy.

4.       W wtorek przypada święto św. Andrzeja Boboli – Patrona naszego Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Jeża. Pamiętajmy o naszym Pasterzu w modlitwie. A we czwartek o godz. 17:00 Adorację prowadzi Krąg Szensztacki.

5.       W piątek rozpoczniemy 9 –dniową nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Będzie ona po Mszy o 6:30 i podczas nabożeństwa majowego.

6.       W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to zarazem dzień naszego Sanktuaryjnego Odpustu Parafialnego ku czci Matki Bożej Przedziwnej. Kazania na wszystkich mszach św. wygłosi kolejny nasz Rodak, Ks. mgr Piotr Obrzut. O 11:00 uroczysta suma z procesją. Zapraszamy wszystkie asysty, jeśli możliwe orkiestrę i dzieci pierwszokomunijne. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi. Również w przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie zorganizowany kiermasz przez Scholę Dziecięcą, na którym można będzie zakupić ciasta domowej roboty. Dochód z akcji będzie przeznaczony na wyjazd wakacyjny Scholii do Wadowic i Energilandi.

7.       Dzisiaj dziękujemy  Rodzicom bierzmowanych za dar  ołtarza w wysokości 2500 zł. a kilku rodzinom za ofiary na cele parafialne. Ukończone zostały poważne prace porządkowe w części lasu od strony ul. Dębowej, a teren został ogrodzony. Prosimy, aby na teren lasu parafialnego nie wyrzucać żadnych odpadów komunalnych czy śmieci, będą tam bowiem wkrótce wypasać się owce.

8.       Od poniedziałku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami plac poniżej bazyliki będzie w celach porządkowych automatycznie zamykany szlabanem od godz. 21:00 do godz. 5:00. Na okres próbny kilku tygodni,  w dni powszednie od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do ok 17.00 zastają tez wprowadzone konkretne, niewielkie opłaty godzinowe, aby zapobiec pozostawianiu w okolicy plebanii wielu samochodów na cały dzień czasem nawet na dłużej i umożliwić krótsze parkowanie innym. Tak jest w centrach wszystkich miast, także przy kościołach np. w Gorlicach czy poniżej bazyliki sądeckiej. Jest to ofiara na utrzymanie pracownika oraz na cele kultu religijnego, której wysokość jest wypisana na tablicy umieszczonej na kamiennym słupie przy wjeździe na plac i na parkingi obok plebanii. Opłaty będą pobierane na całym terenie, na placu i obok plebanii za postój powyżej 15 minut. W przypadku braku parkingowego należności prosimy regulować do skrzyni przy wyjeździe z placu. Przypominamy także, że parafia płaci roczną dzierżawę terenu, utrzymuje monitoring, z którego wielokrotnie korzystała także policja, ubezpiecza teren dba o porządek  oraz oświetla parking na własny koszt.

9.       Zainteresowanych rodziców informujemy, że I Komunia św. w przyszłym roku będzie w pierwszą sobotę maja , a w roku 2025 w drugą sobotę maja.

10.   Spotkania duszpasterskie:

·       Środa: po Mszy św. wieczornej spotkanie grupy Biblijne

·       Sobota: godz. 8:00 – zbiórka lektorów obowiązkowo

·       Sobota: godz. 18:00 na plebani kolejne spotkanie Rady Parafialnej. Zapraszają Ks. Proboszcz i prezes Rady. 

11.   Niektóre intencje mszalne:

·       Poniedziałek o 18.00 – o szczęśliwe urodzaje i zbiory dla mieszkańców Białej Wyżnej po obu stronach drogi.

·       Niedziela – o godz. 8:00 w int. Róży św. Łucji ze Strzylawek Siołkowskich i za zmarłych.

12. Proszono, by ogłosić : W dniach 15.09 – 23.09 organizowana jest pielgrzymka do Medjugorie . Szczegóły na plakacie a wstępny zapisy w zakrystii. Natomiast P. Burmistrz Miasta Grybów uprzejmie informuje, iż w dniach od 16 do 18 maja w godzinach od 7:00 do 15:00 ulica Cmentarna będzie zamknięta dla ruchu drogowego z powodu przebudowy linii energetycznej. Za utrudnienia Burmistrz Miasta serdecznie przeprasza.

V Niedziela Wielkanocna – 07 maja 2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.
O 17.30 nabożeństwo majowe. O 14.00 Dzień skupienia dla narzeczonych.

2.       W poniedziałek przypada Uroczystość Św. Stanisława Głównego patrona Polski i naszej Diecezji.

3.       W poniedziałek, wtorek i środę serdecznie zapraszamy kandydatów do bierzmowania na majówki o godz. 17.30, w ramach obowiązkowego Triduum w przygotowaniu i modlitwie o Dary Ducha Świętego.

4.       We wtorek od godz. 17.00 spowiedź przed bierzmowaniem dla uczniów klas 8 oraz ich rodzin.  

5.       W środę na Mszy Św. o 18.00 Ks. Biskup Artur Ważny udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży z klas ósmych. Na uroczystość zapraszamy całe rodziny. Składka z tej Mszy św. przeznaczona jest na fundację abp. Jerzego Ablewicza fundującej stypendia dla ubogiej młodzieży. Nowenna będzie w połączeniu z majówką, a jedna z mszy św. O 18.00 będzie msza wspólnotowa na którą intencje można składać do ostatniej chwili.

6.       W sobotę o godz. 17.30 nabożeństwo majowe, o 18.00 msza św. z niedzieli, a o 19.00 rozpoczniemy tegoroczny cykl sześciu nabożeństw fatimskich. Będą one tradycyjnie składać się z Mszy św. z okolicznościowym kazaniem oraz procesji z figurą Fatimską, światłem i modlitwą różańcową – na to pierwsze nabożeństwo w tym roku serdecznie wszystkich zapraszamy, a szczególnie dzieci komunijne jako zakończenie białego tygodnia. Przypominamy, że tradycyjnie msza fatimska jest Mszą świętą wspólnotową, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. W łączności z dniem, kiedy przypada wspomnienie Św. Dzieci Fatimskich, Hiacynty i Franciszka, dzień 13 maja jest Świętem Patronalnym naszego Parafialnego Przedszkola, które obecnie obejmuje opieką i formacją blisko 200 dzieci. Nabożeństwom w tym roku będzie przewodniczył ks. Prałat Bolesław Bukowiec Dziekan Senior naszego Dekanatu.

7.       W niedziele 14 maja, o godz. 11.00 – nasza wspólnota parafialna przeżywać będzie 1 Rocznice Komunii Świętej klas IV. Serdecznie zapraszamy dzieci w strojach Komunijnych wraz z całymi rodzinami na tą uroczystość.

8.       W przyszłą niedzielę od godziny 7.30 do 13.00 będzie kiermasz zorganizowany przez DSM na którym można zakupić słodkości domowej roboty. Dochód z akcji przeznaczony jest na letni obóz uczestniczek dsm-u w Rytrze. Serdecznie zapraszamy

9.       Spotkania duszpasterskie:

vŚroda – po Mszy Św. Wieczornej spotkanie grupy Biblijnej;

vSobota – godz. 7.30 Msza Św. w int. III Zakonu Franciszkańskiego, a po niej spotkanie formacyjne;

vSobota – godz. 8.00 – spotkanie Lektorów;

10.   Niektóre intencje mszalne:

vNiedziela, godz. 6.30 - Z Róży Św. Katarzyny dziek.-błag. i za ++ zmarłych;

11.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Teresa Totoś, oraz +Stanisław Adamik, którego pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 14.00. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu…

30.04.2023r. - IV Niedziela Wielkanocna - Niedziela Dobrego Pasterza

 • Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

 • Nabożeństwa majowe Św. będą odprawiane w bazylice w dni powszednie o 17.30. Jak zwykle zachęcamy by na majówkach gromadzić się
  w kaplicach pomocniczych i w innych tradycyjnych miejscach.

 • We wtorek o 17.00 Akcja katolicka poprowadzi różaniec, potem msza św z Uroczystości Matki Bożej Krokowej Polski.

 • W środę Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski – Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – Święto Narodowe. Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Nabożeństwo majowe o 17.30 w połączeniu z nowenną do NMP. O 18.00 sanktuaryjna msza św wspólnotowa na która intencje można składać do ostatniej. Uroczysta Msza św. za Ojczyznę, w int. wszystkich mieszkańców i Rodaków grybowskich, którzy walczyli o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny , oraz za żyjących i zmarłych Strażaków zamówiona przez Panów: Burmistrza miasta Grybów i Wójta gminy Grybów o 9.30. Potem uroczysty przemarsz pod pomnik w parku i złożenie kwiatów. O 15.00 dodatkowa Msza św. przy kapliczce na Strzylawkach Grybowskich w int. żyjących i zmarłych mieszkańców tamtego rejonu.

 • Prosimy o wywieszenie flag narodowych na domach i instytucjach. W tym dniu przypada odpust w parafii Stróże.
 • W I czwartek modlitwy o powołania w połączeniu z nabożeństwem majowym
  o 18.00.

 • W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ o 6.15, 7.00 i 18.00. Nabożeństwo majowe w tym dniu o 17.45 (bez czytanki i Komunii Św.), zaś okolicznościowego kazania wysłuchamy na Mszy św. o 18.00 i przyjmiemy Komunię Św. Modlitwą i ofiarami na tacę tradycyjnie wspieramy misyjne dzieło kościoła.

  Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 15.30 dla dzieci, które w sobotę przystąpią do I Komunii Św. i ich rodzin, a dla wszystkich od 16.30.

 • W I sobotę Msze św. o Niepokalanym Sercu Maryi z okolicznościowym kazaniem o 6.15. i 7.00 oraz modlitwą za rodziny. O godz. 8.00 pod przewodnictwem Akcji Katolickiej rozpocznie się cykl nabożeństw kolejnych pięciu sobót miesiąca. Zapraszamy do udziału.

 • Również w sobotę o godz. 10.00 i 12.00 Uroczystość I Komunii Św. dla dzieci
  z naszych Szkół Podstawowych i o 14.00 dla dzieci z „Iskierki” Dzieci i ich rodziny polecamy modlitwie wszystkich parafian. Dzisiaj dziękujemy rodzicom dzieci I komunijnych za okolicznościowy pieniężny dar ołtarza
  w kwocie ponad 2,5 tys. PLN, który zostanie w całości przeznaczony na zakup nowych jednej z tablic do wyświetlania pieśni w bazylice. Dziękujemy także kilku rodzinom za ofiary na cele parafialne.

 • W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 Dzień skupienia dla narzeczonych w centrum duszpasterskim.

 • Niektóre intencje mszalne:

 • Wtorek o 7.00 w int. Czcicieli Św. Antoniego
 • Środa o 9.30 w int. Ojczyzny i Rodaków, Mieszkańców Miasta i Gminy Grybów poległych w walce o wolność oraz Strażaków z terenu Miasta i Gminy Grybów o Boże błog. i ++ zmarłych
 • o 15.00 Kaplica na Strzylawkach - o zdrowie dla Rodzin, szczęśliwe urodzaje i zbiory oraz ++ zmarłych
 • Niedziela o 6.30 w int. Róży Ojców Św. Antoniego z Brzezinek, w int Róży Św. Teresy i na Podchełmiu o 9.30 w int. Róży Ojców Podchełmie /dz-bł/ oraz ++ zmarli
 • Z naszej wspólnoty do wieczności odszedł: śp. Maria Kita i Stanisław Lichoń. Dobry Jezu ….

III Niedziela Wielkanocna - 23.04.2023

 

 1. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.O 17:45 nieszpory.

 2. W poniedziałek uroczystość św. Wojciecha bp i męczennika głównego Patrona Polski, a we wtorek święto św. Marka Ewangelisty. Tradycyjnie w poniedziałek w tym roku w przededniu Święta Św. Marka odprawimy procesję błagalną o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych do krzyża przed plebanią. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału i wspólnej modlitwy.

 3. We wtorek o 20:00 Męski Różaniec, rozpoczęcie przy bazylice. Organizatorzy zapraszają całe rodziny.

 4. W środę z racji Tygodnia Biblijnego o godz. 17.00 głośne czytanie Pisma św. Ewangelii według św. Jana. Serdecznie zapraszamy do słuchania i medytacji. O 18:00 nowenna do NMP po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

 5. W przyszłą niedzielę, zwaną niedzielą Dobrego Pasterza przypada dzień szczególnej modlitwy o powołania i za powołanych do służby kapłańskiej. Ofiary na tacę z tego dnia przeznaczone są na utrzymanie WSD w Tarnowie.

 6. Dzisiaj bardzo serdecznie dziękujemy Siostrom Renacie i Józefie kilkunastu Paniom i Panom za, za zaangażowanie przy ukończeniu wielkiego klombu obok parkingu, oraz przy plebanii i w lesie na lizawach. Efekty tych prac już bardzo cieszą, ale na pełny urok trzeba jeszcze poczekać aż rośliny podrosną. Szczególnie dziękujemy tym, którzy byli nawet kilka razy i dzielnym seniorom. Dziękujemy także za wyrazy uznania oraz ofiary pieniężne na prowadzone inwestycje.

 7. Spotkania duszpasterskie:

 • w środę o 18:45 – spotkanie organizacyjne kandydatów do Bierzmowania w Bazylice;

 • w środę po mszy św. wieczornej spotkanie Akcji Katolickiej w Centrum Duszpasterskim

 • w czwartek o 18:30 – spotkanie organizacyjne w Bazylice dla dzieci pierwszo komunijnych wraz z Rodzicami dla klas A, B, C Szkoły Podst. nr 1 w Grybowie;

 • w piątek o 18:30 – spotkanie organizacyjne w Bazylice dla dzieci pierwszo komunijnych wraz z Rodzicami dla klas III ze Szkoły z Białej Wyżnej oraz Siołkowej;

 • w sobotę o 8:00 – zbiórka lektorów

8.  

Niektóre intencje mszalne: W poniedziałek o 18:00 w int. Mieszkańców Białej Wyżnej po obu stronach drogi o szczęśliwe urodzaje. Na ręce P. Jana Koszyka dziękujemy za pamięć o tych mszach św. i składany dar. 

9. 

Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

 

16 kwietnia 2023 r. - II Niedziela Wielkanocna – Niedziela Miłosierdzia Bożego

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Natomiast o 15.00 w bazylice będzie Godzina Miłosierdzia (za udział w tym nabożeństwie, a także za prywatne odmówienie dzisiaj przez cały dzień Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele można, spełniwszy pozostałe warunki zyskać odpust zupełny). O 17.45 nieszpory niedzielne i wieczorna Msza św. Dzisiaj w Święto Miłosierdzia i Dzień Dobroci przed kościołami zbierane są ofiary na działalność charytatywną Caritas Diecezjalnej. Bóg zapłać za wsparcie.

2.       Od dzisiaj również rozpoczyna się w kościele Tydzień Miłosierdzia. Pamiętajmy o bezinteresownych uczynkach miłosierdzia, modlitwie za innych. Nie przechodźmy obojętnie obok skarbony Św. Antoniego w naszej Bazylice.

3.       W środę o 17.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową. Zaś o 18.00 Nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza Św.  wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili, pamiętajmy o licznych solenizantach tych dni.

4.       Przyszła niedziela to Niedziela Biblijna. Rozpoczynająca w Kościele Tydzień Biblijny. Przypadająca w tym dniu Uroczystość Św. Wojciecha Głównego Patrona Polski - liturgicznie będzie obchodzona w przyszły poniedziałek.

5.       Kilku Panom dziękujemy za pomoc w pracach parafialnych, a kilku Rodzinom za indywidualne wpłaty na cele parafialne, w tym na nowe wyświetlacze tekstów. Na jutro na godzinę 8.0, jeśli nie będzie pada, bardzo prosimy chętnych kobiety i mężczyzn do pracy przy nasadzeniach na ogromnym klombie, od strony parkingu,  którego część jest już zafoliowana. Każde ręce chętne do pracy się przydadzą.

6.       Spotkania duszpasterskie:

vWe wtorek o 17.15 – adoracja Kręgów Szenszackich;

vW środę o 17.00 – spotkanie Aspirantów;

vW środę o 18.45 – spotkanie organizacyjne kandydatów do Bierzmowania w Bazylice;

vW czwartek o 18.30 – spotkanie organizacyjne w Bazylice dla dzieci pierwszo komunijnych wraz z Rodzicami dla klas A, B, C Szkoły Podst. nr 1 w Grybowie;

vW czwartek o 17.15 – adoracja członków Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary;

vW piątek o 18.30 – spotkanie organizacyjne w Bazylice dla dzieci pierwszo komunijnych wraz z Rodzicami dla klas III ze Szkoły z Białej Wyżnej oraz Siołkowej;

vW piątek o 19:00 – spotkanie KSM;

vW sobotę o 8:00 – zbiórka lektorów;

7.       Niektóre intencje mszalne:

v  23.04. – niedziela - godz. 6.30 - Z Róży Św. Judy Tadeusza /dziek.-błag./ oraz za ++ zmarłych członków.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 09.04.2023r.

1.     Witamy serdecznie wszystkich gości przybyłych do naszej parafii na czas świąteczny. Msze święte w dniu dzisiejszym w naszej bazylice o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00, a w kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O godz. 15.00 w bazylice i kaplicach koronka do Bożego Miłosierdzia w ramach trwającej nowenny.

2.     Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Msze święte jak w każdą niedzielę. Ofiary na tacę w tym dniu tradycyjnie przeznaczone są na wsparcie katolickich uczelni.

3.     W kościele trwa nowenna przed przypadającą w najbliższą niedziele Uroczystością Miłosierdzia Bożego. W naszej bazylice ta nowenna będzie codziennie przed wieczorną Mszą św. o godz. 17.45.

4.     W tym tygodniu możliwość przystąpienie do spowiedzi będzie tylko od godz. 6.30 do 7.30 i podczas wieczornej Mszy św. Nie będzie dodatkowych dyżurów w konfesjonale.

5.     W środę o 18.00 Nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa.

6.     Z racji oktawy Wielkanocy w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7.     Najbliższa niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia w Kościele. O godz. 15.00 w bazylice uroczyste nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego składające się z drogi krzyżowej i koronki. Na prośbę Episkopatu Polski w tym dniu, który jest także obchodzony, jako Dzień Dobra, przed kościołami zbierane są ofiary na działalność Caritas Diecezjalnych, których zadaniem w tych dniach jest szczególna pomoc uchodźcom z Ukrainy.

8.     Również w przyszłą niedzielę przypada Uroczystość odpustowa na Zagórzu: Msze św. o godz. 8.00 i 11.00.

 

 

 

9.     Dzisiaj pragniemy serdecznie podziękować:

·                    Ks. Pawłowi Brzykowi za wygłoszenie w tym roku kazań pasyjnych.

·                    Ks. Kan. Janowi Grybosiowi i Ks. prof. Kazimierzowi Święsowi za pomoc w spowiedziach.

·                    Wszystkim, którzy na różne sposoby złożyli nam życzenia wielkoczwartkowe i świąteczne i okazali inne liczne symbole życzliwości.

·                    Siostrze Przełożonej Renacie i siostrze Józefie za przygotowanie ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz świąteczną dekorację Bazyliki.

·                    Dziękujemy grupie pszczelarzy parafii Grybów za ufundowanie pięknego, nowego woskowego paschału do naszej bazyliki.

·                    Radzie Parafialnej za ufundowanie 8 nowych paten używanych przez ministrantów przy rozdzielaniu Komunii Świętej oraz odpowiednich etui na ich przechowywanie o łącznej wartości 1800 PLN.

·                    LSO i Chórowi Parafialnemu oraz Strażakom za zaangażowanie w liturgię Triduum Paschalnego, wszystkim grupom za zaangażowanie w czuwania.

·                    Kilku kolejnym rodzinom za wpłaty na utrzymanie parafii.

10.

13. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Teresa Jasińska, której pogrzeb odbędzie się w wtorek o godz. 14.00.

 

         Drodzy Parafianie i Goście. Przyjmijcie od nas serdeczne życzenia:

Niech to spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem przyczyni się do pogłębienia naszej wiary w tym bardzo trudnym duchowo i zewnętrznie czasie. Niech wszystkim naszym rodzinom, Zmartwychwstały Pan przyniesie jakże potrzebny dzisiaj dar nadprzyrodzonego pokoju, który niech zstąpi do Waszych serc do Waszych rodzin, miejsc pracy i tam pozostanie na zawsze. Wszystkim na ten radosny okres życzymy: Szczęść Boże.

Niedziela Palmowa - 02.04.2023 r.

1.       Dzisiaj Msze św. i nabożeństwa pasyjne w bazylice i kaplicach według zwyczajnego porządku.

2.       Jutro o 18.00 nowenna do św. Katarzyny.

3.       We wtorek o 17.15 adoracja wspólna przygotowana przez Akcję Katolicką i schola P. Ewy. O 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia, po niej Msza św.

4.       Również we wtorek o godz. 9.00 w sali pod plebanią będą przez Parafialny Zespół Caritas wydawane paczki dla potrzebujących wsparcia.

5.       W środę drugi dzień spowiedzi wielkanocnej. Spowiedź będzie od. 8.00 do 9.45, od 10.20 do 12.00, od 14.00 do 15.45 i od 16.15 do 18.00. O 18.00 Nowenna do NMP, a po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili.

6.       Dzieci, które włączyły się w akcję wielkopostnych skarbonek Caritas prosimy, by te skarbonki do środy złożyły u swoich katechetów.

7.       W czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Cały program nabożeństw i czuwań na Triduum wywieszony jest w gablocie przy wyjściu z bazyliki i na naszej stronie internetowej. Oto jego szczegóły:

 

WIELKI CZWARTEK

(dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa oraz pojmania i uwięzienia Pana Jezusa)

 

O 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej. O 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego,
o 8.00 Ciemna Jutrznia. O 17.30 Droga Krzyżowa. Wieczorna Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i Adoracja Pana Jezusa do godz. 24.00.


 Adorację poprowadzą:


Od 19.30 – Koło Przyjaciół Radio Maryja, III Zakon Św. Franciszka

Od 20.15 – Caritas Parafialna

Od 21.00 -  Grupa młodych Rodziców – „Nazaret”.

Od 21.45 – Grupa Biblijna, Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Od 22.30-  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Od 23.15-  Kręgi Domowego Kościoła


           Z racji Dnia Kapłańskiego Akcja Katolicka przygotowała kartki z modlitwą za kapłanów naszego dekanatu , które wyłożone będą w Wielki Czwartek na półce z gazetami. Prosimy o włączenie się w tą akcję.

 

WIELKI PIĄTEK

(dzień męki, śmierci i złożenia do grobu Pana Jezusa)

 

O 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej. O 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, o 8.00 Droga Krzyżowa, o 9.00 Ciemna Jutrznia i o 15.00 Droga Krzyżowa z Koronką do Miłosierdzia Bożego - rozpoczęcie nowenny.

           Uroczysta liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o 18.00. Po skończonej liturgii nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i odśpiewamy III część Gorzkich Żali. Pana Jezusa w grobie będziemy adorowali do godziny 24.00.


Adorację poprowadzą:


Od 20.00 – Chór Męski Siołkowski.

Od 20.45 – Akcja Katolicka. Kręgi Szensztackie

Od 21.30 – Młodzież KSM, LSO, harcerze, kandydaci do bierzmowania.

Od 22.15 – PPT, EDK, Wojownicy Maryi, Męski Różaniec.

Od 23.00 -  Droga Krzyżowa.


           W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły bez żadnej dyspensy. Ofiary składane przy adoracji krzyża, przeznaczone są na pomoc Ziemi Świętej, a ofiary przy Grobie na cele parafialne.


           Uwaga: Przypominamy, że zgodnie z przepisami liturgicznymi Komunia Św. w Wielki Czwartek i Wielki Piątek będzie udzielana tylko podczas nabożeństw o godz. 18.00. Poza tym można Komunii Świętej udzielić tylko, jako Wiatyku osobom umierającym.

WIELKA SOBOTA

(dzień oczekiwania, przygotowania i przeżycia Zmartwychwstania Pana Jezusa)

 

O godz. 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej, o 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 8.00 Ciemna Jutrznia z Kapłanami i Lektorami.

Święcenie pokarmów w bazylice i przed nią będzie od 9.00 do 13.00 co 20 minut io godz. 14.00. Na Podjaworzu, na Podchełmiu i na Zagórzu o 11.00. Na Białej Wyżnej w remizie i na Siołkowej w Domu Kultury o 11.20. Na Zawodziu o 11.40.

 

 

WIGILIA PASCHALNA

(celebracja Zmartwychwstania Pańskiego)

 

Rozpoczęcie uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. O 18.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Na liturgię prosimy przynieść ze sobą świece. Na zakończenie uroczystej liturgii Procesja Rezurekcyjna. Zachęcamy do udziału w tych najważniejszych wydarzeniach liturgicznych naszego Kościoła. Prosimy też przygotować do procesji sztandary i feretrony.


8.       W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę.

9.       Niektóre intencje mszalne:

Wtorek godz. 7.00 w int. Czcicieli Św. Antoniego

Wielki Czwartek i Wielka Sobota  godz.18.00 w int. Ks. Prałata, Proboszcza i Ks. Prałata Ryszarda Stasika od Arcybractwa Różańcowego, Zol Caritas, POAK, PDRW.

Niedziela godz. 6.30 w int. Róży Św. Anny z ul. Zdrojowej, Turystycznej, Sośnie Górne

10.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

11.      Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. + Zdzisław Kmak. Dobry Jezu …

V Niedziela Wielkiego Postu - 26.03.2023

 

1.  Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 Nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich, także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2. Program rekolekcji na dalsze dni jest następujący: (załącznik) Przypominamy, że od jutra msze św. wieczorne będą o godz. 18.00. W poniedziałek, wtorek i środę wszystkie intencje zamawiane na rano będą odprawiane o 6.30.

3.   W I sobotę msze wotywne o Niepokalanym Sercu Maryi z okolicznościowym kazaniem o 6.15 i 7.00, potem modlitwy za rodziny.

4.  Przyszła niedziela to niedziela Męki Pańskiej – Niedziela Palmowa. Palmy można już dzisiaj nabywać przy kościele, które będą poświęcane na każdej mszy św. a uroczyście o godz.10.50 przy kaplicy Męki Pańskiej. Potem procesja do bazyliki. Zapraszamy do udziału w tej procesji całe rodziny z dziećmi. Również, tradycyjnie w Niedzielę Palmową ofiary na tacę składane są, jako jałmużna wielkopostna na utrzymanie WSD w Tarnowie. O godz. 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w Centrum Duszpasterskim.

5.  Również w przyszłą niedzielę, z inicjatywy Rady Parafialnej i innych grup parafialnych o godz. 20.00 w bazylice odprawimy nabożeństwo różańcowe i Jasnogórski Apel w łączności ze wszystkimi, którzy w tym dniu staną na całym świecie w obronie godności imienia Św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do udziału.

6.  Dzisiaj serdecznie dziękujemy kilku osobom za indywidualne wpłaty na cele parafialne oraz kilku osobom, a zwłaszcza Pani Magdzie Oleksiewicz oraz Panom Janowi Lichoniowi, Janowi Wojtarowiczowi i Stefanowi Koszykowi za pomoc w pracach porządkowych przy pozyskanym drewnie. Jeszcze o tą pomoc prosimy. Po ustąpieniu zimy okazało się, że czaka nas kolejna dość kosztowna inwestycja tj. remont monumentalnych schodów obok Kaplicy Męki Pańskiej, a zwłaszcza muru ogrodzeniowego, który na skutek różnych przyczyn zaczyna się od dołu rozsypywać, co wielu z was zauważa i sygnalizuje. Gdy tylko pogoda pozwoli przystąpimy do tych kolejnych nieplanowanych prac.

7.  Spotkania w tym, tygodniu:

vCzwartek godz. 17:00 zbiórka ministrantów – obecność obowiązkowa

vPiątek godz. 18:00 Spotkanie formacyjne dla uczniów klas 8 połączone z przyjęciem krzyża bierzmowanego.

vSobota godz. 8:00 zbiórka lektorów – obecność obowiązkowa

8. Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim.

9.  Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17:30 i o godz. 18:30 dla młodzieży i nie tylko.

10. 3 kwietnia przypada dzień imienin Ks. Prałata Proboszcza i Dziekana Ryszarda Soroty oraz Ks. Prałata Ryszarda Stasika. Z tej okazji zostały zamówione msze św.: w niedzielę 2.04 o 8:00 od Kręgów Domowego Kościoła i o 11:00 od Czcicieli Św. Antoniego. W poniedziałek o 7:00 od Dyrekcji, pracowników i całej społeczności Przedszkola Parafialnego. Wielki Czwartek o 18:00 od Arcybractwa Różańcowego, od Akcji Katolickiej i od Chorych z Caritas. W wielką sobotę o 19:00 od podopiecznych Caritas, Arcybractwa Różańcowego, od Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

11.  Niektóre  pozostałe intencje:

vPiątek godz. 18:00 w int. klasy 8 z Białej Wyżnej o dobre przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania

vNiedziela godz. 6:30 1. W int. Róży Ojców z Sośnie Górne ul. Turystyczna i Zdrojowa dz.-bł. i za zmarłych. 2 . W int. Róży św. Agaty z Brzezinek dz.-bł. i za zmarłych

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dzisiaj w ofercie także „Gość Niedzielny Ekstra” pt. Znaki Męki Pańskiej w cenie 15 zł.

13.  W piątek o godz. 20:00 Msza św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Pakiety startowe będzie można nabyć we czwartek przez godzinę po Mszy św. wieczornej w Centrum Duszpasterskim, a także w dniu EDK o godz. 19:00 przy wejściu do bazyliki obok zakrystii. Cena pakietu 25 zł.

14.  Proszono, by ogłosić; W przyszłą niedzielę o 16:30 Grupa teatralna „Odeon” z Binczarowej wystawi w kinie „Biała” Misterium Męki Pańskiej. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

15.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. + Zofia Góra. Dobry Jezu …

 

IV Niedziela Wielkiego Postu – 19.03.2023r.

    

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Dzisiaj, zamiast dotychczasowej składki na kwiaty i świąteczny wystrój bazyliki, która odbywała się na Gorzkich Żalach, będzie przeprowadzona zbiórka ofiar przed bazyliką, aby każdy mógł się do tego dzieła dołożyć, nie tylko ci, którzy przychodzą na Gorzkie Żale. Tegoroczny wystrój świąteczny (ciemnica i grób pański) zostaną znacznie zmienione i ubogacone.

2.       Jutro przypada liturgiczna Uroczystość Św. Jozefa Oblubieńca NMP

3.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       Od środy do piątku rekolekcje wielkopostne będą odprawiać dzieci i młodzież z naszych szkół. Rodziców i nauczycieli prosimy o pomoc w przeprowadzeniu tych ważnych ćwiczeń duchowych.  

5.       W środę 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o licznych solenizantach tego tygodnia.

6.       W piątek o godz. 18.30 odprawimy rekolekcyjną Drogę Krzyżową ulicami miasta. Prosimy mieszkańców ul. Węgierskiej o przygotowanie stacji, a Policje o zabezpieczenie porządku. Za przygotowanie 14 stacji odpowiedzialna jest przedstawicielka Rady Parafialnej. P. Barbara Machaczek i P. Ewa Dobosz prezes III Zakonu.  Nie będzie w tym dniu w bazylice Drogi Krzyżowej po  mszy św. wieczornej.

7.       W sobotę przypada Uroczystość Zwiastowania NMP – dzień Świętości życia. Zachęcamy do podjęcia duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Deklaracje są na stoliku obok kaplicy Zwiastowania. Złożymy je na mszy św. wieczornej w sobotę.

8.       Również w sobotę od godz. 9.00 odwiedzimy ze świąteczną posługą sakramentalną chorych i starszych w naszych domach. Tych chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Rekolekcyjny dzień chorych będzie w poniedziałek 27.03 od godz. 10.00. Opiekunów prosimy o bardzo poważne potraktowanie tej informacji i zadbanie o duchowe przygotowanie naszych seniorów an Święta.

9.       Także w sobotę o godz. 17.00 nauką wstępną rozpoczniemy Parafialne Wielkopostne Rekolekcje dla wszystkich. Poprowadzi je Ks. prof. dr hab. Marian Zając z KUL-u. Po mszy św. ok. 18.00 zapraszamy młodzież starszą na swoją naukę stanową. Cały program rekolekcji wywieszony jest w gablotach, znajdziemy go na naszej tronie internetowej w zakładce „aktualności”. Będzie on także sukcesywnie przypominamy. Rekolekcje są naszym obowiązkiem, tym bardzie zachęcamy do licznego udziału.

10.  W sobotę, o godz. 20.00 rozpocznie się Męski Różaniec spod kaplicy na Zagórzu. Organizatorzy zapraszają cale rodziny.

11.  Kilku osobom dziękujemy za pomoc przy pracach porządkowych, kilku rodzinom za ofiary indywidualne na cele parafialne. Oprócz wielu prac, które kontynuujemy, zakończyliśmy budowę ponad 550 metrowego parkingu przy kaplicy na Podjaworzu, z którego można już wygodnie korzystać.

12.  Za tydzień młodzież z naszej parafii będzie sprzedawać palmy po każdej Mszy Św. – ofiary składane będą przeznaczone na potrzeby grupy.

13.  Róży Ojców z Pochełmia dziękujemy za całoroczną ofiarę na misje w kwocie 850 zł.

14.  Spotkania w tym, tygodniu:

vŚroda i czwartek bezpośrednio po wieczornej Mszy Św. odbędą się katechezy dla rodziców i uczniów klas III – w Centrum Duszpasterskim.

vW środę po wieczornej Mszy Św. spotkanie Kręgu Biblijnego

vW sobotę obowiązkowa zbiórka LSO lektorzy o godz. 8:00

15.  Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim.

16.  Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

17.  Niektóre intencje:

18.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Zofia Szczepanek, +Mieczysław Radziak, + Krystyna Matuła. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu…. Dobry Jezu…

III Niedziela Wielkiego Postu - 12.03.2023 r.

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich, także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

3.       W środę 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o licznych solenizantach tego tygodnia.

4.       W piątek przypada dzień imienin Ks. Zbigniewa. Naszemu gorliwemu współpracownikowi składamy serdeczne życzenia i zapewniamy o modlitwie.

5.       Przypadająca w przyszłą niedzielę Uroczystość Św. Jozefa została liturgii przeniesiona na poniedziałek 20 marca.

6.       W sobotę o godz. 10.00 zostanie w bazylice odprawiona uroczysta msza św.
z okazji dwudziestolecia klubu Honorowych Dawców Krwi „Adma”. Dalszy ciąg uroczystości w Kinie „Biała”

7.       W przyszłą niedzielę zamiast dotychczasowej składki na kwiaty i świąteczny wystrój bazyliki, która odbywała się na Gorzkich Żalach, będzie przeprowadzona zbiórka ofiar przed bazyliką, aby każdy mógł się do tego dzieła dołożyć, nie tylko ci, którzy przychodzą na Gorzkie Żale. Tegoroczny wystrój świąteczny ( ciemnica i grób pański) zostaną znacznie zmienione i ubogacone.

8.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy P. Jozefowi Górze z Sośnia Dolnego za wykonanie i ufundowanie pięknej balustrady do schodów wiodących na parking poniżej bazyliki. Firmie Andrzeja Filipowicza za ważne prace techniczne.  Dziękujemy także kilku osobom za pomoc przy pracach porządkowych, a kilku rodzinom za indywidualne ofiary na cele parafialne. W miarę dobrej pogody chcielibyśmy wyplantować teren na skarpie za kaplicą Męki Pańskiej pod zbliżające się nasadzenia. Dlatego bardzo prosimy w tym tygodniu zależnie od pogody aż do soboty przed południem chętnych mężczyzn, ale i kobiety do tej pracy, kiedy kto może. Nieco zaangażowania wystarczy, by bardziej ten teren przysposobić do nasadzeń. Prosimy przynieść stosowne narzędzia ogrodnicze.

9.       Spotkania w tym, tygodniu:

vWe wtorek na godz. 16.00 do Centrum Duszpasterskiego zapraszamy serdeczne wszystkich chłopców wraz z rodzicami od klasy III, którzy pragną zostać ministrantem. Prosimy Rodziców aby zachęcili swoje pociechy do służby Bożej.

vŚroda o godz. 18.15 w centrum duszpasterskim odbędzie się spotkanie Ruchu Mercijańskiego

vŚroda i czwartek bezpośrednio po wieczornej Mszy Św. odbędą się katechezy dla rodziców i uczniów klas III – w Centrum Duszpasterskim.

vKurs przedmałżeński: w piątek - 17.03. w godz. od 18.00 do 20.00; w sobotę - 18.03. w godz. od 9.00 do 16.00. Zapisy w kancelarii w godzinach urzędowania.

vSobota godz. 8.00 – adoracja Kręgów Szensztackich

10.  Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim. Natomiast przy kaplicy „Na furtce’ można nabywać wielkanocne baranki  i paschaliki w ramach corocznej akcji Caritas Polska. Ofiara, o którą Caritas prosi to min. 9 PLN

11.  Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

12.  Niektóre intencje:

Czwartek godz. 17.00 - o dobre przygotowanie do I spowiedzi i Komunii Św.    dla klasy 3 z Białej Wyżnej od Rodziców

Niedziela – w int. Ks. Zbigniewa Stachura z okazji Imienin od:

Caritas godz. 7.00 ZOL Caritas Grybów

           godz. 8.00 Arcybractwa Różańcowego

13.  Proszono by ogłosić:

Burmistrz Miasta Grybów oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na spotkanie pod nazwą „BEZPIECZNY i ZDROWY SENIOR”, które odbędzie się dnia 14 marca tj. wtorek o godzinie 10:30 w Sali Widowiskowej KINA BIAŁA. Wstęp wolny. Organizatorzy zapraszają do licznego udziału.

14.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Bernadeta Kiełbasa. Dobry Jezu….

II Niedziela Wielkiego Postu - 05.03.2023

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich,   także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2.       We wtorek o 16.30 Akcja katolicka poprowadzi adoracje razem z chórem parafialnym. O 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

3.       W środę o 16.30 różaniec poprowadzi Arcybractwo. 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

4.       W sobotę rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością św. Jozefa.

5.    Dzisiaj serdecznie dziękujemy Kilku Paniom i dwudziestu kilku Panom za prace porządkowo gospodarcze przy parafii. Efekty tych prac już są bardzo widoczne przy bazylice i wokół plebanii, zwłaszcza nasadzenia blisko 300 świerków srebrnych i kilku brzóz na skarpie naprzeciw przedszkola parafialnego i za spichlerzem, a także przy ruinach kościoła Św. Bernardyna.  Tam również został kosztem ponad 20 tys. zł. poszerzony plac gdzie można w niedzielę niejako wzdłuż zaparkować samochody i łatwiej jest manewrować. Natomiast przy pięknej kaplicy na Podjaworzu rozpoczęliśmy układanie kostki na tamtejszym placu postojowym. Ponad 500 m. kw. kostki będzie kosztować ok. 60 tys. PLN. Prosimy zwłaszcza mieszkańców Podjaworza i uczęszczających do tej kaplicy o wsparcie tej ważnej inwestycji. Przy tej okazji przypominamy, że parking przy plebanii ze wszystkich stron, w dni powszednie jest tylko dla potrzeb osób przyjeżdżających do parafii i instytucji znajdujących się w obiektach parafialnych. Przypominamy również, aby ze zwyklej uczciwości regulować opłaty za postój na placu pod bazyliką, którego ukończenie rok temu kosztowało parafię ponad 110 tys. PLN, bo w dalszy ciągu są one znikome, mimo, że wielu parkuje tam cały dzień, a specjalne bilety informują o wysokości tych datków. Dziękujemy także kilku rodzinom za indywidualne ofiary na cele parafialne. Prosimy także o zaniechanie wyrzucania butelek po wódce i piwie na skarpach, przy bazylice czy za muzeum. Wreszcie przypominamy, że teren wokół bazyliki, miejsce dawnego cmentarza nie jest spacerniakiem dla psów, bo niektórzy regularnie tak ten plac traktują. Myślimy powoli o zdecydowanym poszerzeniu monitoringu.

6.       Spotkania w tym, tygodniu:

        ·  Środa i czwartek o godz. 16:00 odbędą się katechezy dla rodziców i uczniów klas III – w Centrum Duszpasterskim.

        ·  Sobota spotkanie LSO lektorzy godz. 8:00

7.       Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim. Natomiast przy kaplicy „ Na furtce’ można nabywać wielkanocne baranki i paschaliki w ramach corocznej akcji Caritas Polska. Ofiara, o którą Caritas prosi to min. 9 PLN

8.       Przypominamy, że dla młodzieży powyżej 17 – stego roku życia, będzie w naszej parafii organizowany kurs przedmałżeński: w piątek - 17.03. w godz. od 18.00 do 20.00; w sobotę - 18.03. w godz. od 9.00 do 16.00. Zapisy w kancelarii w godzinach urzędowania.

9.       Tradycyjnie od 2006 roku w II niedzielę Wielkiego Postu, w Kościele obchodzimy Dzień Modlitwy Postu i Solidarności z Misjonarzami pod hasłem „ Z misjonarzami budujemy Kościół”. Chcemy w ten sposób uświadomić sobie, że wraz z naszymi misjonarkami i misjonarzami, modlitwą, postem oraz ofiarami, przyczyniamy się do budowy wspólnot wiary w krajach misyjnych oraz umacniamy naszą eklezjalną świadomość w Polsce.

10.  Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

11.  Niektóre intencje:

ØWtorek: o godz. 7:00 w int. Czcicieli św. Antoniego

ØNiedziela: o Godz. 6:30 w int. Róży św. Rity ze Strzylawek Starowiejskich /dz.-bł./ i zmarłych  

12.  Nasze Niepubliczne Przedszkole Parafialne z oddziałami opieki nad dziećmi do lat trzech informuje, że są jeszcze wolne miejsca dla dzieci „ żłobkowych” czyli od jednego do dwóch i pół roku życia. Informacje i zapisy w Przedszkolu codziennie od 8.00 do 14.00. Można także dokonać zgłoszenia internetowa poprze stronę przedszkola.

13.  Ekstremalna Droga Krzyżowa w rejonie Grybów odbędzie się w piątek 31 marca. Rozpoczęcie Mszą Św. o godz. 20.00. Szczegóły tras na stronie internetowej: www..edk.org.pl lub na www.facebook.com/Grybow.EDK

14.  Przypominamy, że dzisiaj kolejna akcja oddawania krwi od 8.00 do 13.00 w Szkole Podstawowej nr 1. Klub Honorowych dawców serdecznie zaprasza.

15.  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich organizuje trzydniową wycieczkę – śladami Piastów Śląskich do Brzegu, Wrocławia i Karpacza od 11 do 14 maja. Spotkanie organizacyjne we wtorek po mszy św. wieczornej w centrum duszpasterskim.

 

I Niedziela Wielkiego Postu - 26.02 2023 r.

1.        Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich, także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2.        We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

3.        W środę o 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

4.        W I czwartek o 16.30 Akcja Katolicka poprowadzi różaniec, szczególnie w intencji powołań i za powołanych.

5.        W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o godz. 6.15, 7.00 i 17.00. Spowiedź w czwartek od 16.00 i w piątek od 15.30. W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 8.00, 16.30 (zwłaszcza dla dzieci) i po zakończeniu Mszy św. o 17.00 przygotowana przez młodzież. Zapraszamy do licznego udziału.

6.        W I sobotę Msze wotywne o Niepokalanym Sercu NMP o 6.15 i 7.00, a później modlitwa za rodziny i matki oczekujące potomstwa. Zapraszamy już o 6.10 na godzinki o NMP.

7.        W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Państwa zelatorów prosimy o przyniesienie aktualnych list członków róż. Gdyby ktoś nie wziął takiej listy, lub chciał założyć nowa różę do czego bardzo zachęcamy, gotowe listy są w zakrystii do odebrania.  O godz. 9.00 niedzielna Droga Krzyżowa. O 14.00   w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych. O 15.00 i 17.00 Nabożeństwa Gorzkich Żali, i po nich Msza święta. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych.

8.        W przyszłą niedzielę, II Wielkiego Postu tradycyjnie przypada dzień szczególnej solidarności modlitewnej z  ponad 2000 polskich misjonarzy posługującymi na całym świecie. Z tego tytułu przed kościołami w całej Polsce zbierane są ofiary na Fundusz Misyjny, który wspiera ich pracę.

9.        Dzisiaj serdecznie dziękujemy Kilku Paniom i kilkunastu Panom za prace porządkowo gospodarcze przy parafii. Efekty tych prac już są bardzo widoczne przy bazylice i wokół plebanii. Dziękujemy pracownikom posterunku Energetycznego w Grybowie za pomóc w zabezpieczeniu wycinki drzew za spichlerzem. Dziękujemy także kilku rodzinom za indywidualne ofiary na cele parafialne. Przed nami znaczące wydatki związane z nasadzeniami, które być może, gdy idzie o drzewa rozpoczniemy już w tym tygodniu.

10.   Spotkania w tym tygodniu:

vW środę o 15.30 Parafialny Zespół Caritas. o 18.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

vW czwartek o godz. 16.30 – spotkanie formacyjne dla Dzieci klas III przygotowujących się do przyjęcia I Komunii oraz ich Rodziców;

vW piątek o godz. 17.00 – spotkanie formacyjne dla Młodzieży klas VIII przygotowujących się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania oraz ich Rodziców;

vW sobotę spotkanie LSO lektorzy o godz. 8:00

11.   Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim. W przypadku ofiar niż potrzeba na przygotowanie paczek z parafii, wesprzemy  Ukrainę  lub Syrię.

12.   Informujemy, że dla młodzieży powyżej 17 – stego roku życia, będzie w naszej parafii organizowany kurs przedmałżeński: w piątek - 17.03. w godz. od 18.00 do 20.00; w sobotę - 18.03. w godz. od 9.00 do 16.00. Zapisy w kancelarii w godzinach urzędowania. Rekolekcje Szkolne w naszej parafii odbędą się w dniach od 22 do 24 marca.

13.   W ramach wielkopostnych postanowień zachęcamy do wpisywania się do Księgi Trzeźwościowej, która jest dostępna w kancelarii w godzinach urzędowania.

14.   Prasa katolicka również przy figurze MB Fatimskiej.

15.   W sobotę 4 marca o godz. 10:00 odbędzie się Droga Krzyżowa dla Młodzieży Okręgu Krynickiego i Dekanatu Grybowskiego na Jaworzynę Krynicką. Zgłoszenia do wtorku w zakrystii lub kancelarii. Wyjazd w sobotę o godz. 8:45 z parkingu przy plebanii. Koszt 20 zł.

16.   Proszono, by ogłosić:

vW przyszłą niedzielę kolejna akcja oddawania krwi od 8.00 do 13.00 w Szkole Podstawowej nr 1. Klub Honorowych dawców serdecznie zaprasza.

vW przyszłą niedzielę - 5.03, o godzinie 18.00 w Miejskim Centrum Kultury Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie odbędzie się koncert barokowej muzyki pasyjnej - Muzyka w Ciemności. Usłyszymy muzyczne opracowanie Lamentacji Jeremiasza Michela Lamberta. Artyści zagrają na kopiach instrumentów z XVII wieku - violi da gamba, klawesynie i pozytywie. Zapraszamy! 

17.   Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł śp. Stanisław Lichoń. Jego dusze polećmy miłosierdziu Bożemu… Dobry Jezu…

VII Niedziela zwykła - 19.02.2023 r.

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dzisiaj tradycyjnie rozpoczynamy nabożeństwo 40 – godzinne. Po Mszy św. o 11.00 modlą się dzieci szkolne. Od 13.30 do 16.45 pierwsza, prywatna część tego nabożeństwa, później nieszpory niedzielne i o 17.00 wieczorna Msza św. Dzisiaj po mszach św. przed bazyliką i kościołami pomocniczymi prowadzone jest kwesta na rzecz poszkodowanych tragicznym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Bóg zapłać za ludzką i chrześcijańską solidarność obliczu tak ogromnej tragedii. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

2.       Od dzisiaj do soboty trwa Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

3.       W poniedziałek nabożeństwo 40–godzinne rozpocznie się po Mszy św. o 7.30. Do modlitwy wynagradzającej zapraszamy wg. następującego porządku:

Od 8.00 Siołkowa, od 9.00 Biała Wyżna, od 10.00 Biała Niżna, od 11.00 Grybów, od 12.00 Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, od 13.00 Grupa Biblijna, od 14.00 III Zakon, od 15.00 Koło Przyjaciół Radio Maryja i od 16.00 Pielgrzymi Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

4.       We wtorek do godz. 11.00 wg tego samego porządku, co w poniedziałek. Natomiast od 12.00 adorację poprowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, od 13.00 Kręgi Domowego Kościoła. O 14.00 do 14.30 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Caritas, od 14.30 – pogrzeb, od 16.00 klasy ósme i szkoły średnie oraz KSM i lektorzy. O 17.00 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i Msza św. Wszystkich serdecznie zapraszamy, aby w miarę możliwości włączyć się w modlitwę wynagradzającą o którejkolwiek porze. Teksty adoracji znajdziemy bez trudności na katolickich stronach internetowych.

5.       W tym tygodniu przypada środa popielcowa tradycyjnie rozpoczynająca Wielki Post. W bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem i posypaniem głów popiołem będą o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 i 17.00. O 16.45 nowenna do NMP, a następnie sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Środa popielcowa jest dniem postu ścisłego, od którego nie ma żadnej dyspensy. Ofiary na tacę z tego dnia przeznaczone są na działalność Caritas parafialnej i diecezjalnej. 

6.       W piątek rozpoczniemy odprawianie nabożeństw Drogi Krzyżowej. W najbliższy piątek będą one w bazylice o 8.00 – to nabożeństwo na prośbę Prymasa Polski będzie wynagrodzeniem za grzechy przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich, zaś po południu Droga Krzyżowa o 16.30 oraz o 17.30 zwłaszcza dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

7.       W przyszłą niedzielę pierwsza Niedziela Wielkiego Postu. O 9.00 niedzielna Droga Krzyżowa .O 15.00 i 17.00 Nabożeństwa Gorzkich Żali i po nich Msza święta. Kazania pasyjne będzie w tym roku głosił Ks. Paweł Brzyk. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych.

8.       Kilku Panom dziękujemy za prace porządkowe dla parafii, a rodzinom dziękujemy za indywidualne ofiary na cele parafialne. W tym tygodniu zostaną usunięte drzewa za spichlerzem. Od czwartku będziemy tam czynić stosowne porządki. Na sobotę zapraszamy chętnych do zakończenia tych trudnych prac związanych z usuwaniem niebezpiecznych drzew. Mieszkańców Lizaw zachęcamy do pomocy, nabycia czy odrobienia pracę części tego drzewa dla siebie na opał. Powoli myślimy o nasadzeniach. Będą one także za spichlerzem. Będziemy potrzebować ok. 300 jodeł i świerków w doniczkach o wysokości ok. 1 m. Gdyby ktoś miał informacje gdzie najlepiej je zakupić po stosownych cenach prosimy o kontakt. Przy okazji, w odpowiedzi na pytania i sugestie informujemy, że drzewa przy murze św. Bernardyna są w zarządzie Urzędu Miasta.

9.       Przy ambonie wystawiona jest przygotowana w ostatnim czasie tablica pamiątkowa, przypominająca postać jednego z najwybitniejszych naszych Rodaków, Ks. Bernardyna Dziedziaka, która wkrótce zostanie umieszczona w kaplicy „ Na Podchełmiu”. Więcej informacji na umieszczonej obok tabliczce.

10.  Zainteresowanych informujemy, że w kancelarii parafialnej mamy już przygotowana księgę mszalną na rok 2024. Przypominamy także, że intencje bieżące ze względów organizacyjnych przyjmujemy tylko kancelarii w godzinach urzędowania. W zakrystii  zamawiajmy tylko intencje pogrzebowe i wspólnotowe.

vPrzypominamy o rekrutacji do Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Grybowie oraz Siołkowej  na rok szkolny 2023/2024.

11.  Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

12.  Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Krzysztof Sekuła oraz śp. Leszek Samborski, którego pogrzeb będzie w wtorek o godz. 15.00. Dobry Jezu…

VI Niedziela Zwykła – 12 lutego 2023 r.

1.   Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory i o 17.00 wieczorna Msza św.

2.   W przyszłą niedzielę przed Bazyliką po wszystkich Mszach Św. zgodnie z apelem Księdza Biskupa prowadzona będzie zbiórka do puszek na pomoc dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii – niech wyrazem naszej solidarności z tymi krajami będzie nasza modlitwa oraz wsparcie materialne.

3.   We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.   W środę o 16.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową. O 17.00  nowenna do MBNP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

5.   W czwartek o 17.00 nowenna do św. Michała Archanioła.

6.   Z okazji Światowego Dnia Chorych, który miał miejsce 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w przyszłą sobotę – 18 lutego organizujemy kolejny parafialny dzień osób starszych i chorych. Od 8.15 spowiedź dla chorych, o 9.00 Msza św., a po niej nabożeństwo eucharystyczne i błogosławieństwo lourdskie. Chorych w domach odwiedzimy od godz. 10.00. Tych chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

7.   W przyszłą niedzielę rozpoczniemy nabożeństwo czterdziestogodzinne. Po Mszy św. o godz. 11.00 będzie krótka wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu dla dzieci ze szkół podstawowych. Od 13.30 zapraszamy na prywatną adorację, zwłaszcza tych, którzy nie będą mogli przybyć w poniedziałek lub wtorek. Adoracja zostanie zakończona nieszporami eucharystycznymi o 16.45 a po nich o 17.00 Msza św.

8.        Spotkania w tym tygodniu:

vW środę po Mszy Św. wieczornej – spotkanie Grupy Biblijnej

vW czwartek o godz. 16.00 – spotkanie LSO – Ministranci

vW piątek po Mszy Św. wieczornej – spotkanie SRK

9.   Na ręce P. Stanisława Lichonia Prezesa Rady Parafialnej dziękujemy wszystkim Radnym Rady Parafialnej, którzy zaangażowali się w zorganizowaniu wycinki kolejnych chorych drzew i wszystkim, którzy tą niełatwą pracę wykonali, dodatkowo drewno to od razu stosownie porządkując. Z serca dziękujemy także kilku kolejnym ofiarodawcom na realizowane cele parafialne.

10.   Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

11.   Proszono by ogłosić:

vZgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Miasta Grybów Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie informują, że zapisy do zerówki i klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024 odbędą się w dniach od 20 lutego do 3 marca 2023r. Bliższe informacje i wnioski do pobrania w sekretariatach szkół oraz na stronie internetowej SP1 i SP2.

vSztab Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Grybowie poszukuje ludzi chętnych do pomocy przy organizacji EDK. Przede wszystkim do weryfikacji tras. Spotkanie sztabu odbędzie się w środę (15 luty) po nowennie w Centrum Duszpasterskim w Grybowie.

12.   Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła: śp. Walentyna Radzik oraz Bogumiła Skraba. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu…

V Niedziela Zwykła 05.02.2023

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę o 16.45 nieszpory. O 17.00 wieczorna msza św. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

2.       W poniedziałek o 17.00 nowenna do Św. Katarzyny.

3.       We wtorek o 16.30 adoracje Najświętszego Sakramentu poprowadzą Akcja Katolicka i Kręgi Domowego Kościoła. O 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 16.30 modlitwę różańcową poprowadzi Arcybractwo. O 17.00 nowenna do MBNP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili.

5.       W przyszłą niedzielę składka na tacę przeznaczona będzie na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

6.       W sobotę przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Z tej okazji Parafialny Dzień Chorych i Starszych zorganizujmy w sobotę 18.02. o godz. 9.00.

7.       Dzisiaj bardzo serdecznie dziękujemy kilkunastoosobowej grupie Pań i Panów za pomoc w szybkim demontażu dekoracji świątecznej bazyliki, odpowiednich porządkach i zabezpieczeniu elementów na kolejne święta.  Na ręce P. Stanisława Lichonia Prezesa Rady Parafialnej dziękujemy wszystkim Radnym Rady Parafialnej, którzy zaangażowali się w zorganizowaniu wycinki kolejnych chorych drzew i wszystkim, którzy tą niełatwą pracę wykonali, dodatkowo także drzewo od razu stosownie porządkując. Bardzo prosimy o przybycie w najbliższą sobotę, aby dokończyć wycinki tych chorych drzew. Z serca dziękujemy także kilku kolejnym ofiarodawcom na realizowane cele parafialne.

8.       Niektóre intencje:

Øwe wtorek o godz. 7:00 w int. Czcicieli św. Antoniego

Øw sobotę o godz. 7:30 w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja

9.     W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. + Jan Sawicki. Jego dusze polećmy Bożemu miłosierdziu…

 

IV Niedziela Zwykła - 29.01.2023

 

1.     1. Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory, o 17.00 Msza św. wieczorna. Dzisiaj o 15.00 w Kąclowej spotkanie noworoczne dla Członków Akcji Katolickiej i Caritas z naszego dekanatu. Organizatorzy wszystkich serdecznie zapraszają.  

2.     2. We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.     3. W środę o 17.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

4.    4. W czwartek przypada Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej, Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Msze św. z poświęceniem gromnic w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 17.00. Ofiary na tacę z tego dnia przeznaczone są w naszej diecezji na wsparcie klasztorów klauzurowych. O 16.30 różaniec poprowadzi Akcja Katolicka.

5.    5. W I piątek msze św. o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 17.00. Spowiedź podczas dyżurów i w piątek od15.30. W modlitwie i ofiarach na tace pamiętamy w tym dniu o misyjnym dziele kościoła. Także w piątek błogosławieństwo owoców z okazji wspomnienia Św. Błażeja.

6.   6. W sobotę msze św. o Niepokalanym sercu Maryi o 6.15 i 7.00, po niej modlitwy za rodziny. Jest to także msza św. dla członków III Zakonu, po niej spotkanie formacyjne.

7.   7. W przyszłą niedziele o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Ze względu na ważne sprawy organizacyjne prosimy wszystkich zelatorów o niezawodne przybycie. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w Centrum Duszpasterskim. Po mszy św. o 6.30 błogosławieństwo chleba, wody i soli ku czci Św. Agaty. Potem na indywidualną prośbę.

8.  8. Dzisiaj serdecznie dziękujemy za kilka kolejnych ofiar na nowe tablice tekstowe do bazyliki. Natomiast w najbliższą sobotę chcemy przystąpić do wycinki kolejnych czterech dużych martwych lub chorych jesionów obok muzeum i przy ul. Topolowej. Problemy ze spadającymi konarami z tych ostatnich wielokrotnie były sygnalizowane. Dlatego znów prosimy mężczyzn o pomoc przy wycince i porządkowaniu terenu. Będzie też można nabyć dobrego na opał drewna. Rozpoczęcie pracy o 7.30 w sobotę 4.02. przy muzeum.

9.     9. Niektóre intencje mszalne: W niedzielę o 6.30 w int Róż Św. Stanisława i Św. Moniki z Białej Wyżnej dz. bł. i ++ z tych róż.

10. 10. Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności Śp. + Emilia Przetacznik, + Maria Gucwa i + Maria Gucwa. Dobry Jezu….

III niedziela zwykła - 22.01.2023r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę o 16.45 nieszpory. O godz. 14.00 w kinie „Biała” rozpocznie się przegląd jasełek i widowisk bożonarodzeniowych. Serdecznie zapraszamy !

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 17.00 nowenna do MBNP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili.

4.       Także w środę o godz. 19.00 przy kaplicy na Podjaworzu rozpocznie się kolejny tzw. Męski Różaniec z rodzinami. Organizatorzy zapraszają cale rodziny.

5.       W czwartek o godz. 18.30 spotkanie Ruchu Mericiańskiego u sióstr Urszulanek

6.       W przyszłą niedzielę ofiary na tace przeznaczone będą na pokrycie kosztów ogrzewania naszej bazyliki i kościołów pomocniczych.

7.       W niedzielę 29.01. kolędować będzie w kaplicy na Podjaworzu zespół folklorystyczny „Echo Jaworza”. Po koncercie można nabyć płytę z kolędami z zespołu.

8.       Bardzo serdecznie dziękujemy dzisiaj kilku Panom za pracę przy porządkowaniu drewna oraz trzem młodym ludziom, Zosi Łukasik, Piotrkowi Grybosiowi i Piotrkowi Chronowskiemu oraz właścicielowi Firmy Delfin Dach Grzegorzowi Łukasikowi z Podchełmia za dwie pełne dniówki przy tej pracy w trudnych, deszczowych warunkach. Gdyby ktoś mógł i chciał to jeszcze pracy jest bardzo dużo i w każdej chwili można się w nią włączyć, o co serdecznie prosimy, nawet kilka godzin będzie pomocne. Dziękujemy także pewnej rodzinie z Białej Niżnej za ofiarę 1 tys. zł. na nowe tablice do bazyliki. Rodzicom dzieci I komunijnych i młodzieży przystępującej do bierzmowania proponujemy, aby w ramach tradycyjnego daru ołtarza ufundować przynajmniej jedną, mniejszą tablicę, której koszt wynosi 5 tys. zł.

9.       Organizatorzy charytatywnego koncertu misyjnego dziękują za złożone przy tej okazji ofiary w wys. 6010 PLN, które zostały przekazane ks. Pawłowi Dylowi posługującemu w Gruzji.

10.  Przypominamy, że trwają zapisy do naszego Niepublicznego Przedszkola Parafialnego im. św. dzieci Fatimskich na rok szkolny 2023/2024- do przedszkola dzieci od 2.5 roku życia, w tym dzieci z orzeczeniami o SPE, oraz dzieci powyżej jednego roku do Klubu Dziecięcego. Przyjmujemy także dzieci spoza parafii. Bliższe informacje na stronie przedszkola i w przedszkolu codziennie w godz. od 8. 00 do 15.00. Serdecznie zapraszamy!

11.  W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. Barbara Mordarska, Michał Gucwa, Emilia Przetacznik, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00, oraz  śp. Maria Gucwa której pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 15.00. Ich dusze polećmy Bożemu miłosierdziu…

II Niedziela Zwykła - 15.01.2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę o 16.45 nieszpory. O 15.00 Charytatywny koncert kolęd.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 16.15  adoracja prowadzona prze Kręgi Matki Bożej Szensztackiej. O 17.00 nowenna do MBNP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili.

4.       W środę rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

5.       W sobotę przypada Dzień Babci, w niedzielę Dzień Dziadka. Pamiętajmy o naszych Seniorach, także we mszach wspólnotowych.

6.       W przyszłą niedzielę na mszach o 8.00 i 9.30 i po nich z koncertem kolęd wystąpi P. Tomasz Wolak, organista z Kościoła Kolejowego ze swoim zespołem.

7.       Również w przyszła niedzielę o godz. 14.00 odbędzie sie w kinie „Biała” XIII parafialny Przegląd Jasełek. Współorganizatorem jest U.M. Grybowa. Serdecznie zapraszamy.

8.       Firma, która za około 2 miesiące ( takie są terminy) będzie montować wyświetlacze pieśni wyceniła tą inwestycję na ok. 50 tys. PLN. Stąd w przyszłą niedzielę składkę przeznaczymy na pokrycie części kosztów tych prac.

9.       Wszystkim parafianom, dziękujemy dzisiaj za spotkania kolędowe, serdeczną atmosferę, otwartość i gościnność. W imieniu własnym i Liturgicznej Służby Ołtarza dziękujemy za złożone ofiary. Oby Boże błogosławieństwo przyniesione  przez kapłanów czy udzielone w bazylice towarzyszyło Wam i Waszym rodzinom przez cały ten rok.

10.   Bardzo serdecznie dziękujemy ponad dwudziestu Panom za ciężką pracę przy wycince drzew na skarpie i idealne uporządkowanie terenu.  Myślimy powoli o stosownym zagospodarowaniu tego terenu, chcemy to uczynić wg jakiegoś dobrego i praktycznego projektu. Od strony przedszkola będą nasadzone liczne świerki i jodły.

11.   Dary złożone w ramach akcji „Paczuszka dla Maluszka” zostały dostarczone do Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Kręgi Rodzin               Domowego Kościoła dziękują Ks. Proboszczowi za umożliwienie, a naszym Siostrom za pomoc w przeprowadzeniu tej akcji.

12.  Dyrekcja naszego Niepublicznego Przedszkola Parafialnego im. św. dzieci Fatimskich informuje, że od 16 stycznia prowadzone będą zapisy na rok szkolny 2023/2024- do przedszkola dzieci od 2.5 roku życia, w tym dzieci  z orzeczeniami o SPE, oraz dzieci powyżej jednego roku do Klubu Dziecięcego. Przyjmujemy także dzieci spoza parafii. Bliższe informacje na stronie przedszkola i w przedszkolu codziennie w godz. od 8. 00 do 15.00. Serdecznie zapraszamy!

13. Spotkania grup parafialnych:

·        Czwartek godz. 16.00 – spotkanie Ministrantów

·        Czwartek godz. 16.15 – Adoracja członków Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

·        Piątek po Mszy św. – spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

·        Sobota godz. 8.00 – spotkanie LSO - Lektorzy

14. W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. Stanisław Lichoń,   Fryderyka Owsianik, Barbara Petryla, Stefan Petryla, Stanisław Jewuła. Ich dusze polećmy Bożemu miłosierdziu…

Niedziela Chrztu Pańskiego – 8 stycznia 2023 r.

 

 

     Ogłoszenia Duszpasterskie – 8 stycznia 2023 r.     

Niedziela Chrztu Pańskiego

  

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę  o 16.45 nieszpory.

2.       Od jutra rozpoczynamy w liturgii czas zwykły - I część, która potrwa do środy popielcowej, która w tym roku przypada 22 lutego.

3.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 16.30 różaniec poprowadzi Arcybractwo Różańcowe. O 17.00 nowenna do MBNP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili.

5.       W przyszłą niedzielę zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu wielu zespołów i znanych solistów na czele z P. Urszuli Rojek. Koncert rozpocznie się o godz. 15.00. Podczas koncertu będą zbierane ofiary dla pracującego w Gruzji Ks. Pawła Dyla.  Szczegóły koncertu na plakatach.

6.       W odpowiedzi na sugestie wielu z Was pragniemy w najbliższym czasie naprawić jedną z tablic do wyświetlania pieśni i powiększyć ich ilość, żeby zdecydowanie więcej osób mogło z nich korzystać. Być może trzeba będzie wymienić także dotychczasowe, bo służą już kilkanaście lat i system jest przestarzały. Mogłyby one jeszcze służyć w jednej z naszych kaplic. Stąd obok dwóch dużych obok prezbiterium, planujemy zamontować dodatkowo kilka mniejszych. Dwie na przedostatnich filarach nawy głównej, tak by nawet z przedsionka teksty były widoczne, w prezbiterium dla lektorów i ministrantów oraz na przejściu do kaplicy Zwiastowania, tak by zarówno siedzący w kaplicy, jak i stojący w przedsionku mogli także z nich korzystać. Trzeba także wymienić na nowe, urządzenie sterujące – komputer. Dodatkowe tablice chcemy tak umiejscowić, by jak najmniej ingerowały w harmonię wnętrza naszej bazyliki. W najbliższym czasie podejmiemy działania dla rozeznania możliwości i kosztów. Jutro również ma przybyć specjalista do naprawy pieca w bazylice, który od kilkunastu dni sprawia znaczne kłopoty. Ponadto pojawił się istotny problem spowodowany losowym powaleniem się dużego drzewa na parking przykościelnym i zniszczeniem niemal całkowitym jednego samochodu oraz uszkodzeniem kilku innych. Solidaryzujemy się z tymi, którzy ponieśli straty materialne, które zostaną pokryte z polisy OC, którą parafia oczywiście posiada. Bogu niech będą dzięki nikt nie ucierpiał na zdrowiu czy nawet życiu. Podejmiemy wszystkie stosowne działania, aby więcej się to nie powtórzyło, bo mogło dojść do tragedii. Takie działania były już podjęte kilka lat temu, ale po kosztownych ekspertyzach konserwacja zabytków pozwoliła na wycinkę jedynie kilku drzew i przycięcie  kilku innych.

10. Porządek kolędy na następne dni jest następujący:

 

·  Poniedziałek  09.01.2023 od godz. 15.30

ul. Kazimierza Wielkiego, od rynku po prawej stronie w kierunku Nowego Sącza.

ul. Kazimierza Wielkiego, od p. Blicharz w kierunku miasta

ul. Jakubowskiego od Siołkowej do MPGK

ul. Jakubowskiego blok i domy obok, do rynku

ul. Klonowa, Akacjowa

 

·  Wtorek 10.01.2023 od 15.30

ul. Leszczynowa od początku.

ul. Leszczynowa od końca

Górki od Pństwa Korzeń do Rzemińskich

 

·  Środa 11.01.2023 od 15.30

ul. Chłodna, Wiejska, Dębowa od państwa Pauliny i Michała Machaj

ul. Chłodna, Wiejska, Dębowa od ul. Jakubowskiego

 

·  Czwartek 12.01.2023 od 15.30

 ul. Topolowa  końca w kierunku miasta

 ul. Zacisze i Szkolna

  ul. Cmentarna, Cicha i Ogrodowa.

 

·  Piatek 13.01.2023 od 15.30

Przedmieście od początku,

Przedmieście od końca od p. Kornakiewicz

 

Tymi odcinkami zakończymy tegoroczną wizytę duszpasterską.

 

11. Prasa katolicka do nabycia przy figurze M. B. Fatimskiej. Od dzisiaj, można powiedzieć niestety, „Gość Niedzielny” kosztuje już 10 PLN.

12. W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. Adam Kantor, Cecylia Bil, oraz Stanisław Lichoń, którego pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 13.00, ich dusze polećmy Bożemu miłosierdziu…

 

Nowy Rok. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Światowy dzień Pokoju. 1 styczeń 2023      

      

W imię Trójcy Przenajświętszej i przyzywając wstawiennictwa Świętej Bożej Rodzicielki rozpoczynamy Eucharystię i Nowy Rok, który otrzymujemy od miłosiernego Boga. Na progu kolejnego roku naszego życia Bóg po raz kolejny zaprasza nas do jeszcze ściślejszej relacji ze sobą. Dziś także przeżywamy Światowy Dzień Pokoju. Chrystus, którego narodziny świętujemy, jest Księciem Pokoju, zaś Jego Matkę nazywamy Królową Pokoju. Prośmy przez ich wstawiennictwo o pokój na świecie i za wszystkie narody dotknięte wojnami, aby ustąpiły wszelkie konflikty zbrojne i zapanował pokój między narodami oraz pokój w naszych sercach

 

 

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę o 16.45 nieszpory niedzielne.

2.       W poniedziałek o 16.30 różaniec prowadzony przez Akcję Katolicka.

3.       We wtorek o 16.15 Akcja katolicka z zespołem Nazaret zapraszają na kolędowanie przy żłóbku 17.00 koronka do Bożego miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili. Będzie to zarazem z tzw. mszy św. kolędowa. Na tę mszę zapraszamy mieszkańców: Oś. Bema i 600 lecia oraz wszystkich, którzy dotąd nie mogli przybyć na te msze św. lub jakaś ulica została niechcący pominięta. Przy okazji przypominamy, że można zgłaszać w kancelarii indywidualne zaproszenia do odwiedzin kolędowych, tam gdzie ich w formie tradycyjnej nie było.

5.       W I czwartek o 17.00 modlitwa o powołania.

6.       W piątek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Święto obowiązkowe. Po mszach św. poświecenie kadzidła i kredy oraz złota. Kadzidło i kredę do poświęcenia będzie można nabyć przed bazyliką i w zakrystii, a poświęcone po mszach św. W tym dnu przypada także Dzień Diecezjalnego Dzieła Misyjnego. Ofiary na tace składamy na to dzieło.  O godz. 9.30 msza św. dziękczynna za kolędę misyjną, w int. kolędników, opiekunów, rodzin, które przyjęły dzieci. Zebrano łącznie kwotę 23016 i 30 euro. Całość kwoty zostanie przeznaczone na cele misyjne. Jest to zarazem I piątek miesiąca spowiedź w czasie dyżurów w tygodniu i podczas mszy św. w sam dzień. Również w Uroczystość Trzech Króli o godz. 14:00 rozpocznie się na Rynku tradycyjny Orszak Trzech Króli.

7.       W sobotę msze św. o Niep. Sercu Maryi o 6.15 i  7.00  i modlitwy za rodziny. Będzie to także msza św. dla III Zakonu, po niej spotkanie opłatkowe.

8.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Również w przyszłą niedziele w Domu Kultury w Siołkowej odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu zespołu Synkopa S.P. Siołkowa i scholi P. Ewy Kornakiewicz. Zbiórka ofiar na pomoc Ojcu Benedyktowi na Ukrainie.

9.       Kilku osobom i rodzinom dziękujemy za ofiary na kościół składane osobno podczas kolędy na cele parafialne i przelewane na konto. Dziękujemy także za ofiary kolędowe składane podczas kolędy tradycyjnej, jak i po mszach św. kolędowych. Bóg zapłać.

10.  Prasa Katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej fatimskiej. Przez nieuwagę nie poinformowaliśmy, ze Świąteczny Gość Niedzielny kosztował 15. PLN. Kto nie zauważył prosimy o wyrównanie, bo manko jest znaczne.

11.  Niektóre intencje mszalne: Wtorek o godz. 7.00 msz św. w int. Czcicieli Św. Antoniego. 

10 Porządek kolędy na następne dni jest następujący:

·        Wtorek 3.01.2023 od godz. 15.30

    - Siołkowa prawa strona patrząc od miasta ( 4 księży)

    - od P. Kurdzielów do WTZ,

    - od P. Romańczyk Franciszek do Litawa Marek i Krystna

    - od P. Obrzut do Seruga

    - od P. Igielskich do Radzików

    - Biała Wyżna od P. Mędoń do Franciszka Michalika.

·        Środa 4.01.2023 od godz. 15.30 ( 3 księży)

    - od Pani Mędoń Lidia w stronę miasta

    - od Pana Chronowski Józef w stronę Siołkowej

    - od Państwa Lichoń Mari i Jan do Monika i Piotr Broda

·        Czwartek 5.01.2023 od 15.30.

    - Siołkowa  Zofinów od. p. Pękala ul. Kochanowskiego w kierunku miasta i od. P. Nalepa do zejścia się Księży. ( 2 księży)

    - Siołkowa Chuchałowka od P. Słoweckich i od Siołkowej Centrum ( 2 księży)

·         Piątek 6.01. po mszy na Podjaworzu – Podjaworze i Podgrabie.

·         Sobota  7.01.2023. od godz. 9.00

        - Strzylawki Siołkowskie od. P. Czesław i Danuta Niepsuj (browar) do Mieczysław Pająk

                - Strzylawki Siołkowskie od. Baran do Józef Lichoń.

     - Biała Niżna Grabna od ul Topolowej

     - Matelanka i Grabna druga część.

  Również w sobotę od 9.00 Ks. Prałat Proboszcz odwiedzi dodatkowo blok Bema 2, od początku do końca, w którego pierwszej części jeszcze nie był na kolędzie.

 

·      Niedziela 8.01.2023 od godz. 14:00

  - Osiedle na Stoku od początku

  - Osiedle na Stoku od końca

  - Rynek od Pani Mordarskiej (lewa i prawa strona) i ul. Kilińskiego od Pani Wierzchanowskiej do P. Skrabów

·        Poniedziałek 9.01.2023 od godz. 15.30.

          - ul. Kazimierza W. od  P. Blicharzów

          - ul. Kazimierza W. od Rynku w kierunku Nowego Sącza do zejścia się Księży.

         - ul. Jakubowskiego od końca do bloku.

         - ul. Jakubowskiego blok i domy obok do rynku.

         - ul. Klonowa i Akacjowa.

  Gdyby, ze względu na różne zmiany przeprowadzone w podziale odcinków trzy lata temu, gdzieś były niejasności prosimy o najszybsze poinformowanie nas.

 

 

 

Uroczystość Boże Narodzenie - 25.12.2022 r.

************************************************************************************************

1.       Witamy serdecznie wszystkich gości przybyłych do naszej parafii na czas świąteczny. Zapraszamy do udziału w liturgii, nawiedzania szopki i przybycia na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu, która trwa codziennie w dni powszednie w naszym kościele. Msze św. w dniu dzisiejszym w naszej bazylice o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 17.00.

2.       Dzisiaj w niedzielę o godz. 19.00 odbędzie się męski różaniec. Wyjście z pod bazyliki, zapraszamy mężczyzn z całymi rodzinami oraz parafian dekanatu grybowskiego.

3.       Jutro drugi dzień Świąt Bożego- Święto św. Szczepana Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Na mszy o 11.00 rozesłanie kolędników misyjnych, którzy odwiedzą nasze domy we wtorek od 9.00. Prosimy o serdeczne i życzliwe przyjęcie. Ofiary na tace z tego dnia tradycyjnie przeznaczone sa na utrzymanie katolickich uczelni.

4.       Do najbliższej niedzieli ze względu na kolędę dyżur w konfesjonale będzie tylko od 6.30 do 7.30 rano. Również tylko rano od 8.00 do 9.00 będzie czynna kancelaria parafialna.

5.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego miłosierdzia i Msza św.

6.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili. Będzie to zarazem pierwsza z tzw. mszy św. kolędowych. Na tę mszę zapraszamy mieszkańców: Równi, Zawodzia, ul. Spokojnej Zdrojowej i Turystycznej oraz Sośnia Górnego. O 16.30 wspólne kolędowanie przy żłobku, a po mszy św. z kazaniem indywidualne błogosławieństwo i symboliczny upominek. W czwartek na mszę kolędową zapraszamy rodziny z Podchełmia, Sośnia Dolnego, Kamiennej Góry, Kardasiówki, Czerwonej Góry, Oś. Słonecznego nad Orlenem i Brzezinek. W piątek zapraszamy Białą Niżną, ul. Grunwaldzką i przyległe, Kościuszki i blok Armii Krajowej.

7.       W piątek obchodzić będziemy Święto św. Rodziny.

8.       W sobotę przypada zakończenie roku kalendarzowego. Msze św. z okolicznościowym kazaniem i nabożeństwem dziękczynno – błagalnym o 6.30, 15.00 i 17.00. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

9.       W przyszłą niedziele przypada Nowy Rok – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze św. jak w każdą niedzielę. Zmiana tajemnic różańcowych będzie wyjątkowo w II niedzielę stycznia.

10.  Dzisiaj serdecznie dziękujemy:

·          Wszystkim, którzy nadesłali lub przekazali nam osobiście świąteczne życzenia
i inne wyrazy pamięci i życzliwości.

·          Młodzieży za prowadzenie czuwania przed pasterką

·          Siostrom Urszulankom Renacie i Józefie oraz Państwu: Annie Radzik, Janowi, Szymkowi i Piotrowi Wojtarowiczom, Stanisławowi Lichoniowi, Stanisławowi Erazmusowi, Bogdanowi Gurbowiczowi, Grzegorzowi Sołtysowi, Mieczysławowi Krokowi i innym współpracownikom, za piękną szopkę i cały wystrój bazyliki. Pewnej osobie z Siołkowej dziękujemy za kolejną partię ręcznie robionych ozdób choinkowych. Dwóm rodzinom z Grybowa za dar choinek do bazyliki.

·          Pewnej osobie z Grybowa za ufundowanie pięknego kielicha z pateną, repliki kielicha, w którym Mszę celebrował bł. kard. Stefan Wyszyński

·          Ks. Jubilatowi Kan. Janowi Grybosiowi za wytrwałą posługę w konfesjonale                          w przedświątecznym czasie.

·          Spółdzielni Handlowo – Produkcyjnej „Składnica” za tradycyjny doroczny dar na cele parafialne w wys. 4000 PLN.

·          Róży Ojców ze Strzylawek Grybowskich za ofiarę 1250 zł na cele misyjne za rok 2023.

·          Pewnej osobie z Siołkowej Zagórza za dar 10 tys. PLN na prace przy tamtejszej kaplicy.

11.  We wtorek rozpoczniemy wizytę duszpasterską zwaną kolędą w części po naszej stronie rzeki Białej. Porządek i zasady podamy jutro Dziś tylko informacja, że rozpoczniemy od Siółkowej Zagorza od godz. 9.00. We wtorek od 9.00 Będzie także Siołkowa Pańskie oraz czerwony Potok od P. Świgutów w kierunku Ptaszkowej. Rozpoczęcie w tradycyjnych miejscach. Porządek kolędy na dalsze dni jest na naszej stronie internetowej. Szczegółowe informacje odnośnie spotkań kolędowych podamy jutro.

12.  Na koniec w imieniu całego zespołu duszpasterskiego naszej parafii wraz z darem modlitwy w Waszych tak różnych intencjach składamy najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego, zewnętrznego i wewnętrznego pokoju, ustania zagrożeń epidemicznych, spokojnego i radosnego przeżycia całego świątecznego czasu i pełnego ufności pokładanej w Bożej Opatrzności wkroczenia w Nowy 2023 rok. Szczęść Boże!

IV Niedziela Adwentu - 18.12.2022 r.

******************************************************************

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna.Przypominamy o wigilii na Rynku o  godz. 14.00.

2.     Roraty będziemy tradycyjnie odprawiać w dni powszednie o 6.15, rano z nowenną do Dzieciątka Jezus i o 17.00 wieczorem, (zwłaszcza dla dzieci), jak zwykle z tematycznymi kazaniami. Codziennie o 5.50 Godzinki o NMP.

3.     We wtorek  O 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia i roraty. 

4.     W środę o 16.45 Nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

5.     W piątek organizujemy dzień przedświątecznej parafialnej spowiedzi. Razem z Kapłanami z dekanatu będziemy spowiadać od 8.00 do 10.00, od 10.30 do 12.00, od 14.do 15.30 i od 16.00 do 18.00. Kto może niech korzysta ze spowiedzi już od jutra podczas dyżurów, jesteśmy także w konfesjonałach codziennie od 5.45.

6.     W sobotę przypada wigilia Świąt Bożego Narodzenia. O 6.15 ostatnie roraty. Po nich dzieci otrzymają słodki upominek.  Po roratach będzie jeszcze tylko msza św. o 7.30.   Tradycyjnie na ostatnich roratach składka na tacę na świąteczny wystrój bazyliki, zwłaszcza znaczącą modernizację i ubogacenie naszej szopki, którą od jutra zaczniemy budować. Po południu czas na wieczerzę wigilijną, która starajmy się przeżyć według staropolskiego, chrześcijańskiego obrzędu. Zachowajmy wigilijny post. O 23.30 zapraszamy na wspólne kolędowanie przy żłobku, a o 24.00 na pierwszą bożonarodzeniową mszę św. – Pasterkę. Na pasterce ofiary na tacę składamy na Ogólnopolski Fundusz Obrony Życia. Nienarodzonych. 

7.     W niedzielę 25 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się męski różaniec. Wyjście z pod bazyliki, zapraszamy mężczyzn z całymi rodzinami oraz parafian dekanatu grybowskiego.

8.     Przy kaplicy „Na furtce” nabywać można świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – Caritas”. Prosimy o zainteresowanie, bo zostało jeszcze blisko połowa tych świec - ok. 600. Tam też można nabywać poświęcone opłatki wigilijne.  Do skarbony Św. Antoniego można składać ofiary na świątecznepaczki dla ubogich.  Dziękujemy tym, którzy już wsparli tą akcję, zwłaszcza jednej rodzinie za hojny dar na ten cel, a Parafialnemu Zespołowi Caritas za przygotowanie i rozdział paczek zakupionych z zebranych dotąd środków. Dziękujemy także rodzicom dzieci z naszego Przedszkola Parafialnego za zebrane i przekazane Caritasowi dary.

9.     Stowarzyszenie Rodzin Katolickich rozprowadza stroiki świąteczne a ofiary będą przeznaczone na Ukrainę.

10.  Spotkania grup parafialnych:

Poniedziałek o godz. 8.00 adoracja Kręgów Szensztackich.

11.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

12.  Niektóre intencje mszalne:

W sobota o 6.15 -  + Ks. Adam Kaźmierczyk z okazji śmierci od Czcicieli
Św. Antoniego

13.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Tadeusz Migacz; + Marzena Hotloś której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 13.00 i + Heleny Krok w poniedziałek o godz. 15.00.  Dobry   Jezu…

III NIedziela Adwentu - 11.12.2022 r.

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę.
O
16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.     Roraty będziemy tradycyjnie odprawiać w dni powszednie o 6.15, rano z krótką homilią i o 17.00 wieczorem, (zwłaszcza dla dzieci), jak zwykle z tematycznymi kazaniami. W soboty roraty tylko o 6.15.  Codziennie o 5.50 Godzinki o NMP.

3.     We wtorek o 16.15 wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Akcje katolicką z dziewczętami ze scholii  P. Ewy Kornakiewicz. O 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia i roraty. 

4.     W środę o 16.15 różaniec prowadzony przez Arcybractwo różańcowe, 16.45 Nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

5.     Od czwartku rozpoczniemy nowennę do Dzieciątka Jezus. Będzie ona tradycyjnie po mszy roratnej rano i przed wieczorną.

6.     W sobotę o godz. 9.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. z okazji zorganizowanego przez miasto i gminę Grybów Jubileuszu 50 – lecia ponad 40 par małżeńskich z terenu miasta i gminy. Jubilatom serdecznie gratulujemy i polecamy ich waszej modlitwie.

7.     W przyszłą niedzielę Pan Burmistrz organizuje na rynku o godz. 14.00 tradycyjne spotkanie wigilijne dla mieszkańców miasta, na które serdecznie zaprasza. Również w przyszłą niedzielę Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej parafii będzie sprzedawać sianko na stół wigilijny – dochód przeznaczony będzie na potrzeby grupy. 

8.     Od dzisiaj Kręgi Domowego Kościoła z naszej parafii włączają się w znaną nam już akcję „paczuszka dla Maluszka”, Polega ona na zabraniu z choinki papierowej bombki i przyniesienie paczuszki, która może się przydać malutkim dzieciom. Akcja potrwa do 6.01.2023.

9.     Przy kaplicy „Na furtce” nabywać można świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – Caritas”. Tam też można nabywać poświęcone opłatki wigilijne. Natomiast Pan Organista odwiedza z opłatkami tę część parafii, którą tradycyjnie odwiedzał dotąd. Prosimy także o życzliwe przyjęcie.

10.  Przez cały adwent można do skarbony Św. Antoniego składać ofiary na świąteczne paczki dla ubogich (zamiast zbiórki żywności w sklepach).  Dziękujemy tym, którzy już wsparli ta akcję. Dary będą wydawane w najbliższą sobotę w sali pod plebanią od 9.00 do 10.00. Niektórym osobom zostaną tradycyjnie dostarczone do domu.

11.  W sobotę odbyło się posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Na posiedzeniu podjęto m.in. ważny temat tegorocznej kolędy. Przyjęto, że ze względu na małą liczbę kapłanów i koniecznej posługi w kancelarii i w bazylice także wieczorem kolęda tradycyjną obejmiemy w tym roku około polowy parafii. Będą to wszystkie dzielnice po stronie rzeki Białej od kościoła i plebanii. Jest to i tak 75 odcinków, w tym ponad 20 całodziennych. Ponieważ żaden z księży wikariuszy nie chodził jeszcze po kolędzie w naszej parafii stąd prosimy o bardzo konkretną pomoc w kierowaniu po kolędzie, ale także dla oszczędności czasu o podwiezienie przy dłuższych odległościach. Pozostałych parafian zaprosimy na 4 msze połączone  z kolędowaniem przy szopce, kazaniem i błogosławieństwem rodzin, tak jak  w zeszłym roku. Przygotowany jest także podobny upominek. Na zaproszenie odwiedzimy także te rodziny w pozostałych odcinkach, które chcą poświęcić nowy dom, niedawno zamieszkały w parafii, czy osoby chore lub w podeszłym wieku. Powyższe ustalenia nie wykluczają, że w miarę zdrowia i możliwości odwiedzimy jeszcze niektóre inne rejony z kolędą tradycyjną. Rada przyjęła także propozycję, aby od przyszłego roku w adwencie po Roratach była tylko jedna msza św. o godz. 7.00, ze względu na znikomą liczbę uczestników mszy o mszy św. o 7.00 i 7.30.

12.  Spotkania grup parafialnych:

vŚroda - po Mszy wieczornej Akcja Katolicka i spotkanie Ruchu Mericiańskiego w centrum duszpasterskim

vCzwartek – godz. 16:00 zbiórka ministrantów

13.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

14.    Proszono by ogłosić:

vFundacja Pomocy Osobom niepełnosprawnym Archidiecezji Krakowskiej w Stróżach zaprasza w sobotę na kiermasz bożonarodzeniowy. Szczegóły na plakatach.

vSołtys wsi Siołkowa informuje o workach na odpady, które będą wydawane w sobotę od 8.00 do 16.00 w domu Kultury.

vPan Burmistrz Miasta Grybowa informuje, że w poniedziałek nastąpi uroczyste otwarcie i poświęcenia Kina „Biała” po generalnym Remoncie, z tego tytułu w tym dniu parking na rynku od strony Caritas będzie od godz. 11.00 zamknięty. Do końca grudnia wszystkie seanse będą darmowe. P. Burmistrz informuje także, że w Urzędzie Miasta jest do wglądu nowe studium planu zagospodarowania przestrzennego miasta Grybowa. Zachęcamy do zainteresowania. Publiczna dyskusja na tym dokumentem odbędzie się 12.12. o 12.00.Szczegółowe informacje na temat spraw organizowanych przez miasto na stronie internetowej urzędu.

15.  Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności + Stanisław Sekuła z Białej Wyżnej.

II Niedziela Adwentu - 04.12.2022r.

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.     Roraty będziemy tradycyjnie odprawiać w dni powszednie o 6.15, rano z krótką homilią i o 17.00 wieczorem, (zwłaszcza dla dzieci), jak zwykle z tematycznymi kazaniami. W soboty roraty tylko o 6.15.  Codziennie o 5.50 godzinki o NMP.

3.     W poniedziałek o 16.45 nowenna do św. Katarzyny.

4.     We wtorek o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia. 

5.     W środę o 16.45 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

6.     W czwartek przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W bazylice Msze Św. z okolicznościowym kazaniem o 6.30, 8.00, 9.30 i 17.00.

7.     W czwartek na Mszy Świętej o godz. 17.00 zostaną przyjęte nowe kandydatki do DSM.

8.     W sobotę organizujemy przedświąteczny dzień dla osób starszych i chorych. W bazylice od 8.15 spowiedź. O 9.00  Msza Św. z okolicznościowym kazaniem i namaszczeniem chorych. Po mszy nabożeństwo eucharystyczne i błogosławieństwo lourdskie. Od 10.00 odwiedzimy chorych w domach. Tych chorych zgłaszajmy w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Zadbajmy, by wszyscy chorzy i starsi w przededniu świąt skorzystali z darów sakramentalnych.

9.     Przy kaplicy „Na furtce” nabywać można świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – Caritas”. Ofiara, o którą prosi Caritas to przynajmniej 9 zł. Tam również można od dzisiaj nabywać poświęcone uroczyście na pierwszej Mszy Św. opłatki wigilijne. Dochód z ich rozprowadzania, podobnie jak w prawie każdej parafii przeznaczony jest na pokrycie części kosztów utrzymania pracowników kościelnych. Natomiast Pan Organista odwiedza z opłatkami tę część parafii, którą tradycyjnie odwiedzał dotąd. Prosimy także o życzliwe przyjęcie.

10.                        Przez cały adwent można do skarbony Św. Antoniego składać ofiary na świąteczne paczki dla ubogich (zamiast zbiórki żywności sklepach). Chcemy przygotować około 30 paczek, a jeśli jakieś środki pozostaną wesprzemy naszych rodaków na Ukrainie. Oczywiście jak zawsze mile widziani są sponsorzy lub darczyńcy.

11.                        Spotkania grup parafialnych:

vWtorek – po Mszy Św. wieczornej spotkanie ze świętym Mikołajem dla LSO - Ministrantów, Lektorów i DMS - mek w Centrum Duszpasterskim;

vCzwartek - 8 grudnia o godz. 17.00 - spotkanie tradycyjnie dzieci przygotowujących się do I spowiedzi i Komunii Św., na którym poświęcone zostaną medaliki;

vSobota – godz. 8.00 spotkanie lektorów;

12.                         Zapowiadane na grudzień posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej dotyczące organizacji tegorocznej kolędy odbędzie się w sobotę 10 grudnia o godz. 18.00 na plebanii. Prosimy parafian o przedstawianie swoich sugestii czy propozycji Radnym, mogą one dotyczyć także innych spraw duszpasterskich czy gospodarczych.

13.                          Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym znajdziemy, min. dosyć obszerny artykuł o naszych uroczystościach odpustowych – jubileuszowych.

14.                        Z naszej wspólnoty odeszła do wieczności w wieku 99 lat Śp. + Joanna Myśliwiec, + Maria Kantor oraz + Jan Zięba, którego pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 14.00. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu… Dobry Jezu….

I Niedziela Adwentu - 27.11.2022 r.

1.     

 

 ***************************************************************************

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę.
O 16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.     Roraty będziemy tradycyjnie odprawiać w dni powszednie o 6.15 rano z krótką homilią i o 17.00 wieczorem, (zwłaszcza dla dzieci), jak zwykle z tematycznymi kazaniami.
W soboty roraty tylko o 6.15.  Codziennie o 5.50 godzinki o NMP. 

3.     Jutro przypada 13. rocznica konsekracji biskupiej pasterza naszej diecezji Ks. Bpa Andrzeja Jeża. Polecajmy Jego osobę i posługę Bogu w naszej modlitwie.  

4.     We wtorek  o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.     W środę o 16.45 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

6.     W I czwartek o 16.45 modlitwy o powołania. W I piątek msze św. z kazaniem o 6.15, 7.00 ( wotywna o NSPJ o 7.00) i 17.00. Spowiedź codziennie podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 16.00. Dzieci z klas IV zapraszamy i młodzież klas VIII  do spowiedzi w czwartek od 16.00.

7.     W I sobotę msze św. rano o 6.15 i 7.00 Po niej modlitwy za rodziny. Jest to także msza św. za trzeci zakon, a potem spotkanie formacyjne.

8.     W przyszłą niedzielę o 6.15 tajemnic różańcowych. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w Centrum Duszpasterskim.

9.     Także w przyszłą niedzielę przypada dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie. Z tej racji w całej Polsce przed kościołami zbierane będą ofiary na ten cel.

10.                       Od dzisiaj można przy kaplicy „ Na furtce” nabywać świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – Caritas”. Ofiara, o którą prosi Caritas to przynajmniej 9 zł. Tam również można od dzisiaj nabywać poświęcone uroczyście na pierwszej mszy św. opłatki wigilijne. Dochód z ich rozprowadzania, podobnie jak w prawie każdej parafii przeznaczony jest na pokrycie części kosztów utrzymania pracowników kościelnych. Natomiast od jutra Pan organista odwiedzi z opłatkami tę część parafii, którą tradycyjnie odwiedzał dotąd. Prosimy także o życzliwe przyjęcie.

11.                       Dzisiaj serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się jakikolwiek sposób w przygotowanie i przebieg wczorajszych uroczystości odpustowo - jubileuszowych. Dziękujemy także P. Mariuszowi Grucy, Janowi Wojtarowiczowi, Antoniemu Święsowi za ważne prace przy otoczeniu kaplicy na Podjaworzu. Potrzebujemy tam sporo gruzu czy innego materiału na wyrównanie i utwardzenie pozyskanego terenu. Gdyby ktoś posiadał takie rzeczy można je tam dostarczyć. Organizatorzy zbiórki na Ukrainę dziękują za hojne dary serc na potrzeby Ukrainy. Dziękujemy także kilku osobom i rodzinom za ofiary za cele parafialne prze1.

kazane osobiście lub na konto, oraz Róży Św. Rity za całoroczną ofiarę na misje.

12.                       Przez cały adwent można do skarbony Św. Antoniego składać ofiary na świąteczne paczki dla ubogich ( zamiast zbiórki żywności sklepach). Chcemy przygotować około 30 paczek, a jeśli jakieś środki pozostaną wesprzemy naszych rodaków na Ukrainie. Oczywiście jak zawsze mile widziani są sponsorzy lub darczyńcy.

13.                       Spotkania grup parafialnych:

·        Środa po Mszy wieczornej Grupa Biblijna

·        Czwartek, 08 grudnia o godz. 17.00 - spotkanie tradycyjnie dzieci przygotowujących się do I spowiedzi i Komunii Św. na którym poświęcone zostaną medaliki

·        Piątek 02. Grudnia o godz. 16.30 – spotkanie formacyjne kandydatów do bierzmowania, rozpocznie się adoracją Najświętszego sakramentu.

14.                       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej fatimskiej. Polecamy zwłaszcza „Gościa Niedzielnego” z kalendarzem na nowy rok i bardzo dobry miesięcznik dla chorych „Apostolstwo chorych”,  numery na listopad i grudzień.

15.                       Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności Śp. + Anna Rzemińska. Dobry Jezu….

 

XXXIV Niedziela Zwykła – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

1.   Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna. Do soboty odprawiamy po mszy św porannej i przed wieczorną nowennę do Św. Katarzyny przed Uroczystością odpustową.  

2.     We wtorek  o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.     W środę o 17.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

4.     W sobotę 26 listopada przypada nasz główny odpust parafialny ku czci Św. Katarzyny. Uroczystość odpustowa będzie zarazem zapowiadaną już wcześniej uroczystością Jubileuszu 100 – lecia konsekracji naszej świątyni oraz 10 – lecia nadania tytułu Bazyliki mniejszej. Przygotowany przez nas poszerzony program uroczystości odpustowych  wygląda następująco:

vdo końca listopada w Muzeum Parafialnym możliwość zwiedzenia bardzo ciekawej wystawy o historii i dniu dzisiejszym naszej świątyni.

v25.11 w auli Centrum Duszpasterskiego film z wielkiej uroczystości ogłoszenia tytułu bazyliki mniejszej z kwietnia 2013 roku, w której uczestniczyło ok. 10. tys. ludzi, blisko 200 Kapłanów i kilku Biskupów. Projekcja o 17.30.(po  mszy św. wieczornej)  Zapraszamy także młodsze pokolenie

v26 listopada (dzień odpustu - Bazylika)

- 6.30 i 8.00. Msze św. z okolicznościowym kazaniem ( Kazania Ks. Prałat Proboszcz).

- 9.00. program słowno- muzyczny przygotowany przez nasz parafialny zespół „Nazaret” i przyjaciół.

- 9.30. wykład multimedialny „Od decyzji do konsekracji” (o bardzo ciekawej historii budowy kościoła). ( Prelegent Ks. Prałat Proboszcz).

- 10.00. Uroczysta Dziękczynna Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza przy udziale naszych chórów. ( Homilia Ks. Kardynał). Po mszy św. krótki występ naszej dużej scholi dziecięcej pod opieką P. mgr Ewy Kornakiewicz.

- 16.00. Koncert organowo- wokalny ( W hołdzie Matce Przedziwnej i Św. Katarzynie) z popularnym repertuarem (wstęp wolny). Wykonawcy P. Tomasz Chorzalski, organy – Kraków, P. Natalia Chorzalska, sopran- Kraków.

Już dziś bardzo serdecznie zachęcamy do udziału w poszczególnych wydarzeniach jubileuszowych, a zwłaszcza w uroczystej Mszy Św., także by uszanować naszego Dostojnego Gościa, który pierwszy raz odwiedzi Grybów. Szczególnie zapraszamy strażaków jednostek na terenie parafii                   w mundurach galowych i ze sztandarami, ale także inne instytucje , które sa w stanie wystawić poczet sztandarowy.

5.     O. Benedykt oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Grybowie zwraca się z prośbą o pomoc dla ofiar wojny w Kijowie. W dniach 23.24 i 25 listopada tj. od środy do piątku od 15- tej do 17-tej w Centrum Duszpasterskim będą zbierane konserwy, kasze, makarony, ciepłe skarpety, koce itp.

6.     W przyszłą niedzielę rozpoczynamy adwent i zarazem nowy rok liturgiczny, który przeżywać będziemy pod Hasłem „ Wierzę w Kościół”.

7.     Spotkania grup parafialnych:

·        Środa o godz. 18.15 spotkanie Ruchu Mericiańskiego w centrum duszpasterskim

·        Piątek o godz. 19.00 męski różaniec z kaplicy na Zagórzu

8.     Urząd Gminy informuje, że do 5 grudnia wyłożony jest do wglądu projekt zmian zagospodarowania przestrzennego gminy Grybów. Bliższe informacje w UG i na stronie internetowej.

9.     Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności Śp. + Stanisław Baran,…… Dobry Jezu….

XXXIII Niedziela Zwykła

 1.      Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna. Dzisiaj z racji Światowego Dnia Ubogich oraz dnia solidarności z Kościołem prześladowanym przed kościołami prowadzona jest zbiórka na cele związane ze wsparciem ubogich w różnych krajach świata, realizowanym przez organizację „Kościół w potrzebie”.

2.      Od jutra wypominki listopadowe będą z różańcem o 16.30, a w niedzielę przed Mszami św. o 6.30, 9.30 i 11.00. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Wypominki roczne będą od I niedzieli grudnia.

3.      We wtorek o 16.20 adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Akcje Katolicką i Chór Parafialny, po niej koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.      W środę o 17.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

5.       W przyszłą niedzielę, ostatnią w tym roku liturgicznym przypada Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – Święto patronalne Akcji Katolickiej KSM i LSO. W tym dniu ofiary na tacę przeznaczone będą na całoroczne ubezpieczenie bazyliki i naszych kościołów pomocniczych.

6.      W sobotę 5.11, odbyło się pod przewodnictwem Ks. Prałat Proboszcza pierwsze posiedzenie nowej Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Radni otrzymali nominacje, złożyli przysięgę a następnie zostali zapoznani ze Statutem Rad Parafialnych naszej diecezji.  Na posiedzeniu wybrano zastępcę przewodniczącego, którym ponownie został P. Stanisław Lichoń, sekretarza, którym została P. Barbara Glińska i skarbnika, którym została. P. Barbara Chryc. Podstawowym problemem, jaki został zasygnalizowany do rozeznania i dyskusji jest sprawa tegorocznej kolędy, w obliczu niemal konieczności ze względów personalnych i organizacyjnych podzielenia parafii (prawdopodobnie wzdłuż rzeki Biała) na dwie części i odwiedzin kolędowych, co drugi rok. Prosimy o przekazywanie radnym swoich sugestii i propozycji.

7.      W sobotę 26 listopada przypada nasz główny odpust parafialny ku czci Św. Katarzyny. Z tego tytułu w czwartek rozpoczniemy nowennę do św. Katarzyny. Będzie ona po mszy św. porannej i przed wieczorną. Uroczystość odpustowa będzie zarazem zapowiadaną już wcześniej uroczystością Jubileuszu 100 – lecia konsekracji naszej świątyni oraz 10 – lecia nadania tytułu Bazyliki mniejszej. Ramowy program uroczystości będzie wyglądał następująco:

vdo końca listopada w Muzeum Parafialnym możliwość zwiedzenia bardzo ciekawej wystawy o historii i dniu dzisiejszym naszej świątyni.

v25.11 w auli Centrum Duszpasterskiego film z wielkiej uroczystości ogłoszenia tytułu bazyliki mniejszej z kwietnia 2013 roku, w której uczestniczyło ok. 10. tys. ludzi, blisko 200 Kapłanów i kilku Biskupów.

v26 listopada (dzień odpustu - Bazylika)

- 6.30 i 8.00. Msze św. z okolicznościowym kazaniem.

- 9.00. program słowno- muzyczny przygotowany przez nasze zespoły.

- 9.30. wykład „Od decyzji do konsekracji” (o bardzo ciekawej historii budowy kościoła)

- 10.00. Uroczysta Dziękczynna Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza przy udziale naszych chórów.

- 16.00. Koncert organowo- wokalny w bazylice z popularnym repertuarem (wstęp wolny).

vw nieco późniejszym czasie film o tematyce religijnej w nowo otwartym kinie „Biała”. Termin zostanie podany (wstęp również wolny).

Już dziś bardzo serdecznie zachęcamy do udziału w poszczególnych wydarzeniach jubileuszowych, a zwłaszcza w uroczystej Mszy Św., także by uszanować naszego dostojnego Gościa, który pierwszy raz odwiedzi Grybów.

 

Spotkania grup parafialnych:

vŚroda –  o 15.30 Caritas, po Mszy Św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego i Akcji Katolickiej.

vCzwartek godz. 16.00 – Spotkanie LSO – Ministranci

vCzwartek godz. 16.00 – adoracja Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

 

9.      W związku ze szybko zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia tradycyjnie zwracamy się z prośbą o dar choinek. Potrzebujemy do bazyliki jedną dużą, ok. 6 m, w miarę z nie bardzo grubym pniem oraz 4 mniejsze. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Ks. Proboszczem.

10. Dzisiaj serdecznie dziękujemy kilku rodzinom i osobom oraz trzeciemu Zakonowi za ofiary na utrzymanie parafii. Dziękujemy także Panom: Mariuszowi Grucy, Antoniemu Święsowi, Stanisławowi Obrzutowi i kilku innym osobom za prace przy budowie stylizowanego magazynu przy kaplicy na Podjaworze. Natomiast Panom Janowi Wojtarowiczowi i Stanisławowi Obrzutowi za pracę przy pozyskaniu drewna opałowego na cele parafialne. 

      Proszono, aby ogłosić: Burmistrz Miasta Grybów informuje mieszkańców miasta, że od poniedziałku 14 listopada br. w Urzędzie Miejskim można składać wnioski o preferencyjny zakup paliwa stałego. Więcej informacji na ten temat w Urzędzie Miejskim i na  stronie internetowej Miasta.

XXXII niedziela zwykła -06.11.2022 r.

1.      1. Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę.
O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.     2.  Od jutra wypominki listopadowe będą z różańcem o 16.30 a w niedzielę przed Mszami św. o  6.30, 9.30 i 11.00. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Wypominki roczne będą od I niedzieli grudnia.

3.      3. W poniedziałek o 17.00 nowenna do Św. Katarzyny.

4.      4. W wtorek o 16.30 różaniec i wypominki. Po różańcu koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.      5. W środę o godz. 16.20 modlitewna akademia patriotyczna przygotowana przez Akcję Katolicka i Zespól muzyczny z Siołkowej pod kierunkiem  P. Mariana Bergańskiego. O 17.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

6.      6. W piątek przypada Narodowe Święto Niepodległości. Uroczysta Msza św. za Ojczyznę o godz. 9.30. Mszę św. zamówili P. Burmistrz Miasta Grybowa i P. Wójt Gminy Grybów. Po Mszy św. przemarsz pod pomnik w parku i złożenie kwiatów. Zachęcamy do modlitwy za Ojczyznę i wywieszenia flag narodowych. W związku ze świętem Ks. Biskup udziela dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

7.     7.  Klub Honorowych Dawców Krwi w Grybowie zaprasza stałych i nowych krwiodawców z terenu Miasta i Gminy do oddawania krwi w dniu 06.11.2022 – niedziela w Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie ul. Szkolna 1 w godz. od 800-1300.

8.     8.  Spotkania w tym tygodniu:

w Środę po Mszy spotkanie Grupy Biblijnej

9.     9. Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.30 w int. Zmarłych Czcicieli Św. Antoniego
Sobota o 7.30 w int. Koła Przyjaciół Radio Maryja /dz-bł/

01.11.2022 r. Uroczystość Wszystkich Świętych

1.      1. Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Nie będzie jednak Mszy Św. o 12.30, natomiast o 13.00 w bazylice odbędzie się dodatkowa Msza święta po której nastąpi tradycyjna procesja na cmentarz z modlitwą różańcową za zmarłych. Serdecznie zachęcamy do licznego udziału. Wieczorem o 16.30 w bazylice Różaniec z wypominkami listopadowymi, po nim o 17.00 wieczorna Msza święta. Przypominamy, że jest to uroczystość zobowiązująca do udziału we Mszy św. a zatem sama modlitwa na cmentarzu czy udział w procesji nie spełniają tego obowiązku. Tradycyjnie na naszym cmentarzu kwestować będą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i Członkowie Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Dziękujemy za wsparcie.

2.      2. Jutro dzień zaduszny – wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem o godz. 6.30, 8.00, 9.30 i 17.00. O 16.30 różaniec z wypominkami listopadowymi. Natomiast już tradycyjnie o godz. 14.00 zostanie odprawiona dodatkowa Msza św. na naszym cmentarzu przy kaplicy grobowej zmarłych kapłanów.

3.     3. W pierwszym tygodniu listopada można zyskiwać odpusty zupełne dla jednej duszy każdorazowo po spełnieniu następujących warunków:

·        Przyjęcie Komunii Świętej.

·        Odmówienie modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

·        Nawiedzenie cmentarza lub innego miejsca pochówku zmarłych i modlitwa za zmarłych.

·        Wyzbycie się przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu – nawet lekkiego.

·        Dla pewności niektóre warunki można powtórzyć. W przypadku nie spełnienia wszystkich warunków odpust możemy zyskać cząstkowy.

XXXI Niedziela Zwykła

Ogłoszenia Duszpasterskie – 30 października 2022 r.            XXXI Niedziela Zwykła

 

Codziennie doświadczenie uczy, że ludzie patrzą na nas raczej krytycznym okiem i chętniej dostrzegają wady niż coś dobrego. Również my sami bywamy bezlitośni wobec publicznych grzeszników. Czy tak samo patrzy Bóg? Czy mamy bać się Jego spojrzenia? Już w pierwszym czytaniu usłyszymy, że On nad wszystkim ma litość i zamyka oczy „na grzechy ludzi, by się nawrócili”. Stojąc przed takim Bogiem, prośmy Go o miłosierdzie dla nas i dawajmy siebie innym, abyśmy mieli radość w służbie bliźnim.

 

 

1.  Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 16.30 Nabożeństwo różańcowe, o 17.00 wieczorna Msza Św.

2.  Jutro dodatkowa spowiedź przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Wraz Kapłanami z dekanatu będziemy spowiadać od 8.00 – 10.00, od 14.00 – 15.30 i od 16.00 – 17.30. Zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. W poniedziałek o 16.30 ostatnie nabożeństwo różańcowe. Msza św. wieczorna będzie już z Uroczystości Wszystkich Świętych.

3.  We wtorek przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę, oprócz mszy o 12.30, która będzie odprawiona o 13.00, po niej uroczysta procesja na cmentarz, gdzie odprawimy różaniec z modlitwami za zmarłych i wysłuchamy okolicznościowego kazania. Potem jeszcze o 16.30 w bazylice różaniec z wypominkami listopadowymi i wieczorna msza św. Przypominamy, że ta uroczystość zobowiązuje nas do uczestnictwa we mszy św. Naukę o listopadowych odpustach podamy we Wszystkich Świętych.

4.      Także we Wszystkich Świętych na naszym cmentarzu tradycyjne kwesty na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i cele charytatywne realizowane statutowo przez III Zakon Franciszkański.            

5.      W środę przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych - Dzień Zaduszny. Msze św.                      z okolicznościowym kazaniem w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 17.00. Tradycyjnie już o 14.00 odprawimy także mszę św. na naszym cmentarzu przy kaplicy grobowej kapłanów. O 16.15 różaniec z wypominkami, o 16.45 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili. Polecajmy zwłaszcza naszych zmarłych. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i listopadowymi dniami szczególnej modlitwy za zmarłych przypominamy o tradycji zamawiania wypominków. Na wypominki listopadowe, które będą w bazylice przez cały miesiąc polecamy dowolną liczbę naszych zmarłych, natomiast na wypominki roczne tylko zmarłych najbliższych i tych, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności. Kartki wypominkowe są wyłożone w bazylice. Pamiętajmy o bardzo czytelnym wypisywaniu imion i nazwisk. Prosimy, też by nie wrzucać wypominków na tacę, lecz przynośmy je do zakrystii lub kancelarii parafialnej. Dziękujemy także za tradycyjne ofiary składane przy tej okazji.

6.      W I czwartek o 16.30 różaniec z wypominkami, o 17.00 modlitwa o powołania i Msza św.

7.   W I czwartek na godz. 16.30 do Bazyliki zapraszamy wszystkie dzieci klas 3 oraz ich Rodziców, na spotkanie formacyjne przygotowujące do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Podczas tego spotkania dzieci poprowadzą modlitwę różańcową za zmarłych oraz zostaną im wręczone poświęcone książeczki.

8.  W I piątek msze wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 17.00. O 16.30 różaniec z wypominkami.  Dodatkowa spowiedź od 16.00. Pamiętamy w tym dniu o misyjnym dziele kościoła.

9.   W I piątek na godz. 16.30 do Bazyliki zapraszamy młodzież klas 8, na spotkanie formacyjne przygotowujące do Sakramentu Bierzmowania. Podczas tego spotkania młodzież poprowadzi modlitwę różańcową za zmarłych oraz zostaną im wręczone poświęcone książeczki. Również w piątek o godz. 19:00 Msza św. dla młodzieży z KSM i wszystkich chętnych.

10.W I sobotę msze św. o Niep. Sercu NMP z kazaniem o 6.15 i 7.00 po niej modlitwy za rodziny. Jest to zarazem msza św. dla III Zakonu.

11.W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych.

12. Parafia Stróże zaprasza dzisiaj o 18.00 na koncert kameralny pt. „Od sacrum do klasyki” Więcej informacji na stronie int. parafii Stróże.

13. Klub Honorowych Dawców Krwi w Grybowie zaprasza stałych i nowych krwiodawców z terenu Miasta i Gminy do oddawania krwi w dniu 06.11.2022 – niedziela w Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie ul. Szkolna 1 w godz. od 800-1300.

  14.   Niektóre intencje mszalne:

         Wtorek o 8.00 w int. Czcicieli św. Antoniego;

 Niedziela o 6.30 w int. Róży Ojców Św. Jana Ewangelisty z Siołkowej i św. Rity Siołkowa Centrum dz. – bł.  

15. Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Tadeusz Igielski i Bronisław Motyka. Proszono, aby ogłosić, że Msza św. gregoriańska z śp. Wojciecha Oleksa będzie odprawiana od 1 listopada w Gruzji. Śp. Tadeusz, Bronisława i Wojciecha polećmy Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu

XXX Niedziela Zwykła

1.  Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 16.30 Nabożeństwo różańcowe, o 17.00 wieczorna Msza Św.

2. Zgodnie z zapowiedzią, jeszcze dzisiaj można wrzucać do wystawionych skrzynek przygotowane na kartkach w domu swoje głosy już na jednego, konkretnego kandydata. Chcemy z tej listy wybrać 15 – 16 osób, by po dodaniu osób z urzędu i nominacji rada liczyła ok. 20 członków. Kandydatów prosimy o zaakceptowanie sugestii parafian, a wszystkich zachęcamy do zaangażowania w wybory.

3. We wtorek o 16.45 koronka do miłosierdzia Bożego, nabożeństwo różańcowe i Msza Św.

  4.  We wtorek 25 października, jak co miesiąc zapraszamy na Męski różaniec. Rozpoczęcie w Kaplicy na Podchełmiu o godz. 19.00.

5.  W środę o 16.45 nowenna do MBNP, nabożeństwo różańcowe i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

6. 31 października w Ptaszkowej odbędzie się „Noc Świętych”– na którą zapraszamy Młodzież i nie tylko. Wyjazd dla chętnych z parkingu przy Bazylice 31 X o godz. 18.30. Zapisy do czwartku włącznie w zakrystii i u ks. Wiesława – koszt 5 zł.

7. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i listopadowymi dniami szczególnej modlitwy za zmarłych przypominamy o tradycji zamawiania wypominków. Na wypominki listopadowe, które będą w bazylice przez cały miesiąc polecamy dowolną liczbę naszych zmarłych, natomiast na wypominki roczne tylko zmarłych najbliższych i tych, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności. Kartki wypominkowe są wyłożone w bazylice. Pamiętajmy o bardzo czytelnym wypisywaniu imion i nazwisk. Dziękujemy też za tradycyjne ofiary składane przy tej okazji.

8. W listopadzie będzie możliwość zyskiwania odpustów za zmarłych. Z tego tytułu szczególnie zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi przed tymi ważnymi dniami. Mając na względzie zmniejszającą się liczbę kapłanów posługujących w naszej parafii prosimy o korzystanie ze spowiedzi podczas dyżurów już od jutra. Przypominamy także, że praktycznie codziennie kilku kapłanów jest konfesjonale już od godz. 6.00 rano. Korzystajmy także z ich obecności i posługi. Spowiedź dodatkowa przy udziale zaproszonych kapłanów z dekanatu będzie w przyszły poniedziałek.

9. Spotkania w tym tygodniu:

vCzwartek – godz. 16.00 – zbiórka LSO – ministranci;

vPiątek – po Mszy Św. wieczornej spotkanie SRK;

10.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

11. Proszono, by ogłosić: P. Burmistrz Miasta Grybowa informuje mieszkańców miasta, że do wtorku 25 października, do 12.00 w UM prowadzone będą wstępne zapisy dot. zakupu węgla na preferencyjnych warunkach. Więcej informacji na ten temat w UM i na  stronie internetowej.

12. Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Maria Janusz, Halina Łojek, Marian Podosek oraz Tadeusz Igielski, którego pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 13.30.

XXIX Niedziela Zwykła - 16.10.2022

 

1.     Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 16.30 nabożeństwo różańcowe, o 17.00 wieczorna Msza św.

2.      W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

           Poniedziałek: Św. Ignacego Antiocheńskiego, bpa i męcz.

           Wtorek: Św. Łukasza, Ewangelistę – Święto patronalne Służby Zdrowia

           Czwartek: Św. Jana Kantego;

           Sobota: Św. Jana Pawła II.

3.     We wtorek o 16.45 koronka do miłosierdzia Bożego, nabożeństwo różańcowe i Msza św.

4.     We wtorek zapraszamy do udziału w pielgrzymce do Sanktuarium Bł. Karoliny w Wał Rudzie i Zabawie. Wyjazd z parkingu poniżej kościoła o godz. 13.00. Koszt przejazdu 25 zł.

5.    W środę o 16.45 nowenna do NMP, nabożeństwo różańcowe i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o licznych solenizantach tego tygodnia.

6.     W przyszłą niedzielę przypada Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna    w kościele tydzień szczególnej modlitwy za Misyjne Dzieło kościoła. Składka w całym kościele na świecie w tym dniu przeznaczona jest na cele  misyjne kościoła powszechnego.

7.   Zgodnie z zapowiedzią, w procesie wyborczym Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Gospodarczej wywiesiliśmy w gablotach listę kandydatów zgłoszonych przez Was na kartkach, którzy otrzymali, co najmniej po kilka głosów. Od jutra do przyszłej niedzieli włącznie można wrzucać do wystawionych skrzynek swoje głosy już na konkretnego kandydata. Chcemy z tej listy wybrać 15 – 16 osób, by po dodaniu osób z urzędu i nominacji rada liczyła ok. 20 członków. Kandydatów prosimy o zaakceptowanie sugestii parafian, a wszystkich zachęcamy do zaangażowania w wybory.

8.     Spotkania w tym tygodniu:

·        W środę o godz. 15.30 - spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas, o godz.18.00 - Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Grupy Biblijnej

·        W czwartek o godz. 16.30 - spotkanie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary  w  centrum duszpasterskim

·        Piątek po Mszy wieczornej – próba chóru i spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, zaś o godz. 19.00 KSM.

9.     Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

 

 

XXVIII Niedziela Zwykła - 09.10.2022

 Ogłoszenia Duszpasterskie – 09.10. 2022 r.              

XXVIII Niedziela Zwykła              

      

                    Tak często przychodzimy na Mszę Świętą, aby prosić Boga w różnych intencjach. Jednak dzisiejsza liturgia słowa przypomina nam, że Eucharystia jest także dziękczynieniem. Spróbujmy, więc dzisiaj bardziej dziękować Bogu za otrzymane dary, niż prosić Go o coś. Bo kto dziękuje, ten dwa razy prosi.

 

 

 

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 16.30 nabożeństwo różańcowe, o 17.00 wieczorna msza św.

2.       Od poniedziałku do piątku przez cały październik różaniec będzie odmawiany także o 6.00 rano pod przewodnictwem Arcybractwa Różańcowego i innych grup. Obraz Matki Bożej będzie odsłaniany tuż przed 6.00 rano. Wieczorem od poniedziałku do piątku o 17.00 w soboty i niedziele o 16.30.

3.       W środę  o 16.45 nowenna do NMP, o 17.00 różaniec, po nim sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek o 17.00 mszą św. z okolicznościowym kazaniem rozpocznie się ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Po mszy św. tradycyjna procesja różańcowa z figurą fatimską i światłem. Wszystkich, także dzieci i młodzież zapraszamy do licznego udziału.

5.       W przyszłą niedzielę, jak słyszeliśmy w liście biskupów obchodzić będziemy kolejny dzień papieski. Przed kościołami w całej Polsce organizowana jest zbiórka ofiar na fundację „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

6.       Również przyszłą niedzielę kazania na wszystkich mszach św. będzie głosił Ks. Marek Roztworowski ze Lwowa. Po mszach będzie rozprowadzał religijne  kalendarze na przyszły rok.

7.       Przypominamy o możliwości zgłaszania jeszcze dzisiaj kandydatów do nowej Rady Parafialnej. Zachęcamy do zaangażowania.  Przed przyszłą niedzielą zostaną wywieszone listy kandydatów, a same wybory zgodnie z zarządzeniem Ks. Biskupa odbędą się w całej diecezji 23 października.

8.       Spotkania w tym tygodniu:

vSpotkania Klubu Seniora będą odbywać się we wtorki o godz. 10.00 w Parafialnym Centrum Duszpasterskim.

vW czwartek – o godz. 16.00 zbiórka ministrantów

vW piątek – o godz. 19.00 spotkanie KSM

9. 14. Października o godz.18.00 w nowym kościele w Ptaszkowej z okazji dnia papieskiego odbędzie się koncert zespołu Trebunie – Tutki. Wstęp wolny. Dobrowolne  datki będą zbierane na remont starego kościoła.

10. 18. Października Ks. Zbigniew organizuje pielgrzymkę do sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej. Koszt 25 PLN. Wyjazd o godz. 13:00 z pod kościoła. Natomiast Stow. Rodz. Kat. Organizuje dnia 18.10. pielgrzymkę do Porąbki Uszewskiej. Koszt 80 PLN. Wyjazd o 8.00. Zapisy u pań: Teresy Skowron lub Teresy Rzemińskiej.

11. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Mamy tam również nowy miesięcznik dla osób chorych i starszych „Apostolstwo chorych” w cenie 5 PLN. Zachęcamy do nabywania i lektury.

12. P. Burmistrz prosił, by ogłosić: Na terenie miasta zostały wyznaczone punkty wydawania Jodku Potasu na wypadek wystąpienia skażenia promieniotwórczego. Informacje w Urzędzie, na plakatach i stronach internetowych. Burmistrz informuje także ze miasto przystąpiło do opracowania broszury poświęconej ofiarom I wojny oraz wojny Polsko – bolszewickiej. Dlatego posiadających informacje o tych ofiarach proszeni są o ich przekazanie w Urzędzie do 21.10. Tam też można uzyskać szczegółowe informacje w tej sprawie.

13. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Andrzej Paryło, + Waleria Stelmach. Dobry Jezu…

                         

XXVII Niedziela Zwykła - Odpust Różańcowy

 Ogłoszenia Duszpasterskie – 2.10. 2022 r.                

XXVII Niedziela Zwykła – Odpust Różańcowy            

      

 

W dzisiejszym dniu nasza parafialna Wspólnota przeżywa odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. Maryja ciągle wzywa nas do odmawiania różańca i wskazuje na swojego Syna, który tak nas umiłował, że daje nam siebie w Eucharystii, abyśmy posileni nieśli innym Dobrą Nowinę. W tym wyjątkowy dniu dla naszej wspólnoty polecajmy opiece Matce nasze Rodziny, módlmy się szczególnie za wszystkie małżeństwa, zwłaszcza te rozbite lub pogrążone w różnego rodzaju kryzysach. Zawierzmy jej także ludzi młodych, aby jak najlepiej przygotowali się do zawarcia sakramentu małżeństwa, w którym obdarzą się nawzajem miłością, wiernością i małżeńska uczciwością.

W naszej wspólnocie witamy naszego Rodaka ks. mgr Macieja Igielskiego, naszego odpustowego kaznodzieję i sumistę.        

 

 

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.   O  14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. 16.15 tradycyjna procesja różańcowa do pięciu ołtarzy w bazylice, o 17.00 wieczorna msza św.

2.       W sobotę po wieczornej Mszy świętej i w niedzielę od 7.00 do 14.00 - Dziewczęca Służba Maryjna organizuje mini kiermasz odpustowy, gdzie  będzie można zakupić domowe wypieki /słodkości i chleb/ dochód jest przeznaczony na działalność blisko 50 osobowej grupy DSM w  naszej parafii.

3.       Od poniedziałku do piątku przez cały październik różaniec będzie odmawiany także o 6.00 rano pod przewodnictwem Arcybractwa Różańcowego i innych grup. Obraz Matki Bożej będzie odsłaniany tuż przed 6.00 rano.

4.       W poniedziałek o 16.45 nowenna do św. Katarzyny, po niej różaniec i msza św. Także w poniedziałek na różaniec i mszę św. zapraszamy wszystkich uczniów klas VII celem rozpoczęcia przygotowania bliższego do sakramentu bierzmowania. Prosimy także o przybycie przynajmniej jednego z rodziców.

5.       We wtorek o 16.45 Akcja Katolicka z zespołem „Nazaret” poprowadzi adorację Najświętszego Sakramentu. O 16.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia, o 17.00 różaniec i msza św.

6.       W środę  o 16.45 nowenna do NMP, o 17.00 różaniec, po nim sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

7.       W I czwartek o 16.45 modlitwy o powołania, po nich różaniec i msza św.

8.        W I czwartek na godz. 16.45 do Bazyliki zapraszamy wszystkie dzieci klas 3 oraz ich Rodziców, na spotkanie formacyjne przygotowujące do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Podczas tego spotkania dzieci poprowadzą modlitwę różańcową oraz zostaną im wręczone poświęcone różańce.

9.       W I piątek msze św. wotywne o NSPJ o 6.15. 7.00 i 17.30. O 17.00 różaniec bez czytanki i Komunii Św. Kazania wysłuchamy na mszy św. i wtedy przyjmiemy Komunię św. wynagradzającą. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo                     w piątek od. 15.30. Dzieci z klas IV zapraszamy do spowiedzi w czwartek od godz. 16.00.

10.  W I piątek na godz. 16.45 do Bazyliki zapraszamy młodzież klas 8, na spotkanie formacyjne przygotowujące do Sakramentu Bierzmowania. Podczas tego spotkania młodzież poprowadzi modlitwę różańcową oraz zostaną im wręczone poświęcone różańce.

11.  W przyszłą niedzielę w całej Polsce odbędzie się doroczne liczenie wiernych uczestniczących we mszach św. i przystępujących do Komunii Św.

12.  Przypominamy o możliwości zgłaszania kandydatów do nowej Rady Parafialnej. Zachęcamy do zaangażowania.

13.  Spotkania w tym tygodniu:

vW środę – o godz. 18.15 Grupa Biblijna.

vW środę – o 17.00 nabożeństwo różańcowe poprowadzą Ministranci – obecność obowiązkowa.

vW piątek – o godz. 18.30 spotkanie KSM

vW sobotę – o godz. 8.00 spotkanie LSO - Lektorzy

8. Niektóre intencje mszalne: Wtorek o godz. 7.00 msz św. w int. Czcicieli Św. Antoniego.

9. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Mamy tam też Ekstra „Gościa” w cenie 12 zł. o fenomenie Św. Faustyny.

10. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: ++ Stanisław Durlak, Janina Sekuła, Alfons Hotloś, Władysław Gołyźniak oraz Antoni Lichoń, którego pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 13.00. Dobry Jezu…

 

                         

XXVI Niedziela zwykła - 25.09.2022 r

 

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i msza św.

3.       W środę  o 17. 30 przy krzyżu misyjnym Akcja Katolicka poprowadzi Koronkę
w ramach projektu ‘Modlitwa na ulicach świata”. O 18:00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

4.       W piątek o 9.00 zostanie odprawiona msza św. z okazji dorocznego święta Zespołu Szkół Zawodowych.

5.       W sobotę rozpoczyna się miesiąc październik. Rano msze św. I sobotnie z kazaniem i modlitwą za rodziny o 6.15 i 7.00. Po tej mszy św. także spotkanie formacyjne dla III Zakonu. O 8.00 nabożeństwo I sobót miesiąca.

6.       Także w sobotę nastąpi zmiana godziny wieczornych nabożeństw. Nabożeństwo różańcowe  będzie o 16.30, a msza św. z niedzieli o 17.00.

7.       W sobotę po wieczornej Mszy świętej i w niedzielę od 7.00 do 14.00 - Dziewczęca Służba Maryjna organizuje mini kiermasz odpustowy, gdzie  będzie można zakupić domowe wypieki /słodkości i chleb/ dochód jest przeznaczony na działalność blisko 50 osobowej grupy DSM w  naszej parafii.

8.       W następną niedzielę przypada październikowy odpust parafialny z okazji wspomnienia Matki Bożej Różańcowej. Msze św. jak w każdą niedzielę o 11.00 suma. Kazania wygłosi i sumie będzie przewodniczył kolejny nasz Rodak Ks. Maciej Igielski pracujący obecnie w Mielcu. O 16.15 odbędzie się tradycyjna procesja różańcowa do pięciu ołtarzy w bazylice i o 17.00 wieczorna msza św. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi, by móc zyskać wielki dar odpustu zupełnego. Przy okazji przypominamy, że zawsze w kancelarii można zapisać się do naszego Arcybractwa Różańcowego, które istnieje w naszej parafii nieprzerwanie od końca XVI w.

9.       Również w przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. Następny będzie w grudniu.

10.  W listopadzie upływa kolejna pięcioletnia kadencja Rad Parafialnych.  W związku z tym Ks. Biskup zarządził na miesiąc październik nowe wybory. Pierwszym etapem jest zgłaszanie przez wiernych kandydatów do nowej rady. Prosimy, zatem, aby przez najbliższe 2 tygodnie do wystawionych w bazylice skrzynek wrzucać kartki z nazwiskami kandydatów. W miarę możliwości uwzględniajmy także młodsze pokolenie parafian. Bardzo prosimy wszystkich o zaangażowanie.

11.  Kilku osobom i rodzinom dziękujemy za indywidualne ofiary na utrzymanie parafii przekazane osobiście lub przez konto parafialne.

12.  Nasze Muzeum Parafialne zaprasza na ciekawą wystawę związaną ze stuleciem konsekracji naszej świątyni i dziesięcioleciem nadania tytułu Bazyliki mniejszej. Otwarcie w piątek 30 września o 16.30. Będzie można ja oglądać do końca listopada we wtorki i soboty w godz. od 10.00-12.00. Dziękujemy P. mgr Marii Solarz - Kustoszowi muzeum i jej współpracownikom za przygotowanie tego ciekawego projektu.

13.  Spotkania w tym tygodniu:

vW środę – o godz. 19.15 w centrum duszpasterskim spotkanie Ruchu    Mericiańskiego, zapraszamy młode Mamy, które pragną skorzystać z formacji chrześcijańskiej wspierającej życie w rodzinie.

vW piątek – o godz. 19.00 spotkanie KSM

vW sobotę – o godz. 8.00 spotkanie LSO - Lektorzy

vW sobotę – o godz. 9.00 spotkanie DSM

14. Niektóre intencje mszalne:

      Niedziela o 6.30 w int. Członków Róży Św. Rodziny oraz Róży Św. Teresy ze Strzylawek - dz-bł i zmarłe członkinie, a także z podziękowaniem za szczęśliwe zbiory z Białej Wyżnej po obu stronach drogi  o dobrą pogodę i pomyślną jesień

15. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Są jeszcze dostępne kalendarze rolników.

XXV Niedziela zwykła - 18.09.2022 r.

 

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i msza św.

3.       W środę o 18:00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

4.       W następną niedzielę o 12:30 będzie odprawiona msza św. z okazji 110 rocznicy powstania SHP Składnica, za żyjących i zmarłych z tej Spółdzielni. Zarządowi dziękujemy za dar ołtarza wysokości 5 tys. PLN, który będzie przeznaczony na zakup nowego kompletu haftowanych obrusów ołtarzowych.

5.       W przyszłą niedzielę 25.09.22 r. o godz. 20.00 – Męski Różaniec z kaplicy na Podjaworzu.

6.       W przyszłą niedzielę Dyrektor, rada pedagogiczna, rada rodziców i uczniów zaprasza wszystkich absolwentów, mieszkańców i przyjaciół na godz. 15:00 do szkoły w Siołkowej na koncert w wykonaniu zespołu „Synkopa” z okazji 130-lecia istnienia szkoły . 

7.       W zakrystii przy figurze Matki Bożej Fatimskiej można nabywać znane przez wielu z nas książkowe „ Kalendarze Rolnicze” w cenie 28 PLN. Serdecznie zachęcamy do nabywania i pożytecznej lektury.

8.       Duszpasterstwo młodzieży informuje, że w dniach 26 lipca do 6 sierpnia 2023 roku w Lizbonie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy proszą o zapisy najpóźniej do końca października. Na razie przewidywany koszt wynosi 4000 PLN . Bliższe informacje i zapisy u okręgowego duszpasterza młodzieży. Kontakt . Tel: 693 208 543.

9.       Spotkania w tym tygodniu:

vW środę – o godz. 16:30 Parafialny Oddział Caritas;

vW środę – o godz. 17:00 spotkanie ministrantów;

vW piątek po Mszy wieczornej spotkanie SRK;

vW piątek – o godz. 19:00 spotkanie KSM;

vW sobotę – o godz. 8:00 spotkanie lektorów;

7. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej.

8. Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: + Andrzej Werba. Dobry Jezu…

XXIV Niedziela Zwykła - 11.09.2023r.

 

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Wychowania i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Będziemy te intencje przedstawiać Bogu na nabożeństwach.

3.       We wtorek o 17.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 18.00 kolejne przedostanie już w tym roku nabożeństwo fatimskie serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnej modlitwy.

4.       W środę przypada Święto Podwyższenia Krzyża. O 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W czwartek o 16.00, na plebanii spotkanie wszystkich katechetów z naszej parafii. Obecność obowiązkowa.

6.       W sobotę organizujemy powakacyjny dzień chorych i starszych. W Bazylice od 8.15 spowiedź dla chorych, o 9.00 msza św. z okolicznościowym kazaniem. Po mszy nabożeństwo eucharystyczne i błogosławieństwo lourdskie. Chorych                    w domach odwiedzimy od godz. 10.00. Tych chorych prosimy zgłaszać                      w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

7.       W następną niedzielę przypada Światowy Dzień Śródków Społecznego przekazu.

8.       Od dzisiaj w zakrystii przy figurze Matki Bożej Fatimskiej można nabywać znane przez wielu z nas książkowe „ Kalendarze Rolnicze” w cenie 28 PLN. Serdecznie zachęcamy do nabywania i pożytecznej lektury.

9.       Trzeci Zakon Franciszkański organizuje w 25.09. o 5.00 rano tradycyjną pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy chętnych u P. Ewy Dobosz. TeL. 732 794 803

10.  SRK dziękuje Wszystkim za organizację turnieju oraz kiermaszu i pomoc Misji kamiliańskiej. Misjonarz o. Paweł Dyl dziękuje za kwotę w wysokości 2700 zł zebraną podczas Turnieju, które zostaną przeznaczone na posiłki dla dzieci
w Gruzji.

11.  Spotkania w tym tygodniu:

vW środę - o godz. 17.00 Parafialny Oddział Caritas; również o godz. 17.00 Ministranci, o 19.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej - zapraszamy nowych chętnych!

vW czwartek o 17.15 adoracja i modlitwa w intencji misji prowadzona przez członków Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

vW czwartek na godz. 18.00 zapraszamy do Bazyliki Dzieci klas III oraz ich Rodziców na I spotkanie formacyjne przygotowujące do I Komunii i Spowiedzi Św.

vW piątek na godz. 18.00 zapraszamy do Bazyliki Młodzież klas VIII oraz ich Rodziców na I spotkanie formacyjne przygotowujące do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

vW Piątek po Mszy wieczornej próba Chóru Parafialnego oraz o godz. 19.00 spotkanie młodzieży KSM-u.

vW Sobotę o godz. 8.00 spotkanie Lektorów. Gratulujemy lektorom - Michałowi Motyce i Filipowi Główczykowi osiągnięcia funkcji ceremoniarza liturgii.

15. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Niestety od dzisiaj „niedziela” kosztuje 10 PLN.

16. Proszono by ogłosić: Burmistrz Miasta Grybowa zaprasza dziś, na co roczne wydarzenie kulturalne - „Jesień Grybowska” połączone ze zlotem pojazdów zabytkowych. Od 14: 00 – 15:00 będzie zamknięta będzie płyta rynku dla parkujących.

17. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Maria Śpiewak, Jan Majerski oraz Paweł Matusik, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00. Dobry Jezu...

 

XXIII Niedziela Zwykła

 

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W poniedziałek o 18.00 nowenna do św. Katarzyny.

3.       We wtorek o 17.30 Akcja Katolicka ze scholą Siołkowską poprowadzi wspólną adorację Najświętszego Sakramentu. 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia. W tym roku zamiast kazania przy koronce będziemy rozważać fragmenty Dzienniczka Siostry Faustyny.

4.       W środę o 17.20 Arcybractwo różańcowe poprowadzi comiesięczny różaniec. O 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W czwartek przypada Uroczystość Narodzenia NMP, głównej patronki naszej diecezji. W bazylice msze św. z okolicznościowym kazaniem z poświęceniem ziarna siewnego o godz. 6.30, 8.00, 9.30, i 18.00. Zapraszamy do udziału.

6.       W przyszłą niedzielę będziemy gościć Ks. Biskupa Mirosława Gucwę z Republiki Centralnej Afryki, który wygłosi okolicznościowe kazanie, a po mszach św. przed bazyliką i kaplicami będziemy mogli wspomóc Jego niełatwą posługę w tym bardzo biednym kraju swoimi ofiarami.

7.     W sobotę o 15.00 z okazji zbliżającego się święta Podwyższenia Krzyża, ostatnia w tym roku Msza św. polowa przy krzyżu na Wojciechowej Górze. Zapraszamy do pielgrzymowania i licznego udziału

8.       Niektóre intencje mszalne:

W wtorek o 7.00 -  w int. Czcicieli Św. Antoniego

W czwartek o 18.00 -  w int Roży ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

W przyszłą niedzielę o 12.30 - w int. żyjących i zmarłych Mieszkańców miasta Grybowa oraz za żyjących i zmarłych włodarzy miasta od Pana Burmistrza.

9.   Proszono, by ogłosić: Kierownik Biura Obsługi Klienta w informuje, że w  poniedziałek w Urzędzie Miasta Grybowa w godz. od     9.00 do 14.00 dyżur będzie pełnił pracownik PGNiG w Krynicy. Pan Burmistrz informuje, że od 5 września będzie funkcjonował     Miejski System Powiadamiania SMS- owego, do którego przystąpienia, Burmistrz wszystkich mieszkańców miasta serdecznie   zachęca. Więcej informacji można uzyskać w UM w Grybowie i na stronie internetowej.  Burmistrz informuje także, że z związku z   Jesienią Grybowską i zlotem pojazdów zabytkowych w przyszłą niedzielę od 14:00 – 15:00 będzie zamknięta będzie płyta rynku dla parkujących.

10.       Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Teresa Oleksy i Ferdynand Lorenc. Dobry Jezu…

XXII Niedziela Zwykła - 28 sierpnia 2022 r.

 

*********************************************************************************************************

 

1.Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 15.00 dodatkowa Msza św. przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej na Kozieńcu.

2.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

3.       W środę  od 17.00 spowiedź dla dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem roku szkolnego, a także przed I piątkiem miesiąca.

4.       Także w środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W czwartek rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Msza św. z tej okazji dla dzieci z naszych szkół podstawowych i przedszkoli o 8.00 Intencję mszalną za dzieci, rodziców i nauczycieli zamówili nowi Dyrektorzy Szkół Podstawowych Nr 1 i Nr 2, którym także serdecznie gratulujemy oraz P. Dyrektor z Siołkowej.  Uczniów naszych szkół średnich zapraszamy na mszę św. do bazyliki na godz. 9.00.

6.       W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00, 18.00. W tym dniu modlimy się także za misje i misyjne dzieło kościoła i wspieramy ofiarą na tacę. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 16.30. Również w piątek o 17. 20 Akcja Katolicka poprowadzi modlitwę różańcową modląc się szczególnie o powołania i za powołanych.

7.       W I sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi z okolicznościowym kazaniem o 6.15 i o 7.00, a następnie modlitwa za rodziny oczekujące potomstwa i o dar potomstwa proszące. Jest to także Msza św. dla III Zakonu i po niej spotkanie formacyjne. O godz. 8.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi.

8.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w naszym Parafialnym Centrum Duszpasterskim.

9.       Ks. Biskup Ordynariusz odwołał z funkcji wikariusza naszej parafii Ks. mgr Tomasza Rokosza i przeniósł Go do Tarnowa. Na jego miejsce w najbliższych dniach przybędzie do naszej parafii nowy wikariusz.

10.  SRK i MOSiR zapraszają dzisiaj na stadion, gdzie o 14. 00 rozpocznie się Turniej Podwórkowych Drużyn Piłkarskich oraz zabawy dla dzieci. Podczas imprezy odbędzie się kiermasz na cele misyjne.

11.  Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o 6.30 – w int. Róży św. Barbary, Róży Św. Marii Magdaleny z Sośnia G. i z Róży Św. Katarzyny  dziękczynno – błagalne i ++  za zmarłych.

12.  Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: śp. Roman Jarek oraz Karina Budzyk, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 15.00. Dobry Jezu...

XXI Niedziela Zwykła 21 sierpnia 2022 r.

************************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.45 nieszpory niedzielne.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek: Najświętszej Maryi Panny, Królowej;

Środa: Święto Św. Bartłomieja, Apostoła;

Piątek: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej;

Sobota: Świętej Moniki.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       W czwartek zakończenie 40 PPT. Wyjazd autokaru na powitanie pielgrzymów o godz. 6.00. Koszt 55 PLN. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

6.       W czwartek różaniec męski o godz. 20.00. Rozpoczęcie przy Bazylice Mniejszej w Grybowie.

7.       W piątek przypada Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. W bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem o godz. 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00 z udziałem pielgrzymów. W tym dniu nie obowiązuje post piątkowy.

8.       W sobotę o godz. 11.00 zostanie w bazylice odprawiona Msza św. z okazji 50 rocznicy ślubów zakonnych Siostry Anny Mariety Główczyk.

9.       W przyszłą niedzielę o godz. 11.00 uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji przypadających w tym roku w Siołkowej dożynek gminnych. Dalszy ciąg tej uroczości przy WTZ Siołkowa. Program na plakatach i stronie internetowej UG Grybów. W związku z tym w godz. od 9.00 do 12.30 przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej parking będzie nieczynny.

10.  Również w przyszłą niedzielę o 15.00 tradycyjnie będzie odprawiona Msza św. przy kapliczce MB Częstochowskiej na Kozieńcu. Serdecznie zapraszamy.

11.  Z radością informujemy, że Ks. Biskup Diecezjalny Andrzej Jeż w dniu 13 sierpnia 2022 r. mianował naszego Ks. Prałata Proboszcza Dziekanem Dekanatu Grybowskiego na pięcioletnią kadencję. Nowemu Ks. Dziekanowi życzymy wielu łask Bożych w pełnieniu nowych obowiązków wynikających z przyjętego urzędu. Uroczyste przekazanie urzędu przez ustępującego Ks. Dziekana Bolesława Bukowca nastąpi dzisiaj w bazylice na Mszy św. o godz. 9.30. Ks. Dziekan wszystkich prosi o dar modlitwy.

12.  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich informuje, iż w najbliższą niedzielę o godz. 14.00 na stadionie rozpocznie się Turniej w piłce nożnej drużyn podwórkowych, zabawy i gry połączone z kiermaszem ciast. Zapisy drużyn do wtorku w zakrystii lub telefonicznie – 185424310. Ciasta można przynosić w sobotę od 15.00 do 17.00 do budynków przy stadionie.

13.  Przypominamy, że parafia wynajmie od 1 września na cele biurowe lub drobnych usług lokal o powierzchni ok. 55 m2 położony na I piętrze budynku parafialnego „wikarówka”, ul. Kościelna 1, z parkingiem. Szczegóły u Ks. Proboszcza.

14.  Kilku rodzinom dziękujemy za ofiary na cele parafialne składane bezpośrednio lub na konto. Wszystkim przypominamy o składaniu stosownych ofiar lub nabywanie abonamentów za postój na utrzymywanym przez parafię parkingu obok wikarówki. Jak dotąd ta dobrowolna ofiarność jest w stosunku do liczby aut parkujących niewielka. Parkujących prosimy także o zapoznanie się z tablicą informacyjną przy wjeździe. Prosimy nie pozostawiać samochodów obok plebanii.

15.  W związku z powakacyjnym uruchamianiem Parafialnego Zespołu Przedszkolno – Żłobkowego, który od 1 września obejmie opieką ok. 200 dzieci zwracamy się z prośbą do rodziców, aby przywożąc dzieci na zajęcia parkować w różnych miejscach w pobliżu przedszkola, gdyż próby wjazdu wszystkich na plac przedszkolny będą rodziły znaczące problemy, a nawet niebezpieczeństwo dla dzieci bądź samych pojazdów.

16.  Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o 6.30 w int. Róży Św. Józefa z Molówki i Róży Św. Józefa z Białej Wyżnej /dz – bł/ i za zmarłych z tych Róż.

17.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

XX Niedziela Zwykła 14 sierpnia 2022 r.

************************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.45 nieszpory niedzielne.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Środa: św. Jacka;

Sobota: św. Bernarda, doktora Kościoła.

3.       Jutro przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP – Matki Bożej Zielnej. Msze św w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Z tej okazji także błogosławieństwo ziół i kwiatów po każdej Mszy świętej. Także w tym roku przed Mszą świętą będzie można nabyć bukiety ziół przygotowane przez naszą młodzież i wesprzeć ich naszymi ofiarami. Bóg zapłać za otwarte serca na młodych. Jest to także dzień Wojska Polskiego, Rocznica Cudu nad Wisłą. Uroczysta Msza św. za Ojczyznę i żołnierzy, zarówno tych dziś broniących granic Ojczyzny, jak i tych poległych, z int. P. Burmistrza i P. Wójta o 9.30. Także jutro odpust w Kąclowej i pożegnanie wieloletniego ks. Proboszcza i Dziekana Ks. Bolesława Bukowca, który przechodzi na emeryturę.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.       W środę rano wyrusza z Tarnowa 40 PPT. Pamiętajmy w modlitwach o naszych pielgrzymach i ich wysiłku. Z tej okazji do środy można wrzucać intencje do skrzynki obok obrazu Matki Bożej, które będą omadlane i czytane w trakcie pielgrzymki. O 18.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       Zapisy na autokar na wejście pielgrzymów w dniu 25 sierpnia prowadzi Pani Barbara Machaczek pod numerem telefonu 694336514.

7.       W czwartek o 18.00 nowenna do św. Michała Archanioła.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

9.       Proszono by ogłosić:

·     Burmistrz Miasta Grybów, informuje, że dzisiaj w amfiteatrze organizowany jest piknik rodzinny pod hasłem „Rodzina tak – używki nie. W programie wiele atrakcji. Rozpoczęcie o 15.00. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

·     Stowarzyszenie Saga Grybów zaprasza na organizowane społecznie wydarzenia upamiętniające 80 rocznicę niemieckiej Aktion Reinhart i zagłady 2 tys. Żydów z Getta w Grybowie. W niedzielę 21 sierpnia o godz. 15. 00 w Białej Niżnej nad masową mogiłą 360-u ofiar zagłady odbędzie się spotkanie pamięciowe i modlitewne. Po nim o godz. 17 00 w Parku Miejskim koncert pieśni żydowskich, wstęp wolny.

·     Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wraz z MOSiR organizuje Turniej Podwórkowych Drużyń Piłkarskich. Zawody rozpoczną się w niedzielę 28 sierpnia o 14.00 na stadionie. Przewidziane są także zabawy dla dzieci oraz kiermasz ciast i małej gastronomii na pomoc poszkodowanym przez wojnę na Ukrainie.. Zapisy drużyn w zakrystii od 15 do 19 sierpnia lub telefonicznie MOSiR 185424310. Bliższe informacje na plakatach i stronie parafii.

10.  Parafia wynajmie od 1 września na cele biurowe lub drobnych usług lokal o powierzchni ok. 55 m2 położony na pierwszym piętrze budynku parafialnego „wikarówka”, ul. Kościelna 1, z parkingiem. Szczegóły u Ks. Proboszcza.

11.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Stanisław Gruca. Dobry Jezu…

XIX Niedziela Zwykła 07 sierpnia 2022 r.

************************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. O 17.45 nieszpory niedzielne.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek: św. Dominika;

Wtorek: święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy;

Środa: święto św. Wawrzyńca;

Czwartek: św. Klarę.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       W sobotę o 18.00 Msza św. z niedzieli. Natomiast o godz. 19.00 kolejne nabożeństwo fatimskie – Msza św. wspólnotowa z okolicznościowym kazaniem i procesja różańcowa ze światłem. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

6.       W przyszłą niedzielę składka na UPJPII w Krakowie i Tarnowie.

7.       Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 7.00 w int. Członków Koła Przyjaciół Radio Maryja;

Niedziela o 6.30 w int. Członkiń Róży św. Hiacynty z Białej Wyżnej i ich Rodzin /dz-bł/ oraz za zmarłe Członkinie.

8.       SRK dziękuje wszystkim za włączenie się w akcję zbierania makulatury i nakrętek dla Misji na potrzeby Ośrodka Kamiliańskiego w Gruzji, w którym ciepły posiłek i pomoc medyczną otrzymują dzieci i osoby niepełnosprawne. Uzyskano kwotę 2760 zł. O. Paweł Dyl dziękuje i zapewnia o pamięci modlitewnej. 17 sierpnia odprawi Mszę św. za Dobroczyńców Misji.

9.       Nasz rodak o. Benedykt Krok dziękuje za modlitwę i każdy gest solidarności z ludźmi, którzy stracili wszystko przez wojnę. 7 sierpnia, czyli dziś odprawi Mszę św. za Darczyńców.

10.  W następny poniedziałek w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, Matki Bożej Zielnej przed Mszą świętą będzie można nabyć bukiety ziół przygotowane przez naszą młodzież i wesprzeć ich naszymi ofiarami. Bóg zapłać.

11.  Lokalna Grupa Działania „Korona Sądecka” zachęca do włączenia się w tworzenie lokalnej strategii rozwoju na lata 2023 – 2027. Więcej informacji na stronie www.lgdkoronasadecka.pl

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

13.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Józef Igielski – pogrzeb w poniedziałek o 14.00 i śp. Mariusz Radziak – pogrzeb we wtorek o 14.00. Dobry Jezu…

XVIII Niedziela Zwykła 31 lipca 2022 r.

************************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.45 nieszpory niedzielne.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek: św. Alfonsa Marię Liguoriego;

Czwartek: św. Jana Marię Vianneya – jest to święto patronalne proboszczów, dlatego w tym dniu w sposób szczególny w naszych modlitwach pamiętajmy o naszym Księdzu Proboszczu i jego posłudze w naszej parafii;

Sobota: święto Przemienienia Pańskiego.

3.       W poniedziałek o 15.00 w Bazylice Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej wyruszymy w pielgrzymce parafialnej na odpust w Krużlowej na Eucharystię na godz. 18.00. Ks. Tomasz zaprasza wszystkich chętnych do pielgrzymowania. W bazylice o 18.00 nowenna do Św. Katarzyny i msza św.

4.       We wtorek o 17.30 comiesięczny różaniec poprowadzi Akcja Katolicka. O 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       W I czwartek modlimy się za powołanych i o nowe powołania.

7.       W I piątek Msze św. z okolicznościowym kazaniem i modlitwą do NSPJ o godz. 6.15, 7.00 i 18.00. W tym dniu tradycyjnie pamiętamy o misyjnym dziele Kościoła. Spowiedź codziennie podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 16.30. Dzieci I komunijne zapraszamy w czwartek od. 17.00.

8.       W sobotę święto Przemienienia Pańskiego – Msze św. o 6.15. i 7.00. O godzinie 8.00 Akcja Katolicka poprowadzi modlitwę w ramach nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca.

9.       Ksiądz Tomasz zaprasza młodzież na piesze pielgrzymowanie do Krużlowej na Dekanalne Spotkanie Młodych na godz. 18.00. Wyjście młodych o 16.00 z pod krzyża przed bazyliką. Zapisy u Ks. Tomasza do środy.

 

10.  W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

11.  Również w niedzielę na godzinę 15.00 do bazyliki zapraszamy pielgrzymów grupy 26 na spotkanie przedpielgrzymkowe.

12.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 w int. Czcicieli św. Antoniego;

Sobota o 7.00 w int. III Zakonu;

Niedziela o 6.30 w int. Róży Św. Małgorzaty z ul. Leszczynowej i Akacjowej.

13.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

14.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Wacław Kmak i śp. Maria Sekuła. Dobry Jezu…

XVII Niedziela Zwykła 24 lipca 2022 r.

*************************************************************************************

1.      Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.45 nieszpory niedzielne.

2.       Przypominamy, że dodatkowy dyżur w konfesjonale w czasie wakacji trwa rano do godz. 9.00 i po południu od godz. 17. 30.

3.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek: święto św. Jakuba, Apostoła oraz św. Krzysztofa.

Wtorek: św. Joachima i Annę, rodziców NMP;

Piątek: św. Martę, Marię i Łazarza.

4.     W poniedziałek po Mszy św. wieczornej z racji wspomnienia Św. Krzysztofa – Patrona kierowców odbędzie się uroczyste poświęcenie, zwłaszcza nowo nabytych w ostatnim czasie pojazdów. Serdecznie zapraszamy wszystkich kierowców do wspólnej modlitwy.  Składka z tej Mszy przeznaczona będzie na wsparcie akcji MIWA Polska, pomagającej w zakupie samochodów polskim misjonarzom. Na ten cel można składać swoje datki jeszcze prze cały ten tydzień do skarbony pod figura Matki Bożej Fatimskiej.

5.     Również w tym dniu o godz.  20 00 w Kaplicy na Zagórzu rozpocznie się kolejny Męski Różaniec. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

6.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z krótkim kazaniem.

7.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o żyjących i zmarłych wspomnianych wyżej solenizantach tego tygodnia.

8.       W czwartek o 18.00 nowenna do św. Michała Archanioła.

9.       W przyszłą niedzielę rozpoczyna się tygodniowy odpust ku czci przemienienia Pańskiego w Krużlowej. Program odpustu wywieszony jest w gablocie.

10.  Przypominamy, że dziś w lokalu OSP – Grybów – Biała Wyżna w godzinach od 8.00 – 13.00 trwa akcja oddawania krwi. Do wtorku można oddawać makulaturę, z której dochód będzie przeznaczony na cele misyjne.

11.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

12.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Stefania Skinder, Jerzy Kłapacz, Dobry Jezu…

XVI Niedziela Zwykła 17 lipca 2022 r.

************************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.45 nieszpory niedzielne.

2.       Przypominamy, że dodatkowy dyżur w konfesjonale w czasie wakacji trwa rano do godz. 9.00 i po południu od godz. 17. 30.

3.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek: św. Szymona z Lipnicy;

Piątek: święto św. Marii Magdaleny;

Sobota: święto św. Brygidy, patronki Europy.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o solenizantach tego tygodnia: Małgorzatach, Magdalenach, Brygidach. Przy tej okazji przypominamy, że msze św. zamawiane przy okazji pogrzebu nie są mszą wspólnotową, lecz pojedynczo odprawiane w parafii i jako takie przekazywane księżom poza parafię wraz ze złożonymi ofiarami.

6.       W przyszłą niedzielę będziemy gościć Ks. Kazimierza Koszyka, proboszcza budującego kościół w parafii w Gołkowicach, dla której jesteśmy parafią patronacką. Ks. Proboszcz wygłosi kazania na wszystkich Mszach św. a po nich przed bazyliką i kościołami pomocniczymi będą zbierane ofiary na wsparcie zbliżającej się do końca budowy. Zachęcamy do solidarności i hojności, gdy czasy dla budów są tak bardzo trudne.

7.       Zbliża się Święto Św. Krzysztofa – patrona kierowców. Z tej okazji MIVA Polska troszcząca się o stosowne pojazdy dla misjonarzy organizuje doroczną zbiórkę ofiar na ten cel – ( komunikat bpa Piotrowskiego – odczytać). W odpowiedzi na tę prośbę do końca lipca możemy składać swoje ofiary do skarbonki pod figurą Matki Bożej Fatimskiej zabierając pamiątkowy obrazek Św. Krzysztofa z modlitwą kierowcy.

8.       W Białej Niżnej będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji z Medziugorie od 18 lipca do 12 sierpnia w godzinach od 7 – 10 i od 15 – 21. Rozpoczęcie jutro 18 lipca o godz. 18.00. Księża Pallotyni zapraszają do wspólnej modlitwy o pokój na świecie.

9.       Klub Honorowych Dawców Krwi „ADMA” przy Prywatnych Gabinetach Lekarskich „ADMA” w Grybowie serdecznie zaprasza stałych i nowych krwiodawców z terenu Miasta i Gminy Grybów na akcję oddawania krwi, która odbędzie się 24 lipca 2022 r. (niedziela) w lokalu OSP – Grybów – Biała Wyżna w godzinach od 8.00 – 13.00. Krew będzie przeznaczona dla dzieci oczekujących na przeszczep szpiku kostnego w Szpitalu Specjalistycznym w Krakowie – Prokocimiu.

10.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

11.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Zofia Olszewska, śp. Stanisława Wiśniowska, śp. Krzysztof Szwarkowski, śp. Helena Tarasek i śp. Jerzy Kłapacz, którego pogrzeb odbędzie się we wtorek o 14.00. Dobry Jezu…

XV Niedziela Zwykła 10 lipca 2022 r.

************************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       Przypominamy, że dodatkowy dyżur w konfesjonale w czasie wakacji jest rano do godz. 9.00 i po południu od godz. 17. 30.

3.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek – św. Benedykta, patrona Europy;

Wtorek – św. Brunona Bonifacego;

Środa – św. Andrzeja Świerada i Benedykta, patronów diecezji;

Piątek – św. Bonawenturę;

Sobota – NMP z Góry Karmel.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.       W środę o 18.45. nowenna do NMP. O 19.00 kolejne nabożeństwo fatimskie - będzie to Msza święta wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili, a po niej procesja różańcowa z figurą fatimską i ze światłem. Parafian i gości zapraszamy do licznego i aktywnego udziału w tym pięknym nabożeństwie.

6.       W następną niedzielę w naszej diecezji składka na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

7.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

8.       Ogłoszenie od opiekuna Muzeum Parafialnego w Grybowie:

OGŁOSZENIE

Na okoliczność ważnych rocznic związanych z naszym parafialnym kościołem (100-lecie konsekracji i 10-lecie nadania godności bazyliki), Muzeum Parafialne w Grybowie planuje jesienną jubileuszową wystawę.

W związku z tym, opiekun muzeum zwraca się uprzejmie z prośbą do Parafian o wypożyczenie na czas wystawy (za pokwitowaniem!) wizerunków budynku i wnętrza grybowskiej Świątyni.

Mogą to być:

·          obrazy malarskie tworzone różną techniką,

·          szkice, płaskorzeźby, makiety,

·          tkaniny, haft, rękodzieło,

·          fotografie kościoła i z kościołem w tle,

·          elementy architektury wnętrza świątyni, rzeźb, obrazów ołtarzowych i in.

Eksponaty prosimy składać do dn. 16 sierpnia br. w Muzeum Parafialnym we wtorki i soboty w godzinach otwarcia, tj. od godz. 10.00 do 12.00.

Liczymy na szeroki odzew i zainteresowanie, za co z góry dziękujemy.

                                 

Bliższe informacje: Opiekun Muzeum Parafialnego w Grybowie

Tel. 18-445-01-66

 

XIV Niedziela Zwykła 03 lipca 2022 r.

***************************************************************************************************************************************************************

1.        Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.         W  Tuchowie  trwa tygodniowy odpust. Program w gablocie i na stronie internetowej Redemptorystów w Tuchowie.

3.        We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

4.        W środę o  17.20 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi modlitwę różańcową.                 O 18.00  nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.        Ze względu na urlopy Ks. Spowiedników Gości i zmiany personalne w naszej parafii od jutra do 28.08 dodatkowy dyżur w konfesjonale będzie codziennie o rano o godzinę krócej, czyli do godz. 9.00 ( tylko w wypadku kolejki - dłużej) i po południu od godz., 17. 30 czyli pół godziny krócej. Przez cały czas wakacyjny bardzo ograniczona będzie również możliwość korzystania ze spowiedzi w niedziele i święta. Prosimy uwzględnić te zmiany chcąc skorzystać ze spowiedzi w naszej bazylice.

6.        W związku z troską o godność pogrzebów i zachowanie przepisów Ks. Proboszcz zarządza co następuje odnośnie Kaplicy Męki Pańskiej – parafialnego domu przedpogrzebowego. Zarządzenia dotyczą zarówno rodzin zmarłych jak i wszystkich zakładów pogrzebowych:

·        Nie przynosimy do kaplicy, zniczy, flakonów, wody w butlach, świec itp. tym bardziej ich tam nie pozostawiamy. Nie pozostawiamy także żadnych modlitewników, luźnych kartek ze śpiewami. Wszystko będzie wyrzucane.

·        Nie otwieramy w kaplicy pod żadnym pozorem trumien

·        Przez całe lato nie wolno zamykać okien w kaplicy, ani drzwi w ogóle, a zwłaszcza przy obecności osób w kaplicy. Nie dosuwamy chłodni do ściany, ani jej nie przestawiamy. Chłodnia, aby poprawnie działać potrzebuje sporą ilość powietrza.

·        Zakłady pogrzebowe niech dbają o wyłączanie chłodni po jej użyciu.

·        Nie wolno w czasie letnim pozostawiać trumien w kaplicy obok chłodni na dłużej niż kilka godzin. Zakłady pogrzebowe niech zadbają o znalezienie rozwiązań zastępczych.

·        Nie wjeżdżamy na plac kościelny samochodami, tylko celem dowiezienia wieńców.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy zwracać się tylko do  Ks. Proboszcza Zarządcy obiektu.

7.        Trzeciemu zakonowi dziękujemy za ofiarę na fundację „Boże Ciało”.

8.        W dniach 17 – 25 sierpnia 2022 roku odbędzie się w tradycyjnej, dziewięciodniowej formie 40 –ta Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału. Zapisy w lipcu w kancelarii parafialnej tylko w godzinach jej urzędowania 8 00 – 9 00 i 16 00 do 17 00. W sierpniu w wyznaczonych godzinach, które będą podane. Koszt udziału to 150 zł. Trzecia osoba z rodziny płaci 100 zł, dzieci ze Szkoły Podstawowej 70 zł. Z uwagi na ograniczone możliwości noclegowe prosimy zabrać ze sobą namioty. Ze względów organizacyjnych prosimy o w miarę szybkie zapisy, do końca lipca.

9.        Są jeszcze wolne miejsca na Pielgrzymkę Rowerową z Grybowa na Jasną Górę w dniach 14-15 lipca. Zapisy u ks. Damiana.

10.   Informacje o najbliższych pielgrzymkach autokarowych są wywieszone w gablocie.

11.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Krzysztof Mól, Jan Petryla, Katarzyna Skraba, Jozef Mikulski, Czesław Michalik, Małgorzata Hotloś i Matylda Pietraszewska z Białej Niżnej, której pogrzeb odbędzie się w pon. o godz. 11.00.  Dobry Jezu…

XIII Niedziela Zwykła 26 czerwca 2022 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. W tym dniu o 17.00 koło plebanii spotkanie integracyjne Parafialnego Oddziału Caritas i Akcji Katolickiej.

3.       W środę przypada Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła – odpust w kaplicy na Podjaworzu – tam Msze św. o 8.00 i 11.00. Natomiast w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. Przypominamy, że z tytułu posiadania bazyliki mniejszej – kościoła papieskiego powinniśmy szczególnie czcić tego typu Uroczystości. Składka z tego dnia to tzw. Świętopietrze, czyli dar całego Kościoła na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Środa to także dzień imienin Ks. Dyrektora Pawła Bobrowskiego oraz Ks. Pawła Brzyka. Wszystkim licznym solenizantom tego dnia składamy serdeczne życzenia i obiecujemy pamięć w modlitwie. O 17.45 Nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych solenizantach tego tygodnia: Piotrach, Pawłach, Mariach, Tomaszach, Władysławach.

4.       W tym tygodniu przypadają I piątek i sobota miesiąca lipca. 

5.       W I piątek Msze św. z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00, 18.00 i o 19.15 dla młodzieży. W modlitwach i ofiarach na tacę pamiętamy o misyjnym dziele Kościoła.

6.       W I sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o 6.15 i 7.00, po niej modlitwy za rodziny, zwłaszcza te, oczekujące narodzin dziecka. Jest to także Msza św. dla III Zakonu. O godz. 8.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. O 17.20 Akcja Katolicka poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową.

7.       Spowiedź codziennie podczas dyżurów, dodatkowo w piątek od 16.30. Dzieci z klas trzecich przychodzą do spowiedzi wraz z rodzicami w czwartek na godz. 17.00. Pamiętajmy o I piątkach także na wyjazdach wakacyjnych.

8.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Różom dziękujemy za ofiarne wspieranie misji, państwu Zelatorom za pełnioną nieraz przez całe lata posługę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

9.       Pragniemy poinformować, że Ks. Biskup Ordynariusz mianował Ks. Dyrektora Pawła Bobrowskiego Proboszczem Parafii pw. Św. Małgorzaty w Dębnie k/Brzeska, placówkę obejmie w sierpniu; Ks. Janusza Mąkę proboszczem parafii w Lipnicy Wielkiej. Placówkę obejmie już 1 lipca. Ks. Damiana Pitwora wikariuszem parafii w Tęgoborzu. Placówkę obejmie w sierpniu. Już dzisiaj dziękujemy wymienionym Kapłanom za wieloletnią ofiarną posługę w naszej parafii. Awansowanym na proboszczów serdecznie gratulujemy i życzymy wielu łask bożych na nowych odcinkach służby kapłańskiej. Tymczasem Ks. Biskup mianował także Ks. Zbigniewa Stachurę, byłego Proboszcza w Lipnicy pomocą duszpasterską w naszej parafii, oraz Ks. mgr lic. Dawida Włodarczyka z Bochni Dyrektorem ZOL Caritas. Modlimy się za kapłanów odchodzących i o dobrych, nowych, wikariuszy, którzy zastąpią odchodzących.

10.   Wczoraj Ks. Bp pobłogosławił Pana Andrzeja Romanka z ul. Zdrojowej do pełnienia posługi Nadzwyczajnego Szafarza Eucharystii w naszej Parafii. Zwłaszcza w imieniu chorych dziękujemy za podjęcie się tego zadania. Telefon kontaktowy podany jest na naszej stronie internetowej i w Gablocie parafialnej.

11.  Dzisiaj, na ręce P. Jozefa Święsa, P. Ewy Kornakiewicz, P. Agnieszki Hotloś, S. Małgorzaty i Strażaków pragniemy raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować wszystkim za zaangażowanie w asysty Bożego Ciała tworzone przez całą oktawę. Cieszy nas zwłaszcza spora liczba tych asyst oraz liczny udział dzieci i młodzieży. Bóg zapłać. Dziękujemy także Firmie Fasadex P. Piotra Poniewierskiego z Tarnowa za darmowe, po raz kolejny wykonanie prac wysokościowych związanych z oczyszczaniem z pajęczyn i kurzu całej naszej bazyliki (szacunkowy koszt ok. 3 tys. zł). Ogląd z bliska stanu malowania, dokonany przez pracowników, zwłaszcza sufitu sugeruje, że trzeba będzie powoli myśleć o malowaniu świątyni. Bo od ostatniego upłynie wkrótce już 15 lat, a świątynia jest intensywnie eksploatowana, także ogrzewanie przyczynia się do brudzenia się ścian, a zwłaszcza sufitu. Myślimy tu o roku 2024.

12.  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich organizuje od 1 lipca zbiórkę makulatury na cele misyjne. Kontener na makulaturę przez tydzień będzie podstawiony w Grybowie za plebanią przy garażach.

13.  Burmistrz przypomina o obowiązku zgłoszenia do 30 czerwca emisyjności budynków oraz przestrzega przed fałszywymi ankieterami zgłaszającymi się w tej sprawie. Więcej informacji w UM.

14.  Niektóre intencje mszalne:

Środa o 6.30 – w intencji Ks. Pawła Bobrowskiego i Ks. Pawła Brzyka z okazji imienin od Wspólnoty Kapłańskiej; Sobota o 7.00 – w intencji Ks. Pawła Bobrowskiego z okazji imienin od III Zakonu.

Niedziela o 6.30 – w int. Róży Matek św. Barbary /dz-bł/.

15.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. Stanisław Obrzut, śp. Józef Skrabski i śp. Lucyna Zasowska. Dobry Jezu…

XII Niedziela Zwykła 19 czerwca 2022 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Po Mszy św. o 9.30 procesja Oktawy Bożego Ciała. O 18.00 popołudniowa procesja Oktawy Bożego Ciała i Msza św. wieczorna.

2.       Do piątku włącznie procesje Eucharystyczne będą po Mszy św. o 7.00 i przed Mszą św. o 18.00. Zapraszamy do licznego udziału także dzieci i młodzież.

3.       W poniedziałek przeprowadzimy przy pomocy specjalistycznej firmy z Tarnowa doroczne odkurzanie i oczyszczanie z pajęczyn całej świątyni. Z tego powodu nie będzie w tym dniu całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

4.       We wtorek o 17.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia, procesja i Msza św.

5.       W środę o 17.45 nowenna do NMP, po niej procesja i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o zmarłych i żyjących Janach. Po Mszy św. spotkanie dla Rycerzy Św. Jana Pawła II – tych zapisanych i nowych chętnych.

6.       W czwartek przypada Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela i zakończenie oktawy Bożego Ciała. O 17.45 błogosławieństwo dzieci, procesja i Msza św. koncelebrowana. Cztery Msze będą ofiarowane za budowniczych i ofiarodawców poszczególnych ołtarzy, a piąta za żyjących i zmarłych członków asyst procesyjnych. Na porannej i wieczornej Mszy św. będą poświęcone wianki, które także będzie można nabyć u naszej Młodzieży przed Mszą świętą. Bóg zapłać za złożone ofiary na Młodych.

7.       W piątek przypada Uroczystość NSPJ.  Odpust w Gródku. Nie obowiązuje w tym dniu post piątkowy. U nas po Mszy św. o 7.00 rano i o 18.00 procesje Eucharystyczne.

8.       Również w piątek nastąpi uroczyste zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Msze św. dla dzieci szkół podstawowych o godz. 8.15. Zaś dla młodzieży szkół ponadpodstawowych o godz. 9.00. Zapraszamy do spowiedzi codziennie podczas dyżurów i dodatkowo w czwartek od 17.00.

9.       W sobotę przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Na godzinę 20.00 zapraszamy na Podchełmie na kolejny Męski Różaniec.

10.  W przyszłą niedzielę odpust w naszej pięknej kaplicy na Podchełmiu. Msze św. o 8.00 i 11.00 Ks. Paweł Brzyk i mieszkańcy tamtej dzielnicy serdecznie zapraszają do udziału. O 11.00 jeśli pogoda pozwoli Msza św. będzie na zewnątrz. Ofiary złożone na tacę przeznaczone będą na dalsze prace przy kaplicy, gdzie jeszcze w tym roku chcemy malować dach i wykonać nowe ławki do kaplicy.

11.  Również w przyszłą niedzielę o 15.30 Msza święta na Zawodziu w intencji tamtejszych mieszkańców /dz-bł/ i za zmarłych.

12.  Nasz Parafialny Zespół Przedszkolno – Żłobkowy planuje w miarę zainteresowania utworzyć dodatkowe miejsca opieki dla dzieci od roku do lat trzech. Bliższe informacje w Przedszkolu, najlepiej osobiście.

13.  Dziękujemy kilku rodzinom za wpłaty na konto na potrzeby parafii i części mieszkańców Strzylawek Siołkowskich za ofiarę na Fundację „ Boże Ciało”.

14.  Niektóre intencje mszalne:

W intencji Ks. Pawła Bobrowskiego z okazji imienin /dz-bł/:

Niedziela o 8.00 od Arcybractwa Różańcowego, o 9.30 od chorych z Caritasu;

W intencji Ks. Pawła Brzyka z okazji imienin /dz-bł/:

Niedziela o 9.30 od chorych z Caritasu; o 11.00 od Arcybractwa Różańcowego.

15.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

Uroczystość Najświętszej Trójcy 101 rocznica poświęcenia kościoła miejscowego – 12 czerwca 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.  O 17.45 nabożeństwo czerwcowe, o 18.00 wieczorna Msza Święta. Po Mszach św. przed bazyliką i kościołami pomocniczymi zbiórka ofiar na parafialną fundację „Boże Ciało”. Bóg zapłać za ofiarność. Mieszkańcom bloku Grunwaldzka 43 dziękujemy za złożoną na ten cel ofiarę w wysokości 800 PLN i części Strzylawek Starowiejskich za ofiarę 670 PLN oraz Siołkowa Centrum, Molówka, Pańskie, Folwark, Osików, od Grybowa w stronę Centrum za łączną ofiarę 1800 PLN.

2.       Jutro przypada wspomnienie Św. Antoniego Padewskiego. Pamiętajmy o modlitwie do tego wielkiego Patrona, który niejeden raz w życiu nam pomógł. Nie przechodźmy także obojętnie obok skarbony pod Jergo figurą gdzie wspieramy działalność charytatywną parafii. Wszystkim, którzy często regularnie to czynią, a zdarzają się także bardzo hojne ofiary – Bóg zapłać.

3.       Również w poniedziałek przypada kolejny dzień fatimski. O 18.45 nabożeństwo czerwcowe i o 19.00 Msza św. z okolicznościowym kazaniem, po niej procesja różańcowa wokół bazyliki. Msza fatimska jest Mszą wspólnotową więc intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. W obliczu tak wielu zagrożeń dla wiary, kościoła i pokoju na świecie zapraszamy parafian i gości pielgrzymów do licznego udziału.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza Święta z kazaniem.

5.       W środę przypada10 rocznica objęcia posługi pasterza naszej diecezji przez Ks. Bp Andrzeja Jeża. Wspierajmy Go naszą serdeczną modlitwą. O 17.45 Nowenna do NMP. O godz. 18.00 Msza Święta z Uroczystości Bożego Ciała. Będzie to jak zwykle w środę Msza św. wspólnotowa.

6.       W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa – Boże Ciało. W bazylice Msze Święte o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.30 i 18.00. Po Mszy Św. o 9.30 uroczysta procesja do czterech ołtarzy na Rynku. W Uroczystość Bożego Ciała Msze Święte w kaplicach pomocniczych o godz. 16.00. Boże Ciało jest uroczystością obowiązkową, więc należy uczestniczyć we Mszy św. a nie tylko w procesji. Składka w Boże Ciało tradycyjnie przeznaczona jest na wsparcie hospicjów działających w naszej diecezji i inne cele charytatywne. W związku z tą uroczystością prosimy o udekorowanie domów i instytucji na rynku i w całej parafii. Prosimy także na Mszy o 9.30 nie parkować na Rynku samochodów. Prosimy też wszystkie grupy i rejony naszej parafii o zaangażowanie w fundację i budowę ołtarzy. Za poszczególne ołtarze odpowiadają kapłani: I ołtarz ks. Damian, II ołtarz ks. Janusz, III ołtarz ks. Paweł Brzyk, IV ołtarz ks. Paweł Bobrowski i ks. Tomasz.

7.       W oktawie Bożego Ciała Msze Św. z procesją wokół Bazyliki będą o 7.00 rano (w niedzielę o 9.30) i przed Mszą św. wieczorną o godz. 18.00. Bardzo prosimy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych o różnorodne zaangażowanie w samą Uroczystość Bożego Ciała jak i w całą oktawę. W oktawie nie będzie mszy św. o 7.30.

8.       W sobotę organizujemy przedwakacyjny dzień osób chorych i starszych. Od 8.15 w bazylice spowiedź, o 9.00 Msza św. z okolicznościowym kazaniem i błogosławieństwem lourdskim. Od 10.00 odwiedzimy chorych w domach, których prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Rodziny i opiekunów chorych prosimy o pomoc w skorzystaniu przez podopiecznych z tej posługi.

9.       W przyszłą niedzielę o 12.30 Mszę św. Jubileuszową z okazji 60 – lecia kapłaństwa odprawi Ks. Kan. Jan Gryboś. Polecając Go waszej modlitwie i składając już dziś serdeczne gratulacje dziękujemy Ks. jubilatowi za aktywne, ofiarne i bezinteresowne zaangażowanie w życie duszpasterskie naszej parafii.

10.  Spotkania duszpasterskie:

Wtorek 19 00 – Grupa biblijna

Próba chóru w środę po Mszy wieczornej.

11.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dziś można nabyć także piękny dodatek specjalny Gościa o Eucharystii w cenie 12 PLN. Serdecznie polecamy!

12.  Proszono, by ogłosić, że w dniach 17.06 od 15.00 do 17.00 i 18.06 od 8.00 do 10.00 w remizie OSP Siołkowa zostanie przeprowadzona zbiórka darów żywnościowych i kosmetycznych dla O. Benedykta Kroka pracującego na Ukrainie. Szczegóły na plakatach i w Internecie. O. Benedykt z góry dziękuje i prosi także o modlitwę.

13.  Burmistrz Miasta Grybów wraz z Dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie serdecznie zapraszają w najbliższą niedzielę tj. 19 czerwca na Przegląd pieśni patriotycznych i wojskowych, który odbędzie się w Amfiteatrze w Parku Miejskim w Grybowie o 16.00. Wstęp wolny. Szczegóły na plakatach oraz stronie internetowej Miasta Grybów. W trakcie wydarzenia będzie możliwość wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu nowej Strategii rozwoju Miasta.

14.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Jan Oleksiewcz, śp. Eugeniusz Dziedziak – pogrzeb w poniedziałek o 14 00 i śp. Tadeusz Dobrzański – pogrzeb w środę o 14 30.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 05 czerwca 2022 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. O 17.45 nabożeństwo czerwcowe i o 18.00 wieczorna Msza św.

2.       Jutro drugi dzień Zielonych Świąt – Święto Maryi Matki Kościoła. Msze św. z okolicznościowym kazaniem w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. Tradycyjnie również zostanie odprawiona Msza św. na naszym cmentarzu o godz. o 15.30. Intencja zamówiona na 7.00 będzie odprawiona o 8.00 a z 7.30 o 9.30.

3.       Litanię do NSPJ odmawiamy codziennie po Mszy św. o 6.30 i śpiewamy o 17.45.

4.       W poniedziałek o 18.00 nowenna do Św. Katarzyny.

5.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

6.       W środę o 17.20 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową. O 18.00 nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

7.       W czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kaplana. W tym dniu kapłani naszej diecezji udają się na pielgrzymkę do sanktuarium NMP w Tuchowie.

8.       W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jest to ostatni dzień Komunii Św. wielkanocnej.

9.       W przyszłą niedzielę, 12 czerwca przypada 101 rocznica konsekracji naszego kościoła, dzisiaj już bazyliki. Odłożone rok temu ze względu na pandemię Uroczystości związane z 100 rocznicą konsekracji i przypadająca w tym roku 10 rocznicą nadania naszemu kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej planujemy zorganizować przy okazji odpustu parafialnego w listopadzie.

10.  Kilku rodzinom i osobom dziękujemy za indywidualne ofiary na cele parafialne. Strzykawkom Grybowskim za ofiarę na Fundację „Boże Ciało” Idąc za sugestią niektórych z Was, zamiast zbiórki po domach w pozostałych rejonach na fundację „Boże Ciało” taką zbiórkę przeprowadzimy w przyszłą niedzielę przed bazyliką i kaplicami, tym bardziej, że brakuje osób, które podjęłyby się tej posługi.

11.  Zmarły miesiąc temu ks. prałat Jozef Góra ze swoich skromnych oszczędności przekazał dla parafii pewną kwotę pieniędzy, którą przeznaczymy w całości na malowanie dachu i wymianę rynien na bardzo lubianej przez śp. Ks. prałata kaplicy „na Podchełmiu”. Prace zostaną przeprowadzone przy końcu sierpnia. Parafianie, a zwłaszcza mieszkańcy Podchełmia niech pamiętają o kolejnym dobrodzieju tamtejszej kaplicy. Dziękujemy także najbliższej rodzinie za pełne kultury i zgodne z ostatnią wolą uporządkowanie wszystkich spraw po zmarłym Kapłanie.

12.  Spotkania duszpasterskie:

Środa o 17.00 – Ministranci Starsi.

W środę o 19.00 na plebanii ostatnie spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych. Serdecznie wszystkich, którzy choćby tylko częściowo włączali się w ich prace zapraszamy na to podsumowujące spotkanie.