Get Adobe Flash player

Kaplica na Podchełmiu

   Kaplica na Podchełmiu zbudowana została w roku 1934 przez braci Dziedziaków (ks. Ignacy i ks. Bernardyn). Kościół drewniany kryty bla- chą, z wieżą w stylu góralskim, otoczony pięknym góralskim płotem, wykładanym gontami, w otoczeniu starych lip - u stóp góry Chełm.

   Zbudowano go z pomocą mieszkańców Podchełmia na styku trzech parafii: Grybów, Kąclowa, Ropa. Dwaj bracia kapłani zbudowali go dla swoich starszych rodziców, którzy ze względu na podeszły wiek i dużą odległość od kościoła parafialnego, nie mogli już przychodzić do Grybowa.

   W czasie ostatniej wojny Podchełmie było terenem działania par- tyzantów, nieraz też przychodzili do tego kościółka na Mszę świętą, dlatego Niemcy nazwali go "Banditen Kirche - kościół bandytów". Dla upamiętnienia, w roku 1984 ustawiono obok tego kościółka piękny pomnik, wzniesiony ku czci pomordowanych w czasie ostatniej wojny mieszkańców ziemi grybowskiej.

   Na podwyższeniu znajduje się duży blok granitowy, a na nim krzyż, orzeł zrywający się do lotu i tablica z napisem "Bohaterom Ziemi Grybowskiej 1939-1945, żołnierzom września, pomordowanym w wię- zieniach, miejscach straceń i obozach, kurierom, partyzantom AK i BCh, żołnierzom Wojska Polskiego, poległym w kraju i na obczyźnie" - Rodacy.

   W kościółku, zaś na ścianie, znajduje się drewniana tablica, na której widnieje napis: "Ks. dr Ignacy Dziedziak - 1904-1968. Prałat domowy, profesor Seminarium Duchownego, oficjał Sądu Diecezjalnego w Tar- nowie. Fundator i budowniczy tego kościoła. Ofiarny duszpasterz Podchełmia. Wielki Polak. Duchowy opiekun partyzantów AK - w 600-lecie Jasnej Góry - wdzięczny lud Ziemi Grybowskiej".

 

Porządek nabożeństw:

w każdą niedzielę: 09:30

Odpust na Podchełmiu

Powrót

Sztandar Bazyliki

Dzisiaj jest

piątek,
19 października 2018

(292. dzień roku)

Święta

Piątek, XXVIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues?a, prezbiterów, oraz Towarzyszy

Zegar

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
15542