Kaplica na Podchełmiu

Kaplica na Podchełmiu zbudowana została w roku 1934 przez braci Dziedziaków (ks. Ignacy i ks. Bernardyn). Kościół drewniany kryty bla- chą, z wieżą w stylu góralskim, otoczony pięknym góralskim płotem, wykładanym gontami, w otoczeniu starych lip - u stóp góry Chełm.

Zbudowano go z pomocą mieszkańców Podchełmia na styku trzech parafii: Grybów, Kąclowa, Ropa. Dwaj bracia kapłani zbudowali go dla swoich starszych rodziców, którzy ze względu na podeszły wiek i dużą odległość od kościoła parafialnego, nie mogli już przychodzić do Grybowa.

W czasie ostatniej wojny Podchełmie było terenem działania par- tyzantów, nieraz też przychodzili do tego kościółka na Mszę świętą, dlatego Niemcy nazwali go "Banditen Kirche - kościół bandytów". Dla upamiętnienia, w roku 1984 ustawiono obok tego kościółka piękny pomnik, wzniesiony ku czci pomordowanych w czasie ostatniej wojny mieszkańców ziemi grybowskiej.

Na podwyższeniu znajduje się duży blok granitowy, a na nim krzyż, orzeł zrywający się do lotu i tablica z napisem "Bohaterom Ziemi Grybowskiej 1939-1945, żołnierzom września, pomordowanym w wię- zieniach, miejscach straceń i obozach, kurierom, partyzantom AK i BCh, żołnierzom Wojska Polskiego, poległym w kraju i na obczyźnie" - Rodacy.

W kościółku, zaś na ścianie, znajduje się drewniana tablica, na której widnieje napis: "Ks. dr Ignacy Dziedziak - 1904-1968. Prałat domowy, profesor Seminarium Duchownego, oficjał Sądu Diecezjalnego w Tar- nowie. Fundator i budowniczy tego kościoła. Ofiarny duszpasterz Podchełmia. Wielki Polak. Duchowy opiekun partyzantów AK - w 600-lecie Jasnej Góry - wdzięczny lud Ziemi Grybowskiej".

Porządek nabożeństw:

w każdą niedzielę: 09:30