Get Adobe Flash player

Ks. Prałat Proboszcz w Republice Centralnej Afryki.

 

Nominacja Biskupia Ks. Prałata Mirosława Gucwy na Biskupa Diecezjalnego Bouar w RCA stała się okazją do drugiej już podróży, Ks. Proboszcza na spaloną słońcem Afrykańską ziemię. Wyjazd był podyktowany faktem, że Ks. Mirosław to kolega rocznikowy Ks. Proboszcza, to były wikariusz w Grybowie (1988 – 1992), to wreszcie Kapłan, który swoje rodzinne korzenie ma właśnie w Grybowie.  Wyjazd odbył się w dniach 5 – 17 luty 2018. Pierwsze dni grupa wśród, których było 6 Kapłanów spędziła w misji Bimbo (dzielnica stolicy RCA Banghi) gdzie proboszczem jest Ks. Marek Mastalski, również kolega rocznikowy ks. Proboszcza. W czwartek 8.02 wszyscy udali się w bardzo trudną drogę do liczącego ok. 50 tys. mieszkańców miasta Bouar, stolicy diecezji. Tam zamieszkaliśmy w Niższym Seminarium Duchownym oddalonym, od pięknej, nowoczesnej katedry ok. 9 km. W oczekiwaniu na dzień świeceń (11.02) zwiedzaliśmy okoliczne ośrodki misyjne prowadzone przez różne zakony. Same święcenia odbyły się w katedrze 11.02 przy udziale 1 kardynała i 11 biskupów ze wszystkich diecezji RCA, a także z Kamerunu. Uczestniczyło także ok. 100 Kaplanów, w tym  40 Polaków i ok. 6000 wiernych pełnych radości i wdzięczności Bogu  za nowego Biskupa. Przepełniona śpiewem, pięknymi słowami i akcjami liturgicznymi także tańcem uroczystość konsekracji trwała ponad 4 godziny. Głównym konsekratorem był Kardynał z Banghi, a współkonsekratorem Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, który już znacznie wcześniej przybył do Afryki. Po mszy św. konsekracyjnej uroczystość trwała do ciemnego wieczora. W następnych dniach już razem z nowym Biskupem znów pielgrzymowaliśmy po afrykańskiej ziemi nawiedzając różne ciekawe miejsca, w tym Bagandu gdzie nasz ksiądz Mieczysław Pająk wybudował piękny kościół. Odwiedziliśmy także kaplicę w wiosce, w której główną część mieszkańców stanowią Pigmeje. W Bagandu właśnie spędziliśmy jedną noc. W piątek, w ostatnim dniu odwiedziliśmy bangijskiego Kardynała, nuncjusza apostolskiego i przez Jaunde, stolicę Kamerunu, Paryż i Warszawę w sobotę wieczorem pełni wrażeń i nowych niezwykle bogatych doświadczeń powróciliśmy do naszych domów. Jakie wrażenia? No cóż ogromna bieda, brak dróg niemal całkowity, brak wody w wielu miejscach, brak prądu w ponad 90 % kraju. Mizerne szkolnictwo i oświata, korupcja, tymczasowość, brak struktur państwa, państwo teoretyczne, walczące o wpływy światowe mocarstwa. To tylko niektóre problemy, na których rozwiązanie nie ma na razie nadziei. Na tym tle błogosławiona rola Kościoła i polskich misjonarzy, którzy przynajmniej w jakiejś części próbują tym biedom zaradzić. I wdzięczność biednego, ale radosnego i ofiarnego ludu, tęsknota za Bogiem, pokojem i odrobiną serca. Oby Bóg zmiłował się nad tymi ludami ciągle tak bardzo cierpiącymi i przez wielu zapomnianymi!

Więcej na temat tego wydarzenia będzie można usłyszeć w bazylice grybowskiej w niedzielę 25.02 w czasie mszy świętych przedpołudniowych. Będzie także można oglądnąć niewielką wystawę autentycznych pamiątek misyjnych. Natomiast w poniedziałek 26. 02. 2018 o godz. 17.30 w auli Parafialnego Centrum Duszpasterskiego Ks. Proboszcz wygłosi dłuższą prelekcje na temat swojej podróży. To wystąpienie ubogaci prezentacja ponad 300 zdjęć na dużym ekranie. Serdecznie zapraszamy!

Halowy Turniej Piłki Nożnej w dekanacie Grybów

Halowy Turniej Piłki Nożnej w dekanacie Grybów

Dnia 02 lutego 2018 r. odbył się  Halowy Turniej Piłki Nożnej zorganizowany przez Ks. Janusza Mąkę pomiędzy drużynami dekanatu grybowskiego w hali ZSZ w Grybowie w ramach XIII Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej Ołtarza. Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych; ministranci 2006 – 2010; lektorzy młodsi 2002 – 2005; lektorzy starsi 1997 – 2001. Wszystkie kategorie wiekowe grały systemem 4+1. Zwycięzcami zostały drużyny: w kategorii ministrantów:

 I miejsce Florynka, II miejsce Grybów, III miejsce Stróże;

 w kategorii lektorzy młodsi:

 I miejsce Stróże, II miejsce Krużlowa, III miejsce Binczarowa;

 w kategorii lektorzy starsi:

 I miejsce Kąclowa, II miejsce Krużlowa, III miejsce Ptaszkowa. 

Zwycięskie drużyny (I miejsce) przeszły do dalszego etapu rozgrywek rejonowych, które odbędą się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy w kategoriach jak podano wyżej.

Życzymy dalszych sukcesów dla zwycięskich drużyn z naszego dekanatu.

 

Bazylika grybowska bogatsza o trzy nowe dzwony

W dniu 28.01.2018 o godz. 9.30 została odprawiona uroczysta msza św. podczas  której, zostały poświecone trzy nowe dzwony ufundowane jako uzupełnienie i ubogacenie melodyczne trzech istniejących dotą, a poświeconych w roku 1966. Liturgii przewodniczył Ks. bp Leszek Leszkeiwicz . Wygłosił okolicznościową homilię i dokonał aktu poświęcenia dzwonów. W swojej homilii przypomniał zgromadzonym symboliczne znaczenie dźwięku dzwonów, które są jakby głosem samego Boga przypominającym zmaterializowanemu człowiekowi o rzeczach duchowych, nierzadko także ostatecznych. Liturgię ubogacił swoim śpiewem Chór Męski „ Siołkowianie”. Za kilkanaście dni rozpoczną się prace związane z zamontowaniem dzwonów na 70 metrowej wieży naszej bazyliki ich zharmonizowaniem i uruchomieniem. Od tego momentu bazylika będzie posiadać 8 dzwonów różnej wielkości, które stosownie do okoliczności będą dzwoniły w różnych konfiguracjach.

Dekanalny opłatek dla Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej i Caritas

8.01.2018 o godz. 14.00 odbyło się w Ptaszkowej doroczne spotkanie opłatkowo – formacyjne dla POC i POAK. Rozpoczęło się ono mszą św. w nowym kościele sprawowaną pod przewodnictwem Ks. Dziekana, który także wygłosił okolicznościową homilię, przestrzegając przed różnymi pokusami diabła, jakie na nas dzisiaj czekają. Po mszy św. w remizie dzieci ze szkoły podstawowej Nr 1w Ptaszkowej przedstawiły piękne jasełka. Potem zebrani udali się do sali na górze gdzie przy śpiewie kolęd łamano się opłatkiem i składano sobie noworoczne życzenia. Na zakończenie gospodarze zaprosili na smaczną i obfitą agapę.

Orszak Trzech Króli

 

Już po raz drugi w naszej parafii miał miejsce Orszak Trzech Króli. Przy pięknej i słonecznej pogodzie na palcu rynku zgromadziło się bardzo dużo wiernych by witać Mędrców ze Wschodu. Oni to wraz ze swoimi orszakami z trzech różnych miejsc udali się na plac rynku. Tam miała miejsce scenka wraz z Herodem,  Józefem i Maryją z Dzieciątkiem. W postać Królów Kacpra Melchiora i Baltazara wcielili się wikariusze naszej parafii ks. Janusz Mąka, ks. Tomasz Rokosz i ks. Damian Pitwor. Organizatorami wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury, Edukacji i Czytelnictwa Grybowie oraz Parafia Grybów Nad całością przedsięwzięcia czuwała p. Ewa Kornakiewicz. Do zobaczenia za rok.

Statystyki parafialne 2017 rok

 

Uczestnictwo w niedzielnych mszach św. - ok. 5600

Comunicantes – ok.35000

Odprawionych mszy św. - ok. 3500

Ochrzczonych – 129 dzieci ( 66 dziewczynek,                                 

                                63 chłopców)

I Komunia  Św. - 120 dzieci

Bierzmowani  -115

Małżeństwa  - 58

Zapowiedzi  - 86

Namaszczenie - ok. 450

Pogrzeby - 86 ( 38 kobiet i 48 mężczyzn)

 

Finanse parafialne - bez długów, na plusie. 

Rozesłanie Kolędników Misyjnych

 

W dniu 26. grudnia na Mszy św. o 11.00 miało miejsce uroczyste rozesłanie Kolędników Misyjnych. Mszy św. przewodniczy ks. Prefekt Piotr Cichoń. Mszę św. koncelebrowali ks. Kan. Jan Gryboś, Ks. Paweł Gruszka i ks. Damian Pitwor. Uroczystego rozesłania dokonał ks. Prał. Proboszcz Ryszard Sorota. Zorganizowaniem grup kolędników i opiekunów zajęli się katecheci: Pani Agnieszka Hotloś, Ewa Kornakiewicz, S. Scholastyka Uboga, Ks. Damian Pitwor, ks. Janusz Mąka, Ks. Janusz Szpilowski. Dzieci z radością i entuzjazmem zaangażowały się w dzieło pomocy misjom, przez co powstały rekordowe 44 grupy kolędników. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób przesłano do wydziału misyjnego naszej Kurii 19 tys. zł. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w to wielkie dzieło pomocy misjom.

Nowe dzwony

 

W dniu 20.12 2017, po wcześniejszych ustaleniach dotarły z Przemyśla przez Śląsk nowe trzy dzwony do naszej bazyliki. Odpowiednio solidne kobyłki zostały przygotowane przez miejscowego stolarza.  Dzwony mają następującą charakterystykę i napisy :

Największy: 800 kg „ Moje imię Matka Boża Przedziwna”

„Dziś dom Twój Matko Bazyliką zwany …”

Wydzwaniam hymn wdzięczności za podniesienie Grybowskiego Sanktuarium do godności Bazyliki Mniejszej (2012).

Średni: 250 kg „ Moje imię Jan Paweł II”

„Pokój Tobie Polsko Ojczyzno Moja, pokój Tobie…”

Wydzwaniam hymn wdzięczności za 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości ( 1918 – 2018).

Najmniejszy: 150 kg „Moje imię Ryszard”

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię”

Wydzwaniam hymn wdzięczności za odnowę materialną (2007 -2017) i rozwój duchowy Grybowskiej parafii.

Z tyłu każdego dzwonu: Klucze Papieskie i napis Bazylika Mniejsza w Grybowie A.D. 2017.

Konsekracji dzwonów dokona Ks. biskup Leszek Leszkiewicz 28.01.2018 roku. Potem po odpowiednich pracach konstrukcyjnych dzwony zostaną wywindowane na wyrskość ok. 50 metrów na wieżę bazyliki, i po pracach elektrycznych i elektronicznych, synchronizacji maja zadzwonić uroczyście na rezurekcję. Dodatkowo, jako bonus firma Jana Felczyńskiego z Przemyśla wykonawca dzwonów odnowiła dzwon, który od 1945 roku wisiał na malej dzwonniczce obok bazyliki. On także uzyska elektryczny napęd i być może będzie służył, jako sygnaturka. Wszystkie prace na wieży wykona Firma Rduch ze Śląska

Pasterka i Boże Narodzenie

 

W wigilię o 23.30 w pięknie udekorowanej bazylice, przy ruchomej szopce rozpoczęło się przygotowane przez młodzież czuwanie. Składało się onoz głębokich w treść tekstów, także poetyckich oraz granych i śpiewanych pieśni. Punktualnie o 24.00 dwunastokrotnym uderzeniem jednego z dzwonów eksponowanych w bazylice rozpoczęła się koncelebrowana przez kilkunastu kapłanów, pod przewodnictwem Ks. prałata Proboszcza Pasterka. Ks. proboszcz wygłosił także okolicznościowe kazanie. Na zakończenie w uroczystej procesji Dzieciątko Jezus zostało złożone w symbolicznym żłóbku w pięknej ruchomej szopce. Uczestniczyło ok. 1500 wiernych.  Przez cały dzień na każdej mszy były obecne rzesze wiernych, także tych, którzy byli na pasterce, a jednak przyszli drugi raz. Kazania głosił ul Ks. prałat Dyrektor Paweł Bobrowski. Natomiast po południu prawdziwe oblężenie, zwłaszcza przez dzieci przeżywała bardzo znana w całej okolicy nasza ruchoma szopka. W drugi dzień Świąt o godz. 11.00 szczególnie okazale wyglądało rozesłanie ponad dwustu kolędników misyjnych, którzy w ponad 40 grupach w środę po świętach odwiedzili niemal całą parafię, będąc prawie wszędzie bardzo życzliwie przyjmowani. Jeszcze bardziej znaczącą była msza św. o godz., 12.30 kiedy to Ks. prałat Proboszcz udzielił sakramentu chrztu dwunastu dzieciom z naszej parafii.  Szczególnie symboliczne znaczenie miało już tradycyjne podczas uroczystych chrztów zaproszenie do ołtarza ojców z dziećmi na modlitwę „Ojcze nasz” . Jest to symbol ofiarowania Bogu dzieci, swojego ojcostwa i swojej rodziny. N czwartek zostało zapowiedziane rozpoczęcie wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą.

Zakończenie adwentu

 

Trzytygodniowy tegoroczny adwent naznaczony był jak zwykle udziałem wielu wiernych dorosłych w mszach rorat nich o 6.00 rano a dzieci o 17.00 wieczorem. W przedostatni dzień adwentu przed wigilią wszyscy licznei zgromadzili się razem o 6.00 rano w tym wielka rzesza dzieci. One też otrzymały nagrody za wytrwałe adwentowe czuwanie i pełne zaangażowania zapoznawanie się z postacią Św. Józefa.

Odpust ku czci św. Katarzyny Alekksandryjskiej

 

Dzień 25 listopada był w tym roku w naszej parafii niezwykle bogaty w ważne wydarzenia.

Najpierw przeżywaliśmy odpust parafialny ku czci Głównej Patronki Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy. Została ona ustanowiona Patronką grybowskiej parafii już w roku 1340, kiedy Król Kazimierz Wielki powołał do istnienia miasto Grybów i erygował oraz uposażył parafię. Z okazji odpustu celebrowane były cztery uroczyste msze św. przed południem i jedna po południu. W tym roku kaznodzieją odpustowym i przewodniczącym sumie był ks. Doktorant Marcin Jaracz z parafii Św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. W swoim bardzo płomiennym wystąpieniu przybliżył postać Św. Katarzyny i zachęcał do praktykowania jej cnót, a szczególnie pokory, która jest bardzo dobrą drogą do świętości. W sumie odpustowej uczestniczyło kilkunastu kapłanów Rodaków i Kapłanów Dekanatu Grybowskeigo. Liturgię uświetnił śpiewem mieszany Chór Naszej Bazyliki.

 

Drugie wyjątkowe wydarzenie dokonało się w naszym coraz bogatszymw zbiory i coraz bardziej znanym muzeum parafialnym. Mianowicie nastąpiło tam o godz. 14.00 niejako „powitanie” powracających po 12 latach z depozytu w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie pięciu drogocennych obrazów będących własnością parafii. Obrazy te udało się odzyskać dzięki kilkuletnim zabiegom Ks. Prałata Proboszcza i wielkiej życzliwości ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża.

Dzieła te , to :

·        Św. Zofia z córkami 1425, tempera na desce

·        Rodzina Św. Anny. 1530, tempera na desce

·        Prorok Daniel, 1425

·        Prorok Zachariasz 1425

·        Chrystus Pantokrator, początek XVIII w.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Ks. prałata Proboszcza, który przybliżył historię i powody wzięcia tych obrazów w depozyt oraz ukazał niektóre kulisy zabiegów o ich odzyskanie. Wyraził też radość z tego niezwykłego wydarzenia, Które Dyrektor Muzeum parafialnego p. mgr Maria Solarz nazwała cudem. To właśnie Ona zabrała następnie głos z wielkim wzruszeniem przybliżając znaczenie i wartość odzyskanych obiektów. Przybliżyła także znaczenie średniowiecznej szkoły malarskiej Krakowsko – Sądeckiej, której wielki dorobek zachował się tylko w niewielkiej części. Na uroczystości zgromadziło się ok. 70 osób bardzo przeżywających to wspaniałe wydarzenie.

 

Zakończeniem bogatego dnia odpustowego stało się wreszcie przyjęcie do grona lektorów Dekanatu Grybowskiego 62 kandydatów przygotowanych podczas specjalnego kursu, który zorganizował ks. Janusz Mąka. Przyjęcie to dokonało się podczas wieczornej mszy św. o godz., 17.00, której przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. prałat Dziekan Bolesław Bukowiec. Przejmującym momentem była chwila, gdy każdy z lektorów podchodził do Celebransa i kładł rękę na księgę Pisma Świętego otrzymując od celebransa polecenie by ją wziął, czytał ludowi i naśladował to, co czyta. W gronie nowych lektorów znalazło się 11 z naszej parafii. Mamy nadzieję, że wzmocnią oni grupę dotychczasowych lektorów i asysty mszalne, także w dni powszednie będą bardziej kompletne.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie, angażuje się w wychowanie patriotyczne

 

W związku z  99 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości POAK

w Grybowie zorganizował przed Najświętszym Sakramentem już II modlitewno-patriotyczną adorację. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny ,,Synkopa” działający przy Szkole Podstawowej w Siołkowej pod kierunkiem mgr Mariana Bergańskiego nauczyciela tej szkoły. Modlitwy oraz rozważania i wiersze o tematyce patriotyczno-modlitewnej czytali przedstawiciele Akcji Katolickiej, a zespół muzyczny wykonywał  przepiękne pieśni legionowe i religijne. Polecaliśmy Chrystusowi również nasz Rząd z Prezydentem na czele, władzę lokalną oraz cały Kościół w Polsce.

To była też wspaniała okazja, aby uczcić 33 rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, którą przeżywamy w tym roku oraz 300-lecie koronacji obrazu jasnogórskiego.

Był to z pewnością pożytecznie spędzony czas przez naszych parafian, pełen wzruszeń i refleksji nad dziejami naszego Narodu i umiłowanej Ojczyzny.

Na zakończenie adoracji cały Kościół odśpiewał pieśń ,,Boże coś Polskę”, a następnie Apel jasnogórski.

            Po adoracji odbyła się Msza święta, w liturgię której włączyli się nasi członkowie, kontynuując  modlitwę o pomyślność naszej Ojczyzny

i wszystkich jej mieszkańców.

Prezes POAK w Grybowie

Barbara Machaczek

Nowa Rada Parafialna

 

Jak już wcześniej informowaliśmy w ogłoszeniach duszpasterskich do Rady Parafialnej przy naszej parafii zostało wybranych 29 osób reprezentujących zasadniczy wszystkie rejony naszej wielkiej wspólnoty. Pierwsze inauguracyjne posiedzenie Rady odbyło się w sobotę 4.11. w Auli Św. Bernardyna Parafialnego Centrum Duszpasterskiego. Spotkaniu zgodnie prawem przewodniczył Ks. Prałat Proboszcz. Po modlitwie za synod i powitaniu wszystkich zebranych Ks. Prałat wręczył wszystkim Radnym akty nominacyjne z gratulacjami i życzeniami owocnej służby Kościołowi. Następnie wybrano Przewodniczącego, którym jednogłośnie ponownie został wybrany P. Stanisław Lichoń. Wybrano także sekretarza Rady, którym pozostała P. Barbara Glińska, oraz skarbnika w osobie P. Małgorzaty Komsty. Ponadto podczas spotkanie Ks. prałat przedstawił aktualne sprawy duszpasterskie i gospodarcze, którymi żyje parafia., a więc tematykę synodu, sugestie dotyczące koronacji Obrazu Matki Bożej, problemy z grupami, także z LSO. W kwestiach gospodarczych to przede wszystkim intensywnie postępująca budowa przedszkola parafialnego, zatrudnienie pracowników i rekrutacja, które są już prawie zakończone. Poruszono też wiele innych mniej ważnych wątków. Spotkanie zakończyło się modlitwą i błogosławieństwem.

Uroczystość Wszystkich Świętych

1. listopada celebrowaliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych z procesją na cmentarz, stacyjną modlitwą za zmarłych i okolicznościowym kazaniem. Na wszystkich mszach św. przedpołudniowych obecnych było bardzo wielu wiernych, zarówno parafian jak i gości, jak również tych, którzy na ten czas zjechali z delegacji. Uroczystość poprzedziła całodniowa spowiedź dekanalna, stąd na mszach św. większość wiernych przystępowała do Komunii Św. Na mszach św. w ciągu dnia kazania głosił Ks. Janusz Szpilowski. Po południu na wniosek parafian po raz pierwszy została odprawiona msza św. koncelebrowana już o godz. 13.00, wcześniej była o 14.00, potem o 13.30. Po zakończeniu eucharystii udaliśmy się z procesją na cmentarz po drodze śpiewając litanię do Wszystkich Świętych.  W procesji uczestniczyło 13 kapłanów, ale również bardzo wielu wiernych, tych którzy byli na mszy św., ale także tych, którzy dołączali po drodze, na mszy św. będąc wcześniej. Zauważalna była także obecność kilkunastu harcerek ze swoimi proporcami i w galowych strojach. Na cmentarzu dzięki bardzo skutecznemu nagłośnieniu wszyscy mogli uczestniczyć w stacyjnej modlitwie różańcowej i wysłuchać okolicznościowego kazania, które wygłosił wikariusz Ks. mgr Janusz Mąka. Cała uroczystość ze mszą św. trwała ok. 2 godz.  i skończyła się błogosławieństwem i śpiewem Salve Regina.

Uroczystość Wszystkich Swiętych

Powrót

Idźmy naprzód z nadzieją - IX Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny – Grybów 8.10.2017.

W dniu 8.10 w grybowskiej parafii i mieście przeżywaliśmy aż trzy ważne wydarzenia. Był to, więc odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej, bo także tak nazywana jest Matka Boże Przedziwna z miejscowego sanktuarium. Był to XVII Ogólnopolski Dzień Papieski ze zbiórką ofiar na fundację „Nowego Tysiąclecia”. Ale najbardziej uroczyście przeżywaliśmy przygotowywany od kilku tygodni marsz dla życia i rodziny. Zgromadził on łącznie na grybowskiej ziemi ok. 3000 uczestników. Miasto zostało już wcześniej udekorowane, a na miejscowym stadionie przygotowana scena, nagłośnienie  oraz namioty z gorącymi i słodkimi pokarmami oraz napojami. Wszystko rozpoczęło się uroczystą mszą św. w bazylice grybowskiej odprawioną o godz. 11.00. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów przewodniczył Biskup Diecezjalny Andrzej Jeż, który wygłosił także stosowną, okolicznościową homilię afirmująca katolicką naukę o małżeństwie, rodzinie i obronie każdego życia. Słowo powitania wygłosił Ks. Prałat Proboszcz nawiązując także do konkretnego wsparcia rodzin przez parafię, którym jest zaawansowana już budowa parafialnego przedszkola z oddziałem integracyjnym. Liturgię Mszy św. ubogacił chór mieszany naszej bazyliki.  Po mszy św. barwny pochód z pieśnią i modlitwą różańcową wyruszył na liczącą ponad kilometr trasę na stadion. Tam słowo powitania i radości wyraził Burmistrz Miasta Grybowa Paweł Fyda, który pojawił się na scenie z całą swoją rodziną. Po tej oficjalnej części rozpoczął się ponad trzygodzinny festyn rodzinny z wieloma atrakcjami, gdzie też każdy mógł znaleźć cos dla siebie.  Radość u wszystkich powodowała zwłaszcza loteria cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza, Wójta, Prezesa SHP oraz Ks. Proboszcza. Wiele radości miały także dzieci uczestniczące w wielu ciekawych zabawach. Nie zabrakło występów regionalnych i młodzieżowych zespołów prezentujących dorobek kulturalny parafii, miasta i gminy. Bogu niech będą dzięki za to kolejne diecezjalne wydarzenie, jakie dokonało się na naszej ziemi.

Idźmy naprzód z nadzieją

Powrót

IX Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny - Grybów 8.10 2017.

Decyzją odpowiednich Wydziałów Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i za zgodą Ks. Proboszcza Grybowskiej Parafii postanowiono, aby doroczny diecezjalny marsz dla życia i rodziny odbył się w tym roku w Grybowie. Data jest związana z Dniem Papieskim, który w tym roku obchodzimy właśnie 8.10. Swoje przewodnictwo temu wydarzeniu zapowiedział Bp Diecezjalny Tarnowski Andrzej Jeż.  Z początkiem września rozpoczęliśmy stosowane przygotowania, czego owocem jest piękny i wymowny plakat, który już dotarł do wszystkich parafii. Powstała również propozycja programu całego wydarzenia, które rozpocznie się koncelebrowaną mszą św. w bazylice, a po przemarszu zakończy festynem, rodzinnym na stadionie. Wszyscy parafianie zostali w specjalnym kazaniu Ks. proboszcza wygłoszonym dnia 24.09 na wszystkich mszach św. nie tylko do udziału, ale także do zaangażowania w przygotowanie i przebieg wydarzenia. Koordynatorem wszystkich przygotowań jest Ks. Piotr Cichoń we współpracy z pozostałymi duszpasterzami i osobami świeckimi. Mamy nadzieję, że  zaangażowania wszystkich będzie nie mniejsze niż podczas dnia wspólnoty Światowych Dni Młodzieży. Wszystkich serdecznie zapraszamy do Grybowa. Na pewno się nie zawiedziecie. Czekamy!

 

 

          IX MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

DIECEZJA TARNOWSKA

(niedziela 8 października 2017r. parafia Grybów)

UWAGA: W tym dniu przypada w Polsce XVII Dzień Papieski, przeżywany pod hasłem:

„IDZMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ”

 

PROGRAM:

 

11.00    Uroczysta Msza Święta w intencji małżeństw i rodzin, koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Dra Biskupa Andrzeja Jeża Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej.

12.20    Rozpoczęcie Marszu dla życia i rodziny (modlitwa różańcowa) przemarsz z Bazyliki Mniejszej w Grybowie na stadion i obiekt sportowy Grybovia.

13.00    Słowo powitania Pana Burmistrza Miasta Grybów.

13.15    poczęstunek – gościnność w Grybowie.

13.45 14.10     występ dzieci z programem artystycznym oraz młodzieży z probramem tanecznym.

14.10 – losowanie nagród niespodzianek (rodziny, małżeństwa

w dniu marszu na stadionie zgłaszają swoją obecność

u wolontariuszy).

14.15 – 14.30     Występ zespołu muzycznego „SYNKOPA”.

14.30    Losowanie kolejnych nagród.

14.35 15.00 Występ zespołu z Siołkowej z wieńcem dożynkowm.

15.00    Koronka do Bożego Miłosierdzia prowadzi najliczniejsza Rodzina z parafii Grybów.

15.15 – losowanie kolejnych nagród.

15.3015.45     Bieg rodzin o pokój w ojczyźnie i świecie z flagą Polski wokół stadionu Grybovi. (wspólne zdjęcie).

16.0016.20     „MECZ ŻYCIA” drużyna dziewczyn młodzież licealna.

16.3017.00     „MECZ DLA RODZINY” drużyna młodzików Grybovi : drużyna chłopców z LO Grybów. 

17.00    Zakończenie IX marszu dla życia i rodziny.

Szczęść Boże

KROMKA CHLEBA PROSTO Z NIEBA- POAK w Grybowie, w akcji

W niedzielę w naszej parafii z racji Roku św. Brata Alberta Parafialny Oddział Akcji Katolickiej według zasady świętego "Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny." rozdawał  za przysłowiową złotówkę kromkę świeżego, wiejskiego chleba, który piekł jako wspólnota z pomocą swoich sympatyków. Kromki chleba w czasie porannej Mszy św. pobłogosławił  Ks. Proboszcz.

Cała akcja została  nazwana  ,,Kromka chleba, pomaga w potrzebach”, a dochód z niej  przeznaczony dla Schroniska dla bezdomnych św. Brata Alberta  w Nowym Sączu i Krakowie oraz  dla naszych parafian w potrzebie.  Bardzo dziękujemy za hojność naszym parafianom.

,,…Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem…”                                           

 

 

                                                                                                                                                                                Prezes POAK Barbara Machaczek

Kromka Chleba prosto z nieba - POAK w Grybowie w akcji.

Powrót

Przygotowanie nowej łazienki w Bazylice

Wraz z coraz pełniejszym i nowocześniejszym wyposażaniem Grybowskiej Bazyliki podjęto także dosyć trudne prace nad przygotowaniem stosownej toalety dostępnej podczas nabożeństw dla wiernych oraz generalnego remontu pomieszczenia socjalnego dla sprzątaczki. Prace te prawie w całości mają być wykonane we wrześniu 2017 i ukończone na początku października.  Uruchomienia tego miejsca jest bardzo oczekiwane przez wielu parafian i pielgrzymów nawiedzających bazylikę.

Budujemy Przedszkole Parafialne

Po wielomiesięcznych przygotowaniach projektowo – formalnych i uzyskaniu decyzji budowlanej od Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu w dniu 8.08.2017 ostro ruszyła budowa tak ważnego i potrzebnego obiektu, jakim jest Niepubliczne Trójoddziałowe Przedszkole Parafialne. Przetarg na wykonanie większości prac wygrała firma P. Piotra Główczyka z Siołkowej.  Na dzień 25.09 postęp prac był na tyle zaawansowany, że właśnie w tym dniu wylano płytę I stropu, na którą m.in. weszło 10 t stali zbrojeniowej i 100 kubików betonu. Wraz  z postępem prac wzrasta liczba dzieci zapisywanych do tego przedszkola, które również będzie prowadzić oddział integracyjny, jest ich obecnie ponad 60 na 70 miejsc. Bardzo dużo osób, w tym wielu młodych, wysoko wykwalifikowanych, nierzadko ze znacznym już stażem zawodowym ubiega się o pracę w tej instytucji. Na 11 planowanych etatów jest złożone ok. 60 CV i podań o pracę. Przedszkole planujemy poświęcić i otworzyć 1. 09.2017 roku. Zostało mu już wstępnie nadane imię Świętych Dzieci Fatimskich.  Wszelkich informacji na temat przedszkola udziela Ks. Proboszcz pod nr tel. 698 688 363.

Nowy zastęp ministrantów w naszej Bazylice

W dniu 10.09.2017 w naszej Bazylice na Mszy św. o godz. 11.00 zostało przyjętych 19 nowych ministrantów. Prawie cały rok przygotowywali się do tego ważnego momentu w ich życiu. W większości są to chłopcy klas czwartych szkoły podstawowej. Do grona LSO przyjął ich i Mszy św. przewodniczył ks. Prałat Proboszcz. W czasie tej Eucharystii byli obecni rodzice chłopców, którzy na zakończenie Mszy św. wręczyli kwiaty ks. Prałatowi Proboszczowi i ks. Damianowi – opiekunowi ministrantów.  Dziękujemy bardzo rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu chłopców do służby przy ołtarzu. Oto imiona i nazwiska chłopców:

 

Karol Dziedziak

Paweł Durlak

Norbert Frączek

Filip Główczyk

Patryk Gruca

Szymon Gruca

Szymon Gurbowicz

Michał Igielski

Marcin Kiełbasa

Stanisław Kiełbasa

Konrad Kłapacz

Patryk Kmak

Dawid Lichoń

Maciej Lichoń

Norbert Lichoń

Rafał Piechnik

Łukasz Rodak

Cyprian Rutkiewicz

Paweł Szczęśniak

Czwarte nabożeństwo fatimskie w bazylice Grybowskiej.

W dniu 13.08.2017 (niedziela) o godz. 19.00 odprawiliśmy kolejne nabożeństwo fatimskie. Przewodniczył mu i kazanie wygłosił Ks. Prałat Ryszard Sorota Proboszcz Parafii. W okolicznościowym słowie kaznodzieja przypomniał wezwanie Matki Bożej skierowane w 1925 roku do Łucji dotyczące odprawiania pięciu I sobót miesiąca. Pouczył o teologicznym znaczeniu tego nabożeństwa, jego warunkach oraz obiecanych łaskach. Liturgię ubogaciła schola młodzieżowa naszej parafii. Uczestniczyło ok. 1200 osób, parafian, gości wakacyjnych i pielgrzymów. Większość była zaopatrzona w piękne lampiony rozprowadzane prze młodzież związaną z PPT na Jasną Górę. 

III koncert II Grybowskiego Festiwalu Muzyki Organowej I kameralnej.

Wykonawcą  III koncertu tegorocznego Grybowskiego Festiwalu była  PJennifer Pascoul z Nowego Jonarku. Koncert zgromadził bardzo wielu słuchaczy, którzy nagradzali artystkę po każdym utworze gromkimi brawami. 

Zapraszamy na kolejny koncert, ostatni w tym cyklu na 27.08.2017. 

II koncert II Grybowskiego Festiwalu Muzyki Organowej I kameralnej.

Wykonawcą  II koncertu tegorocznego Grybowskiego Festiwalu był P. Prof. Andrzej Chorosiński z Warszawy, znany na całym świecie wykonawca utworów organowych, ale także ich kompozytor.     W czasie niezwykłego koncertu mięliśmy tym razem przyjemność wysłuchać utworów Schumanna, Bacha, Guilmanta i Smetany, a na bis Vivaldiego.  Wykonawca z mistrzostwem wykonał prezentowane dzieła, równocześnie prezentując niezwykłe możliwości naszych dwuletnich już organów. Sam P. Prof. Był uprzejmy stwierdzić, że nasz instrument nie odbiega w niczym od europejskiej klasy. Utwory jak zwykle były nagradzane gromkimi brawami zgromadzonych w bazylice słuchaczy. Ks. Prałat Proboszcz podsumował krótko wspaniałe utwory: „ bardzo dobre organy o doskonały wykonawca i to wystarczy, by przeżyć niezwykle bogaty w duchowe i kulturalne doznania wieczór”.

 

Zapraszamy na koncert kolejny 30 lipca o godz. 19.00. Wystąpi organistka Jennifer Pascual z Nowego Jorku. 

I Koncert II Grybowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

W dniu 9.07.2017 o godz. 19.00 odbył się w grybowskiej bazylice I koncert inauguracyjny II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest P. Dr Krzysztof Michałek, Organista Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie i wykładowca krakowskich szkól muzycznych różnych stopni. Patronat honorowy na festiwalem objął Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Współorganizatorami tegorocznych koncertów obok naszej parafii są Urząd Miasta Grybowa i Urząd Gminy Grybów. W czasie I koncertu mieliśmy okazję posłuchać działających przy bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie chóru „ Musica ex Anima” i małej orkiestry symfonicznej. Za organami zasiadł  P. Tomasz Kuc organista z Kościoła „Arka Pana” w Nowej Hucie. W programie koncertu znalazły się różnorodne utwory z okresu od XVII do XX wieku. Orkiestrze towarzyszyli soliści. Wszystkie utwory były nagradzane gromkimi brawami zgromadzonych w liczbie ok. 200 osób słuchaczy, a na koniec były to wręcz owacje na stojąco. Wielu na ręce Ks. Prałata Proboszcza dziękowało osobiście za zorganizowanie tego niezwykłego kulturalno – religijnego spotkania.

 Następny koncert już w najbliższą niedzielę także o godz. 19.00. Wykonawcą będzie P. Prof. Andrzej Chorosiński z Warszawy, który będzie grał na naszych wspaniałych organach. Serdecznie zapraszamy.

 

W zawiązku z planami rozwoju festiwalu parafia poszukuje kolejnych sponsorów, którzy by wsparli jego organizację i finansowanie.

I Koncert II Grybowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Powrót

Jubileusz 55 - lecia kapłaństwa ks. kan. Jana Grybosia

Odpust ku czci Serca Jezusowegona Podchełmiu

Nowi Aspiranci

Uroczystość Bożego Ciała

15 czerwca przypadła w tym roku piękna uroczystość – Boże Ciało. Wierni przygotowali piękne cztery ołtarze na płycie rynku. Uroczystości  o 9.30 połączonej z procesją do czterech ołtarzy przewodniczył Ks. Proboszcz, natomiast piękne słowo Boże wygłosił ks. Janusz Szpilowski – wikariusz. Po zakończonej eucharystii wyruszyła w kierunku rynku piękna i barwna procesja. Uczestniczyły w niej  rzesze wiernych ok. 5 000. Procesję ożywiała ogromna liczba dzieci sypiących kwiaty i dzwoniących dzwoneczkami. Dzięki ładnej pogodzie i podniosłej atmosferze święta wierni mogli pięknie przeżywać spotkanie z eucharystycznym Chrystusem, Który „ zagrody nasze widzieć przychodzi”. 

Nabożeństwo Fatimskie

13.06 o godz. 19.00 odprawiliśmy drugie w tym ważnym roku stulecia objawień, nabożeństwo fatimskie. Podobnie jak i poprzedniemu przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Jakub Bieszczad Sercanin.  Podobnie jak na pierwszym, zauważamy wzrost liczby uczestników, co jest oznaką szczególnego przezywania jubileuszu stulecia , chęci jeszcze dokładniejszego wsłuchiwania się w treść objawień i modlitewnej odpowiedzi na wezwanie Maryi.

Jubileusz 40-lecia kapłaństwa o. Franciszka Pietrucha

W niedzielę 11.06 o godz. 9.30 swoje dziękczynienie za 40 lat służby w zakonie Franciszkanów Kapucynów wyraził podczas uroczystej mszy św. nasz Rodak O. Franciszek Pietruch, posługujący obecnie, jako penitencjarz w Lublinie. Na początku został powitany przez przedstawicieli parafii oraz Ks. prałata Proboszcza. W czasie dziękczynnej eucharystii okolicznościowe kazanie wygłosił Prowincjał Kapucynów z Warszawy. Po mszy św. słowo podziękowania wypowiedział sam czcigodny Ojciec Franciszek prosząc wszystkich o modlitw w swojej intencji na dalszą wierną służbę kapłańską i zakonną.

Poświęcenia witraża

W niedzielę 11.06 w przededniu 96 rocznicy konsekracji naszej świątyni ( 12.06 1921) w jej głównym przedsionku został poświecony nowy witraż z postacią Św. Bernardyna, który przez kilka wieków patronował spalonemu w 1945 roku przez atakujących Grybów Rosjan kościołowi, stojącemu przed plebanią. Został on dedykowany pamięci Stanisława Morańdy, mistrza ciesielskiego, współbudowniczego wielu kościołów w okolicy, a przede wszystkim kościoła grybowskiego. Fundatorem i inicjatorem tego wydarzenia jest P. Wiesław Witek z Warszawy wnuk Stanisława. Witraż zaprojektował P. mgr Józef Stec w ścisłej konsultacji z Ks. Proboszczem, a wykonał go Zakład Witraży Żeleński z Krakowa. Poświęcenia witrażu dokonał ks. Prałat Proboszcz podczas mszy św. o godz. 8.00. Weilu parafian przyjęło z wdzięcznością i radością ten kolejny element wyposażenia dopełniający piękne Grybowskiej bazyliki, a także utrwalający pamięć znanego siołkowianina.

Integracyjne spotkanie Caritas i Akcji Katolickiej

Powrót

Odpust Parafialny ku czci Matki Bożej Przedziwnej 21.05.2017.

Jak co roku w trzecią niedzielę maja celebrowaliśmy odpust parafialny ku czci Matki Bożej Przedziwnej z Grybowskiego Sanktuarium. Odpust ten związany jest ze starożytnym, łaskami słynącym obrazem Matki Bożej, którą nazwano Przedziwną, oraz z Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym, które w Grybowie zostało ustanowione decyzją Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza 24.12.1974 roku. Gościem specjalnym tegorocznej uroczystości odpustowej był Ks. Infułat dr Adam Kokoszka z Tarnowa, który wygłosił okolicznościowe kazanie na czterech przedpołudniowych mszach św. oraz przewodniczył sumie odpustowej i eucharystycznej procesji. Na odpust przybyło łącznie z duszpasterzami grybowskimi, Księżmi Rodakami i księżmi dekalnaymi 23 duchownych. Liturgię sumy ubogacił swoim śpiewem mieszany chór naszej bazyliki i orkiestra dęta, a szczególnego charakteru dodała obecność tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych, które kończyły swój biały tydzień.Przy okazji odpustu odbyła się promocja niewielkiej, ale cennej zwłaszcza dla naszej parafii publikacji, jaką jest książeczka z bogatym życiorysem św. Katarzyny naszej Głównej Patronki, nowenną ku jej czci i wieloma modlitwami oraz pieśniami jej dedykowanymi. Jest to pewien duchowy komplet z nowenną do Matki Bożej Przedziwnej, którą już od dłuższego czasu możemy nabywać w bazylice. Podobnie jak nowennę do Matki Bożej tą książeczkę pieczołowicie i pięknie opracował P. Grzegorz Szczecina, nasz parafianin, doktorant na KUL-u, korzystając m.in. z tekstów Ks. Kaźmierczyka. 

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

W dniu 14 maja w naszej parafii miała miejsce niecodzienna uroczystość. Po dwóch latach przerwy grupa prawie 120 dzieci klas III z Grybowa, Siołkowej i Białej Wyżnej przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystość miała bardzo piękny i  doniosły charakter, na twarzach dzieci i rodziców rysowały się radość i szczęście, które przebijały wyczekiwane promienie  słońca. W jej przeżywaniu pomogła piękna dekoracja bazyliki wykonana przez rodziców dzieci. Mszy Świętej o godz. 11.00 przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ks. Prałat Proboszcz Ryszard Sorota. Mszę św. koncelebrowało sześciu kapłanów. Przygotowaniem dzieci i uroczystości zajęli się katecheci: ks. Janusz Szpilowski i ks. Damian Pitwor. 

Uroczystość I Komunii Świętej

Powrót

Nabożeństwo Fatimskie

W dniu 13 maja rozpoczęliśmy w naszej parafii cykl Nabożeństw Fatimskich. Są one wyjątkowe w tym roku ponieważ rozpoczęły się w dokładną setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. W nabożeństwie wzięło udział bardzo dużo parafian. Mszy Świętej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Jakub Bieszczad – wikariusz parafii Binczarowa. Przed nabożeństwem miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród za ręcznie wykonane różańce i napisane rozważania różańcowe. Konkurs zorganizował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z okazji setnej rocznicy objawień fatimskich. 

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej
w Grybowie uczcił 100 rocznicę objawień fatimskich

 

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zorganizował konkurs pt. ,,Maryja króluje w moim sercu-100 rocznica objawień fatimskich”. Celem konkursu było uczczenie setnej rocznicy objawień fatimskich oraz wzbudzenie refleksji nad siłą i znaczeniem modlitwy różańcowej oraz wezwaniami Maryi do modlitwy, pokuty i nawrócenia.

Konkurs  przebiegał w dwóch kategoriach. Klasy 0- VI miały za zadanie wykonanie różańca dowolną techniką, zaś uczniowie gimnazjum pisali rozważania różańcowe.

Jury w składzie:

Ksiądz Prałat Proboszcz- przewodniczący

s. Justyna

Wiesława Łukasik- Prezes Parafialnej Caritas

Maria Szczecina- skarbnik POAK

najwyżej oceniło różańce:

 I miejsce- Klaudia Baran- kl. I, Wojciech Świgut- kl. III- SP w Siołkowej

 II miejsce- Eryk Góra- kl. VI- SP  w Białej Wyżnej i Kacper Ogorzałek- kl. II b-                 SP w Siołkowej

III miejsce- Julia i Paweł Durlak- kl. III b- SP nr 1 w Grybowie i Paulina Rodak- kl. I- SP w Siołkowej

Rozważania różańcowe oceniał Ksiądz Prałat Ryszard Stasik.

I miejsce-Oliwia Machaczek- kl. II a- Gimnazjum w Grybowie

II miejsce praca zbiorowa- cz. Kl. IV a- SP nr 1 w Grybowie

Aneta Sędzik, Kamila Nalepa, Jagoda Kostecka-Banasiak, Wiktoria Koszyk, Agnieszka Filip,

III miejsce Gabriela Główczyk- kl. I b- Gimnazjum w Grybowie

Efektem konkursu jest  wystawa prac zamieszczona w naszej bazylice.

Podczas pierwszego w tym roku nabożeństwa Fatimskiego modlono się treścią rozważań przygotowanych przez uczennicę klasy II a Gimnazjum w Grybowie Oliwię Machaczek, której praca zdobyła I miejsce. Podczas następnych nabożeństw Fatimskich będziemy korzystali z kolejnych nagrodzonych prac.

Nagrody ufundowali:

Ksiądz Prałat Proboszcz Ryszard Sorota,

Ksiądz Prałat Ryszard Stasik,

Wiesława Łukasik- Prezes Parafialnej Caritas,

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom, które włączyły się do konkursu, rodzicom, nauczycielom i katechetom oraz siostrze Danieli.

Dziękuję Wiesławie Lewandowskiej- Kmak, Mirosławie Grybel, Lilii Grybel, Elżbiecie Dudzik, Wiesławowi Machaczkowi, którzy pomagali mi przy przygotowaniu wystawy pokonkursowej.

Prezes POAK w Grybowie

 

Barbara Machaczek

Uroczystość trzeciego maja w Grybowskiej Bazylice

 Uroczystość trzeciego maja połączyła w sobie, jak co roku w naszej bazylice trzy ważne okoliczności. To oczywiście Matka Boża Królowa Polski, to 226 rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, to wreszcie modlitwa za Strażaków z okazji Święta Patronalnego ( 4 maja - Św. Floriana).  Uroczysta msza św. z tego tytułu została w bazylice odprawiona o godz. 9.30. Przewodniczył jej Ks. Prałat Proboszcz, a koncelebrowali Ks. Prałat Profesor Kazimierz Święs ( KUL) i Ks. Prałat Dyrektor Paweł Bobrowski (ZOL Caritas Grybów). Okolicznościowe kazanie połączone z odnowieniem ślubów jasnogórskich wygłosił Ks. Mgr Janusz Szpilowski – wikariusz. Obszerne wnętrze bazyliki wypełniło się szczelnie Strażakami z kilkunastu jednostek OSP z miasta i gminy, formacjami mundurowymi, służba liturgiczną i ok. 1,5 tysięczną rzeszą wiernych. Liturgii towarzyszyła orkiestra strażacka OSP Florynka. Po mszy św. barwny pochód na czele z orkiestrą i 23  pocztami sztandarowymi wyruszył pod pomnik poległych w czasie II wojny światowej grybowian w parku, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów i oficjalna część uroczystości. Wydaje się, że dzięki Bogu z roku na rok ta uroczystość ma coraz bardziej okazały charakter i coraz więcej młodzieży angażuje się w jej przebieg.

Uroczystość trzeciego Maja w Grybowskiej Bazylice

Powrót

Odpust ku czci Miłosierdzia Bożego w kaplicy na Siołkowej - Zagórzu

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego (23 kwietnia) pod przewodnictwem Bp dr Leszka  Leszkiewicza mieszkańcy Siołkowej-Zagórza podczas uroczystości odpustowej dziękowali za prace wykonane przy kaplicy. Wokół kaplicy powstało nowe ogrodzenie, odnowiono także całą elewację świątyni. Wykonanie ich było możliwe dzięki zaangażowaniu i ofiarności parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, mieszkańców Siołkowej-Zagórza, sponsorów i ludzi dobrej woli. Dziękujemy dziś Panu Bogu, że nie zabrakło ludzi, którzy pracą, ofiarami złożyli się na to dzieło. Ufamy, że dokonane dzieło będzie długie lata cieszyło wszystkich parafian i przybywających do tej kaplicy pielgrzymów.

Podczas Eucharystii kaplica wypełniła się po brzegi. Śpiew animował chór męski z Siołkowej i orkiestra. Wśród uczestników liturgii można było zobaczyć liturgiczną służbę ołtarza, ceremoniarzy, Dziewczęcą Służbę Maryjną, strażaków, harcerzy oraz kandydatów do bierzmowania z gimnazjum w Siołkowej i Grybowa wraz z rodzicami. Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem i uroczyste odśpiewanie hymnu Te Deum.

Po zakończeniu liturgii w kaplicy Państwo Jan i Agata Radzik w swoim domu rodzinnym podjęli uroczystą kolacją biskupa, wszystkich kałanów i zaproszonych gości.

Bardzo bogatą kronikę fotograficzną z uroczystości można zobaczyć na stronie Siolkowa.pl oraz Gościa Tarnowskiego.

         Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i wzięli udział w uroczystości odpustowej w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Siołkowej-Zagórzu. Niech miłosierny Pan wszystkim błogosławi.

Szczęść Boże!

 

Ks. Janusz Szpilowski

Wigilia Paschalna i Rezurekcja

Powrót

Po całodniowym czuwaniu przy grobie i błogosławieniu pokarmów na wielkanocny stół, o godz. 19.00 rozpoczęliśmy obrzędy Wigilii Paschalnej. Podobnie jak w Wielki Czwartek i Piątek koncelebrowało 11 kapłanów,  w bogatej asyście liturgicznej i przy udziale obecności zastępu Strażaków OSP Siołkowa i Biała Wyżna, którzy pełnili honorową straż przy Grobie Pańskim. Liturgię swoim śpiewem ubogacał Mieszany Chór naszej bazyliki i orkiestra
z Siołkowej. Uczestniczyło ok. 2500 wiernych. Okolicznościowe kazanie chrzcielne wygłosił wikariusz, Ks. Janusz Mąka. Po zakończeniu mszy św. wielkanocnej nastąpiła procesja rezurekcyjna, trzykrotnie okrążając bazylikę. Całość zakończyła się o godz. 22.00. Bardzo wielka rzesza wiernych przybyła do bazyliki w samą Wielkanoc, wielu po raz drugi, by wspólnie podczas każdej bardzo uroczystej Eucharystii celebrować Zmartwychwstanie Pańskie. Msze św. ubogacały m.in. orkiestra z Siołkowej i Chór Mieszany naszej bazyliki. Kazania podczas wszystkich mszy św. wygłosił Ks. Prałat Proboszcz.

 

Wszystkim życzymy błogosławionych świat i nieustającej wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego!

Wielki Piątek

Powrót

Po całodniowej adoracja Pana Jezusa ciemnicy, odprawianych nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Ciemnej Jutrzni, Godzinek o Męce Pańskiej i Koronki do Bożego Miłosierdzia, o godz. 18.00 uroczystą procesją przez plac kościelny rozpoczęliśmy przejmujące i pełne treści obrzędy Wielkiego Piątku. Jak zwykle ceremonia ta zgromadziła wielkie rzesze parafian, ok. 3000. W liturgię włączyło się, podobnie jak w Wielki Czwartek 11 kapłanów, w tym 5 prałatów, bardzo liczna LSO, DSM, Harcerze oraz Młodzieżowy Chór naszej bazyliki, pod dyrekcją P. mgr. Mateusza Madziara naszego organisty. Kazanie podczas uroczystej liturgii, której przewodniczył Ks. Prałat Proboszcz wygłosił Ks. Piotr Cichoń, jako tzw. ostatnie kazanie pasyjne. Jak zawsze z wielkim przejęciem zgromadzeni wysłuchali pięknego śpiewu Pasji wg. Św. Jana wykonanego przez młodych kantorów Pawła Pióro, Rafała Łosowskiego i Jakuba Mędonia. Wielkie skupienie towarzyszyło wiernym także podczas wniesienia i odsłonięcia krzyża, a później podczas indywidualnej adoracji. Na zakończenie przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego gdzie został wystawiony w niezwykłej, bogato rzeźbionej, drewnianej mierzącej ponad 1,5 m. monstrancji. Adoracja trwała do godz. 24.00, a w każdej chwili zwłaszcza w pierwszych godzinach w modlitwie uczestniczyły wielkie rzesze wiernych, zwłaszcza tych, którzy z różnych względów nie mogli być na wieczornej liturgii. Bardzo wielu penitentów przystępowało w tym czasie do sakramentu pokuty, jak zwykle z wielu miejsc w całej okolicy. 

Msza św. Wieczerzy Pańskiej i czuwanie do północy w naszej bazylice.

Powrót

Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy wraz z całym kościołem obchód Świętego Triduum Paschalnego. Eucharystia rozpoczęła się uroczystą procesją o godz. 18.00. Koncelebrowało 11 Kapłanów miejscowych duszpasterzy, Księży Seniorów i Księży Rodaków. Wspólnotę modlitewną tworzyła wielka grupa LSO, a swoim śpiewem ubogacał Młodzieżowy Chór Mieszany naszej Bazyliki. Przed rozpoczęciem mszy św. życzenia wielkoczwartkowe złożyli Kapłanom przedstawiciele Rady Parafialnej na czele z Przewodniczącym  P. Stanisławem Lichoniem, wręczając koncelebransom symboliczne kwiaty. Samej koncelebrze przewodniczył Ks. Prałat Proboszcz Ryszard Sorota. Okolicznościowe kazanie w czasie eucharystii wygłosił Ks. Prałat Penitencjarz Ryszard Stasik. Po zakończeniu mszy św., w której uczestniczyło ponad 2000 parafian i gości Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy i rozpoczęła się ponad czterogodzinna adoracja, prowadzona przez różne grupy. W tym czasie kapłani posługiwali w konfesjonałach wielu penitentom.

Niedziela Palmowa i Rekolekcje Wielkopostne.

Niedzielą Palmowa rozpoczęliśmy wraz z całym Kościołem obchód Wielkiego Tygodnia. Zgodnie z tradycja naszej parafii w sobotę wieczorem rozpoczęliśmy również rekolekcje wielkopostne dla dorosłych, które potrwają do Wielkiej Środy. Tegoroczne ćwiczenia rekolekcyjne prowadzi Ks. mgr Marek Szewczyk Proboszcz i Kustosz Krużlowej. W rekolekcje wpiszą się dwa dni spowiedzi, która organizowana jest nie tylko dla parafian, ale także dla bardzo wielu penitentów z dekanatu i całego regionu. Będą oni przybywać do naszej bazyliki i sanktuarium aż do Wielkiej Soboty do południa. W spowiedzi pomagają Księża Emeryci, miejscowi Rodacy i kapłani    z dekanatu grybowskiego.

 

W niedzielę palmową podczas każdej mszy św. zgodnie z mszałem rzymskim święciliśmy gałązki palmowe. Natomiast obrzęd uroczysty z krótką procesją miał miejsce o godz. 10.50. Tej ceremonii i uroczystej mszy św., która potem nastąpiła przewodniczył Ks. Prałat Proboszcz. Na to piękne i radosne wydarzenie przybyło wiele całych rodzin z często nawet bardzo małymi dziećmi. Całemu wydarzeniu towarzyszyła słoneczna i ciepła, wiosenna pogoda. 

Niedziela Palmowa

Powrót

Droga Krzyżowa ulicami miasta i słowno - muzyczne Misterium Męki Pańskiej.

W piątek, 7 kwietnia tradycyjnie już przed rozpoczęciem rekolekcji wielkopostnych Wielkiego Tygodnia, tym razem przy dość trudnej pogodzie odprawiliśmy parafialną drogę krzyżową ulicami naszego miasta. Rozpoczęliśmy ja jak zwykle przy remizie Biała Wyżna a zakończyliśmy przy Bazylice w Rynku. Mieszkańcy ul. Węgierskiej przygotowali symboliczne stacje, pięknie udekorowane i oświetlone. Przygotowane przez Ks. Prałata Stasika rozważania mocno związane z życiem parafii odczytywali kapłani, siostry zakonne i ludzie świeccy. Podobnie zmieniano się przy niesieniu krzyża. W tym niezwykłym, gdy idzie o formę nabożeństwie wzięło udział ok. 1500 osób, w tym sporo dzieci i młodzieży.

 

Natomiast w sobotę o godz. 17.00 w bazylice z inicjatywy naszego młodego i aktywnego parafianina Grzegorza Susa miało miejsce bardzo piękne artystyczno – religijne wydarzenie. Było to słowno – muzyczne misterium Męki Pańskiej przygotowane przez śpiewaczy kwartet, który wykonał a capella kilkanaście utworów o tematyce pasyjnej. Były to pieśni staropolskie, chorał i utwory dominikańskie. Całość ubogacona była pełnymi treści rozważaniami o męce Chrystusa.  Przygotowany program miał bardzo wysoki poziom artystyczny i teologiczny, a zgromadzeni wierni słuchali go z głęboką zadumą i refleksją. Na koniec artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami .

Ekstramalna Droga Krzyżowa

Powrót

Bierzmowanie

W dniu 29 marzec 2017 r. Ks. Bp. Stanisław Salaterski udzielił w Bazylice grybowskiej Sakramentu Bierzmowania. Umocnienie Duchem Św. otrzymało 115 młodych ludzi z miejscowej parafii i 45 z parafii Przemienienia Pańskiego w Krużlowej. Ostatni etap przygotowania (III kl. Gim) młodzież przeżywała pod przewodnictwem ks. Janusza Mąki (Grybów), Ks. Janusza Szpilowskieg (Siołkowa) i Ks. Pawła Szpunara (Krużlowa). Kandydatom towarzyszyli świadkowie, rodzice i krewni. Podczas liturgii złożyli dary ofiarne, wśród których najważniejszym był pisemne zobowiązanie do całkowitej abstynencji od alkoholu i papierosów przynajmniej do 18 roku życia.

 

Ks. Bp. w homilii,  a potem także na zakończenie liturgii zachęcił młodych do bycia odważnymi świadkami we współczesnym świeci. Tego samego życzymy młodzieży również my duszpasterze grybowscy!              Szczęść Boże!

Dzień Świętości życia w Grybowie

W dniu 25 marca w Uroczystość Zwiastowania NMP przypadł kolejny ogólnopolski Dzień Świętości Życia. Jedną z inicjatyw, jaka wpisuje się w obchody tego dnia jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Polega ona na złożeniu obietnicy, przyjęciu deklaracji i zobowiązaniu do codziennego trwającego 9 miesięcy odmawiania w intencji poczętego dziecka zagrożonego aborcją jednej tajemnicy różańcowej i krótkiej modlitwy. W to dzieło w tym roku włączyła się bardzo duża grupa odpowiednio przygotowanych duchowo, ludzi młodych i dorosłych. Młodzież w liczbie ponad stu osób podjęła swoje zobowiązanie w dniu zakończenia rekolekcji wielkopostnych 24 marca na Mszy św. o godz. 12.00. Natomiast dorośli w liczbie także ponad stu osób przystąpili do tego pięknego dzieła w sposób uroczysty na Mszy św. o godz. 17. 00, w samo Święto Zwiastowania NMP. Wszystkim życzymy wytrwałości i błogosławionych owoców duchowej adopcji. 

Katechizacja przedmałżeńska

Tradycyjnie w wielkim Poście w naszej parafii odbyła się katechizacja przedmałżeńska, zwana potocznie kursem przedmałżeńskim. Organizatorem wydarzenia był wikariusz i prefekt ks. mgr Piotr Cichoń. Uczestniczyło w nim 93 osoby z parafii Grybów, dekanatu Grybowskiego i z wielu miejscowości z poza dekanatu, nawet z Poznania. Konferencje, katechezy i wykłady prowadzili zaproszeni kapłani i osoby świeckie, zwłaszcza z poradni rodzinnej. W ramach spotkań uczestnicy mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i uczestniczyli w uroczystej Mszy św., włączając się także w liturgię. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej. Wszyscy wykładowcy, doceniając dojrzałą postawę młodzieży podczas katechizacji życzyli im wszelkiej pomyślności w podjęciu i realizacji małżeńskiego powołania. 

Parafialny konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej pt. ,,Maryja króluje w moim życiu- 100 rocznica objawień fatimskich”.

Organizator konkursu:

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie

1.Celem konkursu jest:

- uczczenie 100 rocznicy objawień fatimskich,

- refleksja nad siłą i  znaczeniem  modlitwy różańcowej oraz wezwaniami Maryi do nawrócenia, pokuty i modlitwy.

Konkurs adresowany jest do wszystkich typów szkół.

2.Prace oceniane będą w trzech grupach wiekowych:

- zerówki i szkoła podstawowa,    

-gimnazja,                                   

-szkoła ponadgimnazjalna.

3.Warunkiem uczestnictwa  jest:

- w grupie szkół podstawowych ( i zerówek) wykonanie różańca,

-w  grupie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych opracowanie rozważań różańcowych.

Prace powinny być wykonane samodzielnie i nigdzie dotychczas nie pokazywane i publikowane!

4.Do każdej pracy należy dołączyć kartę informacyjną zawierającą następujące dane:

-imię i nazwisko autora pracy, wiek, nazwę szkoły oraz nr telefonu lub adres mailowy autora pracy.

5. Komisja dokona oceny zgłoszonych prac pod względem:

-zgodności z tematem,                                                                              

-oryginalności,

-walorów artystycznych.

6.Prace zgłoszone na konkurs nie będą zwracane. Przewiduje się natomiast ich ekspozycję.

7. Terminy:

Prace można składać w zakrystii kościoła do końca kwietnia 2017 r.

8. Dla autorów najlepszych prac przewidziane są atrakcyjne nagrody!!! Najciekawsze prace zostaną pokazane na wystawie w kościele.

 Z ciekawych i głębokich w treść rozważań różańcowych będziemy korzystać podczas  nabożeństw Różańca Fatimskiego w naszej parafii oraz nabożeństw pierwszosobotnich wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi.

9.Uroczyste zakończenie konkursu połączone z wręczeniem nagród,  nastąpi

 

w maju 2017 r.  przed pierwszym nabożeństwem Fatimskim.  

Wiosna przy grybowskiej Bazylice

(zdjęcie z dnia 07.03.2017), klomb koło Pana Jezusa Frasobliwego.

Wieczór uwielbienia #2

 

 

W dniu 3 marca 2017r. ( I piątek miesiąca ) w Bazylice Mniejszej w Grybowie, odbyło się dekanalno - okręgowe spotkanie młodzieży. "Wyruszamy w drogę wielkiego postu, aby stygmatem pokuty, wyrzeczenia i modlitwy przygotować się do uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa. Nie możemy z pustymi rękami biegnąć go grobu za apostołem: Janem i Piotrem" - mówi tegoroczny maturzysta Jarosław Bochenek - współorganizator wieczoru uwielbienia. Eucharystia, Słowo Boże, pantomima, wspólnota chleba wokół bazyliki, śpiew i adoracja Najświętszego Sakramentu - to najważniejsze punkty wieczoru modlitwy, który na długo pozostanie w naszej pamięci. "Mamy nadzieję, że pomogą one nam przynieść duchowe owoce jako młodemu Kościołowi, którego jesteśmy przyszością" - dodaje studentka Lena - z parafii Grybów. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w organizacji czuwania, w nim uczestniczyli oraz modlimy się za tych chłopców i dziewczęta, którzy nie przekroczyli tego wieczoru drzwi świątyni i nie znaleźli czasu, aby przyjść i uwielbić Pana Jezusa - dodaje ks. Piotr - asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodziezy - oddział Grybów.  

Wspólnie przeżywamy Wielki Post 2017.

Środą popielcową, która w tym roku przypadła dnia 1.03. rozpoczęliśmy uroczyście tegoroczny wielki post. W bazylice zostało odprawionych siedem mszy św. ( jedna pogrzebowa) z okolicznościowym kazaniem , które wygłosił Ks. Prałat Proboszcz i posypaniem głów popiołem. W swoim wystąpieniu kaznodzieja nakreślił duchowy program przeżywania tego czasu pokuty i refleksji opierając się na konkretnych wskazaniach Ewangelii i wyzwaniach obecnego czasu. We mszach św. uczestniczyła ogromna liczba wiernych, nie mniej niż w każdą niedzielę czyli ok. 5500. Wielki Post to także uświęcone tradycję i lubiane przez wiernych naszej parafii nabożeństwa pasyjne; droga krzyżowa i Gorzkie Żale. Drogę krzyżową odprawiamy w bazylice czterokrotnie w każdym tygodniu tj. w piątek o 8.00, o 16.00 ( zwłaszcza dla dzieci) i o 17.30. oraz w niedzielę o 9.00. Natomiast Gorzkie Żale celebrujemy w niedziele wielkopostne dwukrotnie tj. o 15.00 i 17.00. Wierni sami odprawiają także te nabożeństwa w trzech kościołach pomocniczych. Zwyczajem naszej parafii jest również prywatne odprawianie drogi krzyżowej polegające na osobistej modlitwie, rozważaniu i przechodzeniu od stacji do stacji. W każdy piątek na wszystkich nabożeństwach i w każdą wielkopostną niedzielę  stacje drogi krzyżowej w bazylice są pięknie podświetlone. Kazania pasyjne w tym roku głosi ks. Prefekt Piotr Cichoń, a myślą przewodnią rozważań są szaty i płótna pojawiające się na drodze krzyżowej. W nabożeństwach drogi krzyżowej bierze udział łącznie ok. 3000 tys. wiernych, podobna, bądź nawet nieco większa liczba wiernych przybywa na Gorzkie Żale. Z całą pewnością im głębiej będziemy wchodzić na wielkopostna drogę pokuty i nawrócenia, tym więcej osób będzie odczuwać potrzebę wspólnego rozważania Męki Pańskiej, by też w pełni przeżyć wielką radość Chrystusowego Zmartwychwstania. Wiele osób codziennie w bazylice korzysta z sakramentu pokuty. Większa liczba uczestniczy także we mszach św. i innych nabożeństwach. Wszystkim życzymy dobrego i owocnego przezywania tego czasu i zapraszamy do wspólnej modlitwy i refleksji.

Ks. Prałat Proboszcz i Kustosz 

Duszpasterze grybowskiej partafii.

Wielki Post

Powrót

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Grybowie.

Tegoroczna Uroczystość Objawienia Pańskiego miała w Grybowie szczególny charakter. Oprócz bowiem mszy św. Podczas , których woń kadzidła palonego przy ołtarzu wypełniała  wnętrze dostojnej bazyliki,  miały miejsce dodatkowe wyjątkowe wydarzenia. Najpierw po  raz pierwszy wpisaliśmy się w liczbę blisko pięciuset miejscowości w Polsce gdzie odbywają się barwne orszaki Trzech Króli. We współpracy z u Urzędem Miasta Grybowa taki orszak został zorganizowany w Grybowie i mimo siarczystego mrozu zgromadził spora liczbę, zwłaszcza młodych ludzi. Organizatorką orszaku z tytułu parafii była. mgr Ewa Kornakiewicz,  katechetka. We współpracy z wieloma ludźmi zatroszczono sie o wszystkie ważne szczegóły tego wydarzenia, co możemy zobaczyć w galerii zdjęć. Przed rozpoczęciem samego orszaku można było na Rynku oglądać żywą szopkę, a po jego zakończenie w kinie „ Biała” odbył się IX Parafialny Przegląd Jasełek, w którym wzięły udział cztery placówki oświatowe z terenu parafii. Mamy nadzieję , że tworząca się tradycja  wpisze się już na stałe w panoramę obchodów pięknego starożytnego Święta Trzech Króli w Grybowie.

Odpust ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej

W dniu 26. 11. 2016 celebrowaliśmy główny odpust parafialny ku czci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która  z woli Króla Kazimierza Wielkiego od początku tj. od roku 1340 patronuje grybowskiej wspólnocie i jej  kolejnym świątyniom, obecnie Bazylice Mniejszej. Na przedpołudniowych mszach św. okolicznościowe kazania głosił Ks. Prałat Dr Bogusław Połeć, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Dostojny Gość przewodniczył także sumie odpustowej. Wszystkie msze św. były celebrowane wobec wystawionych w pięknym neogotyckim zabytkowym relikwiarzu relikwii Św. Katarzyny. Relikwie te po każdej mszy były podawane do ucałowania. Podczas wieczornej mszy miało miejsce przyjęcie do grona lektorów ponad 50 kandydatów z całego dekanatu, o czym informujemy osobno. Celebracja odpustu wprowadziła nas duchowo w czas adwentu, która rozpoczął się nazajutrz. 

Nowi ministranci w naszej Bazylice

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święta LSO, Liturgiczna Służba Ołtarza naszej Grybowskiej Bazylika powiększyła się o nowych ministrantów. Po przeszło kilkumiesięcznym przygotowaniu siedmiu aspirantów: Bacia Paweł, Brzezicki Patryk, Macur Kamil, Rutkiewicz Szymon, Rzemiński Adam, Sułkowski Maciej i Święs Damian zostali uroczyście przyjęci do grona ministrantów. Dokonał tego ks. Prałat Proboszcz podczas Mszy Świętej o godz. 11.00. Chłopcom towarzyszyli w tej uroczystości ich rodzice, którym wyrażamy naszą wdzięczność i wyrazy uznania za wkład w przygotowaniu i zachęceniu chłopców do podjęcia służby przy ołtarzu. Nowych ministrantów polecamy opiece ich Patronów, aby wypraszali im potrzebne dary w podejmowaniu codziennej służby w naszej Bazylice. 

Św.Jan Paweł II w grybowskiej bazylice

W niedzielę 16 października 2016 roku, kiedy przypadła 38 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża do grybowskiej bazyliki zostały wprowadzone relikwie Krwi tego Wielkiego Papieża. Relikwie te otrzymaliśmy od Kardynała Stanisława Dziwisza kilka tygodni wcześniej wraz z odpowiednim certyfikatem. Zostały one umieszczone w pięknym neogotyckim, współczesnym relikwiarzu.  W bazylice została przygotowana również  stylowa,  podświetlana gablota. Przez cały dzień relikwie były wystawione na odpowiednim tronie, ubogaconym stosowną dekoracją. Okolicznościowe kazanie ukazujące niezmienne znaczenie osoby i nauczania Jana Pawła II wygłosił Ks. Prałat Ryszard Stasik. Po każdej mszy św. była odmawiana modlitwa do Świętego Papieża, po czym Ks. Prałat Proboszcz podawał relikwie do ucałowania wiernym, którzy czynili to z głęboką wiarą. Na koniec dnia relikwiarz został złożony  w gablocie pod obrazem Św. Jana Pawła II.

 

Święty Janie Pawle II módl się za naszą parafię!

Jubileusz 25 - lecia kapłaństwa o. Benedykta Kroka

W niedzielę 9.10. 2016 swój srebrny jubileusz kapłaństwa w grybowskiej bazylice i rodzinnej parafii przeżywał O. Benedykt Krok, Karmelita od początku posługujący na Ukrainie, obecnie w Kijowie. Największą część swojego kapłańskiego O. Benedykt poświecił pracy w Berdyczowie, gdzie musiał od podstaw odtwarzać i tworzyć na nowo wspólnotę katolicką, a także zabiegać o oddanie słynnej berdyczowskiej bazyliki przez władze sowieckie, a potem mozolnie przywracać do kultu całkowicie zdewastowany obiekt. Wieloletnie zabiegi Jubilata zaowocowały rekoronacją obrazu Matki Bożej Berdyczowskiej, a potem także ogłoszeniem tego miejsca sanktuarium Narodowym Ukrainy. Dzisiaj wraz ze swoją liczną rodziną i parafialną wspólnotą dziękował Panu Bogu za wszystkie łaski jakich przez te 25 lat doświadczył. Prosił także o dalsze zwłaszcza modlitewne wsparcie dla swojej służby w tak ciągle niespokojnej Ukrainie. A my życzymy „ Plurimos annos”

Nominacja dla Ks. Kan. Józefa Góry

Ks. Biskup rzeszowski Jan Wątroba w uznaniu dla gorliwej pracy duszpasterskiej w  diecezji tarnowskiej  i rzeszowskiej oraz wzorową postawę kapłańska także w czasie ostatnich 10  lat życia na emeryturze w Grybowie odznaczył Ks. Józefa Górę godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Kolbuszowej. Od tego momentu Ks. Józefowi przysługuje odpowiedni dla tej kapituły uroczysty strój oraz zwyczajowo  tytuł Prałata. Zasłużonemu Kapłanowi Seniorowi, Ks. Prałatowi Józefowi serdecznie gratulujemy i życzymy wielu łask Bożych, zwłaszcza tak potrzebnego w starszym wieku zdrowia. 

Poświęcenie figury św. Michała Archanioła

W dniu 29.09 2016 w grybowskiej bazylice miało   miejsce poświęcenie odrestaurowanej, dużej figury Św. Michała Archanioła. Rzeźba ta została wykonana przez pochodzącego z Ropy, znanego wówczas artystę rzeźbiarza Antoniego Hybla w roku 1937 dla grybowskiej świątyni. Początkowo  stała w jednym z przedsionków, potem przy pierwszym filarze w bazylice, a wreszcie w latach siedemdziesiątych znalazła się w specjalnie zbudowanej wiacie przy starej plebanii, obecnie muzeum parafialnym. W roku 2012 podczas prac remontowych przy starej plebanii i równocześnie odpowiednim zagospodarowaniu terenu, rzeźba została przeniesiona do magazynu a wiata, jako nie pasująca do zabytkowej architektury zburzona. Figura ze względu na warunki atmosferyczne była ogromnie zniszczona i wymagała dużego nakładu pracy i środków, by można było ją dalej eksponować. Przy końcu roku 2015 pojawiły się oddolne prośby o jej renowację i ewentualny powrót do bazyliki. W odpowiedzi na te oczekiwania zastały podjęte starania, by rzeźbę odnowić i znaleźć dla niej stosowne miejsce w bazylice, tak by nie zaburzyć porządku panującego w wystroju gruntownie odrestaurowanej i doposażonej świątyni. Takie miejsce znalazło się w przedsionku głównym bazyliki gdzie ta rzeźbą mierząca ponad 2,5 metra mogła znaleźć stosowne umiejscowienie. Po kilku miesiącach prac odrestaurowano figurę, a prace wykonał P. mgr Józef Stec z Nowego Sącza, i przygotowano stosowną dekorację dla jej godnego eksponowania. Figura została dodatkowo oświetlona, a całe pomieszczenie odmalowane. Ponadto dla upamiętnienia Jubileuszu 1050 rocznicy chrztu Polski na jednej ze ścian wykonano piękny, pamiątkowy medalion. Duchowo do uroczystości poświęcenia przygotował parafian O. Antoni Obrzut Michalita, poprzez niedzielne nauki i Triduum. Wielu w tym czasie skorzystało ze spowiedzi św. Uroczystej mszy św. koncelebrowanej, po której nastąpiło poświęcenie figury i oddanie pod opiekę Św. Michała Archanioła całej grybowskiej parafii przewodniczył Biskup Leszek Leszkiewicz z Tarnowa.

 

Św. Michale Archaniele broń nas od złego!

Pielgrzymka parafii Krużlowa do Bramy Miłosierdzia

4 września 2016 przybyła przedostatnia z zaplanowanych pieszych pielgrzymek z dekanatu grybowskiego do Jubileuszowego Kościoła Stacyjnego jakim jest nasza grybowska bazylika i sanktuarium NMP. Po wcześniejszych konsultacjach, tym razem licznie przybyli parafianie z Krużlowej pod przewodnictwem swoich Duszpasterzy. Uczestniczyło ok. 1000 wiernych, w tym mocna reprezentacja parafian grybowskich. Jak zwykle z radością, przy biciu dzwonów pielgrzymi zostali powitani przy drzwiach bazyliki przez Kustosza Ks. Prałata Ryszarda Sorotę. Po powitaniu z zadumą wszyscy przekroczyli bramę miłosierdzia, by potem licznie korzystać z sakramentu pokutyi indywidualnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. O 10.30 zgodnie z programem rozpoczęło się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia z koronką i indywidualnymi intencjami. O 11.00 jak zwykle została odprawiona uroczysta, koncelebrowana przez siedmiu Kaplanów Msza św. pod przewodnictwem Ks. Marka Szewczyka, proboszcza w Krużlowej i Kustosza tamtejszego Sanktuarium. Kazanie tradycyjnie wygłosił Ks. Tadeusz Nowek Proboszcz w Białej Niżnej, Pallotyn. Po mszy św. pielgrzymi mieli możliwość nabyć bazylikowe pamiątki, zwiedzić muzeum parafialne, czy skorzystać z oferty parafialnego bufetu i kawiarni.

Porządek nabożeństw różańcowych 2016 r.

Pielgrzymka kapłanów wyświęconych w 1988 r.

W dniu 19.09 2016 do grybowskiej bazyliki i „ Bramy Miłosierdzia” przybyła pielgrzymka niezwykła. Mianowicie o godz.16.30 po powitaniu przez Ks. Prałata Kustosza symboliczna bramę przekroczyli z wiarą kapłani wyświęceni 12.06.1988 roku wraz ze swoim rocznikowym kolegą Ks. Biskupem ordynariuszem Andrzeje Jeżem. Pielgrzymi, którym towarzyszyła grupa grybowskich parafian uklękli przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, by oddać się krótkiej modlitewnej refleksji na temat : „Kapłaństwo darem Bożego Miłosierdzia”.  Następnie po przedstawieniu przez Kustosza wielu intencji odmówiono wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie tej modlitwy została jeszcze odmówiona modlitwa roku jubileuszowego. Po błogosławieństwie Ks. Kustosz przedstawił krótko parafię i bazylikę. Po czym wszyscy kapłani udali się na spotkanie na plebanię na dalszą część rocznikowego spotkania.

Jubileusz 10 - lecia pracy duszpasterskiej w parafii w Grybowie ks. Proboszcza

W dniu 10.09.2016 minęło dokładnie 10 lat od liturgicznego objęcia posługi proboszcza parafii          pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie przez Ks. prałata Ryszarda Sorotę,  dotychczasowego Proboszcza parafii pw. Św. Feliksa w Niedzieliskach. Z okazji tego skromnego jubileuszu z inicjatywy Rady Parafialnej, a zwłaszcza jej Przewodniczącego P. Stanisława Lichonia, we współpracy z Księżmi Wikariuszami w dniu 11.09.1016 odbyła się parafialna uroczystość. O godz. 9.30 została odprawiona uroczysta msza św.  koncelebrowana przez 15 zaproszonych przez Jubilata kapłanów i pod Jego przewodnictwem. Słowa wdzięczności za wszystkie dzieła duchowe i materialne będące owocem posługi Ks. Prałata w ścisłej współpracy z parafianami wyraził na początku przewodniczący Rady Parafialnej, a potem w imieniu władz miasta Grybowa przemówił P. Burmistrz Paweł Fyda. Okolicznościowe kazanie podczas mszy św. wygłosił Ks. Prałat Bolesław Bukowiec, dziekan dekanatu grybowskiego. W czasie procesji z darami parafianie ofiarowali Jubilatowi piękny, duży obraz Matki Bożej Przedziwnej, Patronki Grybowskiego Sanktuarium, a ks. Prałat z tej okazji ofiarował bazylice 10 haftowanych ornatów. Po mszy św., którą swoim śpiewem ubogacał mieszany  chór grybowskiej bazyliki, w czasie której również często rozlegały się gromkie spontaniczne oklaski, Ks. Jubilat skierował kilka słów wspomnienia, refleksji i podziękowań, a także prośbę o modlitwę i dalszą owocną współpracę dla dobra grybowskiej parafii. Po zakończeniu celebry zaproszeni goście spotkali się przy wspólnym stole przygotowanym przez Radę Parafialną, gdzie było wiele wspomnień, życzeń  także humoru nawiązującego do przeżywanego z radością, jak to podkreślał w homilii Ks. Dziekan  wydarzenia.

I Parafialny Festiwal Organowy

W niedzielę 28.08.2016 o godz. 19.00  zakończył się I Grybowski Parafialny Festiwal Organowy. Po pięknym koncercie, który odbył się tydzień wcześniej, a został przygotowany i wykonany przez P. Dra Krzysztofa Michałka, organistę Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie i zarazem Dyrektora artystycznego festiwalu. Publiczność miała okazję wysłuchać ostatniego koncertu wykonanego przez Pana Marka Wolaka, pochodzącego z Nowego Sącza wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie. Jak zwykle został zaprezentowany bardzo urozmaicony repertuar organowej muzyki niemieckiej, francuskiej i polskiej. Słuchaliśmy więc Bacha, Sużyńskiego czy Regera. Jak zwykle prezentowane utwory pozwoliły ukazać niezwykłe bogactwo  nowych grybowskich organów, a słuchaczom dostarczyły niezapomnianych wrażeń artystycznych, kulturalnych ale i duchowych. Wystarczy wspomnieć, że wielu spośród słuchaczy dziękując za cały festiwal pytało z nadzieją kiedy następny i czy na pewno będzie. Będzie na pewno już w przyszłym roku, jeszcze bardziej bogaty, bo opbok organów mają pojawić się jeszcze inne instrumenty, ale także partie wokalne, oraz recytacje poetyckich i duchowych tekstów. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Pielgrzymka Parafialna do "Bramy Miłosierdzia"

W trwającym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia przyszedł czas na pielgrzymowanie do „Bramy Miłosierdzia” w Grybowskiej Bazylice miejscowych parafian. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami          i zachętami w sobotę dnia 27.08. 2016 roku  kilkusetosobowe grupy pątników wyruszyły o godz. 8.00 spod trzech kościołów pomocniczych, zwanych kaplicami, położonych na krańcach parafii, każda w odległości ok. 5 km od bazyliki. Poszczególnym grupom przewodniczyli kapłani wikariusze : z Podjaworza Ks. Damian Pitwor, któremu towarzyszyli rodacy Ks. Szczepan  Matuła i Ks. Antoni Lichoń; z Podchełmia Ks. Piotr Cichoń i Ks. Marek Szczerba i z  Siołkowej – Zagórza Ks. Janusz Szpilowski i Ks. Prof. Prałat Kazimierz Święs. Wszyscy powitani najpierw donośnym głosem dzwonów przybyli pod bramę Miłosierdzia przed godz. 10.00 gdzie zostali liturgicznie powitani przez Ks. Prałata Kustosza Ks. Penitencjarza, Ks. Dyrektora ZOL Caritas Pawła Bobrowskiego oraz Ks. Kan. Józefa Górę. Po tym powitania wszyscy w skupieniu przeszli przez symboliczną bramę, by potem przez dłuższą chwilę trwać na indywidualnej modlitwie i korzystać z sakramentu pokuty. Punktualnie  o 10.30 rozpoczęło się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia z wieloma indywidualnymi intencjami. O 11.00 nastąpiła najważniejsza część pielgrzymki tj. uroczysta koncelebrowana msza św. pod przewodnictwem ks. Prałata Proboszcza. Kazanie wygłosił Ks. Wikariusz z Białej Niżnej, a liturgię ubogacił śpiew mieszanego Chóru Bazyliki Mniejszej  w Grybowie. Po zakończeniu mszy św., podczas której zdecydowana większość pątników przyjęła Komunię Św. pomodlono się o dar odpustu jubileuszowego. Chętni mogli ponadto zwiedzić muzeum parafialne z przewodnikiem. Licząca ponad 1500  pielgrzymka była niewątpliwie największą, z przybyłych dotąd do grybowskiej „ Bramy Miłosierdzia”. Bogu niech będą dzięki!

Tydzień Misyjny ŚDM w Grybowie

I Grybowski Festiwal Organowy

       W niedzielę 17 lipca o godz. 19.00 odbył się w Grybowskiej Bazylice drugi koncert w ramach Pierwszego Grybowskiego Festiwalu Organowego organizowanego przez Kustosza Bazyliki Ks. Prałata Ryszarda Sorotę we współpracy  z  P. Dr Krzysztofem Michałkiem, pod  Honorowym patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Koncert ten prezentujący muzykę barokową,  romantyczną i współczesną wykonał P. Witold Zalewski, organista Bazyliki Archikatedralnej w Krakowie na Wawelu. Różnorodność i bogactwo wykonanych utworów,  a także ukazane niezwykle możliwości nowych organów pozwoliły licznie zgromadzonym słuchaczom przeżyć prawdziwa ucztę duchową i kulturalną. Wykonawca i organizatorzy koncertu zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po tych doznaniach wszyscy oczekują z niecierpliwością na kolejne koncerty, które odbędą się 21 i 28 sierpnia. Serdecznie zapraszamy. Zobacz Galerię

Program Poszczególnych Dni Tygodnia Misyjnego ŚDM

dekanat Grybów (20 – 25.07.2016r.)

20.07 środa – przyjazd na parafie zakwaterowanie. Powitanie w parafiii zakwaterowanie u rodzin (po dwie osoby minimum zapisywać proszę na nocleg do konkretnej rodziny). Godzina przyjazdu młodzieży będzie określona bliżej wydarzenia.

21.07 czwartek – dzień turystyczny. Wraz z miejscową młodzieżą będzie okazją poznania bogactwa kultury i przyrody w ramach miejsc zamieszkania. Diecezja tarnowska charakteryzuje się pięknym położeniem geograficznymi licznymi „pomnikami” kultury. W ramach wspólnoty parafialnej przewidziana jest Eucharystia, w której wezmą udział pielgrzymi i wierni parafii.

Plan dnia turystycznego w parafiach dekanatu Grybów

9.00 – zawiązanie wspólnoty przy kościołach parafialnych i słowo historii świątyni oraz parafii (ogólne wiadomości)

10.00 – Eucharystia w kościołach parafialnych  

11.00 – wyjazd autokarami do Muszyny

12.00 – Zwiedzanie Ogrodów Biblijnych

13.00 – 14.00 „Kromka Miłosierdzia” przerwa obiadowa i odpoczynek na karimacie w cieniu

14.00 – przejazd do Krynicy – Zdrój

15.00 – wyjście na górę w godzinie Miłosierdzia i koronka do Bożego Miłosierdzia na „Górze Parkowej”

17.00 – zejście z góry do miasta (spotkanie z młodzieżą z Krynicy)

19.00 – wyjazd autokarami z Krynicy – Zdrój do wspólnot parafialnych dekanatu Grybów

20.00 – odbiór pielgrzymów przy kościele przez rodziny i udanie się na nocleg do rodzin, które zgłosiły się, aby przyjąć pielgrzymów.

22.07 piątek – dzień pielgrzymkowy. W ramach dekanatu, czy okręgu Duszpasterstwa Młodzieży będziemy pielgrzymować pieszo do wybranego Sanktuarium. Na zakończenie pielgrzymki zostanie odprawiona Eucharystia,     w czasie której zostanie dokonane zawierzenie młodzieży Bożemu Miłosierdziu, a następnie Mini festiwal młodych – prezentacja przybyłych grup i miejscowej młodzieży.

10.00 – młodzież z wszystkich parafii naszego dekanatu i wierni oraz przyjezdna młodzież gromadzą się w trzech punktach dekanatu Grybów (przy kościele w Kąclowej, Krużlowej i Białej Niżnej). Rozpoczęcie pielgrzymki pieszej do bazyliki Mniejszej w Grybowie.  

11.15 – 11.30 powitanie grup pielgrzymkowych i przejście przez Bramę Miłosierdzia w Bazylice Mniejszej w Grybowie.

11.30 – 12.00 Sakrament Pokuty.

12.00 – Eucharystia.

14.00 – 19.00 spotkanie integracyjne w cieniu Bazyliki w Grybowie

19.00 –  wyjazd młodzieży w umówione miejsca w parafiach dekanatu Grybów (odbiór pielgrzymów przy kościele przez rodziny i udanie się na nocleg do rodzin, które zgłosiły się, aby przyjąć pielgrzymów).

23.07 sobota – dzieło miłosierdzia na rzecz wspólnoty lokalnej  i Diecezjalny Dzień Wspólnoty.

  • Do południa - pielgrzymi wraz z miejscową młodzieżą, w ramach swoich parafii wykonają wymyślony przez siebie czyn miłosierdzia na rzecz wspólnoty parafialnej – pamiątka przypominająca pobyt pielgrzymóww danej parafii.
  • Po południu - wszyscy pielgrzymi wraz z gospodarzami i miejscową młodzieżą udadzą się do Starego Sącza, aby na błoniach przy Ołtarzu Papieskim przeżyć Diecezjalny Dzień Wspólnoty pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Andrzej Jeża. Podczas Eucharystii nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie odbędzie się diecezjalny Festiwal Młodych, w czasie którego zaprezentują się wszystkie grupy, które przybyły do naszej diecezji.

24.07 niedziela – czas dla rodziny. Po uroczystej Eucharystii w parafii, jest przewidziany czas na spotkanie w rodzinach i przy z gospodarzami.

25.07 poniedziałek – pożegnanie w parafiach i wyjazd do Krakowa  w godzinach przedpołudniowych.

 

Mini Słownik Francuski

Mini słownik francuski

Powrót

Zapraszamy na cykl koncertów organowych do naszej Bazyliki

  W niedzielę 19 czerwca rozpoczniemy w naszej bazylice cykl czterech koncertów organowych. Ten mini festiwal organowy będzie się odbywał pod honorowym Patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Organizatorem wydarzenia jest Pan Dr Krzysztof Michałek, Organista Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie, gdzie Firma Zych, która wybudowała organy w naszej bazylice, rozpoczyna budowę organów piszczałkowych. Koncert w naszej bazylice wykona Pan Kamil Madoń, nasz parafianin, znany w regionie artysta wykonujący  koncertową muzykę organową, obecnie nauczyciel klasy organów Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Sączu. Koncert rozpocznie się o 19.00 i potrwa ok. 1.5 godz. Komentował będzie Krzysztof Michałek. Koncert dedykowany jest zwłaszcza wszystkim parafianom, którzy na nowe organy złożyli swoje indywidualne dary serca – cegiełki. Oczywiście do udziału   zapraszamy parafian i gości, których poinformujcie o tym wydarzeniu. Przy końcu koncertu w bazylice będą zebrane ofiary na tacę na jego organizację. Serdecznie Zapraszamy!

Podwójne Prymicje w Grybowie

Ks. Tomasz Zieleń i Ks. Karol Góra w drodze na pierwszą Eucharystię

    W sobotę 28 maja po sześcioletniej intelektualnej i duchowej formacji nasi dwaj młodzi Rodacy otrzymali kapłańskie święcenia. Ks. Tomasz Zieleń w katedrze kieleckiej z rąk Biskupa Jana Piotrowskiego i ks. Karol Góra w Tarnowie z rąk Biskupa Andrzeja Jeża. Wieczorem zostali uroczyście powitani przez przedstawicieli parafii na granicy miasta, przy stadionie, po czym w odpowiedniej asyście przybyli do  naszej Bazyliki Mniejszej, gdzie odprawili procesję eucharystyczną  z racji oktawy Bożego Ciała. W niedzielę 29.05. o godz. 10.45 wyprowadzeniem z plebanii, domu kapłańskiego i udzielonym na schodach specjalnym błogosławieństwie rodziców rozpoczęła się uroczystość prymicyjna. Jej kulminacyjnym była msza św. koncelebrowana przez obu Neoprezbiterów, poprzedzona przywitaniem przez poszczególne stany parafii. Kazanie podczas mszy św. wygłosił poproszony przez Prymicjantów. Ks. mgr Piotr Cichoń. Po mszy św. Prymicjanci udzieli uroczystego błogosławieństwa z odpustem zupełnym, po czym wraz z zaproszeni gości i asystą udali się do swoich lokali, by przy stole radować się wspólnie darem kapłaństwa. Zobacz Galerię

Pielgrzymka z Kąclowej do Bramy Miłosierdzia

Ks. Dziekan Bolesław Bukowiec z pielgrzymami

     W  IV sobotę maja zgodnie z naszym duchowym programem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia  w Grybowskiej Bazylice – Kościele Stacyjnym, przy niezwykle pięknej pogodzie do tego miejsca pielgrzymowali, głównie pieszo pielgrzymi z parafii Wniebowzięcia NMP z Kąclowej ze swoimi duszpasterzami Ks. Prałatem Proboszczem Bolesławem i Ks. Wikariuszem Jackiem. Przybyło ok. 1000 osób w każdym wieku, do których dołączyła grupa 52 pielgrzymów z parafii pw. Św. Jana Chrzciciela z Janowca także ze swoim Ks. Proboszczem, którzy do grybowskiego sanktuarium przybyli autokarem. Pielgrzymi zostali uroczyście liturgicznie przywitani przed Bramą Miłosierdzia, po czym wspólnie przez nią przeszli, wypełniając jeden z elementów pielgrzymowania i zyskania odpustu. W świątyni Ks. Prałat Kustosz raz  jeszcze wszystkich powitał, podał pewne informacje organizacyjne oraz przedstawił krótko historię parafii, sanktuarium i bazyliki. W tym czasie wierni korzystali ze spowiedzi. O 10.30 rozpoczęła się koronka do Bożego Miłosierdzia, podczas której odczytano od. 200 intencji przygotowanych i złożonych na piśmie przez pielgrzymów. O godz. 11.00  została odprawiona uroczysta koncelebrowana msza św. podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił Ks. Tadeusz Nowek, Proboszcz z Białej Niżnej. Po zakończeniu eucharystii pielgrzymi mieli możliwość zwiedzić muzeum parafialne z Przewodniczką. Zobacz Galerię.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Otarz I przygotował III Zakon oraz mieszkańcy Siołkowej i Starej Wsi

Ołtarz II przygotowali mieszkańcy Białej Wyżnej

Ołtarz III przygotowała Akcja Katolicka oraz mieszkańcy Białej Niżnej

Ołtarz IV przygotowali mieszkańcy miasta Grybów

    W tym roku wcześnie, bo już 26 maja w Dzień Matki przy pięknej pogodzie  przeżywaliśmy doroczną wielką Uroczystość Bożego Ciała. O godz. 9.30 została odprawiona uroczysta msza św. koncelebrowana, po której okazała i barwna procesja eucharystyczna wyruszyła na grybowski rynek do czterech ołtarzy, przygotowane przez poszczególne rejony i grupy naszej parafii, pod opieką wyznaczonych Księży. W procesji wzięło udział ok. 3000 wiernych w tym ogromna rzesza dzieci, młodzieży  i całych rodzin.  Uroczystość uświetniła akompaniamentem orkiestra dęta, obecne były sztandary, feretrony, i inne emblematy niesione na czele procesji. Na zakończenie błogosławieństwem udzielonym na schodach bazyliki na cztery strony świata została objęta cała wielka grybowska parafia. Tym pełnym religijnej wymowy wydarzeniem rozpoczęliśmy całą oktawę procesji, dla uczczenia obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Zobacz Galerię.

Dar Ducha Świętego dla Młodzieży

W procesji z darami młodzież ofiarowała gołębie - symbol Ducha Świętego

Koncert Puellae Orantes

 Ważnym  wydarzeniem w dniu tegorocznego majowego odpustu był koncert Dziewczęcego Chóru Katedralnego z Tarnowa „ Puellae Orantes”. Inicjatorem koncertu był  Dyrygent i Dyrektor zespołu  Ks. Prałat Władysław Pachota. Wpisuje się ta inicjatywa w cykl koncertów wykonywanych przez ten bardzo znany i nagradzany w Polsce i na świecie zespół  we wszystkich bazylikach i kościołach stacyjnych w diecezji w ramach Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Honorowy Patronat znaczącym wydarzeniem religijno – artystycznym objął Biskup Diecezjalny Andrzej Jeż. W organizację i finansowanie koncertu włączyły się solidarnie obok parafii grybowskiej Urząd Miasta Grybowa i Urząd Gminy na czele z Panem Burmistrzem i Panem Wójtem. Chór podczas ponad godzinnego koncertu wykonał bardzo ambitny i urozmaicony  repertuar, który został bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzonych w Grybowskiej Bazylice słuchaczy.

Odpust ku czci Matki Bożej Przedziwnej

 W trzecią niedzielę maja, 15.05 celebrowaliśmy odpust parafialny ku czci Matki Bożej Przedziwnej. Podczas uroczystej sumy swój jubileusz 25 – lecia kapłaństwa celebrował od kilkunastu lat związany z naszą parafią Ks. Zygmunt Tokarz, Saletyn. Kazanie podczas tej uroczystej Eucharystii koncelebrowanej, które przewodniczył Jubilat e wygłosił Ks. Prałat Bogusław Skotarek Proboszcz i Dziekan w Krynicy Zdroju. Po mszy św. i podziękowaniach Jubilata została odprawiona procesja eucharystyczna wokół bazyliki. W tym dniu kolejne osoby zapisały się do Arcybractwa Różańcowego istniejącego przy obrazie NMP Przedziwnej od końca  XVI w.

Rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich 13 maja 2016

 13 maja o godz. 19.00 rozpoczęliśmy cykl tegorocznych nabożeństw fatimskich składających się tradycyjnie z mszy św. z okolicznościowym kazaniem oraz procesji rożcowej z figurą Matki Bożej Fatimskiej i lampionami. Kazanie podczas mszy św. wygłosił Ks. mgr Dariusz Lewczuk , wikariusz z Florynki. Rozważania do różańca przygotował Ks. prałat Ryszard Stasik. Mszę ubogacił swoim śpiewem miejscowy zespól młodzieżowy. W  nabożeństwie uczestniczyli wszyscy miejscowi duszpasterze oraz około 1500  grybowskich parafian i pielgrzymów. Poszczególne dziesiątki prowadzili [przedstawiciele wszystkich stanów tj. duchowni rodzice , dzieci i młodzież. Pamiętaliśmy w naszej modlitwie o różnych intencjach, w tym o 35 rocznicy zamachu na  Ojca Świętego   Jana Pawła II.

Wyjątkowy chrzest 14 dzieci - w 1050 rocznicę chrztu Polski

TRIDUUM PASCHALNE

    Zgodnie z przepisami i tradycją Kościoła Katolickiego począwszy od uroczystej mszy św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy  w nasze bazylice celebrację wspaniałej liturgii  Triduum Paschalnego. Wszystkie obrzędy liturgiczne a także czuwania były perfekcyjnie przygotowane i ubogacone przez śpiewy wielu chórów, schol, kantorów i orkiestry. O każdej godzinie w tym świętym czasie , a zwłaszcza podczas głównych w danym dniu celebracji gromadziły sięgające trzech tysięcy rzesze parafian i gości. Szczególnie symboliczny i znaczący charakter miała  liturgia Wigilii Paschalnej przeżywana w łączności z całym Kościołem Polskim radującym się Jubileuszem 1050 – lecia Chrztu naszej Ojczyzny . Zwieńczeniem  obchodów Triduum była nocna procesja rezurekcyjna, kiedy to liczną obecnością, modlitwą, śpiewem, biciem dzwonów obwieściliśmy światu że Pan Prawdziwie Zmartwychwstał!!! Alleluja!!! Zapraszamy do obejrzenia GALERII z Triduum Paschalnego.

WIELKI CZWARTEK

WIELKI PIĄTEK

WIELKA SOBOTA

Niedziela Palmowa

     W piątek 18.03 o godz. 18.00 odprawiliśmy Parafialną Drogę Krzyżową ulicami miasta, modląc się o dobre przeżycie rekolekcji, spowiedzi i całego Wielkiego Tygodnia. We wspólnej modlitwie wzięło udział około dwóch tysięcy wiernych wszystkich stanów. Symboliczny krzyż od stacji do stacji nieśli przedstawiciele poszczególnych grup duszpasterskich i stanów parafii.  W sobotę  od godz. 9.00 odwiedziliśmy z posługą sakramentalną około stu chorych i starszych na terenie parafii, którzy jak zawsze z tęsknotą wyglądali spotkania z Chrystusem przebaczającym w sakramencie pokuty  i umacniającym w Komunii Św. O 15.00 rozpoczął się rejonowy Synaj, a  o 18.00 msza św.  z pierwszą nauką rekolekcyjną., w której wzięli udział także uczestnicy Synaju z naszej parafii i Goście z Szymbarku, Uścia i Ropy. Po mszy św.  została  wygłoszona nauka stanowa dla młodzieży.

     Niedziela Palmowa (20.03) od rana gromadziła w bazylice wielkie rzesze parafian z przygotowanymi palmami do poświęcenia, które potem zostają wbijane na polach i łąkach oraz ogrodach. Na początku każdej mszy św. nastąpiło poświecenie gałązek palmowych, potem odczytania pasji i rekolekcyjna nauka ogólna na temat niemoralności i jej zgubnych skutków dla duchowego rozwoju człowieka. Szczególnie uroczysty i zarazem radosny charakter miała msza św. o godz. 11.00. Już o 10.50 przed bazyliką zgromadziła się wielka rzesza dzieci w towarzystwie swoich rodziców z palmami  w rękach. Jak zwykle na zewnątrz odbył się obrzęd odczytania stosownej ewangelii i poświecenia palm, a potem wszyscy w radosnej procesji ruszyli ze śpiewem do bazyliki, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem Ks. prałata Proboszcza z rekolekcyjnym  słowem do dzieci jak i z nauką ogólną dla wszystkich. Dopełnieniem tej ostatniej niedzieli Wielkiego Postu były nabożeństwa Gorzkich Żali  z rekolekcyjną nauką pasyjną o przebaczeniu, w których uczestniczyło ponad trzy tysiące parafian i Gości.

Franciszkański Dzień Skupienia

    W pierwszą sobotę marca 2016 r. w Bazylice Grybowskiej odbył się Dzień Skupienia dla członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Krakowsko-Tarnowskiego.

   W uroczystej procesji grupa Franciszkanów Świeckich weszła do naszej Bazyliki przez jubileuszową Bramę Miłosierdzia. Pielgrzymów u progu świątyni uroczyście przywitał ks. Prałat Ryszard Sorota.

   Bazylika gościła ponad sześćdziesięciu członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z następujących wspólnot:

- wspólnota działająca przy Parafii oo. Bernardynów w Tarnowie,

- wspólnota działająca przy Parafii św. Krzyża w Tarnowie,

- wspólnota działająca przy Parafii w Zakliczynie,

- wspólnota z Parafii w Ptaszkowej

- oraz miejscowa wspólnota z Grybowa.

   Część modlitewną Dnia Skupienia wypełniły głęboko przeżyte nabożeństwa; adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św. sprawowana przez ojców i księży opiekunów wspólnot, nabożeństwo różańcowe. Pielgrzymi odprawili również Drogę Krzyżową, oraz modlili się koronką do Bożego Miłosierdzia.

   Było również radosne spotkanie przy stole w Centrum Duszpasterskim, gdzie przygotowano dla Szanownych Gości poczęstunek.

   Napełnieni radością płynącą ze wspólnej modlitwy, umocnieni łaską Pana i posileni na ciele, Świeccy Franciszkanie rozjechali się do swych parafii, by jeszcze mocniej apostołować słowem, czynem i modlitwą w swych rodzinach i środowiskach. Wszystkie, twarze radosne i wszyscy mocno zaangażowani. Młodzieńczy wręcz entuzjazm mógł mylić postronnych świadków. Większość Franciszkanów świeckich to przecież osoby już w wieku senioralnym. Mawiają jednak, że u nich wieku nie liczy się "peselem" lecz radością serca i pokojem wewnętrznym; czyli tymi wartościami, które charakteryzowały św. Franciszka z Asyżu i które do fascynują dziś.

   Wśród próśb zanoszonych do Boga, wiele razy przewijała się prośba, o nowe powołania do tej grupy modlitewnej. Może i Ty drogi Internauto zafascynujesz się pokorą i świętością Biedaczyny z Asyżu i dołączysz do Świeckich Franciszkanów?

   POKÓJ  I  DOBRO! SIOSTRO I BRACIE Zobacz Galerię.

Pielgrzymka parafii. pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stróżach do Kościoła Jubileuszowego – Bazyliki Mniejszej w Grybowie.

     Przy wyjątkowo pięknej pogodzie jak na miesiąc luty celebrowaliśmy drugie uroczyste nabożeństwo czwarto sobotnie w uprzywilejowanym kościele – bazylice grybowskiej- w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Głównymi zaproszonymi gośćmi na ten dzień byli Parafianie z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stróżach, wraz ze swoimi duszpasterzami. Zgodnie z oczekiwaniem pielgrzymi w dużej liczbie przybyli pieszo ( ok. 600  osób) , trzech kapłanów,  ok. 40 ministrantów i 30 lektorów,  a także dziewczęta z DSM. Kilkaset osób dojechało samochodami. Do grupy pielgrzymów za Stróż na mszę św. dołączyli uczestnicy obywającej się w Grybowie  katechizacji przedmałżeńskiej w liczbie ok. 100 oraz parafianie grybowscy w liczbie ok. 200.  Z całą pewnością było też obecna grono „ anonimowych” pielgrzymów z innych parafii.

   Cała uroczystość rozpoczęła się liturgicznym powitaniem przed  „ Bramą Miłosierdzia” i pełnym modlitewnej zadumy jej przekroczeniem. Potem Kustosz Bazyli, Sanktuarium i zarazem Kościoła Jubileuszowego Ks. Prałat Ryszard Sorota przedstawił pielgrzymom program uroczystości i pewne inne ważne informacje. O 10.30 rozpoczęło się nabożeństwo do Bożego miłosierdzia, na którym zostały odczytane liczne, osobiste intencje złożone przez pielgrzymów. Punktualnie o godz. 11.00 uroczystą procesją rozpoczęła się msza św. koncelebrowana przez kapłanów Gości i Ks.  Kustosza. PrzewodniczyłKs. Stanisław Betlej  Proboszcz ze Stróż.

   Okolicznościowe kazanie wygłosił Ks. Tadeusz Nowek Proboszcz z Białej Niżnej. W swoim słowie zwrócił uwagę na wielką nadzieję jak z tajemnicy miłosierdzia bożego płynie dla każdego człowieka, nawet wielkiego grzesznika. W tracie całego nabożeństwa wielka grupa wiernym przystąpiła do sakramentu pokuty , a potem do Komunii Św. by potem z większą ufnością prosić o dar odpustu zupełnego. Na zakończenie wspólnie odmówiono modlitwę Anioł Pański w intencjach Ojca Św. i odśpiewano Hymn Boże coś Polskę. Przed błogosławieństwem słowa  wdzięczności skierowali ks. Kustosz i Ks. Proboszcz ze Stróż.

   Po zakończeniu nabożeństwa wierni mogli nabyć okolicznościowe pamiątki i zwiedzić z przewodnikiem muzeum parafialne. Wydaje się, że wszyscy uczestnicy poprzez przeżyte nowe doświadczenie duchowe umocnili się wierze i dobrych postanowieniach na dalsze chrześcijańskie życie. Zobacz Galerię.

Pierwsza Pielgrzymka do Kościoła Jubileuszowego

23 stycznia odbyła się I Pielgrzymka do Kościoła Jubileuszowego naszej Bazyliki. Jako pierwsi w miesiącu styczniu pielgrzymowali parafianie z Białej Niżnej którzy przeszli przez Bramę Miłosierdzia grybowskiej Bazyliki. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać także w Gościu Niedzielnym. Gość Niedzielny Zobacz także galerię

Uroczyste otwarcie "Bramy Miłosierdzia"

W związku z ogłoszonym przez Papieża Franciszka Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia  (8.12.2015 – 20.11.2016) Biskup Diecezjalny Andrzej Jeż wyznaczył w naszej diecezji 12 Kościołów Jubileuszowych. Do tego gronaz oczywistych względów została włączona grybowska świątynia jako bazylika i jako sanktuarium. Uroczyste otwarcie „Bramy Miłosierdzia” nastąpiło podobnie jak we wszystkich kościołach jubileuszowych na świecie w dniu 13.12.2016r. Uroczystości, która odbyła się o godz. 11.00 przewodniczył Delegat Biskupa Tarnowskiego Ks. Prałat Zbigniew Pietruszka Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Najpierw w specjalnym rycie została otworzona „Brama Miłosierdzia”, a po jej przekroczeniu i obrzędzie aspersji pod przewodnictwem Dostojnego Gościa została odprawiona  koncelebrowana msza św. który również wygłosił okolicznościową homilię. Mszę św. koncelebrowali m.in. Dziekan dekanatu grybowskiego Ks. Prałat Bolesław Bukowiec i Ks. Dziekan dekanatu ropskiego Ks. Stanisław Porębski. Wszyscy modlili się o jak najbogatsze owoce roku miłosierdzia dla wszystkich wiernych. Zobacz Galerię

Już dziś wieczorem - Adwentowy Wieczór Uwielbienia ZAPRASZAMY!!!

W połowie adwentowej drogi do grybowskiej młodzieży oraz do wszystkich chętnych kierowane jest zaproszenie na adwentowy wieczór uwielbienia, który rozpocznie się w bazylice mniejszej w Grybowie 12 XII 2015r. o godz. 19.00.

Oczekujemy i przygotowujemy się do wielu rzeczy: do Świąt Bożego Narodzenia, na przyjście Zbawiciela, do rozpoczęcia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia we wspólnotach parafialnych i w końcu do coraz szybciej zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - mówi Patryk Pajor - wolontariusz ŚDM parafii Grybów.

Cieszę się bardzo, że młodzi ludzie jednoczą siły, są aktywni, czują ducha wspólnoty kościoła w organizacji różnych Bożych spraw - dodaje ks. Piotr Cichoń dekanalny i okręgowy duszpasterz młodzieży.- Mamy nadzieję, że przygotowany program i wieczór modlitwy umocni duchowo każdego, kto pragnie być: "Miłosierny jak Ojciec".

Odpust ku czci św. Katarzyny

Błogosławieństwo lektorów grybowskiego dekanatu

   W dniu 21.11. 2015 z okazji zbliżającego się wspomnienia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Głównej Patronki naszej parafii celebrowaliśmy uroczystość odpustową. Na mszach świętych przedpołudniowych celebrowanych wg porządku niedzielnego kazania wygłosił i sumie odpustowej przewodniczył Ks. Dr Jacek Sporych, były wikariusz w naszej parafii, a obecnie wykładowca WSD i UJ P II w Tarnowie. Po sumie nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i dziękczynne Te Deum. Wiernym zostały podane także do ucałowania relikwie Świętej Patronki na co dzień eksponowane w pięknym neogotyckim relikwiarzu umieszczonym w specjalnej gablocie obok ołtarza adoracji Najświętszego Sakramentu.

   Natomiast tradycyjnie już mszy św. wieczornej w tym dniu przewodniczył Ks. Prałat Dziekan, a  połączona ona była z zakończeniem przygotowanego i zorganizowanego przez Ks. Rafała dekanalnego  kursu lektorskiego. Do posługi lektora zostało dopuszczonych 75 chłopców z całego dekanatu, a  służbę ceremoniarską uroczyście podjęło 6 chłopców z Grybowa i Kąclowej. Króluj nam Chryste! Zobacz Galerię!

Wycieczka ministrantów

Widok na Rytro z ruin zamku

       W dniu 13 listopada ministranci naszej parafii udali się w liczbie 36 wraz z ks. Damianem i opiekunami p. Barbarą Chronowska i p. Michałem Moskaliwiczem na dwudniową wycieczkę do Rytra. W Piątek po wieczornej Mszy Św. nasi chłopcy rozegrali turniej piłki halowej z miejscowymi ministrantami. Po zaciętej walce zwyciężyli w obydwu kategoriach, starsi i młodsi. W sobotę po porannej Mszy Świętej gdzie zostali miło przyjęci przez ks. Proboszcza zwiedzali elektrownię wodną i wiatrową działając przy miejscowej parafii. Towarzyszyło im wielkie zaciekawienie. Głównym punktem wycieczki było wyjście do Schroniska na Cyrli. Przy pięknej pogodzie mogli pokonywać kolejne odcinki niekiedy ciężkiego podejścia. Niektórym towarzyszyło ogromne zmęczenie i na myśl o kolejnej wycieczce z ks. Damianem robiło się im słaboJ. Dojście do celu zajęło  2 godziny. Przy schronisku wszyscy delektowali się smażonymi kiełbaskami. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia przy schronisku na skróty udali się wszyscy w stronę domu noclegowego po bagaże. Dla wszystkich był to czas bardzo milę przeżyty.

Uroczystość Wszystkich Świętych

     Tradycyjnie bardzo uroczyście celebrowaliśmy w bazylice i na miejscowym cmentarzu Uroczystość Wszystkich Świętych połączoną w pewnym sensie z dniem zaduszanym. Wszystkich Świętych uczciliśmy w bazylice podczas mszy świętych z okolicznościowym kazaniem i śpiewem dziękczynnego „Te Deum”. Natomiast w procesji na cmentarz, a potem po samej nekropolii, najpierw ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych, a potem z modlitwą różańcową modliliśmy się za wszystkich wiernych zmarłych. Po procesji, przy kaplicy grobowej zmarłych kapłanów Ks. Prałat Proboszcz wygłosił okolicznościowe kazanie przypominające niektóre aspekty eschatologicznej nauki Kościoła katolickiego. Zarówno w bazylice jak i  na ozdobionym kwiatami i światłem cmentarzu gromadziły się wielkie rzesze wiernych, nie tylko Parafianie ale i Goście licznie na ten czas przybywający do swoich rodzin. Dopełnieniem tego niezwykłego czasu był sam dzień zaduszny, gdy podczas pięciu mszy św. sprawowanych w bazylice i jednej na cmentarzu wołaliśmy o dar Miłosierdzia Bożego dla naszych zmarłych i staraliśmy się  zyskiwać odpusty dla dusz czyścowych. Zobacz Galerię

Jubileusz 25- lecia kapłaństwa O. Bernarda Radzika, Karmelity

    W niedzielę 18.10. o godz. 9.30 celebrowaliśmy w grybowskiej bazylice srebrny jubileusz kapłaństwa  naszego Rodaka O. Bernarda Radzika, Karmelity. O. Bernard, który całe kapłańskie życie posługuje na Białorusi przewodniczył uroczystej mszy św.,  a na koniec w barwny sposób przedstawił niektóre aspekty swojej misyjnej posługi, dziękując  Bogu i  ludziom za wszelkie dobro. Słowa gratulacji i życzeń skierował pod adresem Jubilata Ks. Prałat Proboszcz równocześnie serdecznie witając wszystkich gości. Serdeczne życzenia jubileuszowe złożyli także przedstawiciele Rady Parafialnej na czele z Przewodniczącym  P. Stanisławem Lichoniem. Kazanie o tematyce misyjnej wygłosił Ks. Rafał Mirosławski, pamiętając o przeżywanej  w tym dniu w całym Kos ciele Niedzieli Misyjnej. Liturgię ubogacił śpiew mieszanego chóru bazyliki mniejszej Grybowie. Mamy nadzieję, że kolejny jubileusz kapłański będzie zaczynem następnych powołań kapłańskich i misyjnych z naszej wspólnoty parafialnej. Zobacz Galerię

Serce dla misjonarza :)

    W niedzielę misyjną parafianie grybowscy włączyli się w akcję "Serce za Serce" prowadzoną przez grupę Młodzi dla Misji. Złożone ofiary są  wsparciem dla misyjnego dzieła Kościoła. Natomiast PDMD przedstawiło misyjną inscenizację z której płynęła zachęta do włączenia się w ewangelizowanie świata. Wieczorne nabożeństwo różańcowe prowadzone przez młodzież z grupy MDM ofiarowane było w intencji misji. Niech dla każdego z nas zachętą do włączenia się w wielkie dzieło misyjne Kościoła będą słowa Matki Teresy z Kalkuty tej wielkiej misjonarki w Indiach, która powiedziała: "To co robimy jest zaledwie kroplą w morzu potrzeb, gdybyśmy jednak zaniechli naszej pracy, ocean byłby uboższy o tę jedną kroplę". Zobacz Galerię

Pielgrzymowaliśmy do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej

     W sobotę 17.10.2015 dla uczczenia 37 rocznicy wyboru Jana Pawła II odprawiliśmy parafialną dziękczynno – błagalną  pielgrzymkę autokaropwą w której wzięło udział 50 pielgrzymów,  w tym Ks. Prałat Proboszcz i Ks. Piotr Cichoń organizator wydarzenia. Najpierw nawiedziliśmy wadowicką Bazylikę, by później przez około 70 minut wraz Przewodnikiem zwiedzić niezwykłe, multimedialne muzeum Jana Pawła II. Czas spędzony w tym miejscu pozwolił przynajmniej częściowo przypomnieć sobie bogactwo osoby i posłannictwa Papieża Polaka, tak bliskiego naszym sercom. Z papieskich Wadowic nasze pielgrzymie drogi powiodły do Kalwarii, gdzie najpierw sprawowaliśmy Eucharystię, po które także korzystając z nowoczesnych mediów przewodniczka przybliżyła nam historię i dzień dzisiejszy tego coraz większego, coraz bardziej znanego i coraz okazalszego sanktuarium. Po tej prelekcji spożyliśmy wspólnie obiad, by posileni tym pokarmem wyruszyć na drogę krzyżową po pięknych wzgórzach otaczających sanktuarium. Całość dopełniła godzina osobistej modlitwy i pełen radosnych śpiewów powrót do Grybowa. Zobacz Galerię

13 PAŹDZIERNIK- OSTATNIE W TYM ROKU NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE W GRYBOWSKIEJ BAZYLICE

 We wtorek 13 października  o godz. 17.00 odprawiliśmy ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Mimo zimowej aury, która niespodzianie zagościła w tym czasie w Grybowie do bazyliki przybyło jak zwykle wielu parafian i gości z parafii sąsiednich, w których to nabożeństwo nie jest praktykowane. Mszy św. oraz procesji różańcowej przewodniczył Ks. Dyrektor ZOL Paweł Bobrowski. On też wygłosił okolicznościowe kazanie niejako podsumowujące cały sześciomiesięczny cykl. Rozważania do poszczególnych tajemnic tematycznie związane  z homilią i wydarzeniami jakie dzieją się aktualnie  w kościele w świecie i w parafii przygotował Ks. prałat Ryszard Stasik – Penitencjarz bazyliki grybowskiej. W liturgię  nabożeństwa włączyła się bogata asysta ministrantów, lektorów i ceremoniarzy. Do swojej umiłowanej Patronki modliły się również dziewczęta z DSM. Nad całością nabożeństwa i jego przebiegiem czuwali jak zwykle Ks. Prałat Kustosz i pozostali duszpasterze. Zobacz Galerię

Jubileusz 25- lecia życia zakonnego Sióstr Służebniczek

 W dniu 11.10. 2015 w grybowskiej bazylice miała miejsce podniosła uroczystość – jubileusz 25 -  lecia życia zakonnego Sióstr Agaty Gunia i Elżbiety Tokarz,  Służebniczek Starowiejskich posługujących w miejscowym ZOL Caritas. Podczas uroczystej mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Ks. Prałata Proboszcza  Ryszarda Soroty i na Jego ręce Siostry odnowiły śluby zakonne. Okolicznościową homilie wygłosił Ks. Dr Jan Bartoszek z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej  w Tarnowie. W liturgię czynnie włączyły się grupy, którymi opiekuje się Siostra Agata tj. DSM i Skauci Europy. Przedstawiciele tych organizacji złożyli Siostrom Jubilatkom gratulacje i życzenia. Pełne życzliwości słowa pod adresem Sióstr Jubilatek skierowali także współpracownicy z zakładu Caritas. Oby ten kolejny  jubileusz przeżywany w naszej wspólnocie przyczynił się do wzbudzenia nowych powołań do żeńskich zgromadzeń zakonnych z naszej parafii. Zobacz Galerię

Młodzi pomagają Młodym - XV Dzień Papieski

Z okazji Dnia Papieskiego tradycyjnie młodzież przeprowadza zbiórkę ofiar do puszek na wsparcie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Natomiast nasze harcerki przygotowały „papieskie kremówki” które także można nabyć przed bazyliką wspierając swoją ofiarą ich pożyteczną działalność.

Odpust Parafialny ku czci Matki Bożej Różańcowej

 Tradycyjnie w pierwszą niedzielę października ( 4.10) celebrowaliśmy odpust parafialny ku czci Matki Bożej Różańcowej. Odpust związany jest od wieków z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Grybowskiej, zwanej Przedziwną lub Różańcową. Ważnym dokumentem potwierdzającym głęboką tradycję tego odpustu jest księga Bractwa Różańcowego, które przy tym właśnie obrazie istniało już przed rokiem 1622. Od dłuższego już czasu  także nad tym odnowionym i ubogaconym  w ostatnich latach ołtarzem Matki Bożej umieszczony jest też ogromnych rozmiarów różaniec, symbol związku parafian z Matką Bożą Różańcową. Do tych znaków nawiązał m.in. główny Gość uroczystości, kaznodzieja i sumiasta – Ks. Prałat Dr Krzysztof Bułat – Wikariusz Biskupi ds. stałej formacji duchowieństwa diecezji tarnowskiej. Msze św. były celebrowane wg. zwyczajnego niedzielnego porządku, a suma połączona  wystawieniem Najświętszego Sakramentu i dziękczynnym Te Deum została odprawiona o godz. 11.00. Liturgię  sumy ubogaciła modlitwa kapłanów z dekanatu grybowskiego i śpiew mieszanego chóru bazyliki mniejszej. Po południu jako dopełnienie całej uroczystości odpustowej została odprawiona procesja różańcowa do pięciu ołtarzy wewnątrz Bazyliki. Całość uroczystości była bardzo dobrą okazją,  aby przypomnieć wiernym o wielkim znaczeniu różańca w rozwoju pobożności  i duchowości oraz zachęcić do jego częstego odmawiania. Zobacz Galerię.

Parafialne Święto Dziękczynienia za plony - Dożynki 2015

 W niedzielę 30.08 o godz.  11.00 odbyło się parafialne dziękczynienie za tegoroczne plony, zwłaszcza za udane żniwa – dożynki. Uroczystość w tym roku została w całości przygotowana przez mieszkańców Białej Wyżnej. Zaangażowani mieszkańcy przygotowali więc piękny wieniec żniwny,  bogatą w plony ziemi dekorację   bazyliki, zadbali o dary ołtarza, wśród niech haftowane, białe obrusy na ołtarze i stoliki w prezbiterium świątyni. Przedstawiciele osiedla włączyli się także czynnie liturgię uroczystej mszy św., której przewodniczył pasterz parafii Ks. Prałat Ryszard Sorota. Pełen symboliki wieniec dożynkowy w formie trzech coraz większych serc został przywieziony przez gospodarzy w asyście orkiestry na odpowiednio przystrojonych wozach, a potem uroczyście poświęcony przed bazyliką i wniesiony  do świątyni. Po mszy św. organizatorzy wraz z zaproszonymi gośćmi objechali  udekorowanymi wozami z orkiestrą i wieńcem całą Białą Wyżną, by potem uczestniczyć w dalszej części uroczystości, która miała miejsce przy remizie OSP Biała Wyżna. Całe dożynki były szczególnym dziękczynieniem za zachowanie naszego regionu od ciężkiej suszy i modlitwą za tych, których w naszym kraju ta klęska dotknęła. Zobacz Galerię

PPT na Jasną Górę - piękne wejście gr 26 z 50 metrową flagą Polski

Poświęcenie nowych organów

i sztandaru w Bazylice Mniejszej

w Grybowie 

 

 16 sierpnia 2015 o godz. 11.00 Ks. Biskup Ordynariusz Tarnowski, Andrzej Jeż przewodniczył uroczystej mszy św. koncelebrowanej, podczas której zostały poświęcone nowe organy oraz niedawno ufundowany oficjalny sztandar bazyliki mniejszej w Grybowie. Organy zostały w całości wybudowane w roku 2015. Około dwa lata trwały różnego rodzaju prace przygotowawcze, a także gromadzenie stosownych funduszy. Organy zaprojektowała i wykonała firma „Zych – Zakłady Organowe" z Wołomina koło Warszawy. Jest to nowoczesny 42 – głosowy instrument o charakterze mechanicznym, ze wspomaganiem elektrycznym oraz elektronicznym. Posiada trzy manuały oraz klawiaturę nożną. Wyposażony jest m. in. w elektroniczny system Zecera, który pozwala na zarejestrowanie ponad dwóch tysięcy kombinacji głosowych. Instrument posiada wszelkie predyspozycje, by co oczywiste służyć celom liturgicznym, ale także koncertowym, do wykonywania nawet najbardziej ambitnych kompozycji organowych. Niezwykłe możliwości instrumentu, przynajmniej w części mogliśmy już poznać podczas koncertów wykonanych przy okazji poświecenia. Instrument został pomyślany i dedykowany jako wotum wdzięczności za podniesienie miejscowego kościoła do wielkiej godności godności bazyliki mniejszej. Całość wykonanych prac zarówno około samego instrumentu jak i wielu kosztownych prac pomocniczych jest na bieżąco finansowana dzięki wielkiej i niezawodnej ofiarności grybowskich parafian, którą w dalszym ciągu serdecznie prosimy. W bieżącym roku został także ufundowany oficjalny sztandar Bazyliki Mniejszej w Grybowie. Pomysłodawcą i projektantem jest Ks. Prałat Proboszcz Ryszard Sorota, a sztandar wykonała P. Dorota Rak z Chodorowej. Przedstawia on z jednej strony Patronkę Parafii Św. Katarzynę Aleksandryjską w z wezwaniem „Św. Katarzyno – módl się za nami”, a z drugiej papieskie klucze – herb Stolicy Apostolskiej, z którą bazylika jest szczególnie związana i napis „Bazylika Mniejsza w Grybowie”. Fundatorami sztandaru byli m. in. rodzice tegorocznych dzieci I – komunijnych. Sama uroczystość ubogacona była koncertami organowymi w wykonaniu P. mgra Cezarego Chmiela i P. Karoliny Żebrowskiej z Wojnicza /w sobotę 15.08/ oraz P. Dra Krzysztofa Michałka z Krakowa /w niedzielę 16.08/. Ks. Biskup w swoim przemówieniu wyraził wszystkim Parafianom na czele z Ks. Prałatem Proboszczem uznanie za wykonanie tak wspaniałych dzieł i nadzieję że będą one doskonale służyć pięknu sprawowanej w bazylice liturgii na chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego i dla pożytku duchowego grybowskich parafin i wszystkich nawiedzających bazylikę i sanktuarium.

 

/Zamieszczone w galerii zdjęcia wykonała Firma Foto Casablanca p. Beaty Zadrożny z Grybowa/.

 

 

 

Więcej zdjęć w galerii >>>

Wakacyjne szlaki... :)

Młodzież przed Bazyliką św. Antoniego w Padwie

   Od 26 czerwca młodzież z naszej parafii wraz z księżmi opiekunami przeżywa swoje wakacje na pięknych i piaszczystych plażach w Bibione we Włoszech. W trakcie tego pobytu odwiedzą też piękne i wyjątkowe miejsca we Włoszech. Pierwszym z nich jest Bazylika św. Antoniego w Padwie oraz kościół św. Justyny patronki Padwy. Zwiedzą Wenecję z placem św. Marka i Bazyliką. Pod koniec pobytu udadzą się do Werony miasta Romeo i Julii oraz nad Jezioro Garda. Wracając do Polski odwiedzą Wiedeń oraz Kalemberg.

   Wakacje to piękny i radosny czas dla młodych ludzi, który pozwala im odpocząć od nauki i szkolnych obowiązków, ale także to dobra okazja by zwiedzić ciekawe miejsca, także te, które związane są z kultem religijnym i pielgrzymią modlitwą.

   Sporą część tej grupy stanowi Młodzeżowy Chór naszej parafii, który po roku pracy i ćwiczeń również udał się na wakacyjny wypoczynek.

   Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia dla młodzieży takiej formy wakacji.

Kongres Misyjny w Warszawie

W dniach 12-13.06.2015 w Warszawie odbył się IV Krajowy Kongres Misyjny na który pojechały dzieci z PDMD z ZSP w Siołkowej. Nasi mali parafianie pod opieką naszej katechetki Pani Ewy brali udział w Stacji Dzieci na warszawskim Torwarze, w którym udział brało około 4000 tysięcy dzieci z całej Polski. Gościem specjalnym tegorocznego święta misyjnego był prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni. Na spotkaniu dzieci miały okazje spotkać się przez most audiowizualny ze swoimi rówieśnikami ze wszystkich kontynentów. Podczas tego wydarzenia odbyła się Msza Święta, a także koncert „Dzieci z Brodą”. Uczniowie podczas wyjazdu mieli także okazję zwiedzić naszą stolicę.

Wakacje rozpoczęte :)

   26.06.2015 r. zakończył się kolejny rok szkolny i katechetyczny. Z tej okazji w naszej bazylice o godz. 8.00 zgromadziły się dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami, aby uczestniczyć we mszy św. dziękczynnej. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. mgr Krzysztof Romański, który w związku ze swoim przeniesieniem na inną placówkę podziękował wszystkim za współpracę i pożegnał się z podopiecznymi.

   O 9.00 z kolei świątynie wypełniła młodzież z gimnazjów i szkół średnich naszej parafii. Mszy św. przewodniczył prefekt liceum Ks. mgr Piotr Cichoń, a kazanie wygłosił Ks. mgr Rafał Mirosławski.

   Obaj kaznodzieje zachęcali do dobrego i mądrego, z pożytkiem dla ciała i dla ducha wykorzystania wakacyjnego czasu.

   Dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom życzymy dobrych wakacji. Szczęść Boże i w takiej wspólnocie do zobaczenia we wrześniu.

"Jestem, Chcę, Pomagam..." - Diecezjalne Spotkanie Szkolnych Kół "Caritas"

   „Powinno się być dobrym jak chleb, powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny...”

                                                               Św. brat Albert Chmielowski

 

   17 czerwca w naszej parafii odbył się IX Zjazd Szkolnych Kół Caritas. Udział w spotkaniu wzięło 1,5 tyś młodych wolontariuszy z całej naszej diecezji wraz ze swoimi opiekunami. Po uroczystej Mszy św. w której uczestniczyło 50 kapłanów, nastąpiła część artystyczna przygotowana przez młodzież z Laskowej. Następnie wolontariusze udali się na zwiedzanie Grybowa, gdzie mogli zapoznać się z historią naszego miasta i usłyszeć wiele ciekawostek. Po tej części programu nastąpił radosny przemarsz na stadion, gdzie był przygotowany bardzo smaczny poczęstunek i zabawa taneczna.

   Spotkanie to na nowo uświadomiło wszystkim, że warto mieć dobre serce i ręce chętne do niesienia pomocy potrzebującym.

   Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg spotkania wyrażamy naszą wdzięczność. Zobacz galerię

Diecezjalne dziękczynienie za Sakrament Bierzmowania

Młodzież klas III Gimnazjum wraz z ks. Januszem przy ołtarzu papieskim

    Dnia 6 czerwca 2015 r. przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu, pod przewodnictwem ks. Bpa Stanisława Salaterskiego, odbyło się trzecie diecezjalne spotkanie młodzieży, która w tym roku przyjęła sakrament bierzmowania.

   W tym dziękczynieniu za dary Ducha Świętego uczestniczyła także młodzież z naszej grybowskiej parafii (103 osoby:)). Wspólna modlitwa na mszy św., koncert zespołu Genezareth, śpiew i agapa, pozwoliła nam na nowo odkryć jak piękny i radosny jest Kościół, ożywiany darami Ducha Świętego. Zobacz galerię.

Koncert Jednego Serca Jednego Ducha:)

Nasza ekipa na koncercie:)

Po raz 12 z rzędu został zorganizowany nawiększy koncert muzyki religijnej w Polsce "Jednego Serca i Jednego Ducha", który odbył sie w Rzeszowie w Uroczystość Bożego Ciała. Ta wielka wspólnota "Jednego Serca i Jednego Ducha" pragnie pokazać, jak piękna może być muzyka inspirowana duchem, jak można przy niej bawić się i odnaleźć swoją godność i miejsce w Bożym świecie. Uwielbia Boga za Jego obecność wśród nas. Chce budować wspólnotę, śpiewając razem najpiękniejsze piosenki religijne. Oczywiście na tym niezwykłym wydarzeniu nie mogło zabraknąć także naszej młodzieży, która w rytmach chrześcijańskiej muzki bawiła sie świetnie.

"Zagrody nasze widzieć przychodzi..."

    W czwartek 04.06 uroczyście celebrowaliśmy Boże Ciało.

   Najważniejszym punktem tego dnia była uroczysta msza św. koncelebrowana odprawiona w bazylice o godz. 9.30. Po niej na rynku odbyła się tradycyjna procesja do 4 ołtarzy przygotowanych przez poszczególne rejony parafii i grupy duszpasterskie, pod opieką księży wikariuszy.

   Procesja jak zwykle zgromadziła wielką rzeszę parafian, wśród nich wielkie grono dzieci sypiących kwiaty i dzwoniących dzwonkami.

   Procesję ubogaciła orkiestra dęta z Siołkowej. Symbolika wszystkich czterech ołtarzy nawiązywała do treści eucharystycznych.

   Radość z obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie wyrażamy przez cały czas oktawy w procesjach odprawianych w naszej świątyni rano po mszy świętej o godz. 7.00 i wieczorem o 18.00 Zobacz galerię

Parafialne pejzaże

Odpust ku czci MB Przedziwnej

 

   W trzecią niedzielę maja (17.05) celebrowaliśmy odpust parafialny ku czci Matki Bożej Przedziwnej, czczonej od wieków w Grybowskim sanktuarium. Gościem szczególnym odpustu był Ks. dr Paweł Bogaczyk przełożony i wykładowca w WSD Tarnów, dawniej wikariusz w tutejszej parafii.

   Wygłosił On okolicznościową homilie na wszystkich mszach świętych i przewodniczył odpustowej sumie połączonej z Eucharystyczną procesją.

   Na odpust przybyli kapłani z grybowskiego dekanatu.

Dni Krzyżowe

Procesja z figurą MB Fatimskiej

 W dniach 11, 12, 13 maja przeżywaliśmy tzw. „ Dni Krzyżowe” czyli dni szczególnej modlitwy o urodzaje, za wszystkich pracujących oraz o zachowanie od nieszczęść i klęsk żywiołowych, także od klęski głodu. W pierwszym dniu tradycyjnie udaliśmy się z procesją do Krzyża przed plebanią, w drugim na miejscowy cmentarz, a w trzecim procesja odbyła się wokół bazyliki w połączeniu z pierwszym nabożeństwem fatimskim. Przez wszystkie trzy dni uczestniczyła w nabożeństwach znaczna liczba wiernych, wśród nich dzieci I- komunijne i ich rodzice.

Budowa nowych organów, stan z 01.05.2015

  Z radością i satysfakcją informujemy, że szybki postęp prac przy nowych organach sprawił, że już dziś możemy zobaczyć prawie gotowy, piękny, monumentalny prospekt przedni tego instrumentu. Pozostaje tylko usunięcie osłon, by ukazały się błyszczące srebrem piszczałki.

   Od jutra będą prowadzone dalsze prace montażowe i instalacyjne wewnątrz instrumentu, które potrwają 2 – 3 tygodnie. Potem rozpocznie się strojenie i intonacja organów, która znów potraw 3 – 4 tygodnie, i z końcem czerwca po odpowiednich odbiorach organy zaczną, początkowo delikatnie grać.

   Poświęcenie tego niezwykłego wotum wdzięczności za dar bazyliki nastąpi 16.08. 2015, a dokona go Ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż. Do tego czasu trzeba będzie wykonać jeszcze sporo prac uzupełniających  na chórze, przy balustradzie, podłogach, czy na klatce schodowej. Tym niemniej mimo wielu prac jakie pozostały do wykonania,  termin ukończenia inwestycji będzie daleko krótszy, niż ten wypisany na „cegiełkach”, które były drukowane wcześniej, kiedy plany były nieco inne.

   Tymczasem z serca dziękujemy kolejnym 45 rodzinom i osobom, za cegiełki – ofiary na  budowę nowych organów w bazylice. W obliczu tego co widzimy, a także przekazanej informacji prosimy wszystkich parafian o życzliwe zaangażowanie w dalsze finansowanie tego dzieła.

Zobacz galerię

Nowy sztandar dla bazyliki

   Z inicjatywy Ks. Prałata Ryszarda Soroty Proboszcza Parafii i Kustosza Bazyliki Mniejszej został ufundowany reprezentacyjny sztandar parafii i Bazyliki Mniejszej w Grybowie. Ręcznie wykonane dzieło z jednej strony przedstawia wizerunek św. Katarzyny Aleksandryjskiej – Patronki parafii i napis: „Św. Katarzyno – módl się za nami”, a z drugiej papieskie klucze – herb Watykanu (prawo używania tego znaku przysługuje bazylikom) i napis: „Bazylika Mniejsza w Grybowie”. Całość uzupełnia stosowne dębowe drzewo z mosiężnymi ozdobami.

   W finansowaniu tego wymownego znaku włączyli się rodzice dzieci I Komunijnych z rocznika 2015.

   Sztandar będzie przechowywany w bazylice w odpowiedniej, ozdobnej i przeszklonej gablocie oraz będzie używany podczas procesji, uroczystości patriotycznych i podczas wyjazdu oficjalnych delegacji parafialnych na różne uroczystości poza parafialne. Zobacz galerię.

Piękna wiosna w parafii

Widok od strony Muzeum

Młodzież na Mistrzostwach Świata w Hokeju na lodzie

Na hali Arena Kraków

Modlitwa o urodzaje we wspomnienie św. Marka

Odpust w kaplicy w Siołkowej- Zagórzu

Czuwanie i modlitwa przed odpustem

Postępy prac przy nowych organach

   Po wybudowaniu ważącej prawie 5 ton metalowej konstrukcji przez firmę podwykonawczą i położeniu mierzącej ok. 60 m2 modrzewiowej podłogi o grubości ponad 4 cm, którą wykonała firma z naszej parafii, do własnych prac montażowych przystąpiła Firma „Zych - Zakłady Organowe z Wołomina.

   Montaż 42 – głosowego instrumentu rozpoczął się 13 kwietnia i potrwa około 5-6 tygodni.

   Wykonuje go 6 fachowców pod nadzorem szefa firmy Pana Dariusza Zycha.

   W pierwszym etapie tego montażu mocowana jest drewniana obudowa instrumentu oraz niektóre prace związane z zabudowaniem wnętrza. Dotyczą one głównie elementów drewnianych, tak konstrukcyjnych jak i dźwiękowych, chodzi o wielkie drewniane piszczałki, stanowiące głos o manuale „Pryncypał 16”. Stan prac na dzień 15.04.2015 obrazuje załączona galeria.

 

Koniecznie zobacz projekt nowych organów!

Diecezjalna Pielgrzymka Caritas do Grybowa w przeddzień święta Miłosierdzia Bożego

Msza św. pod przweodnictwem Ks. Bp Andrzeja Jeża

W sobotę 11.04 odbyła się w grybowskiej bazylice diecezjalna pielgrzymka Caritas. Uroczysta msza święta została odprawiona o godzinie 10.00 pod przewodnictwem  Ks. Bp. Andrzeja Jeża. Uczestniczyło w niej 35 kapłanów. Oddziały Parafialnych Caritas z całej diecezji reprezentowało ok. 800 wolontariuszy.  Liturgię mszy świętej ubogacił śpiewem chór grybowskiej bazyliki.  Po zakończonej mszy św.  80 uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i statuetki Caritas.  Zobacz gelerię

Triduum Paschalne w Grybowskiej Parafii

   Jak co roku w grybowskiej bazylice w łączności z całym kościołem celebrowaliśmy bardzo uroczyście Święte Triduum Paschalne.

   Do Triduum przygotowywaliśmy się przez czterodniowe rekolekcje oraz dwudniową spowiedź świąteczną. Sakrament pokuty sprawowaliśmy ponadto codziennie od rana do południa oraz podczas wieczornych czuwań do samej północy.

   Uroczysty i podniosły charakter triduum dobrze obrazuje załączony szczegółowy program i galeria zdjęć. Zobacz galerię.

Wielka Sobota - Wigilia Paschalna

Wielki Piatek - dzień adoracji krzyża

Adoracja krzyża podczas liturgii

Wielki Czwartek - dzień Eucharystii i Kapłaństwa

Składanie życzeń kapłanom przez przedstawicieli parafii

Niedziela Palmowa

 

   Niedzielą Palmową wraz z całym kościołem rozpoczęliśmy w Grybowskiej bazylice obchody Wielkiego tygodnia.

   W ten niezwykły czas wpisują się także prowadzone przez Ks. Andrzeja Górskiego rekolekcje wielkopostne, które rozpoczęły się w sobotę 28 marca i potrwają do Wielkiej Środy.

   W czasie tych rekolekcji odbywa się także dwudniowa spowiedź przy udziale księży z dekanatu grybowskiego.

   W Niedzielę Palmową tradycyjnie na każdej mszy świętej były poświęcone palmy, a o godz. 11.00 odbyło się uroczyste poświęcenie i procesja z palmami.

   W procesji tej liczny udział wzięły dzieci wraz ze swoimi rodzicami.

Droga Krzyżowa ulicami miasta

    W dniu 27 marca o godz. 18.00 odbyła się tradycyjna droga krzyżowa ulicami miasta Grybowa. Rozpoczęła się przy remizie OSP w Białej Wyżnej a zakończyła się przy Grybowskiej bazylice. Poszczególne stacje przygotowali mieszkańcy ul. Węgierskiej, a rozważania odczytane zostały przez księży i przedstawicieli różnych grup duszpasterskich działających przy parafii.

    Podczas drogi krzyżowej liczni zgromadzeni wierni modlili się o pokój, za papieża, za Kościół i Ojczyznę oraz o dobre przeżycie rekolekcji i spowiedzi wielkanocnej. Zobacz galerię.

Czas rekolekcji dla dzieci i młodzieży

   W dniach 11-13.03 odbyły się w Grybowie rekolekcje dla dzieci i młodzieży z miejscowych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

   Ćwiczenia rekolekcyjne poprowadził Ks. Marcin Jarek, student socjologii na KUL-u.

   Przez trzy dni dzieci i młodzież uczestniczyli w konferencjach, nabożeństwach i mszach św.

   Wielu w ostatnim dniu skorzystało z sakramentu pokuty.

   Program rekolekcji został ubogacony możliwością obejrzenia filmu „Karolina” w miejscowym kinie oraz innych filmów o tematyce religijnej w auli duszpasterskiej.

  Rekolekcjonista swoje konferencje ubogacał również różnorodnymi środkami audiowizualnymi, pomagając młodym ludziom w jak najlepszym skorzystaniu z tego cennego czasu i pogłębienia swojej przyjaźni z Chrystusem, co mamy nadzieję się stało.

"24 godziny dla Jezusa"

   W Łączności z papieżem Franciszkiem i całym Kościołem w Grybowskiej bazylice odbyło się 13.03.2015 r. modlitewne czuwanie „24 godziny dla Jezusa”.

   Adoracja Najświętszego Sakramentu, która zwyczajnie, codziennie trwa do godz. 17.00 została przedłużona do godz. 24.00

   W ramach wspólnej modlitwy o:

- 19.00 odbyło się nabożeństwo różańcowe

- 20.00 uwielbienie pieśnią i słowem poprowadziła młodzież

- 21.00 była celebrowana godzina miłosierdzia połączona z Apelem Jasnogórskim

- 22.00 raz jeszcze w tym piątkowym dniu podążaliśmy Drogą Krzyżową

- 23.00 na zakończenie została odprawiona Msza św. w intencji Kościoła, papieża, za prześladowanych chrześcijan i o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie.

Rozpoczęcie prac przy bydowie nowych organów 26 styczeń 2015 r.

   W bazylice rozpoczął się demontaż dotychczasowych organów jako pierwszy etap w procesie budowy nowego instrumentu.

   Żmudna i precyzyjna praca wykonywana jest przez firmę, która na bazie tych organów zbuduje stosowny instrument w kościele parafialnym w Ropie.

   Najbardziej widocznymi i kojarzącymi się z organami częściami są metalowe i drewniane piszczałki. Ale obok tych elementów instrument organowy składa się z wielu innych części, które trzeba nieraz z wielką precyzją zdemontować.

   Przy okazji wykonywania prac wszystkie elementy są pieczołowicie odkurzane i oczyszczane, oraz segregowane. Wiadomo, bowiem, że niektóre części trzeba wymontować, a inne muszą być wymienione na nowe.

   Prace rozbiórkowe potrwają łącznie ok. 3 tygodni. Zobacz galerię z rozbiórki.

Charytatywny Koncert dla dzieci z Gruzji

   W niedziele 01.02 niejako na zakończenie okresu koledowego odbyļ sie w naszej bazylice kolejny piękny koncert. Tym razem organizatorami tego artystycznego wydarzenia była grupa świeckich parafian, którzy włączyli się czynnie w organizację pomocy dla księdza Pawła Dyla, naszego rodaka pracującego w Gruzji.

   Na ten charytatywny cel były prowadzone różnorodne zbiórki także przy bazylice. Na wsparcie działalności o. Pawła został przeznaczony także cały dochód z koncertu.

   Organizatorzy zaprosili do występu Gminny Chór Nauczycieli "Gaude", Chór Męski "Siołkowiacy" oraz zespół dziecięcy z Ptaszkowej "Ptoszkowiacy" wraz z towarzyszącą mu kapelą regionalną. Gwiazdą koncertu była pani Urszula Rojek, pochodząca z Bobowej soliska Opery Wiedeńskiej.

   Wykonawcy zaprezentowali bogaty repertuar znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek, a całość koncertu przeplatana była pieknie recytowanymi wierszami o tematyce bożonarodzeniowej.

   Przygotowany koncert zgromadził prawie 500 osobową publiczność, która nagradzała występy gromkimi brawami. Ostatnia kolęda "Bóg się rodzi..." została wykonana przez wszystkich znajdujących się w bazylice słuchaczy, którzy stworzyli prawie 500 osobowy chór. Zobacz galerię zdjęć

III MIEJSCE Młodzieżowego Chóru na Krakowskim Przeglądzie Kolęd

Ogłoszenie wyników i koncert laureatów w Auli Akademii Muzycznej

    Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Młodzieżowy Chór naszej parafii zdobył wysokie III miejsce we wczorajszym Małopolskim konkursie na najpiękniejsze wykonanie kolęd i pastorałek który odbył się w Akademii Muzycznej w Krakowie. Tym bardziej cieszy nas ta wiadomość, że poziom i ranga konkursu były bardzo wysokie, a prezentacje poszczególnych chórów oceniali profesorowie i wykładowcy Akademii muzycznych w Polsce. Jest to najwyższe wyróżnienie, jakie dotychczas otrzymał działający w naszej parafii od 3 lat Młodzieżowy Chór. Gratulujemy tego osiągnięcia i życzymy naszemu chórowi dalszego rozwoju i sukcesów muzycznych.

Zapraszamy na Bożonarodzeniowy Koncert

Święta Katarzyno - módl się za nami.

    W 22 listopada w przede dniu liturgicznego wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej (25 Listopad) celebrowaliśmy główny Odpust Parafialny. Święta Katarzyna jest bowiem od samego początku tj. od roku 1340  patronką grybowskiej parafii, kościoła parafialnego, obecnie Bazyliki Mniejszej.

    Podczas czterech mszy św. celebrowanych w tym dniu okolicznościowe kazania wygłosił Ks. dr Wacław Barnaś  proboszcz w Cieniawie. On też przewodniczył odpustowej sumie, która tradycyjnie celebrowana była o godz. 11.00. W swoim słowie nawiązując do aktualnych problemów z życia Kościoła zachęcał abyśmy naśladowali naszą patronkę zwłaszcza w silnej wierze , mądrości i odwadze.

    Wszystkim nawiedzającym naszą bazylikę przypominamy, że obok ołtarza wieczystej adoracji przez cały rok są wystawione w neogotyckim relikwiarzu relikwie św. Katarzyny, a w witrażu na głównej ścianie prezbiterium i na dużym obrazie nad wejściem do kaplicy „Na Furtce” znajdują się wizerunki świętej patronki z jej głównym atrybutem zębatym kołem. Zobacz galerię.

Uroczystość Wszystkich Świętych

Modlitwa na cmentarzu

    W początkach chrześcijaństwa nie oddawano czci publicznej nikomu ze stworzeń, ani aniołom ani ludziom z obawy przed bałwochwalstwem. Kierowano kult tylko do Boga w Trójcy Świętej.

    W Nowym Testamencie dostrzegamy jednak zapowiedzi kultu Świętych.

    Najpierw cześć oddawano Maryi jako Matce Bożej. W tym samym czasie tj. w III wieku rozwija się kult aniołów. Krwawe prześladowania Kościoła przyczyniły się do powstania kultu męczenników, od IV wieku datuje się kult wyznawców. Papież Jan XI w 935 roku ustanowił święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na 1 listopada.

    Od 1 do 8 listopada możemy zyskiwać ze skarbca Kościoła odpusty zupełne za naszych bliskich zmarłych, po spełnieniu odpowiednich warunków. Także w tym czasie szczególnej modlitwy w intencji dusz cierpiących w czyśćcu zamawiamy msze święte i wypominamy imiona bliskich zmarłych, by polecać ich nieśmiertelne dusze Bożemu Miłosierdziu. „Dobry Jezu a nasz Panie…”

Misyjne Posłanie Ks. Pawła Steca

Zdjęcia z posłania w galerii

Zapraszamy na czuwanie :-)

Królowo Różańca świętego - módl się za nami!

Msza Odpustowa ku czci Matki Bożej Różańcowej

Ogłaszamy zapisy do Młodzieżowego Chóru

Poświęcenie witraży w kaplicy na Zagórzu

   W niedzielę 21 września wspólnota z Siołkowej – Zagórza przeżywała  wielkie święto. Na uroczystą Eucharystię przybył ks. Biskup Stanisław Salaterski. Jego obecność była związana z poświęceniem 18 witraży oraz nowego tabernakulum.  Przybyłych Gości powitał Rektor kaplicy Ks. Krzysztof. Podczas głębokiej homilii ks. biskup zachęcił zgromadzonych do życia zasadami wiary, które przypominają nowe witraże: Dekalogiem, błogosławieństwami i przykazaniem miłości.

   Na uroczystości obecni byli ofiarodawcy witraży, a także m.in. pan Wójt Piotr Krok, pan Sołtys Siołkowej Antoni Obrzut. Uroczystości zbiegły się z 10-letnią posługą szafarza pana Jana Radzika – pomysłodawcy budowy kaplicy i wieloletniego opiekuna tegoż miejsca.

   Uroczystość ubogacili swoją obecnością strażacy z Siołkowej, Koło Gospodyń Wiejskich, a śpiewem chór męski z Siołkowej. Na zakończenie uroczystości przemówił ks. Prałat Ryszard Sorota – nasz proboszcz, który podziękował wszystkim mieszkańcom Zagórza za wzorową troskę o kaplicę oraz za podejmowane wysiłki na rzecz upiększania tego miejsca. Po uroczystym błogosławieństwie wszyscy dobrodzieje kaplicy otrzymali pamiątkowe foldery i dyplomy za dar serca. Zobacz galerię

Niewidomi w Bazylice i Sanktuarium

Podczas mszy św.

   W dniu 20.09.2014 r. odbyła się kolejna diecezjalna pielgrzymka osób niewidzących i niedowidzących. Tym razem celem pielgrzymki blisko 400 osobowej rzeszy osób dotkniętych poważnymi wadami wzroku stała się Trybowska bazylika i sanktuarium.

   Pielgrzymi, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami z ośrodków w Tarnowie, Mielcu, Bochni i Nowym Sączu uczestniczyli najpierw w koncelebrowanej przez 8 kapłanów mszy św., której przewodniczył Ks. Bp Jan Piotrkowski. Po mszy została odprawiona droga krzyżowa i modlitwa różańcowa przed cudownym obrazem Matki Bożej Przedziwnej.

   Po zakończonej części modlitewno-formacyjnej Goście mogli zwiedzić ciekawe i bogate zbiory Muzeum Parafialne, oraz spożyć pielgrzymi posiłek.

   Głównym organizatorem całego wydarzenia był Ks. Tadeusz Bańkowski – Diecezjalny Duszpasterz Niewidomych. Zobacz Galerię

Dożynki 2014

   W ostatnią niedzielę miesiąca sierpnia (31.08) w grybowskiej bazylice odbyła się mocno wpisana w religijna tradycję, parafialna uroczystość dożynkowa, przygotowana przez parafian z Siołkowej.

   Dziękczynnej mszy świętej przewodniczył Proboszcz parafii kustosz bazyliki Ks. Prałat Ryszard Sorota. Msza św. celebrowana była z pełną asystą liturgiczną, a oprawę muzyczną przygotował „Siołkowski” chór męski.

   Cała uroczystość wraz z odpowiednim programem artystycznym wykonanym po mszy  św. przez zespół w regionalnych strojach z dożynkowym wieńcem przygotowała wspólnota z Siołkowej pod przewodnictwem Pana Sołtysa Antoniego Obrzuta i Pana Jana Radzika.

   Organizatorzy zadbali także o dar ofiarny od całej wspólnoty z Siołkowej, którą stanowiła kwota 3000 PLN zebrana i ofiarowana na nowe organy do bazyliki. Zobacz galerię

XXXII Piesza Pielgrzymka Tarnowska

      Zakończyła się XXXII Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Tradycyjnie, jak co roku, wzięli w niej udział także grybowscy parafianie.  Pielgrzymowali oni w grupie nr. 26  - św. Katarzyny – Patronki naszej parafii, a przewodnikiem już po raz czwarty był ks. Krzysztof Romański. Cieszy fakt, że w tym roku grupa grybowsko- bobowska składała się z blisko 500 osób, czyli o ok. 100 więcej niż w zeszłym roku.  Podczas dziewięciu dni pielgrzymi przeszli 230 km i w wigilię Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej tj. 25 sierpnia dotarli na Jasną Górę. Pielgrzymi każdego dnia uczestniczyli w Eucharystii, które sprawowane były na placach kościelnych lub na boiskach sportowych. Stałymi punktami dnia była konferencja, Koronka do Bożego Miłosierdzia, różaniec, nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Anioł Pański oraz wieczorny apel. W czasie pokonywania kolejnych kilometrów towarzyszył nam zespół wokalno-instrumentalny, który swoim profesjonalizmem wzbudzał ogólny podziw. Jasną Górę nasi pielgrzymi przywitali ze łzami w oczach oraz z misyjnymi różańcami, które już w części zostały przekazane misjonarzom na Ukrainę. Bóg zapłać wszystkim, którzy w sposób duchowy towarzyszyli pielgrzymom poprzez ofiarowane modlitwy w ich intencji.

     Pielgrzymi pragną podziękować instytucjom z terenu Miasta Grybowa i Gminy Grybów, a także indywidualnym osobom za znacząca pomoc w organizacji tegorocznej pielgrzymki. Galeria

Dostojny Gość w Grybowskiej Bazylice

 

   W niedzielę 24.08. 2014r. gościliśmy krótko w naszej parafii Ks. Bpa Banveue Manamica Ordynariusza diecezji Dolisi w Kongo Brazzaville w Afryce. Ks. Biskup przewodniczył uroczystej mszy św. o 6.30 i wygłosił homilię. W słowie Bożym dostojny gość podziękował za zaproszenie i wspieranie misyjnego dzieła kościoła . Zachęcał do odważnego podążania za Chrystusem i pełnej jedności z kościołem powszechnym. Mamy nadzieję, że wizyta misyjnego biskupa jeszcze bardziej ożywi ducha misyjnego w naszej parafii. Zobacz galerię.

Nowi Prałaci w Grybowskiej Bazylice

    W niedzielę 24.08 o godz. 9.30 podczas uroczystej sumy odbyła się uroczystość wprowadzenia do bazyliki nowych prałatów – kanoników kapituły kolegiackiej w Wojniczu.

    W dniu 09.08. Ks. Bp Ordynariusz mianował Ks. Proboszcza Ryszarda Sorotę Kanonikiem Gremialnym, a Ks. dra hab. Kazimierza Święsa Kanonikiem Honorowym Kapituły. Uroczystości wprowadzenia przewodniczył Ks. Prałat Dziekan Bolesław Bukowiec.

    Na początku  odczytał stosowne nominacje, przypominając także historię kapituły wojnickiej oraz poszczególne nominacje. Po wystąpieniu dziekana gratulacje i życzenia złożyli przedstawiciele parafii. Liturgię uświetniał bazylikowy chór mieszany.

    Na koniec mszy św. w imieniu odznaczonych podziękował Ks. Proboszcz podkreślając, że odznaczenia Proboszcza to docenienie całej wspólnoty parafialnej i że przyszło ono w stosownym czasie po wyniesieniu do godności bazyliki miejscowego kościoła, które dokonało się rok temu. Zobacz galerię.

WAŻNE NOMINACJE

Ks. Bp Ordynariusz nakłada księżom Prałatom medale-dystynktoria

KS. PRAŁAT RYSZARD SOROTA

       Proboszcz Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie. Kustosz Bazyliki Mniejszej i Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej Kanonikiem Gremialnym (rzeczywistym)

Kapituły Kolegiackiej Św. Wawrzyńca w Wojniczu.

Z radością informujemy, że Ks. Biskup Ordynariusz dr Andrzej Jeż decyzją z dnia 9.08.2014 obdarzył Ks. Proboszcz naszej parafii godnością Kanonika Gremialnego (Prałata) Kapituły Kolegiackiej  św. Wawrzyńca  w Wojniczu.

+++

W tym samym dniu godnością Kanonika Honorowego Kapituły Wojnickiej został odznaczony Grybowski Rodak

Ks. Prof. Dr hab. Kazimierz Święs.

Księżom Prałatom serdecznie gratulujemy.

    W dniu 9.08. w przededniu odpustu ku czci Św. Wawrzyńca Ks. biskup  Ordynariusz Andrzej Jeż podniósł na nowo kościół wojnicki do godności kolegiaty, odnawiając przy nim również istniejącą wcześniej przez blisko czterysta lat kapitułę kolegiacką. W jej skład powołał 7 kanoników prałatów, 6 kanoników gremialnych i 20 kanoników honorowych.

    Zawsze tak było, że powołanie w skład kapituły było dla kapłana formą wyróżnienia. To jest dowartościowanie dotychczasowej posługi w Kościele. Z drugiej strony możemy powiedzieć, że „noblesse oblige”, czyli szlachectwo zobowiązuje, więc mam nadzieję, że kapłani będą w stanie wykrzesać jeszcze dodatkowe siły intelektualne i duchowe w służbie Kościoła – mówi „Gościowi” biskup tarnowski Andrzej Jeż.

    Kapituła Kolegiacka w Wojniczu została powołana do życia w 1465 roku. - Biskup krakowski Jan Lutek z Brzezia erygował takie kolegium kapłanów - jak sam zapisał - „dla powiększenia chwały Bożej i dla zbawienia dusz ludzkich” - przypomina historyk Kościoła ks. dr Ryszard Banach. Przez wieki kapituła troszczyła się o kult Boży, prowadziła cenioną szkołę, opiekowała się chorymi w miejscowym szpitalu. Miała bardzo duży wpływ na rozwój Wojnicza i całego archidiakonatu, czyli dużej części ówczesnej diecezji krakowskiej. Została zlikwidowana w 1783 roku. - Uczynili to zaborcy, mając na względzie także i to, że była ośrodkiem polskiej tradycji, kultury - dodaje bp Jeż.

   Przywrócenie kościołowi wojnickiemu rangi kolegiaty i erygowanie przy niej kolegium kapłanów jest aktem sprawiedliwości dziejowej. Współczesność stawia jednak przed kapitułą konkretne wyzwania. - Jestem przekonany, że nowa kapituła będzie również odgrywać ważną rolę w życiu religijno-społecznym regionu – deklaruje prepozyt kapituły ks. dr Jan Gębarowski. Zdaniem biskupa Jeża, kolejna kapituła w diecezji (wojnicka jest czwartą) przyczyni się do wzmocnienia dynamiki życia religijnego, rozwoju piękna liturgii oraz krzewienia dzieł, które szczegółowo definiuje statut. "Pośród nich ważnym zadaniem nowej kapituły będzie wspieranie tarnowskiej sekcji Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Wyższego Seminarium Duchownego, a także otaczanie opieką ubogich, a utalentowanych studentów" - informował diecezjan w specjalnym komunikacie bp Jeż.

    Skład Kapituły Kolegiackiej pw. św. Wawrzyńca w Wojniczu:

Kanonicy prałaci 

1.    Prepozyt – ks. dr Jan Gębarowski, proboszcz kolegiaty św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu, dziekan dekanatu wojnickiego;

2.    Archidiakon – ks. dr Krzysztof Bułat, wikariusz biskupi ds. stałej formacji duchowieństwa diecezji tarnowskiej;

3.    Scholastyk – ks. dr Jacek Nowak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie;

4.    Dziekan – ks. dr hab. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie;

5.    Kustosz – ks. dr Grzegorz Lechowicz, ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej;

6.    Kantor - ks. dr Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie;

7.    Kanclerz – ks. dr Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Kanonicy gremialni 

1.    ks. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Kurii Diecezjalnej w Tarnowie;

2.    ks. Stanisław Kukla, rezydent, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu;

3.    ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie;

4.    ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej;

5.    ks. Ryszard Sorota, proboszcz bazyliki mniejszej św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie;

6.    ks. dr hab. Henryk Szmulewicz, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

WAKACJE W GRECJI!!!

Zwiedzanie Greckich Meteorytów

    Prawie 50 osobowa grupa młodzieży z naszej parafii przeżywa swoje wakacje w Grecji w Katerini nad Morzem Egejskim. Dla części grupy, która należy do Młodzieżowego Chóru połączone one są z warsztatami muzycznymi. Nie brakuje jednak wypoczynku na plaży, wycieczek w ciekawe miejsca jak np. Greckie Meteory oraz dobrej zabawy. Wyjazd młodzieży potrwa do 07 lipca, ale już teraz dzielimy się naszymi wrażeniami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i przesyłamy wszystkim gorące pozdrowienia ze słonecznej Grecji. Zobacz Galerię.

Uroczystość Bożego Ciała na Zagórzu

Zobacz galerię

Diecezjalne dziękczynienie za sakrament bierzmowania

Młodzież klas III gimnazjum wraz z księdzem opiekunem

    W sobotę 07 czerwca przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu o godz. 10.15 koncertem zepołu kleryckiego "GENEZARET" rozpoczęło się diecezjalne spotkanie młodzieży z klas III gimnazjum, którzy w tym roku przyjęli sakrament bierzmowania. Młodzież wzięła udział także we mszy świętej której przewodniczył Ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż. W wygłoszonej homili wezwał wszystkich młodych, którzy przyjęli w tym roku sakrament bierzmowania do odważnego i czytelnego świadectwa o Jezusie Chrystusie. Zachęcał także, aby nadal rozwijali swoją wiarę i chętnie angażowali się w apostolskie życie Kościoła, zwłaszcza przez udział w różnych grupach działających przy parafiach. Po zakończonej mszy św. odbył się koncert zespołu "POROZUMIENIE"

    W tym dziękczynieniu wzięła udział także grupa młodzieży z naszej parafii, którzy w tym roku przyjęli sakrament bierzmowania wraz z księdzem opiekunem. Zobacz galerię.

Nowi kapłani diecezji tarnowskiej

    "Święceń w bazylice katedralnej w Tarnowie udzielił diakonom biskup Andrzej Jeż. - Nie lękajcie się świata, od Maryi uczmy się odwagi - mówił do nowych kapłanów, biskup tarnowski. W homilii wskazywał też iż posługę kapłańską powinna charaktyzować stała wewnętrzna gotowość do niesienia innym Osoby Jezusa Chrystusa i przepowiadania radości Ewangelii.

    Biskup tarnowski podkreślił potrzebę wnoszenia w przestrzeń życia ludzi do których kapłani będą posłani daru chrześcijańskiej radości, pocieszenia, pomocy i błogosławieństwa. W waszej codziennej posłudze staniecie przed ludźmi przygniecionymi brzemieniem różnych trosk i zmartwień; będziecie odwiedzać ludzi doświadczonych krzyżem choroby, starości, cierpienia i odrzucenia. Okazujcie im zawsze miłość, szacunek i troskę Kościoła, bo w nich cierpi, choruje i czeka nasz Pan Jezus Chrystus" - dodał.

    Z naszej wspólnoty parafialnej święcenia kapłańskie przyjeli Ks. Maciej Igielski i Ks. Piotr Obrzut. Nowo wyświęconym kapłanom życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej Grybowskiej na wszystkie lata kapłańskiej posługi. SZCZĘŚĆ BOŻE!!! :)

Modlitwa o urodzaje

Procesja do krzyża przy nie istniejącym już kościółku św. Bernardyna

Procesja do krzyża na cmentarzu

    W ostatnich dniach w naszej wspólnocie parafialnej odbyły się modlitwy o urodzaje. W poniedziałek wyruszyliśmy z procesją do krzyża przy nie istniejącym dzisiaj kościółku św. Bernardyna, we wtorek do krzyża na cmentarzu oraz w środę do krzyża misyjnego przy naszej Bazylice. Śpiewając litanię do wszystkich świętych modliliśmy się o Boże błogosławieństwo dla wszystkich pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Pamiętaliśmy także o tych, którzy na co dzień cierpią głód i prosiliśmy Boga, aby nikomu na świecie nie zabrakło chleba. Udział w procesjach jest wyrazem i świadectwem wiary w skuteczną pomoc Bożą, którą wyprasza się za wstawiennictwem wszystkich świętych. Zobacz galerię.

Umocnieni Duchem Świętym

Bierzmowanie Klas III Gimnazjum

    W poniedziałek o godz. 18.00 Ks. Bp Jan Piotrowski udzielił sakramentu bierzmowania ponad 100 młodzieży, uczniom i uczennicom klas 3 gimnazjum w naszej parafii.

   Na to piękne i niezwykłae wydarzenie ucznowie przygotowywali się przez trzy ostatnie lata przez szerego spotkań formacyjnych i liturgicznych oraz odpowiednie egzaminy dotyczące ich wiedzy religijnej.

   W trakcie przyjęcia sakramentu bierzmowania młodzież odnowiła swoje przyrzeczenia abstynenckie, które zostały przez nich złożone już w II klasie przed przystąpieniem do I Komunii świętej. Bierzmowani włączyli się także w pomoc krajom misyjnym przez symboliczny zakup różańca na misje przez każdego z kandydatów. Różańce te zostały przez Ks. Biskupa przekazne Ks. Antoniemu Lichoniowi - misjonarzowi z Peru. Również krzyżyki, które młodzież zakupuje w związku z przyjęciem tego sakramentu to wsparcie działalności misyjnej, którą prowadzi Papieskie Dzieło św. Piotra Ap. Na zakończenie Ks. Biskup wręczył kandydatom pamiatkowe książki.  Zobacz galerię zdjęć

Niezwykły Jubileusz 50 lat kapłaństwa

Mszy przewodniczy Jubilat Ks. Jan Główczyk

   W trzecią niedzielę maja obchodziliśmy odpust ku czci Matki Bożej Przedziwnej. Odpust ten związany jest z łaskami słynącymi obrazem Matki Bożej, który w Grybowie znajduje się od ponad 4 wieków. Przy tym cudownym obrazie od 1974 roku istnieje Maryjne sanktuarium diecezjalne. Rangę sanktuarium podniosło wyniesienie w 2013 roku grybowskiej świątyni do godności bazyliki mniejszej.

    Podczas tegorocznej sumy odpustowej Złoty Jubileusz kapłaństwa celebrował Ks. Kan. Jan Główczyk tutejszy Rodak, obecnie mieszkający w Anglii . Kazanie okolicznościowe wygłosił Ks. Prałat dr Jan Główczyk, również tutejszy Rodak pracujący aktualnie w Rzymie.

    Po mszy św. swoje słowo podziękowania Bogu i ludziom wygłosił ks. Jubilat. Następnie odbyła sie eucharystyczna procesja wokół bazyliki.

    Pamiątka Jubileuszu pozostaną obrazki przygotowane przez Ks. Jubilata, które każdy uczestnik uroczystości otrzymał.  Zobacz Galerię.

13 maja - Rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich

Procesja z figurą

    13 maja o godz. 19.00 rozpoczęliśmy w Grybowskiej bazylice kolejny cykl nabożeństw fatimskich. Jak zwykle składają się one z mszy św. o Matce Bożej z okolicznościowym kazaniem oraz procesji różańcowej z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Wierni niosą zapalone lampiony. Pierwszemu nabożeństwu w 2014 roku przewodniczył Ks. Zygmunt Tokarz – Saletyn z Grybowa. W kazaniu nawiązał do historii objawień Matki Bożej w Fatimie i przypomniał Jej wezwanie do pokuty i do modlitwy skierowane jako ratunek dla całego świata.

    W nabożeństwie jak zwykle brała udział wielka liczba grybowskich parafian jak również pielgrzymi z okolicznych miejscowości.

    Liturgię ubogaciła obecność dzieci komunijnych w swoich strojach, które pilnie uczestniczyły we mszy św. w ramach białego tygodnia a potem ze swoimi rodzicami włączyły się w procesję. Zobacz galerię.

Uroczystość I Komunii Świętej

   Tradycyjnie w II niedzielę maja przeżywaliśmy podniosłą i radosną Uroczystość I Komunii Św. Po sobotniej I spowiedzi do stołu eucharystycznego po raz pierwszy przystąpiło 84 – dzieci z klas II naszych trzech szkół podstawowych.

   Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Proboszcz Parafii i Kustosz Bazyliki Ks. Ryszard Sorota.

   W okolicznościowym kazaniu przypomniał o wielkim znaczeniu sakramentu pokuty i eucharystii w umacnianiu wiry młodego człowieka.

   Swoje wystąpienie ubogacił przywołaniem pięknej postaci młodziutkiego bohatera meksykańskiej wojny o wolności kościoła „CRISTIADY”, dziś bł. Jose Lisa Sancheza del Rio.

   W liturgię włączyli się rodzice dzieci I Komunijnych oraz same dzieci.

   Również rodzice ufundowali tradycyjny dar ołtarza w postaci kompletu nowych lekcjonarzy mszalnych oraz kilka kompletów ręcznie haftowanej bielizny ołtarzowej.

   Z fundacji rodziców bazylika otrzymała także na te dni piękny, bogaty, gustowny i jednolity wystrój kwiatowy. Zobacz galerię zdjęć

Niedziela Dobrego Pasterza

Św. Jan Paweł II - Dobry Pasterz naszych czasów

     "Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy." J 10,27-30

      IV Niedziela Wielkanocna to Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna ona kwartalne dni modlitw o powołania do życia zakonnego i kapłaństwa. Ojcec święty Franciszek podkreśla, że „każde powołanie, przy wielości dróg, wymaga zawsze wychodzenia poza siebie, aby skupić swoje życie na Chrystusie i Jego Ewangelii”. Niezależnie od tego, czy wybieramy drogę życia małżeńskiego czy życia kapłańskiego lub zakonnego, „trzeba wyzbywać się sposobów myślenia i postępowania niezgodnych z wolą Bożą”. Wszyscy jesteśmy wezwani do adorowania Chrystusa w naszych sercach, aby mógł nas dosięgnąć impuls łaski, zawarty w ziarnie Słowa Bożego.

       Pamętajmy w tym dniu o modlitwie w intencji kapłanów, aby byli wiernymi szafarzami Bożych tajemnic oraz prośmy o nowe powołania do służby Bożej w kapłaństwie i życiu zakonnym.

Pielgrzymi z Grybowa na Kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie

Na placu św. Piotra...

Wiosna przy parafii:)

Powrót

Wspomnienie św. Floriana - Patrona Strażaków

    4 maja w niedzielę z okazji wspomnienia św. Floriana w bazylice Grybowskiej zgromadziła się wielka grupa Strażaków, którym ten święty Patronuje.

    Na rynku zaparkowano kilkanaście wozów strażackich z całej gminy Grybowskiej jak i gmin okolicznych.

    W bazylice kolorowy szpaler utworzyło blisko 20 sztandarów, a liturgii akompaniowała Orkiestra Strażacka z Florynka.

    Liturgii przewodniczył Ks. Proboszcz i Kustosz Bazyliki Ryszard Sorota. W kazaniu przypomniał szczegółowo życie św. Floriana i wzywał strażaków do wiernego naśladowania swojego Patrona.

    Po mszy straże przemaszerowali pod pomnik gdzie złożyli kwiaty.

    Atrakcją były zabytkowe XIX wieczne konne wozy strażackie. Zobacz galerię

3 Maja – Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski

Pielgrzymi przed Jasną Górą

Matka Boża Częstochowska

    W Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski w Bazylice Grybowskiej o godz. 9.30 została odprawiona uroczysta msza św. za Ojczyznę.

    Liturgię ubogacał chór męski z Siołkowej a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Janusz Szpilowski.

    Uroczystość miała w tym roku międzynarodowy charakter, gdyż uczestniczyli w niej goście z zaprzyjaźnionych z Grybowem miast na Ukrainie, Węgrzech i Słowacji.

    Po mszy św. delegacje udały się pod pomnik w parku gdzie złożono kwiaty, a Burmistrz Miasta Grybów Pan Piotr Piechnik wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązując w nim do wymownego obrazu Jana Matejki pochodzącego z 1866 r. pt. "Rejtan", który przedstawia protest Tadeusza Reytana przeciwko I rozbiorowi Polski.

Niezwykła wyprawa na Jaworze

Uczestnicy z Ks. Piotrem w trakcie drogi

    "Miejsce to wybrał Pan, aby wysłuchać nas ... " - tak śpiewała młodzież i wszyscy pielgrzymi oraz miłośnicy gór obecni w sobotę - 26 kwietnia 2014 r. w wyjątkowym miejscu - na Jaworzu. Warto było. Na szczycie góry na uczestników czekała ładna pogoda i piękne widoki podziwianie z wieży widokowej. Punktualnie o godz. 12.00 na szczycie góry przy pamiątkowym obelisku rozpoczęła się uroczysta koncelebrowana Msza Święta pod przewodnictwem dziekana dekanatu Grybów - ks. Bolesława Bukowca. W okolicznościowej homilii ks. Piotr Cichoń - dekanalny duszpasterz młodzieży zaznaczył, "iż przykład pięknego życia tych wyjątkowych pasterzy kościoła - Jana XXIII i Jana Pawła II - wpisanych niebawem przez Matkę Kościół do grona świętych, mobilizuje każdego z nas, aby nie trwać w bezczynności - bo ona nie daje wypoczynku - ale mamy iść z płomieniem wiary i z tą iskrą miłosierdzia w różne zakamarki ludzkiego życia, by budzić ludzi z letargu duchowej śpiączki".      Po skończonej Eucharystii, w której uczestniczyło ponad 300 osób, gospodarze miejsca: ks. Józef Kmak - proboszcz parafii Ptaszkowa, Marian Kruczek - sołtys wsi Ptaszkowa i Piotr Krok - wójt gminy Grybów przy wielkim zaangażowaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Ptaszkowej oraz wielu parafian uroczyście rozpoczęli agapę - wspólne spotkanie przy gorącej herbacie i grillu. Ks. Piotr Cichoń w imieniu wszystich organizatorów spotkania serdecznie dziękuje wszystkim turystom - pielgrzymom za udział i piękne przygotowanie do niedzielnej kanonizacji świętych papieży.

I Rocznica ogłoszenia Bazyliki

    W drugie święto Wielkanocne 21.04 o godz. 11.00 celebrowaliśmy I rocznicę ogłoszenia tytułu Bazyliki Mniejszej dla naszej świątyni. Mszy św. Koncelebrowanej przewodniczył Ks. Bp Jan Piotrkowski. W swoim kazaniu przypomniał znaczenie bazyliki dla parafii i całego regionu, podkreślając szczególny związek tego miejsca ze Stolicą Apostolską i całym Kościołem. Liturgię uroczystej mszy św. ubogacił śpiewem mieszany chór naszej parafii. Zobacz galerię

Triduum Paschalne w naszej parafii

Z liturgii Wielkiego Piątku

Z liturgii Wielkiej Soboty

   W łączności z całym Kościołem przy udziale wielkich rzesz wiernych celebrowaliśmy w naszej bazylice Triduum Paschalne. Bogata liturgia poszczególnych dni była uzupełniona czuwaniami modlitewnymi prowadzonymi w wieczornych godzinach przez poszczególne grupy duszpasterskie.

    Przez wiele godzin adorowaliśmy Krzyż Chrystusa, do którego ustawiała się sięgająca głównych drzwi kolejka wiernych. Bardzo wielu skorzystało w tym czasie z sakramentu pokuty.

    Uwieńczeniem przebogatej liturgii tych dni była procesja rezurekcyjna, którą jak zwykle celebrowaliśmy po zakończeniu Wigilii Paschalnej. Zobacz galerię

Zapraszamy na kolejny koncert

JEZU - UFAMY TOBIE!!!

Peregrynacja obrazu i relikwii w Grybowie

Modlitwa za misje

Mój ślad na Afrykańskiej ziemi...

Zobacz galerię z wizyty Ks. Proboszcza w Afryce

 

W dniach 13.02 – 27.02.2014 delegacjanaszej tarnowskiej diecezji udała się z wizytą do Republiki Konga w Środkowej Afryce. W tym porównywalnym obszarowo do Polski państwiemieszka ok. 4,5 miliona ludzi. Przez dziesiątki lat było ono kolonią francuską a w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku pod silnymwpływem politycznym i gospodarczym Związku Radzieckiego. Dziś jest to republika, oczywiście w afrykańskim rozumieniu tego określenia. Niełatwe dzieje tego państwa, częste wewnętrzne wojny, brak odpowiedniej polityki, mentalność mieszkańców i inne przyczyny sprawiają, że jest to kraj bardzo biedny i wydaje się, rozwój w dalszym ciągu jest znikomy. Jednak mimo ogromnej biedy ludzie są serdeczni, uśmiechnięci, lubią tańczyć, śpiewać, świętować i ubierać nadspodziewanie piękne stroje, jak na te warunki. Wiarę katolicką wśród tubylczej ludności zaszczepiali najpierw misjonarze francuscy, a od 1973 roku są tam obecni także misjonarze z naszej tarnowskiej diecezji. Obecnie jest ich już tylko dwóch Ks. Prałat Marian Pazgan i Ks. Prałat Bogdan Piotrowski. Pozostałe misje przejęli kapłani miejscowi. Kościół kongijski podzielony jest obecnie na dziewięć diecezji, które mają po kilkanaście parafii. Delegacji diecezjalnej przewodniczył Biskup Andrzej Jeż, uczestniczyli także, Ks. Prałat Krzysztof Czermak - były misjonarz, obecnie Dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej, oraz Ks. Prałat Jan Kudłacz - także były misjonarz, obecnie proboszcz w Uszwi. By dotrzeć do Konga musieliśmy pokonać ok. 8 tys. km. Sporo czasu spędziliśmy w stolicy kraju Brazawiille, korzystając z gościnności pracującego tam Ks. Bogdana, który był głównym organizatorem całej wyprawy. W jego parafii przeżyliśmy uroczystość chrztu i I Komunii Św. kilkudziesięciu dzieci i dorosłych. Mszy św., która trwała blisko trzy godziny, towarzyszyły wspaniale śpiewy, procesje i inne niespotykane w naszej liturgii obrzędy. W drugiej część pobytu udaliśmy się w bardzo trudną liczącą ponad 400 km. drogę, właściwie bezdrożami do Louwaku, gdzie Ks. Marian Pazgan wybudował całkowicie nowy kościół dedykowany Miłosierdziu Bożemu – miejscowe Sanktuarium. W dniu 23. 02 pod przewodnictwem Ks. Bpa Andrzeja, przy udziale ośmiu miejscowych biskupów, kilkudziesięciu księży oraz ok. 2000 pielgrzymów, odbyła się konsekracja tego kościoła. Podobnie jak w stolicy i tutaj uroczystość ubogaciły niezwykłe śpiewy, tańce, ogromna i wzruszająca procesja z darami i wielkie zaangażowanie wszystkich obecnych. Oprócz tych najważniejszych wydarzeń dane na było odwiedzić wiele innych miejsc, zwłaszcza związanych z posługą tarnowskich misjonarzy. Modliliśmy się m.in. na grobie zamordowanego Ks. Jana Czuby w Loulombo i tragicznie zmarłego niedawno Ks. Józefa Piszczka w Oyo. Trudna, zwłaszcza ze względu na ogromne upały i inną dietę wizyta, dała nam wszystkim niezapomniane przeżycia, do których wielokrotnie także w posłudze duszpasterskiej będziemy wracać. Dzieląc się „ na gorąco” tymi pierwszymi po przylocie wrażeniami, dziękuję Panu Bogu, że dane mi było przeżyć to niezwykłe doświadczenie spotkania z Afryką i bardzo złożoną rzeczywistością misyjną.

Kolędnicy Misyjni w naszej Bazylice

         Dzieci z naszej parafii już trzynasty raz wzięły udział w pomocy dzieciom z krajów misyjnych. Kolędnicy Misyjni zostali posłani przez księdza Proboszcza na wszystkie „cztery strony parafii” dnia 26 grudnia na mszy świętej o godzinie 11:00 na której okolicznościowe kazanie wygłosił przyszły misjonarz ksiądz Paweł Stec. Domy naszej parafii dzieci odwiedziły dnia następnego w przebraniach: Maryi, Józefa, Pastuszka, Króla, Afrykańczyka i Latynosa. Pamiątki, które w tym roku rozdawały dzieci sprawiały ogromną radość dzieciom, ale również wywoływały uśmiech na twarzach starszych ludzi. W uroczystość Objawienia Pańskiego mali misjonarze zgromadzili się na Eucharystii by podziękować za szczęśliwy przebieg kolędowania. Już dziś dzieci obiecał pomóc swoim rówieśnikom z krajów misyjnych w następnej Kolędzie Misyjnej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu!

Koncert w Bazylice - zdjęcia w galerii

KONCERT JAKIEGO NIE BYŁO!!!

        Pragniemy bardzo serdecznie wszystkich zaprosić na Koncert Bożonarodzeniowo-noworoczny, który odbędzie się 29 grudnia 2013 roku w Bazylice Mniejszej w Grybowie o godz. 18.00 Nie może was zabraknąć!!!

        Koncert został przygotowany przez Młodzież z naszego Chóru oraz Młodzież z orkiestry symfonicznej która zarówno z Bydgoszczy jaki i Wałbrzycha specjalnie przyjedzie, aby wraz z Młodzieżowym Chórem go dla nas zagrać. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie jakie ma miejsce w naszej parafii.

         Tym bardziej nie powinno nas na nim zabraknąć!!!

Zapraszamy wszystkich do wspólnego uwielbienia Jezusa Chrystusa, który przychodzi zbawić świat!!!

Nowi lektorzy w grybowskim dekanacie

Obrzed błogosławieństwa lektorów

Sztandar Bazyliki

Dzisiaj jest

piątek,
23 lutego 2018

(54. dzień roku)

Święta

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Dzień Powszedni

Zegar

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
491145