Biblioteka Parafialna

BIBLIOTEKA PARAFIALNA

znajduje się w budynku starej plebanii - muzeum

czynna jest w każdą sobotę (oprócz świąt i uroczystości)

w godz. od 9.00 - 10.30

Zapraszamy!

Jedną z instytucji działającej w parafialnym centrum kultury, ponieważ tak można określić Muzeum Parafialne w Grybowie, mieszczące się w budynku drewnianej plebanii z roku 1699, jest bogata w zbiory  BIBLIOTEKA PARAFIALNA. Staraniem Proboszcza parafii św. Katarzyny w Grybowie, księdza mgr Ryszarda Soroty w ostatnich latach zostały podjęte konieczne prace remontowe i konserwatorskie ratujące ten popadający w ruinę, a jakże cenny dla kultury obiekt.

Misją Biblioteki Parafialnej jest przyczynianie się do pogłębiania wiedzy ogólnej parafian, ale zwłaszcza nauki o Bogu i Kościele, by również w ten sposób pogłębiać i umacniać wiarę. Istniejący już wcześniej  księgozbiór został w ostatnim czasie bardzo ubogacony m.in. dzięki darowi miejscowego ZOL Caritas, oraz grona parafian i Księży na czele z Panem Grzegorzem Sołtysem oraz gruntownie uporządkowany i skatalogowany.

Aktualnie biblioteka dysponuje zbiorem ponad 3000 książek. W większości są to pozycje o tematyce religijnej, zgodnie z ideą biblioteki parafialnej. Literatura religijna została skatalogowana w następujących działach:

- Duchowość,

- Mariologia,

- Jan Paweł II,

- Sakramentologia,

- Eschatologia   (zajmuje się religijnym rozumieniem pojęcia śmierci i życia pozagrobowego człowieka),

- Eklezjologia (oznacza naukę o genezie, istocie, cechach, strukturach, zadaniach i celach Kościoła),

- Historia Kościoła,

- Żywoty Świętych i znanych,

- Modlitewniki i śpiewniki,

- Powieść religijna,

Jak w każdej bibliotece tak i w naszej obok literatury religijnej  czytelnik znajdzie wiele tytułów o tematyce ogólnej. Mamy więc w ofercie ksiązki skatalogowane w następujących   działach:

- Region,

- Sztuka,

- Literatura młodzieżowa,

- Literatura piękna,

- Poezja,

- Dramat,

- Historia,

- Filozofia,

- Psychologia,

- Medycyna,

- Nauki przyrodnicze,

- Geografia,

- Nauka o literaturze.

Nasza biblioteka zajmuje dzisiaj dwa pięknie, odnowione i zadbane pomieszczenia ze starymi piecami kaflowymi, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Niemym świadkiem starożytności tego obiektu jest belka stropowa znajdująca się w pomieszczeniu zajmowanym obecnie przez bibliotekę, gdzie można odczytać łaciński napis informujący o tym, że dom ten zbudował w 1699 roku ksiądz infułat Andrzej Ziebrowski, ówczesny proboszcz tejże parafii. Przytulne i jasne pomieszczenia ozdobiony zabytkowymi obrazami i rycinami zachęcają do korzystania i cieszenia się z obcowania z historią i literaturą w tak starym i zabytkowym miejscu jak Muzeum Parafialne. Biblioteka ta jest instytucją wspomagającą i uzupełniającą w znacznej mierze Miejską Bibliotekę Publiczną w Grybowie o kanon lektur ściśle związany z religią. Jest miejscem ułatwiającym dorosłym i młodzieży zdobywanie wiedzy i wspomagającym proces kształcenia, a dla dzieci miejscem przyjaznym i pozwalającym młodym pokoleniom z Ziemi Grybowskiej na zaznajomienie i oswajanie się z historią parafii. Obecnie wszystkie podejmowane w Bibliotece Parafialnej działania idą  w kierunku dostosowania i wzbogacania oferty czytelniczej stosownie do oczekiwań odbiorców, zgodnie z misją takiej biblioteki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian i gości do zapoznania się i  częstego korzystania ze zbiorów biblioteki w godzinach otwarcia, czyli w każdą sobotę  od 9.oo-11.oo! Będziemy wdzięczni kolejnym ofiarodawcom książek pomnażających nasz księgozbiór jak i za dobrowolne ofiary na funkcjonowanie biblioteki i zakup nowych woluminów.

Zdjęcia Biblioteki

18 grudnia 2017