Biblioteka Parafialna

Uwaga

W dniach 15.11.2018 do 15.03.2019

Bibloioteka Parafialna będzie nieczynna. Wypożyczanie książek po umówieniu się.

Te. nr. 607 177 484


BIBLIOTEKA PARAFIALNA

znajduje się w budynku starej plebanii - muzeum 

Zapraszamy!

        Jedną z instytucji działającej w parafialnym centrum kultury, ponieważ tak można określić Muzeum Parafialne w Grybowie, mieszczące się w budynku drewnianej plebanii z roku 1699, jest bogata w zbiory  BIBLIOTEKA PARAFIALNA. Staraniem Proboszcza parafii św. Katarzyny w Grybowie, księdza mgr Ryszarda Soroty w ostatnich latach zostały podjęte konieczne prace remontowe i konserwatorskie ratujące ten popadający w ruinę, a jakże cenny dla kultury obiekt.

        Misją Biblioteki Parafialnej jest przyczynianie się do pogłębiania wiedzy ogólnej parafian, ale zwłaszcza nauki o Bogu i Kościele, by również w ten sposób pogłębiać i umacniać wiarę. Istniejący już wcześniej  księgozbiór został w ostatnim czasie bardzo ubogacony m.in. dzięki darowi miejscowego ZOL Caritas, oraz grona parafian i Księży na czele z Panem Grzegorzem Sołtysem oraz gruntownie uporządkowany i skatalogowany.

        Aktualnie biblioteka dysponuje zbiorem ponad 3000 książek. W większości są to pozycje o tematyce religijnej, zgodnie z ideą biblioteki parafialnej. Literatura religijna została skatalogowana w następujących działach:

- Duchowość,

- Mariologia,

- Jan Paweł II,

- Sakramentologia,

- Eschatologia   (zajmuje się religijnym rozumieniem pojęcia śmierci i życia pozagrobowego człowieka),

- Eklezjologia (oznacza naukę o genezie, istocie, cechach, strukturach, zadaniach i celach Kościoła),

- Historia Kościoła,

- Żywoty Świętych i znanych,

- Modlitewniki i śpiewniki,

- Powieść religijna,

      Jak w każdej bibliotece tak i w naszej obok literatury religijnej  czytelnik znajdzie wiele tytułów o tematyce ogólnej. Mamy więc w ofercie ksiązki skatalogowane w następujących   działach: 

- Region,

- Sztuka,

- Literatura młodzieżowa,

- Literatura piękna,

- Poezja,

- Dramat,

- Historia,

- Filozofia,

- Psychologia,

- Medycyna,

- Nauki przyrodnicze,

- Geografia,

- Nauka o literaturze.

          Nasza biblioteka zajmuje dzisiaj dwa pięknie, odnowione i zadbane pomieszczenia ze starymi piecami kaflowymi, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Niemym świadkiem starożytności tego obiektu jest belka stropowa znajdująca się w pomieszczeniu zajmowanym obecnie przez bibliotekę, gdzie można odczytać łaciński napis informujący o tym, że dom ten zbudował w 1699 roku ksiądz infułat Andrzej Ziebrowski, ówczesny proboszcz tejże parafii. Przytulne i jasne pomieszczenia ozdobiony zabytkowymi obrazami i rycinami zachęcają do korzystania i cieszenia się z obcowania z historią i literaturą w tak starym i zabytkowym miejscu jak Muzeum Parafialne. Biblioteka ta jest instytucją wspomagającą i uzupełniającą w znacznej mierze Miejską Bibliotekę Publiczną w Grybowie o kanon lektur ściśle związany z religią. Jest miejscem ułatwiającym dorosłym i młodzieży zdobywanie wiedzy i wspomagającym proces kształcenia, a dla dzieci miejscem przyjaznym i pozwalającym młodym pokoleniom z Ziemi Grybowskiej na zaznajomienie i oswajanie się z historią parafii. Obecnie wszystkie podejmowane w Bibliotece Parafialnej działania idą  w kierunku dostosowania i wzbogacania oferty czytelniczej stosownie do oczekiwań odbiorców, zgodnie z misją takiej biblioteki.

        Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian i gości do zapoznania się i  częstego korzystania ze zbiorów biblioteki w godzinach otwarcia, czyli w każdą sobotę  od 9.oo-11.oo! Będziemy wdzięczni kolejnym ofiarodawcom książek pomnażających nasz księgozbiór jak i za dobrowolne ofiary na funkcjonowanie biblioteki i zakup nowych woluminów.

Sztandar Bazyliki

Dzisiaj jest

niedziela,
02 października 2022

(275. dzień roku)

Święta

Niedziela, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II
Dwudziesta Siódma Niedziela zwykła

Zegar

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
17159