Get Adobe Flash player

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie uczcił 100- lecie niepodległości naszej Ojczyzny

Aby uczcić 100 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości POAK przygotował i poprowadził w środę przed Nowenną III adorację modlitewno-patriotyczną.

Prezes Barbara Machaczek opracowała scenariusz, na który złożyły się modlitwy dziękczynno- błagalne w intencji naszej Ojczyzny oraz część typowo patriotyczna. POAK przygotował również prezentację ukazującą losy Polaków
w czasie 100-letniej niewoli oraz świętych i błogosławionych tego okresu. Całość uświetnił zespół młodzieżowy ,,Synkopa”, który wykonał przepiękne pieśni religijno- patriotyczne pod kierunkiem Pana Mariana Bergańskiego, nauczyciela muzyki w Szkole Podstawowej w Siołkowej.

Po adoracji i nowennie odbyła się Msza święta, w liturgię której włączyli się nasi przedstawiciele. Andrzej Tymbarski przeczytał czytankę, a Małgorzata Motyka modlitwę wiernych w intencji Ojczyzny.

Był to przepiękny czas dany nam przez Boga, by chwilę podumać
 i zastanowić się nad losami naszej ukochanej Ojczyzny oraz patriotyzmem i bohaterstwem naszych przodków.

11 listopada jak co roku, przedstawiciele Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej włączyli się w uroczyste obchody tego święta. Z nadania Księdza Prałata Proboszcza opiekujemy się sztandarem bazylikowym. Braliśmy udział w uroczystej Mszy św. a następnie przemaszerowaliśmy pod Pomnik ofiar I i II wojny światowej znajdujący się w parku miejskim, gdzie włodarze i mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele różnych instytucji z naszego terenu złożyli wiązanki kwiatów.

Ksiądz Prałat Proboszcz Ryszard Sorota nasz Asystent kościelny podsumowując uroczystości związane ze 100- leciem odzyskania niepodległości odbywające się w naszym mieście zwrócił uwagę na przygotowaną przez nasz oddział adorację modlitewno-patriotyczną. Stwierdził, że bardzo ważne jest, aby rodzina, Kościół i szkoła zgodnie pielęgnowały miłość do Ojczyzny
i przekazywały ją młodemu pokoleniu oraz, że dzieci i młodzież chcą się w takie uroczystości i wydarzenia angażować.

Niech Bóg błogosławi naszej Ojczyźnie i wszystkim jej mieszkańcom.

Na chwałę Bogu i ku pożytkowi bliźniego.

 

POAK serdecznie dziękuje Panu Grzegorzowi Matule nauczycielowi ze szkoły w Stróżach za nagłośnienie kościoła oraz ks. Januszowi Szpilowskiemu.

Prezes

Barbara Machaczek

Pamiętamy Twoje nauczanie Święty Janie Pawle II, nasz polski Papieżu…

Od soboty POAK w Grybowie prowadzi modlitewną nowennę przed liturgicznym wspomnieniem Jana Pawła II, w oparciu o refleksje nad słowami polskiego papieża do rodaków w 100-lecie odzyskania niepodległości zawarte w książce ,,Być Polakiem” autorstwa naszego Asystenta diecezjalnego ks. dr Jana Bartoszka. Członkowie Akcji Katolickiej z okazji 40 rocznicy powołania krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz z okazji I rocznicy ustanowienia Papieża-Polaka pierwszorzędnym patronem Akcji Katolickiej w Polsce przygotowali wystawę. Składa się ona z dwóch tablic. Na pierwszej zamieszczono prace uczniów Szkoły Podstawowej w Grybowie namalowane na konkurs ogłoszony przez DIAK zatytułowany ,,Myśląc Ojczyzna- Jan Paweł II do Polaków”. Prace wykonali: Karolina Gucwa- kl. V b, Julia Durlak- kl. V b, Filip Główczyk- kl. V b, Julia Podolak- kl. V b, Agnieszka Kmak- kl. VII b, Kamila Matuła- kl. VI c ( praca została wysłana na konkurs, który jeszcze nie został rozstrzygnięty) pod kierunkiem mgr Grażyny Blicharz, nauczyciela tej szkoły. Druga tablica tej wystawy ma charakter patriotyczny. Jest refleksją  nad nauczaniem patriotycznym świętego Papieża Jana Pawła II w 100- lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

 

Prezes POAK w Grybowie

Barbara Machaczek

 

Serdecznie dziękuję za pomoc przy wykonaniu wystawy mgr Mirosławie  Grybel, sympatykowi Akcji Katolickiej i mgr Wiesławie Lewandowskiej Kmak oraz Panu Andrzejowi Oleksemu- nauczycielowi ZSZ w Grybowie za wykonanie krzyża.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej uczcił swojego wielkiego Rodaka

W drugą sobotę września w Grybowie odbyło się dekanalne spotkanie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej celem uczczenia swojego wielkiego Rodaka śp. Księdza Biskupa Karola Pękali w 50 rocznicę Jego śmierci.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Zarządu DIAK pod przewodnictwem

Ks.  Asystenta dr Jana Bartoszka i Prezesa Roberta Rybaka.

Uroczystość rozpoczęto od zwiedzenia Muzeum parafialnego, po którym oprowadzała gości społeczna dyrektor mgr Maria Solarz. Następnie odbyła się  Msza św.

 w intencji Biskupa Karola Pękali pod przewodnictwem Ks. dr Jana Bartoszka w koncelebrze
 z Ks. Prałatem Proboszczem naszej parafii Ryszardem Sorotą. Po nabożeństwie ciekawą prelekcję na temat życia i działalności śp. Stryja Biskupa Pękali wygłosiła Pani Anna Pękala-Capik. Ksiądz Proboszcz Kustosz Bazyliki Mniejszej w Grybowie zapoznał zebranych z historią naszego kościoła. Gości obejrzeli również Parafialne Przedszkole im. ,, Świętych dzieci fatimskich”, które staraniem całej parafii zostało wybudowane i oddane do użytku w ciągu jednego roku. Na zakończenie spotkania w miłej i przyjaznej atmosferze goście  spożyli wspólną agapę.

 

Prezes POAK

Barbara Machaczek

 

Serdecznie dziękujemy sponsorom:

·         Prezesowi i Zarządowi SH ,,Składnica”,

·         Tomaszowi Pacho- ,,Hitpol”,

·         Tadeuszowi Klementowskiemu,

·         Kwiaciarni- pp. Krukowscy i ,,Magnolia”,

·         Członkom Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

W majowej akcji- POAK w Grybowie

W maju POAK w Grybowie zainicjował bądź włączył się w wiele akcji i działań  dokonujących się w naszej parafii.

Rozpoczęliśmy od udziału w uroczystościach z okazji 3 Maja. Nasi przedstawiciele pełnią funkcję chorążych i asysty, opiekujemy się sztandarem bazylikowym z nadania Księdza Prałata  Proboszcza.

Kontynuujemy kolejny rok adoracji pierwszosobotnich przed Najświętszym Sakramentem, wynagradzających  Niepokalanemu Sercu Maryi Panny. Modlitwę prowadzimy od maja do października.

Poprowadziliśmy jak każdego 2-go dnia miesiąca różaniec papieski, którym modlimy się już od 22 lat. To pierwsze zadanie, którego podjęliśmy się po utworzeniu Akcji Katolickiej w naszej parafii. Na początku modliliśmy się dziękując Bogu za Ojca Świętego Jana Pawła II, potem o Jego beatyfikację, kanonizację. Obecnie wśród wielu intencji za Kościół i naszą Ojczyznę.

Z racji zbliżającego się Dnia Matki przygotowaliśmy i poprowadziliśmy razem z Kościołem Domowym modlitwę przed obrazem Matki Przedziwnej, Pani Grybowskiej. Rozważania modlitewne, wiersze przygotowane i interpretowane przez prezes Barbarę  przeplatane były pieśniami w wykonaniu młodzieży z naszej parafii pod kierunkiem Alicji Romanek. W ten sposób oddaliśmy cześć Maryi  i wszystkim mamom z naszej parafii.

Nasi przedstawiciele, prezes Barbara Machaczek, Andrzej Tymbarski i Stanisław Obrzut brali udział w synodalnej grupie  dyskusyjnej na temat modlitwy w  rodzinie.

Podsumowaliśmy konkurs pt. ,,  Myśląc Ojczyzna- Jan Paweł II do Polaków”.

Wyróżniono jedną pracę literacką uczennicy z kl. III a Gimnazjum w Grybowie i prace plastyczne uczniów ze szkoły podstawowej. Wszystko zostało przesłane na konkurs diecezjalny pod tym samym tytułem.

Jak każdego roku z mieszkańcami Białej Wyżnej budowaliśmy Ołtarz na Boże Ciało, którego jako POAK jesteśmy fundatorami.

Jak w każdą niedzielę i święta od 14.00 do 17.00 pełniliśmy dyżur w roli przewodnika po naszej pięknej bazylice.

Cieszymy się, że możemy służyć Bogu w drugim człowieku.

Wszystko na chwałę Boga i Matki Najświętszej

Króluj nam Chryste!

                                                                                                                                                                             Barbara Machaczek

                                                                                                                                                                                                                                                Prezes POAK w Grybowie

Grybowska Akcja w akcji, by dzieci i młodzież nie hejtowały czy lajkowały, tylko sportu zażywały i w tenisa stołowego grały...

 

W drugim tygodniu ferii POAK w Grybowie z inicjatywy naszego członka Wiesława Machaczka wyszedł z propozycją do dzieci i młodzieży, i zorganizował z ks. Januszem Szpilowskim I Parafialny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prałata Proboszcza Ryszarda Soroty.

Zgłosiło się 40 osób. Rozgrywki odbywały się w Domu Duszpasterskim od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11.00 do 13.00,  w sześciu grupach wiekowych:

·        dziewczynki ze szkoły podstawowej,

·        chłopcy ze szkoły podstawowej,

·        dziewczyny z gimnazjum,

·        chłopcy z gimnazjum,

·        chłopcy ze szkoły średniej,

·        młodzież ze szkoły integracyjnej

Mecze rozgrywano w systemie każdy z każdym.

Turniej  rozpoczął  Ksiądz Proboszcz modlitwą  i błogosławieństwem,
a następnie rozegrał pierwszy  mecz z  przedstawicielami komisji sędziowskiej i niektórymi uczestnikami turnieju. Powiem w tajemnicy, że nasz Proboszcz świetnie gra w tenisa stołowego.

Każdy kolejny dzień trwania turnieju rozpoczynaliśmy od modlitwy.
W drugim dniu uczynił to ksiądz Janusz Szpilowski opiekun duchowy turnieju,
a w kolejnym ksiądz Penitencjarz Ryszard Stasik.

Zawodnicy dzielnie i z ogromnym zaangażowaniem rozgrywali mecze.

Komisja sędziowska w składzie:

mgr Katarzyna Koszyk- Niepsuj,

mgr Jan Skowron,

 mgr Rafał Nowak

 i Wiesław Machaczek bacznie obserwowała i oceniała rozgrywki i po zliczeniu punktów wyłoniła zwycięzców:

·        w grupie dziewczynek ze szkoły podstawowej;

I m Julia Szczepanik

II m Kamila Nalepa

III m Karolina Radzik

·        w grupie chłopców ze szkoły podstawowej;

I m Marcin Kiełbasa, Jakub Gliński

II m Kamil Niepsuj

III m Daniel Radziak

·        w grupie dziewczyn z gimnazjum;

I m Julia Oleksy

II m Oliwia Machaczek

III m Kinga Lichoń

·        w grupie chłopców z gimnazjum;

I m Kacper Jeleń

II m Kamil Jeleń

III m Jan Szczepanik

·        w grupie chłopców ze szkoły średniej;

I m Szymon Hotloś

II m Damian Krok

III m Karol Kłapacz

·         w grupie chłopców starszych;

I m Paweł Szczecina

II m Szymon Podwika

Dyplom za dzielną walkę otrzymał też najmłodszy uczestnik turnieju Bartek Nowak z klasy zerowej, którego obecnością bardzo się cieszymy.

Z każdej grupy osoby, które zdobyły I miejsce rozegrały mecz
o Puchar Księdza Prałata Proboszcza również w systemie każdy z każdym.

Ten sam skład komisji sędziowskiej po zliczeniu punktów wyłonił zwycięzcę.

Zdobywcą Pucharu Księdza Prałata Proboszcza w I Parafialnym Turnieju Tenisa Stołowego został Kacper Jeleń z kl. III Gimnazjum
w Siołkowej.

 Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Zakończenie turnieju miało miejsce w czwartek, kiedy to ksiądz Prałat Proboszcz wraz z prezes POAK Barbarą Machaczek wręczył dyplomy wszystkim nagrodzonym oraz Puchar zwycięzcy i dokonał zamknięcia I Parafialnego Turnieju Tenisa Stołowego.

Po części oficjalnej wszystkich uczestników zaproszono na grilla, którego przygotowano na placu Domu Duszpasterskiego.  Byli tam również nasi kapłani ksiądz Proboszcz, ks. Janusz, ks. Prałat Stasik,  a także  sympatycy oraz mamy uczestników turnieju.

Był to dla wszystkich miło i z pożytkiem spędzony czas.  A w Domu Duszpasterskim  było gwarno  i wesoło dzięki dzieciom i młodzieży, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie.

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Sponsorzy:

Ks. Prałat Proboszcz  Ryszard Sorota

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

Parafialna Caritas

SHP ,, Składnica” w Grybowie- bułki, sosy i soki

Panie z POAK Maria Szczecina, Elżbieta Stanisz, Barbara Krok- upiekły pyszne ciasta.

Mamusia uczestników turnieju Pani Szczepanik zasponsorowała napoje i ciastka.

Gurbowicz – udostępnił samochód do przewozu stołów do gry w tenisa

Za wszelką pomoc w zorganizowaniu turnieju dziękuje pomysłodawca   całego tego ,, zamieszania”  Wiesław Machaczek

Aby człowiek wiedział dokąd zmierza, musi wiedzieć skąd pochodzi

 

W związku z  99 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości POAK

w Grybowie zorganizował przed Najświętszym Sakramentem już II modlitewno-patriotyczną adorację. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny ,,Synkopa” działający przy Szkole Podstawowej w Siołkowej pod kierunkiem mgr Mariana Bergańskiego nauczyciela tej szkoły. Modlitwy oraz rozważania i wiersze o tematyce patriotyczno-modlitewnej czytali przedstawiciele Akcji Katolickiej, a zespół muzyczny wykonywał  przepiękne pieśni legionowe i religijne. Polecaliśmy Chrystusowi również nasz Rząd z Prezydentem na czele, władzę lokalną oraz cały Kościół w Polsce.

To była też wspaniała okazja, aby uczcić 33 rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, którą przeżywamy w tym roku oraz 300-lecie koronacji obrazu jasnogórskiego.

Był to z pewnością pożytecznie spędzony czas przez naszych parafian, pełen wzruszeń i refleksji nad dziejami naszego Narodu i umiłowanej Ojczyzny.

Na zakończenie adoracji cały Kościół odśpiewał pieśń ,,Boże coś Polskę”, a następnie Apel jasnogórski.

            Po adoracji odbyła się Msza święta, w liturgię której włączyli się nasi członkowie, kontynuując  modlitwę o pomyślność naszej Ojczyzny

i wszystkich jej mieszkańców.

Prezes POAK w Grybowie

Barbara Machaczek

KROMKA CHLEBA PROSTO Z NIEBA- POAK w Grybowie, w akcji

W niedzielę w naszej parafii z racji Roku św. Brata Alberta Parafialny Oddział Akcji Katolickiej według zasady świętego "Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny." rozdawał  za przysłowiową złotówkę kromkę świeżego, wiejskiego chleba, który piekł jako wspólnota z pomocą swoich sympatyków. Kromki chleba w czasie porannej Mszy św. pobłogosławił  Ks. Proboszcz.

Cała akcja została  nazwana  ,,Kromka chleba, pomaga w potrzebach”, a dochód z niej  przeznaczony dla Schroniska dla bezdomnych św. Brata Alberta  w Nowym Sączu i Krakowie oraz  dla naszych parafian w potrzebie.  Bardzo dziękujemy za hojność naszym parafianom.

,,…Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem…”

Prezes POAK

Barbara Machaczek

 

 

Kromka Chleba prosto z nieba - POAK w Grybowie w akcji.

Powrót

Z okazji Imienin Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wręczył duchowy kwiat ,, Margaretkę” swojemu Asystentowi kościelnemu Księdzu Prałatowi Ryszardowi  Sorocie i zobowiązał się do modlitwy za księdza do końca życia.

ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSSKĘ NIEPODLEGŁOŚI

 

W środę 9 listopada br. przed Świętem Niepodległości, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z chórem mieszanym bazylikowym przygotował adorację modlitewno-patriotyczną, którą poprowadzili Barbara Machaczek i Andrzej Tymbarski. Rozważania,  litanię narodu polskiego, fragmenty wierszy przeplatał śpiew chórzystów. Modlono się za Ojczyznę, rządzących naszym krajem z Prezydentem na czele, ale też o pokój na świecie. Podziękowano Matce Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski, która od wieków strzeże naszego narodu, słowami Ślubów Jasnogórskich.

 

Na zakończenie adoracji polecono Bożej opiece całą naszą parafię, kapłanów, siostry zakonne, misjonarzy  i  z wiernymi odśpiewano pieśń ,,Boże coś Polskę”.

1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

 

W związku z 1050 rocznicą  chrztu Polski  Diecezjalny Instytut AK zorganizował konkurs  plastyczny ,, Moja chrzcielnica” i  literacki ,, Milenium- ocalić od zapomnienia”.

Nasz oddział włączył się do konkursu przygotowując etap wewnętrzny do którego zaprosił dzieci i młodzież z terenu naszej parafii. W konkursie wzięli udział następujący uczniowie:

Szkoły podstawowe:

Marcel Krok- SP Kąclowa

Anna Burnagiel- SP Grybów

Weronika Krok- SP Biała Wyżna

Gabriela Lichoń- SP Białą Wyżna

Gimnazja:

Sebastian Mól- Biała Wyżna

Gabriela Krok- Kąclowa

Madgalena Ptaszkowska- Grybów

Oliwia Machaczek- Grybów

 

Szkoły ponadgimnazjalne:

Artur Lichoń - I T1

Aneta Grybel-I Tż

Anna Szczocarz-ITz

Angelika Kasprzyk-ZSZ

Klaudia Lisowicz-ZSZ

Natalia Pawlak-ZSZ

Kamila Kmak-ZSZ

Magdalena Spólnik-ZSZ

Jury  pod przewodnictwem Ks. Prałata Proboszcza Ryszarda Soroty wytypowało do etapu diecezjalnego prace następujących osób:

- Gabriela Lichoń- Biała Wyżna SP

-Sebastian Mól- Biała Niżna Gimnazjum

-Gabriela Krok- Kąclowa Gimnazjum

-Magdalena Ptaszkowska-Grybów Gimnazjum

-Oliwia Machaczek- Grybów Gimnazjum

-Artur Lichoń-IT1

Aneta Grybel- ITż

-Anna Szczocarz-ITż

Na zaproszenie prezes POAK Barbary Machaczek w konkursie literackim wziął udział Ks. Prałat Ryszard Stasik. Praca księdza została wyróżniona, a ksiądz Stasik został zaproszony do przedstawienia swoich wspomnień na forum podczas patronalnego święta Akcji Katolickiej, Święta Chrystusa Króla Wszechświata w Tarnowie w dniu 20 listopada br.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wzięli udział w konkursie.

 

Szczególne podziękowanie dla księdza Prałata Ryszarda Stasika.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

w Grybowie ma już 20 lat

POAK z Grybowa 14 listopada br. obchodził swoje dwudziestolecie reaktywacji. Stowarzyszenie zawiązało się 01 grudnia 1996 r. z inicjatywy śp. ks. Prałata Józefa Dudka. Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzili członkowie, następnie odbyła się Msza św. celebrowana przez asystenta kościelnego POAK ks. Prałata Ryszarda Sorotę. Po niej członkowie, zaproszeni goście i sympatycy udali się do Domu Duszpasterskiego. Uroczystość uświetniła obecność Prezes Diecezjalnego Instytutu AK Pani Bożeny Kwitowskiej. W miłej i radosnej atmosferze wspominano miniony czas.

 Siostry Dominikanki pochodzące z Siołkowej, które nie mogły uczestniczyć w tym spotkaniu, przekazały pisemną informację o działalności Akcji Katolickiej przed wojną. Dowiedzieliśmy się, między innymi, że Akcja Katolicka Kobiet zawiozła z Grybowa piękny wieniec dożynkowy w pielgrzymce do Częstochowy, który został wyróżniony przez Ks. Kardynała Augusta Hlonda oraz, że w domu Sióstr miała miejsce Intronizacja Najświętszego Serca Jezusa- rok 1939.

Cieszymy się, że dwadzieścia lat temu odpowiedzieliśmy pozytywnie na wezwanie Kościoła i rozpoczęliśmy naszą działalność.

Chcielibyśmy, aby nasz oddział rozwijał się, przybywało nowych członków, a dzieła przez nas podejmowane służyły ku pożytkowi bliźniego i na chwałę Boga.

Prezes POAK Barbara Machaczek
 

 Akcja Katolicka

 

 

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej istnieje od 1996 roku. Utworzony został z inicjatywy śp. Prałata Józefa Dudka. Działa już 20 lat. Spotkania odbywają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca, poprzedzone są uczestnictwem we Mszy św. wieczornej. Aktualnie oddział liczy 14 członków aktywnych i  10 wspomagających.

 

Prezesem POAK jest Barbara Machaczek

Funkcję asystenta kościelnego pełni Ksiądz Proboszcz Ryszard Sorota

 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiarę

 i świadomie realizować ją  we wszystkich wymiarach życia publicznego.

 

 

 

Od dwóch tysięcy lat cel jest ten sam: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszystkim narodom”. Właściwie można powiedzieć, że w tym znaczeniu Akcja Katolicka istnieje od początku Chrześcijaństwa. Ludzie świeccy od czasów Chrystusa głosili dobrą nowinę innym.
Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem powołanym przez papieża Piusa XI w roku 1928. Jej powołanie było odpowiedzią Kościoła na wyzwanie jakie niosła ze sobą sekularyzacja życia, będąca owocem zafascynowania możliwościami nauki i techniki, oraz skutkiem racjonalizmu, wrogo nastawionego do Kościoła. Znaleźli w niej miejsce ludzie, którym dobro Kościoła leżało na sercu a możliwość zorganizowanego działania dawała sposobność skutecznego przeciwstawienia się temu wszystkiemu, co mogło i stanowiło zagrożenie dla Kościoła. Od samego początku Akcja Katolicka rozwijała się w oparciu o struktury Kościoła i w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną. Jej specyficzność i charyzmat polega na uczestnictwie laikatu w misji ewangelizacyjnej Kościoła oraz pracy nad odrodzeniem katolickiego sposobu życia w domu i na zewnątrz – w społeczeństwie.
         W Polsce Akcja Katolicka powstała w roku 1930. W ciągu 10 lat swej działalności stała się silnym ruchem skupiającym zarówno elity inteligencji katolickiej jak i licznych przedstawicieli środowisk mieszczańskich i chłopskich. Tuż przed wybuchem II wojny światowej liczyła około 750 tys. członków, a samo stowarzyszenie zajęło znaczące miejsce w życiu społecznym ówczesnej Polski.
Po wojnie decyzją władz PRL działalność Akcji Katolickiej została zakazana.
Impulsem do ponownego powołania do życia Akcji Katolickiej w Polsce stała się wypowiedź Ojca Świętego Jana Pawła II skierowana do Biskupów Polskich w czasie wizyty „ad limina” w Rzymie, w styczniu 1993 r. Papież powiedział wtedy
” … Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc aby na nowo odżyła.”
W roku 1995, z upoważnienia Konferencji Episkopatu Polski, Ks. Prymas, Kardynał Józef Glemp, powołał dekretem z dnia 2. maja Akcję Katolicką w Polsce. We wrześniu 1995 r. Ks. Biskup Ordynariusz, Józef Życiński, erygował Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej.

W diecezji tarnowskiej Akcja Katolicka liczy obecnie 3300 członków skupionych w 131 oddziałach parafialnych.

Akcja Katolicka jest urzędem kościelnym i poprzez ten fakt jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary. Zadaniem członków stowarzyszenia jest oddziaływanie na bliskie im środowisko, zwłaszcza związane z miejscem pracy, dokąd nie zawsze mogą dotrzeć kapłani. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna. Celem jest dążenie do najpełniejszego poznania ewangelicznych prawd wiary, ich rozumienia i realizowania w codziennym życiu. Tym celem jest również stworzenie nowego sposobu myślenia – dojrzałego i świadomego katolicyzmu.

 

 

 

 

Sztandar Bazyliki

Dzisiaj jest

sobota,
15 grudnia 2018

(349. dzień roku)

Święta

Sobota, II Tydzień Adwentu
Rok C, I
Dzień Powszedni

Zegar

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
7722