Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 31.05.2020

 

1.       Dzisiaj w bazylice Msze święte o godzinie 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00
i 18.00. W kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Transmisje z Mszy św. w naszej bazylice będą o godz. 9.30 i 18.00.
2.       Jutro drugi dzień Zielonych Świat – Maryi Matki Kościoła. Msze św. z okolicznościowym kazaniem w naszej bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 15.00 i 18.00. Nie będzie Mszy św. na cmentarzu.
3.       Od jutra rozpoczynamy miesiąc czerwiec – miesiąc Serca Jezusowego. Litanię do NSPJ będziemy śpiewać do oktawy w dni powszednie rano o 6.15 i wieczorem o 17.45 zaś w niedziele o 6.00 rano i wieczorem o 17.45.
4.       Jutro przypada Dzień Dziecka. Wszystkie dzieci przez wstawiennictwo Anioła Stróża polecajmy Bożej Opatrzności. O 17.45 nowenna do Św. Katarzyny w połączeniu z Litanią do NSPJ.
5.       We wtorek o 17.15 różaniec poprowadzi Akcja Katolicka. O  17.45 Koronka z Litanią do NSPJ i o 18.00 Msza św.
6.       W wtorek spotkanie grupy biblijnej godz. 19.00.
7.       W środę o 18.00 nowenna do NMP oraz Sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili.
8.       W tym tygodniu przeżywać będziemy I czwartek, piątek i sobotę miesiąca. W związku z tym, że wiele osób nie skorzystało jeszcze ze spowiedzi wielkanocnej i nie przyjęło Komunii Św. a w przyszłą niedzielę ten czas się kończy, Ks. Biskup zachęca, aby w parafiach w tym tygodniu organizować akcję nazwaną „Ostatni dzwonek”, będącą także przygotowaniem do zbliżającej się Uroczystości Bożego Ciała. Polega ona na tym, aby stworzyć w tym tygodniu jak najwięcej okazji do spowiedzi, adoracji i przyjęcia Komunii Św. Stąd w naszej parafii proponujemy, co następuje:
·        Od poniedziałku do czwartku będą wzmocnione wszystkie dyżury w konfesjonale.
·        W I czwartek od godz. 17.00 Papieskie Dzieło Rozkrzewiania wiary poprowadzi modlitwę adoracyjną o powołania i za powołanych.
·        W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem i składką na misje będą o godz.. 6.15, 7.00, 10.00 16.00 i 18.00.
O 19.30 młodzież poprowadzi I piątkowe czuwanie z możliwością spowiedzi.
Od godz. 11.00 poszczególne grupy naszej parafii lub rejony mogą poprowadzić wspólną adorację Najświętszego Sakramentu, tak jak w wielki czwartek czy piątek, czego w tym roku nie było. Zapisy na poszczególne godziny w zakrystii.
·        W I sobotę Msze św. o 6.30, o 7.00 z modlitwą za rodziny, dodatkowo o 10.00 oraz o 18.00. O godz. 8.00 Akcja Katolicka rozpocznie cykl adoracji pięciu pierwszych sobót miesiąca.
9.       W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Świętej – zakończenie okresu wielkanocnego. Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Nie będzie już Mszy św. o 15.00. O 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, o 14.00 w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych. Ofiary na tacę jak w każdą I niedzielę miesiąca na działalność Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
10.  Przybliża się Uroczystość Bożego Ciała. Otrzymaliśmy już wytyczne jak ją zorganizować. Mianowicie procesje Eucharystyczne odbędą się po każdej Mszy św. wokół bazyliki. Po mszy o 9.30. zatrzymamy się przy czterech ołtarzach przygotowanych przez te grupy i rejony jak dotąd, i odprawimy przynajmniej skrócone modlitwy. Przypominamy, że w Boże Ciało najważniejszy jest udział we Mszy św. i przyjęcie Komunii św., procesja jest na miejscu kolejnym. Dziękujemy także pierwszym rejonom tj. Grunwaldzka 43 i Bema 1 za wpłaty na naszą Parafialną Fundację Boże Ciało. Zamiast dużego koncertu Jednego Ducha, proponuje się, aby młodzież przygotowała w parafii wieczór uwielbienia dla Jezusa Eucharystycznego. Taki wieczór rozpocznie się w bazylice, o godz. 19.00. W oktawie Bożego Ciała od poniedziałku do czwartku będą odprawiane Msze św. za poszczególne rejony i grupy przypisane do poszczególnych ołtarzy.
11.  Bardzo dziękujemy za Wasze ofiary składane w różny sposób na utrzymanie naszej parafii. Dziękujemy pewnej osobie z Podchełmia za ufundowanie urządzeń do wyświetlania pieśni w tamtejszej kaplicy.  Dziękujemy rodzicom dzieci I komunijnych i bierzmowanych za dar ołtarza w postaci 11 bogato haftowanych, złotych ornatów do naszej bazyliki, oraz jednego fioletowego, które mają być gotowe na Boże Ciało. Wartość tego daru ok. 3500 PLN.
12.  Organizatorzy koncertu ku czci Matki Przedziwnej Pani Grybowskiej serdecznie dziękują wszystkim, którzy finansowo wsparli dzieło ,,Stypendium dla dzieci z Misji Księdza Antoniego Lichonia”.
13.  Ks. Damian informuje, że w tym roku ze względu na niebezpieczeństwo wynikające z pandemii i związanymi z nią obostrzeniami nie będzie organizowana letnia kolonia dla dzieci i młodzieży. Gdyby jakaś rodzina szukała domku letniskowego, w pięknym miejscu nad morzem Bałtyckim to są zarezerwowane domki jednorodzinne w Jarosławcu w terminie 31.07.- 08.08. Więcej informacji u ks. Damiana.
14.  Niektóre intencje mszalne: poniedziałek godz. 15.00 W int. Róży Matek z Osikowa /dz. – bł. / i za ++ zmarłych; wtorek godz. 7.00 w int. Czcicieli św. Antoniego; sobota godz. 7.00 w int. III Zakonu; niedziela godz. 6.30 w int. Róży św. Teresy /dz.-bł./ oraz ++ Anastazja.
15.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Mamy tam także nowy numer czasopisma „Miłujcie się”. Natomiast w zakrystii można nabywać pozłacane serca wotywne do umieszczenia w naszych gablotach, jako wotum za różne otrzymane łaski.
16.  Przedszkole Parafialne posiada jeszcze kilka wolnych miejsc na rok 2020/2021, także dla dwóch dzieci z orzeczeniami. Informacje w przedszkolu.
17.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Bernardyn Petryla, Stefania Wojtasiewicz i Cecylia Durlak. Dobry Jezus a nasz Panie…
 

VII Niedziela Wielkanocna 24.05.2020 r. Uroczystość Wniebowstąpienia

1.  Dzisiaj w bazylice Msze święte o godzinie 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 18.00. W kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Transmisje z Mszy św. w naszej bazylice będą o godz. 9.30 i 18.00. Będzie także codzienna transmisja z majówki i Mszy Św. wieczornej.

 

2.   Zachęcamy do modlitwy i uczestniczenia w nabożeństwie Różańca świętego z kaplicy o godz. 20.30 poprzez kanał YouTube – link podany niżej – https://www.youtube.com/channel/UCRbFVqvSk6R7b1npIPTNXDQ/live

 

Przy tej okazji ks. Tomasz dziękuje wszystkim za obecność i za wspólną modlitwę poprzez transmisje, a zwłaszcza za wsłuchiwanie się przez wytrwałych w rozważania o Zmartwychwstałym Jezusie przez 4 tygodnie.

 

3.    We wtorek koronka do Miłosierdzia Bożego o 17.45. O 18.00 majówka i Msza św. W tym dniu przypada także Dzień Matki. Pamiętajmy w naszych modlitwach i innych wyrazach życzliwości o naszych żyjących i zmarłych Matkach.

 

4.    W środę o 17.45 nowenna do NMP. O 18.00 nabożeństwo majowe oraz Msza św. wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych naszych Matkach, a także o solenizantach tego tygodnia.

 

5.     W piątek o godz. 8.00 zostanie odprawiona Msza św. za śp. Stefana Święsa w 60 dzień po śmierci, którego pogrzeb ze względu na epidemię odbył się 31 marca bez Mszy św.

 

6.   W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Święta. Z tej okazji młodzież pod opieką ks. Tomasza i Pana Grzegorza Susa już w sobotę zaprasza do Bazyliki na modlitewne czuwanie zwane „wigilią”. Rozpocznie się ono o godz. 20.00, zaś ok. 22.00 odbędzie się Msza święta, która będzie zakończeniem całego nabożeństwa. Zapraszamy serdecznie.

 

7.  Msze św. w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę, z Mszą św. o 15.00. Przypominamy, że zbliża się zakończenie czasu wielkanocnego, więc ostatni już czas, aby dopełnić obowiązku wielkanocnej spowiedzi i Komunii Św.

 

8.   Bardzo dziękujemy za Wasze ofiary składane w różny sposób na utrzymanie naszej parafii. Dziękujemy także rodzicom dzieci pierwszokomunijnych i bierzmowanych za przygotowywany dar ołtarza z okazji przyjęcia tych sakramentów. Przypominamy, że zbliża się Uroczystość Bożego Ciała. Nie wiemy jak ona będzie jeszcze przebiegać, tak jak i cała oktawa, być może ołtarze będą tylko na placu wokół bazyliki. Prosimy jednak, by w miarę możliwości zebrać tradycyjne ofiary w całej parafii na naszą Fundację „Boże Ciało”, z której dochód rozdysponujemy stosownie do okoliczności, przede wszystkim na doposażenie i upiększanie bazyliki, ewentualne ołtarze, kwiaty i Msze św. za poszczególne regiony parafii. Z góry Bóg zapłać wszystkim, którzy się zaangażują w zbiórkę i wszystkim ofiarodawcom.

 

9.  Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Kręgami Domowego Kościoła oraz grupą muzykujących mam i młodzieży z naszej parafii, serdecznie zapraszają w środę 27 maja przed nowenną wszystkie mamy z okazji Dnia Matki, na półgodzinny koncert ku czci Matki Przedziwnej, Pani Grybowskiej.

 

10.  W tym roku chcemy jako mamy uczcić Świętego Jana Pawła II w 100 - lecie Jego Urodzin i ufundować stypendium naukowe przynajmniej dla jednego dziecka z Ameryki Południowej. Wszyscy wiemy jak bardzo Święty Jan Paweł II ukochał dzieci i młodzież i jak wielką wagę przykładał do edukacji.W związku z tym przed obrazem Matki Przedziwnej będzie położony koszyczek, do którego można w tym dniu składać ofiarę. Zebrana kwota zostanie w całości przekazana naszemu Rodakowi Księdzu Antoniemu Lichoniowi, który już 17 rok posługuje parafii Iscozacin (czyt. Iskozasin) pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Peru, w Ameryce Południowej. Bardzo prosimy wszystkich parafian o jak najliczniejsze włączenie się w to szlachetne dzieło.

 

11.  Niektóre intencje mszalne: Środa o 18.00 – w intencji chorych, których odwiedzał ks. Janusz Szpilowski; Niedziela, godz. 6.30 – w intencji Róży Ojców z Sośnia Górnego, ul. Turystycznej i Zdrojowej dziękczynno – błagalna i za zmarłych z tej Róży. Niedziela 9.30 – w int. wszystkich dzieci naszej parafii (o wzrastanie w łasce u Boga i u ludzi) od Róży św. Rity.

 

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Mamy tam także nowy numer czasopisma „Miłujcie się”. Natomiast w zakrystii można nabywać pozłacane serca wotywne do umieszczenia w naszych gablotach, jako wotum za różne otrzymane łaski.

 

13.  Przedszkole Parafialne posiada jeszcze kilka wolnych miejsc na rok 2020/2021, także dla dwóch dzieci z orzeczeniami. Informacje w przedszkolu.

 

14.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Śp. Stanisław Durlak i śp. Bernardyn Petryla, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 12.00. Dobry Jezu…

VI Niedziela Wielkanocna 17.05.2020 r. Parafialny Odpust Matki Bożej Przedziwnej

 

1.       Dzisiaj w bazylice Msze święte o godzinie 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 18.00. W kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę, nie ma Mszy świętej na Podjaworzu, zaś intencja z tej mszy będzie odprawiona w bazylice o godz. 8.00. Część wiernych może uczestniczyć we Mszy św. na zewnątrz bazyliki, zwłaszcza przed wejściem głównym, gdzie zostało dodatkowo ustawione kilkanaście ławek, zachowując przepisy. Transmisje z Mszy św. w naszej bazylice będą o godz. 9.30, 11.00 i 18.00. Będzie także codzienna transmisja z majówki i Mszy Św. wieczornej.
2.       Od dzisiaj po zmianie przepisów w naszej bazylice może jednorazowo uczestniczyć w nabożeństwach 120 osób (pogrzeby i śluby także), natomiast na zewnątrz, a więc na placu kościelnym i rynku dowolna liczba, byle zachować odległość 2 m i posiadać maseczkę. Zachęcamy wszystkich, by mimo trwającej jeszcze dyspensy, powracać bardziej zdecydowanie do uczestnictwa zwłaszcza w niedzielnych i świątecznych eucharystiach, tak jak już wielu parafian to czyni.
3.       Zachęcamy do modlitwy i uczestniczenia w nabożeństwie Różańca świętego z kaplicy o godz. 20.30 oraz od poniedziałku do wsłuchiwania się w rozważania na temat Zmartwychwstania Pana Jezusa w tym tygodniu z Ewangelii według św. Jana o godz. 21.15 po krótkiej przerwie po Różańcu poprzez kanał YouTube – link podany jest na stronie parafialnej – https://www.youtube.com/channel/UCRbFVqvSk6R7b1npIPTNXDQ/live
4.       Jutro w poniedziałek zapraszamy wszystkich do dziękczynienia za dar posługi św. Jana Pawła II z okazji 100-lecia urodzin. Wieczór uwielbienia – adoracja i Różaniec – przygotowany przez studentów i młodzież o godz. 19.30
5.       W poniedziałek wtorek i środę w ramach dni krzyżowych o godz. o 17.45 Kapłan wraz z asystą uda się pod krzyż misyjny przed bazyliką i odmówi modlitwy o urodzaje. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
6.       We wtorek koronka do Miłosierdzia Bożego o 18.00 w połączeniu z nabożeństwem majowym.
7.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i nabożeństwo majowe oraz Msza św. wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili.
8.       W piątek rozpoczniemy Nowennę do Ducha Świętego. Będzie ona po Mszy św. o 6.30 i przed nabożeństwem wieczornym.
9.       W sobotę z racji nowego dekretu Ks. Biskupa organizujemy tak długo oczekiwany przez starszych i chorych Parafialny Wielkanocny Dzień Osób Chorych i Starszych. Od 8.15 w bazylice spowiedź, o 9.00 Msza św. z namaszczeniem. Na koniec nabożeństwo eucharystyczne i błogosławieństwo Lourdskie. Od 10.00 z posługą sakramentalną odwiedzimy chorych i starszych w domach. Tych chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Wszystkich starszych i chorych a także opiekunów prosimy o zachowania surowych zasad bezpieczeństwa sanitarno – epidemicznego: maski, odległości, ewentualnie środek dezynfekujący itp. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy wcześniej pytać kapłanów.
10.  W przyszłą trzecią niedzielę przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę, z Mszą św o 15.00.
11.  Bardzo dziękujemy za Wasze ofiary składane w różny sposób na utrzymanie naszej parafii, także za hojniejsze jak dotąd ofiary składane na tacę.
12.  Przypominamy rodzicom dzieci klas III, aby sprzed Centrum Duszpasterskim odebrali jedną sadzonkę: świerka, jodłę lub modrzewia w ramach akcji 100 sadzonek na 100 – lecie urodzin Jan Pawła II. Trójki klasowe rodziców z klas ósmych prosimy o pilny kontakt z katechetami w sprawie udzielenia młodzieży z tych klas sakramentu bierzmowania jeszcze w miesiącu czerwcu. Zapraszamy ich w środę po Mszy św. wieczornej. Z kolei Przedszkole Parafialne informuje, że posiada jeszcze kilka miejsc dla dzieci od 2.5 roku wzwyż. Zainteresowanych rodziców zapraszamy do kontaktu z Dyrektorem Przedszkola codziennie do 8.00 do 15.00.
13.  Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim dzieciom i dorosłym parafianom, którzy włączyli się w organizowane dzieła w związku z 100 rocznicą Urodzin Świętego Jana Pawła II. Dzieci dla Ojca Świętego wykonały 138 serduszek.
14.  Niektóre intencje mszalne: W poniedziałek o 18.00 w int. mieszkańców Białej Wyżnej po obu stronach drogi o szczęśliwe urodzaje. Przy okazji na ręce P. Jana Koszyka dziękujemy Białej za dbałość o te msze i życzliwość dla kapłanów. W niedzielę o 6.30 w int. Róży Ojców św. o. Pio ze Strzylawek Grybowskich.
15.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.
16.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Katarzyna Radzik i Stefan Obrzut. Dobry Jezu…

V Niedziela Wielkanocna 10.05.2020 r. Ogłoszenia Duszpasterskie

Ja Jestem Drogą i Prawdą i Życiem..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.       Dzisiaj Msze Święte w bazylice o godzinie 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 18.00. W kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 17.30 nabożeństwo majowe. Dzisiaj transmisje Mszy Św. z naszej bazyliki będą o godz. 9.30, 11.00 i o 18.00 wraz z majówką o 17.30. Będzie także codzienna transmisja z majówki i Mszy Św. wieczornej.

 

2.       Zachęcamy do modlitwy i uczestniczenia w nabożeństwie Różańca świętego z kaplicy o godz. 20.30 oraz do wsłuchiwania się w rozważania na temat Zmartwychwstania Pana Jezusa w tym tygodniu z Ewangelii według św. Łukasza o godz. 20.15 poprzez kanał YouTube – link na stronie – https://www.youtube.com/channel/UCRbFVqvSk6R7b1npIPTNXDQ/live

 

3.       We wtorek koronka do Miłosierdzia Bożego o 17.45, po niej nabożeństwo majowe i Msza Św.

 

4.       We środę o 17.30 Nabożeństwo majowe z nowenną do NMP. Natomiast o 18.00 Mszą Św. wspólnotową, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili rozpoczniemy tegoroczny cykl nabożeństw fatimskich. Po Mszy Św. przed oświetloną figurą Matki Bożej Fatimskiej odmówimy różaniec z rozważaniami i śpiewem pieśni fatimskich. Serdecznie zapraszamy do udziału, do bazyliki 80 osób, a pozostałych na plac kościelny z zachowaniem przepisów i ostrożności. Ofiary na tacę z tego nabożeństwa przeznaczone są tradycyjnie na cele parafialne.

 

5.       W sobotę przypada Święto Św. Andrzeja Boboli Patrona Polski, ale też Patrona naszego Ks. biskupa Diecezjalnego Andrzeja Jeża. Pamiętajmy w modlitwie o Jego Osobie i posłudze dla dobra kościoła.

 

6.       W przyszłą trzecią niedzielę miesiąca maja w sposób wewnętrzny, ze względu na sytuację, będziemy obchodzić Uroczystość odpustową do Matki Bożej Przedziwnej. Na każdej Mszy Św. dziękczynne Te Deum, a po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa za naszą parafię. Msze Św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak dzisiaj. Ponieważ jest to III niedziela miesiąca ofiary na tacę przeznaczone są tradycyjnie na parafialne cele inwestycyjne. Bóg zapłać wszystkim zaangażowanym za życzliwą troskę o utrzymanie parafii i możliwość prowadzenia bieżących prac.

 

7.       Bardzo dziękujemy za Wasze ofiary składane w różny sposób na utrzymanie naszej parafii, a także kolejnym Różom za złożone dwumiesięczne ofiary na misje składane zwyczajnie przy okazji zmian tajemnic.

 

8.       W przyszłą niedzielę po Mszach św. prosimy, aby rodzice dzieci komunijnych odebrali po Mszach Św. sprzed Centrum Duszpasterskiego 100 sadzonek na 100 lecie urodzin Jana Pawła II – każde dziecko 1 sadzonkę, którą posadzi w odpowiednim miejscu. Chcemy również w ten symboliczny sposób uczcić 100 lecie urodzin naszego Wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II.

 

9.       W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą Urodzin św. Jana Pawła II organizatorzy jeszcze raz serdecznie zachęcają wszystkich parafian do wysyłania zdjęć ze świętym Janem Pawłem II na adres mail roki@autograf.pl oraz wykonywania przez dzieci serduszek z życzeniami dla Ojca Świętego.

 

10.  Ksiądz Tomasz dziękuje swojej uczennicy Basi Motyce za podjęcie się trudu przygotowywania rysunków na niedziele i święta. Już od dziś możemy podziwiać jej dzieła na stronach parafialnych.

 

11.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

 

IV Niedziela Wielkanocna 03.05.2020 r. Niedziela Dobrego Pasterza

 

1.       Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza. W bazylice Msze święte o godzinie 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 18.00. W kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 17.30 nabożeństwo majowe. Dzisiaj transmisje Mszy św. z naszej bazyliki będą o godz. 9.30, 11.00 i 18.00 wraz z majówką o 17.30. Będzie także codzienna transmisja z majówki i Mszy św. wieczornej.

 

2.       Zachęcamy do modlitwy i uczestniczenia w nabożeństwie Różańca świętego z kaplicy o godz. 20.30 oraz do wsłuchiwania się w rozważania na temat Zmartwychwstania Pana Jezusa w tym tygodniu z Ewangelii według św. Marka o godz. 20.15 poprzez kanał YouTube – link na stronie – https://www.youtube.com/channel/UCRbFVqvSk6R7b1npIPTNXDQ/live

 

3.       W poniedziałek o 17.45 nowenna do św. Katarzyny. W tym dniu przypada wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków. W swoich modlitwach pamiętajmy o strażakach z naszej parafii. Msza św. w intencji Strażaków z całej Gminy będzie we wtorek o godz. 16.00.

 

4.       We wtorek koronka do Miłosierdzia Bożego o 17.45, po niej nabożeństwo majowe i Msza św.

 

5.       We środę przypada święto Apostołów Filipa i Jakuba. O 17.45 Nowenna do NMP, o 18.00 majówka. Po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o żyjących i zmarłych Mariach, Stanisławach, Filipach i Jakubach.

 

6.       W czwartek przypada I czwartek miesiąca. W tygodniu modlitw o powołania o 17.45 specjalne nabożeństwo powołaniowe.

 

7.       W przyszłą niedzielę Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak dzisiaj.

 

8.       Bardzo dziękujemy za Wasze ofiary składane w różny sposób na utrzymanie naszej parafii, a także dwóm Różom za złożone dwumiesięczne ofiary na misje składane przy okazji zmian tajemnic.

 

9.       W piątek przypada Uroczystość Św. Stanisława Biskupa, głównego Patrona naszej diecezji. Z tej racji nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych. Odpust w Szczepanowie.

 

10.     W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą urodzin świętego Jana Pawła II Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz KSM wraz z Ks. Tomaszem zapraszają wszystkich parafian, kapłanów i siostry zakonne do włączenia się w akcję ,,Grybowscy parafianie u Ojca świętego Jana Pawła II”. Prosimy o przesyłanie na adres mail roki@autograf.pl swoich zdjęć ze świętym Janem Pawłem II wraz z krótkim komentarzem i podaniem roku wykonania tego zdjęcia. Można też zamieszczać życzenia, podziękowania bądź napisać kilka słów, które dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć św. Janowi Pawłow II. Cały zebrany materiał będzie znajdował się na stronie parafii jako pamiątka z obchodzonego Jubileuszu.

 

11.     Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z ks. Damianem zachęca również dzieci przedszkolne i uczniów klas I-III do włączenia się w akcję ,,100 serduszek od dzieci, na 100 - lecie urodzin świętego Jana Pawła II”. Należy wykonać serduszko z życzeniami, pytaniami, podziękowaniami bądź rysunkiem dla JPII i trzeba się na tym serduszku podpisać. Przy okazji prosimy rodziców, aby w ramach katechezy domowej zapoznali bądź przypomnieli dzieciom postać Świętego Jana Pawła II. Od poniedziałku pod relikwiami Świętego JP II będzie postawiony koszyczek, do którego prosimy wrzucać serduszka, które zostaną wyeksponowane na przygotowywanej wystawie. Bardzo serdecznie zachęcamy, gdyż chcielibyśmy, by tych serduszek było przynajmniej sto.

 

12.     Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

 

13.     Z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności: śp. Lucyna Igielska i Janina Kwiecińska, których pogrzeby odbędą się jutro w poniedziałek. Dobry Jezu…

 

  

Sakrament pokuty
i nabożeństwa w dniach
29 kwietnia – 1 maja
w Bazylice Grybowskiej
 

 

 

·       Środa 29.04.2020 r. 

 

17.00 – sakrament pokuty ( wszyscy kapłani) 

 

18.00 – nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa. 

 

 

·       Czwartek 30.04.2020 r. 

 

6.00 – 7.30, 8.00 – 10.00 (dyżur) i 17.00 – 18.30 (wszyscy kapłani) sakrament pokuty. 

 

 

·       Piątek 1.05.2020 r. ( I piątek miesiąca) 

 

5.45 – 7.30, 8.00 – 10.00, 15.30 – 18.30 sakrament pokuty. 17.30 nabożeństwo majowe. 

 

 

Msze św. w I piątek z okolicznościowym kazaniem 

 

 

6.15, 7.00, 9.00, 10.00, 16.00, 18.00 i 19.30 

( ofiary na tacę na cele misyjne - Bóg zapłać) 

 

 

Bardzo prosimy przestrzegać przepisów, dotyczących ilości osób, które równocześnie mogą przebywać w bazylice (80), odległości między osobami (2 m), oraz posiadanie maski. Prosimy o proporcjonalne korzystanie ze wszystkich Mszy św. o różnych godzinach.

 

 

III Niedziela Wielkanocna 26.04.2020 r. Niedziela biblijna

 

1.       Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Biblijną. W bazylice Msze święte o godzinie 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 18.00. W kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Nabożeństwo Słowa Bożego w bazylice o godz. 17.30. Część wiernych może uczestniczyć we Mszy św. na zewnątrz bazyliki, zwłaszcza przed wejściem głównym, gdzie zostało dodatkowo ustawione kilkanaście ławek, zachowując przepisy. Transmisje z Mszy św. w naszej bazylice będą o godz. 9.30, 11.00 i 18.00.

 

2.       Zachęcamy do modlitwy i uczestniczenia w nabożeństwie Różańca świętego z kaplicy o godz. 20.30 oraz do wsłuchiwania się w Słowo Boże przez Tydzień biblijny o godz. 20.15 poprzez kanał YouTube – link na stronie – https://www.youtube.com/channel/UCRbFVqvSk6R7b1npIPTNXDQ/live

 

3.       Przypominamy, że zgodnie z przepisami we Mszach św., także ślubnych i pogrzebowych może uczestniczyć w naszej bazylice, ze względu na jej bardzo znaczną powierzchnię ok. 80 osób. Należy jednak zajmować miejsca w całej świątyni, mieć do czasu Komunii św. założoną maskę oraz korzystać z osobistego środka dezynfekującego. Zachęcamy też do korzystania z sakramentu pokuty. Spowiadamy codziennie od 6.00 do 7.30, od 8.00 do 10.00 i od 17.00 do 18.30.

 

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. i Msza św. z kazaniem.

 

5.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

 

6.       W tym tygodniu będziemy przeżywać I piątek miesiąca. Msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o godz. 6.15, 7.00 i 18.00 oraz Msza święta z krótką adoracją dla młodzieży o 19.30. Spowiedź św. w I piątek o godz. 16.30. W modlitwie i ofiarach pamiętamy o misyjnym dziele kościoła. Od piątku rozpoczniemy odprawianie nabożeństw majowych. W bazylice będą one od poniedziałku do piątku w dni powszednie o godz. 18.00, z czytanką i Komunią św. po nich Msza św. wieczorna. W I piątek majówka o 17.30, bez Komunii Świętej, którą przyjmiemy w czasie Mszy św. Natomiast w soboty, niedziele, święta o 17.30 z czytanką, ale bez Komunii Św. W kościołach pomocniczych i w innych miejscach w godzinach ustalonych przez organizatorów. Wszystkich zachęcamy stosowanego przepisami udziału.

 

7.       Ze względu na wagę niedzieli wielkanocnych liturgiczny obchód Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski jest przeniesiony na sobotę. Poranne Msze święte o 6.30, 7.00 i 7.30 będą z tej uroczystości. Po Mszy o 7.30 modlitwa za rodziny. Jednak tradycyjna Msza święta zamawiana w intencji Ojczyzny i poległych zamówiona przez Pana Burmistrza i Pana Wójta Gminy Grybów ze względu na rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja będzie odprawiona w niedzielę o 9.30. Nie będzie przemarszu pod pomnik

 

8.       Bardzo serdecznie dziękujemy za kolejne ofiary przekazywane na różne sposoby na utrzymanie parafii, czy to na konto, czy do skarbony Św. Antoniego czy też bezpośrednio. Dziękujemy także w imieniu pogorzelców z Siołkowej za wpłaty przekazane już na ich ręce, dokonane przez kolejną grupę parafian na odbudowę ich domu. Ks. Proboszcz dziękuje także mężczyznom, którzy na różne sposoby pomogli w pracach gospodarczych przy parafii zwłaszcza P. Janowi Łukasikowi i P. Czesławowi Skrabie z Podchełmia oraz Panom Wojtarowiczom ze Strzylawek Siołkowskich.

 

9.        W przyszłą I niedzielę miesiąca. Msze święte jak dzisiaj. Zmianę tajemnic przeprowadźmy we własnym zakresie w Różach. Zgodnie z poleceniem Ks. Biskupa w maju nie będzie jeszcze dnia skupienia dla narzeczonych, a wszystkie sprawy związane z przygotowaniem do zawarcia sakramentu małżeństwa załatwiamy u swoich Ks. proboszczów.

 

10.  Zbliża się czas odprawiania Mszy św. przy kapliczkach i figurach, jednak ze względu na panującą sytuację odkładamy te celebracje na czas późniejszy.

 

11.  Prasa katolicka dostępna do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej jest obecnie tylko w formie internetowej.

 

12.  Niektóre intencje mszalne:

 

Sobota o godz. 7.00 w intencji III Zakonu, a zwłaszcza za śp. Monikę Wiatr.

 

Niedziela o godz. 6.30 w intencji Członków Róży Św. Józefa z Białej Wyżnej /dz–bł/ i za zmarłych z tej Róży; godz. 8.00 w intencji Arcybractwa Różańcowego z okazji Święta Patronki.

 

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. Monika Wiatr. Dobry Jezu…

 

Niedziela Miłosierdzia Bożego 19.04.2020 r.

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 15.00 będzie transmisja Godziny Miłosierdzia z bazyliki. Od dzisiaj również rozpoczyna się w kościele Tydzień Miłosierdzia. Pamiętajmy o bezinteresownych uczynkach miłosierdzia, modlitwie za innych. Nie przechodźmy także obojętnie obok skarbony Św. Antoniego w naszej bazylice.

 

2.       Zachęcamy do modlitwy i uczestniczenia w nabożeństwie Różańca świętego z kaplicy o godz. 20.30 poprzez kanał YouTube – link podany niżej – https://www.youtube.com/channel/UCRbFVqvSk6R7b1npIPTNXDQ/live

 

3.       Od jutra zgodnie z przepisami we Mszach św., także ślubnych i pogrzebowych może uczestniczyć w naszej bazylice, ze względu na jej bardzo znaczną powierzchnię ok. 80 osób. Należy jednak zajmować miejsca w całej świątyni, mieć do czasu Komunii św. założoną maskę oraz korzystać z osobistego środka dezynfekującego. Zachęcamy też do korzystania z sakramentu pokuty codziennie w czasie dyżuru od 8 do 10.

 

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. i Msza św. z kazaniem.

 

5.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

 

6.       W czwartek przypada liturgiczna Uroczystość Św. Wojciecha Głównego Patrona Polski oraz Patrona Akcji Katolickiej. Dziękujemy tej organizacji działającej także w naszej parafii już od 25 lat za żywe zaangażowanie we wszystko, czym żyje nasza wspólnota. Jest to zarazem Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

 

7.       Przyszła niedziela to Niedziela Biblijna. Msze św. jak w każdą niedzielę, a dodatkowa o godz. 15.00. W każdej Mszy świętej może uczestniczyć ok. 80 osób, zaś w kościołach pomocniczych zgodnie z przepisami tylko po kilka. Ewentualni posługujący przy ołtarzu muszą mieć założone maseczki. Przepis ten nie dotyczy kapłanów.

 

8.       Bardzo serdecznie dziękujemy za kolejne ofiary przekazywane na różne sposoby na utrzymanie parafii. Dziękujemy pewnym rodzinom z Siołkowej za prace przy zagospodarowaniu pól parafialnych. Dziękujemy także w imieniu pogorzelców z Siołkowej za wpłaty przekazane już na ich ręce, dokonane przez sporą grupę osób na odbudowę ich domu.

 

9.       Prasa katolicka dostępna jest obecnie tylko w formie internetowej. Zachęcamy zwłaszcza do przeczytania Tarnowskiego Gościa Niedzielnego, gdzie znajdziemy m.in. ciekawy artykuł o kulcie Św. Bernardyna w naszej parafii oraz o problemach finansowych wielu parafii w obecnym czasie i sposobach ich rozwiązywania.

 

10.  Niektóre intencje mszalne: Sobota, godz. 18.00 o szczęśliwe urodzaje dla mieszkańców Białej Wyżnej po obu stronach drogi od Panów Jana Koszyka, Jana Kłapacza i Kazimierza Matuły.

 

11.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Stanisława Krok, Bogumiła Kmak i Ferdynand Rodak, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 11.00. Dobry Jezu…

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 2020 r.

 

1.       Witamy serdecznie wszystkich gości przybyłych do naszej parafii na czas świąteczny. Msze św. w dniu dzisiejszym i jutrzejszym w naszej bazylice
o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00, a w kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. W Wielkanoc o godz. 11.00 będzie transmisja Mszy świętej z bazyliki ze strony Gorlice.tv. Przypominamy, że wewnątrz bazyliki i kaplic zgodnie z zarządzeniami państwowymi i kościelnymi, we Mszy Świętej może brać udział tylko 5 osób. Dziękujemy za przestrzeganie tych przepisów.

 

2.       Zachęcamy do uczestniczenia w liturgii poprzez transmisję Mszy Świętych z bazyliki poprzez kanał YouTube – link podany niżej – https://www.youtube.com/channel/UCRbFVqvSk6R7b1npIPTNXDQ/live

 

3.       W kościele trwa nowenna przed przypadającą w najbliższą niedzielę Uroczystością Miłosierdzia Bożego. W naszej bazylice ta nowenna będzie codziennie przed wieczorną Mszą św. o godz. 17.45 i będzie ona transmitowana wraz z Mszą świętą wieczorną.

 

4.       Od wtorku po świątecznym czasie wracamy do modlitwy różańcowej już na kanale YouTube. Bliższe informacje w poniedziałek na Facebooku.

 

5.       W środę o 18.00 Nowenna do NMP po niej Msza św. wspólnotowa.

 

6.       Najbliższa niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia w Kościele. O godz. 15.00 w bazylice uroczyste nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego składające się z drogi krzyżowej i koronki – będzie transmisja z tego nabożeństwa. Uroczystość odpustowa w kaplicy na Siołkowej-Zagórzu odbędzie się w październiku, podczas liturgicznego wspomnienia św. s. Faustyny.

 

7.       Dzisiaj pragniemy serdecznie podziękować:

 

o    Ks. Januszowi Mące za wygłoszenie w tym roku kazań pasyjnych.

 

o    Wszystkim, którzy na różne sposoby złożyli nam życzenia wielkoczwartkowe i świąteczne i okazali inne symbole życzliwości.

 

o    Siostrze Przełożonej Cecylianie i siostrze Paulette za przygotowanie bazyliki do świąt stosowną dekorację.

 

o    Klerykom – Patrykowi i Jakubowi za wielkie zaangażowanie w liturgię Wielkiego Tygodnia i wszelkie prace wykonane przy plebani.

 

o    Wszystkim ofiarodawcom, którzy poprzez konto parafialne wsparli Rodzinę dotkniętą pożarem. Cała kwota została w sobotę przekazana rodzinie, która wyraża wszystkim swoją wdzięczność.

 

o    Wszystkim osobom, które dokonały wpłaty na konto, lub złożyły ofiarę w inny sposób wspierając w ten sposób utrzymanie parafii w tym szczególnym czasie trwającej epidemii.

 

o    Dziękujemy pewnym osobom za ufundowanie pięknego nowego woskowego paschału do naszej bazyliki.

 

o    Ks. Proboszcz raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w trudne prace przy porządkowaniu pól parafialnych.

 

o    Ks. Tomaszowi i wszystkim jego współpracownikom, zwłaszcza Panu Bogdanowi i Panu Maciejowi za pomoc w przygotowaniu transmisji.

 

8.       Niektóre intencje mszalne: w przyszłą niedzielę o 8.00 w int. pracowników spółdzielni inwalidów Karpaty /dz-bł/ oraz w int. Róży św. Hiacynty z B. Wyżnej /dz-bł/ oraz za zmarłych z tej róży.

 

9.       Świąteczna prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Zachęcamy do nabywania i lektury.

 

10.  Drodzy Parafianie i Goście. Przyjmijcie od nas serdeczne życzenia: Niech to spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem przyczyni się do pogłębienia naszej wiary. Niech wszystkim naszym rodzinom, Zmartwychwstały Pan przyniesie jakże potrzebny dzisiaj dar nadprzyrodzonego pokoju, który niech zstąpi do waszych serc do waszych rodzin, miejsc pracy i tam pozostanie na zawsze. Wszystkim na ten radosny okres życzymy Szczęść Boże.

 

Triduum Paschalne i Wielkanoc 2020 r.

Będziemy mogli włączyć się w transmisję Triduum Paschalnego z bazyliki poprzez YouTube, link podany niżej https://www.youtube.com/channel/UCRbFVqvSk6R7b1npIPTNXDQ/live.

  

WIELKI CZWARTEK 

(dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa oraz pojmania i uwięzienia Pana Jezusa)

O 7.00  Ciemna Jutrznia i Koronka do Miłosierdzia Bożego. 

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00 (transmisja). Nie ma procesji do Ciemnicy, a na zakończenie Mszy św. udzielone zostanie błogosławieństwo. 

 

WIELKI PIĄTEK 

(dzień męki, śmierci i złożenia do grobu Pana Jezusa) 

O 7.00 Ciemna Jutrznia. O 15.00 (transmisja) Rozpoczęcie nowenny – Koronka do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa. 

Uroczysta liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o 18.00 (transmisja). Krzyż całuje tylko główny celebrans, a pozostali uczestnicy mogą jedynie podejść i uklęknąć. Na zakończenie nie będzie procesji do Grobu Pańskiego, lecz modlitwa błogosławieństwa nad ludem.

 

W Wielki Piątek obowiązuje abstynencja i post ścisły bez żadnej dyspensy. 

 

WIELKA SOBOTA 

(dzień oczekiwania, przygotowania i przeżycia Zmartwychwstania Pana Jezusa) 

O 7.00 Ciemna Jutrznia.  

WIGILIA PASCHALNA (celebracja Zmartwychwstania Pańskiego) 

Rozpoczęcie uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Wcześniej o 18.45 (transmisja) nowenna do Bożego Miłosierdzia. Cała liturgia odbywać się będzie w prezbiterium bazyliki. Na zakończenie nie będzie procesji rezurekcyjnej. 

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (transmisja cały dzień) Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O godz. 11.00 będzie transmisja z Mszy świętej w naszej Bazylice na stronie Gorlice.tv.

 

 

Sztandar Bazyliki

Dzisiaj jest

poniedziałek,
01 czerwca 2020

(153. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
Rok A, II
Święto Najśw. Maryi Panny Matki Kościoła

Zegar

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1133901