XXIX Niedziela Zwykła 17 października 2021 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 14.30 misyjna Msza św. za zmarłych i procesja na cmentarz. Od bazyliki pójdziemy ul. Kilińskiego i Ogrodową, starajmy się tam nie parkować samochodów. Zakończenie modlitwy nastąpi na cmentarzu. O 16.30 Różaniec i o 17.00 Msza św. wieczorna. Symboliczne krzyże misyjne można nabywać przy figurze św. Antoniego i w zakrystii.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek: św. Łukasza, Ewangelistę;

Środa: św. Jana Kantego;

Piątek: św. Jana Pawła II.

3.       W tym tygodniu do piątku nabożeństwa wg. porządku misyjnego. Ze względu na zmieniony porządek nabożeństw wszystkie intencje Mszy porannych będą odprawiane o godz. 6.30. Przypominamy, że w poniedziałek organizujemy misyjny dzień dla chorych i starszych. Od 14.00 odwiedzimy chorych w domach. Te osoby prosimy dzisiaj po Mszach św. zgłaszać w zakrystii.

4.       W sobotę o godz.9.00 w bazylice zostanie odprawiona Msza św. z okazji Złotego Jubileuszu Małżeństwa dla ponad 30 par z terenu miasta i gminy Grybów, którzy sakrament małżeństwa zawarli w roku 1971. Mszę św. w intencji Jubilatów zamówili tradycyjnie P. Burmistrz i P. Wójt. O 16.30 różaniec, o 17.00 Msza św. z niedzieli.

5.       W przyszłą niedzielę przypada Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna w kościele tydzień szczególnej modlitwy za Misyjne Dzieło kościoła. Składka w całym kościele na świecie w tym dniu przeznaczona jest na cele misyjne.

6.       Dzisiaj dziękujemy Radzie Parafialnej naszej parafii za ofiarę 2000 PLN oraz kilku rodzinom i osobom za indywidualne ofiary na nowe nagłośnienie, przekazane bezpośrednio lub na konto parafialne.

7.       Spotkania w tym tygodniu:

Wtorek po Mszy wieczornej – Grupa biblijna;

Piątek po Mszy wieczornej – próba chóru, zaś o 19.00 KSM.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Tam również znajdziemy nową książkę o sakramencie namaszczenia chorych w cenie 10 zł, z której dochód przeznaczony będzie na młodzież naszej parafii z KSM.

9.       Urząd Miasta i OSP Biała Wyżna organizują dzisiaj w budynku urzędu w godz. 9.00 – 14.00 akcję szczepień przeciw Covid rożnymi szczepionkami. Bliższe informacje u organizatorów.

10.  Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Paweł Święs, którego pogrzeb odbędzie się we wtorek o 14.30. Dobry Jezu…

XXVIII Niedziela Zwykła 10 października 2021 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 14.30 procesja z nowym krzyżem misyjnym, która wyruszy od Centrum Duszpasterskiego z Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie Droga Krzyżowa w bazylice. O 16.30 Różaniec i o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Środa: bł. Honarata Koźmińskiego;

Piątek: św. Teresę od Jezusa;

Sobota: św. Jadwigę Śląską.

3.       We wtorek o 16.45 koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec i Msza św.

4.       W środę o godz. 17.15 nowenna do NMP. Po niej ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie – Msza św. wspólnotowa z okolicznościowym kazaniem, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili. Po Mszy św. procesja różańcowa z figurą fatimską i światłem wokół bazyliki. Modlić się będziemy zwłaszcza o dar owocnych misji parafialnych.

5.       W sobotę rozpoczynamy misje parafialne. O 16.30 nabożeństwo różańcowe. O 17.00 powitanie Księży Misjonarzy, symboliczne wręczenie kluczy i uroczysta Msza św. z pierwszym kazaniem misyjnym dla wszystkich. Po Mszy o 18.30 nauka stanowa dla młodzieży, na którą zapraszamy całą młodzież naszej parafii, a zwłaszcza uczniów klas ósmych w ramach comiesięcznego spotkania liturgiczno – formacyjnego przed przyjęciem sakramentu bierzmowania.

6.       W niedzielę nauki i nabożeństwa misyjne zgodnie z programem, ale zwracamy uwagę na Mszę o 11.00, na którą misjonarze zapraszają zwłaszcza dzieci, dorośli niech w tym dniu wybiorą inną godzinę Mszy św. Podkreślamy także misyjną pamięć o naszych zmarłych, za których będziemy się modlić na Mszy św. o 14.30 i których potem procesyjnie odwiedzimy na cmentarzu. To nabożeństwo powinno być zasadniczo drugim w jakim w tym ważnym dniu uczestniczymy.

7.       Spotkania w tym tygodniu:

W piątek o 17.00 różaniec dla klas VII przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Serdecznie zapraszamy kandydatów wraz z Rodzicami.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

9.       Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Andrzej Wiatr, Janina Totoś i śp. Anna Gucwa, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 14.00. Dobry Jezu…

Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej - Parafia Grybów 03 października 2021 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj parafialny odpust ku czci Matki Bożej różańcowej. Msze św. jak w każdą niedzielę.  O 16.15 w bazylice uroczysta procesja różańcowa do pięciu ołtarzy w bazylice, o 17.00 Msza św. wieczorna. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. Następny dzień skupienia będzie w I niedzielę grudnia.

2.       Od dzisiaj jedną z intencji mszalnych zamówionych na 6.30 będzie odprawiał Ks. prałat Ryszard Stasik w kaplicy Caritas, gdzie aktualnie przebywa. U nas zaś będzie intencja zapowiedziana.

3.       Nabożeństwa różańcowe do czasu misji będą bazylice od poniedziałku do piątku z czytanką i Komunią Św. o 17.00, w soboty o 16.30 z Komunią, a w niedziele o 16.30 bez czytanki i Komunii Św. Tradycyjnie nabożeństwo różańcowe będą prowadzić różne grupy. Grafik wywieszony jest w gablocie i na naszej stronie internetowej. Wzorem zeszłego roku III Zakon i Arcybractwo różańcowe będą w dni powszednie prowadzić modlitwę różańcową o godz. 6.00 rano przed obrazem Matki Bożej, który także o tej porze będzie odsłaniany.

4.       Jutro o 16.45 nowenna do św. Katarzyny, różaniec i Msza św.

5.       We wtorek o 16.45 koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec i Msza św.

6.       Również we wtorek z racji wspomnienia św. s. Faustyny w kaplicy na Zagórzu Różaniec o 16.30 i po nim Msza święta z kazaniem.

7.       W środę o  16.45 nowenna do NMP, różaniec po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o solenizantach tego tygodnia.

8.       W przyszłą niedzielę w ramach bezpośredniego przygotowania do misji parafialnych odbędzie się nabożeństwo wprowadzenia nowego Krzyża Misyjnego. O 14.30 przy Parafialnym Centrum Duszpasterskim rozpoczniemy procesję z nowym krzyżem i koronką do Bożego miłosierdzia. Następnie krzyż zostanie ustawiony w centralnym miejscu bazyliki, po czym odprawimy Drogę Krzyżową o dobre przeżycie misji. Na koniec krzyż zostanie poświęcony, by można go było przez kolejne dni adorować. Wszystkich serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tym podniosłym nabożeństwie. Już dzisiaj dziękujemy także pewnej rodzinie z Sośnia Dolnego za ufundowanie nowego krzyża misyjnego.

9.       W przyszłą niedzielę przypada kolejny XXI Dzień Papieski, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Nie lękajcie się”. Młodzież tradycyjnie przeprowadzi przed bazyliką i kościołami pomocniczymi zbiórkę ofiar na Fundację: „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Także w tym dniu po Mszach nasze Harcerki będą sprzedawać kremówki. Zachęcamy do kupowania słodkości i wspierania swoimi ofiarami ich działalności.

10.  Spotkania w tym tygodniu:

Środa o 16.00 Ministranci młodsi; o 16.30 PDMD; a po Mszy św. wieczornej spotkanie Ruchu Mericiańskiego;

Piątek o 17.00 Kandydaci na ministrantów, po Mszy wieczornej: próba chóru, i spotkanie SRK, zaś o 19.00 KSM;

Sobota o 8.00 Lektorzy.

Z radością informujemy, że na kurs lektorski zgłosiło się 26 kandydatów. Ostatnia część kursu w sobotę od 9.00 do 12.00 a Rodziców kandydatów zapraszamy na godz. 11.45 w celu omówienia spraw organizacyjnych.

11.  Niektóre intencje mszalne:

Czwartek   o 7.00 za śp. Kazimierza Badowskiego i śp. Franciszką Pietruch;

                   o 7.30 za śp. Marię Góra z ok. imienin;

Sobota        o 7.30 w int. Koła Przyjaciół Radio Maryja.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Sławomir Nalepa i śp. Kacper Krok. Dobry Jezu…

XXVI Niedziela Zwykła 26 września 2021 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 17.45 nieszpory niedzielne. O 18.00 Msza św. wieczorna.

2.       Urząd Miasta we współpracy z OSP Biała Wyżna organizuje dzisiaj od 7.30 do 14.00 dzień szczepień przeciw Covid 19. Można z tej możliwości skorzystać w budynku Urzędu Miasta. Tam również wszystkie szczegółowe informacje.

3.       Z racji przypadającego w tym tygodniu I piątku i I soboty miesiąca oraz odpustu parafialnego w przyszłą niedzielę bardzo zachęcamy, aby już od jutra podczas dyżurów korzystać z sakramentu pokuty. Przy tej okazji informujemy, że na prośbę Ks. Proboszcza dyżury w konfesjonale w godz. od 8.00 do 10.00 pełnią: w poniedziałek: Ks. Prałat Janusz Kiełbasa z Ptaszkowej; we wtorek: Ks. Piotr Kalinowski Pallotyn z Białej Niżnej; w środę Ks. Prałat Bolesław Bukowiec z Kąclowej i w czwartek Ks. Prałat Władysław Szczerba z Polnej. Kapłanom spowiednikom serdecznie dziękujemy za podjęcie tej posługi. Przy okazji dziękujemy także Ks. Jubilatowi Janowi Grybosiowi naszemu Rodakowi za pomoc w odprawianiu przyjętych wcześniej intencji i posługę w konfesjonale. Podczas wszystkich pozostałych dyżurów posługę w konfesjonale pełnią miejscowi duszpasterze.

4.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek – św. Wincentego a Paulo, kapłana;

Wtorek – św. Wacaława, męczennika;

Środa – św. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela;

Czwartek – św. Hieronima;

Piątek – św. Teresę od Dzieciątka Jezus;

Sobota – św. Aniołów Stróżów.

5.       We wtorek o 18.00 koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. z kazaniem.

6.       W środę o  18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o licznych solenizantach tego tygodnia.

7.       W czwartek na  godz. 17.00 do spowiedzi zapraszamy dzieci z klas IV i pozostałe dzieci ze szkół podstawowych. Rodziców prosimy o zachętę i pomoc.

8.       W pierwszy piątek msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 17.00 oraz dla młodzieży i kandydatów do bierzmowania z klas VIII o 18.30. Dodatkowa spowiedź po południu od 15.30. Na godzinę 16.20 zapraszamy rodziców i dzieci z klas III szkół podstawowych na poświęcenie różańców i na nabożeństwo różańcowe, które poprowadzą dzieci. W tym dniu w naszych modlitwach i ofiarach pamiętamy o misyjnym dziel Kościoła.

9.       Piątek to zarazem pierwszy dzień różańcowego miesiąca października. Różaniec w bazylice będzie o godzinie 16.30. Od tego dnia, czyli od piątku msze św. wieczorne w dni powszednie i świąteczne będą o godz. 17.00. Zachęcamy do odmawiania różańca w kaplicach i w naszych rodzinach.

10.  W I sobotę msze św. wotywne o Niepokalanym sercu Maryi z kazaniem o 6.15 i 7.00. O godz. 8.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. O 16.30 nabożeństwo Różańcowe, o 17.00 Msza św. z niedzieli.

11.  W przyszłą niedzielę celebrować będziemy odpust parafialny ku czci Matki Bożej różańcowej. Kazania na Mszach św. przedpołudniowych wygłosi Ks. Prałat Władysław Szczerba z Polnej. On tez przewodniczyć będzie sumie odpustowej o godz. 11.00. O 16.15 w tym dniu uroczysta procesja różańcowa do pięciu ołtarzy w bazylice, o 17.00 msza św. wieczorna.

12.  Także w przyszłą niedzielę, patronalną dla wszystkich Róż Różańcowych o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Natomiast o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

13.  Spotkania w tym tygodniu:

Wtorek o 19.00 Grupa Biblijna. Nowy opiekun Grupy ks. Janusz Mąka serdecznie zaprasza dawnych członków i nowych chętnych do zgłębiania niezmierzonej głębi Objawienia Biblijnego;

Piątek po Mszy wieczornej próba chóru;

Sobota o 8.00 Lektorzy, zaś od godziny 9.00 – 12.00 kurs lektorski.

14.      Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 18.00 – w int. Ks. Damiana z okazji imienin od SRK;

Sobota o 7.00 – w int. III Zakonu, a po Mszy spotkanie formacyjne;

Niedziela o 6.30 – W int. Mieszkańców Białej Wyżnej po obu stronach drogi /podziękowanie za zbiory i prośba o dobrą pomyślną pogodę na jesień/.

15.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

16.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Helena Matuła i śp. Andrzej Rzemiński. Dobry Jezu…

XXV Niedziela Zwykła 19 września 2021 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 17.45 nieszpory niedzielne. O 18.00 Msza św. wieczorna.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek – św. Andrzeja, Pawła i Towarzyszy, męczenników Koreańskich;

Wtorek – święto św. Mateusza Ewangelisty – z tej okazji serdeczne życzenia składamy naszemu P. Organiście Mateuszowi Madziarowi;

Czwartek – św. o. Pio, prezbitera.

3.       W niedzielę ksiądz Damian obchodzi swoje imieniny. Z tej okazji zostały zamówione Msze święte: w piątek o 18.00 od Ministrantów i w niedzielę o 7.00 od chorych w Caritasie i o 9.30 od Wspólnoty kapłańskiej. Drogiemu Solenizantowi życzymy obfitości Bożych darów w kapłańskim posługiwaniu.

4.       We wtorek o 18.00 koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. z kazaniem.

5.       W środę o  18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

6.       Wyjazd Pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej w niedzielę o godz. 5.00 z parkingu przy plebanii. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

7.       Spotkania w tym tygodniu:

Poniedziałek o 10.00 Klub Seniora.

Środa o 17.00 Ministranci młodsi; natomiast na Mszę św. o 18 00 zapraszamy Rodziców i uczniów klas VIII, po Mszy spotkanie organizacyjne w związku z przygotowaniem do sakramentu bierzmowania.

W czwartek na Mszę św. o 18.00 zapraszamy rodziców dzieci z klas III  szkół podstawowych, po Mszy św. krótkie spotkanie organizacyjne w związku z przygotowaniem do I spowiedzi i Komunii św.

Piątek po Mszy wieczornej próba chóru, o 19.00 KSM.

Sobota o 8.00 Lektorzy, zaś na godzinę 9.00 zapraszamy chłopców z klasy 7 i 8 na rozpoczynający się w naszej parafii kurs lektorski.

W sobotę o godz. 9.00 DSM, zapraszamy nowe kandydatki, zaś na godz. 10.00 zapraszamy dziewczyny w wieku 12-17 lat na zbiórkę naborową do Harcertswa.

8.       Wczoraj w Stróżach rozpoczął się Kurs Przedmałżeński. Dziś kolejne 2 z 4 spotkań w godzinach od 14.00 do 16.00.

9.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

Kurs przedmałżeński w Stróżach

18 i 25 września (sobota)

w godzinach od 15.00 do 18.00

19 i 26 września (niedziela)

w godzinach od 14.00 do 16.00

(zakończony Eucharystią)

XXIV Niedziela Zwykła 12 września 2021 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.
O godz. 17.45 nieszpory niedzielne. O 18.00 Msza św. wieczorna.

2.       W tym tygodniu w liturgii przeżywać będziemy:

Poniedziałek – św. Jana Chryzostoma biskupa i doktora Kościoła;

Worek – święto Podwyższenia Krzyża Świętego;

Środa – NMP Bolesnej;

Czwartek – św. Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa i męczennika;

Sobota – święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski.

3.       W poniedziałek o godz. 18.30 kolejne nabożeństwo fatimskie – będzie to Msza święta wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili, a po niej procesja różańcowa ze światłem. Parafian i gości zapraszamy serdecznie do licznego udziału.

4.       We wtorek o 18.00 koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. z kazaniem.

5.       W środę o  18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

6.       W czwartek o 18.00 nowenna do Św. Michała Archanioła i Msza święta, na którą zapraszamy wszystkich Członków Parafialnych Zespołów Synodalnych.
Po Mszy św. spotkanie robocze w Centrum Duszpasterskim.

7.       W piątek z racji Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego o 16.30 na plebanii odbędzie się odprawa katechetyczna dla wszystkich katechizujących w szkołach i przedszkolach na terenie naszej parafii. Obecność katechizujących obowiązkowa.

8.       W sobotę przypada święto Świętego Stanisława Kostki – Patrona Polskiej Młodzieży. Na Msze święte poranne zapraszamy zwłaszcza młodzież naszej parafii.

9.       Również w sobotę organizujemy powakacyjny dzień dla osób starszych i chorych. Od 8.15 spowiedź, o 9.00 Msza św., po niej błogosławieństwo lourdskie. Chorych i starszych w domach odwiedzimy od godz. 10.00. Te osoby prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

10.  Dnia 26 września odbędzie się Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wyjazd o godz. 5.00. Koszt 40 zł. Zapisy w kancelarii lub zakrystii.

11.  Spotkania w tym tygodniu:

Piątek po Mszy wieczornej próba chóru, o 19.00 KSM.

Sobota o 8.00 Lektorzy.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Marian Sekuła
i śp. Anna Strózik, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 14.00. Dobry Jezu…

XXIII Niedziela Zwykła 05 września 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.45 Nieszpory niedzielne i o 18.00 Msza św. wieczorna. Po Mszach św. przed bazyliką zbiórka ofiar na pomoc mieszkańcom Afganistanu. U lektorów można także zabrać zapowiadane w zeszłą niedzielę foldery misyjne. Koniecznie prosimy pomyśleć o innych i zanieść, to zaproszenie tym, o których wiemy, że ich w kościele nie ma. Od dzisiaj przy kaplicy „Na furtce” i w zakrystii można nabywać znane nam książkowe „ Kalendarze Rolników”.

2.       W poniedziałek o 18.00 nowenna  do Św. Katarzyny.

3.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

4.       W środę przypada Uroczystość narodzenia NMP, Matki Bożej Siewnej, Głównej Patronki naszej diecezji. W Bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem i poświeceniem ziarna o 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. O 17.10 Arcybractwo różańcowe poprowadzi modlitwę różańcową przed obrazem Matki Bożej. O 17.45 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Środa to także dzień odpustu w parafii Krużlowa, którego plan jest zawieszony w gablocie.

5.       W piątek o 18.00 Msza św. w intencji Zarządu i Pracowników MPGK w Grybowie /dziękczynno – błagalna/ oraz za zmarłych z tej instytucji.

6.       W sobotę o 15.00 z okazji zbliżającego się święta Podwyższenia Krzyża, ostatnia w tym roku Msza św. polowa przy krzyżu na Wojciechowej Górze. Zapraszamy do pielgrzymowania i licznego udziału.

7.       W przyszłą niedzielę w Warszawie odbędzie się beatyfikacja Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Módlmy się przez wstawiennictwo tego wielkiego Polaka zwłaszcza za naszą Ojczyzna i za Kościół, któremu tak wiernie i tak ofiarnie przez całe życie służył.

8.       W związku z sugestiami wielu osób dotyczących różnej słyszalności w różnych miejscach w bazylice i na zewnątrz podjęliśmy wstępne działania celem całkowitej modernizacji nagłośnienia świątyni, dotychczasowe ma już bowiem 21 lat i jest przestarzale technicznie, bo w elektronice jak dobrze wiemy to jest już cała epoka. Był już szef firmy nagłośnieniowej celem dokonania oględzin i pomiarów, wkrótce zostanie przygotowany projekt i wycena.

9.       Wydział Teologiczny w Tarnowie zaprasza na studia magisterskie z teologii oraz Podyplomowe Studia z Katechezy Przedszkolnej. Druga tura rekrutacji rozpoczęła się 1 września i będzie trwać do 20 września 2021 r. Studia te przeznaczone dla osób świeckich i zakonnych, służą nie tylko pogłębieniu wiary i chrześcijańskiej formacji, lecz także przygotowują do nauczania religii w szkole podstawowej i średniej. Ze względu na otwierające się miejsca pracy dla katechetów tym bardziej zachęcamy do podjęcia studiów na tarnowskim Wydziale. Szczegółowe informacje na stronie: wt.diecezja.tarnow.pl 

10.  Spotkania w tym tygodniu:

Wtorek o 19.00 w Centrum Duszpasterskim – Rodzice Ministrantów;

Środa o 16.30 Parafialny Oddział Caritas, zaś o 19.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Ks. Proboszcz Opiekun tych grup i prezesi serdecznie zapraszają wszystkich dotychczasowych Członków, ale także nowych chętnych do włączenia się w ich działalność.

Środa o 19.00 spotkanie organizacyjne Lektorów;

Czwartek o 17.00 PDMD;

Piątek po Mszy świętej wieczornej – chór parafialny;

Piątek o 19.00 Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

11.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00     W int. Czcicieli św. Antoniego;

Sobota  o 7.30     W int. Koła Przyjaciół Radia Maryja.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Proszono, by ogłosić:

Ø  Klub Honorowych Dawców Krwi „ADMA” przy Prywatnych Gabinetach Lekarskich „ADMA” w Grybowie serdecznie zaprasza stałych i nowych krwiodawców z terenu Miasta i Gminy Grybów na akcję oddawania krwi, która odbędzie się 12 września 2021 r. (niedziela) w lokalu OSP – Grybów – Biała Wyżna w godzinach od 8.30 – 13.00. Krew będzie przeznaczona dla dzieci oczekujących na przeszczep szpiku kostnego w Szpitalu Specjalistycznym w Krakowie – Prokocimiu. Pobierana będzie również krew w ilości 5 ml od chętnych krwiodawców na oznaczenie kodu genetycznego szpiku kostnego.

Ø  Burmistrz Miasta Grybów serdecznie zaprasza wszystkich na „Pożegnanie Lata 2021”, które wraz z jubileuszem 100 lecia powstania Ludowego Klubu Sportowego Grybovia Grybów będzie miało miejsce w przyszłą niedzielę 12 września 2021 roku w Amfiteatrze w Parku Miejskim w Grybowie. O godzinie 12:30 odprawiona zostanie msza święta w intencji wszystkich zmarłych oraz żyjących działaczy i piłkarzy tego Klubu, a także w intencji zmarłych oraz żyjących włodarzy i mieszkańców Miasta. Całościowy program wydarzenia dostępny jest na plakatach oraz na stronie internetowej Miasta Grybów.

14.  Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: śp. Władysław Góra, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 13.30. Dobry Jezu...

XXII Niedziela Zwykła 29 sierpnia 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 15.00 dodatkowa Msza św. przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej na Kozieńcu. O godz. 18.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Piątek: św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

3.       We wtorek od 17.00 spowiedź dla dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem roku szkolnego a także przed I piątkiem miesiąca. O 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

4.       Także we wtorek o godz. 14.00 w bazylice zostanie odprawiona uroczysta Msza św. za naszego tragicznie zmarłego Rodaka O. Bernarda Radzika, Karmelitę pochodzącego z Sośnia Górnego, który całe swoje życie Kapłańskie poświęcił pracy na Białorusi, gdzie również zmarł. W duchu wdzięczności za Jego pracę, z której także mogliśmy nieraz korzystać w naszej parafii zapraszamy do licznego udziału w tej Mszy św. Pogrzeb zmarłego Kapłana odbędzie się w piątek o godzinie 11.00 w Krakowie. Rodzina organizuje wyjazd na pogrzeb – osoby chętne prosimy o kontakt pod numerem 509 740 361.

5.       W środę rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Msza św. z tej okazji dla dzieci z naszych szkół podstawowych o 8.00, a dla młodzieży o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież, ale także rodziców i nauczycieli. Przy tej okazji informujemy, że w naszym Przedszkolu Parafialnym i Klubie Dziecięcym nowy rok szkolny, opiekuńczy i wychowawczy rozpoczyna w sześciu oddziałach przedszkolnych i jednym żłobkowym ponad 170 dzieci. W kolejce na przyjęcie do przedszkola oczekuje ponad 30 dzieci, a do klubu Malucha ponad 20. O godz. 8.00 jedna z intencji będzie odprawiona za wszystkich Pracowników Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie /dz-bł/ od pewnego tegorocznego Emeryta z tej Placówki.

6.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

7.       W I czwartek modlimy się o powołania i za powołanych. W tej intencji Parafialny Oddział Akcji Katolickiej o 17.20 poprowadzi modlitwę różańcową.

8.       W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00, 18.00 i o 19.15 zwłaszcza dla młodzieży rozpoczynającej nowy rok szkolny. W tym dniu modlimy się także za misje i misyjne dzieło kościoła i wspieramy ofiarą na tacę. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 16.30.

9.       W I sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi z okolicznościowym kazaniem o 6.15 i o 7.00, a następnie modlitwa za rodziny oczekujące potomstwa i o dar potomstwa proszące. Jest to także Msza św. dla III Zakonu i po niej spotkanie formacyjne. O godz. 8.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi.

10.  W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w naszym Parafialnym Centrum Duszpasterskim. Na apel Konferencji Episkopatu Polski przyszła niedziela będzie także dniem modlitewnej i materialnej solidarności z narodem Afgańskim. Przed kościołami będą zbierane ofiary, które przez Caritas Polska będa przekazane dla potrzebujących pomocy. Prosimy o modlitwę i solidarność w ciężkim doświadczeniu, jakie ten naród obecnie przeżywa.

11.  Parafia informuje, że dysponuje wolnym domem mieszkalnym na Czerwonym potoku, który mógłby zostać wynajęty jednej lub dwóm rodzinom. Dom po drobnych remontach nadaje się do zamieszkania od zaraz. Obok znajdują się budynki gospodarcze mogące służyć za garaże lub na działalność gospodarczą. Możliwa jest także sprzedaż pewnej ilości drewna budowlanego i opałowego do pozyskania w lasach parafialnych. Informacje u ks. Proboszcza.

12.  Komisariat Policji w Grybowie także na podstawie kolejnego donosu przypomina o obowiązku zakładania masek podczas nabożeństw w bazylice i kaplicach i zachowanie dystansu społecznego na zewnątrz. Za lekceważenie przepisów dotyczącym osobom grożą mandaty karne.

13.  Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o 6.30 – w int. Róży św. Bernardyna /dz-bł/ i za zmarłych.

14.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

15.  Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: śp. Jan Matusik, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 14.00. Dobry Jezu...

XXI Niedziela Zwykła 22 sierpnia 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Wtorek: święto św. Bartłomieja, Apostoła;

Piątek: św. Monikę;

Sobota: św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       Męska Strona Rzeczywistości zaprasza na Męski Różaniec, który odbędzie się w środę o godzinie 20.00 w kaplicy na Podchełmiu.

6.       W czwartek przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – w Bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem o 6.30, 8.00, 9.30 i o 18.00 z udziałem Pielgrzymów Grupy 26 PPT. Serdecznie zapraszamy do uczczenia naszej Matki i Królowej.

7.       W przyszłą niedzielę o 15.00 tradycyjnie będzie odprawiona Msza św. przy kapliczce MB Częstochowskiej na Kozieńcu. Serdecznie zapraszamy do uczczenia Maryi w tym niezwykle pięknym miejscu.

8.       Autokar na wejście Pielgrzymki w dniu 25 sierpnia wyjedzie z parkingu przy plebanii o godz. 6.00. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy u Pani Barbary Machaczek pod nr. tel. 694336514.

9.       Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu, na podstawie kolejnego donosu z naszej parafii przypomina o obowiązku noszenia masek także w świątyni oraz dezynfekcji rąk. Przypominamy, że informacja na ten temat jest zamieszczona na każdych drzwiach naszej bazyliki.

10.  Proszono, by ogłosić: P. Burmistrz Miasta Grybów zwraca się z gorącą prośbą do mieszkańców, którzy jeszcze nie dokonali spisu powszechnego, o obowiązku jego dokonania. Informacje na ten temat można uzyskać w Urzędzie Miejskim w GRYBOWIE bądź też na stronie internetowej Miasta Grybów. Burmistrz Miasta zaprasza również wszystkie dzieci na zaległy Dzień Dziecka połączony z zakończeniem wakacji, który odbędzie się w następną sobotę 28 sierpnia na Stadionie Miejskim w GRYBOWIE. Szczegóły na plakatach.

11.  Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o 6.30 – w int. Róży św. Rity /dz-bł/ i za zmarłych.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Józef Koszyk, Michał Kmak i śp. Maria Dobrzańska, której pogrzeb odbędzie się we wtorek o 13.00. Dobry Jezu…

Uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 2021

***********************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Wtorek: św. Jacka, prezbitera;

Piątek: św. Bernarda, opata, doktora Kościoła;

Sobota: św. Piusa X, papieża.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       Również we wtorek rozpoczyna się kolejna Piesza Pielgrzymka Tarnowska, podobnie jak w zeszłym roku w formie sztafetowej. Pamiętajmy o modlitwie                    za pielgrzymów i z pielgrzymami.

5.       W ramach duchowego przeżywania PPT zapraszamy Pielgrzymów i Parafian by poprzez media i aplikację PPT być na bieżąco z rozważaniami pielgrzymkowymi. Zapraszamy od 17 sierpnia do Bazyliki na codzienną adorację od 17.30 oraz Mszę Św. i Apel Jasnogórski po Mszy Św. przed obrazem MB Przedziwnej.

6.       W odpowiedzi na liczne prośby organizujemy autokar na wejście Pielgrzymki
w dniu 25 sierpnia. Koszt 50 zł. Zapisy od poniedziałku do soboty u Pani Barbary Machaczek pod nr. tel. 694336514.

7.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

8.       W czwartek o 18.00 nowenna do św. Michała Archanioła. Z racji roku Św. Józefa w tym dniu zapraszamy mężczyzn na wieczorną Mszę Św.

9.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

XIX Niedziela Zwykła 08 sierpnia 2021 r.

*********************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek: święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy;

Wtorek: święto św. Wawrzyńca, diakona;

Środa: św. Klarę;

Sobota: św. Maksymiliana Marię Kolbego.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 17.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi Różaniec przed obrazem Matki Bożej, zaś o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       W piątek Msza św. o 19.00 to kolejne nabożeństwo fatimskie. Msza św. na tym nabożeństwie tradycyjnie jest Mszą wspólnotową, na którą intencje możemy w zakrystii również składać do ostatniej chwili. Nabożeństwu będzie przewodniczył i kazanie wygłosi Ks. Tomasz Koszyk, Chrystusowiec nasz Rodak. Nie będzie Mszy św. o 18.00

6.       W niedzielę przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP, Matki Bożej Zielnej. Z tej okazji błogosławieństwo ziół i kwiatów po każdej Mszy świętej. W tym roku przed Mszą świętą będzie można nabyć wianki przygotowane przez naszą młodzież i wesprzeć ich naszymi ofiarami. Bóg zapłać za otwarte serca na młodych. Jest to także dzień Wojska Polskiego. Rocznica Cudu nad Wisłą. Uroczysta Msza św. za Ojczyznę i żołnierzy, zarówno tych dziś broniących granic Ojczyzny, jak i tych poległych, z int. P. Burmistrza i P. Wójta o 9.30, po niej przemarsz pod pomnik w parku i złożenie kwiatów.

7.       W niedzielę 15 sierpnia na godzinę 15.00 do bazyliki zapraszamy pielgrzymów grupy 26 na spotkanie przedpielgrzymkowe. Możliwość dodatkowych zapisów tylko w miarę wolnych miejsc.

8.       Parafia Krużlowa zaprasza na Mszę św. 15 sierpnia o godzinie 16.00 na wzgórzu Rosochata.

9.       Stowarzyszenie Rodzin Katolickich bardzo serdecznie dziękuje za udział i ogromne zaangażowanie w zbiórce makulatury. Zebrana kwota w wysokości 2902 zł zostanie przeznaczona na wsparcie Misji w Peru i przekazana Ks. Antoniemu Lichoniowi posługującemu w Peru.

10.  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza na wycieczkę do Wierzchosławic i Zalipia 10 sierpnia we wtorek. W programie zwiedzanie Muzeum W. Witosa i dom malarek. Wyjazd o 7.15 z przystanku pod kościołem, o 18.00 Msza św. w Zalipiu. Powrót około godz. 21. Koszt 50 zł. Zgłoszenia do poniedziałku 9 sierpnia do Pań Teresy Skowron lub Teresy Rzemińskiej.

11.  Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 7.00 w int. Koła Przyjaciół Radio Maryja.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

XVIII Niedziela Zwykła 01 sierpnia 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. Również dzisiaj rozpoczynają się uroczyste odpusty ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu i Krużlowej. Programy na plakatach w gablocie.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Środa: św. Jana Marię Vianneya, patrona proboszczów. Z tej okazji w naszych modlitwach pamiętajmy o naszym księdzu Proboszczu.

3.       W poniedziałek o godz. 17.30 Akcja katolicka poprowadzi modlitwę różańcową, o 18.00 nowenna do św. Katarzyny.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       W I czwartek modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

7.       W piątek przypada święto Przemienienia Pańskiego. Jest to zarazem I piątek miesiąca sierpnia. Msze św. z okolicznościowym kazaniem i modlitwą do NSPJ o godz. 6.15, 7.00 i 18.00. W tym dniu tradycyjnie pamiętamy o misyjnym dziele Kościoła. Spowiedź codziennie podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 16.30.

8.       W I sobotę Msze św. o Niepokalanym Sercu Maryi z okolicznościowym kazaniem o 6.15. i 7.00. O godzinie 8. 00 Akcja Katolicka poprowadzi modlitwę w ramach nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca.

9.       W przyszłą niedzielę ofiary na tacę przeznaczone będą na Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

10.  Również w przyszłą niedzielę przy kaplicy na Podchełmiu nastąpi poświęcenie odnowionego pomnika. Z tego tytułu Msza św. rozpocznie się o godz. 9.00, czyli pół godz. wcześniej niż zwykle. Organizatorzy serdecznie zapraszają do licznego udziału.

11.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 w int. Czcicieli św. Antoniego;

Sobota o 7.00 w int. III Zakonu, a po niej spotkanie formacyjne;

Niedziela o 6.30 w int. tegorocznych asyst Bożego Ciała, za chorych oraz za zmarłych, którzy kiedyś te asysty tworzyli.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Mieczysława Mączka i śp. Józef Święs, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00. Dobry Jezu…

XVII Niedziela Zwykła 25 lipca 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek: św. Joachima i Anny, rodziców NMP;

Czwartek: św. Marty

Sobota: św. Ignacego z Loyoli, prezbitera.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       Dzisiaj z okazji wspomnienia św. Krzysztofa po Mszach świętych sama modlitwa za kierowców, zaś błogosławieństwo pojazdów, zwłaszcza nowych odbędzie się w środę 28 lipca po Mszy świętej wieczornej. W związku z tym będzie okazja przez cały tydzień św. Krzysztofa, wesprzeć organizację MIVA Polska, która pomaga w zakupie środków transportu dla polskich misjonarzy pracujących szczególnie w Afryce i Ameryce Południowej. Obok prasy wyłożone są obrazki św. Krzysztofa z modlitwą kierowcy oraz skarbonka na ofiary dla misjonarzy z napisem „1 grosz za 1 km”. Niech nasza pomoc ułatwi misjonarzom pracę i niesienie Chrystusa ludziom na krańcach świata.

6.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

7.       Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o 6 30 w int róży św. Katarzyny /dz-bł/ i za zmarłych.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

XVI Niedziela Zwykła 18 lipca 2021

***********************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Wtorek: bł. Czesława;

Czwartek: św. Marię Magdalenę;

Piątek: św. Brygidę, zakonnicę, patronkę Europy;

Sobota: św. Kingę, dziewicę, patronkę diecezji.

3.       Wtorek jest dniem imienin ks. Czesława, z tej okazji życzymy Drogiemu solenizantowi wielu łask Bożych i opieki świętego patrona. Msza święta za ks. Czesława będzie odprawiona we wtorek o 6.30 od Wspólnoty Kapłańskiej. W tym dniu wieczorem o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       Informacje na temat XXXIX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej do Częstochowy są dostępne w gablocie i na stronie internetowej parafii. Są jeszcze wolne miejsca, stąd dzisiaj w niedzielę w Centrum Duszpasterskim w Grybowie w godzinach 14.00 – 17.00 będzie się można jeszcze zapisać tylko osobiście.

6.       Za tydzień w niedzielę z okazji wspomnienia św. Krzysztofa po Mszach świętych sama modlitwa za kierowców, zaś błogosławieństwo pojazdów, zwłaszcza nowych odbędzie się w środę 28 lipca po Mszy świętej wieczornej.
W kaplicach dojazdowych błogosławieństwo pojazdów w przyszłą niedzielę
tj. 25 lipca po Mszy św.

7.       W przyszłą niedzielę w odpowiedzi na apel Przewodniczącego KEP częścią z ofiar składanych na tacę wesprzemy poszkodowanych w powodziach i nawałnicach.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

9.       Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Jerzy Dudzik. Dobry Jezu…

XV Niedziela Zwykła 11 lipca 2021

***********************************************************************************************

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek: św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu;

Wtorek: św. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników, patronów diecezji;

Czwartek: św. Bonawenturę, biskupa;

Piątek: Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel.

3.       We wtorek o 18.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. o 19.00 to kolejne nabożeństwo fatimskie.  Msza św. na tym nabożeństwie tradycyjnie jest Mszą wspólnotową, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili. W obliczu ogromnej kolejki na msze pojedyncze, która sięga kwietnia przyszłego roku zachęcamy do korzystania z możliwości, jakie dają Msze wspólnotowe: fatimska, środową i niedzielna.

4.       W środę o 17.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi Różaniec przed obrazem Matki Bożej, zaś o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       W 2019 roku Ks. Biskup Ordynariusz ustanowił naszą parafię patronacką dla budującej kościół parafii Gołkowice, gdzie proboszczem i budowniczym jest pochodzący z Kąclowej Ks. Kazimierz Koszyk. W ramach tego patronatu mamy obowiązek przeznaczyć jedna składkę w ciągu roku na pomoc w budowie świątyni. W zeszłym roku, ze względu na pandemię takiej składki nie było. Natomiast w przyszłą niedzielę Ks. Kazimierz wygłosi kazania na wszystkich Mszach św. i będzie prosił o Wasze dary serca na budowę świątyni.

6.       Serdecznie dziękujemy za Wasze hojne ofiary z zeszłej niedzieli na wsparcie tych, którzy zostali dotknięci w ostatnim czasie kataklizmami. Natomiast Firmie P. Kazimierza Kantora ze Stróż dziękujemy serdecznie za darmowe wykonanie prac remontowo – konserwatorskich przy kapłańskim grobowcu na naszym cmentarzu komunalnym.

7.       Informacje na temat XXXIX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej do Częstochowy są dostępne w gablocie i na stronie internetowej naszej parafii.

8.       Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o 7.00: w int. Ks. Czesława z ok. imienin od chorych z Caritasu.

9.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

10.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. Łukasz Zając i Antoni Tubek, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 14.00 oraz Maria Krok, której pogrzeb odbędzie się we wtorek o 15.00. Dobry Jezu…

 

OGŁOSZENIE

 

Burmistrz Miasta Grybów serdecznie zaprasza do włączenia się w konsultacje społeczne prowadzone przez Miasto Grybów w związku z przystąpieniem do sporządzenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Grybów. W związku z powyższym Burmistrz Miasta Grybów pragnie zaprosić wszystkich mieszkańców na warsztat plenerowy który odbędzie się w dniu 15.07.2021 r. w godzinach od 16:00 do 19:00 na Orliku Grybowskim. Ponadto w dniu 27.07.2021 r. w godzinach od 15:00 do 18:00 odbędzie się warsztat typu World Cafe w budynku Urzędu Miejskiego, ul. Rynek 12.

Wszelkie informacje dotyczące konsultacji społecznych będą dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz na plakatach.

  

Konsultacje społeczne  realizowane w ramach projektu  „Szkoła świadomego planowania przestrzennego 2.0" o numerze PO WER.02.19.00-00-KP10/18.

 

Informacje na temat XXXIX PPT na Jasną Górę

„Eucharystia daje życie” to hasło XXXIX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej do Częstochowy. Pielgrzymowanie rozpocznie się 17 sierpnia Eucharystią o godz. 7.30 sprawowaną w Katedrze Tarnowskiej, a zakończy 25 sierpnia na Jasnej Górze. Podobnie jak w ubiegłym roku pielgrzymka będzie miała formę sztafety tzn. każdego dnia 3 grupy będzie przemierzało trasę. Grupa 26 pielgrzymuje w piątym dniu 21 sierpnia w sobotę na trasie Miechów – Żarnowiec oraz w dniu wejścia na Jasną Górę – 25 sierpnia. Nie ma możliwości pielgrzymowania tylko w jednym dniu to znaczy albo w piątym, albo w dziewiątym. Koszt udziału w całości tzn. koszt pielgrzymki i autokarów to 180 zł dorośli. Dzieci do 13 lat 155 zł. Liczba uczestników ograniczona, podzielona na 20 parafii dekanatu Grybów i Bobowa.

Zapisy tylko i wyłącznie telefonicznie pod numerem telefonu 184450262 w dniach:

16 lipca – piątek – w godzinach 9.00 – 13.00 dla dekanatu Grybów

Podczas zapisu możliwość zamówienia koszulki na wejście.

Możliwość uregulowania formalności oraz ewentualnych dodatkowych informacji będzie podczas dyżuru sekretariatu w dniu 18 lipca w niedzielę w Centrum Duszpasterskim w Grybowie w godzinach 14.00 – 17.00. Ze względów organizacyjnych prosimy o dyscyplinę i zapisy tylko i wyłącznie w wyznaczonych terminach.

Organizacyjne spotkanie przedpielgrzymkowe dla zapisanych osób oraz odbiór legitymacji i koszulek będzie w Bazylice w Grybowie 15 sierpnia o godzinie 15.00.

XIV Niedziela Zwykła 04 lipca 2021

*****************************************************************************************************************

1.      Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

2.      W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

We wtorek bł. Marię Teresę Leduchowską, dziewicę

We czwartek św. Jana z Dukli, prezbitera

 

3.      W poniedziałek o 18.00 nowenna do św. Katarzyny.

4.      We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

5.      W środę o 18.00  nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.      W następną niedzielę  ofiary złożone na tacę  przeznaczone są w naszej diecezji  na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

7.      „Eucharystia daje życie” to hasło XXXIX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej do Częstochowy. Pielgrzymowanie rozpocznie się 17 sierpnia Eucharystią o godz. 7.30 sprawowaną w Katedrze Tarnowskiej, a zakończy 25 sierpnia na Jasnej Górze. Podobnie jak w ubiegłym roku pielgrzymka będzie miała formę sztafety tzn. każdego dnia 3 grupy będzie przemierzało trasę. Grupa 26 pielgrzymuje w piątym dniu 21 sierpnia w sobotę na trasie Miechów – Żarnowiec oraz w dniu wejścia na Jasną Górę – 25 sierpnia. Nie ma możliwości pielgrzymowania tylko w jednym dniu to znaczy albo w piątym, albo w dziewiątym. Koszt udziału  w całości tzn. koszt pielgrzymki i autokarów to 180 zł dorośli. Dzieci do 13 lat 155 zł. Liczba uczestników ograniczona, podzielona na 20 parafii dekanatu Grybów i Bobowa.

Zapisy tylko i wyłącznie telefonicznie pod numerem telefonu 184450262 w dniach:

16 lipca – piątek – w godzinach 9.00 – 13.00 dla dekanatu Grybów

Podczas zapisu możliwość zamówienia koszulki na wejście.

Możliwość uregulowania formalności oraz ewentualnych dodatkowych informacji będzie podczas dyżuru sekretariatu w dniu 18 lipca w niedzielę w Centrum Duszpasterskim w Grybowie w godzinach 14.00 – 17.00 Ze względów organizacyjnych prosimy o dyscyplinę i zapisy tylko i wyłącznie w wyznaczonych terminach.

Organizacyjne spotkanie przedpielgrzymkowe dla zapisanych osób oraz odbiór legitymacji i koszulek będzie w Bazylice w Grybowie 15 sierpnia o godzinie 15.00.

Powyższe informacje dostępne będą w gablocie i na stronie internetowej naszej parafii

8.      Dziś popołudniu w Rytrze grupa 30 ministrantów rozpoczyna swój coroczny wypoczynek – kolonię. Natomiast w poniedziałek rano grupa młodzieży naszej parafii wyrusza w Bieszczady. W ich intencji prosimy o modlitwę.

 

9.      Niektóre intencje mszalne: wtorek 7 00 w int czcicieli św. Antoniego; sobota o 7 30 w int. KPRM

10.Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

11.W związku z  dużym zainteresowaniem zbiórką makulatury i nakrętek akcja zostaje wydłużona do piątku następnego tygodnia. W poniedziałek będzie podstawiony nowy pusty kontener przy garażach za plebanią.

12.Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności :  Edward Bagnicki, Zofia Dąbrowska, Józefa Lichoń, Witold Oleksy..

XIII Niedziela Zwykła 27 czerwca 2021

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek przypada Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła. Odpust w kaplicy na Podjaworzu. Tam Msze św. o 8.00 i 11.00. Natomiast w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. Przypominamy, że z tytułu posiadania bazyliki mniejszej – kościoła papieskiego powinniśmy szczególnie czcić tego typu Uroczystości. Składka z tego dnia to tzw. Świętopietrze, czyli dar całego Kościoła na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Wtorek to także dzień imienin Ks. Dyrektora Pawła Bobrowskiego oraz Ks. Pawła Brzyka. Wszystkim licznym solenizantom tego dnia składamy serdeczne życzenia i obiecujemy pamięć w modlitwie.

3.       W środę o 18.00 Nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych solenizantach tego tygodnia: Piotrach, Pawłach, Mariach, Tomaszach, Władysławach.

4.       W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca lipca. W I czwartek o 17.45 modlimy się o nowe powołania i za powołanych.

5.       W I piątek Msze św. z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 18.00 oraz o 19.15 jedyna w te wakacje pierwszopiątkowa Msza Święta dla młodzieży wraz z krótką adoracją. W modlitwach i ofiarach na tacę pamiętamy o misyjnym dziele Kościoła. O 17.15 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi modlitwę różańcową.

6.       W I sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o 7.00, po niej modlitwy za rodziny, zwłaszcza te, oczekujące narodzin dziecka. Jest to także Msza św. dla III Zakonu. O godz. 8.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi.

7.       Spowiedź codziennie podczas dyżurów, dodatkowo w piątek od 16.30. Dzieci z klas trzecich przychodzą do spowiedzi wraz z rodzicami w czwartek na godz. 17.00. Pamiętajmy o I piątkach także na wyjazdach wakacyjnych.

8.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Różom dziękujemy za ofiarne wspieranie misji, państwu Zelatorom za pełnioną nieraz przez całe lata posługę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

9.       W tym tygodniu zostaną przeprowadzone lub przynajmniej rozpoczęte prace remontowo konserwatorskie przy grobowcu kapłańskim na cmentarzu komunalnym. Tymczasem dziękujemy jednej rodzinie z Grybowa za ofiarę na ten cel.

10.  SRK informuje, że od dnia 28 czerwca do 2 lipca, tj. od poniedziałku do piątku za garażami przy plebanii będzie postawiony kontener na makulaturę oraz miejsce na nakrętki. Całkowity dochód będzie przeznaczony na pomoc misji w Peru, gdzie pracuje nasz rodak, Ks. Antoni Lichoń.

11.  Burmistrz Miasta Grybów serdecznie zaprasza dzieci na Dzień Dziecka, który z powodu pandemii został przesunięty na dzień 3 lipca, czyli na następną sobotę. Więcej szczegółów na plakatach oraz na stronie internetowej Miasta Grybów.

12.  Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o godz. 6. 30:

W int. Róży Św. Małgorzaty z ul. Leszczynowej i Akacjowej /dz-bł/;

W int. Członków Róży Św. Stanisława Bp. /dz-bł/.

13.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Dostępny jest kolejny numer czasopisma dla młodzieży „Miłujcie się”.

14.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. Stanisław Oleksy, Ludwik Koszyk. Dobry Jezu…

XII Niedziela Zwykła 20 czerwca 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.45 nabożeństwo czerwcowe i o 18.00 wieczorna Msza św. Dzisiaj o 16.00 Msza Święta na Zawodziu w intencji Mieszkańców tego rejonu /dz-bł/ i za zmarłych.

2.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 18.00 nowenna do NMP. po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       Również w środę od 17.15 odbędzie się modlitewne czuwanie ze Św. Józefem z racji Roku tego Świętego oraz okazji zbliżającego się dnia Ojca. Czuwanie przygotowała Akcja katolicka we współpracy z Kręgami Domowego Kościoła i Męską Stroną Rzeczywistości.

5.       W czwartek 24 czerwca przeżywać będziemy Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

6.       W piątek zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Uczniów, rodziców nauczycieli i wychowawców szkół podstawowych zapraszamy na Eucharystię o godz. 8.00, a szkół średnich na godz. 9.00. Również w ten dzień o godz. 19.00 przy Kaplicy na Podjaworzu rozpocznie się kolejny Męski Różaniec. Serdecznie zapraszamy.

7.       W sobotę o godz. 9.00 zostanie odprawiona msza św. z okazji Jubileuszu 50-lecia małżeństwa złotych Jubilatów terenu miasta i gminy. Uroczystość jest organizowana przez Pana Burmistrza Miasta i Pana Wójta Grybów.

8.       W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. dr Wojciecha Rzemińskiego, naszego Rodaka (pracującego aktualnie w Szwajcarii). O godz. 12.30 odprawi On dziękczynną Mszę św. Prosimy o modlitwę w Jego intencji, a także o nowe powołania z naszej parafii.

9.       Również w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 9.30 przyjmiemy do grona ministrantów czterech chłopców.

10.  W związku z pytaniami informujemy, że PPT na Jasną Górę odbędzie się w formie sztafetowej, jak w ubiegłym roku. Nasza grupa 26 ma do przejścia dzień 5. Więcej szczegółów zostanie podanych w późniejszym terminie.

11.  Pan Burmistrz zaprasza dzisiaj starszych i młodszych mieszkańców naszego miasta na otwarcie i poświecenie nowego placu zabaw dla dzieci urządzonego w parku. Uroczystość odbędzie się o godz. 15.00.

12.  Natomiast Komisariat Policji w Grybowie prosi uczestników Mszy św. o nieparkowanie samochodów w miejscach niedozwolonych, zwłaszcza na zatoczce autobusowej, na łuku ul. Topolowej oraz na zatoczce przy parkingu. Policja ostrzega przed mandatami.

13.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Dostępny jest kolejny numer czasopisma dla młodzieży „ Miłujcie się”.

14.  Spotkania duszpasterskie:

Poniedziałek o godz. 10.00 Parafialny Klub Seniora;

Wtorek o godz. 19.00 Grupa Biblijna.

15.  Z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Bronisława Baczyńska, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.30. Dobry Jezu…

XI Niedziela Zwykła 13 czerwca 2021 r.

***********************************************************************************************

1.      Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.45 nabożeństwo czerwcowe o 18.00 wieczorna msza św. z niedzieli. O godz. 19.00 parafian i pielgrzymów zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie. Mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi O. Bernard Radzik nasz Rodak posługujący na Białorusi. Intencje można w zakrystii zamawiać do ostatniej chwili.

2.      Litanię do NSPJ odmawiamy codziennie po Mszy św. o 6.30 i śpiewamy o 17.45.

3.      We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.      W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.      W czwartek o 18.00 nowenna do św. Michała Archanioła. O 18.30 spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych.

6.      Ksiądz Tomasz zaprasza młodzież w piątek na 18.00 na dekanalne spotkanie odnośnie ŚDM w Lizbonie, któremu będzie przewodniczył ks. Wojciech Karpiel – współkoordynator przygotowań do ŚDM w naszej diecezji.

7.      Ksiądz Tomasz zaprasza również młodzież na wycieczkę w Pieniny w sobotę. Są jeszcze wolne miejsca. Informacje u ks. Tomasza.

8.      W sobotę 19 czerwca organizujemy przedwakacyjny Dzień Osób Starszych i Chorych. Od 8.15 w bazylice spowiedź święta. O 9.00 Msza św. z okolicznościowym kazaniem, po niej nabożeństwo eucharystyczne i błogosławieństwo lourdskie. Od 10.00 odwiedzimy chorych obłożnie w naszych domach. Prosimy te osoby zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Ks. Proboszcz i Ks. Tomasz chorych ze swojego rejonu odwiedzą w piątek od godz. 14.00.

9.      W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii Ks. prałata Bogdana Piotrowskiego misjonarza, od ponad 30 lat pracującego w Kongo Brazawille. Wygłosi On na wszystkich Mszach św. kazania, a po Mszach będzie prosił o wsparcie prowadzonych przez niego dzieł w tym bardzo biednym, afrykańskim kraju.

10.  Również w przyszłą niedzielę o 16.00 Msza Święta na Zawodziu w intencji Mieszkańców tego rejonu /dz-bł/ i za zmarłych.

11.  Pewnej rodzinie i dwóm rodzinom z Białej Niżnej dziękujemy za ofiary na remont grobowca kapłańskiego, a kilku za dokonane w ostatnim czasie wpłaty na konto na cele parafialne.

12.  Spotkania duszpasterskie:

Poniedziałek Seniora o godz. 10.00.

SRK poniedziałek o godz. 19.00.

Próba chóru w czwartek po wieczornej Mszy św.

13.  W dniach 12 – 13 lipca odbędzie się VI Rowerowa Pielgrzymka z Grybowa na Jasną Górę. Zapisy u Pana Grzegorza pod numerem 608 673 426. Liczba miejsc ograniczona.

14.  We środę po Mszy św. wieczornej odbędzie się w centrum duszpasterskim spotkanie organizacyjne  rodziców ministrantów wyjeżdżających na kolonię do Rytra.

15.  19 czerwca o godz. 17.00 w Wiejskim Domu Kultury odbędzie się koncert charytatywny na rzecz Agnieszki i Marcina Radzik. Podczas koncertu prowadzona będzie zbiórka na leczenie i rehabilitację rodzeństwa. Będzie też do nabycia domowe ciasto. W koncercie wystąpią uczniowie klas I-III oraz zespół Synkopa ze Szkoły Podstawowej w Siołkowej, Schola Dziecięca Parafii Grybów. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Sinfonia Nova pod dyrekcją Jakuba Kornakiewicza. Organizatorem wydarzenia jest Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej w Siołkowej. Zbiórkę koordynuje Caritas Diecezji Tarnowskiej. Serdecznie zapraszamy.

16.  Burmistrz Miasta Grybów pragnie poinformować, iż w ramach konsultacji społecznych, które towarzyszą przy pracach nad nowym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Grybów, uruchomione zostały punkty konsultacyjne. W związku powyższym Burmistrz Miasta Grybów serdecznie zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych. Wszelkie informacje dotyczące każdego punktu konsultacyjnego (dokładne miejsce oraz godzina) są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Grybowie oraz na plakatach. Ponadto do dnia 30 czerwca 2021 roku na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Grybowie dostępna jest także ankieta, dzięki której każdy mieszkaniec może wyrazić swoją opinię na temat przyszłych kierunków zagospodarowania Miasta Grybów.

 

Konsultacje społeczne  realizowane w ramach projektu  „Szkoła świadomego planowania przestrzennego 2.0” o numerze PO WER.02.19.00-00-KP10/18.

 

17.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

18.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. Stanisław Radzik, Apolonia Motyka oraz Stanisława Krok, której pogrzeb odbędzie się jutro o 14.30. Dobry Jezu…

X Niedziela Zwykła 06 czerwca 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.
O 18.00 procesja Oktawy Bożego Ciała i Msza św. wieczorna. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

2.       Do piątku włącznie procesje Eucharystyczne będą po Mszy św. o 7.00 i przed Mszą św. o 18.00. Zapraszamy do licznego udziału także dzieci i młodzież.

3.       We wtorek o 17.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia, procesja i Msza św.

4.       W środę o 17.20 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową. O 17.45 nowenna do NMP, po niej procesja i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       W czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała. O 17.45 błogosławieństwo dzieci, procesja i Msza św. koncelebrowana. Cztery Msze będą ofiarowane
za budowniczych i ofiarodawców poszczególnych ołtarzy, a piąta za żyjących
i zmarłych członków asyst procesyjnych. Pozostałe intencje tak jak były zamówione. Na porannej i wieczornej Mszy św. będą poświecone wianki.

6.       W piątek przypada Uroczystość NSPJ.  Odpust w Gródku. Nie obowiązuje w tym dniu post piątkowy. U nas po Mszy św. o 7.00 rano i o 18.00 procesje Eucharystyczne.

7.       W sobotę 12 czerwca przypada setna rocznica konsekracji naszego kościoła, dzisiaj już bazyliki. Ze względu na niepewną sytuacją jaka nam towarzyszyła w ostatnich miesiącach, oraz wizytację kanoniczną uroczysty obchód tego wydarzenia przesuwamy na czerwiec przyszłego roku. Mamy nadzieję,
że wtedy uda się nam godnie uczcić to bardzo ważne wydarzenie
i odpowiednio uszanować twórców tego wielkiego dzieła, jakim jest Grybowska świątynia.

8.       W przyszłą niedzielę odpust w naszej pięknej kaplicy na Podchełmiu. Msze św.
o 8.00 i 11.00 Ks. Paweł Brzyk i mieszkańcy tamtej dzielnicy serdecznie zapraszają do udziału. O 11.00 jeśli pogoda pozwoli Msza św. będzie na zewnątrz.

9.       Również w przyszłą niedzielę o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie.

10.  Także w przyszłą niedzielę ofiary na tacę w części będą przeznaczone
na działalność UPJP II w Krakowie i Tarnowie.

11.  Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się
w przygotowanie uroczystości Bożego Ciała i organizację procesji w samą Uroczystość jak i dotychczasowej części oktawy. Dziękujemy także tym mieszkańcom Strzylawek Grybowskich i Czerwonej Góry, którzy już
po Bożym Ciele złożyli okazjonalne ofiary, a także tym, którzy zadbali o ich zebranie.

12.  Zapraszamy uczniów klas 7 wraz z Rodzicami na egzamin przed bierzmowaniem, który odbędzie się w Centrum duszpasterskim:

12 czerwca:

·        Godzina     9.00 klasa 7 SP w Siołkowej.

·        Godzina     10.00 klasa 7a SP nr 1 w Grybowie.

·        Godzina     11.00 klasa 7b.

19 czerwca:

·       Godzina     9. 00 klasa 7 SP nr 2 – Biała Wyżna.

·       Godzina     10.00 klasa 7c SP nr 1 w Grybowie.

·       Godzina     11. 00 klasa 7d.

13.  Spotkania duszpasterskie:

Poniedziałek Seniora o godz. 10.00.

Grupa biblijna we wtorek o godz. 19. 00.

Próba chóru w czwartek po wieczornej Mszy św.

Ksiądz Tomasz zaprasza również uczniów klas VIII po bierzmowaniu
na spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w piątek o 19.15.

14.  Niektóre intencje mszalne:

Poniedziałek o 18.00 – W int. Róży św. Jana Pawła II /dz-bł/.

Piątek o 7.00 – za śp. Kazimierza Bandyka od pracowników szwalni „Karpaty”.

Sobota o 7.30 – w int. KPRM.

Niedziela:

O 6.30 – W int. Członków Róży św. Judy Tadeusza /dz- bł/ i za zmarłych.

O 7.00 w Caritasie – od chorych – W int. Ks. Pawła Brzyka z okazji imienin.

O 11.00 – W int. Wszystkich Czcicieli św. Antoniego o wstawiennictwo Patrona, opiekę i zdrowie dla wszystkich ofiarodawców – święto patronalne.

15.  Burmistrz Miasta Grybów serdecznie zaprasza do włączenia się w konsultacje społeczne prowadzone przez Miasto Grybów w związku z przystąpieniem do sporządzenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Grybów. W związku z powyższym Burmistrz Miasta Grybów pragnie poinformować, że od 07.06.2021 r. będzie dostępna na stronie internetowej Urzędu Miejskiego ankieta dzięki której każdy mieszkaniec będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat przyszłych kierunków zagospodarowania miasta Grybów. Ponadto w dniu 09.06.2021 r. będzie przeprowadzany spacer badawczy na Stadionie Miejskim w Grybowie. Oprócz tego gorąco zachęcam również do odwiedzenia punktów konsultacyjnych w Grybowie, które zostaną uruchomione od dnia 11.06.2021 r.

Wszelkie informacje dotyczące konsultacji społecznych będą dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz na plakatach.

16.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

17.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. Ewa Szczotka, Józef Gruca
i Stanisław Radzik, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 15.00. Dobry Jezu…

Uroczystość Najświętszej Trójcy 30 maja 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.  O 17.30 nabożeństwo majowe, o 18.00 wieczorna Msza Święta. Na uroczystej Mszy Świętej o 9.30 Ks. Biskup Stanisław poświęci nowe tablice epitafijne wiszące obok kaplicy na Furtce. Tablice z brązu zostały ufundowane z oszczędności parafialnych. Dotychczasowa tablica granitowa Ks. Kaźmierczyka została umieszczona w Muzeum Parafialnym obok mieszkania gdzie mieszkał do Śmierci.

2.       W poniedziałek o 18.00 ostatnie nabożeństwo majowe.

3.       We wtorek rozpoczyna się miesiąc czerwiec. Litanię do NSPJ, oprócz oktawy Bożego Ciała, będziemy odmawiać codziennie po Mszy o 6.30 i śpiewać o 17.45.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza Święta z krótkim kazaniem. W tym dniu modlimy się szczególnie za wszystkie dzieci.

5.       W środę o 17.20 Akcja Katolicka poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową.  O 17.45 Nowenna do NMP. O godz. 18.00 Msza Święta z Uroczystości Bożego Ciała. Będzie to Msza Święta wspólnotowa. W intencjach pamiętajmy o dzieciach i wnukach.

6.       W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa – Boże Ciało. W bazylice Msze Święte o godz. 6.30, 8.00,  9.30, 11.30 i 18.00.  Po Mszy Św. o 9.30 uroczysta procesja do czterech ołtarzy na Rynku. W Uroczystość Bożego Ciała Msze Święte w kaplicach pomocniczych o godz. 16.00. Boże Ciało jest uroczystością obowiązkową, więc należy uczestniczyć we Mszy św., nie tylko w procesji. Składka w Boże Ciało tradycyjnie przeznaczona jest na wsparcie hospicjów działających w naszej diecezji. W związku z tą uroczystością. Prosimy też wszystkie grupy i rejony naszej parafii o zaangażowanie w fundację i budowę ołtarzy. W oktawie Bożego Ciała Msze Św. z procesją wokół Bazyliki będą o 7.00 rano (w niedzielę o 9.30) i przed Mszą św. wieczorną o godz. 18.00. Bardzo prosimy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych o różnorodne zaangażowanie w samą Uroczystość Bożego Ciała jak i w całą oktawę.

7.       W I piątek miesiąca Msze Św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o godz. 6.15, 7.00 z procesją i 18.00. Z racji oktawy nie będzie Mszy Świętej dla młodzieży.  Do spowiedzi starajmy się przystępować już przed Bożym Ciałem. W piątek spowiedź od godz. 17.00.

8.       W I sobotę Msza Św. o Niepokalanym Sercu NMP o 6.15 i 7.00. O 8.00 Akcja Katolicka poprowadzi adorację I soboty miesiąca.

9.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

10.  Spotkania duszpasterskie:

Próba chóru w środę po Mszy wieczornej.

11.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 – w int. Czcicieli św. Antoniego;

Piątek o 7.00 – w int. Róży św. Józefa z Molówki /dz-bł/ i za zmarłych;

Sobota o 7.00 – w int. III Zakonu i potem spotkanie formacyjne;

Niedziela o 6.30 – w int. Róży św. Teresy /dz-bł/ i za zmarłą Anastazję.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Julia Lichoń i śp. Maria Podwika. Dobry Jezu…

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 23 maja 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.30 nabożeństwo majowe.

2.       W poniedziałek Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. z okolicznościowym kazaniem w bazylice o godz. 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00.

3.       Również w poniedziałek rozpocznie się zasadnicza część wizytacji kanonicznej, którą po 11 latach od ostatniej, nasz dekanat przeżywa. Ks. Biskup Stanisław Salaterski odwiedzi w tym dniu nasze kościoły pomocnicze. O 15.00 rozpocznie się uroczystość na Podjaworzu, o 16.00 na Podchełmiu i o 17.00 na Siołkowej. Do udziału w majówkach i Mszach św. zapraszamy wszystkich mieszkańców, ale także rodaków tych miejsc czy wiernych tradycyjnie tam właśnie uczestniczących w niedzielnych i świątecznych Mszach św.

4.       We wtorek o 17.45 koronka do Miłosierdzia Bożego, majówka i Msza św.

5.       W środę przypada Dzień Matki. Z tej okazji Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz Kręgi Domowego Kościoła we współpracy z Przedszkolem Parafialnym zaprasza na modlitewno – poetyckie czuwanie przy obrazie Matki Bożej, które rozpocznie się o godz. 17.15. Prosimy, aby mamy tradycyjnie przyniosły różę dla Maryi. O 18.00 majówka w połączeniu z nowenną do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych naszych matkach.

6.       Również w środę rozpoczniemy obowiązkowe Triduum dla młodzieży z klas ósmych przed udzieleniem sakramentu bierzmowania. Młodzież zapraszamy na Msze święte wieczorne, z krótkim słowem Bożym, a po mszach spotkania i przygotowanie liturgii.

7.       W czwartek o godz. 17.00 Msza św. przy kapliczce „Nad Stolarką” w int. mieszkańców tego rejonu.

8.       W sobotę o godz. 15.00 podczas Mszy św. Ks. Biskup Stanisław Salaterski udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży z klas ósmych naszych szkół podstawowych. Młodzież wraz ze świadkami i rodzicami i gośćmi zgromadzi się w bazylice o 14.30, by organizacyjnie i duchowo przygotować się na dary Ducha świętego. Na Mszy św. związanej z tym Sakramentem, ofiary na tacę zbierane są na diecezjalną Fundację Abpa Jerzego Ablewicza, fundującą stypendia dla zdolnych uczniów. Rodzicom bierzmowanych dziękujemy za przygotowywany pieniężny dar ofiarny dla parafii, który w całości zostanie przeznaczony na zakup regionalnych strojów dla dziewczynek uczestniczących w asystach procesyjnych (trzy komplety po cztery sztuki) oraz nowego Mszału Rzymskiego.

9.       Także w sobotę o godz. 16.30 na plebanii odbędzie się, pod przewodnictwem Ks. Biskupa uroczyste, wizytacyjne posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Gospodarczej.

10.  Również w sobotę na Mszy św. o 18.00 nastąpi oficjalne powitanie Ks. Biskupa i rozpoczęcie właściwej wizytacji. Delegacja Rady powita Biskupa, następnie Ks. Proboszcz przedstawi bardzo krótkie sprawozdanie z najważniejszych działań duszpasterskich i gospodarczych w parafii od ostatniej wizytacji, potem Ks. Biskup odprawi Mszę św. i wygłosi okolicznościowe kazanie. Bardzo serdecznie wszystkich prosimy o liczne przybycie na powitanie naszego Gościa i wspólną modlitwę.

11.  W przyszłą niedzielę dalszy ciąg wizytacji. Ks. Biskup wygłosi okolicznościowe kazanie na Mszach św. od 6.30 do 12.30. Uroczystą sumę odprawi o godz. 9.30. Na tej Mszy św. Biskup poświęci nowe, odlane z brązu tablice epitafijne dedykowane Ks. Prałatowi Adamowi Kaźmierczykowi i Ks. Prałatowi Józefowi Dudkowi. Tablice zaprojektował i przygotował modele p. mgr Józef Stec, a wykonała pracownia odlewnicza w Tarnowie, ta sama, które wykonywała nasze żyrandole. Zostały one zrealizowane na skutek wyraźnej i wielokrotnie ponawianej prośby Członków Rady Parafialnej. Na tej Mszy św. zostanie także poświęcony ufundowany przez Członków i sympatyków nowy, ręcznie haftowany sztandar Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Wszystkim fundatorom serdecznie dziękujemy a osoby związane z POAK zapraszamy do udziału w uroczystości poświęcenia.

12.  Także w przyszłą niedzielę o 15.30 Msza św. przy kapliczce na Czerwonym Potoku w int. mieszkańcow tego rejonu.

13.  Przybliża się Uroczystość Bożego Ciała. Według informacji otrzymanych od władz diecezjalnych będzie się ona mogła odbyć wg tradycyjnego porządku, łącznie z procesją po Rynku. Prosimy, zatem o zaangażowanie poszczególnych rejonów w przygotowanie i ozdobienie ołtarzy, a także w ich budowę i dekorację. Za poszczególne ołtarze odpowiadają: I ołtarz Ks. Mąka, II ołtarz Ks. Pitwor, III ołtarz Ks. Brzyk i IV ołtarz Ks. Bobrowski i Ks. Rokosz. Trzeba, by także pomyśleć o stworzeniu nowych asyst do niesienia feretronów, baldachimu czy sztandarów, bo coraz mniej jest tych, którzy chcą się w to zaszczytne dzieło zaangażować.

14.  W ramach obchodów rocznicy I Komunii oraz pielgrzymki po Komunii dla dzieci z klas III zapraszamy dzieci z klas III i IV i ich rodziców na rodzinną pielgrzymkę do Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu w dniu 12 czerwca 2021 tj. sobotę. Prosimy, aby rodzice wraz z dziećmi przybyli swoimi samochodami w to miejsce. Program: rozpoczęcie Mszą św. o 11.00 na Ołtarzu Papieskim, zwiedzanie klasztoru sióstr Klarysek, wspólny grill, mecz piłki nożnej ojcowie kontra synowie, dmuchane zjeżdżalnie, itp. Szczegóły zostaną podane rodzicom w późniejszym czasie.

15.  Spotkania duszpasterskie:

Poniedziałek po Mszy o 9.30 spotkanie Klubu Seniora.

Wtorek o 19.00 Grupa biblijna.

16.  Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o 6.30 – za zmarłe Członkinie i zmarłych z Rodzin Róży św. Łucji ze Strzylawek Siołkowskich, a zwłaszcza za śp. Władysławę i Marię.

Niedziela o 9.30 – w int. AK z okazji poświęcenia sztandaru i z okazji 25 lecia.

17.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Elżbieta Stanisz. Dobry Jezu…

Wigilia Zesłania Ducha Świętego

Pragnę zaprosić do wspólnej modlitwy o dary Ducha Świętego dla całego Kościoła Świętego, naszej Parafii i nas samych.. Czy znajdziesz choć krótką chwilę, by spotkać się z Chrystusem i prosić o to, co naprawdę jest potrzebne Ci do szczęścia..?

Niech Duch Święty zstąpi do naszych serc i je przemieni..

 

VII Niedziela Wielkanocy 16 maja 2021 r.

Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa

Odpust ku Czci Matki Bożej Przedziwnej

*****************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice Msze święte o godzinie 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00. W kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek koronka do Miłosierdzia Bożego o 17.45. O 18.00 majówka i Msza św.

3.       W środę o 17.45 nowenna do NMP. O 18.00 nabożeństwo majowe oraz Msza św. wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych solenizantach tego tygodnia.

4.       W czwartek o 17.45 nowenna do Św. Michała Archanioła.

5.       W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Święta. Z tej okazji młodzież pod opieką ks. Tomasza już w sobotę zaprasza do Bazyliki na modlitewne czuwanie zwane „wigilią”. Początek o godz. 19.00 konferencją, następnie adoracja składająca się z różańca i modlitwy uwielbienia, zaś ok. 21.00 rozpocznie się Msza święta, która będzie zakończeniem całego nabożeństwa. Zapraszamy serdecznie zwłaszcza Kandydatów do bierzmowania. Szczegóły na poniższym plakacie.

6.       Msze św. w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Przypominamy, że zbliża się zakończenie czasu wielkanocnego, więc ostatni już czas, aby dopełnić obowiązku wielkanocnej spowiedzi i Komunii Św.

7.       W dniu 22 maja parafia w ramach pozyskanego grantu z „Korony Sądeckiej” organizuje bezpłatną wycieczkę zwłaszcza dla młodzieży do oceanarium koło Kielc. Zapisy u Ks. Janusza Mąki.

8.       Spotkania w tym tygodniu:

PDMD – czwartek o 16 30

Chór – czwartek po wieczornej Mszy św.

9.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

10.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Jan Krok, Maria Smoła, Bolesław Matusik, Maria Rogal i śp. Zygmunt Lichoń, którego pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 15.00. Dobry Jezu…

VI Niedziela Wielkanocy 09 maja 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.30 nabożeństwo majowe.

2.       W poniedziałek, wtorek i środę przypadają dawne dni krzyżowe, czyli kwartalne dni modlitw o urodzaje. W poniedziałek o 17.30 procesja błagalna do krzyża przed plebanią.

3.       We wtorek o 17.30 zgromadzimy się na końcu cmentarza u góry. Przejdziemy z litanią do wszystkich Św. przez cmentarz, modlitwy odmówimy przy krzyżu i wrócimy ulicą koło policji ze śpiewem litanii loretańskiej i z koronką do Bożego Miłosierdzia. Po powrocie Msza św. w bazylice.

4.       W środę o 17.00 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi Różaniec przed obrazem Matki Bożej. Zaś o 17.45 rozpoczniemy procesję błagalną wokół bazyliki do krzyża misyjnego. Potem majówka w połączeniu z nowenną do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Wszystkie procesje odbędą się w zależności od warunków pogodowych.

5.       W czwartek o godz. 18.45 nabożeństwo majowe. Natomiast o 19.00 rozpoczniemy tegoroczny cykl sześciu nabożeństw fatimskich. Będą one tradycyjnie składać się ze Mszy św. z okolicznościowym kazaniem oraz procesji z figurą Fatimską, światłem i modlitwą różańcową.

Zapraszając do licznego udziału przypominamy, że tradycyjnie msza fatimska jest Mszą świętą wspólnotową, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. Na Mszach wspólnotowych pamiętajmy w tym tygodniu zwłaszcza o żyjących i zmarłych, licznych majowych solenizantach Stanisławach, Maciejach, Zofiach, Jakubach i Filipach. W łączności z dniem, kiedy przypada wspomnienie Św. Dzieci Fatimskich, Hiacynty i Franciszka dzień 13 maja jest Świętem Patronalnym naszego Parafialnego Przedszkola, które obecnie obejmuje opieką i formacją blisko 160 dzieci.

Z okazji tego święta w liturgię włączą się Pracownicy i Rodzice tej placówki. Ponadto od środy przy ambonie w bazylice na specjalnej wystawie będzie można zobaczyć piękne efekty prac plastycznych przygotowanych na konkurs z okazji święta patronalnego przez naszych najmłodszych wychowanków wychowanków i ich rodziców.

6.       W piątek przypada święto Macieja Apostoła. W tym dniu rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Tą modlitwą będziemy się modlić po Mszy świętej o 6.30 i przed nabożeństwem majowym.

7.       W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Dla naszej parafii jest to zarazem Uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Przedziwnej Patronki naszego sanktuarium. Na przedpołudniowych Mszach św. kazania wygłosi i będzie przewodniczył sumie odpustowej o godz. 11.00 Ks. Prałat Stanisław Betlej – Proboszcz parafii Stróże. Po sumie procesja eucharystyczna wokół bazyliki. Serdecznie zapraszamy do udziału asysty sztandarowe i do feretronów, dzieci I Komunijne, dzieci dzwoniące i sypiące kwiatki i wszystkich czcicieli Matki Bożej.

8.       Również w Niedzielę na Mszy św. o godz. 9.30 do grona ministrantów zostanie przyjętych grupa 12 chłopców, którzy kilka miesięcy przygotowywali się na to wydarzenie.

9.       Przypominamy o możliwości odbycia w tym czasie spowiedzi wielkanocnej, do której wielu parafian ani w zeszłym ani w tym roku nie przystąpiło. Kapłani codziennie podczas dyżurów czekają w konfesjonale.

10.  Wszystkim nowożeńcom przypominamy o zakazie sypania rożnymi drobiazgami typu konfetti, ryż czy drobne pieniądze przy wychodzeniu z bazyliki. Stwarza to niepotrzebny nieporządek przed głównym wejściem a nawet we wnętrzu świątyni, który pozostaje na całą niedzielę!

11.  Spotkania duszpasterskie:

Grupa biblijna – wtorek godz. 19.00;

Caritas Parafialna – środa godz. 16.30;

Kandydaci na Ministrantów – piątek godz. 17.00;

Próba chóru w piątek po Mszy wieczornej;

SRK – piątek godz. 19.00;

Lektorzy – sobota godz. 8.00.

12.  Niektóre intencje mszalne:

Poniedziałek o 18.00 – o szczęśliwe urodzaje dla mieszkańców Białej Wyżnej.

Niedziela:

o 6.30 – w int. Róży św. Faustyny z Siołkowej – Osików /dz-bł/;

o 8.00 – w int. Członków Arcybractwa Różańcowego o potrzebne łaski.

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Tomasz Witek, Tomasz Serafin, Anna Szczepanik, Stanisław Oleksy, Wiesław Wojtarowicz i Jan Krok, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 14.00. Dobry Jezu…

V Niedziela Wielkanocna 02 maja 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.30 nabożeństwo majowe. O 14.00 w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych.

2.       Jutro uroczystość Matki Bożej Królowej Polski – Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – Święto Narodowe. Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Nabożeństwo majowe o 17.30. Uroczysta Msza św. za Ojczyznę, w int. wszystkich mieszkańców i Rodaków grybowskich, którzy walczyli o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny od P. Burmistrza miasta Grybowa i P. Wójta gminy o 9.30. Prosimy o wywieszenie flag narodowych na domach i instytucjach.

3.       We wtorek przypada wspomnienie Św. Floriana – Patrona Strażaków. Z tej okazji o godz. 16.00 zostanie odprawiona w bazylice Msza św. w int. Strażaków OSP z terenu miast i gminy, za wszystkich Strażaków Seniorów oraz za zmarłych. Jest to intencja od zarządu miejsko – gminnego ZOSP RP. O 17.00 Msza św. dla dzieci w ramach białego tygodnia. O 17.50 Koronka do Bożego Miłosierdzia, o 18.00 nabożeństwo majowe i Msza św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP w połączeniu z nabożeństwem majowym, po nim sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       W I czwartek modlitwy o powołania w połączeniu z nabożeństwem majowym o 18.00.

6.       W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ o 6.15, 7.00 i 18.00 oraz o 19.15 zwłaszcza dla młodzieży. Nabożeństwo majowe w tym dniu o 17.45 (bez czytanki i Komunii Św.), zaś okolicznościowego kazania wysłuchamy na Mszy św. o 18.00 i przyjmiemy Komunię Św. Modlitwą i ofiarami na tacę tradycyjnie wspieramy misyjne dzieło kościoła. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 15.30 dla dzieci, które w sobotę przystąpią do I Komunii Św. i ich rodzin, a dla wszystkich od 16.30.

7.       W sobotę przypada Uroczystość Św. Stanisława Biskupa głównego Patrona Polski. W tym dniu o godz. 11.00 Uroczystość I Komunii Św. dla dzieci ze szkoły Podstawowej nr. 2 z Białej Wyżnej i z Siołkowej. Dzieci i ich rodziny polecamy modlitwie wszystkich parafian.

8.       Dzisiaj dziękujemy rodzicom dzieci I komunijnych za okolicznościowy pieniężny dar ołtarza w kwocie ponad 2 tys. PLN, który zostanie w całości przeznaczony na zakup nowych szat liturgicznych w postaci 8 haftowanych orantów eucharystycznych kolorze białym oraz 8 haftowanych stuł także w kolorze białym. Dziękujemy także kilku rodzinom za dodatkowe ofiary na utrzymanie parafii.

9.       Przypominamy o możliwości odbycia w tym czasie spowiedzi wielkanocnej, do której wielu parafian ani w zeszłym ani w tym roku nie przystąpiło. Kapłani codziennie podczas dyżurów czekają w konfesjonale.

10.  P. Sołtys wsi Siołkowa prosił, aby ogłosić, że rozpoczynają się prace geodezyjne związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków w obrębie ewidencyjnym Siołkowa.

11.  Spotkania duszpasterskie:

Próba chóru w czwartek po mszy wieczornej.

12.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 w int. Czcicieli św. Antoniego;

Sobota o 7.30 w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja.

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Tomasz Witek, którego pogrzeb odbędzie się we wtorek o  14.00. Dobry Jezu…

Niedziela Dobrego Pasterza 25.04.2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.45 z racji przypadającego dzisiaj święta Św. Marka Ewangelisty krótka procesja błagalna o urodzaje do krzyża misyjnego. O 18.00 Msza św. wieczorna. Na godzinę 19.00 pod cmentarz wojenny zapraszamy na Męski różaniec mężczyzn naszej parafii.

2.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.

3.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W piątek o godz. 16.00 krótkim nabożeństwem pokutnym rozpocznie się spowiedź dla klas III a i d. Klasy III b i c zapraszamy na godz. 16.45.

5.       W sobotę o godz. 10.00 i 12.00 Uroczystość I Komunii Św. dla dzieci ze szkoły Podstawowej nr. 1. Dzieci i ich rodziny polecamy modlitwie wszystkich parafian.

6.       Również w pierwszą sobotę miesiąca maja rozpoczniemy nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca. Będą one w każdą I sobotę miesiąca o godz. 8.00 rano. Serdecznie zapraszamy, by w odpowiedzi na fatimski apel Maryi bardziej zainteresować się tą formą wspólnej modlitwy wynagradzającej.

7.       Także w sobotę rozpoczniemy odprawianie nabożeństw majowych. W bazylice będą one w dni powszednie o 18.00 z czytanką i Komunią Św. w niedziele i święta o 17.30 bez komunii. W kaplicach pomocniczych wg. zapowiedzi. Zachęcamy, by jak zwykle gromadzić się także wg. zwyczaju przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych i tam wielbić Boga przez Maryję.

8.       W przyszłą, pierwszą niedzielę miesiąca o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. O 17.30 modlitwę różańcową poprowadzi Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

9.       Przypominamy o możliwości odbycia w tym czasie spowiedzi wielkanocnej, do której wielu parafian ani w zeszłym ani w tym roku nie przystąpiło. Kapłani codziennie czekają w konfesjonale podczas dyżurów.

10.  Dziękujemy kilku rodzinom za dokonane w ostatnim czasie wpłaty na konto na bieżące utrzymanie parafii. Jest to ważne także w kontekście koniecznych prac konserwatorskich, jakie chcemy wkrótce, gdy tylko pogoda pozwoli wykonać, a są to remont grobowca księży na cmentarzu, prace przy fundamentach bazyliki obok wejść, zwłaszcza głównego oraz malowanie dachu na plebanii.

11.  Spotkania duszpasterskie:

Ks. Damian zaprasza dzieci z klas III wraz z rodzicami do Bazyliki we wtorek wg. porządku: Klasy III a i d o 17.00; klasy III b i c o 16.00.

Wtorek o 19.00 – grupa biblijna.

Czwartek o 17.00 dzieci klas III wraz z rodzicami z Siołkowej i Białej Wyżnej.

Czwartek po Mszy wieczornej – Chór.

Sobota 8.00 – Lektorzy.

12.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 18.00 – w int. klasy III d –o dobre przygotowanie do I spowiedzi i Komunii św.

Sobota o 7 00 – w int. III zakonu, a po niej spotkanie formacyjne.

13.  Proszono, by ogłosić, że 6 maja odbędzie się przy remizie OSP na Białej bezpłatne badanie wzroku z możliwością zamówienia okularów. Szczegóły na plakacie przy remizie.

14.  Prasa katolicka dostępna jest przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

15. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Jan Chronowski, Helena Motyka, Franciszek Święs, Zdzisław Panczykowski, Krystyna Obrzut i Zofia Sałapatek. Dobry Jezu…

Niedziela biblijna 18.04. 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Nie będzie Mszy św. o 15.00. O 18.00 Msza św. z nieszporami niedzielnymi.

2.       W poniedziałek 19 kwietnia o 18.00 nowenna do św. Jozefa i Msza św. wotywna z okolicznościowym kazaniem. Zapraszamy zwłaszcza mężczyzn.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       W piątek przypada Uroczystość Św. Wojciecha – Głównego Patrona Polski. Nie ma w tym dniu postu piątkowego.

6.       W sobotę, o 16.00 w auli Centrum Duszpasterskiego, wyjątkowo w tym miejscu ze względu na sytuację, odbędzie się spotkanie Parafialnej Rady Gospodarczej i Duszpasterskiej. Ks. Proboszcz serdecznie zaprasza tych, którzy uwzględniając swoją sytuację i okoliczności mogą przybyć.

7.       Przyszła niedziela to Niedziela Dobrego Pasterza – Światowy Dzień modlitw o powołania. Modlimy się w tym dniu o nowe powołania do służby kapłańskiej, także z naszej parafii, a ofiary na tacę przeznaczone są na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

8.       Męska Strona Rzeczywistości zaprasza na czwarty Męski Różaniec w dniu 25 kwietnia. Rozpoczęcie o godz. 19.00 przy cmentarzu wojennym zakończenie na Wojciechowej Górze.

9.       Spotkania duszpasterskie:

Poniedziałek po Mszy św. wieczornej Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

         Ks. Damian zaprasza dzieci klas III wraz z rodzicami do Bazyliki na spotkanie wg. porządku: 

         klasa III a i III d – wtorek o 17.00;

         klasa III c i III b – wtorek o 16.00;

Środa o 16.30 Parafialny Zespół Caritas, zaś o 19.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

Dzieci z klas III wraz z rodzicami z Siołkowej i Białej Wyżnej w czwartek o godz. 17.00.

Piątek o 17.00 Kandydaci na ministrantów.

10.  Niektóre intencje mszalne:

Poniedziałek o 18.00:

1) w int. Ks. Prałata Penitencjarza /dz-bł/ od SRK; 

2) za śp. Ks. Prałata Józefa Dudka od SRK.

Wtorek o 18.00 w int. klasy III a o dobre przygotowanie i przeżycie I spowiedzi i Komunii św.

         Niedziela o 18.00 za mieszkańców Białej Wyżnej po obu stronach drogi z prośbą o szczęśliwe urodzaje.

11.  Prasa katolicka dostępna jest przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

12.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Zbigniew Kostrzewa, Bronisława Gruca, Andrzej Tymbarski i Eugeniusz Durlak. Dobry Jezu…

Niedziela Miłosierdzia Bożego 11.04.2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Nie będzie mszy św. o 15.00. Natomiast o tej godzinie w bazylice będzie Godzina Miłosierdzia (za udział w tym nabożeństwie, a także za prywatne odmówienie dzisiaj przez cały dzień Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele można, spełniwszy pozostałe warunki zyskać odpust zupełny). O 18.00 Msza św. z nieszporami niedzielnymi.

2.       Od dzisiaj również rozpoczyna się w kościele Tydzień Miłosierdzia. Pamiętajmy o bezinteresownych uczynkach miłosierdzia, modlitwie za innych. Nie przechodźmy także obojętnie obok skarbony Św. Antoniego w naszej Bazylice.

3.       Dzisiaj o godz. 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w centrum duszpasterskim.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. i Msza św. z kazaniem.

5.       W środę o 17.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową.

6.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

7.       W czwartek o 18.00 Nowenna do św. Michała Archanioła.

8.       W piątek o 18.00 Msza święta i adoracja dla Młodzieży, szczególnie zapraszamy maturzystów, których będziemy polecać na modlitwie.

9.       Przyszła niedziela to Niedziela Biblijna. Msze św. jak w każdą niedzielę. Nie będzie Mszy św. o 15.00.

10.  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich serdecznie dziękuje za zaangażowanie w akcję zbiórki makulatury na cele misyjne. Zebrana kwota 1862 zł., zostanie przekazana na misje w Afryce. Bóg zapłać. Dziękujemy także kilku kolejnym rodzinom za wpłaty na konto na utrzymanie parafii.

11.  Spotkania duszpasterskie:

Spotkanie Grupy Biblijnej we wtorek o godz. 19.00.

Ks. Damian zaprasza dzieci klas III wraz z rodzicami do Bazyliki na spotkanie wg. porządku: klas III a - wtorek o 16.00; III b - wtorek o 17 00; kl. III c - środę o 16 00; III d - środę o 17 00. Natomiast dzieci z klas III wraz z rodzicami z Siołkowej i Białej Wyżnej w czwartek o godz. 17.00.

Próba chóru parafialnego w czwartek po Mszy św. o godz 18.45.

12.  Prasa katolicka dostępna jest przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o 6.30  1) za śp. ks. Prałata Józefa Dudka w rocznicę śmierci;

2) w intencji Członkiń Św. Rity za Strzylawek Starowiejskich /dz-bł/ i za zmarłych.

14.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Józef Rzemiński i Władysław Obrzut z Siołkowej, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 12.00. Dobry Jezu…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 04.04.2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Witamy serdecznie wszystkich gości przybyłych do naszej parafii na czas świąteczny. Msze święte w dniu dzisiejszym w naszej bazylice o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 18.00, a w kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O godz. 14.45 koronka do Bożego Miłosierdzia w ramach trwającej nowenny.

2.       Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Msze święte jak w każdą niedzielę. Nie będzie jednak mszy o 15.00. O 6.15 zmiana tajemnic różańcowych.

3.       W kościele trwa nowenna przed przypadającą w najbliższą niedzielę Uroczystością Miłosierdzia Bożego. W naszej bazylice ta nowenna będzie codziennie przed wieczorną Mszą św. o godz. 17.45.

4.       W środę o 18.00 Nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa.

5.       Najbliższa niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia w Kościele. O 14.00 w Centrum duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych. O godz. 15.00 w bazylice uroczyste nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego składające się z drogi krzyżowej i koronki.

6.       Również w przyszłą niedzielę Uroczystość odpustowa na Zagórzu: Msze św. o godz. 8.00 i 11.00.

7.       Dzisiaj pragniemy serdecznie podziękować:

·                    Ks. Damianowi Pitworowi za wygłoszenie w tym roku kazań pasyjnych.

·                    Wszystkim, którzy na różne sposoby złożyli nam życzenia wielkoczwartkowe i świąteczne i okazali inne symbole życzliwości.

·                    Siostrze Przełożonej Renacie i siostrze Józefie za przygotowanie ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz świąteczna dekoracje Bazyliki.

·                    Dziękujemy pewnym osobom za ufundowanie pięknego, nowego woskowego paschału do naszej bazyliki.

·                    Ks. Proboszcz i Ks. Penitencjarz dziękują za zamówione Msze św. i życzenia z okazji imienin.

·                    LSO i Chórowi Parafialnemu oraz Strażakom za zaangażowanie w liturgię Triduum Paschalnego.

·                    Kilku kolejnym rodzinom za wpłaty na utrzymanie parafii.

8.       Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 w int. Czcicieli św. Antoniego;

Sobota o 7.00 w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja.

9.       Świąteczna prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Zachęcamy do nabywania i lektury. Tam też znajdziemy książki o Wielkanocy i św. s. Faustynie, z których ofiary przeznaczone są na młodzież. Bóg zapłać.

10.  Z naszej Parafii odszedł do wieczności: śp. Sławomir Machaczek. Dobry Jezu…

11.  Drodzy Parafianie i Goście. Przyjmijcie od nas serdeczne życzenia:

Niech to spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem przyczyni się do pogłębienia naszej wiary w tym bardzo trudnym duchowo i zewnętrznie czasie. Niech wszystkim naszym rodzinom, Zmartwychwstały Pan przyniesie jakże potrzebny dzisiaj dar nadprzyrodzonego pokoju, który niech zstąpi do Waszych serc do Waszych rodzin, miejsc pracy i tam pozostanie na zawsze. Wszystkim na ten radosny okres życzymy: Szczęść Boże.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej 28.03.2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. i nabożeństwa pasyjne w bazylice i kaplicach według zwyczajnego porządku.

2.       Od jutra Msze św. wieczorne będą o godz. 18.00.

3.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia, po niej Msza św.

4.       W środę drugi dzień spowiedzi wielkanocnej. Spowiedź będzie od. 8.00 do 9.45, od 10.20 do 12.00, od 14.00 do 15.45 i od 16.15 do 18.00. O 18.00 Nowenna do NMP, a po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       Dzieci, które włączyły się w akcję wielkopostnych skarbonek Caritas prosimy, by te skarbonki przynosiły do zakrystii.

6.       W czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Cały program nabożeństw i czuwań na Triduum wywieszony jest w gablocie przy wyjściu z bazyliki i na naszej stronie internetowej. Oto jego szczegóły:

 

WIELKI CZWARTEK

(dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa oraz pojmania i uwięzienia Pana Jezusa)

O 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej. O 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, o 8.00 Droga Krzyżowa, o 9.00 Ciemna Jutrznia i o 15.00 Droga Krzyżowa. Wieczorna Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i Adoracja Pana Jezusa do godz. 24.00

Adorację poprowadzą następujące grupy:

Od 20.00 – Koło Przyjaciół Radia Maryja.

Od 21.00 – Akcja Katolicka i Caritas Parafialna.

Od 22.00 – Grupa Biblijna i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

Od 23.00 – Droga Krzyżowa.

WIELKI PIĄTEK

(dzień męki, śmierci i złożenia do grobu Pana Jezusa)

O 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej. O 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, o 8.00 Droga Krzyżowa, o 9.00 Ciemna Jutrznia i o 15.00 Droga z Koronką do Miłosierdzia Bożego, rozpoczęcie nowenny.

Uroczysta liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o 18.00. Po skończonej liturgii nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i odśpiewamy III część Gorzkich Żali. Pana Jezusa w grobie będziemy adorowali do godziny 24.00. Adorację poprowadzą:

Od 20.15 – III Zakon św. Franciszka.

Od 22.00 – Młodzież.

Od 23.00 – Śpiew Pasji.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły bez żadnej dyspensy. Krzyż całuje tylko główny celebrans, a pozostali uczestnicy mogą jedynie podejść i uklęknąć na chwilę adoracji. Ofiary składane przy adoracji krzyża, przeznaczone są na pomoc Ziemi Świętej. 

Uwaga:

Zgodnie z przepisami liturgicznymi Komunia św. w Wielki Czwartek i Piątek będzie udzielana tylko podczas nabożeństw o godz. 18.00. Poza tym można Komunii udzielić tylko, jako Wiatyku osobom umierającym.

WIELKA SOBOTA

(dzień oczekiwania, przygotowania i przeżycia Zmartwychwstania Pana Jezusa)

O godz. 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej, o 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 8.00 Ciemna Jutrznia z Kapłanami i Lektorami. Święcenie pokarmów w bazylice i przed nią będzie od 9.00 do 13.00 co 20 minut, io godz. 14.00. Na Podjaworzu, Białej Wyżnej w remizie i na Podchełmiu o 11.00. Na Zagórzu o 11.00, na Zawodziu o 11.40.

WIGILIA PASCHALNA

(celebracja Zmartwychwstania Pańskiego)

Rozpoczęcie uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. O 18.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Na liturgię prosimy przynieść ze sobą świece. Na zakończenie uroczystej liturgii Procesja Rezurekcyjna. Zachęcamy do udziału w tych najważniejszych wydarzeniach liturgicznych naszego Kościoła. Prosimy też przygotować do procesji sztandary i feretrony.

Ze względu na ograniczenia pandemiczne bardzo prosimy, aby część osób, zwłaszcza młodszych zajmowała podczas liturgii Triduum Paschalnego miejsca na zewnątrz bazyliki, będzie trochę ławek, można przynieść własne krzesełko. Zapowiadana jest dobra ciepła pogoda. Pamiętajmy o dezynfekcji i maseczkach właściwie założonych. W świątyni gdzie nie może być żadnego tłoku pozostawmy miejsca dla starszych. Przychodźmy także na czuwania w godzinach późniejszych po 22.00, by nie wszyscy tłoczyli się zaraz po nabożeństwie. W czasie czuwań od 20.00 do 24.00 w czwartek i piątek będą dyżury w konfesjonale.

 

 

 

7.       W sobotę przypada dzień imienin Ks. Prałata Proboszcza i Ks. Prałata Penitencjarza. Czcigodnym solenizantom składamy serdeczne życzenia i zapewniamy o modlitwie. W intencji Solenizantów zostały zamówione Msze św. z następujących intencji: W int. Ks. Proboszcza: od Arcybractwa Różańcowego w czwartek o 18.00; od. Akcji Katolickiej, od Rady Parafialnej, od Czcicieli św. Antoniego i od III Zakonu w sobotę o 18.00, od Parafialnego Zespołu Caritas w niedzielę o 8.00, od chorych z Caritasu i od Grupy Biblijnej w niedziele o 9.30, od Dyrekcji i Pracowników Przedszkola Parafialnego w niedzielę o 11.00, od Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Kręgów Domowego Kościoła w Poniedziałek wielkanocny o 9.30. W int. Ks. Penitencjarza: w sobotę o 18.00 od Rady Parafialnej i od III Zakonu, w niedzielę o 9.30 od Grupy Biblijnej i od chorych z Caritasu, w Poniedziałek wielkanocny o 9.30 od Kręgów Domowego Kościoła oraz od Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

8.       W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę.

9.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy Parafialnemu Zespołowi Caritas, wszystkim współpracownikom i darczyńcom za włączenie się w przygotowanie i dystrubucję ponad 60 paczek dla potrzebujących. Dziękujemy także kilkunastu rodzinom za indywidualne wpłaty na konto na utrzymanie parafii dokonane w ostatnich tygodniach.

10.  Spotkania;

Środa po Mszy św. próba chóru

11.  Niektóre pozostałe intencje Mszy św:

Czwartek o 18.00 w int. wszystkich kapłanów pracujących w naszej Parafii; w int. Ks. Prałata Józefa Góry z ok. imienin od chorych z Caritasu; w int. Róży Ojców z Brzezinek – św. Antoniego /dz-bł/ i za zmarłych;

Niedziela o 6.30 w int Róży św. Hiacynty z Białej Wyżnej oraz w int. Róży św. Teresy ze Strzylawek Grybowskich /dz-bł/ i za zmarłych.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Stanisław Nalepa i Janusz Fyda. Dobry Jezu…

V Niedziela Wielkiego Postu 21.03.2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. i nabożeństwo Gorzkich Żali jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Kazania rekolekcyjne ogólne będą na wszystkich Mszach św. Na Gorzkich Żalach rekolekcyjne kazanie pasyjne.

 

Program rekolekcji na dalsze dni: 

 P O N I E D Z I A Ł E K  (22.03)

·          godz. 6.00 – Godzinki o Męce Pańskiej.

·          godz. 6.30, 9.00, 17.00 – Msze św. z nauką dla wszystkich.

·          godz. 10.00 – Spowiedź święta i ok. 10.45 – Msza św. z sakramentem namaszczenia i błogosławieństwem lourdskim dla osób chorych i starszych.

·          godz. 15.00 – Nauka rekolekcyjna dla dzieci z klas I – IV.

·          godz. 18.00 Pierwsza nauka stanowa dla małżonków.

·          godz. 18.45 – Msza św. z nauką dla młodzieży szkół średnich, studentów, młodzieży pracującej.

 W T O R E K (23.03)

·          godz. 6.00 Godzinki o Męce Pańskiej.

·          godz. 6.30, 9.30, 17.00 Msze św. z nauką dla wszystkich.

·          godz. 15.00 Nauka dla dzieci z klas V – VIII Szkół Podstawowych.

·          godz. 18.00 – Druga (inna od pierwszej) nauka stanowa dla małżonków.

 Ś R O D A  (24.03)

  Dzień spowiedzi i zakończenia rekolekcji

·          godz. 6.00 Godzinki o Męce Pańskiej.

·          godz. 6.30, 9.30, 15.00 i 17.00. – Msze św. z nauką na zakończenie rekolekcji.

·          godz. 16.45. Nowenna do NMP.

·          godz. 8.00 – 9.30; 10.20 – 12.00; 14.00 – 15.00; 15.45 – 17.00 – Spowiedź rekolekcyjna i wielkanocna.

2.       W czasie rekolekcji Msze św. zamówione na godz. 7.00 i 7.30 będą odprawiane
o 6.30.

3.       W środę na wszystkich Mszach św. tradycyjna składka na cele rekolekcyjne.

4.       W poniedziałek, wtorek i środę Parafialny Zespół Caritas przeprowadzi w kilku sklepach zbiórkę żywności na paczki świąteczne dla ubogich. Ze względu na pandemię będą wystawione same kosze, nie będzie asystujacej młodzieży, ale bardzo prosimy, by tym bardziej nie przechodzić obok nich obojętnie: „Jałmużna zakrywa wiele grzechów”. Ofiary pieniężne można składać do skarbony Św. Antoniego. Paczki będą wydawane w czwartek od godz. 9.00 w Centrum Duszpasterskim.

5.       W czwartek przypada Uroczystość Zwiastowania NMP – Dzień Świętości Życia. Na mszy św. o 17.00 nastąpi przyjęcie chętnych do włączenia się w akcję Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W obliczu ogromnych ataków na dar życia zachęcamy do zaangażowania się w to piękne dzieło.

6.       W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 8.00, o 16.00, oraz po zakończeniu Mszy św. o 17.00.

7.       W sobotę od. godz. 9.00 odwiedzimy chorych i starszych w domach. Te osoby prosimy zgłaszać w zakrystii lub w kancelari parafilnej.

8.       Również w sobotę odbędą się o godz. 14.00 przyrzeczenia do KSM (w tym 10 osób z naszej Parafii). W szczególny sposób zapraszamy naszą młodzież
na to wydarzenie, któremu będzie przewodniczył Ks. Bp Artur Ważny.

9.       W przyszłą niedzielę przypada Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. a uroczyste z procesją o godz. 10.50 – rozpoczęcie przy Kaplicy Męki Pańskiej. Na procesję zapraszamy zwłaszcza dzieci z palmami.
Składka z tego dnia w naszej diecezji przeznaczona jest na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

10.  Niektóre intencje mszalne:

Środa o 15.00 w int. Róży św. Łucji ze Strzylawek Siołkowskich;

Niedziela o 6.30 w int Róży św. Rity oraz w int. Róży św. Bernardyna.

11.  Od wtorku do piątku przy garażach za plebanią będzie można oddawać makulaturę oraz nakrętki do podstawionych kontenerów. Dochód będzie przeznaczony na misje.

12.  Dyrektor Szpitala Sławomir Kmak uprzejmie informuje, iż Szpital im. dr J. Dietla w Krynicy Zdroju jako punkt szczepień populacyjnych posiada dużą ilość wolnych terminów szczepień dla osób urodzonych w 1951 roku i starszych (70+). Szczepienia odbywają się codziennie przez 7 dni w tygodniu wyłącznie szczepionką Pfizer i Moderna. Zainteresowanych prosimy o kontakt od poniedziałku pod nr tel: 505-668-349 oraz 18 47-32- 400.

13.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

14.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Stanisława Radzik, Alicja Marcinowska, Mariola Kłapacz oraz Józef Maciaszek. Dobry Jezu…

IV Niedziela Wielkiego Postu 14.03.2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. i nabożeństwo Gorzkich Żali jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Trwamy na nowennie do Św. Józefa. W roku Św. Józefa przeżywanym obecnie w całym Kościele serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Modlimy się do tego Wielkiego Patrona po Mszy porannej i przed wieczorną.

2.       We wtorek o 17.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św.

3.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o licznych marcowych solenizantach i solenizantkach, żyjących i zmarłych.

4.       W piątek przypada Uroczystość Św. Józefa. Uroczysta Msza św. zwłaszcza za ojców i mężów z kazaniem o 17.00. Z racji uroczystości nie obowiązuje w tym dniu post piątkowy.

5.       W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 8.00, o 16.00, na którą zapraszamy dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej oraz po zakończeniu Mszy św. o 17.00.

6.       W sobotę o 17.00 rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne. Prowadził je będzie znany nam z Nabożeństw Fatimskich Ks. Piotr Kalinowski, Pallotyn z Białej Niżnej. Prosimy wszystkich, zwłaszcza chorych o modlitwę w intencji owocnych rekolekcji. Zachęcamy, by już teraz podczas dyżurów w konfesjonale liczniej korzystać ze spowiedzi wielkanocnej, by bliżej świąt nie tworzyły się tak bardzo niewskazane w tym czasie kolejki. Cały program rekolekcji jest wywieszony w gablotach i na naszej stronie internetowej. Misje parafialne planujemy na październik. Również w sobotę po Mszy św. i nauce dla wszystkich będziemy mogli wysłuchać koncertuinaugurującego Festiwal „Iuxta Crucem”. Podczas koncertu wybrzmi arcydzieło muzyki baroku Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz krótka prelekcja dot. sztuki pasyjnej Ziemi Grybowskiej. Wystąpią wybitne solistki koncertujące w kraju i za granicą Blanka Dembosz-Tondera (sopran), Ilona Szczepańska (alt) oraz zespół Sinfonia Nova Ensemble pod dyr. Jakuba Kornakiewicza. Dodatkowo jako swoiste preludium do koncertu usłyszymy Dziecięcą  Schole Parafialną prowadzoną przez Panią Ewę Kornakiewicz. Schola w ramach przygotowań do występu uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez pedagogów śpiewu i aktywnie koncertujących muzyków. Jest to znaczące wydarzenie, któremu Patronatu Honorowego udzielił m.in. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Serdecznie Zapraszamy! 

7.       W przyszła niedzielę nauki rekolekcyjne na wszystkich Mszach św., także tych po Gorzkich Żalach, na których wysłuchamy rekolekcyjnego kazania pasyjnego.

8.       Spotkania duszpasterskie:

Wtorek      o 18.00 Grupa biblijna;

Środa          o 16.00 Klasy III Szkoły Podstawowej przygotowujące się do I Komunii św. z Siołkowej i Białej Wyżnej;

Czwartek   o 16.00 Ministranci młodsi;

                   o 17.30 Parafialne Zespoły Synodalne;

Piątek       o 17.00 Kandydaci na Ministrantów;

                   o 18.30 KSM;

Sobota       o 8.00 Lektorzy;

                   o 8.15 Ministranci starsi.

9.       Niektóre intencje mszalne:

Piątek o 7. 00 – w int. śp. Ks. Józefa Dudka z ok. imienin od Czcicieli św. Antoniego oraz w int. Ks. Józefa Góry od III Zakonu /dz – bł/;

Sobota o 6.30 – w int. śp. Ks. Józefa Dudka od Akcji Katolickiej;

10.  Niedziela o 16.00 – w int. Róży św. Elżbiety /dz – bł/ i za zmarłe Członkinie.

11.  Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Na Uroczystość Św. Jozefa Redakcja Tygodnika „Gość Niedzielny” wydała piękną okolicznościową publikację pt. „Cień Ojca” w cenie 9 PLN do nabycia przy gazetach. Przy prasie katolickiej są do nabycia pakiety na EDK. Koszt 15 zł.

13.  Przypominamy o zapisach na Warsztaty Chóralne w naszej parafii, które odbędą się od 19-21 marca. Są jeszcze wolne miejsca, szczególnie dla Panów. Zapisy w zakrystii.

14.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

15.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Marian Bardowski, Marcin Rola, Stanisława Radzik, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00 i Alicja Marcinowska, której pogrzeb odbędzie się we wtorek o 14.00. Dobry Jezu…

III niedziela Wielkiego Postu 07 marca 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. i nabożeństwo Gorzkich Żali jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Przy Kaplicy „Na furtce” można nabywać baranki i Paschaliki w ramach charytatywnego dzieła Caritas. Ofiara, o którą Caritas prosi to co najmniej 6 zł.

2.       We wtorek o 17.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św.

3.       W środę o 16.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi modlitwę, zaś o 17.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o licznych marcowych solenizantach i solenizantkach, żyjących i zmarłych.

4.       Także w środę rozpoczniemy nowennę do Św. Józefa. W roku Św. Józefa przeżywanym obecnie w całym Kościele szczególnie serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Modlić się będziemy do tego Wielkiego Patrona po Mszy porannej i przed wieczorną. Z tej okazji także, na półce z gazetami można nabywać piękne i gustowne obrazy św. Józefa, bardzo dobre na prezent dla naszych solenizantów oraz książki o św. Józefie, z których ofiara przeznaczona jest na młodzież naszej Parafii.

5.       W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 8.00, o 16.00 ( zwłaszcza dla dzieci) i po zakończeniu Mszy św. o 17.00. Na Mszę św. o 17 00 zapraszamy młodzież klas VIII, w ramach przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Po Mszy św. „Inscenizowana Droga Krzyżowa” została przygotowana przez nasz KSM, do udziału, więc zapraszamy zwłaszcza młodzież, w tym klasy VIII. Nie będzie drogi krzyżowej o 19.00.

6.       W przyszłą niedziele na Gorzkich Żalach tradycyjna dodatkowa składka na kwiaty do Grobu Pańskiego i świąteczny wystrój kościoła. Pozostała część złożonych ofiar przeznaczana jest na dopłatę do kwiatów na cały rok.

7.       Przypominamy, że rekolekcje wielkopostne w naszej parafii przeżywać będziemy od soboty 20 marca. Prowadził je będzie znany nam z Nabożeństw Fatimskich Ks. Piotr Kalinowski, Pallotyn z Białej Niżnej. Prosimy wszystkich, zwłaszcza chorych o modlitwę w intencji owocnych rekolekcji. Zachęcamy, by już teraz podczas dyżurów w konfesjonale liczniej korzystać ze spowiedzi wielkanocnej, by bliżej świąt nie tworzyły się tak bardzo niewskazane w tym czasie kolejki.

8.       Sztab grybowski EDK zaprasza na Ekstremalną Drogę Krzyżową w piątek 26 marca. O 20.00 odbędzie się Msza św. w intencji uczestników EDK. W naszym rejonie przygotowano 7 tras o różnym poziomie trudności od 32 do 60 km. Na trasy można wyruszyć w dowolny dniu Wielkiego Postu. Szczegóły na stronie: grybow.edk.org.pl

9.       Spotkania duszpasterskie:

Spotkanie dzieci z kl. III Szkół Podstawowych: z Grybowa, Białej Wyżnej i Siołkowej w ramach przygotowań do I Komunii św. Zapraszamy dzieci komunijne wraz z rodzicami na katechezę do Centrum Duszpasterskiego wg. porządku:

       Klasa III a – wtorek 16.00;      Klasa III b – wtorek 16.45;

       Klasy III z Białej Wyżnej i Siołkowej w środę o godz. 16.00;

       Klasa III c – czwartek 16.00;   Klasa III d –czwartek16.45;

Środa        o 16.00 Parafialny Oddział Caritas;

                   o 18.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej;

Czwartek  o 16.30 Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci;

                   o 17.30 Chór Parafialny;

Piątek       o 17. 00 Kandydaci na Ministrantów;

                   o 18.15 Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i KSM;

Sobota      o 8.00 Lektorzy.

10.  Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 7.00 w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja.

11.  Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim.

12.  Proszono, by ogłosić: Gminne Biuro Spisowe informuje, że od 1 kwietnia 2021 roku zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w spisie jest obowiązkowy. Każdy mieszkaniec może spisać się internetowo, telefonicznie oraz w Urzędzie Gminy w Grybowie – pokój nr 2. Natomiast rachmistrze spisowi rozpoczną pracę w terenie od dnia 15 kwietnia.

13.  Przypominamy o dzisiejszej akcji oddawania krwi w godzinach od 8.30 – 13.00 w lokalu OSP – Grybów – Biała Wyżna.

14.  Przypominamy o zapisach na warsztaty chóralne, które odbędą się w naszej parafii w dniach od 19-21 marca. Zapisy w zakrystii.

15.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

16.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Edward Koszyk i Andrzej Lichoń, Aleksandra Małecka, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00 i śp. Lucyna Tymbarska, której pogrzeb odbędzie się we wtorek o 14.00. Dobry Jezu…

II Niedziela Wielkiego Postu 28.02.2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 Nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Zapraszamy do udziału. Ze względów sanitarnych bardzo prosimy o to, by więcej osób z godz. 15.00 przeniosło się na 17.00.

2.       W liturgii tego tygodnia w czwartek święto Św. Kazimierza Królewicza.

3.       W poniedziałek o 17.00 nowenna do św. Katarzyny .

4.       We wtorek o 16.30 Akcja Katolicka poprowadzi różaniec, o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.  Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych solenizantach i jubilatach.

6.       W I czwartek o 17.00 modlitwa powołaniowa.

7.       W I piątek msze wotywne o NSPJ o 6.15, 7.00, i 17.00. W modlitwach i ofiarach pamiętamy tradycyjnie w tym dniu o misyjnym dziele kościoła.

8.       W piątek Droga Krzyżowa ze względu na I piątek zaraz po zakończeniu mszy św. o 7.00, następnie również ze względu na I piątek wyjątkowo o 16.30 (Komunia Św. będzie na Mszy św.) o 17.30 i o 19.00 (dla młodzieży).W niedziele o 9.00. Serdecznie zapraszamy do udziału.

9.       W I sobotę msze św. o Niepokalanym Sercu NMP o 6.15 i 7.00, potem modlitwa za rodziny.

10.  W przyszłą niedzielę o 6.15. zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

11.  Także w przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę przeznaczone będą na ogrzewanie bazyliki i kościołów pomocniczych w tym sezonie zimowym.

12.  Od pewnego czasu w naszej diecezji odbywa się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Patronki Robotników oraz relikwii bł. Ks. Popiełuszki. Od soboty te święte znaki będą w naszym dekanacie.  W naszej parafii obraz i towarzyszące mu symbole będą od soboty wieczorem do niedzielnego popołudnia. W sobotę o 17.00 powitamy obraz, następnie będziemy koncelebrować uroczystą mszę św. z okolicznościowym kazaniem. Po mszy św. Arcybractwo Różańcowe i Róże poprowadzą modlitwę różańcową ze specjalnymi rozważaniami. Potem czuwanie poprowadzi Akcja katolicka. Od. 19.30 do 20.15 modlitwie przewodniczyć będą członkowie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Kręgi Rodzin. Od 20.30 modlitwę poprowadzi młodzież. Modlitewne czuwanie zakończymy o 21.00 apelem jasnogórskim. W niedzielę pomiędzy mszami będzie możliwość indywidualnej modlitwy, a obraz pożegnamy aktem zawierzenia o godz. 13.30 i przekażemy go Parafii Stróże. Zachęcamy zwłaszcza wszystkich ludzi pracy, ludzi zatroskanych o losy Ojczyzny, poszukujących pracy, pracodawców do duchowego skorzystanie z tego ważnego wydarzenia.

13.  Aby ułatwić przygotowanie do małżeństwa tym młodym z naszej parafii, którzy w najbliższym roku planują zawrzeć małżeństwo (osoby powyżej 20 roku życia) w naszej Parafii odbędą się dwa skrócone kursy przedmałżeńskie; w sobotę 6 marca i 13 marca w godzinach od 9.00 do 15.00. Ze względów sanitarnych liczba uczestników jest ograniczona. Zgłoszenia do czwartku u ks. Tomasza pod nr 796 349 093.

14.  Ogłaszamy nabór do nowego chóru mieszanego przy Bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie. W pierwszej kolejności zaplanowano oprawę liturgii Triduum Paschalnego, potem chór ma działać jako stała formacja składająca się z mieszanej wiekowo grupy osób. Zapraszamy zarówno młodzież i dorosłych – te osoby, które chcą rozpocząć przygodę ze śpiewem, jak i te, które już się w niego angażowały. Próby będą odbywać się w czwartki po mszy wieczornej w Domu Duszpasterskim.

15.  Serdecznie zapraszamy na warsztaty chóralne, które odbędą się w naszej parafii w dniach od 19-21 marca. Organizatorem jest nasz parafianin pan Grzegorz Sus przy współpracy z wokalistką panią Magdaleną Anną Dudek z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dyrygentem i teoretykiem muzyki panem Juliuszem Stępniem również Akademia Muzyczna we Wrocławiu oraz panią Elizą Fydą, naszą parafianką, pasjonatką muzyki chóralnej i dyrygentką chóru Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie. Warsztaty rozpoczną się w piątek 19 marca o godz. 18, a zakończą się Mszą Świętą w niedzielę 21 marca o godz. 11 podczas której uczestnicy warsztatów zaprezentują wypracowane utwory. Po Mszy Św. odbędzie się również krótki koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu oktetu złożonego z naszych parafian oraz gości z Wrocławia. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy w zakrystii.

16.  Klub Honorowych Dawców Krwi „ADMA” w Grybowie uprzejmie informuje iż wznawia akcję oddawania krwi, która odbędzie się 7 marca 2021 r. (niedziela) w lokalu OSP – Grybów – Biała Wyżna w godzinach od 8.30 – 13.00. Krew będzie przeznaczona dla dzieci oczekujących na przeszczep szpiku kostnego w Szpitalu Specjalistycznym w Krakowie – Prokocimiu i potrzebujących pacjentów w leczeniu Covid 19. Równocześnie prosimy krwiodawców o zapoznanie się z ważną informacją na stronie: www.krwiodawcyadma.pl

17.  Spotkania duszpasterskie:

Ks. Damian w ramach przygotowań do I Komunii św. zaprasza dzieci komunijne klas III z SP 1 wraz z rodzicami na katechezę do Centrum Duszpasterskiego wg. porządku:

Klasa III a – wtorek 16.00;    Klasa III b – wtorek 16.45;

Klasa III c – środa 16.00;      Klasa III d – środa 16.45;

Wtorek o 18.00 Grupa biblijna.

18.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 w int. Czcicieli św. Antoniego;

Sobota o 7.00 w int. III Zakonu i po niej spotkanie formacyjne;

Niedziela   o 6.30 w int. Róży Ojców Sośnie Górne, Turystyczna i Zdrojowa;

                   o 8.00 za śp. Edwarda Lichonia w 7 r. śm.

19.  Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim.

20.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze NMP.

21.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Anna Główczyk, Julian Kocoń, Barbara Struk, Krystyna Oracz. Dobry Jezu…

I Niedziela Wielkiego Postu 21.02.2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich, także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       Męska Strona Rzeczywistości zaprasza na trzeci Męski Różaniec w dniu 25 lutego o godz. 19.00 pod Kaplicę na Zagórzu. Różaniec połączony z przejściem pod krzyż na Matelance.

5.       W przyszłą niedzielę przypada dzień szczególnej solidarności modlitewnej z wszystkimi misjonarzami na świecie. Z tego tytułu ofiary składane na tacę w części przeznaczone są na ogólnopolski Fundusz Misyjny pomagający ponad 2000 polskich misjonarzy posługującym na całym świecie.

6.       Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim. Parafialny Oddział Caritas pragnie zorganizować, po rocznej przerwie także zbiórkę żywności w niektórych sklepach na przygotowanie paczek dla potrzebujących. Część ofiar składanych do Św. Antoniego idzie na dodatkowe zakupy związane z tą akcją.

7.       Spotkania duszpasterskie:

Ks. Damian w ramach przygotowań do I Komunii św. zaprasza dzieci komunijne klas III z SP 1 wraz z rodzicami na katechezę do Centrum Duszpasterskiego wg. porządku:

Klasa III a – wtorek 16.00;    Klasa III b – wtorek 17.00;

Klasa III c – czwartek 16.00;Klasa III d – czwartek 17.00;

Kandydaci na ministrantów – piątek 17.00

Lektorzy – sobota 8.00

8.       W ramach wielkopostnych postanowień zachęcamy do wpisywania się do Księgi Trzeźwościowej, która jest dostępna w kancelarii w godzinach urzędowania. Niektórzy dokonują heroicznego wpisu na całe życie.

9.       Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie informuje, że ruszają zapisy do zerówki i klasy pierwszej na rok szkolny 2021/22 – zapisy od 16 do 23 lutego w budynku Szkoły przy ul. Szkolnej 1.

10.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze NMP.

11.  Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Marek Tomczyk. Dobry Jezu…

VI Niedziela Zwykła 14 lutego 2021

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dzisiaj tradycyjnie rozpoczynamy nabożeństwo 40 – godzinne. Od 13.30 do 15.00 i od 16.do 17.00  pierwsza prywatna część tego nabożeństwa.

2.       Od niedzieli do soboty trwa Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

3.       W poniedziałek nabożeństwo 40 – godzinne rozpocznie się po Mszy św. o 7.30. Do modlitwy wynagradzającej zapraszamy wg. następującego porządku:

Od 8.00 Siołkowa, od  9.00 Biała Wyżna, od 10.00 Biała Niżna, od 11.00 Grybów, od 12.00 Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, od 13.00 Grupa Biblijna, od 14.00 III Zakon, od 15.00  Dzieci szkół podstawowych, od 16.00 Caritas Parafialna.

4.       We wtorek do godz. 11.00 wg tego samego porządku, co w poniedziałek. Natomiast od 12.00 adorację poprowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, od 13.00 Kręgi Domowego Kościoła, od 14.00 Koło Przyjaciół Radia Maryja, od 15.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, od 16.00 klasy ósme i szkoły średnie oraz KSM i lektorzy. O 17.00 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z okolicznościowym kazaniem. Wszystkich serdecznie zapraszamy, aby w miarę możliwości włączyć się w modlitwę wynagradzającą o którejkolwiek porze.

5.       W tym tygodniu przypada środa popielcowa tradycyjnie rozpoczynająca Wielki Post. W bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem i posypaniem głów popiołem będą o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 15.00. O 16.45 nowenna do NMP, później sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Środa popielcowa jest dniem postu ścisłego, od którego nie ma żadnej dyspensy. Ofiary na tacę z tego dnia przeznaczone są na działalność Caritas parafialnej i diecezjalnej.

6.       W piątek rozpoczniemy odprawianie nabożeństw Drogi Krzyżowej. Będą one w bazylice o 8.00, o 16.00 i 17.30 oraz o 19.00 przygotowana przez młodzież i zwłaszcza dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału. W piętek o 17. 00 nowenna do św. Józefa i Msza św.

7.       W przyszłą niedzielę o 15.00 i 17.00 Nabożeństwa Gorzkich Żali, po nich Msza św. Kazania pasyjne będzie w tym roku głosił Ks. mgr Damian Pitwor.

8.       Ze względu na zewnętrzne okoliczności misje parafialne zostają ponownie odłożone na miesiąc październik. Natomiast od V niedzieli Wielkiego Postu do środy odprawimy rekolekcje ogólne, które zakończą się spowiedzią w środę. Drugi dzień spowiedzi wielkanocnej będzie w Wielką Środę. Nie będzie osobnych rekolekcji dla dzieci i młodzieży. Te grupy będą miały swoje pojedyncze nauki podczas rekolekcji ogólnych.

9.       Spotkania w tym tygodniu:

Czwartek  o 16.00 – Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci;

                   o 17.00 – Ministranci młodsi;

                   o 17.30 – Parafialne Zespoły Synodalne;

Piątek       o 17.00 – Kandydaci na ministrantów;

Sobota      o 8.00 – Lektorzy;

                   o 8.15 – Ministranci starsi.

10.  Niektóre intencje mszalne:

Niedziela na Podchełmiu o 9.30 – za Śp. Ks. Bernardyna Dziedziaka w kolejną rocznicę śmierci – o rozpoczęcie procesu beatyfikacji.

11.  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie informuje, że ruszają zapisy do zerówki i klasy pierwszej na rok szkolny 2021/22 – zapisy od 16 do 23 lutego w budynku Szkoły przy ul. Szkolnej 1.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: śp. Ziemowit Karaśkiewicz. Dobry Jezu…

V Niedziela Zwykła 07 lutego 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę, dodatkowa Msza św. o 15.00. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. Po Mszach świętych młodzież zaprasza do nabywania książek o „Matce Bożej” i o „Świętej Rodzinie”. Na wspierających młodzież czeka słodki upominek. 

2.       We wtorek o 17.00 w bazylice koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 16.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi różaniec przed obrazem Matki Bożej, zaś o 17.00 nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes przypada kolejny Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w sobotę z racji wspomnianego wyżej dnia chorego będziemy celebrować kolejny parafialny dzień osób starszych i chorych. O 8.15 spowiedź, o godz. 9.00 Msza św. w intencji wszystkich chorych, po niej adoracja eucharystyczna i błogosławieństwo lourdskie. Chorych w domach odwiedzimy od godz. 10.00. Prosimy ich zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Zadbajmy, by w przededniu Wielkiego Postu wszyscy nasi chorzy i starsi mogli skorzystać z sakramentów świętych.

5.       Także w czwartek o 17.00 w bazylice obowiązkowe spotkanie dla wszystkich uczniów klas ósmych pragnących w tym roku przyjąć bierzmowanie. Prosimy także o obecność przynajmniej jednego rodzica. Młodzież na nabożeństwie zajmuje miejsce obok swojego rodzica.

6.       W przyszłą niedzielę ofiary na tace w całej diecezji przeznaczone będą na utrzymanie WSD w Tarnowie.

7.       W przyszłą niedzielę w nawiązaniu do tematyki obecnego roku kazania dotyczące Eucharystii wygłosi O. Zbigniew Ptak – Paulin z Krakowa. Po Mszach będzie rozprowadzał książki pomagające lepiej zrozumieć i przeżywać Mszę św.

8.       Zachowując reżim sanitarny będziemy powoli powracać do spotkań w grupach:

Wtorek      o 16.00 wszyscy ministranci w auli Centrum Duszpasterskiego;

                   o 18.00 grupa biblijna;

Środa         o 16.30 Parafialny Oddział Caritas;

Piątek        o 16.00 Lektorzy młodsi

                   o 17.30 chór parafialny;

                   o 18.00 SRK;

Sobota       o 8.00 Lektorzy starsi.

9.       Jutro będzie przeprowadzona akcja dorocznego oczyszczania i odkurzania sufitu i ścian naszej bazyliki. Ze względu na towarzyszące tej pracy dźwięki przeszkadzające w modlitwie nie będzie wystawienia Najświętszego Sakramentu. Firmie P. Piotra Poniewierskiego dziękujemy za darmowe wykonanie po raz kolejny, tej wartej ok. 3 tys. zł. usługi.

10.  Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 7.30 – w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja i za śp. Józefę Obrzut;

Niedziela o 6.30

1)    w int. Róży Ojców /dz-bł/ – Sośnie Górne, Turystyczna, Zdrojowa;

2)    w int. Róży św. Agaty z Brzezinek /dz-bł/.

11.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

12.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Michał Obrzut i śp. Teresa Filipowicz. Dobry Jezu…

 

IV Niedziela Zwykła 31 stycznia 2021 r.

***********************************************************************************************

1.    Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę, dodatkowa Msza św. o 15.00. O 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami.

2.       W poniedziałek o 17.00 nowenna do św. Katarzyny.

3.  We wtorek przypada Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. z okolicznościowym kazaniem i poświęceniem gromnic w bazylice o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 i 17.00. O 16.30 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi modlitwę różańcową. Na Msze świętą o 17.00 i poświęcenie książeczek do modlitwy zapraszamy rodziców i dzieci klas III szkół podstawowych. Po Mszy świętej wieczornej zespół młodzieżowy zaprasza na „Wieczór kolęd”. Drugi luty jest to dzień życia konsekrowanego. Szczególną modlitwą otaczamy wszystkie osoby tego życia i swoimi ofiarami tradycyjnie wspieramy klasztory klauzurowe w naszej diecezji: Karmelitanki w Tarnowie, Franciszkanki w Zakliczynie i Siostry Klaryski w Starym Sączu.

4.   W środę o 17.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       W I czwartek o 17.00 modlimy się za powołanych i o nowe powołania.

6.       W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ o godz. 6.15, 7.00 i 17.00. W modlitwach i ofiarach na tacę pamiętajmy o misyjnym dziele Kościoła. Ks. Tomasz zaprasza młodzież na Mszę świętą i czuwanie o godz. 18.30. Spowiedź w czwartek od 16.00 i w piątek od 15.30.

7.       W I sobotę Msze wotywne o Niepokalanym Sercu NMP o 6.15 i 7.00, a później modlitwa za rodziny i matki oczekujące potomstwa.

8.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. O 14.00 w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych. Również w przyszłą niedzielę po wszystkich Mszach świętych młodzież będzie rozprowadzać książki wraz ze słodkim dodatkiem.

9.       Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 – w int. Czcicieli św. Antoniego.

Sobota o 7.00 – w int. III Zakonu, a po Mszy spotkanie formacyjne.

Niedziela o 6.30 – w int. Członków Róży św. Józefa z Białej Wyżnej /dz-bł/ i za zmarłych z tej Róży oraz w int. Róży św. Moniki z Białej Wyżnej /dz-bł/ i za zmarłych z tej Róży.

10.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

11.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Mieczysław Łukasik i śp. Władysław Kiełbasa. Dobry Jezu…

III Niedziela Zwykła 24 stycznia 2021 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę, dodatkowa Msza św. o 15.00. O 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami.

2.       W liturgii tego tygodnia przypada:

Poniedziałek – święto nawrócenia Św. Pawła;

Wtorek – św. Tymoteusza i Tytusa;

Czwartek – św. Tomasza z Akwinu;

Piątek – Rocznica poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.

3.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia.

4.       W środę o 16.30  w łączności z dzisiejszą niedzielą Słowa Bożego zapraszamy do bazyliki na wspólne czytanie Pisma Św. O 17.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       Przyszła niedziela to w naszej diecezji kolejna niedziela synodalna. W tym dniu na zaproszenie ks. Damiana, także na zakończenie czasu kolędowego gościć będziemy w naszej parafii młodzieżowy zespół góralski z Grywałdu na mszach o 8.00, 9.30, 11.00 i 12 30. Po Mszach przy wyjściu będzie można wesprzeć ich działalność. Na ostatnim Międzynarodowym Przeglądzie Kolędowym w Będzinie zespół, jako nieliczny zdobył wyróżnienie.

6.       W tych dniach Caritas organizuje w całej Polsce zbiórkę ofiar na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji. Z tego tytułu w naszej parafii część ofiar zebranych na tacę w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na ten charytatywny cel.

7.       Znaleziono portfel z pewną sumą pieniędzy. Zapraszamy po odbiór do kancelarii parafialnej.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Zachęcamy do zainteresowania się nowym tygodnikiem pt. „Idziemy”

9.       Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Katarzyna Adamus, Teresa Motyka z Białej Wyżnej Górki, której pogrzeb odbędzie się jutro o 14.00. Dobry Jezu…

II Niedziela Zwykła 17 stycznia 2021

***********************************************************************************************

 

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę, dodatkowa Msza św. o 15.00. O 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami.

2.       Jutro rozpoczyna się w kościele Tydzień Modlitw o jedności chrześcijan.

3.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia.

4.       Obecny rok z woli papieża Franciszka poświęcony jest szczególnemu zawierzeniu Kościoła i rodzin św. Józefowi. Z tej racji każdego 19 dnia miesiąca przed Msza św. wieczorną odprawiać będziemy nowennę do św. Józefa. Zapraszamy na Eucharystię i tę modlitwę zwłaszcza mężczyzn naszej parafii.

5.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       W czwartek o 17.00 nowenna do św. Michała Archanioła.

7.       W czwartek przypada Dzień Babci, a w piątek Dzień Dziadka. W naszych modlitwach pamiętajmy o tych, którym często tak wiele zawdzięczamy.

8.       W przyszłą niedzielę przypada w całym kościele Niedziela Słowa Bożego.

9.       Niepubliczne Przedszkole Parafialne rozpoczyna od jutra zapisy dzieci w wieku od 2.5 do 5 lat na rok szkolny 2021 – 2022. Informacje szczegółowe                           i zgłoszenia w Przedszkolu, ul Dębowa 11, w godz. od 8.00 do 15.00. Przyjmujemy także dzieci z orzeczeniami z Poradni Psychologiczno – Wychowawczej o potrzebie kształcenia specjalnego.

10.      Burmistrz Miasta Grybów uprzejmie informuje, że ruszył Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID - 19. Na terenie Miasta Grybów funkcjonować będą dwa punkty szczepień: w Samodzielnym Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „ BOMED” przy ulicy Kościuszki, oraz w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „KROMED” przy ulicy Grunwaldzkiej. Burmistrz Miasta informuje również, iż do wyznaczonych punktów szczepień, istnieje możliwość dowozu osób niepełnosprawnych, oraz osób w podeszłym wieku.  

11.      Więcej informacji uzyskać można na plakatach oraz na stronie internetowej Miasta Grybów.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Marcin Zięba

Święto Chrztu Pańskiego 10 stycznia 2020 r.

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę, dodatkowa Msza św. o 15.00. O 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami.

2.       Od jutra rozpoczynamy w liturgii czas zwykły pierwszą część, która potrwa do środy popielcowej. Pozostaną z nami do 2 lutego kolędy, kolędowanie i świąteczny wystrój.

3.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia.

4.    W środę o 16.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi różaniec przed obrazem Matki Bożej, zaś o 17.00 nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.  Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzinom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie i wzięły udział w nietypowych w tym roku spotkaniach kolędowych.

6.    Zakończyliśmy w naszej Parafii akcję „Paczuszka dla Maluszka” z tej okazji Kręgi Rodzin Domowego Kościoła w Grybowie dziękują: Ks. Prałatowi Proboszczowi, Ks. Moderatorom, Ks. Tomaszowi, Ks. Prałatowi Penitencjarzowi Ryszardowi oraz Siostrom Urszulankom za pomoc w zorganizowaniu, zbieraniu i przechowywaniu składanych darów. Przede wszystkim dziękujemy za otwarte serca wszystkim ofiarodawcom, którzy tak licznie odpowiedzieli na apel pomocy Samotnym Matkom. Wszystkie złożone dary zostały dostarczone w dniu 7 stycznia 2021 r. do Diecezjalnego Domu Samotnej Matki w Tarnowie prowadzonego przez Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego św. Teresy Ledóchowskiej. Animatorzy Kręgów Rodzin przekazują też od Sióstr prowadzących ten Dom wyrazy wdzięczności i Bożego Błogosławieństwa dla wszystkich ofiarodawców.

7.      Niektóre intencje mszalne:

Czwartek o 6.30 za śp. Ks. prałata Adama Kaźmierczyka w kolejną rocznicę śmierci od Parafialnego Oddziału Caritas, a o 17.00 od Rady Parafialnej;

Niedziela o 15.00 – za śp. Stefana Klimczyka.

8.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

9.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Piotr Święs, Paweł Mędoń i Krzysztof Niepsuj oraz Zofia Obrębska, której pogrzeb odbędzię się w poniedziałek o 11.00 i Antoni Dulęba, którego pogrzeb odbędzię się także w poniedziałek o 13.00. Polecajmy ich Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu…

II Niedziela po Bożym Narodzeniu 03 stycznia 2021

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę, dodatkowa Msza św. o 15.00. O godzinie 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. O 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi.

2.       Jutro o 16.45 nowenna do św. Katarzyny.

3.       We wtorek o 16.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 17.00 Msza św. z Uroczystości Trzech Króli.

4.       W środę Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli, jedno z najstarszych świąt kościelnych – święto obowiązkowe. Msze św. jak w każdą niedzielę z dodatkową Mszą o 15.00. O 16.45 nowenna do NMP, a Msza o 17.00 to sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Uroczystość Trzech Króli to także Diecezjalny Dzień Misyjny, gdy modlimy się za wszystkich misjonarzy pochodzących z naszej diecezji, a dar na tacę przeznaczony jest na wsparcie ich pełnej poświęcenia działalności. Przed bazyliką i w zakrystii można nabywać kadzidło do poświęcenia, a tylko w zakrystii kadzidło już poświęcone. Bóg zapłać za składane ofiary.

5.       W I czwartek o 16.45 modlitwy za powołanych i o nowe powołania.

6.       W piątek na 16.30 Młodzież naszej Parafii zaprasza do wspólnego kolędowania.

7.       W przyszłą niedzielę przypada Święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny obchód Świąt Bożego Narodzenia.

8.       Dzisiaj dziękujemy dzieciom i ich rodzicom, za zaangażowanie w kolędę misyjną, katechetom za organizację oraz tym wszystkich, którzy finansowo wsparli to dzieło. Zebrana kwota to 12 850 zł i 15 €. Dziękujemy także za ofiary złożone na potrzeby parafii i kilka z okazji Mszy św. kolędowych.

9.       Prasa katolicka dostępna przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

10.  Z naszej parafii odeszli do wieczności: śp. Władysława Cieślak oraz śp. Piotr Święs, którego pogrzeb odbędzie się we wtorek o 13.00. Dobry Jezu...

11.  Dalszy porządek Mszy świętych kolędowych dla poszczególnych rejonów…

Poniedziałek 4 Stycznia 2021  r   17.00

·        Podjaworze, Podgrabie, Kozieniec, Czerwony Potok.

 

Wtorek 5 Stycznia 2021  r   17.00

·        Biała Niżna, Grabna, Matelanka, ul. Leszczynowa, ul. Topolowa, ul. Klonowa, ul. Akacjowa.

 

Środa 6 Stycznia 2021  r   15.00

·        Bloki na osiedlu 600 – lecia, Bloki na osiedlu Bema, ul. Grunwaldzka i blok nr 43, Blok na ul. Armii Krajowej oraz ul. Armii Krajowej, ul. Wąska, ul. Wyspiańskiego.

 

Czwartek 7 Stycznia 2021  r   17.00

·        Siołkowa od Krużlowej, Siołkowa Chuchałówka, Siołkowa Osików, Siołkowa Folwark.

 

Piątek 8 Stycznia 2021  r   17.00

·        Zagórze, Siołkowa „Molówka”, Siołkowa Pańskie, ul. Zacisze, ul. Szkolna, ul. Chłodna, ul. Dębowa, ul. Kochanowskiego.

 

Niedziela 10 Stycznia 2021  r   15.00

 

·        Msza w intencji całej naszej Parafii, zapraszamy do modlitwy zwłaszcza te Rodziny, które nie mogły być w wyznaczonym terminie.

 

Zgodnie z zarządzeniem Ks. Bp Ordynariusza w tym roku nie ma tradycyjnej kolędy. Natomiast odbywać się będą Msze święte za poszczególne rejony naszej Parafii. Podczas Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu będziemy wypraszać Boże błogosławieństwo dla Rodzin. W trakcie nabożeństwa odbędzie się błogosławieństwo wody, którą przynieśmy ze sobą.

Niedziela Świętej Rodziny - 27 grudnia 2020 r.

 

***********************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę, dodatkowa o 15.00. O 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi.

2.       We wtorek swoje imieniny świętuje Ks. Tomasz. Księdzu Solenizantowi życzymy wszelkich łask. O 6.30 Msza święta od wspólnoty kapłańskiej z okazji imienin. Wieczorem o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 17.00 Nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek uroczyste zakończenie roku. Msze św. z nabożeństwem dziękczynno–błagalnym w bazylice i okolicznościowym kazaniem Ks. Proboszcza o godz. 6.30, dodatkowo ze względu na pandemię o 9.00 oraz o 15.00 i 17.00. Zachęcamy do udziału i wspólnej modlitwy.

5.       W piątek Uroczystość Św. Bożej Rodzicielki – Nowy Rok. Światowy dzień modlitw o pokój. Święto obowiązkowe. Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę z Mszą o 15.00.

6.       W I sobotę o 6.15 i 7.00 Msze św. o Niepokalanym Sercu NMP z okolicznościowym kazaniem i modlitwą za rodziny.

7.       W niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. O 14.00 Dzień skupienia dla narzeczonych.

8.       Sołtys Siołkowej informuje, że worki oraz kody do segregacji odpadów będą wydawane dnia 2 stycznia przy WTZ od 8.00 do 15.00. Policja natomiast przypomina o przestrzeganiu przepisów sanitarnych (maski, dezynfekcja, dystans) i o sylwestrowym zakazie przemieszczania się w godzinach nocnych.

9.       Prasa katolicka dostępna przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dzisiaj podwójne świąteczne wydanie Gościa Niedzielnego w cenie 10 złotych.

10.  Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Wojciech Oleksa, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 13.00. Poza parafią zmarł śp. Stefan Klimczyk, były dyrektor ZSZ w Grybowie, którego pogrzeb odbędzie się 29 grudnia o 12.00 w Gorlicach. Dobry Jezu

11.  Porządek Mszy świętych kolędowych dla poszczególnych rejonów…

 

28 Grudnia 2020 r   17.00

·        Strzylawki Grybowskie, Strzylawki Siołkowskie, Strzylawki Starowiejskie,

ul. Kazimierza Wielkiego, Osiedle na Stoku, ul. Cmentarna, ul. Ogrodowa.

 

29 Grudnia 2020 r   17.00

·       Biała Niżna nad Stolarką, Brzezinki, Osiedle Słoneczna, ul. Kościuszki.

 

30 Grudnia 2020 r   17.00

·        Podchełmie, Sośnie Dolne, Sośnie Górne, Kamienna Góra i Czerwona Góra,

ul. Turystyczna, ul. Spokojna, Kardasiówka, ul. Zdrojowa.

 

1 Stycznia 2021  r   15.00

·        Zawodzie, Równie, ul. Jakubowskiego i blok nr 17, ul. Kolejowa, ul. Zielona,

ul. Parkowa, ul. Grottgera, Przedmieście, Rynek.

 

3 Stycznia 2021  r   15.00

·        Biała Wyżna, od Kąclowej strona prawa i lewa oraz okolice Remizy, Biała Wyżna Górki, ul. Moniuszki, ul. Słoneczna, ul. Węgierska.

Boże Narodzenie 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Witamy serdecznie wszystkich gości przybyłych do naszej parafii na czas świąteczny. Zapraszamy do udziału w liturgii, nawiedzania szopki i przybycia na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu, która trwa codziennie w dni powszednie w naszym kościele. Msze św. w dniu dzisiejszym w naszej bazylice o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 17.00.

2.       Jutro drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – Święto Św. Szczepana. Porządek Mszy świętych niedzielny z dodatkową Mszą świętą o 15.00. Po Mszy św. poświęcenie owsa. Przed każdą Mszą św. wysłuchamy scenki Kolędników Misyjnych, którzy po Mszach św. będą zbierać ofiary na cele misyjne w naszej diecezji.

3.       Najbliższa niedziela to święto Świętej Rodziny. Po Mszach św. poświęcenie wina.

4.       W dniach od 28 grudnia do 31 grudnia dyżur w konfesjonale w dni powszednie będzie tylko od 6.30 do 7.30, zaś wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu odbywać się będzie według zwyczajnego porządku.

5.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy:

·               Wszystkim, którzy nadesłali lub przekazali nam osobiście świąteczne życzenia i inne wyrazy pamięci i życzliwości.

·               Siostrom Urszulankom i ich współpracownikom, zwłaszcza Panom Gurbowiczowi, Matule i Erazmusowi za piękną szopkę i cały wystrój bazyliki.

·               Pewnej osobie z Siołkowej za niezwykle piękne i pracochłonne, ręcznie wykonane w dużej ilości bombki choinkowe, które możemy podziwiać m.in. na choince przy szopce.

·               Roży Ojców ze Strzylawek Grybowskich pw. Św. Ojca Pio za ofiary misyjne na cały 2021 rok.

6.       Dzieci i rodziców prosimy o właściwe zachowanie przy naszej ruchomej szopce. Prosimy wcześniej zapoznać się z wywieszonymi tam informacjami i ich przestrzegać. Nie wolno zwłaszcza przekładać dzieci przez płotek ani dotykać figur czy innych urządzeń. Do Aniołka nie wkładamy banknotów.

7.       Wojownicy Maryi zapraszają wszystkie Rodziny do 40 dniowej modlitwy począwszy od 25 grudnia w intencji uchronienia od zła. Szczegóły na plakacie.

IV Niedziela Adwentu 20 grudnia 2020 r.

*********************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dodatkowa Msza św. o 15.00. Dzisiaj po Mszach Świętych młodzież naszej parafii będzie rozprowadzać stroiki i książki bożonarodzeniowe oraz sianko na wigilijny stół. Bóg zapłać za docenienie ich pracy i złożone ofiary.

2.       W czwartek wigilia świąt Bożego Narodzenia. Rano o godz. 6.00 ostatnie roraty, także z udziałem dzieci z lampionami. Po zakończeniu liturgii na dzieci czeka słodki upominek. Potem jeszcze Msza św. o 7.30. Nie będzie Mszy św. wieczornej. O tej porze celebrujmy według. starożytnego chrześcijańskiego obyczaju wieczerzę wigilijną. O godz. 23.15 rozpocznie się, pod przewodnictwem młodzieży modlitewne czuwanie i kolędowanie. O 24.00 zapraszamy do bazyliki na uroczystą Mszę, św. koncelebrowaną zwaną pasterką. Ofiary z tej Mszy św. przeznaczone są na Ogólnopolski Fundusz Obrony Życia Nienarodzonych.

3.       W piątek przypada Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Zapraszamy na Msze św. jak w każdą niedzielę, z dodatkową Mszą św. o 15.00. W tym dniu Męska Strona Rzeczywistości wraz z ks. Damianem zaprasza na Męski Różaniec, który rozpocznie się o 19.00 przy kaplicy na Podchełmiu z przejściem pod krzyż na Ropskiej Górze.

4.       W sobotę przypada święto św. Szczepana Pierwszego Męczennika, czyli drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę z Mszą św. o 15.00.

5.       W przyszłą niedzielę Święto Świętej Rodziny ze szczególną modlitwą za wszystkie nasze rodziny, zwłaszcza za powstałe w tym roku i przeżywające swoje jubileusze. W tym dniu przypada także Święto Św. Jana Ewangelisty. Jest to dzień imienin Ks. Kan. Jana Grybosia, z tej racji życzymy wszelkich łask i polecamy Jego osobę waszej modlitwie. Po Mszach św. poświęcenie wina. Ofiary z tego dnia przeznaczone będą na całoroczne ubezpieczenie Bazyliki, Kościołów pomocniczych i pozostałych obiektów parafialnych.

6.       Dzisiaj dziękujemy pewnej rodzinie za dar pięknych choinek do bazyliki, a kilku  rodzinom, także osobom starszym i chorym odwiedzonym wczoraj w domach oraz jednemu młodemu parafianinowi za ofiary na bazylikę.

7.       Spowiedź z okazji Świąt codziennie od 6.00 do 7.30, od 8.00 do 10.00 i od 16.00 do 18.00.

8.       W nawiązaniu do zeszłoniedzielnego oświadczenia Ks. Proboszcza informujemy, że nikt spośród wielkiej grupy tworzącej i powtarzającej sygnalizowane sprawy oraz plotki nie skorzystał z zaproszenia, by przybyć do kancelarii i udowodnić swoje racje. Natomiast rozpowszechniane dalej w Internecie pomówienia spowodowały już znaczną skazę na obrazie naszej parafii, uważanej przez wielu spoza Grybowa za pobożną, szanującą Kapłanów i przywiązaną do Kościoła. Niestety rewelacje te, o czym mamy liczne sygnały, krążą po całej diecezji, po Polsce, ale także za granicą choćby w USA, w Niemczech czy Szwecji i są komentowane. Mądrych internautów prosimy o zaangażowanie i zdecydowane stanowisko w obronie dobrego imienia grybowskiej parafii. Wielu osobom dziękujemy za wyrazy solidarności z parafią i duszpasterzami.

9.       Niektóre intencje mszalne:

Środa o godz. 6.00 za śp. Ks. Prałata Adama Kaźmierczyka od Czcicieli Św. Antoniego;

Czwartek – Pasterka – w int. wszystkich Dzieci urodzonych w tym roku;

Sobota (Caritas) – w int. Ks. Tomasza z ok. imienin od chorych z Caritasu;

Niedziela o 8.00 – w int. Ks. Tomasza z ok. imienin od Domowego Kościoła;

Niedziela o 9.30 – w int. Ks. Kan. Jana Grybosia z ok. imienin od Arcybractwa;

Niedziela o 11.00 – w int. Ks. Tomasza z ok. imienin od KSMu.

10.  Burmistrz Miasta Grybów uprzejmie informuje, że Miasto Grybów przystąpiło do opracowania i sporządzenia WAŻNEGO DOKUMENTU jakim jest: „Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Miasta Grybów”, co w dalszej przyszłości przyczyni się do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Miasta Grybów. W związku z powyższym Burmistrz Miasta informuje, iż wnioski do tego dokumentu można składać od dnia 21 grudnia 2020 r. (czyli od poniedziałku) do dnia 12 stycznia 2021 r.osobiście w Urzędzie Miejskim w Grybowie, ul. Rynek 12 bądź też w obecnej sytuacji epidemiologicznej, drogą mailową. Więcej informacji na stronie internetowej Urzędu oraz na plakatach.

11.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

12.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Elżbieta Machaczek, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 11.00 oraz śp. Zbigniew Ziółko, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 13.00. Dobry Jezu…

OŚWIADCZENIE KS. RYSZARDA SOROTY PROBOSZCZA PARAFII PW. ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W GRYBOWIE ODCZYTANE W DNIU 13.12.2020 R. NA WSZYSTKICH MSZACH ŚWIETYCH W BAZYLICE I WSZYSTKICH PARAFIALNYCH KOŚCIOŁACH I KAPLICACH POMOCNICZYCH.

W związku z falą pomówień, oszczerstw i nieprawdziwych wiadomości rozprzestrzenianych w internecie w formie hejtów czy też wypowiedzi niektórych parafian ks. Proboszcz z całą odpowiedzialnością oświadcza, co następuje:

1.     Na plebanii w Grybowie nigdy nie miały miejsca żadne rękoczyny pomiędzy osobami duchownymi lub duchownymi, a świeckimi. Ewentualna obecność policji koło plebanii związana była z agresywnym zachowaniem alkoholika przed plebanią i przedszkolem, czy zapoznaniem dzieci z pracą Policji. Rozgłaszanie tych plotek jest całkowitą nieprawdą, a tym bardziej powoływanie się na pochodzenie tych rewelacji z posterunku Policji w Grybowie. Komendant tegoż posterunku dbając o dobre imię Policji oświadczył, że w przypadku powtarzania się tych pomówień Policja podejmie odpowiednie działania prawne wobec tych, którzy je rozprzestrzeniają.  

2.     Pojawiające się w kontekście powoływania przez Parafię Klubu Dziecięcego (żłobka) oszczerstwa o charakterze obyczajowym, również rozpowszechniane w internecie i powielane w rozmowach niektórych parafian, w co włączają się także nieżyczliwi ludzie spoza naszej parafii, są całkowicie nieprawdziwe i godzą w dobre imię Parafii, Ks. Proboszcza, a także pracowników instytucji parafialnych. Niektóre nazwiska tych mieszkańców parafii, którzy te treści rozpowszechniają, głównie na portalach społecznościowych można bez trudu odnaleźć. Ze względu na wielką szkodliwość społeczną tej niezwykle prymitywnej działalności sprawa została zgłoszona na Policję, która podejmie dalsze działania przewidziane prawem.

3.     Gdy idzie o zmiany własnościowe w Parafii to prawdą jest, że za zgodą Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, i wiedzą Ks. Biskupa Ordynariusza, wyrażoną na piśmie dnia 18 listopada 2020 r., Ks. Proboszcz w imieniu Parafii został uprawniony do zakupu gospodarstwa rolnego o pow. 4, 20 hektara, w tym ok. 1 ha lasu, położonego na Czerwonym Potoku i pod Kozieńcem wraz z zabudowaniami gospodarczymi, zaoferowanego Parafii przez rodzinę sprzedającą te nieruchomość za korzystną cenę. Kuria Diecezjalna wyraziła także zgodę, aby sfinansować ten zakup poprzez sprzedaż 3 działek budowlanych na Górkach, których wartość pokryje ok. 1/3 inwestycji oraz stosowne zmniejszenie rezerwy budżetowej Parafii z przeznaczeniem uzyskanej kwoty na ten cel. Ta zmiana własnościowa znacznie przysporzy majątku Parafii, a nikogo z Parafian nie będzie nic kosztowała. Zasadność tego zakupu jako lokaty kapitału i zabezpieczenia dla Parafii na niepewną przyszłość potwierdza fakt, że już dziś są oferenci chętni odkupić to gospodarstwo za znacznie wyższą cenę.  W tym kontekście nieprawdą jest, by ten zakup miał być zrealizowany prywatnie dla Ks. Proboszcza lub jakiejkolwiek innej osoby z parafii, czy spoza niej. Nieprawdą jest również, by Ks. Proboszcz miał zakupić dla siebie lub kogoś innego jakąkolwiek inną nieruchomość.

4.     Gdyby mimo powyższych informacji, całkowicie zgodnych z prawdą stwierdzeń, ktoś dalej uważał, że ma dowody, na to, że jest inaczej, oprócz stwierdzenia, że „ludzie mówią”, niechaj odsłoni swoją tożsamość i stawi się z tymi „dowodami” w kancelarii parafialnej na rozmowę twarzą w twarz z Ks. Proboszczem, lub niechaj złoży zawiadomienie o przestępstwie tytułu prawa kościelnego lub cywilnego do stosownych instytucji z ujawnieniem swoich danych osobowych.

5.     Ks. Proboszcz dziękuje wszystkim, którzy w różnej formie, także przez Internet wyrazili swoją solidarność z Jego osobą i Parafią, a także swoje głębokie oburzenie falą wspomnianych wyżej, niewybrednych ataków. Równocześnie Ks. Proboszcz zachęca wszystkich, w jakikolwiek sposób zaangażowanych w tworzenie lub przekazywanie tych delikatnie mówiąc plotek do podjęcia refleksji nad swoim postępowaniem oraz zastanowienia się nad sposobem wyrównania zaistniałych krzywd moralnych, także na budowanym przez 32 lata pracy kapłańskim autorytecie. Tym bardziej, że część osób włączających się w tą destrukcyjną działalność to ludzie uważający się za głęboko wierzących, nieraz często przystępujący do spowiedzi i Komunii Św. Zbliżający się koniec adwentu wszystkich zachęca do refleksji także nad wielką odpowiedzialnością za słowo z którego przecież może już nawet za niedługo także mamy zdać sprawę przed Bogiem.

III Niedziela Adwentu 13 grudnia 2020 r.

*********************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dodatkowa Msza św. o 15.00. Wcześniej o 14.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi, a po niej wieczór uwielbienia prowadzony przez Rodziny z Kręgów Domowego Kościoła.

2.       Roraty w tym tygodniu będą odprawiane już o 6.00 rano i o 17.00 wieczorem zwłaszcza dla dzieci. W sobotę tylko o 6.00. Serdecznie zapraszamy do udziału.

3.       We wtorek o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia, po niej Roraty.

4.       Od środy rozpoczynamy nowennę do Dzieciątka Jezus. Będzie ona po porannej Mszy św. i o 16.45 przed Mszą św. wieczorną.

5.       W środę o 16.45 nowenna do Dzieciątka Jezus w połączeniu z nowenną do Matki Bożej i roratnia sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa.

6.       W sobotę odbędzie się przedświąteczny parafialny dzień osób starszych i chorych. W Bazylice spowiedź dla chorych od 8.15 i Msza święta o 9.00 z namaszczeniem i błogosławieństwem lourdskim. Później od godz. 10.00 udamy się z odwiedzinami do chorych, których prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii. Zgłaszając nowe osoby podajmy dokładny adres i numer telefonu.

7.       W przyszłą III niedzielę miesiąca ofiary na tacę to parafialna składka inwestycyjna.

8.       Także w przyszłą niedzielę po Mszach Świętych młodzież naszej parafii będzie rozprowadzać stroiki bożonarodzeniowe. Bóg zapłać za docenienie ich pracy i złożone ofiary. W zakrystii i przy kaplicy na furtce można nabywać świece Caritas i opłatki wigilijne.

9.        W imieniu chorych i starszych, którzy prosili o to telefonicznie dziękujemy Parafialnemu Oddziałowi Caritas za zorganizowanie akcji przygotowania i przesłania pocztą w imieniu Duszpasterzy i Caritas świątecznych życzeń blisko 200 osobom chorym i starszym.

10.  Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi już od jutra podczas dyżurów, by później nie tworzyły się kolejki. Przy konfesjonałach obowiązkowo zachowajmy dwumetrowy dystans. Spowiadamy codziennie w dni powszednie od 6.00 do 7.30, od 8.00 do 10.00 i od 16.00 do 18.00.

11.   Od dzisiaj Kręgi Rodzin Domowego Kościoła w Grybowie zapraszają Parafian do włączenia się w akcję „Paczuszka dla Maluszka”. W ramach tej akcji przy Krzyżu w przedsionku jest ustawiona choinka z zawieszonymi „bombkami”. Chętni do wzięcia udziału w tej akcji, zabierają taką bombkę do domu. Dary możemy składać do wystawionego kosza do dnia 06 stycznia, będą one przeznaczone w pierwszej kolejności Domowi Samotnej Matki w Tarnowie prowadzonemu przez siostry Urszulanki. Szczegółowe informacje są podane na zawieszonych bombkach oraz na plakatach. Liczymy na otwarte serca.

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej i przy św. Antonim.

13.   Z naszej wspólnoty do wieczności odeszła: śp. Maria Surma. Dobry Jezu…

II Niedziela Adwentu 6 grudnia 2020 r.

*********************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dodatkowa Msza św. o 15.00. O 14.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi. O 14.00 w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych. W tych dniach rozpoczęliśmy ogólnopolską akcję Caritas: „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W ramach tej akcji możemy nabywać świece. Przy nabyciu małej świecy prosimy o ofiarę, co najmniej 6 PLN, a przy dużej 20 PLN. Trzecia część tej kwoty pozostaje na charytatywne dzieła parafialne. Codziennie można także nabywać poświęcone opłatki wigilijne. Dzisiaj opłatki i świece można nabyć u ministrantów przed bazyliką, a także przy kaplicy na furtce i w zakrystii. Bóg zapłać za wasze ofiary.

2.       Roraty z okolicznościowymi kazaniami będą odprawiane w dni powszednie przez pierwsze dwa tygodnie adwentu o 6.15 rano i o 17.00 wieczorem zwłaszcza dla dzieci. W soboty tylko o 6.15. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

3.       We wtorek przypada Uroczystość Niepokalanego poczęcia NMP. W bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem o 6.30, 8.00, 9.30, 15.00 i o 17.00. Na Mszy św. o 17.00 zostaną poświęcone dzieciom z klas trzecich szkół podstawowych medaliki z łańcuszkami. Na tej mszy zostaną także przyjęte nowe dziewczęta do DSM. Dziewczęta, które rozpoczęły formacje do tej grupy prosimy o kontakt z Siostra Małgorzatą.

4.       W środę o 16.45 nowenna do NMP i roratnia, sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       We czwartek o godzinie 15.15 w Centrum Duszpasterskim rozpocznie się ustny egzamin do Bierzmowania dla uczniów klas VIII wraz z rodzicami. Na godzinę 15.15 zapraszamy klasę VIII A; na 16.00 klasę VIII B i w piątek na 15.15 zapraszamy uczniów klasy VIII C.

6.       W przyszłą niedzielę ofiary na tacę będą przeznaczone na budujące się w diecezji kościoły.  

7.       Przedświąteczny parafialny dzień osób starszych i chorych z odwiedzinami w domach odbędzie się w naszej parafii 19 grudnia.

8.       W związku z pandemią nie będzie można w tym roku zorganizować w parafiach wielkich spowiedzi z udziałem kapłanów z dekanatu. Stąd zwracamy się do wszystkich parafian z gorącą zachętą do korzystania ze spowiedzi już od jutra podczas dyżurów, by później nie tworzyły się kolejki, bo tego nie możemy absolutnie dopuścić. Gdyby jakakolwiek kolejka powstawała przy konfesjonałach obowiązkowo zachowajmy dwumetrowy dystans.

9.       W specjalnym komunikacie, który w całości dostępny jest także na diecezjalnej stronie internetowej Ks. bp Andrzej Jeż informuje, iż w tym roku nie będzie tradycyjnej kolędy. Zastąpi ja inna forma spotkania z parafianami. Stąd gdyby ktoś chciał poświęcić dom lub mieszkanie niech zwróci się do ks. Proboszcza o dokonanie poświęcenia w innym czasie. Inny wymiar będzie miała także tegoroczna kolęda misyjna, o czym później poinformujemy.

10.  Rozpoczęliśmy sezon grzewczy w bazylice i kościołach pomocniczych. Prosimy o delikatne domykanie drzwi za sobą, nie oglądając się na to, że ktoś, to zrobi za nas. Jest to tym bardziej konieczne, że w tym roku na razie musimy zrezygnować z dosyć skutecznych grubych kotar, a wokół bazyliki mamy prawie nieustanne przeciągi.

11.  Przypominamy, że od 1 marca planujemy w gmachu naszego przedszkola uruchomić niewielki „Klub Malucha”, nawet z całodzienną opieką dla dzieci od 1 do 2.5 roku. Zainteresowanych zapraszamy po szczegóły do P. Dyrektor naszego Przedszkola.

12.  Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 7.00 w intencji Koła Przyjaciół Radia Maryja.

13.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Tam również możemy nabywać książki o tematyce Bożonarodzeniowej, a także kolędy. Jest również do nabycia niewielki modlitewnik na czas Pandemii. Ofiary z tej akcji są przeznaczone na grupę młodzieżową. Bóg zapłać. Zachęcamy też w dalszym ciągu do nabywania nowych Przewodników o Parafii i Bazylice oraz obrazów Matki Bożej. Ok. 200 obrazów już zostało poświęcone i rozprowadzone.

14.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Kazimierz Hotloś i śp. Tadeusz Obrzut, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 14.00 . Dobry Jezu…

I Niedziela Adwentu - 29 listopada 2020 r.

*********************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dodatkowa Msza św. o 15.00. O 14.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi. Po Mszach św. poświęcimy wigilijne opłatki. Zachęcamy wszystkich do zaopatrzenia się w nie właśnie w swojej parafii i składając ofiarę na fundusz płac dla pracowników kościelnych z których ofiarnej służby wszyscy korzystamy.

2.       Roraty z okolicznościowymi kazaniami będą odprawiane w dni powszednie przez pierwsze dwa tygodnie adwentu o 6.15 rano i o 17.00 wieczorem. W soboty tylko o 6.15. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału. 

3.       W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

Poniedziałek – Św. Andrzeja, Apostoła;

Czwartek – Św. Franciszka Ksawerego, Kapłana;

Piątek – Św. Barbarę, dziewicę i męczennicę.

4.       We wtorek o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia, po niej Roraty.

5.       W środę Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi o 16.15 modlitwę różańcową. Zaś o 16.45 nowenna do NMP i roratnia, sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       W I czwartek o 16.45 modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne.

7.       W I piątek Msza św. wotywna o NSPJ o godz. 7.00. Pozostałe Msze św. o 6.15 i 17.00 to Msze roratnie o NMP. O 16.45 nabożeństwo pierwszo piątkowe. Na wszystkich Mszach ofiary na tacę tradycyjnie przeznaczone są na diecezjalne dzieło misyjne. Na 18.30 ks. Tomasz zaprasza młodzież na Mszę świętą i adorację, a następnie na krótkie spotkanie grupy KSMu w bazylice. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 15.30.

8.       W I sobotę Msze wotywne o Niepokalanym Sercu NMP z okolicznościowym kazaniem o 6.15 i 7.00, a po Mszy o 7.00 modlitwa za rodziny i matki oczekujące potomstwa.

9.    W przyszłą niedzielę o.6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Jest to dzień modlitwy i  pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Część ofiar składanych na tacę będzie przeznaczona na ten cel.

10.  Od przyszłej niedzieli tradycyjnie rozpocznie się akcja Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W ramach tej akcji będziemy mogli nabywać świece. Przy nabyciu małej świecy prosimy o ofiarę, co najmniej 6 PLN, a przy dużej 20 PLN. Trzecia część tej kwoty pozostaje na charytatywne dzieła parafialne.

11.  Panie z Parafialnego Zespołu Caritas w tym roku ze względów wiadomych życzenia świąteczne i noworoczne do osób starszych i chorych wyślą pocztą.

12.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 w intencji Czcicieli św. Antoniego;

Sobota o 7.00 w intencji III Zakonu.

13.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Tam również możemy nabywać książki o tematyce Bożonarodzeniowej, a także kolędy. Ofiary z tej akcji są przeznaczone na grupę młodzieżową. Bóg zapłać za wsparcie. Zachęcamy też w dalszym ciągu do nabywania nowych Przewodników o Parafii i Bazylice oraz obrazów Matki Bożej.

14.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszła: śp. Genowefa Totoś, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 11.00. Dobry Jezu…

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 22 listopada 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dodatkowa Msza św. o 15.00. O 14.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.       Przypominamy, że jeszcze w tym tygodniu wypominki listopadowe są rano o 6.15 z jednym dziesiątkiem różańca i o 16.45 także z jednym dziesiątkiem różańca. Zachęcamy do wspólnej modlitwy za zmarłych. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

3.       Codziennie, do soboty trwamy na nowennie do Św. Katarzyny przed uroczystością odpustową ku jej czci. Modlimy się rano po Mszy św. o 6.30 i przed Mszą św. wieczorną.

4.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

5.       W środę o 17.00 nowenna do NMP po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

6.       W sobotę celebrować będziemy główny odpust parafialny ku czci naszej Patronki Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Msze św. odpustowe z okolicznościowym kazaniem i dziękczynnym „Te Deum” w bazylice będą o 6.30, 8.00, 9.30 i o 11.00 uroczysta suma z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Kazania wygłosi i sumę odprawi nasz Rodak ks. Paweł Stec. Wszystkich parafian, także tych, którzy zwyczajowo uczestniczą we Mszach św. w kaplicach pomocniczych serdecznie zapraszamy do przybycia do Bazyliki – świątyni Matki – na jej imieniny i po wielki dar odpustu. Wszystkich zachęcamy do skorzystania z tej okazji z sakramentu pokuty, by zyskać dar odpustu zupełnego.

7.       W sobotę przypada też 11 rocznica konsekracji biskupiej Ks. Biskupa Andrzeja Jeża. W naszych modlitwach polecajmy Jego Osobę i Jego posługę dla dobra diecezji.

8.       Przyszła niedziela będzie I niedzielą adwentu, a zarazem pierwszą niedzielą nowego roku liturgicznego. Przed Mszami o 6.30, 9.30  i 11.00 wypominki roczne 2020/2021.

9.       Również w przyszłą niedzielę po każdej mszy św. nastąpi poświecenie wigilijnych opłatków i będzie można je nabyć przed bazyliką i w zakrystii. Ze względów pandemicznych P. Organista nie będzie chodził w tym roku z opłatkami, a złożone przy tej okazji Wasze ofiary przeznaczone będą na dofinansowanie parafialnego funduszu plac dla pracowników kościelnych ( Organista, Siostry i P. sprzątająca bazylikę). Bóg zapłać za zrozumienie i zaangażowanie.

10.  Bardzo serdecznie dziękujemy dzisiaj kilku rodzinom za wpłaty na konto na utrzymanie parafii, za ofiary składane do skarbony Św. Antoniego, pewnej osobie za pośmiertny dar w kwocie 500 zł na 100 – lecie konsekracji bazyliki. Przy tej okazji Ks. Proboszcz informuje, że zapowiadane nowe tablice epitafijne Ks. Prałata Adama Kaźmierczyka i ks. Prałata Józefa Dudka są zamówione w Pracowni Ars Stec Pana Józefa Steca i są w przygotowaniu. Mamy nadzieję, że już w nieodległym czasie będą gotowe. Ks. Proboszcz zainteresowanych informuje także, że na ten cel pozostało ze skromnej w tym roku zbiórki po domach na Boże Ciało (spora część ulic i dzielnic nie włączyła się w ogóle w tą akcje) 8.5 tys. PLN, wpłynęły dwie ofiary na kwotę 800 PLN, co pokryje najwyżej jedna trzecią kosztów tego dzieła. Wnioski nasuwają się same.

11.  Przypominamy, że w zakrystii i na plebanii oraz na półce z prasą można nabywać skopiowane na płótnie lub namalowane ręcznie, piękne obrazy Matki Bożej Grybowskiej. Są one wraz z cenami i opisem wystawione przy ołtarzu Matki Bożej. Prawie wszystkie rodzaje obrazów są dostępne od ręki w zakrystii. Także w zakrystii można poprosić kapłana, aby je pobłogosławił. Serdecznie zachęcamy do zainteresowania się tą bardzo potrzebną akcją. Pisze o niej także w dosyć obszernym artykule dzisiejszy „Gość Niedzielny”. Do nabycia przed bazyliką, w zakrystii i przy figurze Św. Antoniego jest już także niewielki przewodnik po bazylice poprzedzony historią parafii, a ubogacony częścią informacyjną o duszpasterstwie w parafii oraz naszymi parafialnymi hymnami. Przypominamy też, że stale są do nabycia bardzo ciekawe i bogate w treść przewodniki po Muzeum Parafialnym i Kaplicy na Podchełmiu, w tym samym stylu i formacie wydane niedawno przez parafię.

12.  Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 9.30     

1) w int. Pracowników PKP Stacji Grybów /dz-bł/

2) śp. Cecylia Kobielska od Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

13.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

14.  Proszono, by ogłosić: 26 listopada odbędzie się bezpłatne badanie wzroku z możliwością zamówienia okularów. Więcej informacji w gablocie.

15.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Stanisław Zipser, Maria Nawalany, Mieczysław Stadnik, Antoni Romanek, Jan Radzik, Elżbieta Tarczyńska–Witek, Stefan Gucwa. Dobry Jezu…

XXXIII Niedziela Zwykła 15 listopada 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dodatkowa Msza św. o 15.00. O 14.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.       Przypominamy, że w tygodniu wypominki listopadowe są rano o 6.15 z jednym dziesiątkiem różańca i o 16.45 także z jednym dziesiątkiem różańca. Zachęcamy do wspólnej modlitwy za zmarłych. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

3.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

4.       W środę o 17.00 nowenna do NMP po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

5.       Od czwartku rozpoczynamy nowennę do Św. Katarzyny przed uroczystością odpustową ku jej czci. Za jej wstawiennictwem będziemy modlić się rano po Mszy św. o 6.30 i przed Mszą św. wieczorną. Samą główną uroczystość odpustową będziemy w tym roku przeżywać 28 listopada w sobotę. Z okazji odpustu, a także w odpowiedzi na zainteresowanie parafian i turystów został wielkim nakładem pracy, (zwłaszcza Ks. Proboszcza) przygotowany niewielki, ale bogaty w treść przewodnik po naszej bazylice. Zawiera on skróconą historię parafii, wybiegająca już nawet w rok 2021, informacje o samej bazylice, najważniejszych zabytkach i innych także współczesnych elementach wyposażenia, informacje o parafii i jej duszpasterstwie. Wszystko ubogacone jest wieloma pięknymi i ciekawymi zdjęciami. Ofiara, o którą prosimy za ten przewodnik to przynajmniej 8 PLN. Przewodnik będzie do nabycia w zakrystii, przy figurze Św. Antoniego i w kancelarii parafialnej.

6.       W przyszłą niedzielę przybędą do naszej parafii przedstawicielki wolontariatu misyjnego, które przybliżą istotę tej misji w kościele oraz będą prosić o modlitewne i materialne wsparcie tego dzieła.

7.       Przypominamy, że w zakrystii i na plebanii oraz na półce z prasą można nabywać skopiowane na płótnie lub namalowane ręcznie, piękne obrazy Matki Bożej Grybowskiej. Są one wraz z cenami i opisem wystawione przy ołtarzu Matki Bożej. Prawie wszystkie rodzaje obrazów są dostępne od ręki w zakrystii. Także w zakrystii można poprosić kapłana, aby je pobłogosławił. Serdecznie zachęcamy do zainteresowania się tą bardzo potrzebną akcją.

8.       Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 6.30 w int. ks. Janusza z okazji imienin od wspólnoty kapłańskiej oraz o 7.00 od wspólnoty Domowego Kościoła.

Niedziela o 15.00 w int. ks. Tomasza z okazji 30 r. urodzin /dz-bł/ od KSM.

9.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

10.  Klub Honorowych dawców Krwi „ADMA” w Grybowie mając na uwadze ratowanie życia chorych na korona wirusa, uprzejmie prosi krwiodawców ozdrowieńców o oddanie krwi w R.C.K.iK w Nowym Sączu, celem uzyskania osocza. Szczegóły można uzyskać pod numerem 724 850 352. Numer telefonu znajduje się w naszej gablocie parafialnej i na stronie www.krwiodawcyadma.pl

11.  Proszono, by ogłosić: 26 listopada odbędzie bezpłatne badanie wzroku z możliwością zamówienia okularów. Więcej informacji w gablocie.

12.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Józefa Obrzut, Marian Krok, Ludwika Igielska, Leszek Damian, Jan Kłapacz oraz śp. Antoni Świgut, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 12.00 i śp. Władysława Motyka, której pogrzeb odbędzie się również w poniedziałek o 14.00. Dobry Jezu…

XXXII Niedziela Zwykła 08 listopada 2020 r.

************************************************************************************************

 

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dodatkowa Msza św. o 15.00. O 14.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna. Zapraszamy na godzinę 20.00 na ostatnie nabożeństwo w ramach akcji „Różaniec do granic nieba”, a wcześniej na 19.00 na Mszę świętą. Niezmiernie cieszy fakt, że nasza Parafia odpowiedziała pozytywnie na ten apel modlitewny.

 

2.       Od tego tygodnia ze względu na pandemię, a także na prośbę kilku osób nastąpi zmiana w listopadowej modlitwie wypominkowej za zmarłych. Mianowicie, aby umożliwić modlitwę także tym, którzy liczniej przychodzą na Mszę świętą rano, od jutra w dni powszednie będziemy czytać wypominki listopadowe rano o 6.15 z jednym dziesiątkiem różańca i o 16.45 także z jednym dziesiątkiem różańca. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 

3.       W poniedziałek o 17.00 nowenna do Św. Katarzyny.

 

4.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

 

5.       W środę przypada Narodowe Święto Niepodległości. Uroczysta Msza św. za Ojczyznę o godz. 9.30. Mszę św. zamówili P. Burmistrz Miasta Grybowa i P. Wójt Gminy Grybów. Zachęcamy do modlitwy za Ojczyznę i wywieszenia flag narodowych. O 17.00 nowenna do NMP po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

 

6.       W przyszłą trzecia niedzielę miesiąca ofiary na tacę, to nasza parafialna składka inwestycyjna. Nieuczestniczących we Mszy św. niedzielnej na żywo, korzystających z dyspensy, prosimy o wpłaty swoich ofiar na utrzymanie parafii na konto parafialne. Tymczasem dziękujemy kilku rodzinom za takie ofiary.

 

7.       Przypominamy, że w zakrystii i na plebanii oraz na półce z prasą można nabywać nowo skopiowane lub namalowane ręcznie obrazy Matki Bożej Grybowskiej. Są one wraz z cenami i opisem wystawione przy ołtarzu Matki Bożej. Serdecznie zachęcamy do zainteresowania się tą bardzo potrzebną akcją. Prawie wszystkie rodzaje obrazów są dostępne od ręki w zakrystii. Tych, którzy je zamawiali prosimy o odbiór także w zakrystii, gdzie od razu można poprosić o poświęcenie.

 

8.       Niektóre intencje mszalne:

 

Sobota o 7.30 – w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja.

 

9.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Tam znajdziemy nowy nr Promyczka Dobra i Miłujcie się.

 

10.  Burmistrz Miasta Grybów uprzejmie informuje, iż od poniedziałku 9 listopada otwarta już będzie Kasa Urzędu Miejskiego i czynna ona będzie od godziny 7:30 do 14:30. Za dotychczasowe utrudnienia, związane z absencją chorobową pracowników Urzędu, serdecznie przepraszamy.

 

Burmistrz Miasta informuje również, iż od czwartku 12 listopada, w Urzędzie Miejskim w Grybowie, mieszkańcy Miasta Grybów będą mogli darmowo dokonać odbioru chryzantem ciętych oraz doniczkowych, które zostały odebrane od rolników w ramach Rządowego Programu pomocy dla wytwórców i producentów kwiatów. Więcej informacji na stronie internetowej Miasta.

 

11.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Maria Liszka, Mieczysław Niepsuj i Maria Motyka. Polecajmy ich Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu…

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 2020 r.

 

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 17.00. Po każdej Mszy przedpołudniowej procesja do kaplicy Męki Pańskiej z modlitwą stacyjną za zmarłych. O 14.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia z wypominkami, a o 16.30 różaniec, także z wypominkami. Msza o 15.00 będzie Mszą wspólnotową tylko za zmarłych, intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili. Po Mszach św. lektorzy kwestują przy bazylice na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które m.in. przez usta Ks. rektora Jacka Soprycha bardzo prosi o wsparcie.

2.       Jutro, 2 listopada – Dzień Zaduszny. W bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem będą o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00. Po południu o 14.45 koronka do bożego miłosierdzia z wypominkami. O 15.00 Msza św. wspólnotowa tylko za zmarłych, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. O 16.30 w bazylice różaniec z wypominkami i Msza św. wieczorna o 17.00.

3.       Zgodnie z zarządzeniem Papieża Franciszka w tym roku przez osiem wybranych przez siebie dowolnych dni w miesiącu listopadzie można zyskiwać odpusty zupełne dla jednej duszy każdorazowo po spełnieniu następujących warunków:

·          Przyjęcie Komunii Świętej.

·          Odmówienie modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

·          Nawiedzenie cmentarza lub innego miejsca pochówku zmarłych i modlitwa za zmarłych.

·          Wyzbycie się przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu – nawet lekkiego.

·          Dla pewności niektóre warunki można powtórzyć. W przypadku nie spełnienia wszystkich warunków odpust możemy zyskać cząstkowy.

4.       Przez cały listopad o godz. 16.30 w bazylice będzie różaniec z wypominkami listopadowymi. Za dusze wypominane w wypominkach listopadowych będziemy się modlić we wszystkie niedziele listopada przed Mszami św. przedpołudniowymi (za wyjątkiem trzeciej niedzieli, gdy uczymy się śpiewu). Wypominki roczne będą od I niedzieli adwentu. Kartki z wypominkami można przez cały listopad składać w zakrystii u księży i w kancelarii parafialnej. Dziękujemy za składane ofiary.

5.       We wtorek o 17.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia potem Msza św. ,

6.       W środę o 17.00 nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotową, na którą intencje zwłaszcza za zmarłych można w zakrystii składać do ostatniej chwili.

7.       W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca listopada. W pierwszy czwartek o 16.45 Modlitwa o powołania. W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ o 6.15, 7.00 i 17.00 oraz dla młodzieży o 19.00 wraz z adoracją. W modlitwie i ofiarach na tace pamiętamy o misyjnym dziele Kościoła. W I sobotę Msze wotywne o Niepokalanym Sercu NMP z okolicznościowym kazaniem o 6.15 i 7.00, po nich modlitwa za rodziny i matki oczekujące potomstwa.

8.       Parafialny Oddział Akcji Katolickiej od poniedziałku o 16.15 poprowadzi nowennę do Św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski o ustanie pandemii i o pokój w naszej ojczyźnie i nawrócenie wszystkich bluźnierców przeciw Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi.

9.       Ponieważ bardzo dawno nie były rozprowadzane w naszej parafii obrazy Matki Bożej Przedziwnej w większości domów nie ma żadnych, a te które są w naszych domach w większości są bardzo marnej jakości, chcemy przeprowadzić akcję oprowadzania różnorodnych obrazów, by wymienić stare, ale przede wszystkim, by wszędzie tam gdzie nie ma naszej Patronki taki obraz, zwłaszcza w dzisiejszych czasach się znalazł. Będzie można nabyć obrazek w formie zdjęcia, w różnych oprawach i cenach, drukowany na płótnie także w różnych oprawach i cenach, a nawet można zamówić obraz ręcznie malowany. Cena zależy od wielkości obrazu, materiału, wykonania i oprawy, która na ogół jest bardzo droga. Można też nabyć obraz drukowany na płótnie bez oprawy, i samemu sobie oprawić wg. swoich gustów. Te najtańsze obrazy można nabywać przy figurze Św. Antoniego natomiast te droższe, są do oglądnięcia wystawione przy ołtarzu Matki Bożej i można je zamawiać w zakrystii. Będą do odbioru w czwartek. Będą jeszcze inne propozycje oprócz tych wystawionych.

10.  Członkom III Zakonu, Arcybractwu Różańcowemu i Różom dziękujemy za prowadzenie różańca o 6.00 rano, a wszystkim grupom za animacje wieczorną. Ponieważ kilka osób zgłosiło się do nowych róż, prosimy tych wszystkich o kontakt z P. Dyrektor Przedszkola., gdzie powstałe róże czekają na uzupełnienie.

11.  Bardzo dziękujemy kilku rodzinom za wpłaty na utrzymanie parafii na konto i do skarbony Św. Antoniego.

12.  W tym tak niełatwym czasie dla naszej Ojczyzny odbędzie się w dniach od 1 do 8 listopada modlitwa „Różaniec do granic nieba”. Więcej o tej akcji na stronie www.rozaniecdogranic.pl. My jako Parafia włączamy się w tą akcję i zapraszamy do naszej bazyliki na godzinę 20.00. Kto nie może przyjść osobiście niech w domach łączy się z nami na modlitwie poprzez transmisję https://www.youtube.com/channel/UCRbFVqvSk6R7b1npIPTNXDQ/live

13.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 – w int. Czczicieli św. Antoniego, a przede wszystkim za zmarłych Czcicieli;

Sobota o 7.00 – w int. III Zakonu;

Niedziela o 9.30 (w kaplicy na Podchełmiu) – w int. Ojczyzny i poległych patriotów ziemii grybowskiej.

14.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

 

15.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Michał Mikulski, Franciszek Dziedziak, Janusz Turkiewicz, Teresa Rysiewicz, Ewa Szot, Dominik Janus, Michał Grądalski, Marta Górska, Jan Lichoń, Władysława Czerwień, Anna Skraba. Polecajmy ich Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu…

 

XXX Niedziela Zwykła 25 października 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dodatkowa Msza św. o 15.00 i wcześniej o 14.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 16.30 nabożeństwo różańcowe i o 17.00 Msza św. wieczorna. Przypominamy, że dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. to nie jest nakaz tylko możliwość. Zatem zbyt łatwe dyspensowanie się od Mszy św. pełniąc bez problemu wszystkie pozostałe obowiązki jest nadużyciem moralnym. Również wielkość naszej bazyliki, doskonała wentylacja i ilość miejsc w żaden sposób nie usprawiedliwiają tak ogromnej absencji, jaka miała miejsce już w zeszłą niedzielę, co było widać na każdej mszy św. a szczególnie o 6.30, 15.00 i 17.00. Było nas nie więcej niż 40 %. Czy to jest do końca uzasadnione?

2.       We wtorek o 16.45 Koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec i Msza św.

3.       W środę przypada święto św. Szymona i Judy Tadeusza Apostołów. O 16.45 Nowenna do NMP, różaniec i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą w zakrystii intencje możemy składać do ostanie chwili. W obliczu Uroczystości Wszystkich św. w tej Mszy św. wypomnijmy jak najwięcej naszych zmarłych.

4.       W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Rano o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Po południu nie będzie dnia skupienia dla narzeczonych. Nie będzie też procesji na cmentarz i wspólnych modlitw za zmarłych. Modlitwy stacyjne odmówimy w bazylice po każdej Mszy św. porannej do 12.30 włącznie jedna stacja. O 14.15 Koronka do Bożego Miłosierdzia ofiarowana za zmarłych. O 15.00 w bazylice dodatkowa msza św. Będzie to msza św. wspólnotowa na którą intencje tylko za naszych zmarłych będą przyjmowane do ostatniej chwili. O 16.30 różaniec z wypominkami zaś o 17.00 Msza św. Tradycyjnie dzień wszystkich świętych to także dzień jałmużny. Stąd w niedzielę Lektorzy będą kwestować przy bazylice i kościołach pomocniczych na rzecz utrzymania Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które w tym roku ze względu na brak kilku składek przeżywa problemy materialne. Dobrze nam znany i lubiany Ks. Rektor Jacek Soprych bardzo prosi o wsparcie dla kierowanej przez niego instytucji i z góry serdecznie dziękuje za Waszą solidarność.

5.       Katolicką naukę o odpustach, które możemy zyskiwać w tych dniach podamy 1 listopada. Różaniec z wypominkami listopadowymi będzie w bazylice codziennie przez cały listopad o godz. 16.30. Wypominki listopadowe będą także w niedziele tego miesiąca przed Mszami o 6.30, 9.30 i 11.00. Przypominamy, więc o zakorzenionej w historii Kościoła formie pomocy zmarłym poprzez wypominki roczne i listopadowe. Na wypominki roczne polecamy tylko najbliższych i ostatnio zmarłych. Wypominki roczne będą od pierwszej niedzieli grudnia, więc można je składać przez cały listopad. Prosimy o czytelne wypisywanie nazwisk i imion. Kartki na wypominki wyłożone są w bazylice. Kartki z wypominkami do końca listopada prosimy składać u księży, w zakrystii i w kancelarii parafialnej, ze względów porządkowych nie wrzucajmy ich na tacę.

6.       Dziękujemy dzisiaj kilku osobom za ofiary do skarbony Św. Antoniego na utrzymanie parafii i jednej za wpłatę na konto w banku. Numer konta jest na stronie internetowej i w gablotach, można go sfotografować telefonem, a potem z niego skorzystać.

7.       Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o 6.30 – w int. Róży św. Rity, Siołkowa Centrum /dz-bł/ i za zmarłych; oraz o 12.30 – za zmarłych Członków Arcybractwa Różańcowego.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

9.       Przy gazetach są także przygotowane przez dzieci z grupy PDMD oraz młodzież z grupy KSM ciasteczka misyjne w ramach akcji „Serce za Serce”. Ofiary złożone do skarbonki są przeznaczone dla misjonarzy z naszej diecezji.

10.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Maria Krok, Krzysztof Góra, Paweł Kmak, Piotr Święs, śp. Michał Mikulski, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 13.00 oraz śp. Franciszek Dziedziak, którego pogrzeb odbędzie się we wtorek o 14.00. Dobry Jezu…

XXIX Niedziela Zwykła 18 października 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Dzisiaj dodatkowa Msza święta o 15.00. O 16.30 Nabożeństwo różańcowe i Msza św. wieczorna.

2.       W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

Wtorek: św. Jana Kantego;

Czwartek: św. Jana Pawła II;

3.       Nabożeństwa Różańcowe odprawiamy w bazylice w dni powszednie o 17.00 z czytanką i Komunią św., a w soboty i niedziele o 16.30, zaś rano o godz. 6.00 przed Obrazem Matki Bożej Grybowskiej.

4.       We wtorek o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia. O 17.00 Różaniec, który poprowadzą tegoroczni pielgrzymi naszej 26 grupy św. Katarzyny. Zapraszamy do licznego udziału wszystkich pielgrzymów. Po różańcu Msza św.

5.       W środę o 16.45. nowenna do NMP, o 17.00 różaniec i Msza św. wspólnotowa, na którą w zakrystii intencje możemy składać do ostatniej chwili. W naszych modlitwach pamiętajmy o Solenizantach tego tygodnia. Różaniec o 17.00 poprowadzą Kandydaci do bierzmowania z klas VIII. Po Mszy św. spotkanie formacyjne i złożenie deklaracji wszystkich kandydatów.

6.       Przy obrazie Matki Bożej wyłożone są listy gdzie można się zapisywać do Róż Różańcowych stosownych do swojego stanu i potrzeb duchowych. Niestety, dotąd wpisało się tylko kilka osób. Listy będą wyłożone do końca października. Gdy nie potrafimy się zdobyć na jeden dziesiątek różańca trudno marzyć o koronacji obrazu, gdyż w wielu parafiach niemających takich aspiracji odsetek należących do Róż sięga 30% a u nas jest to niecałe 10%. Jest, o czym pomyśleć! Od dzisiaj – uwzględniając wasze sugestie z ostatniego tygodnia – do świecznika przy obrazie Matki Bożej zapalając świeczkę wotywną będziemy składać ofiary na kwiaty do tego ołtarza. Przy tym ołtarzu został także zamontowany nowy stolik z oświetleniem, gdzie są wyłożone kartki, możemy napisać intencje na nowennę do Matki Bożej, można się wpisać do księgi pamiątkowej, czy zabrać obrazek Matki Bożej. Kartki nowennowe wraz z tradycyjnymi ofiarami wrzucamy do skarbony, a intencje mszalne zamawiamy tylko w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

7.       W czwartek o 16.45 nowenna do Św. Michała Archanioła.

8.       W przyszłą niedzielę na zakończenie tygodnia misyjnego ofiary na tacę przeznaczone będą na dzieło misyjne Kościoła Powszechnego. Jak co roku po Mszach świętych młodzież przeprowadzi przy bazylice i kaplicach pomocniczych akcję „Serce za Serce”. Ofiary składane za ciastka misyjne przeznaczone będą dla misjonarzy z naszej diecezji.

9.       Męska Strona Rzeczywistości w Grybowie zaprasza na Męski Różaniec 25 października o godz. 19.00. Różaniec rozpocznie się przy Kaplicy na Podjaworzu a zakończy pod Krzyżem na Madyniance upamiętniającym 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

10.  Dzisiaj dziękujemy kilku rodzinom za ofiary na utrzymanie parafii wpłacone na konto parafialne, którego numer konta wywieszony jest w gablotach i naszej stronie internetowej.

11.  Od dzisiaj możemy nabywać książki m.in. o Różańcu, które wyłożone są na stoliku przy kaplicy adoracyjnej. Ofiara o jaką prosimy to 15 zł, a dochód przeznaczony będzie na młodzież naszej parafii z KSM.

12.  Przybliża się miesiąc listopad. Przypominamy więc o zakorzenionej w historii Kościoła formie pomocy zmarłym poprzez wypominki roczne i listopadowe. Na wypominki roczne polecamy tylko najbliższych i ostatnio zmarłych. Wypominki roczne będą od pierwszej niedzieli grudnia, więc można je składać przez cały listopad. Prosimy o czytelne wypisywanie nazwisk i imion.

13.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Tam również nowy numer „Promyczka Dobra” dla dzieci i czasopisma „Miłujcie się”.

14.  Proszono, by ogłosić, w poniedziałek o godz. 19.00 odbędzie się w remizie  Biała Wyżna spotkanie informacyjne nt. dofinansowań do fotowoltaiki oraz na wymianę pieców.

15.  Z naszej wspólnoty odeszli do Pana: śp. Maria Sroka i śp. Henryk Mól. Polećmy także kolejnych zmarłych w ostatnim tygodniu, także z powodu koronawirusa kapłanów naszej diecezji: Ks. Adama Ptaka, byłego proboszcza w Szerzynach, Ks. Antoniego Pisia – proboszcza Parafii Męcina, Ks. Stanisława Trytka, byłego proboszcza parafii Kamionka Wielka, Ks. Andrzeja Klimka, byłego proboszcza w Złockie, Ks. Wojciecha Chochoła, byłego proboszcza w Trześni. Dobry Jezu…

Różaniec 2020

XXVIII Niedziela Zwykła - 11 października 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.
O 16.30 Nabożeństwo różańcowe i Msza św. wieczorna.

2.       W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

Wtorek: bł. Honorata Koźmińskiego;

Czwartek: św. Teresę od Jezusa;

Piątek: św. Jadwigę Śląską;

Sobota: św. Ignacego Antiocheńskiego.

3.       Nabożeństwa Różańcowe odprawiamy w bazylice w dni powszednie o 17.00
z czytanką i Komunią św., a w soboty i niedziele o 16.30. Rano o godz. 6.00 przed Obrazem Matki Bożej Grybowskiej.

4.       We wtorek o 16.15 koronka do Bożego Miłosierdzia. O 16.30 rozpoczniemy wyjątkowo wcześnie, ze względu na udział kilkudziesięcioosobowej grupy dzieci z naszego przedszkola w strojach pastuszków i maryjnych, a także różnych świętych czcicieli Matki Bożej ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Najpierw zostanie odprawiona uroczysta Msza św. wspólnotowa, także w intencji wszystkich dzieci, nauczycieli i rodziców z naszego przedszkola, po niej tradycyjnie nastąpi procesja różańcowa ze światłem wokół bazyliki. Również podczas tego nabożeństwa, o czym z wielką radością informujemy zainaugurują swoją modlitewną działalność dwie nowe róże związane z naszym Parafialnym Przedszkolem. Będzie to róża Pracowników Przedszkola pw. Św. Marty z Betanii, oraz Róża Rodziców pod wezwaniem Św. Joanny Teresy Molla.  Gdyby było więcej chętnych rodziców pragnących w ten sposób modlić się za swoje małe dzieci, mogą powstać następne róże. Rodziców prosimy o poważne, wręcz obowiązkowe potraktowanie udziału w patronalnym nabożeństwie, przygotowanie dzieciom strojów oraz zapisywanie się do Róż.  Informacje i zapisy
w przedszkolu. Ze względów organizacyjnych dzieci z grup „Tygryski”, „Zajączki”, „Sówki” zgromadzą się w gmachu przedszkola o godz. 16.00 gdzie będą mogły się przebrać, a potem razem z paniami nauczycielkami wspólnie udadzą się do bazyliki.

5.       W środę przypada Dzień Edukacji Narodowej o 16.45. nowenna do NMP, różaniec i Msza św. wspólnotowa, na którą w zakrystii intencje możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o Solenizantach tego tygodnia, nauczycielach
i wychowawcach, Jubilatach i pracownikach służby zdrowia, którym patronuje Św. Łukasz, wspominany w najbliższą niedzielę.

6.       W czwartek, o godz. 18.00 kolejne spotkanie naszych Parafialnych Zespołów Synodalnych.

7.       Przy obrazie Matki Bożej wyłożone są listy gdzie można się zapisywać do róż  różańcowych stosownych do swojego stanu i potrzeb duchowych.
Oby w ciągu kilku dni te kartki się zapełniły, i nowe róże zainaugurowały swoją modlitewną działalność. Takie róże mogłyby powstać także
w szkołach, urzędach czy zakładach pracy.

8.       Wielu pyta, kiedy będzie woda święcona w kropielnicach bazyliki i kaplic.
W ciągu najbliższych miesięcy jest to niemożliwe, dlatego radzimy,
by zabrać wodę dostępną w kaplicy na Furtce i korzystać z niej w domu.
W sklepach dostępne są domowe kropielnice.

9.       W przyszłą niedzielę, trzecią miesiąca ofiary na tacę przeznaczone będą na prace przy bazylice. Przy tej okazji także w odpowiedzi na pewne sugestie informujemy, że w tych dniach rozpoczną się prace przy ubytkach na murze przy wejściu głównym, odwodnieniu podestu oraz zabezpieczeniu płytkami granitowymi tzw. cokołem dołu ścian przy wejściach do bazyliki, bordowym granitem, tym samym, który widzimy na całej posadzce. Oględziny bezpośrednie pokazały, że ze względu na bardzo trudne warunki atmosferyczne, jakie panują w górnych partiach wieży konieczne będą pewne prace konserwatorskie i zabezpieczające przy kamiennym detalu architektonicznym ozdabiającym wieżę. Pewne prace porządkowe, ale też remontowe trzeba będzie przeprowadzić także wewnątrz wieży począwszy do jej szczytu, gdyż warunki atmosferyczne i zawziętość ptactwa poczyniły również tam znaczące szkody,
a w czasie remontu generalnego bazyliki nie wszystkie usterki zostały usunięte. Niektóre pochodzą jeszcze z czasów wojny.  Aktualnie jest w wykonaniu także dębowa stylowa boazeria, która zakryje odkutą dla osuszenia z ogromnej wilgoci ścianę południową wewnątrz kaplicy Męki Pańskiej. Myślimy także idąc za Waszymi sugestiami, by na zimę wstawić tam jakiś grzejnik elektryczny dla komfortu modlących się, ale także dla zwalczania wilgoci. Opłaty zimowe za kaplicę wzrosłyby wiec do 150 PLN. Myślimy także o innych jeszcze dziełach, choćby z tego tytułu, że w przyszłym roku 12 czerwca przypada 100 rocznica konsekracji naszej bazyliki. Aby uzyskać pewne oszczędności na funkcjonowaniu planujemy zbudować na skarpie za plebanią farmę fotowoltaiczną, która zaspokoiłaby znaczne potrzeby  na prąd plebanii, ale także dużego  Centrum duszpasterskiego z którego już od ponad 10 lat tak wielu parafian korzysta. Inwestycja zwróciłaby się po ok. 7 latach. Stąd gorąca prośbą do wszystkich ponad 2000 rodzin z w naszej parafii o naprawdę rzetelną ofiarność na składkę inwestycyjną. Koszty są bowiem znaczne, bo jak dobrze wiecie zwłaszcza robocizna ogromnie drożeje. Warto tez wiedzieć, że obecnie także ze względu na konieczność zatrudnienia Sióstr zakrystianek na umowę
o pracę ze wszystkimi opłatami ( 1½ etatu) na same wypłaty i świadczenia potrzeba ponad 1. 5, czasem 2 składki niedzielne, a od stycznia stosownie więcej. Jeśli odliczymy te, które są odprowadzane, bieżące wydatki na funkcjonowanie, to naprawdę jest trudno o jakieś oszczędności.  Nie wiemy też, co życie przyniesie w ciągu najbliższych dni.

10.  Nasza parafia zaprasza młodzież i dzieci pod opieką rodziców na wycieczkę do Oceanika w Chrustach k/Kielc. W programie zwiedzanie ogromnych akwariów z florą i fauna morską, park miniatur i warsztaty przyrodnicze.
Udział w wycieczce jest darmowy, opłacamy tylko koszt ubezpieczenia. Wycieczka jest organizowana dzięki Grantowie pozyskanemu od lokalnej grupy wsparcia „Korona Sądecka” i udziale finansowym parafii. Informacje i zapisy
w Przedszkolu w dni powszednie od 10 do 17.00.

11.  Ks. Marek Rostkowski wyraża ogromną wdzięczność ks. Prałatowi, kapłanom
i wszystkim wiernym za wielką życzliwość, modlitwę i hojne ofiary na wsparcie Jego parafii w wys. blisko 20 tys. PLN. Dziękujemy tez pewnej osobie z Białej Wyżnej za ofiarowanie pięknej Paproci, która ozdabia ołtarz wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Wielu chciałoby, aby ołtarz ten, podobnie jak ołtarz Matki Boskiej tonął w kwiatach. Niestety jak potwierdzają Siostry nasze, które pracowały w różnych rejonach naszej ojczyzny, kwiaty są u nas nawet 100 % droższe niż gdzie indziej. Dlatego prosimy też nie przechodzić, obojętnie obok skarbonki przy furtce, gdzie można składać ofiary właśnie na kwiaty. Dziękujemy także P. Józefowi Górze ze Sośnia D. za pracę przy wykonaniu kutej konstrukcji, na której będzie umieszczona przed bocznymi drzwiami bazyliki obszerna tablica informacyjna na temat historii i dnia dzisiejszego naszej parafii, a P. Adamowi Matule za wiele różnorodnych prac stolarskich wykonywanych dla parafii bardzo tanio.

12.  W odpowiedzi na liczne i usilne prośby wielu młodych rodziców próbujemy podjąć działania w celu uruchomienia Parafialnego Klubu Dziecięcego (żłobka) o nazwie „Betlejem”, który prowadziłoby całodzienną żłobkową opiekę nad ok. 30 dziećmi w wieku od 1 do 2, 5 roku. Być może także weekendowa opiekę godzinową. W tym dziele zasadnicze znaczenie miałoby pozyskanie stosownych funduszy z rządowego programu „Maluch Plus”. Jesteśmy pewni, że w utrzymaniu tej jakże potrzebnej, zwłaszcza
ze względów społecznych placówki opiekuńczej choćby skromnie pomogą młodym rodzicom miasto i Gmina Grybów poprzez przyznanie dopłat. Liczymy też na, oby hojne wsparcie firm prywatnych, instytucji, czy rodzin, które nie mogą mieć własnego dziecka, a chciałyby wspomóc to jakże pożyteczne dzieło. Ta dobrze wyposażona i nowoczesna placówka, znajdująca się w nowym obiekcie w Centrum Miasta z bardzo dobrym dojazdem mogłaby ruszyć w I połowie przyszłego roku. Zainteresowanych Rodziców zapraszamy na spotkanie informacyjne w poniedziałek na godz. 19.00 do Centrum duszpasterskiego. Będzie obecna osoba planowana
na Dyrektora tej częściowo odrębnej od Przedszkola Parafialnego Placówki, a uruchomienie tej placówki jest ostatnią próbą podjęcia tego wyzwania przez parafię, i będzie możliwe w zależności od ilości chętnych do korzystania z niej.

13.  Spotkania w tym tygodniu:

Wtorek 18.00 Grupa biblijna;

Piątek 16.00 ministranci młodsi, 17.00 Kandydaci na ministrantów, 19.00 KSM.

14.  Siostra Małgorzata nasza katechetka w odpowiedzi na oddolną inicjatywę kilku osób pragnie powołać przy naszej parafii Merizzianńskie (od Anieli Merici zał. Zgromadzenia) grupy formacyjno – modlitewne dla młodych mam i kobiet stanu wolnego wieku od 20 – 40 lat. Spotkania na początku będą się odbywać raz w miesiącu po ok. 1.5 godz. w Domu duszpasterskim. Pierwsze spotkanie tej grupy jutro tj. w poniedziałek o godz. 19.00 w Centrum Duszpasterskim.

15.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Tam również nowy numer „Promyczka Dobra” dla dzieci. Dziś Gość Niedzielny z filmem „Ziemia Maryi”

16.  Przypominamy, że od 1 stycznia 2021 roku Msze św. w niedziele o godz. 9.30. będą mszami wspólnotowymi, a w kościołach pomocniczych w każdą
I niedzielę miesiąca. Już można te intencje zamawiać.

17.  Z naszej wspólnoty odeszła do Pana: śp. Bernadetta Gryboś…

XXVII Niedziela Zwykła 04 października 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 11.00 suma odpustowa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. O 16.15 procesja różańcowa do pięciu ołtarzy wewnątrz bazyliki, po niej Msza św. wieczorna. Z racji odpustu różańcowego zachęcamy do tworzenia nowych Róż Różańcowych w naszej parafii i zapisywanie się do starożytnego Arcybractwa Różańcowego. Również dzisiaj o godz. 19.00 w naszej bazylice dzięki pozyskanym środkom przez Lokalną Grupę Działania „Korona Sądecka” odbędzie się wielki koncert. Będzie on łączył w sobie trzy intencje tj. 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II i 42 rocznicę Jego wyboru na Stolicę Piotrową oraz ubogacenie naszego odpustu parafialnego. Koncert zostanie wykonany przez chór, orkiestrę i solistów z Krakowa, oczywiście kilka utworów będzie także wykonanych na naszych wspaniałych organach lub przy ich akompaniamencie. Koncert jest tak zaplanowany, aby każdy znalazł coś dla siebie w prezentowanych utworach. Szczegóły na plakatach i naszej stronie internetowej. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. Dziękujemy także niezawodnym sponsorom z naszej parafii, tj. SHP „Składnica”, Urząd Miasta Grybowa i Bank Spółdzielczy za finansowe wsparcie organizacji tego wielkiego wydarzenia. Na koncert będziemy wchodzić tylko przez boczne wejście i tam będzie trzeba zgodnie z przepisami epidemiologicznymi oddać karteczkę z nazwiskiem i numerem telefonu. Wystarczy jedna kartka dla całej rodziny. Gdyby ktoś zapomniał będzie się tam można wpisać na listę uczestników. Gości z zaproszeniami pisemnymi prosimy o zajmowanie miejsc zarezerwowanych z przodu. Oczywiście obowiązują maski. Przy wejściu będzie także można złożyć swoją ofiarę na koszty organizacji poniesione, jako wkład parafii. Z góry dziękujemy za współodpowiedzialność.

2.       Dziś także dzień skupienia dla narzeczonych o 14.00 w Centrum Duszpasterskim.

3.       W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

Poniedziałek: św. Faustyny Kowalskiej;

Środa: Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

4.       Nabożeństwa Różańcowe odprawiamy w bazylice w dni powszednie o 17.00 z czytanką i Komunią św., a w soboty i niedziele o 16.30. Różaniec odmawiamy także codziennie w dni powszednie o 6.00 rano prowadzony przez III Zakon Franciszkański, przy współpracy z Arcybractwem Różańcowym i Różami., a w niedziele i święta o 7.30 pod przewodnictwem dorosłych Animatorów. Poranny różaniec będzie prowadzony przed Obrazem Matki Bożej, który w dni powszednie w październiku będzie odsłaniany o godz. 6.00. W obliczu tak wielu zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych zapraszamy gorąco do licznego udziału i wspólnej modlitwy, a także częstszego odmawiania różańca w domach i rodzinach.

5.       W poniedziałek z racji wspomnienia św. s. Faustyny w kaplicy na Zagórzu Różaniec o 16.30 i po nim Msza święta z kazaniem.

6.       We wtorek o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia, różaniec i Msza św.

7.       W środę o 16.45. nowenna do NMP, różaniec i Msza św. wspólnotowa, na którą w zakrystii intencje możemy składać do ostatniej chwili.

8.       W przyszłą niedzielę przypada kolejny Dzień Papieski, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Totus tuus” Młodzież tradycyjnie przeprowadzi przed bazyliką i kościołami pomocniczymi zbiórkę ofiar na Fundację: „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Także w tym dniu po Mszach nasze Harcerki będą sprzedawać kremówki. Zachęcamy do kupowania słodkości i wspierania swoimi ofiarami ich działalności.

9.       Zapowiadane na październik misje parafialne ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, które na razie nie słabnie zgodnie z sugestią Ks. Misjonarza Andrzeja Liszki, zostają przesunięte na czas wielkiego Postu przyszłego roku. 

10.  Dzisiaj serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za wsparcie naszej prośby o większe zaangażowanie swoich synów w Liturgiczną służbę Ołtarza. Prosimy dalej o pomoc także w formowaniu większego zastępu Dziewczęcej Służby Maryjnej, który proporcjonalnie do ilości dzieci w naszej parafii powinien liczyć ok. 60 dziewcząt, a jest może 20 czy scholi parafialnej. Gdyby była jedna czy druga nawet dorosła już animatorka do poprowadzenia scholi dziecięcej we współpracy z siostrami bardzo prosimy o zaangażowanie. Bardzo przydałaby się także młodzieżowa schola gregoriańska, która ubogacałaby nasze Msze św. łacińskie. Liczymy na młodzież i P. Organistę. Synod diecezjalny przywołuje także ideę powoływania w parafiach Liturgicznego Zespołu Rodziców, który przecież jeszcze 10 lat temu działał w naszej parafii. Może rodzice czy rodziny Kapłanów, kleryków czy sióstr zakonnych pomyślałyby o tym, by pod opieką Kapłanów i P. Organisty taką grupę odnowić. Warto przy odpuście zastanowić się nad większą współodpowiedzialnością za życie duchowe naszej wspólnoty.

11.  Przy figurze matki Bożej fatimskiej wyłożone są listy poparcia dla inicjatywy zakazu manifestacji LGBT i profanacji naszych symboli religijnych. Można te listy zabrać do domu, znaleźć tych, którzy popierają ten protest i wypełnione składać tylko do rąk własnych księży.

12.  Spotkania w tym tygodniu:

Środa o 15.30 Parafialny Caritas, o 18.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej;

Wtorek o 18.00 Grupa Biblijna;

Piątek o godz. 16 00 ministranci młodsi, 17 00 Kandydaci na ministrantów, 18.00 Chór Parafialny i o 19.00 KSM.

Sobota o godz. 8.00 Lektorzy, 8 15 ministranci starsi

13.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 – w int. Czcicieli św. Antoniego; W środę na wspólnotowej – w int. właścicieli i pracowników sklepu ABC z podz. za 20 lat działalności. Sobota o 7.30 – w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja.

14.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

15.  Pan Burmistrz Miasta Grybowa w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną ponawia apel, by stanowczo przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa: dystans, dezynfekcja, maseczka. Więcej na ten temat w gablocie parafialnej i na stronie Urzędu Miasta.

16.  Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Stanisław Paryło i Czesława Petryla. Dobry Jezu…

XXVI Niedziela Zwykła 27 września 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 18.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi.

2.       W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

Poniedziałek: św. Wacława;

Wtorek: św. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela;

Środa: św. Hieronima;

Czwartek: Św. Teresę od Dzieciątka Jezus;

Piątek: św. Aniołów Stróżów.

3.       Prosimy zwrócić baczną uwagę na zmianę godzin rozpoczynania wieczornych nabożeństw i Mszy św., wg tzw. porządku zimowego.

4.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

5.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa. W naszych intencjach pamiętajmy o żyjących i zmarłych licznych solenizantach tego tygodnia.

6.       Od czwartku rozpoczynamy odprawianie Nabożeństw Różańcowych. Będą one w bazylice w dni powszednie o 17.00 z czytanką i Komunią św., a w soboty i niedziele o 16.30 (bez Komunii i czytanki). W I piątek różaniec o 16.30 także bez Komunii i czytanki. Na Mszy św. o 17.00 wysłuchamy krótkiego kazania i przyjmiemy I piątkową Komunię wynagradzającą. W kaplicach różaniec wg. miejscowego zwyczaju. Zapraszamy do licznego udziału i wspólnej modlitwy, a także częstszego odmawiania różańca w domach i rodzinach. Prosimy, jak co roku o włączenie się różnych grup w prowadzenie modlitwy różańcowej. Grafik jest wywieszony w gablocie i na naszej stronie internetowej.

7.       W czwartek na godzinę 16.30 na poświęcenie różańca zapraszamy rodziców i dzieci klas III SP nr 1, nr 2 i z Siołkowej.

8.       W I czwartek, zwłaszcza na różańcu modlimy się o powołania i za powołanych.

9.       W I piątek msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o godz. 6.15, 7.00 i 17.00. Ofiary na tacę z tego dnia jak zwykle przeznaczone będą na cele misyjne. Zaś dla młodzieży o 18.30 wyjątkowo najpierw różaniec i adoracja a później Msza święta. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania ma obowiązek uczestniczyć w nabożeństwie I piątku.  

10.  W I sobotę począwszy od miesiąca października obydwie msze  poranne Msze św. będą o Niepokalanym Sercu Maryi, jeśli tylko przepisy liturgiczne  na to pozwolą. Obie msze będą z okolicznościowym kazaniem. Stąd także w I soboty pierwsza msza św. będzie o 6.15, natomiast o 5.55 śpiewamy godzinki. Po mszy św. o 7.00 modlitwa za rodziny, a zwłaszcza te oczekujące narodzin potomstwa. O 8.00 ostatnie Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, które poprowadzi Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Spowiedź z tych okazji a także z okazji odpustu parafialnego codziennie podczas dyżurów, a dodatkowo w piątek od godz. 15.30. Dzieci z klas IV wraz z rodzicami przychodzą do spowiedzi w czwartek od godz. 16.00.

11.  W przyszłą niedzielę przypada dzień naszego Parafialnego Odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej. Na przedpołudniowych Mszach św. kazania wygłosi i będzie przewodniczył sumie odpustowej Ksiądz misjonarz z Ukrainy. Po Mszach nasz odpustowy Gość będzie przed bazyliką prosił o ofiary na budowany na Ukrainie nowy kościół. O 16.30 tradycyjna procesja różańcowa wewnątrz bazyliki. W tym dniu także o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 w Domu Duszpasterskim Dzień skupienia dla narzeczonych.

12.  Również w przyszłą niedzielę o godz. 19.00 w naszej bazylice dzięki pozyskanym środkom przez Parafię w Fundacji Sądeckiej odbędzie się wielki koncert. Będzie on łączył w sobie trzy intencje tj. 100 rocznice urodzin Jana Pawła II, 42 rocznicę Jego wyboru na Stolicę Piotrową oraz ubogacenie naszego odpustu parafialnego. Koncert zostanie wykonany przez chór, orkiestrę i solistów z Krakowa, oczywiście kilka utworów będzie także wykonanych na naszych wspaniałych organach lub przy ich akompaniamencie. Koncert jest tak zaplanowany, aby każdy znalazł coś dla siebie w prezentowanych utworach. Szczegóły na plakatach i naszej stronie internetowej. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. Dziękujemy także sponsorom z parafii, którzy wesprą organizację tego wielkiego wydarzenia.

13.  Spotkania w tym tygodniu:

Wtorek o 18.00 – Grupa biblijna;

Czwartek o 17.30 – PDMD.

14.  Niektóre intencje mszalne:

Piątek o 7.00 za zmarłe czcicielki św. Antoniego;

Sobota o 7.00 w int. III Zakonu, a później spotkanie formacyjne.

Niedziela: o 6.30 Dziękczynna za zbiory po obu stronach drogi; o 9.30 w int. Arcybractwa Różańcowego z okazji święta patronalnego.

15.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

16.  Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Maria Obrzut, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 14.00.

XXV Niedziela Zwykła 20 września 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 18.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi.

2.       W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

Poniedziałek – święto św. Mateusza Ewangelisty z tej okazji serdeczne życzenia składamy naszemu P. Organiście Mateuszowi Madziarowi.

Środa – św. o. Pio z Pietrelciny;

Sobota – św. Kosmy i Damiana – jest to dzień imienin Ks. Damiana, któremu składamy serdeczne życzenia. W int. Ks. Solenizanta będzie odprawiona Msza św. w sobotę o 6.30 od wspólnoty kapłańskiej.

3.       We wtorek o 18.00 koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. z kazaniem.

4.       W środę o  18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W przyszłą  niedzielę przypada diecezjalny dzień modlitw o trzeźwość.

6.       9 października 2020 o godz. 18.45 w Parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu rozpocznie się Kurs Małżeński w formie randek. Kurs daje narzędzia do rozwiązywania codziennych problemów pojawiających się w małżeństwie, zarówno z małym jak i dużym stażem. Zapisy telefoniczne. Szczegóły na plakacie.

7.       Spotkania w tym tygodniu:

Piątek o 17.00 Ministranci młodsi; o 18.00 Kandydaci na ministrantów; zaś o 19.00 KSM.

Sobota o 8.00 Lektorzy; o 8.15 Ministranci starsi.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej fatimskiej, tam również można nabyć książkowe kalendarze rolników.

9.       Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli śp. Leokadia Jakonis i śp. Teresa Serafin, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00. Dobry Jezu…

XXIV Niedziela Zwykła - 13 września 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 18.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi. O godz. 19.00 kolejne nabożeństwo fatimskie  – będzie to Msza święta wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili, a po niej procesja różańcowa ze światłem.

2.       W poniedziałek przypada Święto Podwyższenia Krzyża. O godz. 17.20 zapraszamy do bazyliki na Drogę Krzyżową. Zapraszamy do licznego udziału. Ofiarujemy ją zwłaszcza o ustanie pandemii i powrót wszystkich wierzących do praktyk religijnych, zwłaszcza do regularnego udziału we Mszy św. niedzielnej i świątecznej. Natomiast na Mszy św. na prośbę papieża Franciszka skierowaną do całego kościoła zostanie zebrana ofiara na pomoc Ziemi Świętej, zwłaszcza na bazylikę Bożego Grobu, (ponieważ z racji pandemii nie było tych ofiar przy krzyżu w Wielki Piątek).

3.       We wtorek wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. O 18.00 koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. z kazaniem.

4.       W środę o  18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili. Po Mszy św. na godzinę 18.50 zapraszamy do Bazyliki rodziców klas III szkół podstawowych na spotkanie organizacyjne.

5.       W środę z racji Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego o 16.00 na plebanii odbędzie się odprawa katechetyczna dla wszystkich katechizujących w szkołach i przedszkolach na terenie naszej parafii. Obecność katechizujących obowiązkowa.

6.       W czwartek  18.00 nowenna do Św. Michała Archanioła i Msza św. Na Mszę św. zapraszamy wszystkich Członków Parafialnych Zespołów Synodalnych. Po Mszy spotkanie robocze w Centrum Duszpasterskim.

7.       W piątek przypada święto Świętego Stanisław Kostki – Patrona Polskiej Młodzieży. Na Mszę św. wieczorną zapraszamy młodzież KSM, obowiązkowo wszystkich uczniów klas ósmych i wszystkich ludzi młodych, także studentów, na modlitwę do tego wspaniałego Patrona. Po Mszy św. zapraszamy rodziców i uczniów klas VIII na spotkanie organizacyjne w związku z przygotowaniem do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

8.       W sobotę organizujemy powakacyjny dzień dla ludzi starszych i chorych. Od 8.15 spowiedź, o 9.00 Msza św., po niej błogosławieństwo lourdskie. Chorych i starszych w domach odwiedzimy od godz. 10.00. Te osoby prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

9.       W przyszłą niedzielę oficjalnie powitamy Siostry Urszulanki, które rozpoczęły posługę w naszej parafii. Po każdej Mszy św. siostry przedstawią krótko historię swojego zgromadzenia oraz dzisiejszą działalność. Na Mszę św. o godz. 11.00 zapraszamy wszystkie dzieci.

Na Mszy św. o 9.30 przyjmiemy do grona ministrantów ośmiu chłopców, którzy, przez kilka miesięcy przygotowywali się do tego momentu. Zapraszamy rodziców i rodziny tych chłopców.

10.  Również w przyszłą, trzecią niedzielę miesiąca ofiary na tacę to nasza parafialna składka inwestycyjna.

11.  Do wszystkich rodziców ministrantów i lektorów oraz ewentualnych kandydatów do tej służby zwracamy się z bardzo serdeczną prośbą o wsparcie kapłanów w zabiegach o powrót chłopców do posługi przy ołtarzu, także w dni powszednie. Jak bowiem sami widzimy sytuacja w tym względzie jest bardzo trudna i od Was w dużym procencie zależy czy się to zmieni na lepsze. Wraz z Episkopatem Polski i naszym Biskupem Diecezjalnym apelujemy także do wszystkich, a zwłaszcza do ludzi młodszego pokolenia o powrót do żywego i regularnego uczestnictwa we Mszach św. niedzielnych i świątecznych. Brakuje nas ciągle od 20 do 30 %. Tymczasem różne badania pokazują, że kościoły choćby ze względu na ogromną kubaturę (u nas jest blisko 40 tys. m. sześciennych) oraz bardzo dobrą wentylacją są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc, gdy idzie o zagrożenie epidemiologiczne. Wszystkich, także dorosłych ponownie zapraszamy do pracy w naszych grupach duszpasterskich.

12.  Zapraszamy także do korzystania z naszej bogatej w zbiory biblioteki parafialnej. Można to czynić to w soboty od 9.00 – 10.00 po wcześniejszym umówieniu się pod nr. telefonu podanym w gablotach.

13.  Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 7.00 – o ożywienie w naszej Parafii III Zakonu Franciszkańskiego.

14.  Spotkania w tym tygodniu:

Poniedziałek dla Seniorów o godz. 10.00.

Wtorek o o 19.00 Grupa biblijna.

Czwartek o 17.30 PDMD.

Piątek o 17.00 Aspiranci, zaś o 18.30 SRK i Chór parafialny oraz KSM o 19.00.

Sobota o 8.00 Lektorzy.

15.  Proszono, by ogłosić: P. Lucyna i Andrzej Tymbarscy serdecznie dziękują na ręce P. Marty Kostrzewy i P. Wacława Romańskiego wszystkim krwiodawcom za błyskawiczne zorganizowanie akcji zebrania 2.5 litra krwi na pilną operację. P. Lucyny.

16.  Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła śp. Irena Walor, Stanisław Mędoń i Jan Góra. Dobry Jezu…

XXIII Niedziela Zwykła 06 września 2020 r.

 

 

 

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 18.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi. O godz. 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

2.       W poniedziałek o 18.00 nowenna do św. Katarzyny.

3.       We wtorek przypada Uroczystość Narodzenia NMP, Matki Bożej Siewnej – Głównej Patronki naszej Diecezji. Msze św. z okolicznościowym kazaniem w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30, 15.00 i 18.00  Po każdej Mszy św. poświęcenie ziarna siewnego. W tym dniu przypada także 25 rocznica reaktywacji Akcji Katolickiej w Polsce. Wszystkich Członków naszego Parafialnego Oddziału i sympatyków zapraszamy na Mszę, św. na godz. 18.00, a po Eucharystii odbędzie się spotkanie naszego Oddziału.

4.       W środę o 17.20 modlitwę różańcową przed obrazem Matki Bożej poprowadzi Arcybractwo Różańcowe. O 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W sobotę o 15.00 z racji Uroczystości podwyższenia Krzyża Św. zostanie odprawiona Msza św. na Wojciechowej Górze na Siołkowej. Wszystkich zapraszamy do pielgrzymowania do tego pięknego miejsca i wspólnej modlitwy.

6.       W następną niedzielę kolejne nabożeństwo fatimskie o godz. 19.00 – będzie to Msza święta wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili, a po niej procesja.

7.       Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 7.30 w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja.

8.       Spotkania w tym tygodniu:

Poniedziałek dla Seniorów o godz. 10.00. Zaś o 17.00 PDMD.

Wtorek o 16.30 Parafialny Oddział Caritas. Zaś o 19.00 Grupa biblijna.

Piątek o 18.30 SRK i Chór parafialny oraz KSM – ksiądz Tomasz zaprasza na to spotkanie nowe chętne osoby, a zwłaszcza młodzież po bierzmowaniu,.

Sobota o 8.00 Lektorzy.

W sobotę o 9.00 DSM. S. Małgorzata nowa opiekunka tej grupy zaprasza dziewczynki z klas IV i V chętne do włączenia się w tę grupę.

9.        W tym roku ze względu na obecną sytuację nie będzie pielgrzymki Zakonu Franciszkańskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej.

10.  Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła śp. Stefania Lipińska, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o 14.30. Dobry Jezu…

XXII Niedziela Zwykła 30 sierpnia 2020 r.

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 15.00 dodatkowa Msza św. przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej na Kozieńcu. O godz. 18.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Czwartek – św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła;

3.       Jutro rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Msza św. z tej okazji dla dzieci z naszych szkół podstawowych o 18.00. O 17.00 zapraszamy dzieci do skorzystania z sakramentu pokuty.

4.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

5.       W środę Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi o 17.20 modlitwę różańcową, zaś o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

6.       W I czwartek modlimy się o powołania i za powołanych.

7.       W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem O 6.15, 7.00, 18.00 i o 19.15 zwłaszcza dla młodzieży rozpoczynającej nowy rok szkolny. W tym dniu modlimy się także za misje i misyjne dzieło kościoła i wspieramy ofiarą na tacę. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 16.30.

8.       W I sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o 7.00 a następnie modlitwa za rodziny oczekujące potomstwa i o dar potomstwa proszące. Jest to także Msza św. dla III Zakonu i po niej spotkanie formacyjne. O godz. 8.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi.

9.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w naszym Parafialnym Centrum Duszpasterskim.

10.  W naszej parafialnej wspólnocie witamy serdecznie Ks. mgr Pawła Brzyka, naszego nowego wikariusza, który przybył do nas z Dąbrowy Tarnowskiej. Witamy także Siostry Urszulanki, które rozpoczynają posługę w naszej parafii. Są już z nami S. Renata Wojewoda zakrystianka, S. Małgorzata Krzesińska, katechetka w SP nr 1 i w Parafialnym Przedszkolu, a wkrótce przybędzie S. Jozefa Marczak do pomocy w zakrystii. Siostry oficjalnie powitamy 20 września. Panom Wiesławowi Machaczkowi i Grzegorzowi Sołtysowi dziękujemy za tymczasową obsługę zakrystii.

11.  Po następnej niedzieli zachowując stosowne przepisy sanitarne rozpoczniemy po długiej przerwie prace wszystkich grup i stowarzyszeń działających w naszej parafii zarówno dziecięcych jak i młodzieżowych oraz dorosłych. Już dzisiaj wszystkich dotychczasowych członków prosimy o niezawodne przybycie i zapraszamy także nowych chętnych. Terminy spotkań zostaną podane w przyszłą niedzielę. We wrześniu odbędzie się także kolejne spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych.

12.  Męska Strona Rzeczywistości w Grybowie zaprasza na spotkanie informacyjno – rekrutacyjne w piątek 4 września o godz. 19 00 w Centrum Duszpasterskim. Więcej informacji na stronie internetowej i profilu FB.

13.  Na prośbę samych zainteresowanych ze względu na konieczność dodatkowych osobistych ustaleń narzeczeni podobnie jak było przed kilkoma tygodniami będą sami spotykać się z Siostrą zakrystianką gdzie złożą ofiarę na rzecz sióstr oraz na kwiaty, oraz z Panem Organistą gdzie ustalą repertuar, zespoły, próby itp. oraz także opłacą posługę P. Organisty, która stanowi część jego wynagrodzenia. Przy pogrzebach wszystko załatwiamy w kancelarii parafialnej.

14.  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie informuje, że szczegółowe informacje dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 znajdują się na drzwiach wejściowych szkoły przy ul. Szkolnej i przy ul. Węgierskiej oraz w poniedziałek na stronie miasta w zakładce OŚWIATA.

15.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 w int. Czcicieli św. Antoniego; Niedziela o 6.30 w int. Członkiń Róży św. Marii Magdaleny Sośnie Górne /dz-bł/ i za zmarłych oraz w int. Róży Ojców z Siołkowej św. Jana Ewangelisty /dz-bł/ i za zmarłych.

16.  Informacja Burmistrza Miasta Grybów…

INFORMACJA BURMISTRZA MIASTA GRYBÓW

KOMUNIKAT nr „I”

Szanowni Mieszkańcy.

Dnia 1 września będzie miało miejsce Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021. Z racji panującej pandemii oraz w trosce o bezpieczeństwo dzieci, nauczycieli i rodziców, tegoroczne wydarzenie będzie inne aniżeli wszystkie dotychczasowe.  W Szkołach Podstawowych Nr 1 i Nr 2 nie będzie uroczystej akademii, a uczniowie spotkają się wraz ze swoimi wychowawcami tylko w wyznaczonych salach.

Przekazując powyższą informację, bardzo proszę o wyrozumiałość i dostosowanie się do naszej prośby, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo własne oraz osób z naszego otoczenia.

 

KOMUNIKAT nr „II”

Pragnę również poinformować, iż od dnia 1 września 2020 roku ulega zmianie harmonogram odbioru odpadów komunalnych zmieszanych i segregowanych na terenie Miasta Grybów. Informacje o nowych terminach odbioru odpadów zamieszczone są na tablicach i słupach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej Miasta Grybów.   

 

                                                                                                                 Z poważaniem

                                                                                                                    Paweł Fyda

                                                                                                                      Burmistrz Miasta Grybów

XXI Niedziela Zwykła 23 sierpnia 2020 r.

 

 

 

 

  

 

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek – święto św. Bartłomieja;

Czwartek – św. Monikę;

Piątek – św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła;

Sobota – męczeństwo św. Jana Chrzciciela.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       We wtorek z parkingu przy plebanii o godz. 6.30 wyruszają do Częstochowy pielgrzymi na zakończenie PPT. Gdyby ktoś był chętny, to jest jeszcze 15 wolnych miejsc w autokarze. Możliwość zapisu będzie w poniedziałek w kancelarii od 8.00 – do 9.00. Zapraszamy.

5.       W środę przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – w Bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem o 6.30, 8.00, 9.30 i o 18.00 z udziałem tegorocznych i wszystkich wcześniejszych Pielgrzymów Grupy 26 PPT. Serdecznie zapraszamy do uczczenia naszej Matki i Królowej o 17.45 Nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy w naszych modlitwach o solenizantach tego tygodnia.

6.       W sobotę o godz. 10.00 rozpocznie się w naszej bazylice uroczystość poświecenia i oddania do użytku dzieci drugiej części naszego przedszkola. Dzięki ogromnemu wysiłkowi wielu ludzi przedszkole zostało powiększone z trzech do sześciu oddziałów, liczba dzieci zwiększy się ze 75 do 140, a zatrudnienie na pełny etat lub na godziny znajdzie tu blisko 30 osób. W nowej części znajdzie się także cztery gabinety specjalistyczne gdzie z pomocy specjalistów korzystać będą mogły także dzieci potrzebujące wsparcie spoza przedszkola. Tej bardzo ważnej dla parafii i lokalnej społeczności uroczystości będzie przewodniczył Ks. Bp Mirosław Gucwa Ordynariusz diecezji Bouar w RCA. Po Mszy św. nastąpi przejście pod gmach przedszkola, krótkie okolicznościowe przemówienia, poświęcenie i możliwość zwiedzenia całego obiektu, a zwłaszcza nowej części. Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość wszystkich rodziców naszych przedszkolaków, dziadków i wszystkich, którzy doceniają znaczenie tego dydaktyczno – rehabilitacyjno – wychowawczego miejsca.

7.       W przyszłą niedzielę o 15.00 tradycyjnie będzie odprawiona Msza św. przy kapliczce MB Częstochowskiej na Kozieńcu. Serdecznie zapraszamy do uczczenia Maryi w tym niezwykle pięknym miejscu.

8.       Jak wielokrotnie słyszeliśmy Kościół w Polsce poprzez Caritas włącza się aktywnie w pomoc tak bardzo poszkodowanym naszym braciom w wierze w Bejrucie, stolicy Libanu. Módlmy się za tak wielu dotkniętych tą tragedią, ale nie szczędźmy także naszych ofiar, które przez cały ten tydzień możemy składać do skarbony Św. Antoniego, a w przyszłą niedzielę na ten cel będzie przeznaczona część ofiar składanych na tacę.

9.       Niektóre intencje mszalne: w następną niedzielę o 9.30 w int. parafian z Brzezinek i okolicy, którzy modlili się przy kapliczce nad stolarką i za zmarłych z tego rejonu.

10.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Gorąco zachęcamy do nabywania i czytania wakacyjnej lektury.

11.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Adam Witek, śp. Czesław Łatka oraz śp. Władysław Góra. Polecajmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu…

XX Niedziela Zwykła 16 sierpnia 2020 r.

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek – św. Jacka;       

Czwartek – św. Bernarda;

Piątek – św. Piusa X, papieża;

Sobota – Najświętszą Maryję Pannę, Królową.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza święta z kazaniem.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy
w naszych modlitwach o solenizantach tego tygodnia.

5.       W czwartek o 18.00 nowenna do św. Michała Archanioła, po niej Msza św.

6.       Dzisiaj dziękujemy serdecznie Ks. Damianowi i kilku mężczyznom ze Strzylawek Siołkowskich i Zagórza, którzy na osobistą prośbę ks. Prałata Proboszcza pomogli przy skręcaniu mebli w domu Sióstr. Dziękujemy też kilku innym osobom za dary dla Sióstr.

7.     Jutro w Tarnowie, Mszą świętą o godz. 7.30 rozpoczyna się XXXVIII PPT na Jasną Górę. W tym roku ma ona specyficzny charakter, sztafetowy. Nasz grupa  św. Katarzyny ma wyznaczony do przejścia wraz z grupą 14 i 15 odcinek
4 dnia z Racławic do Miechowa. O godz. 7.30 w tym dniu będziemy prowadzić tradycyjne nabożeństwo za Ojczyznę. Zapraszamy do duchowej łączności
i modlitwy z pielgrzymami poprzez media m.in. RDN Małopolska. Zapisani pielgrzymi wyruszają autokarem 20.08 o godz. 3.45 spod plebanii. Nie będziemy w tym roku, z wiadomych względów,  organizować dodatkowych autokarów na wejście pielgrzymki. Jadą tylko ci Pielgrzymi, którzy zapisali się na pielgrzymowanie w czwartym dniu.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Gorąco zachęcamy do nabywania i czytania wakacyjnej lektury.

9.       Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Zofia Święs, śp. Marcin Radziak, śp. Stefania Paryło oraz śp. Andrzej Broda. Dobry Jezu…

XIX Niedziela Zwykła 09 sierpnia 2020 r.

1.            Serdecznie witamy wszystkich gości przybyłych do naszej parafii na czas wakacyjnego wypoczynku. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św., w środę o 18.00 nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa.

2.            Czwartek, 13 sierpnia o godz. 19.00 celebrować będziemy kolejne nabożeństwo fatimskie z procesją różańcową. Wszystkich zapraszamy do licznego udziału. Nie będzie Mszy św. o 18.00. Msza fatimska jest Mszą św. wspólnotową, a więc intencje możemy składać w zakrystii do ostatniej chwili. Ofiary na tacę na tej Mszy św. złożymy tym razem na sprawy związane z przygotowaniem domu zakonnego na przybycie Sióstr Urszulanek do naszej parafii. Tymczasem dziękujemy, niestety dosyć nielicznym osobom, także spoza parafii, które włączyły się w pomóc wyposażeniu domu sióstr. Prosimy następnych o zaangażowanie. Potrzebne jest wszystko to, co konieczne do funkcjonowania domu. Musimy starać się, by do przyszłej niedzieli dom był przynajmniej w sposób podstawowy urządzony. Natomiast na jutro na godz. 8.30 prosimy kilku, także młodszych mężczyzn do pracy przy zmontowaniu i ustawieniu zakupionych przez parafię mebli do pokoi Sióstr.

3.            W sobotę przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP, Matki Bożej Zielnej – święto obowiązkowe. Jest to także dzień Wojska Polskiego.

W piątek o 18 00 Msza św. z wigilii Uroczystości Wniebowzięcia NMP. Msze św.
w bazylice i kościołach pomocniczych w Uroczystość jak w każdą niedzielę. O 9.30 Uroczysta suma w intencji poległych żołnierzy zamówiona przez P. Burmistrza Miasta Grybowa i P. Wójta Gminy Grybów. Nie będzie przemarszu pod pomnik.

4.            W przyszłą III niedzielę miesiąca parafialna składka inwestycyjna przeznaczona będzie na końcowe prace przy rozbudowie naszego parafialnego przedszkola, do którego zapisanych jest już blisko 140 dzieci. Prosimy zwłaszcza o ofiarność rodziców zapisanych dzieci i rodziny. Całość ma być uruchomiona od 1.09. o ile nie wyjdą inne zarządzenia. Są jeszcze pojedyncze miejsca w niektórych z sześciu oddziałów przedszkola, w tym dla dzieci SPE. Informacje w Przedszkolu.

5.            W naszej parafii serdecznie witamy Ks. Kanonika Czesława Frączka, który pochodzi z Podegrodzia, a wczoraj zakończył proboszczowanie w parafii Gumniska K. Dębicy. Po krótkim urlopie Ks. Kanonik będzie pomagał w duszpasterstwie w naszej parafii, zwłaszcza w konfesjonale. Nowemu duszpasterzowi życzymy wielu łask bożych i dużo zdrowia na dalsze lata.

6.            Jak słyszeliśmy, jako powiat nowosądecki znaleźliśmy się na niechlubnej czerwonej liście, gdy idzie o koronawirusa. W związku z tym prosimy, aby uczestnicząc w niedzielnych i świątecznych Mszach św. korzystać także z tych Mszy św., gdzie nas jest mniej ( sobota wieczór, 6.30, 12.30 i 18.00) oraz niech jeszcze większa liczba osób uczestniczy na zewnątrz, zwłaszcza przed bazyliką, gdzie kontakt z liturgia jest najłatwiejszy. Jeśli będzie konieczne przywrócimy część ławek na zewnątrz, bądź także odprawimy dodatkową Mszę św. o godz. 15.00. Bezwzględnie także zobowiązujemy do zakładania masek w bazylice i na zewnątrz. Starajmy się wypełniać także pozostałe przepisy wynikające z zarządzeń państwowych.

7.            Klub Honorowych Dawców Krwi ,,Adma” w Grybowie informuje krwiodawców z terenu Miasta i Gminy Grybów, że z dniem 10. 08. 2020r. krwiodawcy klubu będą oddawać krew nie jak dotychczas w R.C.K. i K. w Gorlicach, lecz w Rejonowym Centrum Krwiodawców i Krwiolecznictwa w Nowym Sączu, ul. Kazimierza Wielkiego 9 a /obok ruin zamku/.

Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej 

XVIII Niedziela Zwykła 02.08.2020 r.

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Zapraszamy do udziału w liturgii i osobistej modlitwy w naszej bazylice, bogatej całodziennym wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.  O godz. 17.30 Akcja katolicka poprowadzi modlitwę różańcową. O 18.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

2.       W liturgii tego tygodnia wspominamy: we wtorek Jana Marię Vianneya Patrona Proboszczów, w sobotę Św. Dominika. W modlitwie pamiętajmy zwłaszcza o naszym Ks. prałacie Proboszczu i jego misji w naszej parafii.

3.       W poniedziałek o 18.00 nowenna do św. Katarzyny.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.
 z okolicznościowym kazaniem.

5.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       W czwartek przypada święto Przemienienia Pańskiego. Odpusty w Krużlowej i Nowym Sączu. Szczegóły na stronach internetowych tych parafii. Ponieważ jest to pierwszy czwartek miesiąca modlimy się o powołania i za powołanych.

7.       W tym tygodniu przeżywać będziemy także I piątek miesiąca sierpnia. Msze św. wotywne o NSPJ o godz. 6.15, 7.00 i 18.00. W modlitwach i ofiarach pamiętamy o misyjnym dziele kościoła. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 16.30. Dzieci I komunijne wraz z rodzicami zapraszamy spowiedzi w czwartek od 17.00.

8.       W przyszłą niedzielę ofiary na tacę przeznaczone będą na Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

9.       W związku z przybyciem Sióstr Urszulanek do naszej parafii musimy wyposażyć w meble i odpowiednie sprzęty cały dom zakonny, gdyż dotychczasowe wyposażenie było własnością Sióstr Felicjanek i zostało przewiezione do Krakowa. Gdyby ktoś z parafian, czy jakaś firma zechciała pomóc w tej sprawie zakupem konkretnego sprzętu czy dodatkową ofiarą będziemy wraz Siostrami bardzo wdzięczni. Informacje u Ks. Proboszcza. Tymczasem dziękujemy firmie SHP Składnica za ufundowanie Siostrom lodówki, Prezesowi MTM za nowa pralkę, pewnej osobie za komplet nowych naczyń do kuchni pewnej rodzinie za komplet nowych mebli do pokoju jednej z sióstr.

10.  Przypominamy, że od kilku dni wszystkie sprawy formalno – finansowe załatwimy w kancelarii parafialnej. Szczegóły były podane w zeszłą niedzielę. Cieszymy się, ze ta zmiana została pozytywnie przyjęta przez  zainteresowanych parafian.

11.  Niektóre intencje mszalne: we wtorek o 7.00 w int. czcicieli św. Antoniego,
w sobotę o 7.00 w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja, w niedzielę o 6.30 w int. Róży św. Bernardyna /dz-bł/ i za zmarłych

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Zachęcamy do lektury.

13.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: +Maria Zielińska, Czesław Rzemiński, Stanisław Święs, Józef Dziedziak oraz Czesława Motyka z Kozieńca, której pogrzeb będzie w poniedziałek o 14.00. Dobry Jezu…

XVII Niedziela Zwykła 26 lipca 2020 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

 

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Środa – św. Martę;

Piątek – św. Ignacego z Loyoli;

Sobota – św. Alfonsa Marię Liguoriego.

 

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

 

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy w naszych modlitwach o solenizantach tego tygodnia.

 

5.       W sobotę rozpoczynamy miesiąc sierpień. Jak zwykle Kościół w Polsce bardzo zachęca do podjęcia w tym miesiącu dobrowolnej abstynencji i trzeźwości.

 

6.       W I sobotę o 7.00 Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi a po niej modlitwy za rodziny oczekujące potomstwa i o dar potomstwa proszące. To także Msza św. w intencji III Zakonu Franciszkańskiego. O 8.00 Akcja Katolicka poprowadzi nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca.

 

7.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych i o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

 

8.       Informujemy, że Ks. Biskup Ordynariusz w ramach dorocznych zmian wśród duchowieństwa odwołał z naszej parafii dotychczasowych Księży Wikariuszy: Ks. mgr Janusza Szpilowskiego mianując go równocześnie wikariuszem parafii Bł. Karoliny w Tarnowie, i Ks. Piotra Dymińskiego mianując go wikariuszem w parafii Rzezawa koło Bochni. Kapłanom dziękujemy za ofiarna posługę w naszej parafii i życzymy wielu łask bożych na nowych placówkach duszpasterskich. Kończy w naszej parafii także kilkumiesięczną praktykę duszpasterską Diakon Marcin Słowik. Jemu także dziękujmy i polecamy modlitwie parafian Jego przygotowanie do przyjęcia świeceń kapłańskich.

 

9.       Jak już informowaliśmy w dniu 31.07.2020 roku definitywnie kończą swoją posługę w naszej parafii Siostry Felicjanki. Z tej o okazji Siostra Prowincjalna z Krakowa napisała krótkie słowo do wszystkich parafian ( odczytać). My ze swej strony także dziękujemy za różnorodną posługę Sióstr w naszej parafii zapewniając, że Siostry pozostaną we wdzięcznej pamięci wielu parafian i obiecując modlitwę o nowe powołania do Waszego Zgromadzenia. Msza św. dziękczynna za posługę Sióstr zostanie odprawiona w środę o godz. 18.00.

 

10.    W nawiązaniu do powyższego ogłoszenia, Ks. Prałat Proboszcz z radością informuje, że po bardzo wielu różnorodnych zabiegach, o czym systematycznie Was informował, niemal w sposób niezwykły, udało się zaprosić do parafii nowe żeńskie zgromadzenie zakonne. Są to Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej, Prowincja Polska z siedzibą w Warszawie o skrótowej nazwie OSU. Więcej na temat historii tego zgromadzenia, jego współczesnej działalności i charyzmatu możemy poczytać na stronach internetowych. W naszej parafii będą docelowo posługiwać trzy Siostry, ( dwie już od końca sierpnia), z których jedna będzie katechetką w SP nr 1, oraz w naszym parafialnym przedszkolu, a dwie będą posługiwać w bazylice. Prosimy wszystkich parafian o modlitwę w intencji Sióstr, o zrealizowanie się tych ustaleń oraz o bardzo życzliwe przyjęcie ich w naszej wspólnocie.

 

11.    Przypominamy także, że zgodnie czerwcową zapowiedzią Ks. Prałata Proboszcza od jutra wszystkie sprawy związane z zamawianiem pogrzebów lub ślubów w naszej parafii załatwiamy w kancelarii parafialnej gdzie każdorazowo przychodzimy w maseczce i po dezynfekcji rąk (płyn jest wystawiony w poczekalni). Kapłan dyżurny poda szczegóły tych zmian. Przy zamawianiu pogrzebu ustalone kwoty będą pobierane dla P. Organisty, Sióstr w zakrystii oraz za kaplicę. Ofiara na utrzymanie parafii składana przy tej okazji będzie jak dotąd wg naszego zwyczaju. Przy ślubach podobnie, dla organisty, sióstr w zakrystii oraz na kwiaty do bazyliki kwoty są wyznaczone, natomiast na utrzymanie parafii ofiary także dowolne wg zwyczaju. Ofiary składane dla P. Organisty i dla Sióstr z zakrystii będą stanowiły fundusz na wynagrodzenie ich pracy i stosowne świadczenia związane z umową o pracę, wypłacane na końcu miesiąca. Zgodnie z sugestiami Rady Parafialnej chodzi o ułatwienie załatwiania tych spraw i współudział w kosztach zatrudnienia Pracowników kościelnych.

 

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Gorąco zachęcamy do nabywania i czytania wakacyjnej lektury.

 

13. Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Śp. Józefa Radzik, Halina Wolak, Maria Wolak oraz + Czesław Rzemiński, którego pogrzeb będzie we wtorek o godz. 14.00 w naszej bazylice.  Dobry Jezu…

XV Niedziela Zwykła 12 lipca 2020 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.   Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Dziś po Mszach świętych będziemy mogli nabyć najnowszą książkę z serii „Wszystko o…” o św. Józefie w cenie 15 zł i modlitewniki dla dzieci z kolorowankami w cenie 20 zł. Ofiary przeznaczone są na KSM w Grybowie.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek – św. Andrzeja Świerada i Benedykta, patronów diecezji;

Środa – św. Bonawenturę;

Czwartek – NMP z Góry Karmel;

Sobota – św. Szymona z Lipnicy.

3.       W poniedziałek kolejne nabożeństwo fatimskie. Msza święta wieczorem tylko o godz. 19.00 i będzie to Msza święta wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. Ofiary na tacę z tego nabożeństwa przeznaczone są na cele parafialne.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.       W środę o 18.00  nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       W czwartek o 18.00 nowenna do św. Michała Archanioła, po niej Msza św.

7.       W przyszłą trzecia niedziele miesiąca ofiary na tacę to parafialna składka inwestycyjna. Bóg zapłać za wszelkie formy materialnego wspierania parafii także w wymiarze kaplic pomocniczych. Bóg zapłać dwóm rodzinom za ofiary na fundacje tablic epitafijnych zmarłych Proboszczów naszej parafii.

8.       Rodzina chorej Agnieszki z Siołkowej serdecznie dziękuje wszystkim za hojne ofiary zebrane przy bazylice w minioną niedzielę na jej leczenie i rehabilitację, a strażakom za przeprowadzenie zbiórki. W intencji wszystkich ofiarodawców zostanie odprawiona Msza święta 26 lipca (niedziela) o godz.9.30.

9.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Gorąco zachęcamy do nabywania i czytania wakacyjnej lektury. Natomiast przy św. Antonim można nabywać kalendarz sanktuaryjny na rok 2021 z dodatkiem grybowskim w cenie 5 PLN.

10.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. Elżbieta Halaś oraz śp. Kazimierz Michalik, którego pogrzeb odbędzie się w środę o 12.00. Dobry Jezu…

XIV Niedziela Zwykła 07 lipca 2020 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Została naprawiona kamera do transmisji Mszy świętej dla chorych z naszej parafii. Zapraszamy chorych, którzy pozostają w domach na godz. 9.30 do udziału w Eucharystii. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. Po Mszach zbiórka do puszek na rzecz 13-letniej, ciężko chorej Agnieszki z Siołkowej-Zagórza. Bóg zapłać za otwarte serca.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Poniedziałek – bł. Marię Teresę Ledóchowską, patronkę misji naszej diecezji;

Środa – św. Jana z Dukli;

Sobota – św. Benedykta, patrona Europy.

3.       W poniedziałek o 18.00 nowenna do św. Katarzyny.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

5.       W środę o 18.00  nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       W następną niedzielę składka na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zaś po Mszach świętych będziemy mogli nabyć najnowszą książkę z serii o św. Józefie i modlitewniki dla dzieci z kolorowankami w cenie 20 zł.

7.       W tym roku XXXVIII PPT ze względu na epidemię ma charakter sztafetowy. Nasza grupa 26 ma wyznaczony do przejścia IV dzień trasy z Racławic do Miechowa i ograniczoną do 150 liczbę pielgrzymów na 20 parafii dekanatu Grybów i Bobowa. Z naszej parafii może pielgrzymować 10 osób. Osoby zapisane na IV dzień równocześnie jadą w 9 dniu na Jasną Górę na wejście. Godziny i wszelkie informacje zostaną podane na spotkaniu przed pielgrzymkowym dnia 9 sierpnia o 15.00 w Bazylice w Grybowie. Zapisy tylko i wyłącznie telefonicznie pod nr. 184450262 dla dekanatu Bobowa 15 lipca tylko i wyłącznie w godzinach od 9. 30 do 11.00; dla dekanatu Grybów 16 lipca tylko i wyłącznie godzinach od 9.30 do 11.00. Koszt udziału 150 zł łącznie z autokarami.

8.       Ks. Damian wraz z Grybowską Grupą Rowerową organizuje w dniach 13 i 14 lipca dwudniową pielgrzymkę rowerową do Częstochowy. Pozostało 7 wolnych miejsc. Do przejechania jest około 260 km. Zapisy telefoniczne u Pana Grzegorza pod nr. 608673426.

9.       Spotkanie grupy biblijnej na zakończenie tegorocznej pracy odbędzie się we wtorek o 19.00.

10.  Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 w int. Czcicieli św. Antoniego;

Sobota o 7.30 w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja.

11.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Gorąco zachęcamy do nabywania i wakacyjnej lektury, gdyż niestety czytelnictwo prasy katolickiej w naszej parafii znacząco spada i są duże zwroty. Natomiast przy św. Antonim można nabywać kalendarz sanktuaryjny na rok 2021 z dodatkiem grybowskim w cenie 5 PLN.

12.  Ochotnicza Straż Pożarna Grybów Biała dziękuje za tak wysoki wynik frekwencji w I turze wyborów prezydenckich i jednocześnie zwraca sie z prośba o dalszą pomoc. Zachęcajmy rodzinę, znajomych, sąsiadów do udziału w 2 turze wyborów. Ogłoszony został ponowny konkurs frekwencji. Nagrodą tak jak poprzednio jest wóz strażacki, dzięki któremu pomoc niesiona przez grybowskich ochotników może być niesiona szybciej i lepiej. To w trosce o WASZE bezpieczeństwo, każdego mieszkańca Grybowa chcemy zawalczyć w bitwie o wozy. Drodzy mieszkańcy Miasta Grybów liczymy na Waszą pomoc . Pokażmy, że wszystko jest możliwe! #Całygrybównawybory!

XIII Niedziela Zwykła 28 czerwca 2020 r.

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Wszystkim przypominamy o zakładaniu maseczki gdy wchodzimy do świątyni, szczególnie gdy korzystamy z sakramentu pokuty. Oprócz zagrożeń, zdarzają się kontrole służb, które nakładają spore kary na tych, którzy bez powodu maseczki nie mają. Dzisiaj po Mszach świętych możemy wesprzeć młodzież zakupując książki o tematyce religijnej w cenie 15 zł. Serdeczne Bóg zapłać.

2.       Jutro Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła. – Odpust w kaplicy na Podjaworzu. Tam msze św. o 8.00 i 11.00. Natomiast w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30, 15.30 i 18.00. Przypominamy, że z tytułu posiadania bazyliki mniejszej – kościoła papieskiego powinniśmy szczególnie czcić tego typu Uroczystości. Składka z tego dnia to tzw. Świętopietrze, czyli dar całego kościoła na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Poniedziałek to także dzien imienin Ks. Dyrektora Pawła Bobrowskiego oraz Ks. Piotra Dymińskiego. Wszystkim licznym solenizantom tego dnia składamy serdeczne życzenia i obiecujemy pamięć w modlitwie.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z okolicznościowym kazaniem.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych solenizantach tego tygodnia: Piotrach, Pawłach, Mariach, Tomaszach.

5.       W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca lipca. W I czwartek modlimy się o nowe powołania i za powołanych. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi o 17.30 modlitwę różańcową. W I piątek Msze św. z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 18.00 oraz 19.15 dla młodzieży z krótką adoracją. W modlitwach i ofiarach na tacę pamiętamy o misyjnym dziele Kościoła. W I sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o 7.00, po niej modlitwy za rodziny, zwłaszcza te, oczekujące narodzin dziecka. Jest to także msza św. dla III Zakonu. O godz. 8.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. Spowiedź codziennie podczas dyżurów, dodatkowo w piątek od 16.30. Dzieci z klas trzecich, w miarę potrzeby przychodzą do spowiedzi wraz z rodzicami w czwartek na godz. 17.00. Pamiętajmy o I piątkach także na wyjazdach wakacyjnych.

6.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Różom dziękujemy za ofiarne wspieranie misji. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

7.       Także w przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. w bazylice z inicjatywy sołtysa, radnych gminy i OSP Siołkowa zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz 13-letniej Agnieszki z Siołkowej. Dziewczynka cierpi na polineuropatię – jest to rodzaj paraliżu rąk i nóg. Jej codzienność to ciągłe pobyty w szpitalach, badania, testy oraz bardzo dużo bólu i cierpienia. Potrzebna jest bardzo specjalistyczna i kosztowna rehabilitacja /ok. 20 tysięcy zł miesięcznie!/ w ośrodkach w Krakowie i Katowicach. Zwracamy się z gorącą prośbą do ludzi dobrej woli o pomoc dla Agnieszki. Zbiórkę do puszek przeprowadzą strażacy z OSP Siołkowa. Można także wpłacać swoje datki poprzez fundację Caritas - Uratuję Cię. Więcej informacji na stronie Siolkowa.pl

8.       Wielki Odpust Tuchowski w tym w roku ze względu na pandemię został przeniesiony na inny termin.

9.       Niektóre intencje mszalne: W poniedziałek o 8.00 w int. Solenizantów ks. Pawła i ks. Piotra z ok. im. od wspólnoty kapłańskiej, zaś o 9.30 od Arcybractwa Różańcowego. O godz. 15.30 w int. ks. Pawła z ok. im. od Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. We wtorek o 18.00 w int. wszystkich, którzy w tym roku tworzyli asysty Bożego Ciała /dz-bł/. W środę o 18.00 W int wszystkich starszych i chorych, którzy w latach minionych tworzyli Asysty Bożego Ciała oraz za zmarłych.

XII Niedziela Zwykła 21.06.2020 r.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. W kaplicy na Podchełmiu odpust – Msze św. o 8.00 i o 11.00. Dzisiaj odbędzie się niezwykły, międzynarodowy koncert z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Emisja online odbędzie się dzisiaj, w niedzielę 21 czerwca, o godz. 20.00 na stronie wydarzenia www.jp2concert.com.

2.       Litanię do NSPJ śpiewamy codziennie rano o 6.15 i wieczorem o 17.45.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza święta z okolicznościowym kazaniem.

4.       W środę przypada Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. W tym dniu o 18.00 nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Na tę Mszę zapraszamy wszystkie grupy duszpasterskie z naszej parafii na zakończenie tego trudnego roku działalności apostolsko – formacyjnej. W int. Członków grup i opiekunów zostanie ofiarowana Msza św.

5.       W piątek zakończenie roku szkolnego. Msze św. dziękczynne będą dla LO i ZSZ o godz. 9.30, natomiast dla wszystkich uczniów ze szkół podstawowych o godz. 18.00. Dzieci przychodzą pod opieką rodziców.

6.       W sobotę o 11.00 Uroczystość I Komunii Świętej dla ostatniej grupy z naszej parafii. Prosimy o modlitwę za te dzieci i ich rodziny.

7.       W następną niedzielę u młodzieży będzie można zakupić książki w cenie 15 PLN. Za ofiary, które będą przeznaczone na wakacje dla młodzieży z KSM serdeczne Bóg zapłać.

8.       W poniedziałek 29 czerwca będziemy przeżywać Uroczystość św. Piotra i Pawła. Jest to zarazem dzień odpustu w Kaplicy na Podjaworzu. Kazania odpustowe wygłosi i uroczystej sumie będzie przewodniczył ks. Paweł Bobrowski, dyrektor ZOL w Grybowie. Nie będzie problemu z parkingiem, ponieważ, jeśli pogoda pozwoli będzie można parkować na dodatkowym miejscu, działce przed Kaplicą. W dniu odpustu będzie można nabyć piękne obrazy Kaplicy drukowane na płótnie w dwóch formatach. Ks. Damian i mieszkańcy Podjaworza serdecznie zapraszają do wspólnej modlitwy.

9.       Dzisiaj dziękujemy 6 rodzinom z ul. Klonowej za ofiarę na fundację „Boże Ciało” i 3 innym rodzinom za indywidualne ofiary na fundacje tablic epitafijnych. Pojawił się pomysł na sprawienie stosownych witraży do kaplicy Męki Pańskiej. Gdyby ktoś chciał ufundować taki witraż na cześć np. zmarłej bliskiej osoby prosimy o kontakt. Koszt to ok. 5 – 6 tys. PLN.

10.  Tarnowski Wolontariat Misyjny organizuje zbiórkę zakrętek po napojach. Dochód będzie przeznaczony na budowane studnie w krajach misyjnych. Prosimy o gromadzenie w czasie wakacji zakrętek. Termin i miejsce zbiórki w naszej parafii będzie podany w późniejszym czasie.

11.  Spotkania w tym tygodniu:

Poniedziałek o 10.00 Dzień Seniora.

Wtorek o 19.00 Grupa biblijna

We wtorek w Bazylice po Mszy św. wieczornej Ks. Damian zaprasza rodziców, tych ministrantów i dziewczynek z DSM, którzy zapisali się na tygodniowy obóz do Rytra.

W czwartek o 17.00 zapraszamy na spotkanie rodziców i dzieci z klasy III b.

12.  Niektóre intencje mszalne:

We wtorek i środę o 18.00 w int. uczniów klas 8a z Grybowa w podziękowaniu za otrzymane dary Ducha Świętego z prośbą o Boże błogosławieństwo i wskazanie właściwej drogi.

W środę o 18.00 w int. dzieci komunijnych z Siołkowej za dar I Komunii św. /dz-bł/ oraz za ich rodziców.

13.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Tam także nowy numer czasopisma „Któż jak Bóg. Przy figurze Św. Antoniego mamy bardzo dobre czasopismo dla młodzieży „Miłujcie się”.

14.  W dniu wczorajszym ruszyła akcja dotycząca konkursu organizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pod nazwą „BITWA O WOZY”. Zasady konkursu są bardzo proste. Do rozdania będzie szesnaście samochodów ratowniczo – gaśniczych, po jednym na województwo. Trafią one do jednostek OSP z gmin, w których frekwencja w nadchodzących wyborach prezydenckich będzie najwyższa. Myśląc o strażakach ochotnikach z naszego miasta, zachęcamy do licznego udziału w wyborach prezydenckich zaplanowanych na dzień 28 czerwca 2020 roku.

15.  Do wieczności odszedł śp. Wacław Obrzut pochowany w USA. Dobry Jezu

XI Niedziela Zwykła 14.06.2020 r.

1.   Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 9.30 procesja Oktawy Bożego Ciała, o 12.30 Msza św. z okazji Jubileuszu 60–lecia kapłaństwa Ks. Prałata Józefa Góry. Czcigodnego Jubilata polecamy modlitwie wszystkich parafian. O 18.00 procesja Oktawy Bożego Ciała i Msza św. wieczorna. Będzie transmisja dla chorych z Mszy św. w naszej  bazylice o godz. 9.30.
2.       Do piątku procesje eucharystyczne po Mszy św. o 7.00 i przed Mszą o 18.00. Zapraszamy do licznego udziału także dzieci i młodzież.
3.       W poniedziałek przypada 8 rocznica objęcia Diecezji Tarnowskiej przez biskupa Andrzeja Jeża. Pasterza naszej diecezji i jego posługiwanie otoczmy modlitwą.
4.       We wtorek o 17.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia, procesja i Msza św.
5.       W środę o 17.45  nowenna do NMP, po niej procesja i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.
6.       W czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała. Po porannej i wieczornej Mszy św. pobłogosławimy wianki. Natomiast nie będzie w tym roku indywidualnego błogosławienia dzieci.
7.       W piątek przypada Uroczystość NSPJ. Odpust w Gródku. Nie obowiązuje w tym dniu post piątkowy. W bazylice rano i wieczorem procesje eucharystyczne.
8.       W sobotę o 10.00 i 12.00 Uroczystość I Komunii Świętej dla kolejnych grup trzecich klas z naszej parafii. Prosimy o modlitwę za te dzieci i ich rodziny.