III Niedziela Wielkiego Postu - 03.03.2024

1.  Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

2. W poniedziałek święto św. Kazimierza.

3. We wtorek 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4. W środę o 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych Kazimierzach oraz o wszystkich niewiastach z okazji dnia kobiet.

5.  W I czwartek modlimy się o powołania. Adoracja Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary o godz. 16.15.

6.  W  piątek droga krzyżowa o 8.00, 16.30 i 17.30.

7.  W naszej parafii organizowany kurs przedmałżeński: w piątek - 08.03. w godz. od 18.00 do 20.00; w sobotę - 09.03. w godz. od 9.00 do 16.00.

8.  W przyszłą niedzielę przed południem po mszach św. ( zwłaszcza dla tych , którzy nie będą na Gorzkich Żalach), a po południu na Gorzkich Żalach tradycyjna składka na kwiaty do Grobu Pańskiego i świąteczny wystrój bazyliki.

9.  Spotkania w tym, tygodniu:

·  We wtorek o godz. 16:00 zbiórka ministrantów starszych w kościele

·  We wtorek o godz. 17:00 spotkanie w ramach przygotowania do pierwszej komunii św. dla klas III z rodzicami

·  We środę o 15.30 spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas, a o 18.00 Akcja Katolicka.

·  We czwartek o godz. 16:00 zbiórka dla ministrantów młodszych

·  W piątek o godz. 17:30 spotkanie w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania dla klas VIII z rodzicami, po nabożeństwie katecheza przedchrzcielna, a o godz. 19:00 spotkanie KSM

10.   Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim. Natomiast przy kaplicy „ Na furtce’ można nabywać wielkanocne baranki i paschaliki w ramach corocznej akcji Caritas Polska. Ofiara, o którą Caritas prosi to min. 9 PLN. Tymczasem Parafialny Zespól Caritas rozpoczął akcje przekazywania życzeń świątecznych naszym Seniorom i chorym.

11.   W najbliższą sobotę od 8.00 planujemy akcję nasadzenia około 1000  sadzonek w lesie na Lizawach, zwłaszcza na byłym osuwisku. Ponieważ w piątek sadzonki zostaną zakupione i przywiezione i nie mogą zbyt długo czekać bardzo prosimy o mobilizacją, także panie bo w tym temacie są ekspertkami i ludzi z młodego pokolenia, także tych, zaangażowanych proekologicznie. Natomiast mieszkańców ul. Leszczynowej prosimy ponownie o gościnność, a potem o opiekowanie się posadzonymi roślinami, o czym jeszcze będziemy przypominać i prosić.

12.   Dziękujemy dzisiaj kolejnym indywidualnym ofiarodawcom na cele parafialne, zwłaszcza te przelane na konto, a firmie Państwa Kogut piorącej dywany i firmie krawieckiej Pani Oleksy za wiele darmowych usług na rzecz parafii.

13.   Świąteczne odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w domach planowane są 15 i 16 marca. Natomiast rekolekcyjny dzień chorych będzie  w poniedziałek 18.03. Same rekolekcje rozpoczniemy w sobotę 16.03, a poprowadzi je w tym roku o. Benedykt Krok posługujący od wielu lat na pogrążonej obecnie w  wojnie Ukrainie.

14.   Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej. Dzisiaj mamy dodatkowy, ciekawy nr Gościa Niedzielnego pt. Historia Kościoła – Celibat - w cenie 12 PLN.

15.   Dziękujemy rodzicom, wychowawcom i nauczycielom za zaangażowanie się w bezpieczne dotarcie uczniów na rekolekcje, a młodzieży i dzieciom za piękne świadectwo uczestnictwa w tym świętym czasie pogłębiania wiary i miłości.

16.   Niektóre intencje:

·  We wtorek o g. 7:00 w int. czcicieli św. Antoniego, o g. 17:00 w int. klasy III z Siołkowej o dobre przygotowanie do pierwszej komunii św.              

17. Proszono, by ogłosić : Burmistrz Miasta Grybów oraz Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie serdecznie zapraszają na wydarzenia z okazji Dnia Kobiet. 8 marca odbędzie się Koncert dla Pań, a 9 marca będą miały miejsce dwa seanse filmowe. Darmowe wejściówki na obydwa wydarzenia można odbierać w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Grybowie w godzinach pracy Urzędu. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

18.   Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności ks. Prałat Ryszard Stasik oraz Jan Pietruch z Matelanki , którego pogrzeb odbędzie się w środę o 14.00 Dobry Jezu a nasz Panie. …

II Niedziela Wielkiego Postu - 25.02.2024

1.   Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich, także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Także dzisiaj męski Różaniec. Rozpoczęcie o 19.00 na Podchełmiu. Zapraszamy z rodzinami.

2.  We wtorek 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.  W środę o 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

4.  W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o godz. 6.15, 7.00 i 17.00. W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej rano bezpośrednio po Mszy św. ze względu na rekolekcje szkolne. Popołudniu o godz. 16.30 i po zakończeniu Mszy św. o 18.00 przygotowana przez młodzież. Zapraszamy do licznego udziału. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 15.30.

5.   W I sobotę Msze wotywne o Niepokalanym Sercu NMP o 6.15 i 7.00, a później modlitwa za rodziny i matki oczekujące potomstwa. Zapraszamy już o 6.00 na godzinki o NMP.

6.   W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Przy tej okazji wyrażamy radość, że utworzyła się już  jedna nowa róża różańcowa złożona z rodziców, małżonków i ludzi wolnego stanu z młodego pokolenia. Przyjęła sobie za Patronów Błogosławioną Rodzinę Ulmów. Powstaje także druga podobna  róża młodych ludzi  którym patronował będzie św. Mikołaj, dawny Patron naszej parafii i wielki orędownik rodzin. Brakuje jeszcze kilka osób . Chętnych prosimy o kontakt z Ks. Prałatem. O godz. 9.00 niedzielna Droga Krzyżowa. O 14.00 w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych. O 15.00 i 17.00 Nabożeństwa Gorzkich Żali, i po nich Msza święta. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych.

7.  Spotkania w tym, tygodniu:

·  Wtorek o godz. 16:00 – pierwsze spotkanie i nabór na ministrantów, zapraszamy uczniów z klasy 3, 4 i 5. - spotkanie w kościele.

·  We środę po mszy wieczornej Krąg Biblijny

·  Czwartek o godz. 13.30 – zbiórka ministrantów w kościele (po naukach rekolekcyjnych).

·  Sobota godz. 8:00 – zbiórka dla lektorów obowiązkowa

8.   Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim. Natomiast przy kaplicy „ Na furtce’ można nabywać wielkanocne baranki i paschaliki w ramach corocznej akcji Caritas Polska. Ofiara, o którą Caritas prosi to min. 9 PLN.

9.  Przypominamy, że dla młodzieży powyżej 17 – stego roku życia, będzie w naszej parafii organizowany kurs przedmałżeński: w piątek - 08.03. w godz. od 18.00 do 20.00; w sobotę - 09.03. w godz. od 9.00 do 16.00. Zapisy w kancelarii w godzinach urzędowania.

10. Rekolekcje Szkolne w naszej parafii odbędą się w dniach od 28 lutego do 01 marca. Bardzo prosimy i zachęcamy rodziców uczniów Szkoły Podstawowej jak i Szkół Ponadpodstawowych o dopilnowanie i zmobilizowanie, aby wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w tym świętym czasie nauk rekolekcyjnych. 

11. Dzisiaj dziękujemy Roży św. Agaty z Brzezinek za całoroczną ofiarę na misje, wszystkim za ofiary wpłacane na konto na cele parafialne, a zwłaszcza pewnej rodzinie z Siołkowej za ofiarę 1 tys. zł na ten cel.

12.   Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

13.   Niektóre intencje:

ØSobota: o godz. 7:00 – III Zakon i spotkanie

ØNiedziela: o godz. 6:30 w int. Róży św. Rity, Róży św. Kingi, Róży św. Judy Tadeusza, Róży św. Joanny Beretty Molla. Zainteresowanych informujemy, że od jutra w kancelarii parafialnej będzie dostępna książka mszalna na rok 2025. Przybywających wcześniej prosimy by nie planować swoich mszy św. na niedziele lub święta tak , by też zostawić nieco miejsca innym.

14.   Z naszej wspólnoty do wieczności odszedł: śp. Stanisław Mól. Dobry Jezu….

I Niedziela Wielkiego Postu - 18.02.2024

1.       Dzisiaj Msze św. do 12.30 w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Zali, po nich msza św.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego miłosierdzia. W środę nowenna do NMP po mszy św. wieczornej z modlitwami parafian.

3.       W piątek Nabożeństwo  Droga Krzyżowa o 8.00, o 16.30, zwłaszcza dla dzieci oraz o 17.30 zwłaszcza dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

4.       W przyszłą , II niedzielę W. Postu przezywać będziemy Dzień szczególnej solidarności ze wszystkimi polskimi misjonarzami posługującymi na całym świecie w ramach tzw. Misji Ad Gentes. Z tej okazji w całej Polsce przed kościołami zbierane będą ofiary na Ogólnopolski Fundusz Misyjny.

5.       Dzisiaj dziękujemy  kilku osobom za indywidualne ofiary na cele parafialne, także pewnej osobie i Arcybractwu Różańcowego za ofiary na nowe feretrony, które zostaną uroczyście poświęconej na mszy o 9.30 i będą stały przed ambona przez cały W. Post, aby można było je nie tylko doglądnąć z obu stron, ale też wzywać wstawiennictwa świętych tam uwidocznionych. W procesji zostaną poniesione na Rezurekcję. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim fundatorom, za których będziemy się Modlic zwłaszcza podczas mszy św. wspólnotowej o 9.30. łączny koszt wykonanych prac malarskich, konserwatorskich, złotniczych i stolarskich wyniósł 24.5 tys. zł. Dziękujemy także bardzo serdecznie wszystkim, ponad 30 Panom, także z młodszego i całkiem młodego pokolenia za wczorajszą solidną pracę w lesie na Lizawach, a wszystkim, którzy przygotowali posiłek za chrześcijańską gościnność. W poniedziałek od. 8.00 - 9.00  do P. Stanisława Obrzuta - cieśli przy ul. Leszczynowej można zgłaszać się po zakup drewna opałowego, które jest tam przygotowane i jest go jeszcze dosyć sporo.

6.       U początku W. Postu  dalej zachęcamy do utworzenia nowych róż różańcowych.  Jak już było wspomniane pragnęlibyśmy bardzo aby powstała roża, lub róże młodych małżeństw, które razem jeśli to tylko możliwe modlą się tajemnicami różańca. Zapraszamy także narzeczonych. Ze względu na RODO kartki i długopis wyłożone są obok figury Matki Bożej Fatimskiej, po zapisaniu, nazwisk i nr. tel. Kartkę wrzućmy do skarbony pod tą figurą. Z zainteresowanymi się skontaktujemy.

7.       Prasa Katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dzisiaj mamy Gościa Niedzielnego Ekstra o W. Poście w cenie 14 zł. Mamy także najnowszy nr bardzo dobrego czasopisma zwłaszcza dla młodzieży „ Trwajcie w miłości”. Rodzice ufundujcie swoim starszym dzieciom to pismo i zachęćcie do czytania.

8.       Do skarbony Św. Antoniego przez cały W. Post, można składać swoja jałmużnę na świąteczną pomoc ubogim w postaci paczek, które tradycyjnie przygotuje i rozdzieli nasz Caritas. Caritas roześle także tradycyjne życzenia do blisko 150 chorych i starszych, o których  jak zawsze chcemy pamiętać. Natomiast przy kaplicy „Na furtce” można nabywać baranki i paschaliki w ramach świątecznej akcji pomocowej Caritas Polska. Z dochodu z tej akcji skorzystają nasze dzieci z DSM ponieważ na prośbę Siostry Anny organizującej wakacyjny wyjazd tej grupy Caritas Diecezjalna przyznała 3 tys. zł dofinansowania, za co serdecznie dziękujemy.

9.       Proszono,  by przypomnieć.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Grybowie informują, że zapisy do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok 2024/25 odbywać się będą w dniach od 26. 02 do 08. 03 2024 r. Natomiast rodziców, którzy zdeklarowali zapis dzieci do naszego Przedszkola Parafialnego, także ze względu na pewne istotne i czasochłonne przygotowania prosimy o pilne potwierdzanie deklaracji w umówiony sposób. Następni czekają w kolejce!

VI niedziela Zwykła - 11.02.2024 r

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne i o 17.00 wieczorna Msza św. Dzisiaj również rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne.  Po Mszy św. o godz. 11.00 będzie krótka wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu dla dzieci ze szkół podstawowych. Od 13.30 zapraszamy  na prywatną adorację, zwłaszcza tych, którzy nie będą mogli przybyć w poniedziałek lub wtorek. Adoracja zostanie zakończona nieszporami eucharystycznymi o 16.45, a po nich o 17.00 Msza św.

2. W poniedziałek nabożeństwo czterdziestogodzinne rozpocznie się o 8.00. O prowadzenie adoracji prosimy: Od 8.00 Siołkowa, od 9.00 Biała Wyżna, od 10.00 Biała Niżna, od 11.00 Grybów, od 12.00 Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, od 13.00 Grupa Biblijna, /od 13.30 przerwa-pogrzeb/, od 15.00 Koło Przyjaciół Radio Maryja oraz III Zakon i od 16.00 Pielgrzymi Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

3. We wtorek do godz. 11.00 wg. tego samego porządku, co w poniedziałek. Natomiast od 12.00 adorację poprowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, od 13.00 Kręgi Domowego Kościoła. O 14.00 do Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Od 15.00  Parafialny Zespól Caritas i Rodziny Szensztackie, od 16.00 klasy ósme i szkoły średnie oraz KSM i lektorzy. O 17.00 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i Msza św. Wszystkich serdecznie zapraszamy, aby w miarę możliwości włączyć się w modlitwę wynagradzającą o którejkolwiek porze. Teksty adoracji znajdziemy bez trudności na katolickich stronach internetowych.

4.        W tym tygodniu przypada środa popielcowa tradycyjnie rozpoczynająca Wielki Post. W bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem i posypaniem głów popiołem będą o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, o 15.00 i 17.00. O 16.45 nowenna do NMP, a następnie sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Środa popielcowa jest dniem postu ścisłego, od którego nie ma żadnej dyspensy. Ofiary na tacę z tego dnia przeznaczone są na działalność Caritas parafialnej i diecezjalnej. 

5.       Także w środę o 16.00 w kaplicy Zwiastowania odbędzie się krotkie spotkanie formacyjne dla wszystkich członków naszego Arcybractw Różańcowego z możliwością zapisu nowych chętnych. Po spotkaniu wspólna modlitwa różańcowa.

6.        W piątek rozpoczniemy odprawianie nabożeństw Drogi Krzyżowej. W najbliższy piątek będą one w bazylice o 8.00 – to nabożeństwo na prośbę Prymasa Polski będzie wynagrodzeniem za grzechy przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich, zaś po południu Droga Krzyżowa o 16.30, zwłaszcza dla dzieci oraz o 17.30 zwłaszcza dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

7.       W przyszłą, I niedzielę W. Postu po południu o 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali. Kazania Pasyjne w tym roku będzie głosił nasz wikariusz Ks. Mgr Zbigniew Stachura. Po Gorzkich Żalach msze św. Za udział w nabożeństwach Pasyjnych można zyskiwać odpusty, w tym odpusty zupełne pod zwykłymi warunkami. Ponieważ jest to III niedziela miesiąca ofiary na tacę to nasza parafialna składka inwestycyjna.

8.       Dzisiaj dziękujemy szczególnie Firmie Fasadex  Pana Piotra Poniewierskiego z Tarnowa za  darmowe wykonanie po raz kolejny usługi kompleksowego oczyszczania bazyliki przy pomocy własnego sprzętu i ekipy. Usługa taka warta jest dzisiaj co najmniej 3 tys. PLN.  Dziękujemy kolejnym ofiarodawcom za dary serca przekazywane elektronicznie na cele parafialne. Na ukończeniu są także prace przy  odnowie feretronu Matki Bożej Grybowskiej oraz św. i Bernardyna, a także wykonywanym całkiem na nowo dużym feretronie Św. Katarzyny i Św. Mikołaja. Łączny koszt tych prac, których efekty wkrótce zobaczymy przekroczy kwotę 20 tys. zł. gdyby jeszcze któraś Róża lub inna grupa chciały się włączyć w fundację to serdeczne zapraszamy, bo do jej pełnego pokrycia brakuje jeszcze kilka tys. zł.

9.       U początku W. Postu zachęcamy do utworzenia nowych róż różańcowych. Pragnęlibyśmy bardzo aby powstały roże, lub róże młodych małżeństw, które razem jeśli to tylko możliwe modlą się tajemnicami różańca. Zapraszamy także narzeczonych. Ze względu na RODO kartki i długopis wyłożone są obok figury Matki Bożej Fatimskiej, po zapisaniu, nazwisk i nr. tel . Kartkę wrzućmy do skarbony pod tą figurą. Z zainteresowanymi się skontaktujemy.

10.   Prasa Katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dzisiaj mamy Gościa Niedzielnego Ekstra o W. Poście w cenie 14 zł.

11.   Proszono by ogłosić:

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Grybowie informują, że zapisy do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok 2024/25 odbywać się będą w dniach od 26. 02 do 08. 03 2024 r.

12.   Do wieczności z naszej wspólnoty odeszli: + Renata Góra oraz Michalina Sekuła której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00. Dobry Jezu …

V Niedziela Zwykła - 04.02.2024

 1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne i o 17.00 wieczorna Msza św.

 

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

 

3.       W środę o 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna msza św. wspólnotowa na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

 

4.       Przypominamy zainteresowanym, ze w dnach 08 – 10. 03. odbędzie się w naszej parafii kolejna edycja katechizacji przedmałżeńskiej, zwana kursem.  Informacje i zapisy  w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

 

5.       W przyszłą niedzielę rozpoczniemy nabożeństwo czterdziestogodzinne. Po Mszy św. o godz. 11.00 będzie krótka wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu dla dzieci ze szkół podstawowych. Od 13.30 zapraszamy na prywatną adorację, zwłaszcza tych, którzy nie będą mogli przybyć w poniedziałek lub wtorek. Adoracja zostanie zakończona nieszporami eucharystycznymi o 16.45, a po nich o 17.00 Msza św.

 

6.       Spotkania w tym tygodniu:

 

·        Wtorek  o 17.00 - spotkanie klas VIII z rodzicami

 

·        Środa o 16.00 - Parafialny Zespół Caritas, po mszy św. wieczornej Akcja Katolicka

 

·        Czwartek o godz. – 16.00 ministranci młodsi w kościele

 

·        Piątek o godz. 19.00 - KSM

 

7.     Przypominamy, że w drugi piątek miesiąca w naszej parafii odbywa się katechizacja przedchrzcielna po mszy św. wieczornej.

 

8.     W przyszłą niedzielę składka na tacę przeznaczona będzie na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

 

9.       Dzisiaj dziękujemy bardzo wszystkim Paniom i Panom, którzy pomogli w sprawnym demontażu i zabezpieczeniu świątecznej dekoracji bazyliki i kaplic pomocniczych. Roży z Kozieńca dziękujemy za całoroczna ofiarę na misje, kolejnym indywidualnym ofiarodawcom za dary serca na cele parafialne.

 

10.   Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

 

11.   Niektóre intencje mszalne:

 

·  Wtorek o godz. 7:00 - w int. Czcicieli św. Antoniego

 

12.   Proszono by ogłosić:

 

·  Sołtys Siołkowej informuje, że nakazy płatnicze będą wydawane w Domu Kultury w Siołkowej w dniach 9 i 10 luty w godz. od 8.00 do 15.00.

 

13.   Do wieczności z naszej wspólnoty odszedł: + Zdzisław Obrzut. Dobry Jezu …

IV Niedziela Zwykła - 28.01.2024

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne i o 17.00 wieczorna Msza św.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna msza św. wspólnotowa na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek o 16.00 – adorację poprowadzi Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

5.       W piątek przypada Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. o godz. 6.30, 8.00, 9.30 i o 17.00. po każdej mszy św. poświęcenie gromnic. O 16.25 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi modlitwę różańcową. Drugi luty jest to dzień życia konsekrowanego. Szczególną modlitwą otaczamy wszystkie osoby tego życia i swoimi ofiarami tradycyjnie wspieramy klasztory klauzurowe w naszej diecezji: Karmelitanki w Tarnowie, Bernardynki w Zakliczynie i Siostry Klaryski w Starym Sączu.

6.       W I czwartek o 17.00 modlimy się za powołanych i o nowe powołania. Spowiedź dla klasy IV o godz. 16:00. A w pierwszy piątek przed każdą mszą św, a popołudniu od godz. 16:00.

7.       W I sobotę Msze wotywne o Niepokalanym Sercu NMP o 6.15 i 7.00, a później modlitwa za rodziny i matki oczekujące potomstwa.

8.       11.02 we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes przypada Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w najbliższą sobotę organizujemy Parafialny dzień osób starszych i chorych. W bazylice od 8.15 spowiedź, o 9.00 msza św. za wszystkich chorych z okolicznościowym kazaniem. Po mszy nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwom lourdskim. Od 10.00 odwiedzimy chorych, których prosimy zgłaszać w zakrystii lub w kancelarii parafialnej, najlepiej w godzinach urzędowania.

9.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. O 14.00 w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych.

10.   Już dziś informujemy zainteresowanych, ze w dnach 08 – 10. 03. odbędzie się w naszej parafii kolejna edycja katechizacji przedmałżeńskiej, zwana kursem.  Informacje i zapisy w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

11.   Przypominamy o możliwości pozyskania drzewa opałowego w lesie na Lizawach, oraz o możliwości wynajęcia lokalu w starej plebanii, gdzie wcześniej był klub AA. Informacje u Ks. Proboszcza. Prosimy także o uczciwe regulowanie należności za prasę katolicką i nasze pamiątki sanktuaryjne, których ceny niestety nieustannie wzrastają, jak choćby świec. Dotyczy to także świeczek na świecznikach wotywnych. Prosimy, by zwłaszcza dzieci nie traktowały ich jak zabawek paląc po kilkadziesiąt  tych świeczek, a i my dorośli pamiętajmy, że jeżeli wrzucamy 50, 20 na nawet 5 groszy to nie pokrywamy kosztu hurtowego zakupu jednej świeczki. A przecież to ma być jakaś ofiara na utrzymanie bazyliki.

12.   Przedszkole parafialne informuje o trwających zapisach do naszego przedszkola. Ze względu na duże zainteresowanie planujemy w miarę potrzeby poszerzyć jeszcze możliwość przyjęcia  dzieci żłobkowych od 1 – 3 lat w nowych oddziałach, które mogą być uruchomione nawet w maju. Zależeć to będzie od ostatecznej ilości zgłoszeń, gdyż wymaga to zainwestowania w wyposażenie pomieszczeń. Dlatego zainteresowanych, także spoza parafii prosimy o pilny kontakt.

13.   Spotkania w tym tygodniu:

·        Wtorek – ministranci młodsi godz. 16:00

·        Środa – po mszy św. wieczornej Grupa Biblijna

·        Piątek – KSM godz. 18:00 – adoracja NS w kościele  

·        Sobota – Trzeci Zakon Franciszkański o godz. 8:00

14.   Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej. Gość niedzielny, a także zachęcamy rodziców i dziadków do prenumerowania dla dzieci i uczniów SP miesięcznika „Mały Promyczek” lub „Promyczek Dobra”, które pomagają rozwijać wrażliwość, wyobraźnię i życie religijne dziecka. Natomiast w naszym salonie Biblos można nabyć piękną książkę napisaną i wydaną przez wielkiego Przyjaciela naszej parafii Ks. Prałata Stanisława Czachora pt. Dwie Ojczyzny. Serdecznie polecamy.

15.   Niektóre intencje mszalne:

·  We środę o 7:30 za + ks. Adama Kazimierczyka w r. śm. od Parafialnego Zespołu Caritas

·  W sobotę o 7:00 w int. Trzeciego Zakonu

·  Niedziela o 6.30 dziękczynno – błagalna w intencji Róż :Św. Anny, Św. Barbary, mężczyzn z Podchełmia i św. Józefa z Białej Wyżnej.

16.   Przy okazji informujemy, że książka mszalna na rok 2025 będzie w kancelarii dostępna od 1.03. Wtedy zapraszamy do zamawiania intencji.

17.   Proszono by ogłosić: Lecznica dla zwierząt w Grybowie zawiadamia mieszkańców Siołkowej, że dn. 3 luty (tj. sobota) odbędzie się obowiązkowe szczepienie psów. Zgromadzenie sióstr św. Józefa w Tarnowie organizują rekolekcje zimowe dla dziewcząt z klasy 7, 8 i szkoły średniej w dn. od 15 do 17 luty. Więcej informacji u siostry Joeli z Florynki.

III Niedziela Zwykła - 21.01.2024 r.

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 14.00  w Krużlowej opłatkowe spotkanie Caritas i Akcji Katolickiej. O 16.45, nieszpory niedzielne. O 17.00 Msza św. wieczorna.                          

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia.

3.       W środę o 17.00 nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W każdy czwartek o 15.00 wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia, a w ten czwartek także  męski różaniec z rodzinami. Rozpoczęcie o 19. 00 na Podjaworzu.

5.       W przyszłą niedzielę Dziewczęca Służba Maryjna będzie rozprowadzać ciasto przed bazyliką. Ofiary przeznaczone na wyjazd na wycieczkę.

6.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

7.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy za tegoroczną kolędę, życzliwość , gościnność i przekazywane sugestie. Dziękujemy także za ofiary składane kapłanom i ministrantom czy lektorom. Ofiary otrzymane przez kapłanów są dysponowane wg. zarządzeń Ks. biskupa. Dziękujemy także ofiarodawcom za kolejne dary serca na cele parafialne, a wszystkim za dzisiejsze ofiary inwestycyjne.

8.       Uwzględniając sugestie kolędowe i nasze obserwacje, zwracamy się z prośbą i apelem do rodziców lektorów i ministrantów o pomoc dopilnowaniu dzieci młodzieży w realizacji służby przy ołtarzu w ciągu tygodnia. Sytuacja, zwłaszcza gdy idzie o lektorów drastycznie się pogorszyła. Jeśli rodzice nie pomogą, my jesteśmy bezradni. 

9.       Spotkania:

Wtorek godz. 16.00 – Ministranci starsi.

Czwartek godz. 16.00 – Ministranci młodsi

Piątek godz. 19.00 – KSM

Sobota godz. 8.00 - Lektorzy

10.   Proszono, by ogłosić: Gminny Ośrodek Kultury w Siołkowej zaprasza na charytatywny koncert kolęd w wykonaniu orkiestry dętej i solistów 27.01. o 14.00. Podczas koncertu będą zbierane datki na pomoc w rehabilitacji małego dziecka.

11.   Do wieczności odszedł ks. Janusz Kiełbasa, były wikariusz w naszej parafii w latach 1990-94, a także w ostatnich latach pomagał w konfesjonale. Miłosierdziu Bożemu polecajmy zmarłych: Dobry Jezu….

II Niedziela Zwykła - 14.01.2024 r.

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 14.00  w Kinie „Biała” kolejny przegląd jasełek. Serdecznie zapraszamy całe rodziny. O 16.45, nieszpory niedzielne. O 17.00 Msza św. wieczorna.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia.

3.       W środę o 17.00 nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek rozpoczyna się tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Również w czwartek o gozdz.8.00 rano  adoracja Kręgów Szensztackich, a o 16.45 nowenna do św. Michała Archanioła.  

5.       W sobotę o 19.00 w bazylice koncert Małej Armii Janosika. Sprawy organizacyjne związane z tym wydarzeniem na stronach Urzędu Miasta Grybowa lub w informacji tegoż urzędu.

6.       W przyszłą niedzielę przypada dzień Babci, a w poniedziałek dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie i innych wyrazach życzliwości.

7.       Również  w przyszłą niedzielę parafialna składka inwestycyjna na cel, który już był zapowiadany.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

9.       Nasze Niepubliczne Przedszkole Parafialne im. Św. Dzieci Fatimskich ogłasza zapisy dzieci zdrowych i z orzeczeniami o kształceniu specjalnym na rok szkolny 2024/2025. Przyjmujemy także dzieci od 1 – 3 roku życia do zespołów opieki żłobkowej.  Zapisywać można także dzieci spoza parafii. Z pełną ofertą naszego Przedszkola można się zapoznać na stronie internetowej placówki. Natomiast bliższe informacje i zapisy w przedszkolu osobiście codziennie od 8.00 do 14.00 lub telefonicznie w tych samych godzinach. Zainteresowanych prosimy o szybkie decyzje bo ilość miejsc jest ograniczona.   

10.   Spotkania:

Środa o godz. 17:00 spotkanie klas VIII SP w ramach przygotowania do Sakramentu Bierzmowania z rodzicami

Piątek o godz. 17.00 – spotkanie klas III SP z rodzicami

Piątek o godz. 19.00 – KSM

 

11.   Niektóre intencje:

W piątek o godz. 17:00 W intencji dzieci klasy 3C o dobre przygotowanie do Sakramentu Pierwszej Komunii Św. z prośbą o Boże bł. i opiekę MB.

 

12.   Porządek kolędy na nadchodzące dni:

 

Poniedziałek 15 I 2024 r. godz. 15.00

1. Blok I na os. 600 - lecia.

2. Blok II na os. 600 - lecia.

3. Blok III na os. 600 - lecia.

4. Biała Niżna od P. Kazimierz Gomulak do P. Elżbiety i Stanisława Góra

Wtorek 16 I 2024 r. godz. 15.00

1. Blok I na os. Bema od początku.

2. Blok I na os. Bema od końca.

3. Blok V przy ul. Bema.

Środa 17 I 2024 r. godz. 15.00

1. Blok II os. Bema od początku.

2. Blok II os. Bema od końca.

Czwartek 18 I 2024 r. godz. 15.00

3. Blok III os. Bema od początku.

4. Blok III os. Bema od końca.

5. Blok nr. IV na os. Bema od początku.

6. Blok nr. IV na os. Bema od końca.

Jeżeli któraś Rodzina nie mogła przyjąć wizyty duszpasterskiej oznaczonym terminie, a pragnie zaprosić księdza na kolędę, to można zgłosić w kancelarii lub zakrystii.

 

13.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Paweł Stelmach, + Stanisław Ratuszny, + Maria Rola oraz + Janina Pękala z Grybowa, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00 a także + Maria Sekuła , której pogrzeb odbędzie się we wtorek o 13.00.

Niedziela Chrztu Pańskiego - 07.01.2024

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych, o 16.45, nieszpory niedzielne. O  17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami.

2.       Od jutra rozpoczynamy w liturgii czas zwykły pierwszą część, która potrwa do środy popielcowej. Pozostaną z nami do 2 lutego kolędy, kolędowanie i świąteczny wystrój.

3.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia.

4.       W środę o 16.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi różaniec przed obrazem Matki Bożej, zaś o 17.00 nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy:

·        wszystkim Rodzinom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie i wzięły udział w wieczornych spotkaniach kolędowych w bazylice. Gdyby ktoś miał takie życzenie to  w zakrystii można po mszach św. otrzymać takie błogosławieństwo okolicznościowe pamiątki.

·        wszystkim organizatorom  akcji paczuszka dla maluszka oraz tym, którzy czynnie włączyli się w te akcję. Dary zostały przekazane do Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Siostry prowadzące Dom wszystkim dziękują za wsparcie.

·        wszystkim, którzy złożyli w tym tygodniu indywidualne ofiary na cele parafialne.

·        Roży św. Barbary za dar na feretrony.

6.       Niektóre intencje mszalne:

Sobota, godz. 7.30 – w int. III Zakonu, a po niej spotkanie w centrum    duszpasterskim

7.       Spotkanie opłatkowe dla Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w piątek po mszy wieczornej.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

9.       Proszono, by ogłosić: Jutro Urzędzie Miasta  w godz. 9 – 14.będzie pełnił dyżur pracownik PGNiG  z Krynicy.

10.   Porządek kolędy na nadchodzące dni :

Poniedziałek 8 I 2024 r. godz. 15.00

1.     Biała Niżna: od państwa Kukla Mariusz do Kazimierz Dyl.

2.     Biała Niżna: od Piotr Marczyk do Teresa Romanek.

3.     Biała Niżna: od Stanisław Oleksy do Małgorzata i Janusz Fyda.

 

Wtorek 9 I 2024 r. godz. 15.00

1. Zawodzie od Kąclowej od p. Sekułów do p. Święs.

2. Zawodzie od pana Mariana Święs do p. Jacka i Albiny Koszyków.

3. Zawodzie od p. Danuty i Antoniego Koszyków do p. Tokarzów.

Środa 10 I 2024 r. godz. 15.00

1.       Równie: od P. Motyków w kierunku miasta, potem powrót drugą stroną ulicy do P. Igielskich

2.     Równie: od Marii i Antoni Święs do zejścia się księży

3.     Równie: od P. Katarzyny i Andrzeja Rzemińskich do P. Piechnik

Czwartek 11 I 2024 r. godz. 15.00 – Blok 43 ul. Grunwaldzka

1. Klatki ABC od klatki A

2. Klatki ABC od klatki C

3. Klatki DEF od klatki D

4. Klatki DEF od klatki F

Piątek 12 I 2024 r. godz. 15.00

1. Blok IV na os. 600 - lecia.

2. Blok V na os. 600 - lecia.

3. Blok VII na os. 600 - lecia.

Sobota 13 I 2024 r. godz. 9.00

1. ul. Kościuszki od Stolarki w kierunku mostu PKP, od państwa Motyków.  

2. ul. Kościuszki od mostu w kierunku Stolarki, od państwa Obrębskich.

3. Blok na ul. Armii Krajowej od początku do końca.

                    Poniedziałek 15 I 2024 r. godz. 15.00

1. Blok I na os. 600 - lecia.

2. Blok II na os. 600 - lecia.

3. Blok III na os. 600 - lecia.

 

11.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Janina Rucka + Piotr Podstawski. Polecajmy ich Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu…

Objawienie Pańskie - 06.01.2024 r.

1.     1. Dzisiaj msze św. jak w każdą niedzielę. Przed mszami św. można w zakrystii i przy furtce nabywać kadzidło do poświecenia, a po mszy w zakrystii już poświecono. O 14.00 z rynku do amfiteatru w parku wyruszy     Orszak Trzech Króli. Zapraszamy do licznego udziału cale rodziny.

2.     2. Jutro o 15.00 w bazylice. koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych zespołów. Zapraszamy także całe rodziny z dziećmi.

3.    3.  Również jutro o godz. 8.00 zostanie odprawiona msza św. dziękczynna – błagalna za wszystkie rodziny , które w tym roku z opłatkami odwiedził Pan Organista.

4.     4. Pragniemy poinformować, że ze względu na przeoczenie nie odczytano na pogrzebie + Janiny Ruckiej kilkunastu intencji, tj. od uczestników pogrzebu, Anny i Józefa Laskosz, Klaudii i Roberta Laskosz, Pauliny Laskosz,  mieszkańców bl.5 z oś. 600- lecia 3 - msze św., Ewy Zwolenik, i od Rodziny Ruckich 3 - msze św. Listę z datami otrzyma rodzina. Zainteresowanych za przeoczenie przepraszamy.

 

Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa - 31.12.2023

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne.

2.       Jutro uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – Nowy Rok – Święto obowiązkowe. Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Ofiary na tacę przeznaczone sa na cle realizowane przez Ks.. Biskupa Diecezjalnego.

3.       We wtorek o 16.45 koronka do Miłosierdzia Bożego. O 17.00 Msza kolędowa dla mieszkańców wszystkich rejonów Siołkowej.

4.       W środę o 16.45 nowenna do NMP. O 17.00 Msza św. wspólnotowa, która będzie również ostatnią mszą kolędową dla mieszkańców tych części miasta,  oraz z Bialej Niznej które w zeszłym roku miała kolędę tradycyjną.

5.       W  I czwartek o 16.00 modlimy się o powołania i za powołanych - adoracja członków Papieskiego dzieła Rozkrzewiania Wiary.

6.       W I piątek msze św. wotywne o NSPJ o 6.15., 7.00 i 17.00. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od  16.00.

7.       W sobotę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli – Święto obowiązkowe. Po Mszach św. poświęcenia kadzidła i kredy. Są one już od dzisiaj do nabycia przy kaplicy na furtce, będą także w samo święto. Jest to także dzień Diecezjalnego Dzieła Misyjnego. Ofiary, które złożymy na tacę będą w naszej diecezji przeznaczone na pomoc tarnowskim misjonarzom diecezjalnym. W tym dniu odbędzie się V Orszak Trzech Króli. Spotykamy się przed Bazyliką na Rynku w Grybowie o godz. 14.00. Serdecznie zapraszamy całe Rodziny i przypominamy o zachowaniu ostrożności.

8.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Msza św. o 6.30 będzie msza wspólną dziękczynno – blagalną w int. Róż : Matek św. Barbary, św. Stanisława Biskupa, Matek z Podchełmia i św. Rity. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. O 15.00 w tym dniu w bazylice koncert kolęd w wykonaniu naszych parafialnych chórów i zespołów muzycznych. Kwesta podczas tego koncertu przeznaczona będzie na pomoc w leczeniu i rehabilitacji Jasia Biela z Grybowa

9.       Dzisiaj dziękujemy  na ręce Siostry Anny, P. Ewy Kornakiewicz i P. Agnieszce Hotloś za zorganizowanie tegorocznej kolędy misyjnej. Dzieciom i ich bezpośrednim opiekunom za zaangażowanie a wszystkim za bardzo życzliwe przyjęcie i złożone ofiary. Do wydziału misyjnego wpłacono 21 tys. zł.  Akcja katolicka dziękuje wszystkim za przygotowane piękne ozdoby na zewnętrzną choinkę. Dziękujemy także za indywidualne ofiary na cele parafialne wpłacane także elektronicznie przez ofiaromat.

10.   Niektóre intencje mszalne:

·        Wtorek godz. 7:00 w int. Czcicieli św. Antoniego

·        Sobota godz. 9.30 w int. Parafian z okazji zakończenia wspólnej kolędy   odprawianej w kościele.

11.   Porządek kolędy na nadchodzący tydzień:

 

Wtorek 02 I 2024 r. godz. 15.00

1.     ul. Armii Krajowej i Wąska.

2.     ul. Grottgera od poczty do państwa Anny i Pawła Gucwa.

        3.     ul. Grunwaldzka prawa strona od stadionu.

Środa  03 I 2024 r godz. 15.00

1.      ul. Grunwaldzka lewa strona, od Białej Niżnej, od państwa Sułkowskich

2.      ul. Grunwaldzka, lewa strona od świateł

Czwartek 4 I 2024 r. godz. 15.00

1.     ul. Parkowa w kierunku do ul. Kolejowej.

2.     ul. Kolejowa i ul. Zielona.

3.     ul. Wyspiańskiego i blok nr 6

 

12.   Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Andrzej Gałkowski i śp. Zuzanna Potoczek pogrzeb we wtorek 13:00

Święto Św. Szczepana - 26.12.2023 r.

****************************************************************

1.     1. Msze św. w dniu dzisiejszym w naszej bazylice i w kościołach pomocniczych wg. porządku niedzielnego.

2.     2. W Środę rozpoczniemy wizytę duszpasterską – kolędę. Bardzo serdecznie prosimy, aby na kolędę przygotować na stole biały obrus, wodę święconą, zapaloną świecę, kropidło i Pismo święte. Wodę święconą można zabrać z kaplicy „na furtce”. Prosimy      również, aby na kolędzie w miarę możliwości byli obecni wszyscy domownicy. Z każdym chcemy porozmawiać i zamienić kilka zdań.  Uczniowie niech przygotują swoje zeszyty do religii. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli tradycyjnie ułatwicie nam dotarcie do   pierwszych rodzin danego odcinka, a potem powrót.

3.     3. Środa Uroczystość św. Jana i poświęcenie wina.

4.    4. Podajemy porządek kolędy na najbliższe dni, jest on dostępny w gablocie przed kościołem i na stronie internetowej.

Kolęda 2023/2024

Środa 27 XII 2023 r. godz. 9.00

1. Sośnie Dolne, od Góry Ropskiej.

2. Sośnie Dolne, od p. Dziedziaków w kierunku Góry Ropskiej.       

3. Osiedle Słoneczne, od państwa Romańskich do stacji ORLEN.  

Czwartek 28 XII 2023 r. godz. 9.00

1. Biała Niżna nad Stolarką, od państwa Motyków.

2. Brzezinki.

3. Kamienna Góra i Czerwona Góra.

Piątek 29 XII 2023 r. godz. 9.00

1. ul. Turystyczna od państwa Matułów 

2. ul. Spokojna od państwa Ryznerów i ul. Turystyczna od ulicy Kościuszki w górę do zejścia się kapłanów /

3. Sośnie Górne, od państwa Wojtarowiczów.

Sobota 30 XII 2023 r. godz. 9.00

1.    1.  Podchełmie

2.    2.  Kardasiówka, Zdrojowa: od państwa Beaty i Stanisława Morańda.

3.    3.      /drugi kapłan/:              od państwa Mariana i Zofii Gryzło.

 

Wtorek 02 I 2024 r. godz. 15.00
1.  ul. Armii Krajowej i Wąska.
2.  ul. Grottgera od poczty .

3. 33.  ul. Grunwaldzka prawa strona od stadionu.

 

 

 

Uroczystość Bożego Narodzenia - 25.12.2023 R.

1.       Witamy serdecznie wszystkich gości przybyłych do naszej parafii na czas świąteczny.  Msze św. w dniu dzisiejszym w naszej bazylice o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 17.00.

2.       Jutro drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – święto  Św. Szczepana. Msze św. w bazylice i kaplicach jak w każdą niedzielę. Na mszy 0 11.00 nastąpi rozesłanie Kolędników misyjnych, którzy 27.12. nawiedzą nasze domy. Prosimy o ich serdeczne przyjęcie i wsparcie dla misyjnych projektów.

3.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy:

·          Wszystkim, którzy nadesłali lub przekazali nam osobiście świąteczne życzenia i inne wyrazy pamięci i życzliwości.

·           Za piękny i bogaty, świąteczny wystrój bazyliki: Siostrom Urszulankom, Panu Prezesowi Rady Parafialnej zwłaszcza za zorganizowanie dorodnych jodeł, Boganowi Gurbowiczowi za wiele godzin żmudnej pracy przy modernizacji, doposażeniu i ubogaceniu naszej szopki, która prezentuje się naprawdę imponująco oraz interesująco i z całą pewnością będzie przyciągać wielu młodszych i starszych pielgrzymów z okolicy.  Jest niewątpliwie jedną z najładniejszych i najbardziej okazałych szopek w naszej diecezji. Poprzez media społecznościowe także reklamujmy to piękne dzieło. Za różnorodną pomoc dziękujemy także Pani Barbarze Machaczek, Annie Krok, Marii Czaplińskiej,  Mieczysławowi Krokowi, Stanisławowi Erazmusowi, Janowi Wojtarowiczowi, także za rożne prace spawalnicze, Robertowi i Kamilowi Gurbowiczom, Janowi Lichoniowi, Kacprowi Skrabie, Stefanowi i Romanowi Koszykom, Grzegorzowi Sołtysowi, Antoniemu Święsowi. Bóg zapłać. Przy okazji bardzo prosimy, aby uruchamiać szopkę tylko przy pomocy polskich monet, wrzucanych powoli do aparatu. Jeśli ktoś, doceniając ogrom naszej pracy  przy urządzeniu szopki chce złożyć ofiarę w postaci jakiegoś  banknotu niech go włoży do skarbony przy świeczniku obok ambony. Banknoty można po każdej rozmienić w zakrystii. Awarie zgłaszajmy na podany na płotku nr telefonu.

·          Panu Prezesowi Marcinowi Chronowskiemu oraz Zarządowi Spółdzielni „Składnica” za doroczny dar  na nowe nagłośnienie w bazylice.

·          Parafialnemu Zespołowi Caritas za przeprowadzenie akcji przekazania życzeń świątecznych blisko 160 osobom starszym i chorym  oraz za przygotowanie i dystrybucję ponad 50 paczek żywnościowych. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim ofiarodawcom tych akcji za dary serca.

·          Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej za inicjatywę  oryginalnej choinki przed bazyliką.

·          Ks. Jubilatowi Kan. Janowi Grybosiowi za ofiarną posługę w konfesjonale w przedświątecznym czasie. Ks. Janowi składamy także serdeczne życzenia z okazji zbliżających się imienin.

4.     W środę rozpoczniemy wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Szczegółowe informacje podamy jutro. Dziś tylko informujemy, że w środę od 9.00 odwiedzimy  Sośnie Dolne od Ropskiej Góry i od dołu oraz osiedle       Słoneczne od góry do Orlenu.

5.       Na koniec w imieniu całego zespołu duszpasterskiego naszej parafii wraz z darem modlitwy w Waszych tak różnych intencjach składamy najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego, zewnętrznego i wewnętrznego pokoju,  spokojnego i radosnego przeżycia całego świątecznego czasu i pełnego ufności pokładanej w Bożej Opatrzności wkroczenia w Nowy 2024 rok. Szczęść Boże!

IV Niedziela Adwentu - 24.12.2023 r. Wigilia Bożego Narodzenia

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę, oprócz mszy św. wieczornej, kiedy zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy, którą przeżyjmy zgodnie z naszym katolickim i polskim obyczajem, teksty do tego obrzędu znajdziemy na stronach internetowych. O 23.30 zapraszamy całe rodziny na wspólne kolędowanie przy naszej szopce, a potem jak najliczniej na Pasterkę. Na tej mszy św. składka przeznaczona jest na Ogólnopolski Fundusz Obrony Życia. W Bazylice mamy światło betlejemskie, które możemy dziś zabierać do domu. 

2.     Jutro przypada Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Msze św. bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Po południu zapraszamy rodziny z dziećmi na nawiedzenie naszej jak zwykle pięknej, ruchomej szopki.

3.     W poniedziałek 25 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się męski różaniecz rodzinami. Wyjście z pod bazyliki, zapraszamy mężczyzn z całymi rodzinami oraz parafian dekanatu grybowskiego.

4.   W środę przypada Uroczystość Narodzenia św. Jana. Po mszach św. poświęcenie wina.  O 16.45 nowenna do NMP. O 17.00  zostanie odprawiona pierwsza msza św.  kolędowa dla tej części parafii, która nie będzie miała w tym roku tradycyjnej kolędy. O 16.30 rozpoczniemy wspólne kolędowanie, potem nowenna, po nowennie msza św. z okolicznościowym kazaniem  a na koniec błogosławieństwo rodzin i symboliczny upominek . Przy tej okazji można będzie złożyć tradycyjne dar kolędowy.  Na środę zapraszamy więc Mieszkańców Strzylawek  Siołkowskich, Grybowskich i Starowiejskich  i Kozieńca.

5.    W czwartek  przypada św. Młodzianków Męczenników. O 17.00 msza św. kolędowa, zwłaszcza dla Mieszkańców Białej Wyżnej z wszystkich odcinków kolędowych.

6.    W piątek  na mszę kolędową zapraszamy Mieszkańców Górek i ul. Węgierskiej i Przedmieścia.

7.     W  sobotę o godz. 9.00 msza św. w bazylice z okazji Jubileuszu 50 - lecia małżeństwa, ok. 50 par z terenu miasta i gminy.

8.     W przyszłą niedzielę obchodzimy Święto Świętej Rodziny, ze szczególną modlitwą za wszystkie nasze rodziny, zwłaszcza za powstałe w tym roku i przeżywające swoje jubileusze. Również w tym dniu zakończenie starego roku. Na każdej mszy św. zamiast aktu pokutnego odśpiewamy suplikacje, wysłuchamy okolicznościowego kazania Ks. Prałata Proboszcza, a podczas komunii wyśpiewamy dziękczynne Te Deum. W tym dniu składka na tegoroczne ogrzewanie bazyliki i kaplic, a zwłaszcza na wykonane prace remontowe i modernizacyjne przy naszym ogrzewaniu, które kosztowały ponad 20 tys. PLN, w tym zakup rezerwowego urządzenia do wymiany w razie awarii.

9.     W środę, czwartek i piątek dyżur w konfesjonale tylko podczas mszy św.  

10. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dzisiaj podwójny nr Gościa Niedzielnego w cenie 15 PLN  oraz Niedzieli w cenie 12 PLN.

11.Sołtys Siolkowej informuje o wydawaniu worków na śmieci w środę Domu Kultury od 8.00 do 15.30.

12. Z naszej wspólnoty do wieczności odszedł: + Wiesław Góra. Dobry Jezu….

III Niedziela Adwentu - 17.12.2023

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna. Przypominamy  także, że dziś o 14.00 P. Burmistrz ze współorganizatorami zaprasza na wspólną wigilię, która odbędzie się na Rynku o godz. 14.00.

2.     Roraty w tym tygodniu będą o 6.00 rano z nowenną do Dzieciatka Jezus, o 17.00 wieczorem, (zwłaszcza dla dzieci), jak zwykle z tematycznymi kazaniami. W sobotę ostatnie roraty wspólne. Po mszy św. dzieci otrzymają słodki upominek. Na tej mszy św. tradycyjna składka na bogaty, świąteczny wystrój naszej bazyliki. O 5.40 codziennie godzinki o NMP.

3.     We wtorek o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia. 

4.     W środę o 16.45 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Również we środę spotkanie dla klas VIII o godz. 17:00 w kościele w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania wraz z rodzicami.

5.     W sobotę ostatnie roraty o 6.00.

6.     Również w sobotę parafialna spowiedź adwentowa od.8.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00, z tradycyjnymi przerwami od 9.45 do 10.15 i od 15.30 do 16.00. Ponieważ wigilia przypada w niedzielę, nie będzie wtedy praktycznie żadnej możliwości skorzystania ze spowiedzi, wszyscy skorzystajmy więc do soboty i w sobotę.

7.     W niedzielę wigilia świąt Bożego Narodzenia. Msze św. w bazylice i kaplicach jak w każdą niedzielę. Nie będzie mszy wieczornej. W tym czasie celebrować będziemy tradycyjnie, a zarazem religijnie wieczerzę wigilijną. O 23.30 zapraszamy na wspólne parafialne kolędowanie przy szopce, a o 24.00 rozpoczniemy Pasterkę, pierwszą mszę św. z Uroczystości Bożego Narodzenia. My, duszpasterze grybowscy bardzo serdecznie zachęcany, abyście licznie, naprawdę licznie przybyli na tą niezwykłą mszę św. Przed pandemią już było nieźle, ale po pandemii znów sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu.

8.     Przy kaplicy „Na furtce” nabywać można świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – Caritas”. Tam również są opłatki wigilijne.

9.     Przez cały adwent można do skarbony Św. Antoniego składać ofiary na świąteczne paczki dla ubogich (zamiast zbiórki żywności sklepach). Paczki dla ubogich będą wydawane w sali pod plebanią we wtorek od 9.00 do 11.00. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy już wsparli tą akcję, a zwłaszcza pewnej rodzinie z Białej Wyżnej za jej hojne wsparcie.

10. Dziękujemy indywidualnym ofiarodawcom na cele parafialne, zwłaszcza pewnej rodzinie z Siołkowej za ofiarę 1 tys. PLN. Dziękujemy  Róży Ojca Pio ze Strzylawek Grybowskich za ofiarę 1620 zł. na misje na cały przyszły rok, roży św. Bernadetty z Siołkowej za ofiarę 500 zł. na feretrony.

11. Spotkania grup parafialnych:

Środa o godz. 17.00 – spotkanie klas VIII

Czwartek o godz. 16.00 – adoracja Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

12. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej oraz piękna książką wydana przez naszą parafiankę dla dzieci, którą można nabyć przez stronę internetową: wilkczyta.pl , tel. 736-782-622

13.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Izabela Chrupałła, + Maria Broda. Dobry Jezu… .

 

II Niedziela Adwentu - 10.12.2023

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.     Roraty będziemy tradycyjnie odprawiać w dni powszednie o 6.15, rano z krótką homilią i o 17.00 wieczorem, (zwłaszcza dla dzieci), jak zwykle z tematycznymi kazaniami. W soboty roraty tylko o 6.15.  Codziennie o 5.50 godzinki o NMP.

3.     We wtorek o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia. 

4.     W środę o 16.45 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

5.     W sobotę rozpoczniemy nowennę do Dzieciątka Jezus.

6.     Już dziś informujemy, że parafialna spowiedź przed Bożym Narodzeniem będzie cały dzień 23.12. w sobotę. Informujemy także, ze po świętach z wizytą kolędową pragniemy odwiedzić drugą cześć parafii. Natomiast tych, którzy mieli kolędę w minionym roku już dziś zapraszamy do bazyliki na wspólny śpiew kolęd i specjalne msze święte.

7.     Przy kaplicy „Na furtce” nabywać można świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – Caritas”. Ofiara, o którą prosi Caritas to przynajmniej 9 zł. Tam również można od dzisiaj nabywać poświęcone uroczyście na pierwszej Mszy Św. opłatki wigilijne. Dochód z ich rozprowadzania, podobnie jak w prawie każdej parafii przeznaczony jest na pokrycie części kosztów utrzymania pracowników kościelnych. Natomiast Pan Organista odwiedza z opłatkami tę część parafii, którą tradycyjnie odwiedzał dotąd. Prosimy także o życzliwe przyjęcie.

8.     Przez cały adwent można do skarbony Św. Antoniego składać ofiary na świąteczne paczki dla ubogich (zamiast zbiórki żywności sklepach). Chcemy przygotować około 50 paczek. Oczywiście jak zawsze mile widziani są sponsorzy lub darczyńcy.

9.     Dziękujemy indywidualnym ofiarodawcom na cele parafialne. Dziękujemy Firmie P. Piotra Główczyka za rożne prace wykonane darmowo na rzecz parafii. Dziękujemy także róży św. Katarzyny za ofiarę na nowy feretron Patronki.

10. Spotkania grup parafialnych:

vWtorek o godz. 16.00 – spotkanie Ministranci starsi

vŚroda - po Mszy wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego;

vCzwartek o godz. 16.00 – spotkanie Ministranci młodsi,

                  o godz. 19.00 – spotkanie Grupy Mericianek

vPiątek po Mszy wieczornej spotkanie członków SRK,

                    o godz.19.00  – spotkanie KSM

vSobota – godz. 8.00 spotkanie lektorów;

11. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

12. Proszono, by ogłosić:

ØBurmistrz Miasta Grybów wraz ze współorganizatorami serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na „VIII WIGILIĘ z MIESZKAŃCAMI” która odbędzie się w następną niedzielę (tj. 17 grudnia br.) o godzinie 14:00 na Rynku w Grybowie.

ØBurmistrz Miasta Grybów, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Czytelnictwa i Edukacji, Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich Nowy Sącz oraz dyrektor SP nr 1 w Grybowie, zapraszają na rekonstrukcję wprowadzenia stanu wojennego, która odbędzie się 16.12. /sobota/ na rynku w Grybowie w godz. 13.30-16.00.

ØKręgi Domowego Kościoła w Grybowie zapraszają do kolejnej edycji „Paczuszka dla Maluszka”. Która odbędzie się w dniach od 10.12.2023 do 02.01.2024. Każdy kto chce pomóc małym dzieciom i ich mamom, może zabrać babkę z choinki, zrobić paczkę i przynieść z powrotem.

13.Z naszej wspólnoty odeszła do wieczności: + Stanisława Igielska. Dobry Jezu… .

I Niedziela Adwentu - 03.12.2023

     1.      Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 14:00 dzień skupienia dla narzeczonych. O 16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna.

     2.     Roraty będziemy tradycyjnie odprawiać w dni powszednie o 6.15 rano z krótką homilią i o 17.00 wieczorem, (zwłaszcza dla dzieci), jak zwykle z tematycznymi kazaniami. W soboty roraty tylko o 6.15. Codziennie o 5.50 godzinki o NMP. Uwzględniając sugestii i potrzeby duszpasterskie wiernych, w adwencie nie będzie Mszy Św. o godz. 7.30, a wystawienie Najświętszego Sakramentu będzie bezpośrednio po Mszy o godz. 7.00. Dyżur w konfesjonale od godz. 8.00.

 

     3.     W poniedziałek o 16.45 nowenna do św. Katarzyny

     4.     We wtorek  o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

     5.     W środę o 16.45 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

     6.     W I czwartek o 16.45 modlimy się o nowe powołania.

    7.     W piątek przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 17.00. Zapraszamy do licznego udziału. W uroczystość nie obowiązuje post piątkowy. W tym dniu o 18.00 przy chrzcielnicy comiesięczna katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych planujących udział w chrztach w najbliższym miesiącu, czy to w naszej parafii czy poza nią. Traktujmy ten obowiązek z całą powagą.

     8.     W piątek na Msze św. o 17:00 zapraszamy dzieci klas III SP wraz z rodzicami w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii św. – w tym dniu będzie poświęcenie medalików.

     9.   W sobotę organizujemy przedświąteczny dzień osób chorych i starszych. Od 8.15 spowiedź w bazylice. O 9.00 msza św. z namaszczeniem chorych i błogosławieństwem lourdskim. Po mszy  św. odwiedzimy chorych w domach. Prosimy aby tych chorych zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej najlepiej w godzinach urzędowania. Zadbajmy o duchowe zaopatrzenie wszystkich naszych chorych i starszych. Ks. Zbigniew wyjątkowo odwiedzi chorych w piątek: rano od g. 8:00 bloki – ul. Grunwaldzka, Bema, Wyspiańskiego, a popołudniu od g. 14:30 ul. Turystyczna i Sośnie Górne.

     10. W przyszłą niedzielę przypada dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie (na terenach byłego Związku Sowieckiego). Z tej racji w całej Polsce przed kościołami zbierane będą ofiary na ten cel. Również w przyszłą niedzielę o godz. 11:00 do grona DSM-u zostaną przyjęte nowe kandydatki.

     11. Przy kaplicy „ Na furtce” można nabywać świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – Caritas”. Ofiara, o którą prosi Caritas to przynajmniej 9 zł. Tam również można od dzisiaj nabywać poświęcone uroczyście na pierwszej mszy św. opłatki wigilijne. Dochód z ich rozprowadzania, podobnie jak w prawie każdej parafii przeznaczony jest na pokrycie części kosztów utrzymania pracowników kościelnych.

    12. Zgodnie w wytycznymi Pana leśniczego z lasu na lizawach możemy pozyskać sporą ilość drewna opałowego. Ponieważ parafia posiada bardzo znaczną ilość takiego drewna pozyskanego z poprzednich wycinek, chętnie to drzewo za niewielką opłatą sprzedamy. Chcemy jednak, aby ze względów organizacyjnych, każdy chętny zorganizował sobie wycinkę. Jest do wycięcia także nieco drewna dębowego. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Prałatem Proboszczem w godzinach porannego dyżuru w kancelarii. Wiosną chcemy także obsadzić szpecące ten las osuwisko.

     13. Przez cały adwent można do skarbony Św. Antoniego składać ofiary na świąteczne paczki dla ubogich (zamiast zbiórki żywności sklepach). Oczywiście jak zawsze mile widziani są indywidualni sponsorzy lub darczyńcy.

     14. Dzisiaj dziękujemy za wszelkie ofiary dodatkowe na cele parafialne. Dziękujemy zwłaszcza  pewnej rodzinie z Siołkowej za ofiarę 2 tys., róży św. Rity za ofiarę 1 tys. na misje, a dwóm Katarzynom za ofiarę 1000 PLN na feretron.

    15. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz Radą Parafialna i Urzędem Miasta zapraszają do włączenia się w akcje wspólnego ubierania choinki, która zostanie umieszczona przed bazyliką przy krzyżu. Bliższe informacje na naszej stronie internetowej i w gablocie parafialnej.

     16. Spotkania grup parafialnych:

·        We środę – po mszy św. spotkanie ze św. Mikołajem dla DSM, lektorów i ministrantów

·        We czwartek – o g. 16:00 zbiórka dla ministrantów młodszych w kościele

·         W piątek – o g. 19:00 spotkanie KSM

    17. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej fatimskiej. Dzisiaj mamy 100 stronicowy Gość Niedzielny Ekstra w cenie 12 zł traktujący o ciekawych faktach z historii kościoła, dwa numery Apostolstwa Chorych oraz czasopismo zwłaszcza dla młodzieży Trwajmy w miłości. Zachęcamy do nabywania i lektury, a chorym i starszym ufundujmy pismo im dedykowane.

     18. Niektóre intencje mszalne:

·        We wtorek o g. 7:00 – w int. Czcicieli św. Antoniego

·        W piątek o g. 17:00 – w int. dzieci z klasy III SP z Białej Wyżnej o dobre przygotowanie do Pierwszej Komunii św. i za rodziców

XXXIV Niedziela Zwykła Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - 26.11.2023

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę.
O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  We wtorek przypada również 14 rocznica konsekracji biskupiej Pasterza naszej diecezji
Ks. Bpa Andrzeja Jeża. Jego osobę i posługę polecamy także Waszej modlitwie.

3.       W środę o 17.00  nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o naszych zmarłych zwłaszcza tych, najbliższych i tych, którzy odeszli w ostatnim czasie.

4.       Przypominamy, że  w każdy czwartek o 15.00 Akcja Katolicka prowadzi  w bazylice Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

5.     W pierwszy piątek msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 17.00. W naszych modlitwach i ofiarach pamiętamy o misyjnym dziele Kościoła. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w czwartek od 16.00 dla dzieci z klas IV i w piątek od.16.00 dla wszystkich.

6.     W I sobotę msze św. wotywne o Sercu Maryi  z okolicznościowym kazaniem o tematyce rodzinnej o 6.15. i 7.00. Po mszy św. o 7.00 spotkanie dla III Zakonu. O 16.30 Akcja Katolicka poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową.

7.       Przyszła niedziela to już I niedziela tegorocznego, najkrótszego adwentu, który potrwa tylko 3 tygodnie. O 6.15 zmiana tajemnic różańcowych.  

8.     Dzisiaj kilku osobom dziękujemy za indywidualne ofiary na cele parafialne, także te, wpłacane przez ofiaromat. Dziękujemy także Różom; św. Józefa z Białej Wyżnej za ofiarę 760 zł na feretrony i św. Małgorzaty z ul. Leszczynowej i Akacjowej za ofiarę 610 zł. oraz Św. Rity Siołkowa- Centrum za ofiarę 400 zł. na ten cel. Dziękujemy Także P. Kazimierzowi Kantorowi  ze Stróż za ufundowanie i wykonanie trzech dużych parapetów granitowych do zakrystii naszej bazyliki . Wszystkim Bóg zapłać!

9.     Od jutra Pan Organista będzie w tradycyjnej już części parafii rozprowadzał poświęcone dziś rano opłatki wigilijne. Prosimy o życzliwe przyjęcie i kierowanie bezpośrednio do Niego swoich uwag odnoście śpiewu i muzyki w naszej bazylice. Natomiast przy kaplicy „Na Furtce” opłatki  mogą nabywać podstali parafianie. Dla wszystkich są tam także do nabycia świece rozprowadzane przez  Caritas w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” Caritas. Tradycyjnie prosimy o ofiarność. Natomiast do skarbony św. Antoniego na prośbę naszego Parafialnego Zespołu Caritas można składać datki  na świąteczną pomoc ubogim, zamiast zbiórki żywności dawniej przeprowadzanej w niektórych sklepach.

10.   Spotkania w tym tygodniu:

Ø  W wtorek o godz. 16.00 – spotkanie formacyjne Ministranci Starsi

Ø  W piątek o godz. 18.15 – KSM prowadzi Adorację Najświętszego Sakramentu zapraszamy wszystkich

Ø  W sobota o godz. 8.00 – spotkanie Lektorzy

11. Informujemy, że z powodu poważnej  awarii pieca, który mimo wcześniejszych przeglądów i przygotowania do zimy przestał działać, ogrzewanie bazyliki rozpoczniemy dopiero przed przyszłą niedzielą, jeśli awarię uda się usunąć.

12. Niektóre intencje mszalne:

Niedziela o godz. 6.30 – W int. Róży Ojców z Siołkowej Św. Jana Ewangelisty oraz z Róży Św. Teresy ze Strzylawek Grybowskich.

13.   Prasa Katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dzisiaj „Gość Niedzielny” z kalendarzem na przyszły rok.

14.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Ludwika Wolak, śp. Tadeusz Prokop, pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00, śp. Michał Gruca, pogrzeb we wtorek o godz. 13.00. Dobry Jezu…

XXXIII Niedziela Zwykła - 19.11.2023 r.

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

3.       W środę o 17.00  nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o naszych zmarłych zwłaszcza tych, najbliższych i tych, którzy odeszli w ostatnim czasie. Także w środę przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Z tej okazji dziękujemy wszystkim troszczącym się o śpiew w naszej bazylice i kaplicach pomocniczych – wszystkim panom organistom, chórom, scholom, zespołom muzycznym  i kantorom. Wszystkich polecamy w modlitwie i składamy także serdeczne życzenia. Po Mszy św. spotkanie Kręgu Biblijnego.

4.       W sobotę,  25. listopada  w sam dzień liturgicznego świętą przezywa będziemy nasz główny odpust parafialny. Sumę odpustową będą  koncelebrować będą wszyscy kapłani z naszego dekanatu. Na wszystkich mszach świętach kazania wygłosi i będzie przewodniczył sumie odpustowej Ks. Tomasz Zieleń, kolejny nasz Rodak pracujący aktualnie w parafii Chmielnik, w diecezji sandomierskiej. Zapraszamy do licznego udziału we mszach odpustowych i skorzystania z daru odpustu zupełnego, który wiążę się także ze spowiedzią. W dniu odpustu KGW z Siołkowej organizuje przed bazyliką kiermasz ciast domowych, z którego dochód przeznaczony będzie na rehabilitację Piotra Ogorzałego z  ul. Turystycznej. Zachęcamy do  zaangażowania.

5.       Także w sobotę o 19.00  przy kaplicy na Zagórzu rozpoczęcie kolejnego męskiego różańca. Zapraszamy całe rodziny.

6.       W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej, KSM-u i LSO, zarazem ostatnia niedziela roku liturgicznego.

7.     Pragniemy poinformować, że owocem wczorajszego posiedzenia Rady Parafialnej jest podjęta w tajnym głosowaniu decyzja o zgodzie na ewentualną budowę Parafialnego Domu Seniora, którego wstępny projekt został w formie multimedialnej zaprezentowany Radnym. Jako źródło finansowania inwestycji, jeśli dojdzie ona do skutku, oprócz posiadanych przez parafię środków i bieżących oszczędności zdecydowano o przywróceniu na dwa lata składek inwestycyjnych  w każdą III niedzielę miesiąca, począwszy od stycznia. Rada zwraca się także do różnych darczyńców o wspieranie tej inwestycji ofiarami indywidualnymi. Budowa z odbiorami i uruchomieniem domu planowana jest na dwa lata. Dom zaplanowany jest na ok. 40 miejsc. Decyzja rady nie determinuje rozpoczęcia budowy jest tylko opinią otwierająca drogę do dalszych działań w kierunku otrzymania zgody Ks. Biskupa oraz odpowiednich, dosyć skomplikowanych pozwoleń prawnych.

8.       Schola Dziecięca Św. Katarzyny - „Katarzynki” pod opieką P. Ewy Kornakiewicz zdobyła III miejsce na festiwalu „Wyśpiewam Serce” w Dobczycach. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

9.   Zgodnie z zapowiedzią po kilku miesiącach różnorodnych przygotowań w przedsionku bazyliki przy krzyżu został zamontowany elektroniczny ofiaromat, gdzie datki na kościół można wpłacać przy pomocy karty bankomatowej. Obsługa jest bardzo prosta przyciskamy pole z ofiarowaną kwotą i zbliżamy kartę. Następny ofiarodawca musi chwile poczekać, by urządzenie się przygotowało. Zasady są wypisane także na ofiaromacie. Prosimy by trym urządzeniem się nie bawić, gdzież w przedsionku jest także kamera która całą dobę monitoruje to pomieszczenie.

10.   Pragnących przyjmować w naszej parafii Komunię św. bezglutenową prosimy o kontakt w zakrystii.

11.   Prasa Katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

13.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Józefa Maślak-Szewczyk, śp. Helena Gruca. Dobry Jezu…

XXXII Niedziela Zwykła - 12.11.2023

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

3.       W środę o 17.00 Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o naszych zmarłych zwłaszcza tych, najbliższych i tych, którzy odeszli w ostatnim czasie. Po mszy nowenna do NMP z modlitewnym udziałem przedstawicieli parafian.

4.       W czwartek rozpoczniemy nowennę do św. Katarzyny przygotowującą duchowo do naszej głównej uroczystości odpustowej.

5.       W sobotę,  18. Listopada na plebanii odbędzie się ważne spotkanie Rady Parafialnej. Tematyka związana z ewentualną budową wielofunkcyjnego  domu dla seniorów była zapowiedziana, prosimy o sugestie i opinie na zaproponowany temat. Ks. Proboszcz serdecznie zaprasza wszystkich członków na to spotkanie.

6.       W przyszłą niedzielę ofiary na tacę złożymy na przyszłoroczne ubezpieczenie AC i OC naszej bazyliki, kaplic i pozostałych obiektów parafialnych. Biorąc pod uwagę ich ogromną wartość, kwota składki ubezpieczenia jest także znacząca, tym bardziej, że diecezja chce zmienić system ubezpieczeń na bardziej pewny i wydolny  przypadku większego nieszczęścia. Prosimy zatem o rzetelne wsparcie.

7.       Dziękujemy róży św. Łucji ze Strzylawek Siołkowskich  za ofiarę 720 PLN na feretrony.

8.       Przypominamy, że kancelaria parafialna w sprawach urzędowych jest czynna od poniedziałku do piątku od 8.00 do  9.00 i od 16.00 do 17.00 , w soboty tylko od 8.00 do 9.00. W tym czasie prosimy także starać się załatwiać sprawy telefonicznie, zwłaszcza rano, kiedy niemal codziennie w kancelarii dyżuruje Ks. Prałat Proboszcz, który podejmuje wszystkie istotne decyzje dotyczące spraw parafialnych. 

9.       Spotkania w tym tygodniu:

·        W poniedziałek spotkanie klas III SP o godz. 16:30 wraz z rodzicami

·        W środę po Mszy św. wieczornej Akcja katolicka

·        We czwartek o 15.30 Caritas, o 16:00 ministranci młodsi w centrum duszpasterskim, o 16:00 adoracja Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

·        W piątek o godz. 16:30 spotkanie klas VIII w kościele

         10.  W piątek po mszy św. wieczornej odbędzie się przemarsz z pochodniami na cmentarz wojskowy, na którym zostanie odczytany Apel Poległych i modlitwa za nich. Na to wydarzenie zapraszają klasy VIII i młodzież z  KSM. 

         11. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do bł. Karoliny w Wał-Rudzie dnia 18 listopada. Zapiszy u p. Ewy Dobosz 

         12.  Niektóre intencje mszalne:

·        W poniedziałek o godz. 17:00 w int. dzieci z klasy IIIa o dobre przygotowanie do Pierwszej Komunii Św. i za rodziców

         13.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Aleksander Bryniak

XXXI Niedziela Zwykła - 05.11.2023

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.       Od jutra wypominki listopadowe będą z różańcem o 16.30 a w niedzielę przed Mszami św. o 6.30, 9.30 i 11.00. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Wypominki roczne będą od I niedzieli grudnia.

3.       W poniedziałek o 17.00 nowenna do Św. Katarzyny.

4.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

5.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o naszych zmarłych zwłaszcza tych, najbliższych i tych, którzy odeszli w ostatnim czasie.

6.       W sobotę przypada Narodowe Święto Niepodległości. Uroczysta Msza św. za Ojczyznę o godz. 9.30. Mszę św. zamówili P. Burmistrz Miasta Grybowa i P. Wójt Gminy Grybów. Po Mszy św. przemarsz pod pomnik w parku i złożenie kwiatów. Zachęcamy do modlitwy za Ojczyznę i wywieszenia flag narodowych.

7.       W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać dzień solidarności z kościołem prześladowanym. Z tej okazji przed kościołami zbiórka ofiar na pomoc naszym braciom w potrzebie poprzez organizację „Kościół w potrzebie’ o charytatywnej działalności której, często słyszymy w mediach.

8.       Klub Honorowych Dawców Krwi „Adma” zaprasza krwiodawców na akcję oddawania krwi dnia 05.11.2023 r. /niedziela/ w godz. 8.00 do 12.30 w Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie. Krew jest przeznaczona dla pacjentów z terenu Miasta i Gminy Grybów. W tym dniu jest zorganizowany także pokaz udzielenia pierwszej pomocy.

9.       Główny odpust parafialny ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej celebrować będziemy w sobota 25.11., czyli w samo święto.

10.   Przypominamy, że 18. Listopada odbędzie się ważne spotkanie Rady Parafialnej. Tematyka była zapowiedziana,  prosimy o sugestie i opinie na zaproponowany temat.

11.   Spotkania w tym tygodniu:

·        We wtorek po Mszy św spotkanie ministrantów w centrum duszpasterskim

·        W środę po Mszy św. wieczornej spotkanie Grupy Biblijnej

·        W piątek po Mszy wieczornej – spotkanie członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz chętnych osób w centrum duszpasterskim

·        W piątek o 19:00 KSM

         12.  Niektóre intencje mszalne:

·        Wtorek o 7.00 – w int. Czcicieli Św. Antoniego zwłaszcza za Zmarłych

·        Sobota o 7.00 – w int. Przyjaciół Koła Radia Maryja

         13.  Proszono, by ogłosić:

·        PGNIG w Krynicy informuje, że jutro w godz. od 9 -14.00 w Urzędzie Miasta będzie pełniony dyżur pracownika gazowni.

·        Burmistrz Miasta Grybowa informuje, że miasto Grybów przystąpiło do nowego miejscowego prawa zagospodarowania. Bliższe informacje w UM.

         14.  Jest organizowana Pielgrzymka do Sanktuarium Bł. Karoliny w Wał-Rudzie dnia 18 listopada. Wyjazd o godz. 12:30 a zapisy u siostry Ewy Dobosz z III Zakonu Franciszkańskiego.

         15.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Mieczysław Ziółko, śp. Anna Górecka. Polecajmy ich Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu…

Uroczystość Wszystkich Świętych - 01.11.2023 r.

1.      Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Nie będzie jednak Mszy Św. o 12.30, natomiast o 13.00 w bazylice odbędzie się dodatkowa Msza święta po której nastąpi tradycyjna procesja na cmentarz z modlitwą różańcową za zmarłych. Serdecznie zachęcamy do licznego udziału. Wieczorem o 16.30 w bazylice Różaniec z wypominkami listopadowymi, po nim o 17.00 wieczorna Msza święta. Przypominamy, że jest to uroczystość zobowiązująca do udziału we Mszy św. a zatem sama modlitwa na cmentarzu czy udział w procesji nie spełniają tego obowiązku. Tradycyjnie na naszym cmentarzu kwestować będą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i Członkowie Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Dziękujemy za wsparcie.

2.      Jutro dzień zaduszny – wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem o godz. 6.30, 8.00, 9.30 i 17.00. O 16.30 różaniec z wypominkami listopadowymi. Natomiast już tradycyjnie o godz. 14.00 zostanie odprawiona dodatkowa Msza św. na naszym cmentarzu przy kaplicy grobowej zmarłych kapłanów.

3.      W pierwszym tygodniu listopada można zyskiwać odpusty zupełne dla jednej duszy każdorazowo po spełnieniu następujących warunków:

 • Przyjęcie Komunii Świętej.
 • Odmówienie modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
 • Nawiedzenie cmentarza lub innego miejsca pochówku zmarłych i modlitwa za zmarłych.
 • Wyzbycie się przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu – nawet lekkiego.
 • Dla pewności niektóre warunki można powtórzyć. W przypadku nie spełnienia wszystkich warunków odpust możemy zyskać cząstkowy.

4.      Przypominamy o I piątku i I sobocie miesiąca.

 

XXX Niedziela Zwykła - 29.10.2023 r.

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.30  nabożeństwo różańcowe i o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.       W poniedziałek nabożeństwo różańcowe o 17.00, we wtorek o 16.30

3.       We wtorek spowiedź przed Uroczystością Wszystkich Świętych w godz. od.  8.00 do 10.00 i od 14.00 do 17.00. Pomagać będą Księża z dekanatu. O 17.00 msza św. z Uroczystości Wszystkich Świętych.

4.       W środę  przypada Uroczystość Wszystkich Świętych – święto obowiązkowe. Msze św. w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00. Nie będzie Mszy o 12.30. Natomiast o 13.00 kolejna Msza św. w bazylice, po niej uroczysta procesja na cmentarz. Na cmentarzu modlitwy stacyjne z różańcem i okolicznościowe kazanie. O 16.30 różaniec z wypominkami i o 17.00 ostatnia Msza św. Tradycyjnie dzień wszystkich świętych to także dzień jałmużny. Stąd na cmentarzu tradycyjna kwesta. Lektorzy będą kwestować na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a nasz III Zakon na cele charytatywne. W kaplicach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Od południa 1 listopada do 8 włącznie można będzie zyskiwać odpusty zupełne dla zmarłych. możemy zyskiwać codziennie odpusty zupełne. O warunkach poinformujemy  we Wszystkich Świętych.

5.       We czwartek przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Msze św. okolicznościowym kazaniem w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 17.00. Dodatkowo tradycyjnie w tym dniu o 14.00 Msza św. na naszym cmentarzu za wszystkich wiernych zmarłych.

6.       W I piątek miesiąca Msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 17.00 oraz o  zwłaszcza dla młodzieży. Spowiedź dodatkowa od godz. 16.00. W modlitwie i ofiarach na tacę pamiętamy w tym dniu o misyjnym dziele kościoła.

7.       W sobotę Msze o Niepokalanym Sercu Maryi z kazaniem o 6.15 i 7.00 z modlitwą za rodziny.

8.       W przyszłą niedzielę o 6.15. zmiana tajemnic różańcowych. Ze względu na bardzo ważną sprawę do poruszenia prosimy koniecznej wszystkich Państwa zelatorów o przybycie na zmianę lub wysłanie zastępcy. Róży Św. Teresy ze Strzylawek Grybowskich dziękujemy za ofiarę na feretrony.

Dzień skupienia dla narzeczonych będzie w I niedzielę grudnia.

9.       Klub Honorowych Dawców Krwi „Adma” zaprasza krwiodawców na akcję oddawania krwi dnia 05.11.2023 r. /niedziela/ w godz. 8.00 do 12.30 w Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie. Krew jest przeznaczona dla pacjentów z terenu Miasta i Gminy Grybów. W tym dniu jest zorganizowany także pokaz udzielenia pierwszej pomocy.

10.   Przez cały listopad możemy u księży, w zakrystii i kancelarii parafialnej składać wypominki listopadowe oraz roczne, które będą czytane od I niedzieli grudnia. Ze względów porządkowych nie wrzucamy wypominków na tacę.

11.   Najbliższe posiedzenie Rady Parafialnej odbędzie się 18.11. o 16.00 na plebanii. Ponieważ podjęty będzie poruszany od dawna przez wielu temat ewentualnej budowy Parafialnego Domu Seniora dziennego, okresowego i stałego pobytu na ul. Chłodnej gdzie dawniej mieszkał m.in. P. Organista prosimy o kierowanie swoich opinii i sugestii do radnych naszej rady Parafialnej. Takiej solidnej opinii parafian i rady wymaga także Ks. Biskup który musi wydać swoje pozwolenia na budowę. Część środków na ten cel posiadamy w naszej parafialnej rezerwie budżetowej.

12. Nasze Przedszkole Parafialne zostało nominowane do nagrody roku na najlepsze Przedszkole, najlepszego Dyrektora i najlepszego nauczyciela.  Informacje na temat jak można zagłosować mamy na stronie internetowej przedszkola, Facebooku. Zachęcamy do głosowania zwłaszcza wszystkich , którzy przez dzieci lub wnuki byli lub są związani z przedszkolem, a są to już tysiące osób.

13.   Niektóre intencje mszalne:

Sobota o 6.15 – w int. Zmarłych Członków Arcybractwa Różańcowego

            o 7.00 – w int. III Zakonu

Niedziela o 6.30 – w int. Róży Św. Rity Siołkowa Centrum oraz Róży Św. Jana                                 Pawła II /dz-bł/ i zmarłych członków.

14.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

15.   Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Janusz Twarowski, śp. Barbara Burgier. Dobry Jezu…

XXIX Niedziela zwykła - 22.10.2023 r.

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.  O godz. 16.30  nabożeństwo różańcowe. Przez cały tydzień modlić się będziemy w intencjach misyjnych .

2.       Nabożeństwa różańcowe do piątku o 17.00, w sobotę i niedzielę o 16.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Różaniec również rano o 6.00.

3.       We wtorek Koronka do Bożego Miłosierdzia o 16.50, potem różaniec i msza św.

4.       W środę o  17.00 nabożeństwo różańcowe, po nim sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili. Na prośbę przedstawicieli Parafialnej Rady Duszpasterskiej, na okres próbny w III środę miesiąca( obecnej wyjątkowo  w IV) nowenna będzie po mszy św. Włączą się w nią parafianie i zakończy się apelem Jasnogórskim.  W tym dniu, by nie przedłużać zbytnio nabożeństwa nie będzie czytanki ani kazania.

5.        Również w środę o godz. 19.00  przy kaplicy na Podchełmiu rozpocznie się kolejny różaniec męski. Zapraszamy do udziału cale rodziny.

6.       W sobotę przypada święto Szymona i Judy Tadeusza Apostołów.

7.       Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza wszystkich chętnych w każdy czwartek ( o ile nie ma pogrzebu) na godz. 15.00 do bazyliki na koronkę do Bożego miłosierdzia i krótką dodatkową modlitwę ofiarowaną zwłaszcza  o nowe powołania do służby Bożej.

8.       Dzisiaj dziękujemy kolejnym i stałym ofiarodawcom indywidualnym za ofiary na cele parafialne. Roży: Św. Antoniego za ofiary na renowację feretronu Matki Bożej Przedziwnej, pewnej rodzinie z Białej Wyżnej za ofiarę 1000 PLN i pewnej osobie za ofiarę 300 PLN na fundację feretronu św. Katarzyny naszej Patronki. Dzisiaj dziękujemy także  wszystkim ofiarodawcom za wzrastające ofiary na  niedzielną tacę, ale także  często za nieco wyższe niż dotąd ofiary składane przez wielu przy okazji pogrzebów, ślubów i chrztów czy zamawiania mszy św. Dziękujemy również za dobrowolne datki składane przy okazji załatwiania różnych urzędowych spraw kancelaryjnych. Jest to bardzo istotne przy wzrastających kosztach utrzymania parafii i podejmowanych inwestycjach. Za kilkanaście dni na prośbę zwłaszcza młodszej grupy parafian, oraz na wzór wielu kościołów w naszej diecezji w przedsionku przy krzyżu pojawi się bardzo prosty w obsłudze ofiaromat pozwalający elektronicznie przelać dowolną kwotę na konto parafii.

9.       Większa spowiedź z okazji Wszystkich Świętych i tygodnia modlitw za zmarłymi będzie w naszej parafii we wtorek 31.10. Oczywiście zawsze możemy skorzystać wcześniej.

10.   Tradycyjnie możemy zamawiać wypominki roczne i listopadowe. Będą czytane i omadlane zgodnie z dotychczasową praktyką naszej parafii. Kartki wyłożone są w kilku miejscach w bazylice i w zakrystii. Tradycyjnie także prosimy, aby czytelnie wypisywać nazwiska i imiona w I przypadku liczby pojedynczej. Prosimy także, aby na wypominki roczne polecać tylko najbliższych i ostatnio zmarłych. Kartek z wypominkami nie rzucamy na tacę, ale przekazujemy je kapłanom, naszym siostrom  zakonnym lub w kancelarii parafialnej.

13.   Spotkania w tym tygodniu:

·        Wtorek o 16.00 ministranci starsi

·        Piątek o 17.00 KSM na nabożeństwie różańcowym

·        Sobota o 8.00 Lektorzy

14.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Bardzo zachęcamy do nabywania i czytania bardzo wartościowego „Gościa Niedzielnego”, gdyż gwałtownie jego sprzedaż spada. Z 11 tys. egzemplarzy rozprowadzanych przed pandemią w naszej diecezji obecnie sprzedaje się tylko 5 tys., a niektóre redakcje ciekawego dodatku diecezjalnego  w Polsce są już zamykane.

15.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Jan Sekuła, + Jan Gruca oraz + Jolanta Blicharz, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek
o godz. 14.30. Dobry Jezu…

XXVIII Niedziela Zwykła - Dzień Papieski - 15.10.2023

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.  O godz. 16.30  nabożeństwo różańcowe.

2.       Również dzisiaj ważny dzień dla naszej Ojczyzny – Dzień wyborów do Parlamentu i referendum. W duchu współodpowiedzialności za Ojczyznę i jej przyszłość gorąco zachęcamy wszystkich uprawnionych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu

3.       Nabożeństwa różańcowe do piątku o 17.00 w sobotę i niedzielę o 16.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Różaniec również rano o 6.00. Modlitwę prowadzi, róże różańcowe i  III zakon.

4.       W środę przypada święto Św. Łukasza - Święto Patronalne Służby Zdrowia. Pamiętajmy o wszystkich, którzy dbają o nasze zdrowie w modlitwie. O 17.00 nowenna do NMP w połączeniu z różańcem, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W następną niedzielę przypada Światowy Dzień Misyjny. Modlić się będziemy za dzieło misyjne całego kościoła i na ten cel będą zbierane ofiary na tacę. W tym dniu przypada również wspomnienie św. Jana Pawła II.

6.       Również w przyszłą niedzielę w całej Polsce dla potrzeb statystycznych Kościoła Katolickiego odbędzie się doroczne liczenie wiernych uczestniczących we mszach św. i przystępujących do Komunii Św.

7.       Począwszy od miesiąca listopada wymagana prawem katecheza przed chrzcielna dla rodziców i chrzestnych będzie raz w miesiącu tj. w II piątek miesiąca w bazylice przy chrzcielnicy. Niezależnie czy chrzest jest w parafii czy poza nią i czy dziecko jest już zapisane prosimy rodziców i chrzestnych o poważne potraktowanie tego obowiązku. Będziemy o tych katechezach przypominać w ogłoszeniach parafialnych.

8.       Dzisiaj dziękujemy kolejnym i stałym ofiarodawcom indywidualnym za ofiary na cele parafialne. Roży: Św. Teresy za ofiary na renowację feretronu Matki Bożej Przedziwnej.

9.       Spotkania w tym tygodniu:

·        w wtorek godz. 16:00 Parafialny Zespół Caritas

·        w wtorek o 16.30 adoracja Akcja Katolicka

·        w środę o 18.00  Akcja Katolicka

·        w środę o 16:15 adoracją poprowadzi Ruch Szensztacki

·        w środa po Mszy wieczornej Krąg Biblijny

·        we czwartek o 16:00 zbiórka – ministranci młodsi

·        we czwartek o 16.15 adoracja Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

·        w piątek godz. 19:00 KSM

·        w sobota godz. 8:00 lektorzy – zbiórka obowiązkowa 

10.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej.

11.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Ignac Poręba. Dobry Jezu…

XXVII Niedziela Zwykła - 08.10.2023

 

1.   Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.  O godz. 16.30  nabożeństwo różańcowe.

2.   Nabożeństwa różańcowe do piątku o 17.00 w sobotę i niedzielę o 16.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Od jutra również modlić się będziemy rano o 6.00. Modlitwę prowadzić będzie arcybractwo i róże różańcowe.

3.   W wtorek na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. zapraszamy wszystkich uczniów klas VIII z rodzicami w ramach przygotowania do Sakramentu Bierzmowania – wręczenie modlitewników. 

4.   W środę o 17.00 nowenna do NMP w połączeniu z różańcem, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.   W piątek 13 października będziemy celebrować ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. O 17.00 będzie msza św. z okolicznościowym kazaniem. Po mszy św. procesja różańcowa wokół bazyliki. Msza fatimska tradycyjnie jest msza wspólnotową na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. Nie będzie w tym dniu dodatkowego nabożeństwa różańcowego. Zachęcamy do licznego udziału.

6.   W sobotę przypada Dzień Edukacji Narodowej. Pamiętajmy w modlitwie o naszych żyjących i zmarłych nauczycielach i wychowawcach.

7.   W przyszłą niedziele przeżywać będziemy kolejny dzień papieski. Po mszach świętych młodzież przeprowadzi przed bazyliką i kościołami pomocniczymi zbiórkę ofiar na fundację „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

8.   Dzisiaj dziękujemy kolejnym i stałym ofiarodawcom indywidualnym za ofiary na cele parafialne. Trzem rożom różańcowym, w tym róży św. Agaty z Brzezinek i Róży św. Marii Magdaleny ze Sośnia Górnego za ofiary na renowację feretronu Matki Bożej Przedziwnej. Chcielibyśmy tez ufundować feretron z figurą lub obrazem naszej Patronki Głównej Św. Katarzyny, gdyż takiego feretronu nie posiadamy.

9.   Spotkania w tym tygodniu:

·        Wtorek godz. 16:00 zbiórka ministrantów starszych

·        Piątek godz. 19:00 KSM

·        Sobota godz. 8:00 lektorzy – zbiórka obowiązkowa 

10.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej.

11.   W sobotę o 7:00 Msza św. w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja

12.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Marian Jawor, + Roman Chruściel. Dobry Jezu…

XXVI niedziela Zwykła - 01.10.2023 r. Odpust ku czci NMP Różańcowej

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. O godz. 16.15 w tym dniu tradycyjna procesja różańcowa do pięciu ołtarzy w bazylice. Zapraszamy do udziału zwłaszcza wszystkie róże różańcowe, arcybractwo, dzieci i młodzież.

2.       Od jutra nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do czwartku będą o godz. 17.00, po nich msza św. natomiast w soboty i niedziele o 16.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. W I piątek także o 16.30.  Do prowadzenia modlitwy różańcowej zapraszamy grupy wg. grafika zamieszczonego w gablocie i na stronie internetowej. Zachęcamy do modlitwy różańcowej w kaplicach i kapliczkach, a także w naszych domach.

3.       W poniedziałek na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. zapraszamy wszystkich uczniów klas III z rodzicami na rozpoczęcie przygotowania do Pierwszej Komunii św. – wręczenie różańca i sprawy bieżące.

4.       We wtorek na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. zapraszamy wszystkich uczniów klas VII z rodzicem na rozpoczęcie przygotowania do egzaminu przed bierzmowaniem. Obecność kandydatów obowiązkowa, tym bardziej że wszyscy kandydaci złożyli deklarację o chęci przestąpienia do bierzmowania.

5.       W środę o 17.00 nowenna do NMP w połączeniu z różańcem, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

6.       W I czwartek na różańcu modlimy się szczególnie o nowe powołania do służby Bożej. Na 16.00 zapraszamy do spowiedzi dzieci z klas IV.

7.       W pierwszy piątek msze św. wotywne o NSPJ o 6.15, 7.00 i 17.00.  Różaniec bez czytanki i Komunii Św. o 16.30. Jak zwykle w tym dniu naszą modlitwą i ofiarą wspieramy misyjne dzieło kościoła. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 15.30.

8.       W I sobotę msze wotywne o Niepokalanym sercu Maryi o 6.15 i 7.00. po tej mszy św. modlitwy za rodziny i spotkanie III Zakonu Franciszkańskiego. O 8.00 ostatnie nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.  Wtedy również odpust różańcowy w Binczarowej. Suma o 11.00.

9.       W przyszłą niedzielę gościć będziemy P. Marka Kędziorka propagatora kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, który przywiezie ze sobą okolicznościową wystawę i po mszach św. podzieli się swoim krótkim świadectwem. Będzie można także nabyć płyty z ubogaconymi piękną muzyką, kazaniami ks. Jerzego. Organizatorem wydarzenia jest nasza Rada parafialna. Odpust różańcowy w parafii Biała Niżna . Suma o 11.00.

10.   Parafia Biała Niżna organizuje w dniach 18.10- 27.10 pielgrzymkę do Włoch. Bliższe informacje na plakacie i u Ks. Piotra Kalinowskiego w Białej.

11.   Spotkania w tym tygodniu:

·        Środa po Mszy Św. wieczornej Krąg Biblijny

·        Piątek o godz. 18:00 adoracja prowadzona przez KSM

12.   Niektóre intencje mszalne:

·        Wtorek o godz. 7.00 – w int. Czcicieli św. Antoniego.

·        Sobota o godz. 6.15 – w int. Członków Arcybractwa Różańcowego .

            o godz. 7.00 – w int. III Zakonu Franciszkańskiego /dz-bł/.

13.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Mamy w ofercie dwie nowe pozycje: „Gość Niedzielny ekstra” pt. Matka Uczniów w cenie 14 PLN, oraz czasopismo zwłaszcza dla młodzieży, następca „Miłujcie się”  pt. „Trwajcie w miłości” w cenie 7 PLN. Zapraszamy do nabywania prasy katolickiej i pożytecznej lektury.

14.  Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: + Kazimierz Kozieł . Dobry Jezu…

XXV niedziela zwykła-24.09.2023 r.

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 15.00 przy krzyżu misyjnym koronka do Bożego Miłosierdzia prowadzona przez Akcję Katolicką w ramach projektu „Modlitwa na ulicach świata” .Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

2.       W poniedziałek kolejny męski różaniec dla całych rodzin. Rozpoczęcie o godz. 19.00 przy kaplicy  „Na Podjaworzu.”

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza Św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W przyszłą niedzielę (1.10 ) przeżywać będziemy odpust parafialny ku czci  Matki Bożej Różańcowej. Kazania  na wszystkich mszach św. wygłosi i będzie przewodniczył sumie odpustowej kolejny nasz Rodak, Ks. mgr Piotr Siemek posługujący aktualnie w Starej Wsi koło Limanowej. O godz. 16.15 w tym dniu tradycyjna procesja różańcowa do pięciu ołtarzy w bazylice. Zapraszamy do udziału zwłaszcza wszystkie róże różańcowe, arcybractwo, dzieci i młodzież. Msza Św. wieczorna będzie już o godz. 17.00. Po mszach św. dziewczęta z DSM-u przeprowadzą mini kiermasz domowych ciast. Dochód przeznczony jest na działalność tej grupy.

6.       Również w przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych.

7.       W minionych dniach została odmalowana Kaplica Zwiastowania wraz z przyległymi przedsionkami oraz klatką schodową  a także przedsionki przy zakrystii wraz z klatką schodową ( koszt tych prac to blisko 20 tys. zł). Trwają także żmudne, także ze względu na pogodę prace remontowe przy schodach i murze obok kaplicy Męki Pańskiej, które także zbliżają się ku końcowi. Jeśli zdążymy trzeba jeszcze poprawić schody wiodące na plac kościelny od strony Caritas. ( koszt wykonanych tutaj dotąd prac to także blisko 20.tys. zł.) Tym bardziej dziękujemy dzisiaj kolejnym ofiarodawcom indywidualnym na te cele.

8.       W odpowiedzi na Wasze sygnały i własne obserwacje bardzo serdecznie wszystkich zachęcamy do częstszego przybywania na adorację Najświętszego Sakramentu, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Byłoby niezwykle przykrą koniecznością skracać czas adoracji tylko do godzin przedpołudniowych.

9.       Parafia Biała Niżna organizuje w dniach 18.10- 27.10 pielgrzymkę do Włoch. Bliższe informacje na plakacie i u Ks. Piotra Kalinowskiego w Białej.

10.   Spotkania w tym tygodniu:

·        Czwartek o godz. 17:00 ministranci

·        W piątek o godz. 19:00 KSM

·        W sobotę o godz. 8:00 lektorzy spotkanie obowiązkowe przed odpustem  

11.   Niektóre intencje mszalne:

·        Niedziela godz. 6:30 1) W int. Róży Rodziców św. Rodziny

                                        2) Dziękczynna za zbiory z Białej Wyżnej po obu  stronach drogi

12.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej.

 

XXIV Niedziela Zwykła - 17.09.2023 r.

1.       Dzisiaj w Bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Po mszach św. u ministrantów i lektorów można złożyć ofiarę na utrzymanie UJP II w Krakowie i Tarnowie.

2.   W poniedziałek  przypada wspomnienie św. Stanisława Kostki  - Patrona   Polskiej młodzieży.

2.       We wtorek o 17.30 Akcja Katolicka poprowadzi wspólną adorację Najświętszego Sakramentu. O 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza Św.

3.       W środę o 17.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi comiesięczny różaniec. O 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek o 16.00, na plebanii spotkanie wszystkich katechetów z naszej parafii. Obecność obowiązkowa.

5.       Przy kaplicy „ Na furtce” możemy nabywać  Kalendarze Rolnicze. Serdecznie zachęcamy do zakupu i pożytecznej lektury.

6.       Uniwersytet Jana Pawła II w Tarnowie rozpoczyna stadio magisterskie w kierunku katechetycznym. Są jeszcze wolne miejsca. Informacje i zapisy w Dziekanacie UJPII w Tarnowie. W obliczu zbliżania się wieku emerytalnego dla wielu katechetów zachęcamy do podjęcia tych studiów.

7.       Spotkania w tym tygodniu:

vW środę o godz. 16.30 spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas, o 19.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. O godz. 17.00 – spotkanie grupy Mericianek w centrum duszpasterskim. Także w środę spotkanie Kręgu biblijnego po Mszy wieczornej.

vRównież we środę o 18:00 spotkanie obowiązkowe dla uczniów klas VIII wraz z rodzicami.

vW czwartek o godz. 17.15 adoracja i modlitwa w intencji misji prowadzona przez członków Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

vWe czwartek o 17:00 spotkanie ministrantów obowiązkowe w centrum duszpasterskim

vW piątek po Mszy wieczornej próba Chóru Parafialnego oraz o godz. 19.00 spotkanie młodzieży KSM-u.

vW sobotę o godz. 8.00 – spotkanie Lektorów, a o godz. 9.00 spotkanie DSM-u w centrum duszpasterskim. Siostra Anna zaprasza chętne dziewczynki. Rozpoczynający nowy rok formacyjny wszystkich: dzieci i młodzież oraz dorosłych zachęcamy do włączenia się w  pożyteczną działalność naszych grup parafialnych.

8.  W przyszłą niedzielę Dzień Modlitw o Trzeźwość.

9. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej.

10. Proszono, aby ogłosić:

      W Sali widowiskowej Kina „Biała” w dniach 16 i 17 września ma miejsce I Festiwal Fortepianowy pt. „ Rozstaje Kultur”. Organizatorzy serdecznie zapraszają. Wstęp wolny. Szczegóły na plakatach i stronie internetowej Miasta Grybów.

11. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Franciszek  Dziedziak, + Sławomir Dziedziak, + Piotr Kornakiewicz. Dobry Jezu...

 

XXIII Niedziela Zwykła - 10.09.2023 r.

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 17.45 nowenna do Matki Bożej. O 18.00 z racji trzynastego dnia miesiąca kolejne nabożeństwo fatimskie. Składające się z Mszy Świętej z okolicznościowym kazaniem i procesji różańcowej z figurą Matki Bożej i światłem. Zapraszając do licznego udziału przypominamy, że Msza Święta fatimska jest Mszą Świętą wspólnotową na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej okazji o godzinie 17.30 odprawimy drogę krzyżową w Bazylice. Natomiast w sobotę o godzinie 15.00 będzie odprawiona uroczysta Msza Święta przy krzyżu na Wojciechowej Górze.

5.       W przyszłą sobotę organizujemy powakacyjny parafialny dzień osób starszych i chorych. Od 8.15 w bazylice spowiedź, o 9.00 msza św. z okolicznościowym kazaniem i błogosławieństwem lourdskim. Od 10.00 odwiedzimy obłożnie chorych w domach. Tych chorych prosimy zgłaszać w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania lub w zakrystii. Opiekunów prosimy o zadbanie, by chorzy skorzystali z tego wielkiego daru duchowego.

6.       W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy światowy dzień środków społecznego przekazu. W tym dniu przed kościołami w całej Polsce zbierane są datki na wsparcie katolickich uczelni.

7.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy za kolejne indywidualne ofiary na cele parafialne, a zwłaszcza pewnej rodzinie z Siołkowej za ofiarę 10 tysięcy złotych na gruntowne odnowienie i pozłocenie feretronu Matki Bożej Przedziwnej i św. Katarzyny.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Przy Św. Antonim mamy obrazki Matki Bożej różnych wielkości, a przy kaplicy „ Na furtce” są do nabycia znane wielu Kalendarze Rolników na przyszły rok z wieloma ciekawymi artykułami i poradami gospodarczymi. Zachęcamy do nabycia i korzystania.

9.       Spotkania duszpasterskie:

Øw piątek po Mszy wieczornej, spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Øw piątek spotkanie o 19:00 KSM

Øw sobotę spotkanie LSO – lektorzy obowiązkowo

10.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. + Antoni Przetacznik, + Anna Oleksy, której pogrzeb będzie jutro o godz. 14:00 i
+ Maria Jawor, której pogrzeb będzie we wtorek o godz. 15:00. Dobry Jezu…

11.    Proszono by ogłosić:

ØOrganizowana jest pielgrzymka przez Franciszkański Zakon Świeckich do Kalwarii Zebrzydowskiej dnia 24.09.2023 r. /niedziela/. Wyjazd z pod Remizą Strażacką o godz. 5.00. Zapisy u s. Ewy Dobosz, tel. 732794803.

ØStowarzyszenie Rodzin Katolickich organizuje wycieczkę do Szczawnicy i Szlachtowej /m.in. nawiedzenie grobu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, /. Wyjazd czwartek 21 września o godz. 8.00 z parkingu pod Kościołem. Koszt 60 zł. Zapisy u pani Teresy Rzemińskiej.

ØOrganizatorzy Jesieni Grybowskiej serdecznie wszystkich zapraszają do udziału w tegorocznych wydarzeniach, które mają miejsce na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grybowie.

ØW związku z organizacją VII Zlotu pojazdów zabytkowych w ramach tegorocznej Jesieni Grybowskiej parking na terenie Rynku po obydwu stronach w dniu dzisiejszym tj. niedziela 10 września, będzie zamknięty
w godzinach od 14:00 do 15:30. Organizatorzy przepraszają za utrudnienia.

 

XXII Niedziela Zwykła - 03.09.2023 r.

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w centrum duszpasterskim.

2.       W poniedziałek rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Msza św. z tej okazji dla dzieci z naszych szkół podstawowych i przedszkoli o 8.00. Intencję mszalną za dzieci, rodziców i nauczycieli zamówili  Dyrektorzy Szkół Podstawowych Nr 1 i Nr 2 oraz Siołkowej.  Uczniów naszych szkół średnich zapraszamy na mszę św. do bazyliki na godz. 9.00.

3.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy w zakrystii składać do ostatniej chwili.

5.       W I czwartek o 17.45 modlitwy o powołania i Msza św.

6.       W piątek przypada Uroczystość Narodzenia NMP – Głównej Patronki naszej diecezji. W bazylice Msze św. z kazaniem i  z poświęceniem ziarna siewnego o  6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału. W tym dniu nie obowiązuje post, a parafia Krużlowa celebruje odpust. Suma o godz. 11.00.

7.       W naszej parafialnej wspólnocie witamy Ks. Józefa Zarębę, którego ks. Biskup Ordynariusz skierował do pomocy duszpasterskiej w naszej parafii, zwłaszcza do posługi w konfesjonale. Ks. Józef przybędzie jutro do naszej parafii. Witamy także Siostrę Annę Korbaś, która zastąpi Siostrę Małgorzatę Krzesińską w katechizacji dzieci. Witamy również alumna naszego Seminarium Duchownego, kleryka Dawida Czaję w naszej parafii, który będzie odbywał praktykę katechetyczną.

8.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy za indywidualne ofiary na cele parafialne, zwłaszcza tym, którzy regularnie co miesiąc wspierają parafie swoimi, nieraz hojnymi datkami.

9.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Przy Św. Antonim mamy obrazki Matki Bożej różnych wielkości, a przy kaplicy „ Na furtce” są do nabycia znane wielu Kalendarze Rolników na przyszły rok z wieloma ciekawymi artykułami i poradami gospodarczymi. Zachęcamy do nabycia i korzystania.

10.   Spotkania duszpasterskie:

ØW czwartek godz. 17.00- spotkanie LSO - Ministranci

ØW czwartek godz. 18.00 – spotkanie dzieci komunijnych klas III

ØW piątek po Mszy wieczornej, spotkanie Chóru Parafialnego

ØW piątek godz. 19.00 – spotkanie KSM-u

ØW sobota godz. 8.00 – spotkanie LSO – Lektorzy /obowiązkowe/

ØW sobota godz. 9.00 – spotkanie DSM w centrum duszpasterskim

11.   Niektóre intencje mszalne:

Wtorek o 7.00 W int. Czcicieli Św. Antoniego

Sobota o 7.00 W int. Koła Przyjaciół Radia Maryja

W niedzielę o 12.30 W int. Mieszkańców miasta Grybów oraz jego włodarzy o wieczne zbawienie dla zmarłych i błogosławieństwo dla żyjących od. P. Burmistrza.

 

12.  Proszono, by ogłosić:

-  ze względu na dużą liczbę dzieci z SPE nasze Przedszkole Parafialne zatrudni na pełnym etacie  na bardzo dobrych warunkach specjalistę oligofrenopedagoga. Informacje w przedszkolu.

- Organizowana jest pielgrzymka przez Franciszkański Zakon Świeckich do Kalwarii Zebrzydowskiej dnia 24.09.2023 r. /niedziela/. Wyjazd z pod Remizą Strażacką o godz. 5.00. Zapisy u s. Ewy Dobosz, tel. 732794803.

          - Burmistrz Miasta Grybów uprzejmie informuje, że do dnia 6 września 2023r. ( tj. środa) można zgłaszać szkody o charakterze materialnym, jakie powstały w wyniku powodzi, która miała miejsce na terenie naszego Miasta w nocy z 30 na 31 sierpnia 2023r.

         Wnioski należy kierować do Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie, gdzie również będzie można uzyskań więcej informacji.

- PGNIG Biuro obsługi w Krynicy informuje o dyżurze, który będzie pełniony jutro w Urzędzie Miasta w godz. od. 9.00 do 14.00.

13.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Maria Motyka.      Dobry Jezu...

XXI Niedziela Zwykła - 27.08.2023

 

1.   Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 15.00 z okazji uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej zostanie odprawiona dodatkowa msza św. przy kapliczce na Kozieńcu.

2.   W liturgii kościoła wspominamy:

·        w poniedziałek: św. Augustyna, bpa i doktora Kościoła

·        we wtorek: męczeństwo św. Jana Chrzciciela

3.   We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i msza św.

4.   W środę o 18.00  nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą w zakrystii intencje możemy składać do ostatniej chwili.

5.   W tym tygodniu przeżywamy pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. Spowiedź dla dzieci z klasy IV gromadzącej pierwsze piątki we czwartek o godz. 17:00. A w pierwszy piątek godz. 17.00 spowiedź dla pozostałych dzieci i młodzieży z racji zbliżającego się rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego i formacyjnego.

6.   W pierwszy piątek Msza św. wotywna o NSPJ z kazaniem o godz. 6:15, 7:00 i 18:00. Modlitwą i darem serca pamiętajmy o misyjnym dziele kościoła. O 17:30 Akcja Katolicka poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową. Również w pierwszy piątek KSM o godz. 19:00 poprowadzi adorację na którą zapraszamy wszystkich chętnych oraz młodzież z klasy 8 przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.

7.   W sobotę Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP z kazaniem o 6:15 i 7:00. O godz. 8:00 modlitwy wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Wieczorem msza z niedzieli.

8.   W niedzielę o 6:15 zmiana tajemnic różańcowych a o 14:00 dzień skupienia dla narzeczonych w centrum duszpasterskim.

9.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej

10.    Proszony by ogłosić:

·        Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach serdecznie zaprasza na Wydarzenie – Widzialne Talenty – Małopolską Wystawę Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz ceremonię poświęcenia i wmurowania Kamienia Węgielnego pod rozbudowę Hospicjum im. Chrystusa Króla, które odbędzie się 2 września o godz. 11:30 na placu obok Hospicjum. Szczegóły na plakacie .

·        Spotkanie przed pielgrzymkowe do Medjugorie odbędzie się w poniedziałek 28.08.2023 po mszy św. wieczornej w centrum duszpasterskim.

11.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Anna Kmak oraz + Teresa Franczyk. Dobry Jezu…

XX Niedziela Zwykła - 20.08.2023

1.   Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.   We wtorek o 17.30 parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną adorację Najświętszego Sakramentu. 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i msza św.

3.   W środę o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.   W czwartek przypada święto św. Bartłomieja Apostoła.

5.   W piątek zakończenie PPT. Autobusy do Częstochowy wyjadą spod plebanii o godz. 5.45. oplata 70 PLN w autobusie.

6.   Również w piątek o godz. 20.00 przy bazylice rozpocznie się kolejny męski różaniec. Zapraszamy całymi rodzinami.

7.   W sobotę przypada Uroczystość NMP Częstochowskiej. W bazylice msze św. z  okolicznościowym kazaniem o 6.30, 8.00 i 9.30. intencje mszalne będą odprawiane na poszczególnych mszach. Zapraszamy do licznego udziału i wspólnej modlitwy. Wieczorna msza o 18.00 będzie z niedzieli, z udziałem pielgrzymów do Częstochowy.

8.   Tradycyjnie w przyszłą niedzielę będzie dodatkowa msza św. przy kaplicy na Kozieńcu o godz. 15:00. A składka z tego dnia przeznaczona będzie na wsparcie katolickich uczelni, zwłaszcza uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

9.   Dzisiaj dziękujemy za ofiary złożone na pomoc misjom w Kongo, na pomoc Słowenii oraz na młodzież KSM.

10.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

11.   Proszono by ogłosić:

Ø  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich  z serca dziękuje Burmistrzowi Miasta, Pani Kierownik i Pracownikom Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji, paniom z Klubu Seniora, misjonarzom z Peru, Panom Dariuszowi Bernasiewiczowi i Szymonowi Pajorowi za wkład pracy w organizację II Turnieju Piłkarskiego Drużyn Podwórkowych. Bóg zapłać wszystkim Sponsorom nagród i Misyjnego Pikniku: Prezesowi SHP „Składnica” Panu Marcinowi Chronowskiemu, Panu Józefowi Rodak, Pani Iwonie Góra, Panu Januszowi Soczek. Zebrano kwotę 2055 zł, którą przekazano ks. Pawłowi Stec – misjonarzowi z Peru.

Ø  Spotkanie Klubu Seniora odbędzie się we wtorek o godz. 10:00

19 Niedziela Zwykła- 13.08.2023 r.

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 16.00 w bazylice spotkanie przedpielgrzymkowe.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

vw poniedziałek św. Maksymiliana Marii Kolbego;

vw czwartek św. Jacka, prezbitera;

3. W poniedziałek o 18.00 msza św. z Uroczystości Wniebowzięcia NMP.

3. We wtorek  przypada Uroczystość Wniebowzięcia i święto Wojska Polskiego. W naszej bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę. Uroczysta msza św.   w int. Ojczyzny, Rodaków, Mieszkańców Miasta i Gminy Grybów poległych za Ojczyznę zamówiona przez Panów Burmistrza i p. Wójta o 9.30. po niej przemarsz pod pomnik i złożenie kwiatów. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wniebowzięcia NMP przypominamy, że nasza młodzież przygotowuje kilkaset sporych wiązanek zbóż ziół i kwiatów do poświęcenia. Będą one rozprowadzane w cenie 20 zł. przed każdą Mszą św. we Wniebowzięcie, a dochód będzie przeznaczony na działalność naszego KSM-U. Doceńmy ich znaczny wysiłek i zaangażowanie. Natomiast po mszach św. będą zbierane ofiary na pomoc zatopionej w dużej część Słowenii. ( przeczytać apel)

3.       W środę o   18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek wyrusza kolejna piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasna Gorę. Pamiętajmy w naszych modlitwach   o wszystkich pielgrzymach, a zwłaszcza z naszej 26 grupy. Informujemy, że są jeszcze miejsca na wyjazd do Częstochowy w dniu 25.08. Zapisy u P. Barbary nr tel. 694336514.

W czwartek o godz. 17.15 - adoracja członków Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

5.       W przyszłą, III niedzielę miesiąca składka inwestycyjna przeznaczona będzie na działające już i znajdujące u wielu uznanie, monitory i cały zestaw urządzeń multimedialnych w  naszej bazylice.

6.       Niektóre intencje mszalne:

vWe wtorek o 6.30 - W int. Róży mężczyzn Św. Józefa z Białej Wyżnej i za ++ zmarłych;

7.       Dzisiaj dziękujemy kilku rodzinom i osobom za indywidualne ofiary na cele parafialne.

8.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

9.       Proszono by ogłosić:

vBurmistrz Miasta Grybów uprzejmie informuje o ponownym wyłożeniu do publicznego wglądu projektu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Miasta Grybów” który będzie miał miejsce w dniach od 15 sierpnia do 5 września 2023 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Grybowie w pokoju nr 110.

vOrganizatorzy wydarzeń serdecznie zapraszają na dzisiejszy Piknik Rodzinny na Miejskim Stadionie Sportowym. W dniu jutrzejszym o godzinie 12:00 odbędzie się także Piknik Wojskowy.

10.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. Danuta Igielska, + Rozalia Nowak oraz + Michalina Gruca. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu…Dobry Jezu …

Święto Przemienienie Pańskie - 06.08.2023 r.

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w centrum duszpasterskim.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Øw środę św. Teresy Benedykty od  Krzyża – patronki Europy.

ØW czwartek Św. Wawrzyńca Diakona.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

4.       W środę o  17.30 Arcybractwo różańcowe poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową, o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

5.       Aby nie mieszać liturgii niedzielnej z liturgią Maryjną w tym miesiącu wyjątkowo w sobotę 12.08, o godz. 19.00 odprawimy kolejne nabożeństwo fatimskie. Jak zawsze parafian, gości   i pielgrzymów zachęcamy do licznego udziału. W tym dniu o 18.00 Msza św. z niedzieli.

6.       W diecezji przeżywamy  w tym roku 50 – lecie rozpoczęcia rozpoczęcia działalności misyjnej. Pierwsi misjonarze udali się wtedy do Konga Brazaville. Jednym z ostatnich misjonarzy którzy dzisiaj tam jeszcze posługują jest Ks. prałat Bogdan Piotrowski pochodzący z Wojnicza, który bez przerwy posługuje w Kongo już 33 lata.  Z tej okazji w przyszłą niedzielę Ks. Bogdan wygłosi do nas okolicznościowe kazania i  po mszach św. będzie prosił o wsparcie dzieł prowadzonych przez jego misję w samej stolicy Konga.

7.       Niektóre intencje mszalne:

Niedziela godz. 6.30 – w int. Róży św. Maksymiliana z Białej Wyżna /dz-bł/ i zmarłych

8.       Dzisiaj dziękujemy kilku rodzinom i osobom za indywidualne ofiary na cele parafialne. Natomiast wszystkich wrzucających banknoty do skarbonek czy to za gazety, za dewocjonalia czy dobrowolne datki na różne cele prosimy, by czynić to dokładnie gdyż mamy miejscowego złodzieja świętokradcę, który regularnie próbuje coś ze skarbonek wydobyć, aby mieć na alkohol.

9.       W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wniebowzięcia NMP informujemy, że nasza młodzież przygotowuje kilkaset sporych wiązanek zbóż ziół i kwiatów do poświęcenia. Będą one rozprowadzane w cenie 20 zł. przed każdą Mszą św. we Wniebowzięcie, a dochód będzie przeznaczony na działalność naszego KSM-U. Doceńmy ich znaczny wysiłek i zaangażowanie.

10.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

11.   W kancelarii i na stronie internetowej naszej grupy pielgrzymkowej nr 26, trwają zapisy na 41 Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Spotkanie przed pielgrzymkowe odbędzie się 13 sierpnia o godz. 14:00 w Bobowej a o 16:00 w bazylice w Grybowie. Organizowany jest także autokar na wejście pielgrzymki na Jasną Górę dnia 25.08. Zapisy u P. Barbary  tel. 694 336 514.

12.   Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na Turniej Piłkarski Drużyn Podwórkowych połączony  z biesiadą rodzin i kiermaszem dla Misji na stadion w Grybowie, który został przeniesiony ze względu na pogodę  na najbliższą sobotę tj. 12 sierpnia. 

13.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. + Siostra Gerarda Waleria Święs, której pogrzeb odbył się we wtorek w Nowym Sączu: + Danuta Igielska z Rowni - mama ks. Rafała, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 13.00, oraz + Michalina Gruca z Turystycznej, której pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 15.00. Polecajmy Miłosierdziu Bożemu zmarłych: Dobry Jezu …

14.   Proszono by ogłosić:

       Burmistrz Miasta Grybów wraz z organizatorami serdecznie zapraszają na wszystkie wydarzenia zorganizowane na okoliczność Świątecznego Sierpniowego weekendu na obiekty Stadionu Sportowego przy ulicy Grunwaldzkiej:

          12 sierpnia (sobota) będzie miało miejsce Kino Plenerowe

          13 sierpnia (niedziela) odbędzie się Piknik Rodzinny

          14 sierpnia (poniedziałek) będzie miał miejsce Piknik Wojskowy

          15 sierpnia (wtorek) Uroczyste obchody Dnia Wojska Polskiego

       Szczegóły na plakatach oraz na Stronie internetowej Miasta Grybów.

 

 

XVII Niedziela Zwykła - 30.07.2023

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       Dzisiaj rozpoczyna się wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Krużlowej. Również dzisiaj rozpoczyna się wielki sanktuaryjny odpust w Nowym Sączu. Program szczegółowy na plakatach i na stronie parafii Krużlowa i Nowy Sącz. Z okazji odpustu w Krużlowej we wtorek organizujemy tradycyjną pielgrzymkę pieszą do naszego dekanalnego sanktuarium. Wyjście spod bazyliki o godz. 15.30. Do organizacji i udziału zapraszamy pielgrzymów PPT, EDK i Męskiego różańca oraz wszystkich chętnych. Powrót organizujemy indywidualnie.

3.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Øw poniedziałek Św. Ignacego Loyoli, patrona naszego p. Organisty Seniora, któremu składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za posługę w bazylice i w kaplicy na Podjaworzu.

Øwe wtorek św. Alfonsa Marii Liguori założyciela Redemptorystów,

Øw piątek św. Jana Marii Vianneya – Patrona Proboszczów. Zachęcamy do modlitwy za naszego Ks. Prałata Proboszcza i Dziekana.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

5.       W środę o  17.30 Akcja Katolicka poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową, o 18.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

6.       W I czwartek modlimy się o nowe powołania do służby kapłańskiej i zakonnej, także z naszej parafii.

7.       W I piątek msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 18.00. w modlitwach i naszych ofiarach pamiętamy o misyjnym dziele kościoła. Spowiedź podczas dyżurów i w piątek od 16.30, a dzieci z klas IV przychodzą do spowiedzi w czwartek od 17.00.

8.       W I sobotę msze wotywne o Niepokalanym Sercu NMP o 6.15 i 7.00, po niej modlitwy za rodziny i spotkanie dla trzeciego zakonu. O 8.00 Akcja katolicka zaprasza na kolejne nabożeństwo I sobót miesiąca.

9.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

10.   Niektóre intencje mszalne:

Øwe wtorek: o 7:00 w int. Czcicieli św. Antoniego

11.   Dzisiaj dziękujemy kilku rodzinom i osobom za indywidualne ofiary na cele parafialne.

12.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

13.   W kancelarii i na stronie internetowej naszej grupy pielgrzymkowej nr 26, trwają zapisy na 41 Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Spotkanie przed pielgrzymkowe odbędzie się 13 sierpnia o godz: 14:00 w Bobowej a o 16:00 w bazylice w Grybowie. Orhanizowany jest także autobus na wejście pielgrzymów na Jasną Górę dnia 25.08. Zapisy u Pani Barbary Machaczek tel. 694336514. Prosimy o szybkie decyzje i zapisy, by mozna było zorganizować w razie konieczności drugi autobus.  

14.   Proszono by ogłosić: Została zakończona budowa sieci kanalizacyjnej w  Siołkowej. Wnioski o możliwości wykonania przyłącza do domów możemy otrzymać w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Białej Niżnej, na stronie internetowej lub u Sołtysa wsi.   

15.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: śp. + Julia Borusiewicz i + Zbigniew Pietrzyk; Dobry Jezu …

XVI Niedziela Zwykła - 23.07.2023

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.
O 17.45 nieszpory niedzielne.

2.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

·        Poniedziałek: św. Kingi

·        We wtorek: św. Jakuba Apostoła i Św. Krzysztofa.

·        W środę: Joachima i Anny

·        W sobotę: św. Marty , Marii i Łazarza.

3.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 18.00 nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa,
na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy
o licznych solenizantach tego tygodnia, żyjących i zmarłych.

5.       W przyszłą niedzielę na godzinę 20.00 zapraszamy do kaplicy na Zagórzu na kolejny Męski Różaniec wraz z Rodzinami.

6.       Zbliża się Święto Św. Krzysztofa – patrona kierowców. Z tej okazji MIVA Polska troszcząca się o stosowne pojazdy dla misjonarzy organizuje doroczną zbiórkę ofiar na ten cel. W odpowiedzi na tę prośbę do końca lipca możemy składać swoje ofiary do skarbonki w kaplicy „ Na furtce” zabierając pamiątkowy obrazek Św. Krzysztofa z modlitwą kierowcy. Dlatego we wtorek po mszy świętej wieczornej będzie miało miejsce poświecenie pojazdów na parkingu kościelnym.

7.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Przypominamy także o kalendarzach na przyszły rok.

8.       Jak zapewne wszyscy zauważyli w świątyni pojawił się zestaw urządzeń multi medialnych do wyświetlania pieśni, projekcji filmów, czy różnych prezentacji, z kilkoma monitorami. Nie tylko znacznie została zwiększona ich ilość ale także zdecydowanie lepsza jest jakość. Wkrótce do wyświetlania tekstów zostanie także dostosowany monitor w kaplicy Zwiastowania. Za solidne, terminowe i zgodne z umową wykonanie tej inwestycji dziękujemy firmie P. Wojciecha Staniszewskiego z Krakowa. Za konsultacje i skuteczną pomoc w montażu i uruchomieniu urządzeń dziękujemy także P. Bogdanowi Gurbowiczowi Radnemu Rady Parafialnej i opiekunowi wszystkich instalacji elektryczno – elektronicznych w obiektach parafialnych. Koszt wykonanych prac to ok. 60 tys. zł. Dotąd z różnych źródeł zebraliśmy połowę tej kwoty. Dlatego składka inwestycyjna w przyszłym miesiącu będzie przeznaczona na ten cel. Można tylko żywić nadzieję, ze zarówno P. Organista jak Księża wikariusze czy opiekunowie schol i grup młodzieżowych dobrze te urządzenia wykorzystają dla ożywienia duszpasterstwa, a przede wszystkim, że my wszyscy mając niemalże przed oczyma teksty pieśni będziemy z większym zaangażowaniem włączać się wykonywane śpiewy liturgiczne.

9.       Przypominamy również że w dzisiejszą niedzielę w godz. od 8.30 do 13.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie, odbywa się akcja oddawania krwi oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy. A Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz MOSiR zapraszają na 2. Turniej Podwórkowych Drużyn Piłkarskich oraz rodzinny festyn, który odbędzie się 5 sierpnia od godz. 14.00 na Stadionie Miejskim w Grybowie. Zapisy  w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Szczegóły na plakatach.

XV Niedziela Zwykła - 16.07.2023

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       Przypominamy, że dodatkowy dyżur w konfesjonale w czasie wakacji trwa rano do godz. 9.00 i po południu od godz. 17. 30.

3.       W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

Wtorek – św. Szymona z Lipnicy, prezb.;

Sobota – Święto św. Marii Magdaleny.

4.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

5.       W środę o 18.00. nowenna do NMP. a następnie Msza Św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

6.       Ze względu na dość liczne prace prowadzone przy bazylice i w jej otoczeniu, zwłaszcza remont muru i schodów, w przyszłą niedzielę składka na tacę będzie składką inwestycyjną.

7.       Wszystkich, którzy posiadają krzewy hortensji różnych kolorów prosimy, by po uzgodnieniu z siostrą zakrystianką podzielić się nimi do dekoracji naszej bazyliki.

8.       Proszono, by ogłosić: W przyszłą niedzielę tj. 23.07. w godz. od 8.30 do 13.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie, odbędzie się akcja oddawania krwi oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz MOSiR zapraszają na 2. Turniej Podwórkowych Drużyn Piłkarskich oraz rodzinny festyn, który odbędzie się 5 sierpnia od godz. 14.00 na Stadionie Miejskim w Grybowie. Zapisy  w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Szczegóły na plakatach.

9.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej. Przy  figurze św. Antoniego mamy do nabycia kalendarze ścienne na rok 2024 z dodatkiem grybowskim.

XIV Niedziela zwykła - 09.07.2023 r.

     

1.       Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek  przypada święto św. Benedykta Opata – Patrona Europy. O 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o  18.00  nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.       W czwartek -13 lipca-  o godz. 19.00 kolejne nabożeństwo fatimskie. Będzie ono miało w tym miesiącu nieco inny przebieg. Mianowicie po mszy św. z okolicznościowym kazaniem udamy się z procesją różańcową do odnowionej i wyposażonej na nowo kapliczki przy ulicy Topolowej, która ze względu na charakter groty i bijące w pobliżu źródło będzie odtąd dedykowana Matce Bożej z Lourdes. Tam poświęcimy kapliczkę i nową figurę. Wszystkich prosimy o poszanowanie tego miejsca, nie przynoszenie niczego oprócz żywych kwiatów i ewentualnie świec, oraz przestrzegamy przed wandalizmem, które w tym przypadku jest także świętokradztwem. Składka na nabożeństwie przeznaczona jest na wykonane przy kapliczne prace i jej utrzymanie. Na nabożeństwo zapraszamy zwłaszcza wszystkich mieszkańców Lizaw, bloków Grabnej,  i wszystkich, którzy  nieraz regularnie czerpią ze źródełka wodę. Kapliczka będzie oświetlona 24 godziny.

5.       W przyszłą niedzielę celebrować będziemy 25 rocznicę święceń kapłańskich naszego Rodaka, wieloletniego misjonarza w Peru Ks. Prałata Antoniego Lichonia. Jubilatowi już dziś składamy serdeczne życzenia i zapewnienie o naszej modlitwie. Msza Św. jubileuszowa o godz. 11.00.

6.       W przyszłą niedzielę w całej naszej diecezji składka na utrzymanie WSD w Tarnowie.

7.       Trwają zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską. Chętne osoby proszone są o wypełnienie gotowego formularza internetowego pod linkiem dostępnym na naszej stronie internetowej w zakładce aktualności, a także dostępnym na Facebooku grupy 26. Osoby nie mające dostępu do internetu mogą zapisać się w kancelarii do końca lipca lub  w dniu spotkania przedpielgrzymkowego 13-ego sierpnia. Koszt udziału to 200 zł. Jeśli z domu idzie więcej osób, następna płaci 150 zł, a trzecia osoba z rodziny płaci 100 zł, każde dziecko z rodziny do 15 roku życia płaci 75 zł. 

 

8.       Dzisiaj pragniemy serdecznie podziękować:

·  Panu Jozefowi Górze z Sośnia dolanego za darmowe wykonanie kutej kraty do kapliczki na Topolowej i umieszczonego na szczycie krzyża.

·  Pewnej osobie z Lizaw za ufundowanie figurki Matki Bożej jako wotum za uzdrowienie bliskiej osoby.

·  Na ręce P. Jana Lichonia Radnego R.P. z Sośnia  Dolnego Panom Janowi Wojtarowiczowi, Andrzejowi Romankowi, Marcinowi, Pawłowi i Tomkowi Lichoniom oraz Michałowi Matule za sprawne i solidne oczyszczenie
o odmalowanie wszystkich klęczników  w ławkach w bazylice oraz kilku innych elementów drewnianego wyposażenia świątyni.

·  Kilku rodzinom i osobom za dalsze regularne wpłaty na cele parafialne. Takich rodzin i osób jest kilkanaście.

9.  Obecnie, co większość może obserwować prowadzone są bardzo pracochłonne, a przez to też kosztowne prace przy remoncie muru obok schodów przy kaplicy męki Pańskiej. Natomiast ze względu na trudności w rozmowach z firmą, która miała wykonać nowe tablice do wyświetlania tekstów, byliśmy zmuszeni zmienić wykonawcę, który obiecał realizację zadania jeszcze w lipcu tego roku. Informujemy także, że parafia wynajmie lokal o powierzchni ok. 35 m. kw. składający się  z poczekalni, łazienki i pomieszczenia głównego z miejscami parkingowymi. Informacje u Ks. Proboszcza. Prosimy także, aby nie przywozić worków ze swoimi śmieciami pod bazylikę ani na parking, tym bardziej, że to dziwne i gorszące działanie się nasila.

10. Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

11.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Marek Obrzut. Jego dusze polećmy miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu…

 

XIII Niedziela Zwykła - 02 lipca 2023 r.

1.        Witamy wszystkich, którzy przybyli do naszej parafii na czas wakacji.
Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.         We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z kazaniem.

3.        W środę o  17.20 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi modlitwę różańcową. O 18.00  nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

4.        W  czwartek w bazylice o 18.45 modlitwy o powołania z racji I czwartku.

5.        W I piątek msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00, i 18.00. Ze spowiedzi korzystajmy przez cały tydzień, a dodatkowo spowiedź w piątek od godz. 16.30. Pamiętajmy w tym dniu tradycyjnie o misyjnym dziele kościoła.

6.        W przyszłą niedzielę gościć będziemy Ks. Kazimierza Koszyka Proboszcza parafii w Gołkowicach dla której jesteśmy parafią pomagającą w budowie kościoła. Ks. proboszcz wygłosi okolicznościowe kazanie a po mszach będzie można przed  bazyliką złożyć ofiary na budowę.

7.        Informacje o najbliższych pielgrzymkach autokarowych są wywieszone w gablocie.

8.        Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Andrzej Capik, którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek w Brzesku o godz. 11.00, a następnie zostanie pochowany na cmentarzu w Grybowie.

XII Niedziela Zwykła- 25.06.2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę O 18.00 Nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych solenizantach tego tygodnia: Piotrach, Pawłach, Mariach, Tomaszach, Władysławach.

4.       W czwartek przypada Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła – odpust w kaplicy na Podjaworzu – tam Msze św. o 8.00 i 11.00. Natomiast w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. Przypominamy, że z tytułu posiadania bazyliki mniejszej – kościoła papieskiego powinniśmy szczególnie czcić tego typu Uroczystości. Składka z tego dnia to tzw. Świętopietrze, czyli dar całego Kościoła na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Czwartek to także dzień imienin Ks. Pawła Brzyka. Wszystkim licznym solenizantom tego dnia składamy serdeczne życzenia i obiecujemy pamięć w modlitwie.

5.       W I sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o 6.15 i 7.00, po niej modlitwy za rodziny, zwłaszcza te, oczekujące narodzin dziecka. Jest to także Msza św. dla III Zakonu. O godz. 8.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej poprowadzi kolejną modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi.

6.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Różom dziękujemy za ofiarne wspieranie misji, państwu Zelatorom za pełnioną nieraz przez całe lata posługę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych. O 17.30 Akcja Katolicka poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową.

7.       Również w przyszłą niedzielę rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski. Program szczegółowy na stronach Sanktuarium i w gablocie parafialnej.

8.       Podobnie jak w zeszłym roku, w  czasie wakacje ze względu na urlopy księży spowiedników gości i naszych kapłanów, dodatkowy dyżur w konfesjonale będzie tylko od 8.00 do 9.00, spowiadamy także w miarę możliwości podczas mszy św.

9.       Niektóre intencje mszalne:

Czwartek o godz. 7.30 - W int. Ks. Pawła Brzyka z okazji imienin /dz-bł/ od   Papieskiego  Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Niedziela o godz. 6.30 – W int. Róży Św. Faustyny z Siołkowej i Osikowa oraz  Róży Św. Kingi z Białej Wyżnej /dz-bł/ i + zmarłych członków.

10.   Siostry Felicjanki z Krakowa dziękują wspólnocie parafialnej za serdeczne przyjęcie i wszelką życzliwość , za otwarte i szczodre serca oraz za okazaną hojność, przeprowadzenia zbiórki pieniężnej na remont Bursy dla studentek w Krakowie.

11.   Księża Solenizanci dziękują Parafianom za pamięć i modlitwę oraz zamówione intencje Mszy Św. od grup parafialnych. Bóg zapłać.

12.   Zostały jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę na Jasną Górę dnia 5-6 lipca, osoby zainteresowane proszę o kontakt z panem Grzegorzem Gruca nr tel. 608673426.

13.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

14.   Proszono aby ogłosić:

Zakład Aktywności Zawodowej im. M.B. Fatimskiej w Stróżach zaprasza na Integracyjny Tydzień Dziecka w dniach od 26 czerwca do 01 lipca w godzinach od 10-tej do 14-tej.

XI Niedziela Zwykła - 18 czerwca 2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       W poniedziałek o 17.30 Akcja Katolicka poprzez modlitwę włączy się w ogólnopolską akcję w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

3.       We wtorek o 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. W tym dniu o 17.00 koło plebanii spotkanie integracyjne Parafialnego Oddziału Caritas i Akcji Katolickiej. Wszystkich obecnych i byłych członków tych wspólnot serdecznie zapraszamy.

4.       W środę O 17.45 litania do NSPJ, Nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy zwłaszcza o żyjących i zmarłych solenizantach tego tygodnia.

5.       W piątek przypada zakończenie roku szkolnego. Msza św. dla dzieci o 8.00, dla młodzieży o 9.00. Dzieci i młodzież zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi.

6.       W sobotę przypada uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela.

7.       W przyszłą niedzielę na godzinę 20.00 zapraszamy do kaplicy Podchełmie na kolejny Męski Różaniec wraz z Rodzinami.

8.       W niedzielę podczas Eucharystii o godz. 9.30 do grona ministrantów zostaną włączeni dotychczasowi kandydaci na ministranta. Polecajmy tych chłopców w naszych modlitwach dobremu Bogu, aby dobrze pełni swoją posługę.

9.       Dzisiaj, na ręce P. Jana Lichonia, Jana Steca, P. Ewy Kornakiewicz, P. Agnieszki Hotloś, S. Małgorzaty i Strażaków pragniemy raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować wszystkim za zaangażowanie w asysty Bożego Ciała tworzone przez całą oktawę. Cieszy nas zwłaszcza spora liczba tych asyst oraz liczny udział dzieci i młodzieży. Natomiast Księżą Wikariuszom oraz P. Stanisławowi Lichoniowi, Ks. Prałat Proboszcz dziękuje za zorganizowanie podniosłej uroczystości jubileuszu 35 – lecia kapłaństwa i wszelkie wyrazy życzliwości kierowane przez parafian z tej okazji. Bóg zapłać.

10.   Spotkania w tym tygodniu:

vWe wtorek – o godz. 16.00 spotkanie ministrantów – obecność obowiązkowa;

vW środę – po Mszy Św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego;

vW czwartek – o godz. 16.30 spotkanie kandydatów na ministrantów – obecność obowiązkowa;

vW czwartek – o godz. 17.15 – adoracja Papieskiego Działa Rozkrzewiania Wiary;

11.   Niektóre intencje mszalne:

vNiedziela – godz. 8.00 – W int. Ks. Pawła Brzyka z okazji imienin dzięk. – błag. od Arcybractwa Różańcowego;

vNiedziela – w Caritasie – W int. Ks. Pawła Brzyka z okazji imienin dzięk. – błag. od podopiecznych Caritas Grybów;

12.   Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. + Łucja Filip oraz + Janina Grebla. Ich duszę polećmy miłosierdziu Bożemu….

X Niedziela Zwykła -11.06.2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Po Mszy św. o 9.30 procesja Oktawy Bożego Ciała. O 18.00 popołudniowa procesja Oktawy Bożego Ciała i Msza św. wieczorna.

2.       Do piątku włącznie procesje Eucharystyczne będą po Mszy św. o 7.00 i przed Mszą św. o 18.00. Zapraszamy do licznego udziału także dzieci i młodzież.

3.       W poniedziałek będą montowane nowe tablice do wyświetlania pieśni. Dla ułatwienia śpiewów będzie ich siedem. Koszt ok. 60 tys. PLN. Dotychczasowe zostaną zamontowane w kaplicy Na Podjaworzu.  Tymczasem dziękujemy Ks. Prałatowi Janowi Główczykowi z Anglii za dar 5000 zł na nowe tablice, jako wotum w przededniu jubileuszu 60 - lecia kapłaństwa.

4.       We wtorek przypada wspomnienie jednego z najbardziej znanych Świętych – Św. Antoniego. Pamiętajmy, ze jedna z form czci dla tego Patrona ubogich są ofiary jakie składamy przy Jego Figurze.

5.       Również we wtorek o 18.00 – adoracja prowadzona przez Akcję Katolicką, o18.30 Litania do NSPJ i Koronka do Bożego Miłosierdzia. O 19.00 kolejne nabożeństwo fatimskie. Msza  na tym nabożeństwie jest msza wspólnotową. Pamiętajmy zwłaszcza o solenizantach tego dnia, żyjących i zmarłych Antonich. W tym dniu procesja eucharystyczna będzie tylko rano. Zapraszamy do licznego udziału.

6.       W środę o 17.45 nowenna do NMP, po niej procesja i Msza św. wspólnotowa,
na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

7.       W czwartek o 17.45 błogosławieństwo dzieci, procesja i Msza św. koncelebrowana. Cztery Msze będą ofiarowane za budowniczych i ofiarodawców poszczególnych ołtarzy, a piąta za żyjących i zmarłych członków asyst procesyjnych. Na porannej i wieczornej Mszy św. będą poświęcone wianki.

8.       W piątek przypada Uroczystość NSPJ.  Odpust w Gródku. Nie obowiązuje w tym dniu post piątkowy. U nas po Mszy św. o 7.00 rano i o 18.00 procesje Eucharystyczne.

9.       W sobotę przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Na godzinę 20.00 zapraszamy na Podchełmie na kolejny Męski Różaniec.

10.   W przyszłą niedzielę odpust w naszej pięknej kaplicy na Podchełmiu. Msze św.
o 8.00 i 11.00 Ks. Paweł Brzyk i mieszkańcy tamtej dzielnicy serdecznie zapraszają do udziału. O 11.00 jeśli pogoda pozwoli Msza św. będzie na zewnątrz, a po mszy św. poświęcimy tablice pamiątkową Ks. prałata Bernardyna Dziedziaka, która przez kilka tygodni mogliśmy oglądać także w bazylice.. Ofiary złożone na tacę przeznaczone będą na dalsze prace
przy kaplicy.

11.   Również w przyszłą niedzielę o 15.30 Msza Święta na Zawodziu w intencji tamtejszych mieszkańców /dz-bł/ i za zmarłych.

12.   Spotkania duszpasterskie:

Czwartek o 16.00 zbiórka kandydatów na ministranta.

13.    Niektóre intencje mszalne:

Niedziela godz. 8.00 w int. Ks. Wiesława Biedronia z okazji imienin /dz-bł/ od   Arcybractwa Różańcowego

14.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

15.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Zdzisław Koszyk, + Józef Morańda i + Władysława Obrzut, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - 8czerwca 2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice Msze święte o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.30 i 18.00. Przed Mszą św. wieczorną procesja eucharystyczna wokół bazyliki. W kościołach pomocniczych msze św. z procesjami o 16.00. Boże Ciało jest uroczystością obowiązkową, więc należy uczestniczyć we Mszy świętej, a nie tylko w procesji.

2.       Jutro i w sobotę rano procesja po Mszy św. o 7.00 i przed Mszą św. o 18.00.

3.       W niedzielę procesja po Mszy św. o 9.30. W związku z procesją eucharystyczną i jubileuszem Ks. Prałata Proboszcza uroczystość rozpocznie się o 9.15, a sama msza św. ok. 9.30. po południu procesja o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału także w procesjach w dni powszednie.

4.        Już dzisiaj pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w Fundację „Boże Ciało” . Dziękujemy budowniczym ołtarzy wraz z Kapłanami opiekunami. Dziękujemy za udekorowanie domów i posesji. Pragniemy dzisiaj także podziękować pewnej osobie z Grybowa za ofiarę 5 tys. zł. na cele parafialne, oraz kołu Pszczelarzy z Grybowa i okolicy za ufundowanie dwóch pięknych, białych, haftowanych ornatów o wartości blisko 2.5 tys. zł, które będą używane zwłaszcza podczas uroczystości ślubnych.  Dziękujemy także pewnej rodzinie z USA za ofiarę 500 USD na cele parafialne. Dziękujemy również kilku osobom i rodzinom za indywidualne ofiary na cele parafialne przekazane bezpośrednio czy  na konto. Dziękujemy też władzom miasta za porządki i dekoracje związane z uroczością prymicyjna czy dzisiejszym świętem i procesją.

Uroczystość Najświętszej Trójcy - 04.06.2023

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       We wtorek o 18.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza Święta.

3.       W środę o 17.30 litania do NSPJ, o 17.45 Nowenna do NMP. O godz. 18.00 Msza Święta z Uroczystości Bożego Ciała. Będzie to Msza św. wspólnotowa.

4.       W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa – Boże Ciało. W bazylice Msze Święte o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.30 i 18.00. Po Mszy Św. o 9.30 uroczysta procesja do czterech ołtarzy na Rynku.

W Uroczystość Bożego Ciała Msze Święte w kaplicach pomocniczych o godz. 16.00. Boże Ciało jest uroczystością obowiązkową, więc należy uczestniczyć we Mszy św. a nie tylko w procesji. Składka w Boże Ciało tradycyjnie przeznaczona jest na wsparcie hospicjów działających w naszej diecezji i inne cele charytatywne. W związku z tą uroczystością prosimy o udekorowanie domów i instytucji na rynku i w całej parafii. Prosimy także na Mszy o 9.30 nie parkować na Rynku samochodów. Prosimy też wszystkie grupy i rejony naszej parafii o zaangażowanie w fundację i budowę ołtarzy.

W oktawie Bożego Ciała Msze Św. z procesją wokół Bazyliki będą o 7.00 rano, a w niedzielę o 9.30 i przed Mszą św. wieczorną o godz. 18.00. Bardzo prosimy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych o różnorodne zaangażowanie w samą Uroczystość Bożego Ciała jak i w całą oktawę. W oktawie nie będzie Mszy św. o 7.30.

5.       W sobotę organizujemy przedwakacyjny dzień osób chorych i starszych. Od 8.15 w bazylice spowiedź, o 9.00 Msza św. z okolicznościowym kazaniem i błogosławieństwem lourdskim. Od 10.00 odwiedzimy chorych w domach, których prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Ks. Proboszcz odwiedzi swoich chorych wyjątkowo w piątek od. 15.00. Rodziny i opiekunów chorych prosimy o pomoc w skorzystaniu przez podopiecznych z tej posługi.

6.       W przyszłą niedzielę po mszach św. kilka słów prośby wypowiedzą Siostry Felicjanki Angelika i Daniela, które przez wiele lat posługiwały w naszej parafii, a prosić będą o wsparcie remontu bursy w Krakowie, gdzie zamieszkują także dziewczęta z naszej okolicy.

7.       12 czerwca przypada 35- rocznica święceń kapłańskich Ks. Prałata Proboszcza, z których połowa przypada na ofiarną pracę w naszej parafii. Dlatego w niedzielę 11 czerwca o 9. 30 będzie sprawowana uroczysta msza św. jubileuszowa. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji jubilata a zainteresowanych wleczeniem się w przebieg uroczystości zapraszamy do kontaktu z P. Stanisławem Lichoniem Prezesem Rady Parafialnej.

8.       Dzisiaj dziękujemy kilku rodzinom i osobom za indywidualne ofiary na cele parafialne, strażakom z Białej za podlanie klombów przy bazylice, P. Kazimierzowi Kantorowi ze Stróż za darmowe wykonanie pierwszych prac remontowych przy kapliczce na Topolowej i Pewnej Pani z Siółkowej za dar pięknej palmy do ołtarza Matki Bożej.

9.       Niektóre intencje mszalne:

·        Niedziela 6:30 w int. Czcicieli św. Antoniego, o 8:00 w int. Ks. Kamila Kopyt z okazji imienin dz.-bł. od Arcybractwa Różańcowego, w Caritasie w int. Ks. Kamila Kopyt z okazji imienin od podopiecznych ZOL Caritas Grybów. 

10.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

11.   Proszono by ogłosić: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Grybowie pragnie poinformować o zmianie terminu odbioru odpadów ulegających biodegradacji (BIO). Odpady z całego obszaru Miasta Grybów zamiast 7 czerwca 2023r. (środa) zostaną odebrane 12 czerwca 2023r. (poniedziałek). Za wszelkie niedogodności i zmiany serdecznie przepraszamy.

12.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: + Waleria Motyka oraz pochodzący z naszej parafii + Józef Matczyński którego pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 14:00 oraz + Antoni Dziedziak również w poniedziałek o godz. 16:00. We wtorek pogrzeb + Marii Dyl z ul. Zdrojowej o godz. 12:00 i o 15:30 + Marii Borkowskiej z Białej Niżnej. Dobry Jezu …

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 28.05 2023 r.

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

2.       Jutro drugi dzień Zielonych Świąt – Święto Maryi Matki Kościoła. Msze św. z okolicznościowym kazaniem w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00. Tradycyjnie również zostanie odprawiona Msza św. na naszym cmentarzu o godz. o 15.30. Msze św. zamówione na 7.00 będą odprawione o 6.30, a msza z 7.30 o 8.00.

3.       W poniedziałek o 18.00 nowenna do Św. Katarzyny.

4.       We wtorek o 17.00  dodatkowa msza św. przy kapliczce „Nad stolarką” w int. mieszkańców tamtego regionu naszej parafii.

5.       W środę o 17.30  ostatnie nabożeństwo majowe, nowenna do NMP i  Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.  Pamiętajmy o młodszych i starszych dzieciach z racji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Dziecka.

6.       W czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana. W tym dniu kapłani naszej diecezji udają się na pielgrzymkę do sanktuarium NMP w Tuchowie. Modlimy się zwłaszcza o nowe powołania.

7.       Również w czwartek rozpoczynamy miesiąc czerwiec – miesiąc Serca Jezusowego. Do oktawy Bożego Ciała litanię do NSPJ będziemy odmawiać po porannej mszy św. i śpiewać o 17.45. Dzieci z klas III zapraszamy do spowiedzi w czwartek od 17.00.

8.       W pierwszy piątek msze wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem i modlitwą za  misje o 6.15, 7.00 i 18.00. Spowiedź od 16.30. O 17.15 Akcja katolicka poprowadzi comiesięczny Różaniec.

9.       W pierwszą sobotę msze św. wotywne o Niepokalanym Sercu Maryi o 6.15 i 7.00, po niej spotkanie formacyjne dla III Zakonu. O 8.00 nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.

10.   W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jest to zarazem Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia. Jest to ostatni dzień Komunii Św. wielkanocnej. Również w przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

11.   W związku ze zbliżającą się Uroczystością Bożego Ciała dzisiaj przed bazyliką zbieramy ofiary na naszą fundacje „Boże Ciało”. Odpowiedzialnymi za poszczególne ołtarze będą: I ołtarz na Urzędzie Miasta Ks. Kamil Kopyt, II na sklepie żelaznym Ks. Wiesław Biedroń, III na dawnym liceum Ks. Paweł Brzyk, IV na Caritasie Ks. Dyrektor Dawid Włodarczyk. Poszczególne rejony i grupy prosimy o konsultacje i współpracę z wyznaczonymi kapłanami.

12.   Spotkania duszpasterskie:

vW środę - 31 maja, spotkanie Ruchu Mericianskiego w centrum duszpasterskim o godz. 19.00;

vW środę po Mszy Św. wieczornej – spotkanie Grupy Biblijnej;

vW czwartek - 16.30 zbiórka kandydatów na ministranta;

13.   Niektóre intencje mszalne:

vNiedziela – godz. 6.30 – z int. Róży Św. Rity Siołkowa - Centrum dzięk.- błag. i za ++ zmarłych;

vNiedziela – godz. 6.30 – z int. Róży Św. Józefa z Molówki w 20 rocz. powstania dzięk.- błag. i za ++ zmarłych;

Godz. 12.30 W int. Pszczelarzy Grybowkich z ok. 40 – lecia poświęcenia sztandaru dzięk. błag.

vNiedziela – godz. 8.00 – z int. Ks. Dawida Włodarczyka z ok. imienin dziek. – błag. od Arcybractwa Różańcowego;

14.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

15.   Proszono aby ogłosić: SRK dziękuje Burmistrzowi Miasta Grybów, Prezesowi Banku Spółdzielczego i Pani Agnieszce Roli za dofinansowanie Pielgrzymki Śladami Piastów Śląskich, która odbyła się w ubiegłym tygodniu. Pan Burmistrz zaprasza wszystkie dzieci na stadion, na godz. 15.30 aby radośnie i atrakcyjnie przeżywać dzień Dziecka. Szczegół na stronie internetowej UM.

16.   Z naszej wspólnoty odeszedł do wieczności śp. Ireneusz Kisłowski. Jego dusze polećmy miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu…

VII Niedziela Wielkanocna-Wniebowstąpienie Pańskie 21.05.2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17.30 nabożeństwo majowe.

2.       Codziennie po mszy św. o 6.30 i przed mszą wieczorną nowenna do  Ducha św.

3.       We wtorek o 17.00 - Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z zespołem „Nazaret” poprowadzi comiesięczną adorację Najświętszego Sakramentu

4.       W środę o 17.00 POAK wraz z Kręgami Domowego Kościoła zaprasza wszystkie Mamy na wspólną modlitwę przed obrazem Matki Przedziwnej z okazji zbliżającego się Dnia Matki, prosimy tradycyjnie o przyniesienie róży dla Maryi. Następnie nowenna do NMP w połączeniu z majówką. We mszach wspólnotowych środowej i niedzielnych pamiętajmy w tym tygodniu szczególnie o naszych żyjących i zmarłych mamach.

5.       W piątek przypada Dzień Matki. Z głęboką wdzięcznością w gestach pamięci i życzliwości, a zwłaszcza w modlitwie pamiętajmy o naszych mamach i tych żyjących i tych, nieraz już dawno zmarłych.

6.       W sobotę o godz. 9.00 święcenia kapłańskie w Katedrze Tarnowskiej przyjmie nasz kolejny Rodak Patryk Pajor z ul Grunwaldzkiej. Prymicjanta tradycyjnie powitamy przy stadionie o 16.45 , a o 17.30 na  schodach bazyliki. Potem Prymicjant Odprawi nabożeństwo majowe. Polecajmy Go w modlitwie i prośmy o nowe powołania.

7.       Także w sobotę o 15.00 msza św. i poświęcenie odnowionej kapliczki na Siołkowej za szkołą. Wszystkich okolicznych mieszkańców zapraszamy do wspólnej modlitwy. Dziękujemy tym, którzy ją odnowili.

8.       W przyszłą niedzielę  przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Święta. O godz. 11.00 Ks. Prymicjant po procesji z plebanii odprawi mszę św. prymicyjną, udzieli specjalnego błogosławieństwa i rozda pamiątkowe obrazki. Z tego tytułu msza św. z 12.30 będzie odprawiona o 13.00. Intencja Mszy Św.
z godz. 11.00 jest przesunięta na godz. 8.00.

9.       Również w przyszłą niedzielę w obliczu zbliżającej się Uroczystości Bożego Ciała, która przypada 8.06 przed bazyliką będą zbierane ofiary na parafialną fundację „Boże Ciało’ z której przede wszystkim budujemy i ozdabiamy ołtarze, a pozostałą część przeznaczamy na cele liturgiczne, w tym roku na nowe wyświetlacze pieśni.

10.   Dzisiaj dziękujemy  kilku rodzinom za ofiary  na cele parafialne, a jednemu anonimowemu ofiarodawcy za hojny dar serca na misje, z przeznaczeniem dla ks. Bpa Mirosława Gucwy.

11.   W tym tygodniu odbędą się egzaminy przed przyjęciem sakramentu bierzmowania w centrum duszpasterskim dla uczniów klas 7 naszych szkół podstawowych według następującego porządku:

Poniedziałek o 15.00 –  kl. 7 z Białej Wyżnej

                     o 16.00 – kl. 7 z Siołkowej

Czwartek       o 15.00 – kl. 7 b SP 1

                     o 15.45 – kl. 7 a SP 1

                     o 16.30 – kl. 7 c SP 1

Obecność jednego z Rodziców podczas egzaminu obowiązkowa.

12.   Gratulujemy Gabrysi Podwika i Ricie Rączkowskiej ukończenia kursu przewodniczki DSM.

13.   Spotkania duszpasterskie:

Wtorek o 16.30 zbiórka ministrantów

Środa o 16.30 Parafialna Caritas o 18.30 Akcja katolicka.

Czwartek o 16.30 zbiórka kandydatów na ministranta.

                o 20.00 Różaniec męski z rodzinami z kaplicy na Podjaworzu.

Piątek o 18.30 spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Sobota o 8.00 obowiązkowa zbiórka Lektorów.

14. Prasa katolicka do nabycia przy figurze św. Matki Boże. Przy figurze Św. Antoniego mamy jeszcze do nabycia ciekawe i aktualne książki o misyjnym dziele kościoła tarnowskiego, gdzie opisana jest także praca misjonarzy związanych z nasza parafią, Ks. Bp Mirosława Gucwy, ks. Antoniego Lichonia i ks. Pawła Steca.

15.  POAK włącza się w ogólnopolską akcję składania podpisów pod petycją dotyczącą obrony dzieci przed deprawacją wkraczającą do szkół. Stosowne druki wyłożone są na stoliku przy czasopismach. Serdecznie prosimy o społeczne zaangażowanie. Przy podpisie potrzebny jest numer PESEL.

16.  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszła: śp.  Maria Gruca, której pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 15.00. Dobry Jezu ….

VI Niedziela Wielkanocna - 14.05.2023

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. O 17:30 nabożeństwo majowe. O 15:00 dodatkowa msza św. przy kapliczce na Czerwonym Potoku.

2.       Od jutra do środy przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje, dawne dni krzyżowe. W poniedziałek o 17:30 procesja błagalna pod krzyż przy plebanii. We wtorek o 17:30 gromadzimy się przy bramie górnego cmentarza skąd rozpoczniemy procesję błagalną z modlitwą przy cmentarnym krzyżu, potem procesyjny powrót do bazyliki z litanią loretańską. W drodze powrotnej koronka do Bożego Miłosierdzia i majówka. W środę o 17:30  procesja wokół bazyliki do krzyża misyjnego z litanią loretańską, potem sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa.

3.       W środę w Bazylice o godz. 17:00 Schola Dziecięca przedstawi krótki program słowno-muzyczny z okazji 103 r. urodzin św. Jana Pawła II. Zapraszamy.

4.       W wtorek przypada święto św. Andrzeja Boboli – Patrona naszego Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Jeża. Pamiętajmy o naszym Pasterzu w modlitwie. A we czwartek o godz. 17:00 Adorację prowadzi Krąg Szensztacki.

5.       W piątek rozpoczniemy 9 –dniową nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Będzie ona po Mszy o 6:30 i podczas nabożeństwa majowego.

6.       W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to zarazem dzień naszego Sanktuaryjnego Odpustu Parafialnego ku czci Matki Bożej Przedziwnej. Kazania na wszystkich mszach św. wygłosi kolejny nasz Rodak, Ks. mgr Piotr Obrzut. O 11:00 uroczysta suma z procesją. Zapraszamy wszystkie asysty, jeśli możliwe orkiestrę i dzieci pierwszokomunijne. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi. Również w przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie zorganizowany kiermasz przez Scholę Dziecięcą, na którym można będzie zakupić ciasta domowej roboty. Dochód z akcji będzie przeznaczony na wyjazd wakacyjny Scholii do Wadowic i Energilandi.

7.       Dzisiaj dziękujemy  Rodzicom bierzmowanych za dar  ołtarza w wysokości 2500 zł. a kilku rodzinom za ofiary na cele parafialne. Ukończone zostały poważne prace porządkowe w części lasu od strony ul. Dębowej, a teren został ogrodzony. Prosimy, aby na teren lasu parafialnego nie wyrzucać żadnych odpadów komunalnych czy śmieci, będą tam bowiem wkrótce wypasać się owce.

8.       Od poniedziałku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami plac poniżej bazyliki będzie w celach porządkowych automatycznie zamykany szlabanem od godz. 21:00 do godz. 5:00. Na okres próbny kilku tygodni,  w dni powszednie od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do ok 17.00 zastają tez wprowadzone konkretne, niewielkie opłaty godzinowe, aby zapobiec pozostawianiu w okolicy plebanii wielu samochodów na cały dzień czasem nawet na dłużej i umożliwić krótsze parkowanie innym. Tak jest w centrach wszystkich miast, także przy kościołach np. w Gorlicach czy poniżej bazyliki sądeckiej. Jest to ofiara na utrzymanie pracownika oraz na cele kultu religijnego, której wysokość jest wypisana na tablicy umieszczonej na kamiennym słupie przy wjeździe na plac i na parkingi obok plebanii. Opłaty będą pobierane na całym terenie, na placu i obok plebanii za postój powyżej 15 minut. W przypadku braku parkingowego należności prosimy regulować do skrzyni przy wyjeździe z placu. Przypominamy także, że parafia płaci roczną dzierżawę terenu, utrzymuje monitoring, z którego wielokrotnie korzystała także policja, ubezpiecza teren dba o porządek  oraz oświetla parking na własny koszt.

9.       Zainteresowanych rodziców informujemy, że I Komunia św. w przyszłym roku będzie w pierwszą sobotę maja , a w roku 2025 w drugą sobotę maja.

10.   Spotkania duszpasterskie:

·       Środa: po Mszy św. wieczornej spotkanie grupy Biblijne

·       Sobota: godz. 8:00 – zbiórka lektorów obowiązkowo

·       Sobota: godz. 18:00 na plebani kolejne spotkanie Rady Parafialnej. Zapraszają Ks. Proboszcz i prezes Rady. 

11.   Niektóre intencje mszalne:

·       Poniedziałek o 18.00 – o szczęśliwe urodzaje i zbiory dla mieszkańców Białej Wyżnej po obu stronach drogi.

·       Niedziela – o godz. 8:00 w int. Róży św. Łucji ze Strzylawek Siołkowskich i za zmarłych.

12. Proszono, by ogłosić : W dniach 15.09 – 23.09 organizowana jest pielgrzymka do Medjugorie . Szczegóły na plakacie a wstępny zapisy w zakrystii. Natomiast P. Burmistrz Miasta Grybów uprzejmie informuje, iż w dniach od 16 do 18 maja w godzinach od 7:00 do 15:00 ulica Cmentarna będzie zamknięta dla ruchu drogowego z powodu przebudowy linii energetycznej. Za utrudnienia Burmistrz Miasta serdecznie przeprasza.

V Niedziela Wielkanocna – 07 maja 2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.
O 17.30 nabożeństwo majowe. O 14.00 Dzień skupienia dla narzeczonych.

2.       W poniedziałek przypada Uroczystość Św. Stanisława Głównego patrona Polski i naszej Diecezji.

3.       W poniedziałek, wtorek i środę serdecznie zapraszamy kandydatów do bierzmowania na majówki o godz. 17.30, w ramach obowiązkowego Triduum w przygotowaniu i modlitwie o Dary Ducha Świętego.

4.       We wtorek od godz. 17.00 spowiedź przed bierzmowaniem dla uczniów klas 8 oraz ich rodzin.  

5.       W środę na Mszy Św. o 18.00 Ks. Biskup Artur Ważny udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży z klas ósmych. Na uroczystość zapraszamy całe rodziny. Składka z tej Mszy św. przeznaczona jest na fundację abp. Jerzego Ablewicza fundującej stypendia dla ubogiej młodzieży. Nowenna będzie w połączeniu z majówką, a jedna z mszy św. O 18.00 będzie msza wspólnotowa na którą intencje można składać do ostatniej chwili.

6.       W sobotę o godz. 17.30 nabożeństwo majowe, o 18.00 msza św. z niedzieli, a o 19.00 rozpoczniemy tegoroczny cykl sześciu nabożeństw fatimskich. Będą one tradycyjnie składać się z Mszy św. z okolicznościowym kazaniem oraz procesji z figurą Fatimską, światłem i modlitwą różańcową – na to pierwsze nabożeństwo w tym roku serdecznie wszystkich zapraszamy, a szczególnie dzieci komunijne jako zakończenie białego tygodnia. Przypominamy, że tradycyjnie msza fatimska jest Mszą świętą wspólnotową, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili. W łączności z dniem, kiedy przypada wspomnienie Św. Dzieci Fatimskich, Hiacynty i Franciszka, dzień 13 maja jest Świętem Patronalnym naszego Parafialnego Przedszkola, które obecnie obejmuje opieką i formacją blisko 200 dzieci. Nabożeństwom w tym roku będzie przewodniczył ks. Prałat Bolesław Bukowiec Dziekan Senior naszego Dekanatu.

7.       W niedziele 14 maja, o godz. 11.00 – nasza wspólnota parafialna przeżywać będzie 1 Rocznice Komunii Świętej klas IV. Serdecznie zapraszamy dzieci w strojach Komunijnych wraz z całymi rodzinami na tą uroczystość.

8.       W przyszłą niedzielę od godziny 7.30 do 13.00 będzie kiermasz zorganizowany przez DSM na którym można zakupić słodkości domowej roboty. Dochód z akcji przeznaczony jest na letni obóz uczestniczek dsm-u w Rytrze. Serdecznie zapraszamy

9.       Spotkania duszpasterskie:

vŚroda – po Mszy Św. Wieczornej spotkanie grupy Biblijnej;

vSobota – godz. 7.30 Msza Św. w int. III Zakonu Franciszkańskiego, a po niej spotkanie formacyjne;

vSobota – godz. 8.00 – spotkanie Lektorów;

10.   Niektóre intencje mszalne:

vNiedziela, godz. 6.30 - Z Róży Św. Katarzyny dziek.-błag. i za ++ zmarłych;

11.   Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Teresa Totoś, oraz +Stanisław Adamik, którego pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 14.00. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu…

30.04.2023r. - IV Niedziela Wielkanocna - Niedziela Dobrego Pasterza

 • Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.

 • Nabożeństwa majowe Św. będą odprawiane w bazylice w dni powszednie o 17.30. Jak zwykle zachęcamy by na majówkach gromadzić się
  w kaplicach pomocniczych i w innych tradycyjnych miejscach.

 • We wtorek o 17.00 Akcja katolicka poprowadzi różaniec, potem msza św z Uroczystości Matki Bożej Krokowej Polski.

 • W środę Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski – Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – Święto Narodowe. Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Nabożeństwo majowe o 17.30 w połączeniu z nowenną do NMP. O 18.00 sanktuaryjna msza św wspólnotowa na która intencje można składać do ostatniej. Uroczysta Msza św. za Ojczyznę, w int. wszystkich mieszkańców i Rodaków grybowskich, którzy walczyli o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny , oraz za żyjących i zmarłych Strażaków zamówiona przez Panów: Burmistrza miasta Grybów i Wójta gminy Grybów o 9.30. Potem uroczysty przemarsz pod pomnik w parku i złożenie kwiatów. O 15.00 dodatkowa Msza św. przy kapliczce na Strzylawkach Grybowskich w int. żyjących i zmarłych mieszkańców tamtego rejonu.

 • Prosimy o wywieszenie flag narodowych na domach i instytucjach. W tym dniu przypada odpust w parafii Stróże.
 • W I czwartek modlitwy o powołania w połączeniu z nabożeństwem majowym
  o 18.00.

 • W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ o 6.15, 7.00 i 18.00. Nabożeństwo majowe w tym dniu o 17.45 (bez czytanki i Komunii Św.), zaś okolicznościowego kazania wysłuchamy na Mszy św. o 18.00 i przyjmiemy Komunię Św. Modlitwą i ofiarami na tacę tradycyjnie wspieramy misyjne dzieło kościoła.

  Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 15.30 dla dzieci, które w sobotę przystąpią do I Komunii Św. i ich rodzin, a dla wszystkich od 16.30.

 • W I sobotę Msze św. o Niepokalanym Sercu Maryi z okolicznościowym kazaniem o 6.15. i 7.00 oraz modlitwą za rodziny. O godz. 8.00 pod przewodnictwem Akcji Katolickiej rozpocznie się cykl nabożeństw kolejnych pięciu sobót miesiąca. Zapraszamy do udziału.

 • Również w sobotę o godz. 10.00 i 12.00 Uroczystość I Komunii Św. dla dzieci
  z naszych Szkół Podstawowych i o 14.00 dla dzieci z „Iskierki” Dzieci i ich rodziny polecamy modlitwie wszystkich parafian. Dzisiaj dziękujemy rodzicom dzieci I komunijnych za okolicznościowy pieniężny dar ołtarza
  w kwocie ponad 2,5 tys. PLN, który zostanie w całości przeznaczony na zakup nowych jednej z tablic do wyświetlania pieśni w bazylice. Dziękujemy także kilku rodzinom za ofiary na cele parafialne.

 • W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, a o 14.00 Dzień skupienia dla narzeczonych w centrum duszpasterskim.

 • Niektóre intencje mszalne:

 • Wtorek o 7.00 w int. Czcicieli Św. Antoniego
 • Środa o 9.30 w int. Ojczyzny i Rodaków, Mieszkańców Miasta i Gminy Grybów poległych w walce o wolność oraz Strażaków z terenu Miasta i Gminy Grybów o Boże błog. i ++ zmarłych
 • o 15.00 Kaplica na Strzylawkach - o zdrowie dla Rodzin, szczęśliwe urodzaje i zbiory oraz ++ zmarłych
 • Niedziela o 6.30 w int. Róży Ojców Św. Antoniego z Brzezinek, w int Róży Św. Teresy i na Podchełmiu o 9.30 w int. Róży Ojców Podchełmie /dz-bł/ oraz ++ zmarli
 • Z naszej wspólnoty do wieczności odszedł: śp. Maria Kita i Stanisław Lichoń. Dobry Jezu ….

III Niedziela Wielkanocna - 23.04.2023

 

 1. Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę.O 17:45 nieszpory.

 2. W poniedziałek uroczystość św. Wojciecha bp i męczennika głównego Patrona Polski, a we wtorek święto św. Marka Ewangelisty. Tradycyjnie w poniedziałek w tym roku w przededniu Święta Św. Marka odprawimy procesję błagalną o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych do krzyża przed plebanią. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału i wspólnej modlitwy.

 3. We wtorek o 20:00 Męski Różaniec, rozpoczęcie przy bazylice. Organizatorzy zapraszają całe rodziny.

 4. W środę z racji Tygodnia Biblijnego o godz. 17.00 głośne czytanie Pisma św. Ewangelii według św. Jana. Serdecznie zapraszamy do słuchania i medytacji. O 18:00 nowenna do NMP po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.

 5. W przyszłą niedzielę, zwaną niedzielą Dobrego Pasterza przypada dzień szczególnej modlitwy o powołania i za powołanych do służby kapłańskiej. Ofiary na tacę z tego dnia przeznaczone są na utrzymanie WSD w Tarnowie.

 6. Dzisiaj bardzo serdecznie dziękujemy Siostrom Renacie i Józefie kilkunastu Paniom i Panom za, za zaangażowanie przy ukończeniu wielkiego klombu obok parkingu, oraz przy plebanii i w lesie na lizawach. Efekty tych prac już bardzo cieszą, ale na pełny urok trzeba jeszcze poczekać aż rośliny podrosną. Szczególnie dziękujemy tym, którzy byli nawet kilka razy i dzielnym seniorom. Dziękujemy także za wyrazy uznania oraz ofiary pieniężne na prowadzone inwestycje.

 7. Spotkania duszpasterskie:

 • w środę o 18:45 – spotkanie organizacyjne kandydatów do Bierzmowania w Bazylice;

 • w środę po mszy św. wieczornej spotkanie Akcji Katolickiej w Centrum Duszpasterskim

 • w czwartek o 18:30 – spotkanie organizacyjne w Bazylice dla dzieci pierwszo komunijnych wraz z Rodzicami dla klas A, B, C Szkoły Podst. nr 1 w Grybowie;

 • w piątek o 18:30 – spotkanie organizacyjne w Bazylice dla dzieci pierwszo komunijnych wraz z Rodzicami dla klas III ze Szkoły z Białej Wyżnej oraz Siołkowej;

 • w sobotę o 8:00 – zbiórka lektorów

8.  

Niektóre intencje mszalne: W poniedziałek o 18:00 w int. Mieszkańców Białej Wyżnej po obu stronach drogi o szczęśliwe urodzaje. Na ręce P. Jana Koszyka dziękujemy za pamięć o tych mszach św. i składany dar. 

9. 

Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

 

16 kwietnia 2023 r. - II Niedziela Wielkanocna – Niedziela Miłosierdzia Bożego

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych Msze św. jak w każdą niedzielę. Natomiast o 15.00 w bazylice będzie Godzina Miłosierdzia (za udział w tym nabożeństwie, a także za prywatne odmówienie dzisiaj przez cały dzień Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele można, spełniwszy pozostałe warunki zyskać odpust zupełny). O 17.45 nieszpory niedzielne i wieczorna Msza św. Dzisiaj w Święto Miłosierdzia i Dzień Dobroci przed kościołami zbierane są ofiary na działalność charytatywną Caritas Diecezjalnej. Bóg zapłać za wsparcie.

2.       Od dzisiaj również rozpoczyna się w kościele Tydzień Miłosierdzia. Pamiętajmy o bezinteresownych uczynkach miłosierdzia, modlitwie za innych. Nie przechodźmy obojętnie obok skarbony Św. Antoniego w naszej Bazylice.

3.       W środę o 17.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową. Zaś o 18.00 Nowenna do NMP, a potem sanktuaryjna Msza Św.  wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili, pamiętajmy o licznych solenizantach tych dni.

4.       Przyszła niedziela to Niedziela Biblijna. Rozpoczynająca w Kościele Tydzień Biblijny. Przypadająca w tym dniu Uroczystość Św. Wojciecha Głównego Patrona Polski - liturgicznie będzie obchodzona w przyszły poniedziałek.

5.       Kilku Panom dziękujemy za pomoc w pracach parafialnych, a kilku Rodzinom za indywidualne wpłaty na cele parafialne, w tym na nowe wyświetlacze tekstów. Na jutro na godzinę 8.0, jeśli nie będzie pada, bardzo prosimy chętnych kobiety i mężczyzn do pracy przy nasadzeniach na ogromnym klombie, od strony parkingu,  którego część jest już zafoliowana. Każde ręce chętne do pracy się przydadzą.

6.       Spotkania duszpasterskie:

vWe wtorek o 17.15 – adoracja Kręgów Szenszackich;

vW środę o 17.00 – spotkanie Aspirantów;

vW środę o 18.45 – spotkanie organizacyjne kandydatów do Bierzmowania w Bazylice;

vW czwartek o 18.30 – spotkanie organizacyjne w Bazylice dla dzieci pierwszo komunijnych wraz z Rodzicami dla klas A, B, C Szkoły Podst. nr 1 w Grybowie;

vW czwartek o 17.15 – adoracja członków Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary;

vW piątek o 18.30 – spotkanie organizacyjne w Bazylice dla dzieci pierwszo komunijnych wraz z Rodzicami dla klas III ze Szkoły z Białej Wyżnej oraz Siołkowej;

vW piątek o 19:00 – spotkanie KSM;

vW sobotę o 8:00 – zbiórka lektorów;

7.       Niektóre intencje mszalne:

v  23.04. – niedziela - godz. 6.30 - Z Róży Św. Judy Tadeusza /dziek.-błag./ oraz za ++ zmarłych członków.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 09.04.2023r.

1.     Witamy serdecznie wszystkich gości przybyłych do naszej parafii na czas świąteczny. Msze święte w dniu dzisiejszym w naszej bazylice o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00, a w kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O godz. 15.00 w bazylice i kaplicach koronka do Bożego Miłosierdzia w ramach trwającej nowenny.

2.     Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Msze święte jak w każdą niedzielę. Ofiary na tacę w tym dniu tradycyjnie przeznaczone są na wsparcie katolickich uczelni.

3.     W kościele trwa nowenna przed przypadającą w najbliższą niedziele Uroczystością Miłosierdzia Bożego. W naszej bazylice ta nowenna będzie codziennie przed wieczorną Mszą św. o godz. 17.45.

4.     W tym tygodniu możliwość przystąpienie do spowiedzi będzie tylko od godz. 6.30 do 7.30 i podczas wieczornej Mszy św. Nie będzie dodatkowych dyżurów w konfesjonale.

5.     W środę o 18.00 Nowenna do NMP, po niej Msza św. wspólnotowa.

6.     Z racji oktawy Wielkanocy w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7.     Najbliższa niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia w Kościele. O godz. 15.00 w bazylice uroczyste nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego składające się z drogi krzyżowej i koronki. Na prośbę Episkopatu Polski w tym dniu, który jest także obchodzony, jako Dzień Dobra, przed kościołami zbierane są ofiary na działalność Caritas Diecezjalnych, których zadaniem w tych dniach jest szczególna pomoc uchodźcom z Ukrainy.

8.     Również w przyszłą niedzielę przypada Uroczystość odpustowa na Zagórzu: Msze św. o godz. 8.00 i 11.00.

 

 

 

9.     Dzisiaj pragniemy serdecznie podziękować:

·                    Ks. Pawłowi Brzykowi za wygłoszenie w tym roku kazań pasyjnych.

·                    Ks. Kan. Janowi Grybosiowi i Ks. prof. Kazimierzowi Święsowi za pomoc w spowiedziach.

·                    Wszystkim, którzy na różne sposoby złożyli nam życzenia wielkoczwartkowe i świąteczne i okazali inne liczne symbole życzliwości.

·                    Siostrze Przełożonej Renacie i siostrze Józefie za przygotowanie ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz świąteczną dekorację Bazyliki.

·                    Dziękujemy grupie pszczelarzy parafii Grybów za ufundowanie pięknego, nowego woskowego paschału do naszej bazyliki.

·                    Radzie Parafialnej za ufundowanie 8 nowych paten używanych przez ministrantów przy rozdzielaniu Komunii Świętej oraz odpowiednich etui na ich przechowywanie o łącznej wartości 1800 PLN.

·                    LSO i Chórowi Parafialnemu oraz Strażakom za zaangażowanie w liturgię Triduum Paschalnego, wszystkim grupom za zaangażowanie w czuwania.

·                    Kilku kolejnym rodzinom za wpłaty na utrzymanie parafii.

10.

13. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Teresa Jasińska, której pogrzeb odbędzie się w wtorek o godz. 14.00.

 

         Drodzy Parafianie i Goście. Przyjmijcie od nas serdeczne życzenia:

Niech to spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem przyczyni się do pogłębienia naszej wiary w tym bardzo trudnym duchowo i zewnętrznie czasie. Niech wszystkim naszym rodzinom, Zmartwychwstały Pan przyniesie jakże potrzebny dzisiaj dar nadprzyrodzonego pokoju, który niech zstąpi do Waszych serc do Waszych rodzin, miejsc pracy i tam pozostanie na zawsze. Wszystkim na ten radosny okres życzymy: Szczęść Boże.

Niedziela Palmowa - 02.04.2023 r.

1.       Dzisiaj Msze św. i nabożeństwa pasyjne w bazylice i kaplicach według zwyczajnego porządku.

2.       Jutro o 18.00 nowenna do św. Katarzyny.

3.       We wtorek o 17.15 adoracja wspólna przygotowana przez Akcję Katolicką i schola P. Ewy. O 18.00 koronka do Bożego Miłosierdzia, po niej Msza św.

4.       Również we wtorek o godz. 9.00 w sali pod plebanią będą przez Parafialny Zespół Caritas wydawane paczki dla potrzebujących wsparcia.

5.       W środę drugi dzień spowiedzi wielkanocnej. Spowiedź będzie od. 8.00 do 9.45, od 10.20 do 12.00, od 14.00 do 15.45 i od 16.15 do 18.00. O 18.00 Nowenna do NMP, a po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje można w zakrystii składać do ostatniej chwili.

6.       Dzieci, które włączyły się w akcję wielkopostnych skarbonek Caritas prosimy, by te skarbonki do środy złożyły u swoich katechetów.

7.       W czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Cały program nabożeństw i czuwań na Triduum wywieszony jest w gablocie przy wyjściu z bazyliki i na naszej stronie internetowej. Oto jego szczegóły:

 

WIELKI CZWARTEK

(dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa oraz pojmania i uwięzienia Pana Jezusa)

 

O 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej. O 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego,
o 8.00 Ciemna Jutrznia. O 17.30 Droga Krzyżowa. Wieczorna Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i Adoracja Pana Jezusa do godz. 24.00.


 Adorację poprowadzą:


Od 19.30 – Koło Przyjaciół Radio Maryja, III Zakon Św. Franciszka

Od 20.15 – Caritas Parafialna

Od 21.00 -  Grupa młodych Rodziców – „Nazaret”.

Od 21.45 – Grupa Biblijna, Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Od 22.30-  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Od 23.15-  Kręgi Domowego Kościoła


           Z racji Dnia Kapłańskiego Akcja Katolicka przygotowała kartki z modlitwą za kapłanów naszego dekanatu , które wyłożone będą w Wielki Czwartek na półce z gazetami. Prosimy o włączenie się w tą akcję.

 

WIELKI PIĄTEK

(dzień męki, śmierci i złożenia do grobu Pana Jezusa)

 

O 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej. O 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, o 8.00 Droga Krzyżowa, o 9.00 Ciemna Jutrznia i o 15.00 Droga Krzyżowa z Koronką do Miłosierdzia Bożego - rozpoczęcie nowenny.

           Uroczysta liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o 18.00. Po skończonej liturgii nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i odśpiewamy III część Gorzkich Żali. Pana Jezusa w grobie będziemy adorowali do godziny 24.00.


Adorację poprowadzą:


Od 20.00 – Chór Męski Siołkowski.

Od 20.45 – Akcja Katolicka. Kręgi Szensztackie

Od 21.30 – Młodzież KSM, LSO, harcerze, kandydaci do bierzmowania.

Od 22.15 – PPT, EDK, Wojownicy Maryi, Męski Różaniec.

Od 23.00 -  Droga Krzyżowa.


           W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły bez żadnej dyspensy. Ofiary składane przy adoracji krzyża, przeznaczone są na pomoc Ziemi Świętej, a ofiary przy Grobie na cele parafialne.


           Uwaga: Przypominamy, że zgodnie z przepisami liturgicznymi Komunia Św. w Wielki Czwartek i Wielki Piątek będzie udzielana tylko podczas nabożeństw o godz. 18.00. Poza tym można Komunii Świętej udzielić tylko, jako Wiatyku osobom umierającym.

WIELKA SOBOTA

(dzień oczekiwania, przygotowania i przeżycia Zmartwychwstania Pana Jezusa)

 

O godz. 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej, o 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 8.00 Ciemna Jutrznia z Kapłanami i Lektorami.

Święcenie pokarmów w bazylice i przed nią będzie od 9.00 do 13.00 co 20 minut io godz. 14.00. Na Podjaworzu, na Podchełmiu i na Zagórzu o 11.00. Na Białej Wyżnej w remizie i na Siołkowej w Domu Kultury o 11.20. Na Zawodziu o 11.40.

 

 

WIGILIA PASCHALNA

(celebracja Zmartwychwstania Pańskiego)

 

Rozpoczęcie uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. O 18.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Na liturgię prosimy przynieść ze sobą świece. Na zakończenie uroczystej liturgii Procesja Rezurekcyjna. Zachęcamy do udziału w tych najważniejszych wydarzeniach liturgicznych naszego Kościoła. Prosimy też przygotować do procesji sztandary i feretrony.


8.       W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę.

9.       Niektóre intencje mszalne:

Wtorek godz. 7.00 w int. Czcicieli Św. Antoniego

Wielki Czwartek i Wielka Sobota  godz.18.00 w int. Ks. Prałata, Proboszcza i Ks. Prałata Ryszarda Stasika od Arcybractwa Różańcowego, Zol Caritas, POAK, PDRW.

Niedziela godz. 6.30 w int. Róży Św. Anny z ul. Zdrojowej, Turystycznej, Sośnie Górne

10.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

11.      Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. + Zdzisław Kmak. Dobry Jezu …

V Niedziela Wielkiego Postu - 26.03.2023

 

1.  Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 Nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich, także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2. Program rekolekcji na dalsze dni jest następujący: (załącznik) Przypominamy, że od jutra msze św. wieczorne będą o godz. 18.00. W poniedziałek, wtorek i środę wszystkie intencje zamawiane na rano będą odprawiane o 6.30.

3.   W I sobotę msze wotywne o Niepokalanym Sercu Maryi z okolicznościowym kazaniem o 6.15 i 7.00, potem modlitwy za rodziny.

4.  Przyszła niedziela to niedziela Męki Pańskiej – Niedziela Palmowa. Palmy można już dzisiaj nabywać przy kościele, które będą poświęcane na każdej mszy św. a uroczyście o godz.10.50 przy kaplicy Męki Pańskiej. Potem procesja do bazyliki. Zapraszamy do udziału w tej procesji całe rodziny z dziećmi. Również, tradycyjnie w Niedzielę Palmową ofiary na tacę składane są, jako jałmużna wielkopostna na utrzymanie WSD w Tarnowie. O godz. 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w Centrum Duszpasterskim.

5.  Również w przyszłą niedzielę, z inicjatywy Rady Parafialnej i innych grup parafialnych o godz. 20.00 w bazylice odprawimy nabożeństwo różańcowe i Jasnogórski Apel w łączności ze wszystkimi, którzy w tym dniu staną na całym świecie w obronie godności imienia Św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do udziału.

6.  Dzisiaj serdecznie dziękujemy kilku osobom za indywidualne wpłaty na cele parafialne oraz kilku osobom, a zwłaszcza Pani Magdzie Oleksiewicz oraz Panom Janowi Lichoniowi, Janowi Wojtarowiczowi i Stefanowi Koszykowi za pomoc w pracach porządkowych przy pozyskanym drewnie. Jeszcze o tą pomoc prosimy. Po ustąpieniu zimy okazało się, że czaka nas kolejna dość kosztowna inwestycja tj. remont monumentalnych schodów obok Kaplicy Męki Pańskiej, a zwłaszcza muru ogrodzeniowego, który na skutek różnych przyczyn zaczyna się od dołu rozsypywać, co wielu z was zauważa i sygnalizuje. Gdy tylko pogoda pozwoli przystąpimy do tych kolejnych nieplanowanych prac.

7.  Spotkania w tym, tygodniu:

vCzwartek godz. 17:00 zbiórka ministrantów – obecność obowiązkowa

vPiątek godz. 18:00 Spotkanie formacyjne dla uczniów klas 8 połączone z przyjęciem krzyża bierzmowanego.

vSobota godz. 8:00 zbiórka lektorów – obecność obowiązkowa

8. Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim.

9.  Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17:30 i o godz. 18:30 dla młodzieży i nie tylko.

10. 3 kwietnia przypada dzień imienin Ks. Prałata Proboszcza i Dziekana Ryszarda Soroty oraz Ks. Prałata Ryszarda Stasika. Z tej okazji zostały zamówione msze św.: w niedzielę 2.04 o 8:00 od Kręgów Domowego Kościoła i o 11:00 od Czcicieli Św. Antoniego. W poniedziałek o 7:00 od Dyrekcji, pracowników i całej społeczności Przedszkola Parafialnego. Wielki Czwartek o 18:00 od Arcybractwa Różańcowego, od Akcji Katolickiej i od Chorych z Caritas. W wielką sobotę o 19:00 od podopiecznych Caritas, Arcybractwa Różańcowego, od Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

11.  Niektóre  pozostałe intencje:

vPiątek godz. 18:00 w int. klasy 8 z Białej Wyżnej o dobre przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania

vNiedziela godz. 6:30 1. W int. Róży Ojców z Sośnie Górne ul. Turystyczna i Zdrojowa dz.-bł. i za zmarłych. 2 . W int. Róży św. Agaty z Brzezinek dz.-bł. i za zmarłych

12.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dzisiaj w ofercie także „Gość Niedzielny Ekstra” pt. Znaki Męki Pańskiej w cenie 15 zł.

13.  W piątek o godz. 20:00 Msza św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Pakiety startowe będzie można nabyć we czwartek przez godzinę po Mszy św. wieczornej w Centrum Duszpasterskim, a także w dniu EDK o godz. 19:00 przy wejściu do bazyliki obok zakrystii. Cena pakietu 25 zł.

14.  Proszono, by ogłosić; W przyszłą niedzielę o 16:30 Grupa teatralna „Odeon” z Binczarowej wystawi w kinie „Biała” Misterium Męki Pańskiej. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

15.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. + Zofia Góra. Dobry Jezu …

 

IV Niedziela Wielkiego Postu – 19.03.2023r.

    

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Dzisiaj, zamiast dotychczasowej składki na kwiaty i świąteczny wystrój bazyliki, która odbywała się na Gorzkich Żalach, będzie przeprowadzona zbiórka ofiar przed bazyliką, aby każdy mógł się do tego dzieła dołożyć, nie tylko ci, którzy przychodzą na Gorzkie Żale. Tegoroczny wystrój świąteczny (ciemnica i grób pański) zostaną znacznie zmienione i ubogacone.

2.       Jutro przypada liturgiczna Uroczystość Św. Jozefa Oblubieńca NMP

3.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       Od środy do piątku rekolekcje wielkopostne będą odprawiać dzieci i młodzież z naszych szkół. Rodziców i nauczycieli prosimy o pomoc w przeprowadzeniu tych ważnych ćwiczeń duchowych.  

5.       W środę 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o licznych solenizantach tego tygodnia.

6.       W piątek o godz. 18.30 odprawimy rekolekcyjną Drogę Krzyżową ulicami miasta. Prosimy mieszkańców ul. Węgierskiej o przygotowanie stacji, a Policje o zabezpieczenie porządku. Za przygotowanie 14 stacji odpowiedzialna jest przedstawicielka Rady Parafialnej. P. Barbara Machaczek i P. Ewa Dobosz prezes III Zakonu.  Nie będzie w tym dniu w bazylice Drogi Krzyżowej po  mszy św. wieczornej.

7.       W sobotę przypada Uroczystość Zwiastowania NMP – dzień Świętości życia. Zachęcamy do podjęcia duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Deklaracje są na stoliku obok kaplicy Zwiastowania. Złożymy je na mszy św. wieczornej w sobotę.

8.       Również w sobotę od godz. 9.00 odwiedzimy ze świąteczną posługą sakramentalną chorych i starszych w naszych domach. Tych chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Rekolekcyjny dzień chorych będzie w poniedziałek 27.03 od godz. 10.00. Opiekunów prosimy o bardzo poważne potraktowanie tej informacji i zadbanie o duchowe przygotowanie naszych seniorów an Święta.

9.       Także w sobotę o godz. 17.00 nauką wstępną rozpoczniemy Parafialne Wielkopostne Rekolekcje dla wszystkich. Poprowadzi je Ks. prof. dr hab. Marian Zając z KUL-u. Po mszy św. ok. 18.00 zapraszamy młodzież starszą na swoją naukę stanową. Cały program rekolekcji wywieszony jest w gablotach, znajdziemy go na naszej tronie internetowej w zakładce „aktualności”. Będzie on także sukcesywnie przypominamy. Rekolekcje są naszym obowiązkiem, tym bardzie zachęcamy do licznego udziału.

10.  W sobotę, o godz. 20.00 rozpocznie się Męski Różaniec spod kaplicy na Zagórzu. Organizatorzy zapraszają cale rodziny.

11.  Kilku osobom dziękujemy za pomoc przy pracach porządkowych, kilku rodzinom za ofiary indywidualne na cele parafialne. Oprócz wielu prac, które kontynuujemy, zakończyliśmy budowę ponad 550 metrowego parkingu przy kaplicy na Podjaworzu, z którego można już wygodnie korzystać.

12.  Za tydzień młodzież z naszej parafii będzie sprzedawać palmy po każdej Mszy Św. – ofiary składane będą przeznaczone na potrzeby grupy.

13.  Róży Ojców z Pochełmia dziękujemy za całoroczną ofiarę na misje w kwocie 850 zł.

14.  Spotkania w tym, tygodniu:

vŚroda i czwartek bezpośrednio po wieczornej Mszy Św. odbędą się katechezy dla rodziców i uczniów klas III – w Centrum Duszpasterskim.

vW środę po wieczornej Mszy Św. spotkanie Kręgu Biblijnego

vW sobotę obowiązkowa zbiórka LSO lektorzy o godz. 8:00

15.  Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim.

16.  Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

17.  Niektóre intencje:

18.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: + Zofia Szczepanek, +Mieczysław Radziak, + Krystyna Matuła. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu…. Dobry Jezu…

III Niedziela Wielkiego Postu - 12.03.2023 r.

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich, także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

3.       W środę 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili. Pamiętajmy o licznych solenizantach tego tygodnia.

4.       W piątek przypada dzień imienin Ks. Zbigniewa. Naszemu gorliwemu współpracownikowi składamy serdeczne życzenia i zapewniamy o modlitwie.

5.       Przypadająca w przyszłą niedzielę Uroczystość Św. Jozefa została liturgii przeniesiona na poniedziałek 20 marca.

6.       W sobotę o godz. 10.00 zostanie w bazylice odprawiona uroczysta msza św.
z okazji dwudziestolecia klubu Honorowych Dawców Krwi „Adma”. Dalszy ciąg uroczystości w Kinie „Biała”

7.       W przyszłą niedzielę zamiast dotychczasowej składki na kwiaty i świąteczny wystrój bazyliki, która odbywała się na Gorzkich Żalach, będzie przeprowadzona zbiórka ofiar przed bazyliką, aby każdy mógł się do tego dzieła dołożyć, nie tylko ci, którzy przychodzą na Gorzkie Żale. Tegoroczny wystrój świąteczny ( ciemnica i grób pański) zostaną znacznie zmienione i ubogacone.

8.       Dzisiaj serdecznie dziękujemy P. Jozefowi Górze z Sośnia Dolnego za wykonanie i ufundowanie pięknej balustrady do schodów wiodących na parking poniżej bazyliki. Firmie Andrzeja Filipowicza za ważne prace techniczne.  Dziękujemy także kilku osobom za pomoc przy pracach porządkowych, a kilku rodzinom za indywidualne ofiary na cele parafialne. W miarę dobrej pogody chcielibyśmy wyplantować teren na skarpie za kaplicą Męki Pańskiej pod zbliżające się nasadzenia. Dlatego bardzo prosimy w tym tygodniu zależnie od pogody aż do soboty przed południem chętnych mężczyzn, ale i kobiety do tej pracy, kiedy kto może. Nieco zaangażowania wystarczy, by bardziej ten teren przysposobić do nasadzeń. Prosimy przynieść stosowne narzędzia ogrodnicze.

9.       Spotkania w tym, tygodniu:

vWe wtorek na godz. 16.00 do Centrum Duszpasterskiego zapraszamy serdeczne wszystkich chłopców wraz z rodzicami od klasy III, którzy pragną zostać ministrantem. Prosimy Rodziców aby zachęcili swoje pociechy do służby Bożej.

vŚroda o godz. 18.15 w centrum duszpasterskim odbędzie się spotkanie Ruchu Mercijańskiego

vŚroda i czwartek bezpośrednio po wieczornej Mszy Św. odbędą się katechezy dla rodziców i uczniów klas III – w Centrum Duszpasterskim.

vKurs przedmałżeński: w piątek - 17.03. w godz. od 18.00 do 20.00; w sobotę - 18.03. w godz. od 9.00 do 16.00. Zapisy w kancelarii w godzinach urzędowania.

vSobota godz. 8.00 – adoracja Kręgów Szensztackich

10.  Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim. Natomiast przy kaplicy „Na furtce’ można nabywać wielkanocne baranki  i paschaliki w ramach corocznej akcji Caritas Polska. Ofiara, o którą Caritas prosi to min. 9 PLN

11.  Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

12.  Niektóre intencje:

Czwartek godz. 17.00 - o dobre przygotowanie do I spowiedzi i Komunii Św.    dla klasy 3 z Białej Wyżnej od Rodziców

Niedziela – w int. Ks. Zbigniewa Stachura z okazji Imienin od:

Caritas godz. 7.00 ZOL Caritas Grybów

           godz. 8.00 Arcybractwa Różańcowego

13.  Proszono by ogłosić:

Burmistrz Miasta Grybów oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na spotkanie pod nazwą „BEZPIECZNY i ZDROWY SENIOR”, które odbędzie się dnia 14 marca tj. wtorek o godzinie 10:30 w Sali Widowiskowej KINA BIAŁA. Wstęp wolny. Organizatorzy zapraszają do licznego udziału.

14.  Z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Bernadeta Kiełbasa. Dobry Jezu….

II Niedziela Wielkiego Postu - 05.03.2023

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich,   także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2.       We wtorek o 16.30 Akcja katolicka poprowadzi adoracje razem z chórem parafialnym. O 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

3.       W środę o 16.30 różaniec poprowadzi Arcybractwo. 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

4.       W sobotę rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością św. Jozefa.

5.    Dzisiaj serdecznie dziękujemy Kilku Paniom i dwudziestu kilku Panom za prace porządkowo gospodarcze przy parafii. Efekty tych prac już są bardzo widoczne przy bazylice i wokół plebanii, zwłaszcza nasadzenia blisko 300 świerków srebrnych i kilku brzóz na skarpie naprzeciw przedszkola parafialnego i za spichlerzem, a także przy ruinach kościoła Św. Bernardyna.  Tam również został kosztem ponad 20 tys. zł. poszerzony plac gdzie można w niedzielę niejako wzdłuż zaparkować samochody i łatwiej jest manewrować. Natomiast przy pięknej kaplicy na Podjaworzu rozpoczęliśmy układanie kostki na tamtejszym placu postojowym. Ponad 500 m. kw. kostki będzie kosztować ok. 60 tys. PLN. Prosimy zwłaszcza mieszkańców Podjaworza i uczęszczających do tej kaplicy o wsparcie tej ważnej inwestycji. Przy tej okazji przypominamy, że parking przy plebanii ze wszystkich stron, w dni powszednie jest tylko dla potrzeb osób przyjeżdżających do parafii i instytucji znajdujących się w obiektach parafialnych. Przypominamy również, aby ze zwyklej uczciwości regulować opłaty za postój na placu pod bazyliką, którego ukończenie rok temu kosztowało parafię ponad 110 tys. PLN, bo w dalszy ciągu są one znikome, mimo, że wielu parkuje tam cały dzień, a specjalne bilety informują o wysokości tych datków. Dziękujemy także kilku rodzinom za indywidualne ofiary na cele parafialne. Prosimy także o zaniechanie wyrzucania butelek po wódce i piwie na skarpach, przy bazylice czy za muzeum. Wreszcie przypominamy, że teren wokół bazyliki, miejsce dawnego cmentarza nie jest spacerniakiem dla psów, bo niektórzy regularnie tak ten plac traktują. Myślimy powoli o zdecydowanym poszerzeniu monitoringu.

6.       Spotkania w tym, tygodniu:

        ·  Środa i czwartek o godz. 16:00 odbędą się katechezy dla rodziców i uczniów klas III – w Centrum Duszpasterskim.

        ·  Sobota spotkanie LSO lektorzy godz. 8:00

7.       Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim. Natomiast przy kaplicy „ Na furtce’ można nabywać wielkanocne baranki i paschaliki w ramach corocznej akcji Caritas Polska. Ofiara, o którą Caritas prosi to min. 9 PLN

8.       Przypominamy, że dla młodzieży powyżej 17 – stego roku życia, będzie w naszej parafii organizowany kurs przedmałżeński: w piątek - 17.03. w godz. od 18.00 do 20.00; w sobotę - 18.03. w godz. od 9.00 do 16.00. Zapisy w kancelarii w godzinach urzędowania.

9.       Tradycyjnie od 2006 roku w II niedzielę Wielkiego Postu, w Kościele obchodzimy Dzień Modlitwy Postu i Solidarności z Misjonarzami pod hasłem „ Z misjonarzami budujemy Kościół”. Chcemy w ten sposób uświadomić sobie, że wraz z naszymi misjonarkami i misjonarzami, modlitwą, postem oraz ofiarami, przyczyniamy się do budowy wspólnot wiary w krajach misyjnych oraz umacniamy naszą eklezjalną świadomość w Polsce.

10.  Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

11.  Niektóre intencje:

ØWtorek: o godz. 7:00 w int. Czcicieli św. Antoniego

ØNiedziela: o Godz. 6:30 w int. Róży św. Rity ze Strzylawek Starowiejskich /dz.-bł./ i zmarłych  

12.  Nasze Niepubliczne Przedszkole Parafialne z oddziałami opieki nad dziećmi do lat trzech informuje, że są jeszcze wolne miejsca dla dzieci „ żłobkowych” czyli od jednego do dwóch i pół roku życia. Informacje i zapisy w Przedszkolu codziennie od 8.00 do 14.00. Można także dokonać zgłoszenia internetowa poprze stronę przedszkola.

13.  Ekstremalna Droga Krzyżowa w rejonie Grybów odbędzie się w piątek 31 marca. Rozpoczęcie Mszą Św. o godz. 20.00. Szczegóły tras na stronie internetowej: www..edk.org.pl lub na www.facebook.com/Grybow.EDK

14.  Przypominamy, że dzisiaj kolejna akcja oddawania krwi od 8.00 do 13.00 w Szkole Podstawowej nr 1. Klub Honorowych dawców serdecznie zaprasza.

15.  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich organizuje trzydniową wycieczkę – śladami Piastów Śląskich do Brzegu, Wrocławia i Karpacza od 11 do 14 maja. Spotkanie organizacyjne we wtorek po mszy św. wieczornej w centrum duszpasterskim.

 

I Niedziela Wielkiego Postu - 26.02 2023 r.

1.        Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu. O 15.00 i 17.00 nabożeństwo Gorzkich Żali, po nich Msza św. Wszystkich, także dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do licznego udziału. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2.        We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.  

3.        W środę o 17.00 nowenna do NMP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

4.        W I czwartek o 16.30 Akcja Katolicka poprowadzi różaniec, szczególnie w intencji powołań i za powołanych.

5.        W I piątek Msze św. wotywne o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o godz. 6.15, 7.00 i 17.00. Spowiedź w czwartek od 16.00 i w piątek od 15.30. W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 8.00, 16.30 (zwłaszcza dla dzieci) i po zakończeniu Mszy św. o 17.00 przygotowana przez młodzież. Zapraszamy do licznego udziału.

6.        W I sobotę Msze wotywne o Niepokalanym Sercu NMP o 6.15 i 7.00, a później modlitwa za rodziny i matki oczekujące potomstwa. Zapraszamy już o 6.10 na godzinki o NMP.

7.        W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Państwa zelatorów prosimy o przyniesienie aktualnych list członków róż. Gdyby ktoś nie wziął takiej listy, lub chciał założyć nowa różę do czego bardzo zachęcamy, gotowe listy są w zakrystii do odebrania.  O godz. 9.00 niedzielna Droga Krzyżowa. O 14.00   w Centrum Duszpasterskim dzień skupienia dla narzeczonych. O 15.00 i 17.00 Nabożeństwa Gorzkich Żali, i po nich Msza święta. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych.

8.        W przyszłą niedzielę, II Wielkiego Postu tradycyjnie przypada dzień szczególnej solidarności modlitewnej z  ponad 2000 polskich misjonarzy posługującymi na całym świecie. Z tego tytułu przed kościołami w całej Polsce zbierane są ofiary na Fundusz Misyjny, który wspiera ich pracę.

9.        Dzisiaj serdecznie dziękujemy Kilku Paniom i kilkunastu Panom za prace porządkowo gospodarcze przy parafii. Efekty tych prac już są bardzo widoczne przy bazylice i wokół plebanii. Dziękujemy pracownikom posterunku Energetycznego w Grybowie za pomóc w zabezpieczeniu wycinki drzew za spichlerzem. Dziękujemy także kilku rodzinom za indywidualne ofiary na cele parafialne. Przed nami znaczące wydatki związane z nasadzeniami, które być może, gdy idzie o drzewa rozpoczniemy już w tym tygodniu.

10.   Spotkania w tym tygodniu:

vW środę o 15.30 Parafialny Zespół Caritas. o 18.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

vW czwartek o godz. 16.30 – spotkanie formacyjne dla Dzieci klas III przygotowujących się do przyjęcia I Komunii oraz ich Rodziców;

vW piątek o godz. 17.00 – spotkanie formacyjne dla Młodzieży klas VIII przygotowujących się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania oraz ich Rodziców;

vW sobotę spotkanie LSO lektorzy o godz. 8:00

11.   Do skarbony Św. Antoniego i u Matki Bożej Fatimskiej można przez cały Wielki Post, jako swoją jałmużnę składać datki na świąteczną pomoc ubogim. W przypadku ofiar niż potrzeba na przygotowanie paczek z parafii, wesprzemy  Ukrainę  lub Syrię.

12.   Informujemy, że dla młodzieży powyżej 17 – stego roku życia, będzie w naszej parafii organizowany kurs przedmałżeński: w piątek - 17.03. w godz. od 18.00 do 20.00; w sobotę - 18.03. w godz. od 9.00 do 16.00. Zapisy w kancelarii w godzinach urzędowania. Rekolekcje Szkolne w naszej parafii odbędą się w dniach od 22 do 24 marca.

13.   W ramach wielkopostnych postanowień zachęcamy do wpisywania się do Księgi Trzeźwościowej, która jest dostępna w kancelarii w godzinach urzędowania.

14.   Prasa katolicka również przy figurze MB Fatimskiej.

15.   W sobotę 4 marca o godz. 10:00 odbędzie się Droga Krzyżowa dla Młodzieży Okręgu Krynickiego i Dekanatu Grybowskiego na Jaworzynę Krynicką. Zgłoszenia do wtorku w zakrystii lub kancelarii. Wyjazd w sobotę o godz. 8:45 z parkingu przy plebanii. Koszt 20 zł.

16.   Proszono, by ogłosić:

vW przyszłą niedzielę kolejna akcja oddawania krwi od 8.00 do 13.00 w Szkole Podstawowej nr 1. Klub Honorowych dawców serdecznie zaprasza.

vW przyszłą niedzielę - 5.03, o godzinie 18.00 w Miejskim Centrum Kultury Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie odbędzie się koncert barokowej muzyki pasyjnej - Muzyka w Ciemności. Usłyszymy muzyczne opracowanie Lamentacji Jeremiasza Michela Lamberta. Artyści zagrają na kopiach instrumentów z XVII wieku - violi da gamba, klawesynie i pozytywie. Zapraszamy! 

17.   Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł śp. Stanisław Lichoń. Jego dusze polećmy miłosierdziu Bożemu… Dobry Jezu…

VII Niedziela zwykła - 19.02.2023 r.

1.       Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Dzisiaj tradycyjnie rozpoczynamy nabożeństwo 40 – godzinne. Po Mszy św. o 11.00 modlą się dzieci szkolne. Od 13.30 do 16.45 pierwsza, prywatna część tego nabożeństwa, później nieszpory niedzielne i o 17.00 wieczorna Msza św. Dzisiaj po mszach św. przed bazyliką i kościołami pomocniczymi prowadzone jest kwesta na rzecz poszkodowanych tragicznym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Bóg zapłać za ludzką i chrześcijańską solidarność obliczu tak ogromnej tragedii. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

2.       Od dzisiaj do soboty trwa Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

3.       W poniedziałek nabożeństwo 40–godzinne rozpocznie się po Mszy św. o 7.30. Do modlitwy wynagradzającej zapraszamy wg. następującego porządku:

Od 8.00 Siołkowa, od 9.00 Biała Wyżna, od 10.00 Biała Niżna, od 11.00 Grybów, od 12.00 Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, od 13.00 Grupa Biblijna, od 14.00 III Zakon, od 15.00 Koło Przyjaciół Radio Maryja i od 16.00 Pielgrzymi Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

4.       We wtorek do godz. 11.00 wg tego samego porządku, co w poniedziałek. Natomiast od 12.00 adorację poprowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, od 13.00 Kręgi Domowego Kościoła. O 14.00 do 14.30 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Caritas, od 14.30 – pogrzeb, od 16.00 klasy ósme i szkoły średnie oraz KSM i lektorzy. O 17.00 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i Msza św. Wszystkich serdecznie zapraszamy, aby w miarę możliwości włączyć się w modlitwę wynagradzającą o którejkolwiek porze. Teksty adoracji znajdziemy bez trudności na katolickich stronach internetowych.

5.       W tym tygodniu przypada środa popielcowa tradycyjnie rozpoczynająca Wielki Post. W bazylice Msze św. z okolicznościowym kazaniem i posypaniem głów popiołem będą o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 i 17.00. O 16.45 nowenna do NMP, a następnie sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. Środa popielcowa jest dniem postu ścisłego, od którego nie ma żadnej dyspensy. Ofiary na tacę z tego dnia przeznaczone są na działalność Caritas parafialnej i diecezjalnej. 

6.       W piątek rozpoczniemy odprawianie nabożeństw Drogi Krzyżowej. W najbliższy piątek będą one w bazylice o 8.00 – to nabożeństwo na prośbę Prymasa Polski będzie wynagrodzeniem za grzechy przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich, zaś po południu Droga Krzyżowa o 16.30 oraz o 17.30 zwłaszcza dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

7.       W przyszłą niedzielę pierwsza Niedziela Wielkiego Postu. O 9.00 niedzielna Droga Krzyżowa .O 15.00 i 17.00 Nabożeństwa Gorzkich Żali i po nich Msza święta. Kazania pasyjne będzie w tym roku głosił Ks. Paweł Brzyk. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych.

8.       Kilku Panom dziękujemy za prace porządkowe dla parafii, a rodzinom dziękujemy za indywidualne ofiary na cele parafialne. W tym tygodniu zostaną usunięte drzewa za spichlerzem. Od czwartku będziemy tam czynić stosowne porządki. Na sobotę zapraszamy chętnych do zakończenia tych trudnych prac związanych z usuwaniem niebezpiecznych drzew. Mieszkańców Lizaw zachęcamy do pomocy, nabycia czy odrobienia pracę części tego drzewa dla siebie na opał. Powoli myślimy o nasadzeniach. Będą one także za spichlerzem. Będziemy potrzebować ok. 300 jodeł i świerków w doniczkach o wysokości ok. 1 m. Gdyby ktoś miał informacje gdzie najlepiej je zakupić po stosownych cenach prosimy o kontakt. Przy okazji, w odpowiedzi na pytania i sugestie informujemy, że drzewa przy murze św. Bernardyna są w zarządzie Urzędu Miasta.

9.       Przy ambonie wystawiona jest przygotowana w ostatnim czasie tablica pamiątkowa, przypominająca postać jednego z najwybitniejszych naszych Rodaków, Ks. Bernardyna Dziedziaka, która wkrótce zostanie umieszczona w kaplicy „ Na Podchełmiu”. Więcej informacji na umieszczonej obok tabliczce.

10.  Zainteresowanych informujemy, że w kancelarii parafialnej mamy już przygotowana księgę mszalną na rok 2024. Przypominamy także, że intencje bieżące ze względów organizacyjnych przyjmujemy tylko kancelarii w godzinach urzędowania. W zakrystii  zamawiajmy tylko intencje pogrzebowe i wspólnotowe.

vPrzypominamy o rekrutacji do Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Grybowie oraz Siołkowej  na rok szkolny 2023/2024.

11.  Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

12.  Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Krzysztof Sekuła oraz śp. Leszek Samborski, którego pogrzeb będzie w wtorek o godz. 15.00. Dobry Jezu…

VI Niedziela Zwykła – 12 lutego 2023 r.

1.   Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory i o 17.00 wieczorna Msza św.

2.   W przyszłą niedzielę przed Bazyliką po wszystkich Mszach Św. zgodnie z apelem Księdza Biskupa prowadzona będzie zbiórka do puszek na pomoc dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii – niech wyrazem naszej solidarności z tymi krajami będzie nasza modlitwa oraz wsparcie materialne.

3.   We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.   W środę o 16.30 Arcybractwo Różańcowe poprowadzi comiesięczną modlitwę różańcową. O 17.00  nowenna do MBNP, po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

5.   W czwartek o 17.00 nowenna do św. Michała Archanioła.

6.   Z okazji Światowego Dnia Chorych, który miał miejsce 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w przyszłą sobotę – 18 lutego organizujemy kolejny parafialny dzień osób starszych i chorych. Od 8.15 spowiedź dla chorych, o 9.00 Msza św., a po niej nabożeństwo eucharystyczne i błogosławieństwo lourdskie. Chorych w domach odwiedzimy od godz. 10.00. Tych chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

7.   W przyszłą niedzielę rozpoczniemy nabożeństwo czterdziestogodzinne. Po Mszy św. o godz. 11.00 będzie krótka wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu dla dzieci ze szkół podstawowych. Od 13.30 zapraszamy na prywatną adorację, zwłaszcza tych, którzy nie będą mogli przybyć w poniedziałek lub wtorek. Adoracja zostanie zakończona nieszporami eucharystycznymi o 16.45 a po nich o 17.00 Msza św.

8.        Spotkania w tym tygodniu:

vW środę po Mszy Św. wieczornej – spotkanie Grupy Biblijnej

vW czwartek o godz. 16.00 – spotkanie LSO – Ministranci

vW piątek po Mszy Św. wieczornej – spotkanie SRK

9.   Na ręce P. Stanisława Lichonia Prezesa Rady Parafialnej dziękujemy wszystkim Radnym Rady Parafialnej, którzy zaangażowali się w zorganizowaniu wycinki kolejnych chorych drzew i wszystkim, którzy tą niełatwą pracę wykonali, dodatkowo drewno to od razu stosownie porządkując. Z serca dziękujemy także kilku kolejnym ofiarodawcom na realizowane cele parafialne.

10.   Prasa katolicka przy figurze MB Fatimskiej.

11.   Proszono by ogłosić:

vZgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Miasta Grybów Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie informują, że zapisy do zerówki i klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024 odbędą się w dniach od 20 lutego do 3 marca 2023r. Bliższe informacje i wnioski do pobrania w sekretariatach szkół oraz na stronie internetowej SP1 i SP2.

vSztab Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Grybowie poszukuje ludzi chętnych do pomocy przy organizacji EDK. Przede wszystkim do weryfikacji tras. Spotkanie sztabu odbędzie się w środę (15 luty) po nowennie w Centrum Duszpasterskim w Grybowie.

12.   Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła: śp. Walentyna Radzik oraz Bogumiła Skraba. Ich dusze polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu…

V Niedziela Zwykła 05.02.2023

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę o 16.45 nieszpory. O 17.00 wieczorna msza św. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych.

2.       W poniedziałek o 17.00 nowenna do Św. Katarzyny.

3.       We wtorek o 16.30 adoracje Najświętszego Sakramentu poprowadzą Akcja Katolicka i Kręgi Domowego Kościoła. O 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 16.30 modlitwę różańcową poprowadzi Arcybractwo. O 17.00 nowenna do MBNP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili.

5.       W przyszłą niedzielę składka na tacę przeznaczona będzie na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

6.       W sobotę przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Z tej okazji Parafialny Dzień Chorych i Starszych zorganizujmy w sobotę 18.02. o godz. 9.00.

7.       Dzisiaj bardzo serdecznie dziękujemy kilkunastoosobowej grupie Pań i Panów za pomoc w szybkim demontażu dekoracji świątecznej bazyliki, odpowiednich porządkach i zabezpieczeniu elementów na kolejne święta.  Na ręce P. Stanisława Lichonia Prezesa Rady Parafialnej dziękujemy wszystkim Radnym Rady Parafialnej, którzy zaangażowali się w zorganizowaniu wycinki kolejnych chorych drzew i wszystkim, którzy tą niełatwą pracę wykonali, dodatkowo także drzewo od razu stosownie porządkując. Bardzo prosimy o przybycie w najbliższą sobotę, aby dokończyć wycinki tych chorych drzew. Z serca dziękujemy także kilku kolejnym ofiarodawcom na realizowane cele parafialne.

8.       Niektóre intencje:

Øwe wtorek o godz. 7:00 w int. Czcicieli św. Antoniego

Øw sobotę o godz. 7:30 w int. Koła Przyjaciół Radia Maryja

9.     W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. + Jan Sawicki. Jego dusze polećmy Bożemu miłosierdziu…

 

IV Niedziela Zwykła - 29.01.2023

 

1.     1. Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory, o 17.00 Msza św. wieczorna. Dzisiaj o 15.00 w Kąclowej spotkanie noworoczne dla Członków Akcji Katolickiej i Caritas z naszego dekanatu. Organizatorzy wszystkich serdecznie zapraszają.  

2.     2. We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.     3. W środę o 17.00 nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

4.    4. W czwartek przypada Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej, Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Msze św. z poświęceniem gromnic w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 17.00. Ofiary na tacę z tego dnia przeznaczone są w naszej diecezji na wsparcie klasztorów klauzurowych. O 16.30 różaniec poprowadzi Akcja Katolicka.

5.    5. W I piątek msze św. o NSPJ z okolicznościowym kazaniem o 6.15, 7.00 i 17.00. Spowiedź podczas dyżurów i w piątek od15.30. W modlitwie i ofiarach na tace pamiętamy w tym dniu o misyjnym dziele kościoła. Także w piątek błogosławieństwo owoców z okazji wspomnienia Św. Błażeja.

6.   6. W sobotę msze św. o Niepokalanym sercu Maryi o 6.15 i 7.00, po niej modlitwy za rodziny. Jest to także msza św. dla członków III Zakonu, po niej spotkanie formacyjne.

7.   7. W przyszłą niedziele o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Ze względu na ważne sprawy organizacyjne prosimy wszystkich zelatorów o niezawodne przybycie. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w Centrum Duszpasterskim. Po mszy św. o 6.30 błogosławieństwo chleba, wody i soli ku czci Św. Agaty. Potem na indywidualną prośbę.

8.  8. Dzisiaj serdecznie dziękujemy za kilka kolejnych ofiar na nowe tablice tekstowe do bazyliki. Natomiast w najbliższą sobotę chcemy przystąpić do wycinki kolejnych czterech dużych martwych lub chorych jesionów obok muzeum i przy ul. Topolowej. Problemy ze spadającymi konarami z tych ostatnich wielokrotnie były sygnalizowane. Dlatego znów prosimy mężczyzn o pomoc przy wycince i porządkowaniu terenu. Będzie też można nabyć dobrego na opał drewna. Rozpoczęcie pracy o 7.30 w sobotę 4.02. przy muzeum.

9.     9. Niektóre intencje mszalne: W niedzielę o 6.30 w int Róż Św. Stanisława i Św. Moniki z Białej Wyżnej dz. bł. i ++ z tych róż.

10. 10. Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności Śp. + Emilia Przetacznik, + Maria Gucwa i + Maria Gucwa. Dobry Jezu….

III niedziela zwykła - 22.01.2023r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę o 16.45 nieszpory. O godz. 14.00 w kinie „Biała” rozpocznie się przegląd jasełek i widowisk bożonarodzeniowych. Serdecznie zapraszamy !

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 17.00 nowenna do MBNP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili.

4.       Także w środę o godz. 19.00 przy kaplicy na Podjaworzu rozpocznie się kolejny tzw. Męski Różaniec z rodzinami. Organizatorzy zapraszają cale rodziny.

5.       W czwartek o godz. 18.30 spotkanie Ruchu Mericiańskiego u sióstr Urszulanek

6.       W przyszłą niedzielę ofiary na tace przeznaczone będą na pokrycie kosztów ogrzewania naszej bazyliki i kościołów pomocniczych.

7.       W niedzielę 29.01. kolędować będzie w kaplicy na Podjaworzu zespół folklorystyczny „Echo Jaworza”. Po koncercie można nabyć płytę z kolędami z zespołu.

8.       Bardzo serdecznie dziękujemy dzisiaj kilku Panom za pracę przy porządkowaniu drewna oraz trzem młodym ludziom, Zosi Łukasik, Piotrkowi Grybosiowi i Piotrkowi Chronowskiemu oraz właścicielowi Firmy Delfin Dach Grzegorzowi Łukasikowi z Podchełmia za dwie pełne dniówki przy tej pracy w trudnych, deszczowych warunkach. Gdyby ktoś mógł i chciał to jeszcze pracy jest bardzo dużo i w każdej chwili można się w nią włączyć, o co serdecznie prosimy, nawet kilka godzin będzie pomocne. Dziękujemy także pewnej rodzinie z Białej Niżnej za ofiarę 1 tys. zł. na nowe tablice do bazyliki. Rodzicom dzieci I komunijnych i młodzieży przystępującej do bierzmowania proponujemy, aby w ramach tradycyjnego daru ołtarza ufundować przynajmniej jedną, mniejszą tablicę, której koszt wynosi 5 tys. zł.

9.       Organizatorzy charytatywnego koncertu misyjnego dziękują za złożone przy tej okazji ofiary w wys. 6010 PLN, które zostały przekazane ks. Pawłowi Dylowi posługującemu w Gruzji.

10.  Przypominamy, że trwają zapisy do naszego Niepublicznego Przedszkola Parafialnego im. św. dzieci Fatimskich na rok szkolny 2023/2024- do przedszkola dzieci od 2.5 roku życia, w tym dzieci z orzeczeniami o SPE, oraz dzieci powyżej jednego roku do Klubu Dziecięcego. Przyjmujemy także dzieci spoza parafii. Bliższe informacje na stronie przedszkola i w przedszkolu codziennie w godz. od 8. 00 do 15.00. Serdecznie zapraszamy!

11.  W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. Barbara Mordarska, Michał Gucwa, Emilia Przetacznik, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00, oraz  śp. Maria Gucwa której pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 15.00. Ich dusze polećmy Bożemu miłosierdziu…

II Niedziela Zwykła - 15.01.2023 r.

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę o 16.45 nieszpory. O 15.00 Charytatywny koncert kolęd.

2.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

3.       W środę o 16.15  adoracja prowadzona prze Kręgi Matki Bożej Szensztackiej. O 17.00 nowenna do MBNP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili.

4.       W środę rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

5.       W sobotę przypada Dzień Babci, w niedzielę Dzień Dziadka. Pamiętajmy o naszych Seniorach, także we mszach wspólnotowych.

6.       W przyszłą niedzielę na mszach o 8.00 i 9.30 i po nich z koncertem kolęd wystąpi P. Tomasz Wolak, organista z Kościoła Kolejowego ze swoim zespołem.

7.       Również w przyszła niedzielę o godz. 14.00 odbędzie sie w kinie „Biała” XIII parafialny Przegląd Jasełek. Współorganizatorem jest U.M. Grybowa. Serdecznie zapraszamy.

8.       Firma, która za około 2 miesiące ( takie są terminy) będzie montować wyświetlacze pieśni wyceniła tą inwestycję na ok. 50 tys. PLN. Stąd w przyszłą niedzielę składkę przeznaczymy na pokrycie części kosztów tych prac.

9.       Wszystkim parafianom, dziękujemy dzisiaj za spotkania kolędowe, serdeczną atmosferę, otwartość i gościnność. W imieniu własnym i Liturgicznej Służby Ołtarza dziękujemy za złożone ofiary. Oby Boże błogosławieństwo przyniesione  przez kapłanów czy udzielone w bazylice towarzyszyło Wam i Waszym rodzinom przez cały ten rok.

10.   Bardzo serdecznie dziękujemy ponad dwudziestu Panom za ciężką pracę przy wycince drzew na skarpie i idealne uporządkowanie terenu.  Myślimy powoli o stosownym zagospodarowaniu tego terenu, chcemy to uczynić wg jakiegoś dobrego i praktycznego projektu. Od strony przedszkola będą nasadzone liczne świerki i jodły.

11.   Dary złożone w ramach akcji „Paczuszka dla Maluszka” zostały dostarczone do Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Kręgi Rodzin               Domowego Kościoła dziękują Ks. Proboszczowi za umożliwienie, a naszym Siostrom za pomoc w przeprowadzeniu tej akcji.

12.  Dyrekcja naszego Niepublicznego Przedszkola Parafialnego im. św. dzieci Fatimskich informuje, że od 16 stycznia prowadzone będą zapisy na rok szkolny 2023/2024- do przedszkola dzieci od 2.5 roku życia, w tym dzieci  z orzeczeniami o SPE, oraz dzieci powyżej jednego roku do Klubu Dziecięcego. Przyjmujemy także dzieci spoza parafii. Bliższe informacje na stronie przedszkola i w przedszkolu codziennie w godz. od 8. 00 do 15.00. Serdecznie zapraszamy!

13. Spotkania grup parafialnych:

·        Czwartek godz. 16.00 – spotkanie Ministrantów

·        Czwartek godz. 16.15 – Adoracja członków Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

·        Piątek po Mszy św. – spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

·        Sobota godz. 8.00 – spotkanie LSO - Lektorzy

14. W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. Stanisław Lichoń,   Fryderyka Owsianik, Barbara Petryla, Stefan Petryla, Stanisław Jewuła. Ich dusze polećmy Bożemu miłosierdziu…

Niedziela Chrztu Pańskiego – 8 stycznia 2023 r.

 

 

     Ogłoszenia Duszpasterskie – 8 stycznia 2023 r.     

Niedziela Chrztu Pańskiego

  

 

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę  o 16.45 nieszpory.

2.       Od jutra rozpoczynamy w liturgii czas zwykły - I część, która potrwa do środy popielcowej, która w tym roku przypada 22 lutego.

3.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 16.30 różaniec poprowadzi Arcybractwo Różańcowe. O 17.00 nowenna do MBNP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili.

5.       W przyszłą niedzielę zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu wielu zespołów i znanych solistów na czele z P. Urszuli Rojek. Koncert rozpocznie się o godz. 15.00. Podczas koncertu będą zbierane ofiary dla pracującego w Gruzji Ks. Pawła Dyla.  Szczegóły koncertu na plakatach.

6.       W odpowiedzi na sugestie wielu z Was pragniemy w najbliższym czasie naprawić jedną z tablic do wyświetlania pieśni i powiększyć ich ilość, żeby zdecydowanie więcej osób mogło z nich korzystać. Być może trzeba będzie wymienić także dotychczasowe, bo służą już kilkanaście lat i system jest przestarzały. Mogłyby one jeszcze służyć w jednej z naszych kaplic. Stąd obok dwóch dużych obok prezbiterium, planujemy zamontować dodatkowo kilka mniejszych. Dwie na przedostatnich filarach nawy głównej, tak by nawet z przedsionka teksty były widoczne, w prezbiterium dla lektorów i ministrantów oraz na przejściu do kaplicy Zwiastowania, tak by zarówno siedzący w kaplicy, jak i stojący w przedsionku mogli także z nich korzystać. Trzeba także wymienić na nowe, urządzenie sterujące – komputer. Dodatkowe tablice chcemy tak umiejscowić, by jak najmniej ingerowały w harmonię wnętrza naszej bazyliki. W najbliższym czasie podejmiemy działania dla rozeznania możliwości i kosztów. Jutro również ma przybyć specjalista do naprawy pieca w bazylice, który od kilkunastu dni sprawia znaczne kłopoty. Ponadto pojawił się istotny problem spowodowany losowym powaleniem się dużego drzewa na parking przykościelnym i zniszczeniem niemal całkowitym jednego samochodu oraz uszkodzeniem kilku innych. Solidaryzujemy się z tymi, którzy ponieśli straty materialne, które zostaną pokryte z polisy OC, którą parafia oczywiście posiada. Bogu niech będą dzięki nikt nie ucierpiał na zdrowiu czy nawet życiu. Podejmiemy wszystkie stosowne działania, aby więcej się to nie powtórzyło, bo mogło dojść do tragedii. Takie działania były już podjęte kilka lat temu, ale po kosztownych ekspertyzach konserwacja zabytków pozwoliła na wycinkę jedynie kilku drzew i przycięcie  kilku innych.

10. Porządek kolędy na następne dni jest następujący:

 

·  Poniedziałek  09.01.2023 od godz. 15.30

ul. Kazimierza Wielkiego, od rynku po prawej stronie w kierunku Nowego Sącza.

ul. Kazimierza Wielkiego, od p. Blicharz w kierunku miasta

ul. Jakubowskiego od Siołkowej do MPGK

ul. Jakubowskiego blok i domy obok, do rynku

ul. Klonowa, Akacjowa

 

·  Wtorek 10.01.2023 od 15.30

ul. Leszczynowa od początku.

ul. Leszczynowa od końca

Górki od Pństwa Korzeń do Rzemińskich

 

·  Środa 11.01.2023 od 15.30

ul. Chłodna, Wiejska, Dębowa od państwa Pauliny i Michała Machaj

ul. Chłodna, Wiejska, Dębowa od ul. Jakubowskiego

 

·  Czwartek 12.01.2023 od 15.30

 ul. Topolowa  końca w kierunku miasta

 ul. Zacisze i Szkolna

  ul. Cmentarna, Cicha i Ogrodowa.

 

·  Piatek 13.01.2023 od 15.30

Przedmieście od początku,

Przedmieście od końca od p. Kornakiewicz

 

Tymi odcinkami zakończymy tegoroczną wizytę duszpasterską.

 

11. Prasa katolicka do nabycia przy figurze M. B. Fatimskiej. Od dzisiaj, można powiedzieć niestety, „Gość Niedzielny” kosztuje już 10 PLN.

12. W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. Adam Kantor, Cecylia Bil, oraz Stanisław Lichoń, którego pogrzeb będzie w poniedziałek o godz. 13.00, ich dusze polećmy Bożemu miłosierdziu…

 

Nowy Rok. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Światowy dzień Pokoju. 1 styczeń 2023      

      

W imię Trójcy Przenajświętszej i przyzywając wstawiennictwa Świętej Bożej Rodzicielki rozpoczynamy Eucharystię i Nowy Rok, który otrzymujemy od miłosiernego Boga. Na progu kolejnego roku naszego życia Bóg po raz kolejny zaprasza nas do jeszcze ściślejszej relacji ze sobą. Dziś także przeżywamy Światowy Dzień Pokoju. Chrystus, którego narodziny świętujemy, jest Księciem Pokoju, zaś Jego Matkę nazywamy Królową Pokoju. Prośmy przez ich wstawiennictwo o pokój na świecie i za wszystkie narody dotknięte wojnami, aby ustąpiły wszelkie konflikty zbrojne i zapanował pokój między narodami oraz pokój w naszych sercach

 

 

************************************************************************************************

1.       Dzisiaj w bazylice i kościołach pomocniczych msze św. jak w każdą niedzielę o 16.45 nieszpory niedzielne.

2.       W poniedziałek o 16.30 różaniec prowadzony przez Akcję Katolicka.

3.       We wtorek o 16.15 Akcja katolicka z zespołem Nazaret zapraszają na kolędowanie przy żłóbku 17.00 koronka do Bożego miłosierdzia i Msza św.

4.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili. Będzie to zarazem z tzw. mszy św. kolędowa. Na tę mszę zapraszamy mieszkańców: Oś. Bema i 600 lecia oraz wszystkich, którzy dotąd nie mogli przybyć na te msze św. lub jakaś ulica została niechcący pominięta. Przy okazji przypominamy, że można zgłaszać w kancelarii indywidualne zaproszenia do odwiedzin kolędowych, tam gdzie ich w formie tradycyjnej nie było.

5.       W I czwartek o 17.00 modlitwa o powołania.

6.       W piątek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Święto obowiązkowe. Po mszach św. poświecenie kadzidła i kredy oraz złota. Kadzidło i kredę do poświęcenia będzie można nabyć przed bazyliką i w zakrystii, a poświęcone po mszach św. W tym dnu przypada także Dzień Diecezjalnego Dzieła Misyjnego. Ofiary na tace składamy na to dzieło.  O godz. 9.30 msza św. dziękczynna za kolędę misyjną, w int. kolędników, opiekunów, rodzin, które przyjęły dzieci. Zebrano łącznie kwotę 23016 i 30 euro. Całość kwoty zostanie przeznaczone na cele misyjne. Jest to zarazem I piątek miesiąca spowiedź w czasie dyżurów w tygodniu i podczas mszy św. w sam dzień. Również w Uroczystość Trzech Króli o godz. 14:00 rozpocznie się na Rynku tradycyjny Orszak Trzech Króli.

7.       W sobotę msze św. o Niep. Sercu Maryi o 6.15 i  7.00  i modlitwy za rodziny. Będzie to także msza św. dla III Zakonu, po niej spotkanie opłatkowe.

8.       W przyszłą niedzielę o 6.15 zmiana tajemnic różańcowych. Również w przyszłą niedziele w Domu Kultury w Siołkowej odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu zespołu Synkopa S.P. Siołkowa i scholi P. Ewy Kornakiewicz. Zbiórka ofiar na pomoc Ojcu Benedyktowi na Ukrainie.

9.       Kilku osobom i rodzinom dziękujemy za ofiary na kościół składane osobno podczas kolędy na cele parafialne i przelewane na konto. Dziękujemy także za ofiary kolędowe składane podczas kolędy tradycyjnej, jak i po mszach św. kolędowych. Bóg zapłać.

10.  Prasa Katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej fatimskiej. Przez nieuwagę nie poinformowaliśmy, ze Świąteczny Gość Niedzielny kosztował 15. PLN. Kto nie zauważył prosimy o wyrównanie, bo manko jest znaczne.

11.  Niektóre intencje mszalne: Wtorek o godz. 7.00 msz św. w int. Czcicieli Św. Antoniego. 

10 Porządek kolędy na następne dni jest następujący:

·        Wtorek 3.01.2023 od godz. 15.30

    - Siołkowa prawa strona patrząc od miasta ( 4 księży)

    - od P. Kurdzielów do WTZ,

    - od P. Romańczyk Franciszek do Litawa Marek i Krystna

    - od P. Obrzut do Seruga

    - od P. Igielskich do Radzików

    - Biała Wyżna od P. Mędoń do Franciszka Michalika.

·        Środa 4.01.2023 od godz. 15.30 ( 3 księży)

    - od Pani Mędoń Lidia w stronę miasta

    - od Pana Chronowski Józef w stronę Siołkowej

    - od Państwa Lichoń Mari i Jan do Monika i Piotr Broda

·        Czwartek 5.01.2023 od 15.30.

    - Siołkowa  Zofinów od. p. Pękala ul. Kochanowskiego w kierunku miasta i od. P. Nalepa do zejścia się Księży. ( 2 księży)

    - Siołkowa Chuchałowka od P. Słoweckich i od Siołkowej Centrum ( 2 księży)

·         Piątek 6.01. po mszy na Podjaworzu – Podjaworze i Podgrabie.

·         Sobota  7.01.2023. od godz. 9.00

        - Strzylawki Siołkowskie od. P. Czesław i Danuta Niepsuj (browar) do Mieczysław Pająk

                - Strzylawki Siołkowskie od. Baran do Józef Lichoń.

     - Biała Niżna Grabna od ul Topolowej

     - Matelanka i Grabna druga część.

  Również w sobotę od 9.00 Ks. Prałat Proboszcz odwiedzi dodatkowo blok Bema 2, od początku do końca, w którego pierwszej części jeszcze nie był na kolędzie.

 

·      Niedziela 8.01.2023 od godz. 14:00

  - Osiedle na Stoku od początku

  - Osiedle na Stoku od końca

  - Rynek od Pani Mordarskiej (lewa i prawa strona) i ul. Kilińskiego od Pani Wierzchanowskiej do P. Skrabów

·        Poniedziałek 9.01.2023 od godz. 15.30.

          - ul. Kazimierza W. od  P. Blicharzów

          - ul. Kazimierza W. od Rynku w kierunku Nowego Sącza do zejścia się Księży.

         - ul. Jakubowskiego od końca do bloku.

         - ul. Jakubowskiego blok i domy obok do rynku.

         - ul. Klonowa i Akacjowa.

  Gdyby, ze względu na różne zmiany przeprowadzone w podziale odcinków trzy lata temu, gdzieś były niejasności prosimy o najszybsze poinformowanie nas.

 

 

 

Uroczystość Boże Narodzenie - 25.12.2022 r.

************************************************************************************************

1.       Witamy serdecznie wszystkich gości przybyłych do naszej parafii na czas świąteczny. Zapraszamy do udziału w liturgii, nawiedzania szopki i przybycia na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu, która trwa codziennie w dni powszednie w naszym kościele. Msze św. w dniu dzisiejszym w naszej bazylice o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 17.00.

2.       Dzisiaj w niedzielę o godz. 19.00 odbędzie się męski różaniec. Wyjście z pod bazyliki, zapraszamy mężczyzn z całymi rodzinami oraz parafian dekanatu grybowskiego.

3.       Jutro drugi dzień Świąt Bożego- Święto św. Szczepana Msze św. w bazylice i kościołach pomocniczych jak w każdą niedzielę. Na mszy o 11.00 rozesłanie kolędników misyjnych, którzy odwiedzą nasze domy we wtorek od 9.00. Prosimy o serdeczne i życzliwe przyjęcie. Ofiary na tace z tego dnia tradycyjnie przeznaczone sa na utrzymanie katolickich uczelni.

4.       Do najbliższej niedzieli ze względu na kolędę dyżur w konfesjonale będzie tylko od 6.30 do 7.30 rano. Również tylko rano od 8.00 do 9.00 będzie czynna kancelaria parafialna.

5.       We wtorek o 17.00 koronka do Bożego miłosierdzia i Msza św.

6.       W środę o 17.00 nowenna do NMP i Msza św. wspólnotowa, na którą intencje możemy składać do ostatniej chwili. Będzie to zarazem pierwsza z tzw. mszy św. kolędowych. Na tę mszę zapraszamy mieszkańców: Równi, Zawodzia, ul. Spokojnej Zdrojowej i Turystycznej oraz Sośnia Górnego. O 16.30 wspólne kolędowanie przy żłobku, a po mszy św. z kazaniem indywidualne błogosławieństwo i symboliczny upominek. W czwartek na mszę kolędową zapraszamy rodziny z Podchełmia, Sośnia Dolnego, Kamiennej Góry, Kardasiówki, Czerwonej Góry, Oś. Słonecznego nad Orlenem i Brzezinek. W piątek zapraszamy Białą Niżną, ul. Grunwaldzką i przyległe, Kościuszki i blok Armii Krajowej.

7.       W piątek obchodzić będziemy Święto św. Rodziny.

8.       W sobotę przypada zakończenie roku kalendarzowego. Msze św. z okolicznościowym kazaniem i nabożeństwem dziękczynno – błagalnym o 6.30, 15.00 i 17.00. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

9.       W przyszłą niedziele przypada Nowy Rok – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze św. jak w każdą niedzielę. Zmiana tajemnic różańcowych będzie wyjątkowo w II niedzielę stycznia.

10.  Dzisiaj serdecznie dziękujemy:

·          Wszystkim, którzy nadesłali lub przekazali nam osobiście świąteczne życzenia
i inne wyrazy pamięci i życzliwości.

·          Młodzieży za prowadzenie czuwania przed pasterką

·          Siostrom Urszulankom Renacie i Józefie oraz Państwu: Annie Radzik, Janowi, Szymkowi i Piotrowi Wojtarowiczom, Stanisławowi Lichoniowi, Stanisławowi Erazmusowi, Bogdanowi Gurbowiczowi, Grzegorzowi Sołtysowi, Mieczysławowi Krokowi i innym współpracownikom, za piękną szopkę i cały wystrój bazyliki. Pewnej osobie z Siołkowej dziękujemy za kolejną partię ręcznie robionych ozdób choinkowych. Dwóm rodzinom z Grybowa za dar choinek do bazyliki.

·          Pewnej osobie z Grybowa za ufundowanie pięknego kielicha z pateną, repliki kielicha, w którym Mszę celebrował bł. kard. Stefan Wyszyński

·          Ks. Jubilatowi Kan. Janowi Grybosiowi za wytrwałą posługę w konfesjonale                          w przedświątecznym czasie.

·          Spółdzielni Handlowo – Produkcyjnej „Składnica” za tradycyjny doroczny dar na cele parafialne w wys. 4000 PLN.

·          Róży Ojców ze Strzylawek Grybowskich za ofiarę 1250 zł na cele misyjne za rok 2023.

·          Pewnej osobie z Siołkowej Zagórza za dar 10 tys. PLN na prace przy tamtejszej kaplicy.

11.  We wtorek rozpoczniemy wizytę duszpasterską zwaną kolędą w części po naszej stronie rzeki Białej. Porządek i zasady podamy jutro Dziś tylko informacja, że rozpoczniemy od Siółkowej Zagorza od godz. 9.00. We wtorek od 9.00 Będzie także Siołkowa Pańskie oraz czerwony Potok od P. Świgutów w kierunku Ptaszkowej. Rozpoczęcie w tradycyjnych miejscach. Porządek kolędy na dalsze dni jest na naszej stronie internetowej. Szczegółowe informacje odnośnie spotkań kolędowych podamy jutro.

12.  Na koniec w imieniu całego zespołu duszpasterskiego naszej parafii wraz z darem modlitwy w Waszych tak różnych intencjach składamy najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego, zewnętrznego i wewnętrznego pokoju, ustania zagrożeń epidemicznych, spokojnego i radosnego przeżycia całego świątecznego czasu i pełnego ufności pokładanej w Bożej Opatrzności wkroczenia w Nowy 2023 rok. Szczęść Boże!

IV Niedziela Adwentu - 18.12.2022 r.

******************************************************************

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna.Przypominamy o wigilii na Rynku o  godz. 14.00.

2.     Roraty będziemy tradycyjnie odprawiać w dni powszednie o 6.15, rano z nowenną do Dzieciątka Jezus i o 17.00 wieczorem, (zwłaszcza dla dzieci), jak zwykle z tematycznymi kazaniami. Codziennie o 5.50 Godzinki o NMP.

3.     We wtorek  O 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia i roraty. 

4.     W środę o 16.45 Nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

5.     W piątek organizujemy dzień przedświątecznej parafialnej spowiedzi. Razem z Kapłanami z dekanatu będziemy spowiadać od 8.00 do 10.00, od 10.30 do 12.00, od 14.do 15.30 i od 16.00 do 18.00. Kto może niech korzysta ze spowiedzi już od jutra podczas dyżurów, jesteśmy także w konfesjonałach codziennie od 5.45.

6.     W sobotę przypada wigilia Świąt Bożego Narodzenia. O 6.15 ostatnie roraty. Po nich dzieci otrzymają słodki upominek.  Po roratach będzie jeszcze tylko msza św. o 7.30.   Tradycyjnie na ostatnich roratach składka na tacę na świąteczny wystrój bazyliki, zwłaszcza znaczącą modernizację i ubogacenie naszej szopki, którą od jutra zaczniemy budować. Po południu czas na wieczerzę wigilijną, która starajmy się przeżyć według staropolskiego, chrześcijańskiego obrzędu. Zachowajmy wigilijny post. O 23.30 zapraszamy na wspólne kolędowanie przy żłobku, a o 24.00 na pierwszą bożonarodzeniową mszę św. – Pasterkę. Na pasterce ofiary na tacę składamy na Ogólnopolski Fundusz Obrony Życia. Nienarodzonych. 

7.     W niedzielę 25 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się męski różaniec. Wyjście z pod bazyliki, zapraszamy mężczyzn z całymi rodzinami oraz parafian dekanatu grybowskiego.

8.     Przy kaplicy „Na furtce” nabywać można świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – Caritas”. Prosimy o zainteresowanie, bo zostało jeszcze blisko połowa tych świec - ok. 600. Tam też można nabywać poświęcone opłatki wigilijne.  Do skarbony Św. Antoniego można składać ofiary na świątecznepaczki dla ubogich.  Dziękujemy tym, którzy już wsparli tą akcję, zwłaszcza jednej rodzinie za hojny dar na ten cel, a Parafialnemu Zespołowi Caritas za przygotowanie i rozdział paczek zakupionych z zebranych dotąd środków. Dziękujemy także rodzicom dzieci z naszego Przedszkola Parafialnego za zebrane i przekazane Caritasowi dary.

9.     Stowarzyszenie Rodzin Katolickich rozprowadza stroiki świąteczne a ofiary będą przeznaczone na Ukrainę.

10.  Spotkania grup parafialnych:

Poniedziałek o godz. 8.00 adoracja Kręgów Szensztackich.

11.  Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

12.  Niektóre intencje mszalne:

W sobota o 6.15 -  + Ks. Adam Kaźmierczyk z okazji śmierci od Czcicieli
Św. Antoniego

13.  Z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Tadeusz Migacz; + Marzena Hotloś której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 13.00 i + Heleny Krok w poniedziałek o godz. 15.00.  Dobry   Jezu…

III NIedziela Adwentu - 11.12.2022 r.

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę.
O
16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.     Roraty będziemy tradycyjnie odprawiać w dni powszednie o 6.15, rano z krótką homilią i o 17.00 wieczorem, (zwłaszcza dla dzieci), jak zwykle z tematycznymi kazaniami. W soboty roraty tylko o 6.15.  Codziennie o 5.50 Godzinki o NMP.

3.     We wtorek o 16.15 wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Akcje katolicką z dziewczętami ze scholii  P. Ewy Kornakiewicz. O 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia i roraty. 

4.     W środę o 16.15 różaniec prowadzony przez Arcybractwo różańcowe, 16.45 Nowenna do NMP i po niej sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii możemy składać do ostatniej chwili.

5.     Od czwartku rozpoczniemy nowennę do Dzieciątka Jezus. Będzie ona tradycyjnie po mszy roratnej rano i przed wieczorną.

6.     W sobotę o godz. 9.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. z okazji zorganizowanego przez miasto i gminę Grybów Jubileuszu 50 – lecia ponad 40 par małżeńskich z terenu miasta i gminy. Jubilatom serdecznie gratulujemy i polecamy ich waszej modlitwie.

7.     W przyszłą niedzielę Pan Burmistrz organizuje na rynku o godz. 14.00 tradycyjne spotkanie wigilijne dla mieszkańców miasta, na które serdecznie zaprasza. Również w przyszłą niedzielę Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej parafii będzie sprzedawać sianko na stół wigilijny – dochód przeznaczony będzie na potrzeby grupy. 

8.     Od dzisiaj Kręgi Domowego Kościoła z naszej parafii włączają się w znaną nam już akcję „paczuszka dla Maluszka”, Polega ona na zabraniu z choinki papierowej bombki i przyniesienie paczuszki, która może się przydać malutkim dzieciom. Akcja potrwa do 6.01.2023.

9.     Przy kaplicy „Na furtce” nabywać można świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – Caritas”. Tam też można nabywać poświęcone opłatki wigilijne. Natomiast Pan Organista odwiedza z opłatkami tę część parafii, którą tradycyjnie odwiedzał dotąd. Prosimy także o życzliwe przyjęcie.

10.  Przez cały adwent można do skarbony Św. Antoniego składać ofiary na świąteczne paczki dla ubogich (zamiast zbiórki żywności w sklepach).  Dziękujemy tym, którzy już wsparli ta akcję. Dary będą wydawane w najbliższą sobotę w sali pod plebanią od 9.00 do 10.00. Niektórym osobom zostaną tradycyjnie dostarczone do domu.

11.  W sobotę odbyło się posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Na posiedzeniu podjęto m.in. ważny temat tegorocznej kolędy. Przyjęto, że ze względu na małą liczbę kapłanów i koniecznej posługi w kancelarii i w bazylice także wieczorem kolęda tradycyjną obejmiemy w tym roku około polowy parafii. Będą to wszystkie dzielnice po stronie rzeki Białej od kościoła i plebanii. Jest to i tak 75 odcinków, w tym ponad 20 całodziennych. Ponieważ żaden z księży wikariuszy nie chodził jeszcze po kolędzie w naszej parafii stąd prosimy o bardzo konkretną pomoc w kierowaniu po kolędzie, ale także dla oszczędności czasu o podwiezienie przy dłuższych odległościach. Pozostałych parafian zaprosimy na 4 msze połączone  z kolędowaniem przy szopce, kazaniem i błogosławieństwem rodzin, tak jak  w zeszłym roku. Przygotowany jest także podobny upominek. Na zaproszenie odwiedzimy także te rodziny w pozostałych odcinkach, które chcą poświęcić nowy dom, niedawno zamieszkały w parafii, czy osoby chore lub w podeszłym wieku. Powyższe ustalenia nie wykluczają, że w miarę zdrowia i możliwości odwiedzimy jeszcze niektóre inne rejony z kolędą tradycyjną. Rada przyjęła także propozycję, aby od przyszłego roku w adwencie po Roratach była tylko jedna msza św. o godz. 7.00, ze względu na znikomą liczbę uczestników mszy o mszy św. o 7.00 i 7.30.

12.  Spotkania grup parafialnych:

vŚroda - po Mszy wieczornej Akcja Katolicka i spotkanie Ruchu Mericiańskiego w centrum duszpasterskim

vCzwartek – godz. 16:00 zbiórka ministrantów

13.   Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

14.    Proszono by ogłosić:

vFundacja Pomocy Osobom niepełnosprawnym Archidiecezji Krakowskiej w Stróżach zaprasza w sobotę na kiermasz bożonarodzeniowy. Szczegóły na plakatach.

vSołtys wsi Siołkowa informuje o workach na odpady, które będą wydawane w sobotę od 8.00 do 16.00 w domu Kultury.

vPan Burmistrz Miasta Grybowa informuje, że w poniedziałek nastąpi uroczyste otwarcie i poświęcenia Kina „Biała” po generalnym Remoncie, z tego tytułu w tym dniu parking na rynku od strony Caritas będzie od godz. 11.00 zamknięty. Do końca grudnia wszystkie seanse będą darmowe. P. Burmistrz informuje także, że w Urzędzie Miasta jest do wglądu nowe studium planu zagospodarowania przestrzennego miasta Grybowa. Zachęcamy do zainteresowania. Publiczna dyskusja na tym dokumentem odbędzie się 12.12. o 12.00.Szczegółowe informacje na temat spraw organizowanych przez miasto na stronie internetowej urzędu.

15.  Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności + Stanisław Sekuła z Białej Wyżnej.

II Niedziela Adwentu - 04.12.2022r.

1.     Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.45 nieszpory niedzielne, o 17.00 Msza św. wieczorna.

2.     Roraty będziemy tradycyjnie odprawiać w dni powszednie o 6.15, rano z krótką homilią i o 17.00 wieczore