Św. Katarzyna Aleksandryjska

Św. Katarzyna Aleksandryjska

     Według znanej legendy św. Katarzyna urodziła się w Aleksandrii w Egipcie i była córką króla Kustosa. Przez lata uchodziła za jedną z najpopularniejszych świętych Koś- cioła katolickiego, jednak współcześni bada- cze podważają jej istnienie. Prawdopodobnie za podstawę legendy o  Katarzynie posłużył życiorys Hypatii z Aleksandrii. Według tra- dycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześ- cijan i postępowania cesarza Maksencjusza lub Maksymiana, żonę którego nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach; odstąpiono od łamania kołem po zniszczeniu narzędzia tortur przez anioła i wyrok wykonano przez ścięcie. Wśród najstarszych autorów, wspominających Katarzynę, byli m.in. święty Rufin i Euzebiusz z Cezarei Palestyńskiej.

     Święta Katarzyna stała się patronką wielu miast, uczelni (m.in. Sorbony) i świątyń. Jest patronką zakonu katarzynek, Nowego Targu, Dzierzgonia, uniwersytetów, różnych zawodów (m.in. adwokatów, bibliotekarzy, drukarzy, filozofów chrześcijańskich, kolejarzy, młodych dziewcząt, studentów i uczonych).

     Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest co roku w Kościele katolickim 25 listopada. Cerkiew prawosławna wspomina męczennicę Katarzynę 24 listopada /7 grudnia, tj. 7 grudnia wg kalendarza gregoriańskiego/.

     Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, filozofowie, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.

     W ikonografii często przedstawiana jest w koronie, z palmą męczeństwa w dłoni i kołem do łamania kości (czasem jeszcze z książką i mieczem). Ukazywana jest też podczas mistycznych zaślubin z Chrys- tusem lub w więzieniu, w obecności Chrystusa. W okresie gotyku, oraz renesansu często występuje razem ze świętymi Barbarą, Dorotą i Mał- gorzatą. 

Wizerunki św. Katarzyny w naszym kościele parafialnym w Grybowie:

- środkowy witraż w prezbiterium przedstawia postać patronki kościoła i  parafii. po bokach zostały umieszczone sceny z życia św. Katarzyny oraz święci polscy.

- nad wejściem do kaplicy "na furtce" olejny obraz św. Katarzyny

Witraż z prezbiterium przedstawiający św. Katarzynę

Sztandar Bazyliki

Dzisiaj jest

niedziela,
02 października 2022

(275. dzień roku)

Święta

Niedziela, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II
Dwudziesta Siódma Niedziela zwykła

Zegar

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
16951