Św. Katarzyna Aleksandryjska

Według znanej legendy św. Katarzyna urodziła się w Aleksandrii w Egipcie i była córką króla Kustosa. Przez lata uchodziła za jedną z najpopularniejszych świętych Koś- cioła katolickiego, jednak współcześni bada- cze podważają jej istnienie. Prawdopodobnie za podstawę legendy o  Katarzynie posłużył życiorys Hypatii z Aleksandrii. Według tra- dycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześ- cijan i postępowania cesarza Maksencjusza lub Maksymiana, żonę którego nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach; odstąpiono od łamania kołem po zniszczeniu narzędzia tortur przez anioła i wyrok wykonano przez ścięcie. Wśród najstarszych autorów, wspominających Katarzynę, byli m.in. święty Rufin i Euzebiusz z Cezarei Palestyńskiej.

Święta Katarzyna stała się patronką wielu miast, uczelni (m.in. Sorbony) i świątyń. Jest patronką zakonu katarzynek, Nowego Targu, Dzierzgonia, uniwersytetów, różnych zawodów (m.in. adwokatów, bibliotekarzy, drukarzy, filozofów chrześcijańskich, kolejarzy, młodych dziewcząt, studentów i uczonych).

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest co roku w Kościele katolickim 25 listopada. Cerkiew prawosławna wspomina męczennicę Katarzynę 24 listopada /7 grudnia, tj. 7 grudnia wg kalendarza gregoriańskiego/.

Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, filozofowie, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.

W ikonografii często przedstawiana jest w koronie, z palmą męczeństwa w dłoni i kołem do łamania kości (czasem jeszcze z książką i mieczem). Ukazywana jest też podczas mistycznych zaślubin z Chrys- tusem lub w więzieniu, w obecności Chrystusa. W okresie gotyku, oraz renesansu często występuje razem ze świętymi Barbarą, Dorotą i Mał- gorzatą.

Wizerunki św. Katarzyny w naszym kościele parafialnym w Grybowie:

- środkowy witraż w prezbiterium przedstawia postać patronki kościoła i  parafii. po bokach zostały umieszczone sceny z życia św. Katarzyny oraz święci polscy.

- nad wejściem do kaplicy "na furtce" olejny obraz św. Katarzyny

Witraż z prezbiterium przedstawiający św. Katarzynę

18 grudnia 2017

Poniedziałek, III Tydzień Adwentu Rok B, II Dzień Powszedn